Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Αν επικοινωνήσεις με το συλλογο Ευτοκία θα σε φέρει σε επαφή με έναν γυναικολόγο που συνεργάζονται και αναλαμβάνει vbac (είσαι και διαβασμένη βλέπω, για να χρησιμοποιείς τον όρο vbac) ο οποίος νομίζω είναι στο Μητέρα. Για άλλους στην Αθήνα τουλάχιστον στο δημόσιο δεν έχω ακούσει, αλλά δεν το έψαξα και παραπάνω. Και γω πάω για vbac αν και θα χουν περάσει μονο 16 μήνες μεταξύ των 2 τοκετών αλλά είμαι στην Κύπρο για να σου πω για τον γιατρό μου. Εδώ αναλαμβάνουν και στα δημόσια νοσοκομεία έτσι περιπτώσεις αν έχουν περάσει τουλάχιστον 2 χρόνια.

Σ'ευχαριστώ κούκλα για την πληροφορία.Ναι η αλήθεια είναι ότι το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα μετά απ'την καισαρική,γιατί έχω ψάξει και το θέμα της καισαρικής γενικά.Εδώ πάντως στα δημόσια μαιευτήρια απ'οσο ξέρω δεν το κάνουν,οπότε μάλλον σε ιδιώτη θα καταλήξω.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΝΑΤ-LEFT, άσχετο αλλά να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου και να είσαστε πάντα καλά !

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και όλα θα γίνουν!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα pm.

Κορίτσια κάπου πήρε το μάτι μου για 2 γυναικολόγους που αναλαμβάνουν.Ο ένας είναι ο Χασιάκος στο Αρεταίειο (είναι νομίχω και στο Λητώ αυτός) και ο άλλος είναι ο Πετρογιάννης Νικόλαος στο Ιασώ.Θα επικοινωνήσω και με τους 2 εγώ προσωπικά.Αν θέλετε κι εσείς ο δεύτερος έχει και ιστοσελίδα και υπάρχουν τα στοιχεία του.Όσο για τον πρώτο έχει εδώ στο forum fun club,οπότε κάποια απ'τις κοπέλες που τον επισκέπτονται μπορεί κάτι να ξέρει.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε δυο μήνες με το καλό θα σε ενημερώσω για το αν πήγαν όλα καλά και καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά μετά απτην καισαρική μου. Είμαι πολύ αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά και όπως μου είπαν πολλοί είμαι στα καλύτερα χέρια, όσον αφορά τον γιατρό μου. Δεν φοβάμαι καθόλου για ρήξη της μήτρας ή αλλο πρόβλημα, ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι πάρα πολύ σπάνιο για να μου συμβεί και είμαι πολύ θετική όσον αφορά την γέννα. Απλά ελπίζω να κυλήσει ομαλά και γρήγορα ο τοκετός και να χει το μωράκι τη σωστή θέση. Ξέρω ότι θα με πάει εύκολα για καισαρικη αν δεν κυλανε όλα τέλεια και γρήγορα και το καταλαβαίνω, δεν θέλει να ρισκάρει να πάθω τίποτα εγώ ή το μωρό γι αυτό εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Απτην πλευρά μου προσπαθώ να τρώω σωστά, να ασκούμαι, να περπατώ και να κάνω ασκήσεις που βοηθούν το μωρό να πάρει σωστή θέση, ότι μπορώ κάνω γενικώς και ελπίζω να βοηθήσει λίγο και η μικρούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι μεγάλη ιστορία Nena μου..τι να σου πρωτοπώ..Ευτυχώς έχω γράψει κάπου την ιστορία του τοκετού μου για να μην ξεχάσω καμία λεπτομέρεια..

Επιγραμματικά σου λέω ότι όλα πήγαν στραβά..σπασμένα νερά μόλις την 36η εβδομάδα, μωρό πολύ ψηλά, τράχηλος ψηλός και σκληρός χωρίς σχεδόν καθόλου πρόοδο, συσπάσεις που σταμάτησαν όταν το μωρό για μπόνους μου γύρισε σε οπίσθια προβολή, α ξέχασα και την ελαφριά δόση ωκυτοκίνης που εγώ βέβαια ζήτησα για να ξαναδυναμώσουν οι συσπάσεις, η διαστολή του τραχήλου έφτασε μέχρι το 1,5 με 2 και η εξάλειψη μέχρι 75% περίπου (από 4 εκατοστά σε 1,5), σε μένα που δεν ήμουν φαντάσου και πρωτότοκη..ε και μετά από 20 ώρες σπασμένων νερών και αφού ο γιατρός μου δεν με βοήθησε καθόλου (ούτε να σηκωθώ και να περπατήσω δεν με άφηνε για να κατέβει το μωράκι), και αφού υπήρχε πια ξεκάθαρη αλλοίωση των παλμών, πράγμα που με φόβησε γιατί συνέπεσε με τις συσπάσεις που προκάλεσε η ωκυτοκίνη, εγώ η ίδια φοβούμενη τη ρήξη της μήτρας ζήτησα καισαρική για να είναι σίγουρα γερό το μωράκι μου και το ίδιο θα ξαναέπρατα και πάλι, εννοείται...

Το καλό στην περίπτωσή μου είναι ότι έχω ήδη έναν φυσιολογικό τοκετό στο ενεργητικό μου (το δεύτερο μωράκι ήταν καισαρική λόγω ισχυακής προβολής) άρα αποδεδειγμένα ο τράχηλός μου μπορεί να διασταλεί όσο χρειάζεται για να γεννηθεί ένα μωρό! :)

Αρα ελπίζω στην τελευταία ευκαιρία (με νέο γιατρό εννοείται) που θα μου δοθεί, αν τελικά κάνω τέταρτο μωράκι! :wink:

Ελπίζω να μη σε κούρασα Nena μου αλλά καλό είναι κάθε κοπέλα που επιχειρεί vbac να ενημερώνεται για ιστορίες άλλων γυναικών, αν και εσύ φαίνεσαι αρκετά ενημερωμένη και πιστεύω πραγματικά ότι όλα θα σου πάνε καλά!

