Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικά έπιπλα! Νeoset ή Ιkea......


sternchen

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο άρθρο 99 του πτωχευτικού κ η νεοσετ!

 

Τόσο καλά τα πράγματα!

 

Ειλικρινά στενοχωρήθηκα στο άκουσμα αυτής της είδησης.

Όλα καταρρέουν στην Ελλάδα, είναι σαν έρχεται ένα τσουνάμι και να παρασέρνει σχεδόν τα πάντα στο πέρασμα του.

Κρίμα, μα πάρα πολύ κρίμα.

Παρακολούθησα τον Παπαχελά χθες στον Σκάι και αυτά που ειπώθηκαν ήταν πολύ δυσάρεστα.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά στενοχωρήθηκα στο άκουσμα αυτής της είδησης.

Όλα καταρρέουν στην Ελλάδα, είναι σαν έρχεται ένα τσουνάμι και να παρασέρνει σχεδόν τα πάντα στο πέρασμα του.

Κρίμα, μα πάρα πολύ κρίμα.

Παρακολούθησα τον Παπαχελά χθες στον Σκάι και αυτά που ειπώθηκαν ήταν πολύ δυσάρεστα.

 

Όντως, πολύ δυσάρεστη είδηση. Έλπιζα ότι τώρα με την κρίση θα άντεχαν οι ποιοτικές επιχειρήσεις, μια και ο κόσμος κρατά πια τα πράγματά του για πολύ καιρό. Κι εγώ προσπαθώ να αγοράζω ελληνικά ποιοτικά προϊόντα, αλλά όλο και περισσότερο βλέπω ότι ελληνικές φίρμες που γνώριζα και εμπιστευόμουν είτε δεν υπάρχουν πια, είτε άρχισαν να εισάγουν από την Κίνα και πρέπει να κοιτάζεις πολύ προσεκτικά για να δεις πού κατασκευάζονται.

 

Το καλοκαίρι είδα έξω από ξαχαροπλαστείο πλαστικά παγκάκια από την Τουρκία. Παγκάκια πλαστικά! Φυσικά ήταν όλα χαλασμένα γιατί το πλαστικό δεν αντέχει στον ήλιο. Εντάξει, ήταν πιο φθηνά ίσως από τα ξύλινα, αλλά αν κάθε χρόνο αναγκάζεσαι να αγοράζεις καινούργια, ποιο είναι τελικά το ακριβό;

Link to comment
Share on other sites

Eίναι σε λειτουργία σίγουρα.

Κ είχε (δεν ξέρω αν έχει ακόμα, λογικά ναί) από όλων των ειδών τα έπιπλα.

 

το στοκ στον Περισσό έχει κλείσει πάνω από 2 χρόνια.Μεταφέρθηκε στη Θηβών στο ύψος του Γενικού Κρατικού Νίκαιας από κατω.Τώρα με την πτώχευση δεν ξέρω αν παραμένει ανοικτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

Στα ΙΚΕΑ πιστεύω πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Τα καλά τους έπιπλα είναι ακριβούτσικα, τα φτηνά τους είναι φτηνιάρικα. Γενικά δεν τα θεωρώ έπιπλα για οικογενειακή χρήση, περισσότερο είναι για εργένηδες και φοιτητές.

 

Τα Νεοσέτ θεωρώ ότι είναι πολύ καλά. Έχω κρεβάτια, γραφεία, ντουλάπες εικοσαετίας και βάλε που είναι σαν καινούρια.

 

ΙΚΕΑ δεν θα έπαιρνα και για έναν άλλο λόγο, στέλνουν συνέχεια καταλόγους και ενώ στην πολυκατοικία έχουμε βάλει σημείωμα στην πόρτα ότι απαγορεύεται η είσοδος σε όσους μοιράζουν έντυπα, παρόλα αυτά χτυπάνε τα κουδούνια και επιμένουν μέχρι να τους ανοίξεις. Σήμερα μας ξύπνησαν στις 3 το μεσημέρι για τον χριστουγεννιάτικο κατάλογο. Γκρρρρρ.

