Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΜΑ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ


Recommended Posts

no doubt γράφεις υπέροχα... δεν κάνεις ένα blog?

 

Έχω 1 παιδάκι=κανένα

απο αυτά που έχω διαβάσει:

1. τα παιδιά θέλουν ΑΓΑΠΗ και ΚΑΝΟΝΕΣ

2. ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ (ζήσε όπως θα ήθελες να ζήοσυν τα παιδιά σου)

 

Θα βρεθεί πάλι η ισορροπία στην οικογένεια σου.. είναι θέμα χρόνου

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Σε ευχαριστώ που μου έδωσες και την ιδέα του μπλοκ.

Είχα ένα που ποτέ δεν το χρησιμοποίησα και τελικά το ξεκίνησα μετά τη δική σου σκέψη.

Θα γράψω πολλά για να μην ζαλίζω εδώ και το φόρουμ.

Είναι το http://3boys-froso.blogspot.gr/

Αν δεν έπρεπε να το γράψω παρακαλώ τους διαχειριστές να το αφαιρέσουν.

Σε ευχαριστώ! Ελπίζω να σας δω εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πλάκα κάνεις. Είσαι έτσι με 3 παληκάρια;

 

Μπράβο σου :D Σε κανα-δυο χρόνια που θα έχουν μπει τα παιδιά σε μια πιο καλή σειρά, θα είσαι για καλλιστεία.

 

Γουάου! :D

 

Έχω ένα στερεότυπο στο μυαλό μου, ότι οι μαμάδες που είναι περιποιημένες, έχουν συνήθως ένα ήρεμο κοριτσάκι στο σπίτι... :-P

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις. Είσαι έτσι με 3 παληκάρια;

 

Μπράβο σου :D Σε κανα-δυο χρόνια που θα έχουν μπει τα παιδιά σε μια πιο καλή σειρά, θα είσαι για καλλιστεία.

 

Γουάου! :D

 

Έχω ένα στερεότυπο στο μυαλό μου, ότι οι μαμάδες που είναι περιποιημένες, έχουν συνήθως ένα ήρεμο κοριτσάκι στο σπίτι... :-P

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Το πιο κάτω δεν φαίνεται :lol::lol::lol:

Θα μιλήσω όμως και για αυτό.

Σε ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

no doubt σε καταλαβαινω απολυτα,υπομονη και παλι υπομονη..Να προσπαθησεις να εχετε ενα προγραμμα και σιγα σιγα ολα θα γινουν..Και εγω τωρα ειμαι σε μια φαση που δεν προλαβαινω ουτε να κατουρησω(σορρυ! :oops::oops: )..Και με εναν γιο που ειναι πολυ απαιτητικος και γκρινιαρης:|:? ...Σκεψου οτι τα διδυμακια σου ειναι μικρουλικα ακομα σε κανα χρονο θα ειναι πιο καλα τα πραγματα και εσυ πιο χαλαρη;)

Τωρα στο θεμα του συζυγου να βρεις και εσυ και αυτος την ορεξη ωστε οταν σας ενοχλει κατι να το συζητατε!!!Και εμεις πριν 2χρονια ειχαμε παει σε συμβουλο γαμου που μας βοηθησε αρκετα..Βεβαια υπαρχουν και σε εμας αρκετες εντασεις ως προς το θεμα των παιδιων(ειδικα οταν τους πιανει η γκρινια χωρις λογο και δεν μπορουμε να τα ηρεμισουμε και κλαινε και τα 3) ειμαστε να μας κλαινε οι ρεγγες ολους μαζι..:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επισης να ξεκλεβεις χρονο για σενα,εστω 1-2ωρες την εβδομαδα να πας ενα κομμωτηριο να περπατησεις να χαζεψεις βιτρινες να πας για καφε εστω και μονη σου με ενα περιοδικο να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν και σε χαλαρωνουν..Ουτε ο αντρας σου ουτε τα παιδια θα παθουν τιποτα για λιγες ωρες την εβδομαδα,και εσυ θα γυρισεις και πιο ηρεμη μετα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης να ξεκλεβεις χρονο για σενα,εστω 1-2ωρες την εβδομαδα να πας ενα κομμωτηριο να περπατησεις να χαζεψεις βιτρινες να πας για καφε εστω και μονη σου με ενα περιοδικο να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν και σε χαλαρωνουν..Ουτε ο αντρας σου ουτε τα παιδια θα παθουν τιποτα για λιγες ωρες την εβδομαδα,και εσυ θα γυρισεις και πιο ηρεμη μετα ;)

Να σου πω ότι θεωρώ σωτήρια τη δουλειά.

Μπορεί να είμαι πάλι με παιδιά αλλά η διαδικασία του να ντυθώ και να περιποιηθώ τον εαυτό μου για να πάω στο σχολείο μου θυμίζει ότι είμαι άνθρωπος.