Και να θυμάσαι ότι και μόνο που επιχειρείς vbac ακόμα και αν η τελική έκβαση δεν είναι αυτή που περιμένεις, και πάλι καερδισμένη βγαίνεις γιατί προσπάθησες και δεν πήγες "σαν πρόβατο για σφαγή"...

Αλήθεις εσένα ποιος είναι ο γιατρός σου;

Με το καλό κοριτσάκι, θα κοιτάω να μαθαίνω νέα σου μέσα από το φόρουμ! :wink:

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είναι στην Κύπρο αφού εδώ ζω. Είναι πολύ καλό να μοιραζόμαστε τις ιστορίες μας γιατί δεν είναι πολλές οι κοπέλες που επιχειρούν φ.τ. αντί επαναλαμβανόμενη καισαρική, οπότε δεν υπάρχουν και πολλές μαρτυρίες γυναικών για το αν τα κατάφεραν ή όχι και τί πήγε λάθος. Περίεργο όμως στην περίπτωση σου να μην είχες και εξέλιξη στη διαστολή αφού δεν ησουν πρωτότοκη. Είναι σημαντικό όμως αυτό που είπες, ότι προσπάθησες και αυτό έχει σημασία, να ξέρεις ότι έκανες ότι μπορούσες και πάνω από όλα έβαλες την ασφάλεια σου και του μωρού. Και γω θέλω για πολλούς λόγους να γεννήσω φυσιολογικά αλλά δεν θα επιμένω σε μια δύσκολη γέννα όταν βλέπω ότι τα πράγματα δεν εξελίσσονται. Ο φόβος μου είναι ότι δεν θα κατεβεί το μωρό, όπως έπαθες εσύ κι όπως συνέβηκε στην πρώτη μου γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό όμως αυτό που είπες, ότι προσπάθησες και αυτό έχει σημασία, να ξέρεις ότι έκανες ότι μπορούσες και πάνω από όλα έβαλες την ασφάλεια σου και του μωρού. Και γω θέλω για πολλούς λόγους να γεννήσω φυσιολογικά αλλά δεν θα επιμένω σε μια δύσκολη γέννα όταν βλέπω ότι τα πράγματα δεν εξελίσσονται. Ο φόβος μου είναι ότι δεν θα κατεβεί το μωρό, όπως έπαθες εσύ κι όπως συνέβηκε στην πρώτη μου γέννα.

Ετσι ακριβώς, αν το εφαρμόσεις αυτό, όλα θα πάνε καλά και θα έχεις ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου! Εγώ πάντως δεν το μετάνιωσα καθόλου που προσπάθησα! :wink:

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοπέλες, σήμερα είμαι πολύ χαρούμενη γιατί διαπίστωσα ότι εδώ στην Κύπρο είναι πολύ θετικά τα πράγματα για φυσιολ.τοκ. μετά από καισαρική. Μάλιστα, αναλαμβάνουν στο δημόσιο νοσοκομείο και εκεί θα πάω τελικά που προωθούν όσο μπορούν στον φυσικό τοκετό. Επίσης εκτός του ότι δεν πληρώνεις τίποτα εδω (φακελάκια κλπ) τα μωράκια είναι μαζί με τις μαμάδες τους στα δωμάτια και βοηθούν πολύ στο θηλασμό. Άκουγα τόσα πράματα στο site για το θέμα αυτό στην Ελλάδα και ήμουν απαισιόδοξη ότι θα βρω γιατρό να με αναλάβει με τόσο κοντινή εγκυμοσύνη μετά απο καισαρική. Δεν το περίμενα ποτέ ότι θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά σε δημόσιο νοσοκομείο. Μπράβο στους Κύπριους γιατρούς και μαίες και στο πολύ καλό σύστημα υγείας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Den iparhi diafora didima i ena emvrio

 

Υπάρχει διαφορά! Και μαλιστα 2 ειναι οι σημαντικοτερες διαφορες: οι πιθανες θεσεις των μωρων (αυτο που βρισκεται "κατω" και θα γεννηθει πρωτο πρεπει να εχει οπωσδηποτε κεφαλικη προβολη) κι η πιθανοτητα μετα τη φυσιολογικη γεννηση του πρωτου μωρου, το δευτερο να εχει χρονο να γυρισει σε ισχιακη προβολη κι η γυναικα να κανει ουτως ή αλλως επειγουσα καισαρικη για το δευτερο. Βεβαια, αν ο γιατρος ειναι διατεθειμενος να ξεγεννησει κολπικά μωρο με ισχιακη προβολη, τοτε ενα ή δυο οντως δεν εχουν μεγαλη διαφορά, αλλά κολπικος τοκετος μωρου με ισχιακη προβολη ενεχει μεγαλο ρισκο και δε νομιζω οτι θα βρισκονταν πολλοι γιατροι να τον αναλαβουν, οχι μονο στην Ελλαδα αλλά παγκοσμιως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Γέννησα πριν από 4 εβδομάδες ένα υγιέστατο κοριτσακι. Πήγαινα για VBAC αλλά λόγο προχωρημένης εγκυμοσύνης (40 +3), κεχροσμένο αμνιακό (δεν ξέρω αν τα γράφω σωστά), βραχυκαρδίες, αναγκαστικά έκανα καισαρική μετά από 6 ώρες οδίνων. Όντως η 2η καισαρική ήταν πιο καλή και η ανάρρωση κάπως καλήτερα, αλλά το ψυχολογικό του θέματος δεν αλλάζει....δεν γέννησα φυσιολογικά!!! Επίσης με το πρώτο μόλις 18 μηνών, ήταν δύσκολα τις πρώτες μέρες στο σπίτι διότι ήθελα αγκαλιά, να τον σηκώνω κλπ....και πως το αρνείσε αυτό στο παιδί σου;;