 

Έχω πάρει από τα ΙΚΕΑ εδώ και 4 χρόνια ξύλινο κρεβάτι με συρτάρια από κατω, ασορτί κομοδίνα, συρταριέρα όπου έχω βάλει μεγάλη βαριά παλιά τηλεόραση πάνω,έπιπλο τηλεόρασης σαλονιού ξύλινο και ντουλάπι σαλονιού. Δεν έχουν πάθει τίποτα κι ας χοροπηδάει ο μικρός μου και ας σκαρφαλώνει και στα έπιπλα-συρταριερες!!!

Από τη Νεοσέτ έχω από τα 10 μου γραφείο με ντουλάπι που χρησιμοποιεί πλέον η κόρη του άντρα μου. Όταν πήγα να ρωτήσω για έπιπλα για το νέο σπίτι: 1)είχαν συγκεκριμένες διαστάσεις για τα ντουλάπια οπότε δεν χώραγαν στο σπίτι 2)συγκεκριμένο το ύψος του επίπλου για την τηλεόραση (κι ο μικρός απο 1 χρονού να φέρει τούμπα την τηλεόραση) 3)από κάτω από τα ντουλάπια είχαν ποδαράκι κι όλα τα πράγματα του μικρού θα ''κρύβονταν'' εκεί 4)Οι τιμές ήταν διπλάσιες από αυτά που πήρα από τα ΙΚΕΑ.Αργότερα που πήγα στο στοκ στη Θηβών βρήκα μόνο ενα πουφ και ένα φούξια σκαμπώ για την κόρη του άντρα μου.Κι εγω λυπήθηκα πολύ για την πτώχευση αλλά ήταν πιστεύω αναμενόμενο.

Όσο για τα διαφημιστικά, οι διανομείς ανήκουν σε εξωτερικούς συνεργάτες κι όχι στην ΙΚΕΑ.Οπότε έλεγχος διανομής και συμπεριφοράς γίνεται από άλλη εταιρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sternchen στο Κερατσίνι στην Λαοδικείας - Αγιου Δημητρίου-Σπάρτης έχει αρκετά μαγαζιά με έπιπλα που έχουν κατεβάσει αρκετά τις τιμές.Εγώ από εκεί πήρα τους καναπέδες μιας και ήθελα διαστάσεις που δεν βρήκα ουτε στην ΙΚΕΑ ούτε στην Νεοσετ

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

το στοκ στον Περισσό έχει κλείσει πάνω από 2 χρόνια.Μεταφέρθηκε στη Θηβών στο ύψος του Γενικού Κρατικού Νίκαιας από κατω.Τώρα με την πτώχευση δεν ξέρω αν παραμένει ανοικτό.

 

Στοκ περισσού:

100% είναι ανοιχτό. Κ πέρυσι άνοιξη πήγα κ φέτος το καλοκαίρι.

 

υγ: έχουν την ίδια μέρα γανέθλια τα παιδιά μας κ την ίδια χρονιά!

Να τα χαιρόμαστε!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Στοκ περισσού:

100% είναι ανοιχτό. Κ πέρυσι άνοιξη πήγα κ φέτος το καλοκαίρι.

 

υγ: έχουν την ίδια μέρα γανέθλια τα παιδιά μας κ την ίδια χρονιά!

Να τα χαιρόμαστε!!!!!

 

χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω,πέρυσι τέτοια εποχή είχα πάει σε συνδυασμό με επίσκεψη στο πατρικό μου στο Γαλάτσι και ήταν κλειστό χωρίς έπιπλα μέσα και πανό ότι μεταφέρθηκε.Στην Θηβών είχα πάει μερικές μέρες μετά.Συγκεκριμένα το θυμάμαι γιατί είχα σκεφτεί... έφυγα από κάτω για να το βρω και τελικά ήταν στη ''γειτονιά'' μου.Πάλι καλά που κάναμε και επίσκεψη στη γιαγιά :P

 

υγ: είσαι η δεύτερη μαμά σε 3 μέρες που γνωρίζω που γέννησε την ίδια μέρα και χρονιά.Γερά κι ευτυχισμένα να είναι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