Κι όσο θυμάμαι όταν τέλειωσε η άδεια ανατροφής πόσο στεναχωριόμουν....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καιγω μαμα αρχηγος ειμαι και το λεω και το χαιρομαι. εχω 3 παιδακια σχεδον 8 χρονων 6 και 1 ετων το μικροτερο. φυσικα και τους μαλωνω και τους επιβαλω την ταξη. αλιμονο.. αλλα αυτο πιστευω πρεπει να κανω. υπαρχουν και χαλαρες στιγμες αλλα δε θελω να ξεφευγουμε. και μη κατηγορεις τον εαυτο σου. γιατι καπου λες εσυ φταις που πηγε στη γιαγια και κακομαθε. οχι δε φταις εσυ. θα φρικαρες αν δε γινοταν ετσι και πανω απολα πρεπει να εισαι εσυ καλα. το οτι βαζουμε τα παιδια μας πανω απολα καμια φορα δεν ισχυει. πρεπει να θυμομαστε και τον εαυτο μας γιατι αν δεν ειμαστε εμεις καλα ψυχολογικα δεν θα μπορουμε να δωσουμε αυτα που πρεπει και στα παιδια μας. ετσι δεν ειναι? υπομονη θα μεγαλωσουν και θα χαιροντε. μου λενε καποιοι ''υπερανω'' τα παιδι αθα μεγαλωσουν και θα εχει συμαζεμενα κοιτα νατα χαρεις τωρα.'' τι ναχαρω και πως νατα χαρω? στη βρομια και την ακατααστασια? μα και αυτα ειναι πιο χαρουμενα οταν ειναι ολα τακτοποιημενα και ομορφα. εγω παντα θυμαμαι πως μοσχομυριζ το σπιτι καθαριοτητα η ενα ωραιο ζεστο φαγητακι στην κατσαρολα της μαμας..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα που είχα γυναίκα να μου καθαρίσει ήρθαμε σπίτι και οι μικροί δεν κοιμούνταν για να μην χαλάσουν τα κρεβάτια τους επειδή μοσχοβόλαγαν τα σεντόνια και ήταν όμορφα στρωμένα με τα μαξιλαράκια τους.:P

Εμένα πάντως με σώζει λίγο ότι ένας μου δίδυμος έχει εμμονή με την τάξη.

Κάνει τα απίστευτα ο νοικοκύρης μου.

Σήμερα τί είπε και με συγκίνησε;

Λέω θα πάτε βόλτα στη γιαγιά για λίγο για να μαζέψει η μανούλα το σπίτι και άρχισε να μαζεύει και μου λέει θα το μαζέψω εγώ το σπίτι μανούλα για να πάμε μαζί βόλτα :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή no_doubt διάβασα το θέμα σου με προσοχή.

Έχω μία κορούλα 3 χρονών και περιμένω τον ιανουάριο το δεύτερο(πρώτα ο Θεός),η κατάσταση στο σπίτι μας διαφέρει πολύ από την δική σου...εγώ αφήνω το σπίτι να γίνει μπάχαλο(πλέον κάνω δουλειές 2 φορές την βδομάδα)αλλά όταν συμμαζέψω και καθαρίσω δεν θέλω να κουνιέται φύλλο!Εμένα η μικρή μου,είναι κολλημένη πάνω μου από μικρή,μαζί μου κοιμάται,μαζί μου τρώει,μαζί μου όλα και παρόλο που δεν δουλεύω και η μικρή πάει παιδικό,κουράζομαι αφάνταστα.Όλη την ώρα ακούω ένα μαμά δεν μπορώ μόνη μου,έλα εδώ!!!Είναι ήρεμη όταν βλέπει μίκυ και μπούμερανγκ αλλά και πάλι θέλει να κάθομαι δίπλα της και να μου χαιδεύει το χέρι.Μ'αυτά και μ'αυτά υπήρξαν φορές που βγήκα εκτός εαυτού και τσίριζα και δεν μπορώ να πώ,την έχω δώσει και καμία στο πάμπερς όταν υστεριάζει χωρίς λόγο.Πρόσφατα κιόλας επισκέφτηκα και έναν παιδοψυχολόγο για κάποιες απορίες που είχα και θέλησε να αξιολογήσει την κατερίνα μου.Ξέρεις τι μου είπε?Ότι σε λίγο καιρό αν συνεχίσω να είμαι έτσι,δλδ να της κάνω όλα τα χατήρια και με το παραμικρό να της ζητάω συγνώμη θα έχει θέμα συμπεριφοράς,κοινώς θα γίνει κακομαθημένη!!!!!!!Αυτές τις μέρες προσπαθώ πολύ να μην τρέχω σε ότι ζητήσει αλλά με το που δώ το δάκρυ να κυλάει μου 'ρχέται να με χτυπήσω,να λιανίσω το κεφάλι μου στον τοίχο.Η μικρή μου έχει πάρει τον αέρα και πραγματικά θέλω να βάλω κανόνες αλλά δεν μπορώ.Ο άντρας μου δε,το παίζει σκληρός και θυμώνει πιο εύκολα αλλά μετά τρέχει από πίσω της.Γενικότερα,δεν ξέρω που έχω κάνει λάθος,το μόνο που ζητούσα ήταν ένα ευτυχισμένο και ψυχικά ισορροπημένο παιδί και τώρα κινδυνεύει να γίνει ένα κακομαθημένο παιδί.Σε σχέση με τα άλλα παιδιά πάντως,δεν έχει κανένα θέμα,δεν είναι κτητική,αντιθέτως θα έλεγα,και ευχαριστιέται πολύ την παρέα.Η δασκάλα της μου λέει πόσο υπέροχο,ήσυχο και μετρημένο παιδί είναι,μας συγχαίρει κάθε φορά που μιλάμε!Ναι, είναι ένα ΥΠΕΡΟΧΟ παιδί όμως ήσυχο δεν θα το έλεγα.Και παρόλα αυτά,νιώθω πολλές τύψεις που δεν έχω την υπομονή να κάτσω να παίξω μαζί της τις ώρες που θέλει η μικρή μου.