Ο γιατρός μου ήταν θετικός για το VBAC αν και πρως το τέλος μου είχε πει πως θα προτιμούσε να μην πήγαινε πέραν τις 40 εβδομάδες, και πλέον στις γυναίκες που πάνε για VBAC τους το λέει ότι αν φτάσουν 40 εβδομάδων, πρέπει να σκεφτούν σοβαρά την καισαρική. Εγώ μετά από έντονη διαπραγμάτευση, πήγαινα για 2η προγραμματισμένη καισαρική στις 40εβδομάδες +4ημέρες, αλλά ευτυχώς, την προηγούμενη νύχτα άρχισαν οι πόνοι. Όμως τα πράγματα δεν πήγαν όπως ήθελα και για να μην έχει πρόβλημα η μικρή συμφώνησα για την καισαρική αφού είχε μηκώνιο στο αμνιακό μου υγρό (μου σπάσαν τα νερά αφού ήδαν την βραχυκαρδία). Αυτά επίσης έγιναν όλα στο ΙΑΣΩ το οποίο έχει αρχήση και γίνετε πιο "customer friendly" ήμουν σε δίκλινο και είχα σχεδον το περισσότερο καιρό την κόρη μου μαζί μου στο δωμάτιο, πράγμα το οποίο παλιότερα δεν γινόταν. Επίσης, δεν με ξυρήσαν πριν πάω για φυσιολογικο (πράγμα το οποίο το κάναν στο πρώτο, ασχέτος αν κατέληξε σε καισαρική) και επίσης, δεν μου έκαναν κλίσμα διότι δεν το θεώρησα απαρέτητο, διότι με τους πόνους είχα πάθει διάροια. (ζητώ συγνώμη για την ορθογραφία μου, αλλά τα ελληνικά δεν είναι η πρώτη μου γλώσσα!!)

Τέλος καλά όλα καλά, και τώρα ειμαι σπίτι με τα 2 μου υγιέστα παιδιά και σκεφτομαι το 3ο!!!! :-)!!!! Αλλά θα πρέπει να βρω γιατρο....ΚΑΙ νοσοκομείο το οποίο δέχεται VBA2C!!!!! Πράγματ το οποίο θεωρώ πως θα είναι ΠΟΛΥ δύσκολο. Από την Ευτοκία μου στείλανε όνομα γιατρού να επικοινωνήσω μαζί του και η άποψη του ήταν πως από πλευράς Γαλλικής θεωριτικής, εξαρτάτε από τα ράμματα που έκανε ο μαιευτήρας στις προηγούμενες καισαρικές και όχι ακατόρθωτο. Το μόνο που μένει είναι να δω αν ο γιατρός μου το δέχεται (που δεν νομίζω μετά από κάτι που μου πέταξε στο μαιέυτήριο που ήρθε να με δει), αν όχι να βρω άλλων, και νοσοκομείο το οποίο δεν το απαγορεύη. Εχω σκεφτεί επίσης να πάω ΗΠΑ ή Αγγλία αν χρειαστεί, διοτί προγραμματισμένη 3η καισαρική δεν κάνω....αν πάω για φυσιολογικο και καταλήξη με καισαρική μπορώ να το δεχτω. Θέλω τουλάχιστον να το έχω παλέψη και να έχω κάνει ότι μπορώ. Όποια το έχει κάνει ή έχει βρει άτομα που το κάνουν, θα το εκτιμούσα ΠΑΡΑ πολύ να μου έδινε ότι πληροφορίες έχει. :-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη το εχω πολυ προσφατο το θεμα (καπου το εχω γραψει κιολας δεν θυμαμαι που) αποφασισα να γραψω..

Το πρωτο παιδι ειναι με καισαρικη.. Τωρα ειμαι εγκυος στο 2ο στον 3ο μηνα.

Στην τελευταια μου επισκεψη 5 μερες πριν στον γυναικολογο μου εδωσε ημερομηνια τοκετου για καισαρικη. Στην ερωτηση μου τι γινεται αν με πιασουν νωριτερα πονοι, μου ειπε:

Αν στον πρωτο τοκετο ειχε γινει γινει προσπαθεια για φυσιολογικο και απλα κατεληγε σε καισαρικη (το οποιο δεν εγινε σε μενα) καιηθελες φυσικα να ξαναπροσπαθησεις ,δεν θα σου εδινα καθολου προγραμματισμενη ημερομηνια. Ομως μια μητρα η οποια εχει ηδη μια τομη και δεν εχει εχει ξαναμπει σε αυτη τη διαδικασια και ο τραχηλος δεν εχει ξαναανοιξει ποτε δεν μπορουε να μπουμε στην διαδικασια "τεχνιτων πονων".

Παρολα αυτα ομως ΑΝ σε πιασουν πονοι νωριτερα, εχεις κανονικη διαστολη , το παιδι ειναι σε σωστη θεση και κατεβαινει κανονικα και φαινεται να ειναι ενας "ευκολος τοκετος" θα σε αφησω να γεννησεις φυσιολογικα. Ομως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αφησουμε τη μητρα να ζοριστει πολυ, γιατι μπορει να εοχυμε προβλημα..

Εγω βεβαια σε καμια περιπτωση δεν θελω να γεννησω τωρα φυσιολογικα (το αντιθετο απο σας) και εννοειτε οτι θα απαιτησω να γινει καισαρικη παλι, αλλα ετσι για τα πρακτικα το γραφω.

Παντως ο ιδιος υποστηριζει οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος αν αυτο γινει, σημειοτεο κιολας οτι θα εχουν περασει και 3 χρονια απο τον προηγουμενο τοκετο.

Ειναι στο Αττικον ο γιατρος μου.