το στοκ στον Περισσό έχει κλείσει πάνω από 2 χρόνια.Μεταφέρθηκε στη Θηβών στο ύψος του Γενικού Κρατικού Νίκαιας από κατω.Τώρα με την πτώχευση δεν ξέρω αν παραμένει ανοικτό.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! :D

Αυτό στην Θηβών γράφει Νεοσετ στοκ;

Υπάρχουν δηλαδή στην Αττική 2 στοκ Νεοσετ;

Θηβών πόσο είναι;

Μένω στην επαρχία και περιμένω τις διακοπές για να ανέβω και να δω τι θα κάνω.

Η νεοσέτ θα συνεχίσει άραγε να λειτουργεί; Ήθελα να πάρω από εκεί ένα κρεβάτι.

Και το Ικεα από ότι είδα από τον κατάλογο του δεν είναι και πολύ φτηνό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως θα πηγαινα σε ενα εργοστασιο ή σε μια βιοτεχνια να μου τα φτιαξουν οπως τα θελω εγω.....να διαλεξω διασταση, χρωμα, ξυλο υφασματα και να χω βαλει την δικια μου πινελια.....και αν αργοτερα θα ηθελα καποιο συμπληρωμα θα πηγαινα παλι στον ιδιο για να συνεχισω με το ιδιο χρωμα ή το ιδιο ξυλο.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! :D

Αυτό στην Θηβών γράφει Νεοσετ στοκ;

Υπάρχουν δηλαδή στην Αττική 2 στοκ Νεοσετ;

Θηβών πόσο είναι;

 

Και το Ικεα από ότι είδα από τον κατάλογο του δεν είναι και πολύ φτηνό.

 

βρήκα σε παλαιότερο θέμα στο forum (Μονό παιδικό κρεβατάκι!!!) αυτό:

Για οποιον ενδιαφερεται:NEOSET bazaar

Λ.ΘΗΒΩΝ 210

Αγιος Ιωαννης Ρεντης

Τηλ:210-4239340

Σημειωση:Η εκθεση ανοιγει 11 το πρωι με 9 το βραδυ!

Δεν ξέρω αν ισχύουν.Ίσως πάω στην πεθερά μου την Τρίτη και καταφέρω να περάσω από εκεί που είναι κοντά...αν μπορείς να περιμένεις 2-3 μέρες :wink:

 

Στο ΙΚΕΑ έχει πολλά προϊόντα που δεν είναι στον κατάλογο του.Κατά περιόδους βγάζουν συγκεκριμένα πράγματα σε stock τιμές.Τα κομοδίνα μου πχ έκαναν 89Ευρώ και τα πήρα σε προσφορά 60 αν θυμάμαι καλά.Την ξαπλώστρα για το μπαλκόνι την πήρα πέρυσι 19Ευρώ πρώτη ημέρα προσφοράς.2 ημέρες μετά δεν υπήρχαν!!! Για μαξιλάρι πλήρωσα 30 φέτος γιατί πέρυσι είχαν εξαφανιστεί!!! Και μπαίνοντας στα αριστερά των ταμείων βγάζουν τα ''ελλατωματικά'' σε πολύ χαμηλές τιμές. Εκεί βέβαια είναι να πέσεις στην περίπτωση.Εμείς είχαμε τον πρώην διαχειριστή μας που δουλεύει εκεί και μας ενημέρωνε.

Στο Κερατσίνι

 

jtmignone, για τι κόστος μιλάμε για τους καναπέδες από το Κερατσίνι;

 

Εγώ πήρα διθέσιο και τριθέσιο στα 800 ευρώ στο μέγεθος που ήθελα και τα υφάσματα (τύπου βελουτέ...δεν ξέρω πως το λένε αλλά κοστίζει περισότερο) που ήθελα με 4 μικρά μαξιλαράκια - τα χρεώνουν επιπλέον γιατί λέει τα πληρώνουν στον προμηθευτή ανάλογα το εσωτερικό τους!!! Είχε και 2θέσιο με 300 ευρώ... Εξαρτάται τι ψάχνεις.Έχει αρκετά μαγαζιά αλλά και μικρές βιοτεχνίες εκεί γύρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

βρήκα σε παλαιότερο θέμα στο forum (Μονό παιδικό κρεβατάκι!!!) αυτό:

Για οποιον ενδιαφερεται:NEOSET bazaar

Λ.ΘΗΒΩΝ 210

Αγιος Ιωαννης Ρεντης

Τηλ:210-4239340

Σημειωση:Η εκθεση ανοιγει 11 το πρωι με 9 το βραδυ!