HKRop2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Joanna-Gio-Kathrin σοφο το μηνυμα σου μακαρι να το διαβασουν μανουλες που νομιζουν οτι με τα χατιρια και το να μην υπαρχει ταξη γενικα και προγραμμα κανουν ευτυχισμενα -κακομαθημενα-παιδια

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόσφατα κιόλας επισκέφτηκα και έναν παιδοψυχολόγο για κάποιες απορίες που είχα και θέλησε να αξιολογήσει την κατερίνα μου.

Πώς αξιολόγησε το παιδί; Εμείς που πήγαμε σε παιδοψυχολόγο δεν θέλησε να δει το παιδί. Εμείς έπρεπε να δουλέψουμε σαν γονείς. Μήπως έγινε κάτι λάθος από μας;

Η κατάσταση στο σπίτι σου σίγουρα διαφέρει από τη δική μας διότι εμείς έχουμε τρεις :D. Αυτά που έχουν δει τα ματάκια μου κατά καιρούς άστα καλύτερα!

Κόλημα με μένα δυστυχώς έχουν και οι 3 σε σημείο που δεν ξέρω σε ποιον να κάνω τη χάρη η οποία αδικεί κάποιον άλλον.

Οπότε χάρες κομμένες εκτός κι αν κάποια μέρα κάνω κάτι σε έναν χωρίς να το ξέρουν οι άλλοι 2.

Θα δεις πάντως μεγάλη διαφορά με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

No doubt,την έβαλε σε ένα δωμάτιο,της μιλούσε και παρατηρούσε την συμπεριφόρα της.μετά μίλησε μαζί μας.

Δυστυχώς ή ευτυχώς,εγώ είμαι σε θέση να καταλάβω ότι η συμπεριφορά μου προς το παιδί είναι λάθος και πραγματικά νιώθω λίγο χάλια να το πώ,λίγο αποτυχημένη,δεν ξέρω.πάντως,είμαι λίγο καλύτερα που το κατάλαβα εγκαίρως.

HKRop2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς,εγώ είμαι σε θέση να καταλάβω ότι η συμπεριφορά μου προς το παιδί είναι λάθος και πραγματικά νιώθω λίγο χάλια να το πώ,λίγο αποτυχημένη,δεν ξέρω.πάντως,είμαι λίγο καλύτερα που το κατάλαβα εγκαίρως.

καλε δεν εισαι η μονη!!! ολες εχουμε τις τυψεις μας!!!:)

Εγω λοιπον που ΠΑΛΕΥΩ καθημερινα να ΜΗΝ τους κανω ολα τα χατηρια για να μην γινουν κακομαθημενα να δεις τι τυψεις εχω.....

Ολες οι μεθοδοι ρε παιδια εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους...και η συνεχης προσπαθεια ισορροπιας εχει εξισου το οποιο τιμημα....

Εγω δεν ειμαι απλως στρατηγος αλλα ισως και ενας αυστηρος στρατηγος μια που στον κυκλο μου ειμαι αυτη που με θεωρουν 'αυστηρη'...

Δεν με νοιαζει ομως (συνηθως)....Το θεμα ειναι το αποτελεσμα, ετσι δεν ειναι?? Να ειναι τα παιδια καλα, ευτυχισμενα και να γινονται καθημερινα καλυτεροι ανθρωποι (οπως και εμεις).

Πιστεω λοιπον οτι και η πολυ αναλυση οσον αφορα τη συμπεριφορα των γονεων δεν χρειαζεται....

Ουτε μαγικες συνταγες υπαρχουν.....συνδυασμος μεθοδων, εμπειρων, γνωσης....και αγαπη ..πολυ αγαπη ...Ολα τα αλλα ειναι μικροπραγματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πως μπορω να γινω στρατηγος??? (καθενας με τον πονο του ε?)

Την μαμα μου αρχισαμε με τον μπαμπα μου να την αποκαλουμε στρατηγο για να αποφευγω την λεξη μαμα οταν ο κολλητος μου και νυν συζυγος εχασε την μαμα του στα 18..

Σημερα η μαμα μου ειναι ο μονος στρατιωτης στο σπιτι μας ενω οι αντρες μικροι μεγαλοι κανουν του κεφαλιου τους...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...