 

Παντως καλο ειναι να καταλαβουμε οτι με οποιο τροπο και να γεννησουμε το παιδι ειναι δικο μας.. δεν θα υπεβαλλα ποτε τον εαυτομου σε τετοια δοκιμασια μονο και μονο για να γεννησω φυσιολογικα.. Ουτε μπορω να καταλαβω το οφελος που θα εχω εγω και το παιδι μου αν το κανω.. Το θεμα σε εναν τοκετο ειναι να γεννηθει το παιδακι υγιες και να ειναι και η μανα καλα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Tinoula μια και βλέπω ότι μένεις Γλυφάδα, αν θες μου λες ποιος γιατρός σε είχε αναλάβει τώρα για vbac; Γιατί και ο δικός μου γιατρός που έκανα την προσπάθεια για vbac πέρσι τον Απρίλη, στη Γλυφάδα έχει ιατρείο..Λες να έχουμε τον ίδιο; Οσο για γιατρό για vba2c δεν έχω βρει εγώ η ίδια, μία φίλη από άλλο φόρουμ που γέννησε πριν δέκα μέρες με vbac στον Αττικό, ρώτησε τον δικό της γιατρό (Κωνσταντίνος Πατσούρας λέγεται και να του πούμε και δημόσια ένα μπράβο γιατί ξεγέννησε με vbac την κοπέλα αυτή με μωρό 4800Kg!!!), και της είπε ότι βεβαίως και μπορεί να αναλάβει vba2c. Τώρα βέβαια εγώ δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος και δεν ξέρω αν πραγματικά αναλαμβάνει, θα δείξει, το καλό με την περίπτωσή μου είναι ότι έχω ήδη έναν φυσιολογικό τοκετό πριν τις 2 καισαρικές μου...Εσύ πότε σκέφτεσαι να βάλεις μπρος για το επόμενο;

Ο γιατρός που έχω μέχρι τώρα μου έχει πει 2 χρόνια διαφορά μεταξύ των τοκετών είναι μια χαρά για vbac, δηλαδή έχει προλάβει να "δέσει" η τομή στη μήτρα, αλλά δεν νομίζω να ξαναπευθυνθώ στον ίδιο για vbac, περισσότερο γιατί δεν μου φάνηκε ότι με στήριξε αρκετά πέρσι κατά τη διάρκεια της προσπάθειάς μου, ότι προσπάθεια έγινε την έκανε η μαία, η οποία κατ'εμέ ήταν άψογη και ήθελε πολύ να με βοηθήσει, αλλά τι να κάνουμε με πρόδωσε το σώμα μου...Επίσης δεν τον έχω ρωτήσει αν αναλαμβάνει vba2c αλλά δεν το νομίζω.

Πάντως είμαι πολύ αισιόδοξη και είμαι σίγουρη ότι μπορώ να καταφέρω να κάνω vba2c την επόμενη φορά!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Tinoula μια και βλέπω ότι μένεις Γλυφάδα, αν θες μου λες ποιος γιατρός σε είχε αναλάβει τώρα για vbac; Γιατί και ο δικός μου γιατρός που έκανα την προσπάθεια για vbac πέρσι τον Απρίλη, στη Γλυφάδα έχει ιατρείο..Λες να έχουμε τον ίδιο; Οσο για γιατρό για vba2c δεν έχω βρει εγώ η ίδια, μία φίλη από άλλο φόρουμ που γέννησε πριν δέκα μέρες με vbac στον Αττικό, ρώτησε τον δικό της γιατρό (Κωνσταντίνος Πατσούρας λέγεται και να του πούμε και δημόσια ένα μπράβο γιατί ξεγέννησε με vbac την κοπέλα αυτή με μωρό 4800Kg!!!), και της είπε ότι βεβαίως και μπορεί να αναλάβει vba2c. Τώρα βέβαια εγώ δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος και δεν ξέρω αν πραγματικά αναλαμβάνει, θα δείξει, το καλό με την περίπτωσή μου είναι ότι έχω ήδη έναν φυσιολογικό τοκετό πριν τις 2 καισαρικές μου...Εσύ πότε σκέφτεσαι να βάλεις μπρος για το επόμενο;

Ο γιατρός που έχω μέχρι τώρα μου έχει πει 2 χρόνια διαφορά μεταξύ των τοκετών είναι μια χαρά για vbac, δηλαδή έχει προλάβει να "δέσει" η τομή στη μήτρα, αλλά δεν νομίζω να ξαναπευθυνθώ στον ίδιο για vbac, περισσότερο γιατί δεν μου φάνηκε ότι με στήριξε αρκετά πέρσι κατά τη διάρκεια της προσπάθειάς μου, ότι προσπάθεια έγινε την έκανε η μαία, η οποία κατ'εμέ ήταν άψογη και ήθελε πολύ να με βοηθήσει, αλλά τι να κάνουμε με πρόδωσε το σώμα μου...Επίσης δεν τον έχω ρωτήσει αν αναλαμβάνει vba2c αλλά δεν το νομίζω.

Πάντως είμαι πολύ αισιόδοξη και είμαι σίγουρη ότι μπορώ να καταφέρω να κάνω vba2c την επόμενη φορά!

 