Δεν ξέρω αν ισχύουν.Ίσως πάω στην πεθερά μου την Τρίτη και καταφέρω να περάσω από εκεί που είναι κοντά...αν μπορείς να περιμένεις 2-3 μέρες :wink:

 

Δεν ισχυει...εχει μεταφερθει στην Λεωφ. Ηρακλειου 137,στην Νεα Ιωνια...τηλ : 210 4256151

Μου το ειπε η πωλητρια του καταστηματος στην Νεοset Θηβων.

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

τα ΙΚΕΑ ειναι πολυ "ψευτοεπιπλα"..πιο πολυ ειναι για να εξυπηρετουν φοιτητικα σπιτια πιστευω...

 

Κι εγώ πιο πολύ αυτό πιστεύω, τείνω προς τον Τηνιακό, που ευτυχώς μου τον πρότεινε ένα μέλος γιατί εγώ δεν τον ήξερα.

Ίσως από το Ικεα να συμφέρει πιο πολύ να πάρεις μικροέπιπλα.

Πχ. ο Τηνιακός πουλάει κρεβάτι με 280 ευρώ με το φτηνό το στρώμα και το μεταφέρει αυτός και το στήνει επίσης χωρίς καμία εξτρά χρέωση.

Και ο ίδιος σου δίνει εγγύηση για οτιδήποτε συμβεί.

Θέλω να δώσω τα λεφτά με σε ελληνικές επιχειρήσεις, πρώτη φορά το αισθάνομαι τόσο έντονα αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο Τηνιακός έχει καλές τιμές,είδα και εγώ.

Για κρεβάτι σκέφτομαι να πάρω ενα οικονομικό και να πάρω καλό στρώμα,σαλόνι έχει με 500 ευρώ αλλά δεν μου αρέσει,είναι λίγο παλιομοδίτικο.

Link to comment
Share on other sites

ο Τηνιακός έχει καλές τιμές,είδα και εγώ.

Για κρεβάτι σκέφτομαι να πάρω ενα οικονομικό και να πάρω καλό στρώμα,σαλόνι έχει με 500 ευρώ αλλά δεν μου αρέσει,είναι λίγο παλιομοδίτικο.

 

εχει και πιο μοντέρνα με 700 ευρώ. Τα είδες στο σαιτ;

Link to comment
Share on other sites

το στοκ στον Περισσό έχει κλείσει πάνω από 2 χρόνια.Μεταφέρθηκε στη Θηβών στο ύψος του Γενικού Κρατικού Νίκαιας από κατω.Τώρα με την πτώχευση δεν ξέρω αν παραμένει ανοικτό.

 

 

Το στοκ "ξαναγύρισε" στον Περισσό.....αλλά -προφανώς- θα έχει κλείσει με την πτώχευση!!!

Link to comment
Share on other sites

NEOSET υπάρχει ακόμη; Τελικά όπου επένδυσε το ΚΚΕ δεν του βγήκε

 

Τους πήρα τηλέφωνο, ένα κατάστημα και μου είπε πως η πτώχευση δεν έχει να κάνει με τα καταστήματα και ότι οι παραγγελίες εκτελούνται κανονικά και οι παραδόσεις.

Ψιλό μπερδεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μεχρι ποτε?? αυτοι λεφτα θελουν να παρουν και φυσικα θα πουν οτι πουλανε....Αν ομως τα πληρωσουμε και ξαφνικα κλεισει το καταστημα? πριν την πραδοση? ποιος θα μας δωσει τα λεφτα πισω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...