Manina, o giatros mou einai Psychiko (kai exei iatreio kai sti N. Smyrni) H douleia mou einai Messoghion opote me voleve na pigeno sto Psychiko. Poli kalos kai m'afise na dokimaso gia vbac alla oxi peran tis 40 evdomades. Exei gennisi arketes me vbac kai sto Iaso. Sou stelno pm me ta stoixeia tou. Tha pao na ton do teli Iouniou kai tha ton rotiso alla nomizo kati mou petaxe sto maieutirio otan irthe na me dei kai mou eipe "forget about it" alla i alitheia einai den eimai sigouri ti tou eipa kai giati pio pragma mou apantouse....opote borei na itan kai gia kati allo kai na ta exo berthepsi....imoun psilo kapos meta ti genna :-( Autos stous 6 mines meta tin proti genna mou eipa ok gia na xeikinousme gia to epomeno dioti i theoria pleon itan auti, oti meta apo 6 mines einai kala. Pistevo einai kai analogos giatro kai tin piotita ton rammaton pou sou ekane. Profanos autos itan euxaristimenos me tin epembasi kai mou eipe ok. Opote, o gios mou me tin kori mou exoun 18 mines diafora. Gia vba2c fovamai pos den tha vro kanenan xoris na exei proigithi proigoumenos fisiologikos toketos kai eisai poli tixeri, dioti toulaxiston i pithanotites sou gia epitiximenis vbac h kai vba2c einai poli ipsiloteres ap'oti emena pou den exo genisi fisiologika. Toulaxiston stin kori mou irthan moni tous i ponoi alla telika to vbac katelixe se c/s logo mikoniou sto amniako kai brachycardies :-( Epidi theloume megali oikogeneia, an den vro stin ellada kapion na analavei vba2c tha pao sto exoteriko, kai as katalixi se c/s, toulaxiston na to exo palepsi. Edo fovamai pos tha me programmatisoun gia kaisariki (c/s) kai auto to vrisko ligo diskolo na to dexto. Thelo pragmatika para poli na genniso fisiologika!!!

 

Gia to pote tha to xekinousoume tha exartithi apo ton giatro pou tha to dexti kai ti tha mou pei. An me analavei o idios (pou pragmatika kano to stavro mou gia na pei to megalo NAI!!!) tha kano oti mou. Oti mou pei. An mou pei gia to deftero na perimenoume kana xrono i dio tha to kano.

 

O andras mou leei na valoume bros grigora gia to 3o!!! Eukolo to'xei!!!! Tou xekatharisa oti ego...programmatismeni kaisariki den kano, kai an den broume giatro gia vba2c pame agglia h kai ameriki an xreiasti. Toulaxiston mou eipe ok opote o xronos tha diksi. Pios xerei...se kana xrono h 2 na exoun allaxei kai oi giatroi stin ellada!!! Pantos, auto pou exo katalavei einai pos giatro borei na vreis, alla nosokomeio tha einai diskolo logo politikon tous klp. Fovountai gia epiplokes ston toketo, miniseis klp...kai oi giatroi fovountai gia to kyros tous. Me tin eutokia pou epikoinonisa mou eipan na epikoinoniso m'enan giatro sto N. Psychiko o opoios den itan arnitikos sto vba2c kai itan tis gallikis sxolis. Sigekrimena mou egrapse se email pou tou esteila to exeis "simfona me tin galliki sxoli o fisiologikos toketos einai pithanos ef'oso o maieutiras gnorizei poli kala tin piotita tis rafis ton toixomaton tis mitras gia tis proigoumenes kaisarikes" Tha sou steilo kai ta dika tou stoixeia ama einai.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Όποια το έχει επιχειρήσει και έχει βρει γιατρό που να την έχει αναλάβει με επιτυχία στην Αθήνα ας μου στείλει και μένα , σας παρακαλώ, ένα πμ. Έχω ψιλοαπογοητευτεί....Κανένας από όσους έχω ρωτήσει δεν παίρνει το ρίσκο. Όλα αυτά που διαβάζουμε, τα άρθρα κτλ που λένε ότι γίνεται δεν μπορεί να μην έχουν κάποια βάση. Γιατί οι γιατροί φοβούνται τόσο πολύ? Μήπως τελικά δεν είμαστε πλήρως ενημερωμένες για την πιθανότητα επιπλοκών?

ZE8mp3.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακάτω παραθέτω την ιστορία της Ισιδώρας ( από άλλο forum) που κατάφερε να κάνει vbac2 και προσφατα έκανε και 4ο παιδάκι! Για να πάρουμε όλες κουράγιο!

 

 

 

Φυσιολογικός τοκετός μετά από 2 καισαρικές

 

Τόπος: Athina Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 26, 2005 11:48 am Θέμα δημοσίευσης: Φυσιολογικός τοκετός μετά από 2 καισαρικές

 

 

Γεια χαρά σε όλους και όλες σας !!!

Θέλω να σας μεταφέρω τις προσωπικές μου εμπειρίες από τις 3 γέννες μου, διότι πιστεύω ότι με αφορμή τα παρακάτω έστω κι ένας άνθρωπος να σκεφτεί λίγο παραπέρα, αξίζει.

Λοιπον, γέννησα τον πρώτο μου γιο σε ηλικία 28 ετών με καισαρική στο ΕΛΕΝΑ. Τα "νερά μου" έσπασαν στις 3.00 τα ξημερώματα, χωρίς κανένα απολύτως πόνο, και καμία διαστολή (ήμουν υποτιθέμενα στις 36 εβδομάδες). Mέχρι τις 12.00 το μεσημέρι, δεν πόνεσα καθόλου, και απ' ότι μου είπαν δεν είχα καμία διαστολή. Ο γιατρός μου μου πρότεινε να υποβληθώ σε τεχνητούς πόνους, μήπως και ξεκινήσει ο τοκετός. Τις επόμενες τέσσερις ώρες δεν συνέβη τίποτε απολύτως, παρόλη την ωξυτοκίνη που "έφαγα". Στις 5.00 το απόγευμα ο γιατρός μου πρότεινε πως, εφ'όσον για 14 ώρες δεν υπήρχε πρόοδος στον τοκετό, καλό θα ήταν να προχωρούσαμε στην καισαρική. Εγώ του είπα πως ήμουν διατεθειμένη να περιμένω κι άλλο προκειμένου να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά θα έκανα αυτό που θα μου έλεγε εκείνος πιο σωστό για το παιδί μου. Eίχα απογοητευθεί όταν περνούσαν όλες αυτές οι ώρες και δεν συνέβαινε τίποτα με τον τοκετό μου. Όταν άκουγα τις άλλες γυναίκες στην αίθουσα να φέρνουν στον κόσμο τα πλασματάκια τους, ένιωθα παραπονεμένη και ανίκανη. Στις 5.00 μου ανακοίνωσε πως θα ξεκινούσε η διαδικασία της καισαρικής. Στις 5.20 ο Αλέξανδρός μου ήρθε... μόνος σ'αυτόν τον κόσμο με την μαμά του αναίσθητη... και απολύτως απούσα...

Όταν με ξύπνησαν, δεν ήθελα ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε καν να δω το παιδί μου. Ένιωσα ΧΑΛΙΑ προσπαθώντας να συνέλθω από την ολική αναισθησία - ήθελα να πεθάνω. Aν αυτά τα φάρμακα έκαναν εμένα να αισθάνομαι έτσι, φαντάζομαι το καημένο το μωρό μου... Δεν ήθελα να μιλήσω στον άντρα μου, το χάδι της μητέρας μου με εκνεύρισε και είπα στον τραυματιοφορέα "Πάρτε με αμέσως από εδώ". Στην αίθουσα παρακολούθησης σκέφτηκα ότι δεν ήθελα με τίποτα να ξανακάνω παιδί. Δεν είδα το παιδί μου μέχρι την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα το πρωί, καθώς θεωρείτο πρόωρος και μπήκε σε ξεχωριστή αίθουσα. Eγώ ήμουν ανίκανη να σηκωθώ από το κρεβάτι την πρώτη μέρα. Aκόμη κι όταν προσπαθούσα να κινηθώ ελάχιστα, ο πόνος ήταν αφόρητος. Περιττό να σας πω ότι δεν τον θήλασα παρά την 3 ημέρα και από τότε -ευτυχώς- μέχρι και τον 11ο μήνα του... χάρη στην υποστήριξη που μου παρείχαν οι μαίες στο ΕΛΕΝΑ (Πρέπει εδώ να αναγνωρίσω τον αγώνα που κάνουν αρκετές μαίες στα δημόσια νοσοκομεία για το θηλασμό.)

Mετά από δύο χρόνια γεννήθηκε η μεγάλη μου κόρη Μυρσίνη. Όταν ανέφερα τη διάθεσή μου για φυσιολογικό τοκετό στον γιατρό μου εκείνος δεν μου αρνήθηκε ευθέως. Eγώ βέβαια μόλις άκουσα ότι υπάρχουν κίνδυνοι (ρήξη της μήτρας-διάρρηξη της τομής) και θα πρέπει να είναι ιδανικές οι συνθήκες (τέλεια διαστολή, μικρό μωρό, στη σωστή θέση), ΒΙΑΣΤΙΚΑ να συμφωνήσω με την πρόταση του γιατρού για μια πιο σίγουρη κατά τα λόγια του καισαρική.

Kαι η Mυρσίνη μου ήρθε στον κόσμο μόνη, με τη μαμά της αναίσθητη κι απούσα.

ΑΦΗΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΟΥΣ ΤΟΚΕΤΟΥΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.

HMOYN AΠPOETOIMAΣTH KAI AMETOXH ΣTA ΣHMANTIKOTEPA ΓEΓONOTA THΣ ZΩHΣ MOY.

 

Mε το Mπουζουκάκι (δεν την έχουμε βαφτίσει ακόμη), ήμουν στον 7ο μήνα και είχα ήδη κανονίσει το ραντεβού για την τρίτη καισαρική. Tότε ήταν που, τυχαία, μαζί με μια πιο "υποψιασμένη" φίλη μου ανακαλύψαμε την ΕΥΤΟΚΙΑ. Τότε άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για την επικείμενη καισαρική μου και η αρχή για ένα νέο τρόπο σκέψης και δράσης. Μπήκαμε στο site της Ευτοκίας και ήταν σαν να άνοιξε το παράθυρο στη Χώρα των Θαυμάτων...

Διάβασα τα πρώτα στοιχεία για τον φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική (vbac θα το βρείτε στα αγγλικά sites) και άρχισα να σκέφτομαι δειλά-δειλά ότι θα μπορούσα να κάνω ίσως μια προσπάθεια. Άρχισα να πορώνομαι και να διαβάζω ο,τιδήποτε έβρισκα στο Internet για αυτό το θέμα.

Διάβασα εμπειρίες άλλων γυναικών, επιστημονικές μελέτες καθώς και γνώμες "ειδικών" βασισμένες στην εμπειρία τους. Παράλληλα, από την πρώτη φορά που βρέθηκα στην Ευτοκία, άρχισα να "δυναμώνω" τη διάθεσή μου για φυσιολογικό τοκετό. Οι γυναίκες που μας μιλούσαν στις συναντήσεις μας, μάς έδιναν κάθε φορά κι άλλες πληροφορίες και στοιχεία και δύναμη για να αντισταθούμε σ'αυτή τη σφαγή της κοιλιάς μας, της προσωπικότητάς μας αλλά εν τέλει και της ίδιας της φύσης μας. Μας έδειξαν τρόπους να δουλεύουμε μέσα μας τη σχέση με το μωρό μας αλλά και με τον εαυτό μας. Μας έδιναν στοιχεία τα οποία αναιρούσαν πολλά από αυτά που κυκλοφορούν ως αλήθειες. Μας βοήθησαν να βρεθούμε νοητικά, ψυχολογικά και σωματικά κοντά σ' εμάς και το παιδί μας.

Με εντυπωσιακά ήρεμο τρόπο, μας έδειξαν πως πρέπει, και το οφείλουμε στον εαυτό μας και στο παιδί μας, να μην μένουμε αμέτοχες. Ούτε καν μπροστά στην μεγαλύτερη αυθεντία που πάει να μας πείσει ότι δεν ξέρουμε να γεννήσουμε, και κατ' επέκταση να ζήσουμε. Θέλω να τονίσω πόσο σημαντικό είναι να κρίνουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μας λένε- πόσο μάλλον όταν πρόκειται για το σώμα μας και το παιδί που κουβαλάμε μέσα μας. Γυρίστε γύρω σας και ρωτήστε πώς γέννησαν οι γυναίκες που έκαναν παιδί τελευταία και θα δείτε για πόσες καισαρικές θα ακούσετε... Eξάλλου όσο δύσκολο κι αν είναι να το δεχτούμε, είναι πολλά και διαφορετικά τα συμφέροντα...

Ε, λοιπόν εγώ αποφάσισα ότι δεν θα ήμουν ακόμη μία...

Δούλεψα μέσα μου, και έξω μου, και γύρω μου και έφτασα στη βεβαιότητα ότι θα γεννούσα φυσιολογικά αυτή τη φορά. Παράτησα το γιατρό μου στον 8ο μήνα αφού, συζητώντας μαζί του βεβαιώθηκα πως θα μου ξανάκανε καισαρική ακόμη κι αν μου έλεγε πως θα προσπαθούσαμε για φυσιολογικό τοκετό... (Mπορείτε να ακούσετε δεκάδες επιχειρήματα αλλά πρέπει να κρίνετε αυτό που ακούτε με καθαρό μυαλό αλλά και με την καρδιά σας...)

Όπως ανέφερα και παραπάνω στον πρώτο τοκετό μου δεν είχα απολύτως καμία διαστολή και τη δεύτερη φορά το παραμικρό αφού έγινε καισαρική 15 μέρες πριν την ΠΗΤ. Άρα αν και τρίτη εγκυμοσύνη, η περίπτωσή μου θεωρείτο ως πρωτότοκης...

Λοιπόν γέννησα πρώτη μου φορά 10 μέρες μετά τη συμπλήρωση των 40 εβδομάδων της τρίτης μου εγκυμοσύνης... Γέννησα ένα ηλιόλουστο και χαμογελαστό κοριτσάκι 4050 γραμμαρίων που είχε "σκαλώσει" το κεφαλάκι της στον τράχηλό μου... Γέννησα μετά από 40 ώρες έντονων συσπάσεων και μετά από 7 ώρες προσπάθειας της μαίας μου, της βοηθού της... και βέβαια του άντρα μου που ήταν δίπλα μου σε όλη αυτή την πορεία.

Δηλαδή κάτω από ακριβώς τις αντίθετες συνθήκες από αυτές που τυπικά θα έπρεπε να ισχύουν...

Ένιωθα τόσο δυνατή... Aρνήθηκα να κάνω επισκληρίδιο και δεν πήρα κανένα φάρμακο... Ήθελα να νιώσω αυτή τη μαγεία και ήθελα το παιδί μου να έρθει στον κόσμο με τον πιο ήρεμο και υγιή τρόπο.

Η στιγμή που άνοιξαν τα κόκκαλα της λεκάνης μου και πέρασε από μέσα τους η χαρά μου και η στιγμή που την ακούμπησαν σχεδόν καυτή στην αγκαλιά μου και άλλες χίλιες τέτοιες στιγμές θα με συγκλονίζουν σε όλη μου τη ζωή...

Η Ελευθερία-(δεν είναι τυχαίο το όνομά της)- ένας τρυφερός και απαλός βράχος, η μάνα, η γη, ο αέρας και η θαλασσινή αγκαλιά μαζί.

Με στήριζε, ακουμπούσα πάνω της, με τα χέρια της και την ψυχή της βοηθούσε εμένα και την κόρη μου να συναντηθούμε πρώτη φορά στη ζωή μας...

Έχω χαζέψει και δεν ξέρω τι σας γράφω, αλλά συγχωρήστε με. ΄Εκανα πολύ δρόμο για να νιώσω έτσι... Ολόκληρη, δυνατή, γερή ζωντανή και ξύπνια μέχρι το τελευταίο μου κύτταρο. Όπως μου είπε και μια φίλη που επίσης γέννησε φυσιολογικά μετά από 2 καισαρικές..

-Ισιδώρα, πριν ήμουνα μισή γυναίκα... Τώρα αισθάνομαι ολόκληρη...

Γέννησα 12.40 το βράδυ. Δεν κατάφερα να κοιμηθώ. Είχα όλη τη νύχτα στην αγκαλιά μου την κόρη μου και το πρωί έφυγα μαζί με το μικρό μου από το μαιευτήριο για να πάω στην οικογένειά μου που με περίμενε. Υπέγραψα ότι φεύγω με δική μου ευθύνη κι έφυγα... Αισθάνθηκα αυτή τη δύναμη που έχουμε ΟΛΕΣ μέσα μας. Και αυτό δεν μπορεί κανείς να μου το πάρει. Έγινα πιο τρυφερή και καρτερική με τα δύο μεγαλύτερα παιδιά μου και ηρέμησα... Ξενυχτάω θηλάζοντας (το Mπουζουκάκι είναι τώρα 8 μηνών) και αισθάνομαι AΠEPANTH ευτυχία. Bλέπω ένα παιδί που έχει γεννηθεί φυσιολογικά τη στιγμή που ήταν έτοιμο να γεννηθεί, χωρίς παρεμβάσεις και φάρμακα, με τη μαμά του δίπλα του και βλέπω ένα ήρεμο και ευτυχισμένο παιδάκι. Όλοι μου λένε πόσο ήρεμο τους φαίνεται αυτό το παιδί, και πως να μην είναι... Γεννήθηκε ΦYΣIOΛOΓIKA.

Δεν συνέβη τίποτα ξεχωριστό. Δισεκατομμύρια παιδιών έχουν γεννηθεί για χιλιάδες χρόνια με τον ίδιο τρόπο.

Kι όμως συνέβη το πιο ξεχωριστό πράγμα στον κόσμο...

Γέννησα... και γεννήθηκα κι εγώ από την αρχή...

 

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ όλους αυτούς που με βοήθησαν

και καλή δύναμη... για να ψάξετε, να ενημερωθείτε, να πιστέψετε και να αντισταθείτε...

 

Nα θυμάστε απλά ότι TOKETOΣ σημαίνει AΓAΠH.

 

Mια καινούρια Iσιδώρα

_________________

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκλονιστικό! Είμαι στον 9ο μήνα και περιμένω ν γεννήσω με Vbac. Εδω στη Θεσσαλονίη δεν έχουμε Ευτοκία, αλλά έχουμε εξίσου ισχυρή θέληση να το ζήσουμε! Μας έδωσε δύναμη αυτή η κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γι το μήνυμα της κοπέλας από το άλλο φόρουμ που παρατέθηκε εδώ, έχω βάσιμες αμφιβολίες. Τηλεφώνησα στο Ευτοκία σήμερα και με ενημέρωσαν σχετικά, σκεπτόμενη ότι αν άκουγα περισσότερο υποστηρικτικά πράγματα από αυτά που λέει ο γιατρός μου ήμουν έτοιμη να κάνω και 500 χμ για να γεννήσω στο Ευτοκία. Πρώτον το Ευτοκία δεν αναλαμβάνει vbac, παρά μόνο παραπέμπει σε γιατρούς στο μητέρα που το κάνουν. Δεν χωράει αναμονή ούτε μία μέρα πέρα από την ΠΗΤ. Επιβάλλεται επισκληρίδιος και καρδοτοκογράφος, απαγορεύεται ωκυτοκίνη και το μέγεθος του μωρού δεν παίζει κανένα ρόλο. Με λίγα λόγια αυτά που μου είπαν επιβεβαιωνουν 100% αυτά που μου είπε ο γιατρός μου.

Η κοπέλα αυτή δε θα μπορούσε να γεννήσει μετά την ΠΗΤ μετά από δύο καισαρικές, ούτε γινόταν στο Ευτοκία να το κάνει. Πως να τα πιστέψουμε τότε αυτά που λεει;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η κοπέλα πήγε στην ευτοκία για να παρακολουθήσει διαλέξεις για τον φυσιολογικό τοκετό. Δεν πήγε να γεννήσει στο κέντρο φυσικού τοκετού της ευτοκίας. (εκεί απαγορέυεται, έχεις δίκαιο fama, ρώτησα κι εγώ) Γέννησε σπίτι της μάλλον με μια μαία της ευτοκίας. Διάβασα και γω πρίν καιρό ολόκληρη την ιστορία της, (εδώ νομίζω δεν είναι όλη, έλεγε και λεπτομέρειες της γέννας).

Η ιστορία της είναι πραγματικά ενθαρρυντική. Πρέπει να είσαι πολύ καλά ενημερωμένη για να επιμένεις τόσο για έναν τόσο δύσκολο φυσικό τοκετό και να έχεις πολύ εμπιστοσύνη στο σώμα σου, στη φύση και στο ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Η επισκληρίδιος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε VBAC γιατί πρέπει να νιώθεις ολόκληρο το σώμα σου για να καταλάβεις τον πόνο αν σου συμβεί ρήξη της μήτρας (είπαμε ότι είναι πολύ σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί). Επίσης επειδή η επισκληρίδιος σε καθηλώνει στο κρεβάτι η γέννα σου κυλάει πολύ πιο αργά και οι πιθανότητες της καισαρικής αυξάνονται κατακόρυφα.

Link to comment
Share on other sites

fama σε διαβεβαιώνω πως η ιστορία της Ισιδώρας είναι αληθινή.

 

Είχα προσωπική επαφή μαζί της....Email και τηλέφωνο! Έχω και τα δύο διαθέσιμα εάν τα θέλεις....Ήταν μάλιστα πολύ διαθέσιμη σε οποιονδήποτε θελήσει να έρθει σε επαφή μαζί της.

Πράγματι το τρίτο της παιδάκι το γέννησε με μαία του Ευτοκία, σε νοσοκομείο όχι στο κέντρο φυσικού τοκετού.Το τέταρτο παιδάκι της το γέννησε στο σπίτι!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μαια από το Ευτοκία που ήταν κατηγορηματική ότι η επισκληρίδιος επιβάλλεται διότι έτσι είμαστε έτοιμες για επείγουσα καισαρική. Απαγορεύεται η ωκυτοκίνη. Δεν περιμένουμε ούτε μία μέρα μετά την ΠΗΤ. Ακριβώς αυτά που μου είπε και ο γιατρός μου. Προφανώς υπάρχει κάποιο πάρ πολύ αυστηρό νομικό πλαίσιο, αλλιώς δεν μπορεί η φύση να κάνει κάποια διαφορά από τις 30 Ιουνίου στις 1η Ιουλίου.

Η εμπειρία αυτή αναφέρει ότι παρακολουθούσε μαθήματα στο Ευτοκία και την ξεγέννησαν δύο μαίες (μάλλον του Ευτοκία) και δεν λέει πού. Πιστεύετε ότι αυτές θα ρίσκαραν τη θέση τους και τη φήμη του Ευτοκία για να πάνε να την ξεγεννήσουν στο σπίτι; Η μαία σήμερα ήταν κατηγορηματική. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γι το μήνυμα της κοπέλας από το άλλο φόρουμ που παρατέθηκε εδώ, έχω βάσιμες αμφιβολίες. Τηλεφώνησα στο Ευτοκία σήμερα και με ενημέρωσαν σχετικά, σκεπτόμενη ότι αν άκουγα περισσότερο υποστηρικτικά πράγματα από αυτά που λέει ο γιατρός μου ήμουν έτοιμη να κάνω και 500 χμ για να γεννήσω στο Ευτοκία. Πρώτον το Ευτοκία δεν αναλαμβάνει vbac, παρά μόνο παραπέμπει σε γιατρούς στο μητέρα που το κάνουν. Δεν χωράει αναμονή ούτε μία μέρα πέρα από την ΠΗΤ. Επιβάλλεται επισκληρίδιος και καρδοτοκογράφος, απαγορεύεται ωκυτοκίνη και το μέγεθος του μωρού δεν παίζει κανένα ρόλο. Με λίγα λόγια αυτά που μου είπαν επιβεβαιωνουν 100% αυτά που μου είπε ο γιατρός μου.

Η κοπέλα αυτή δε θα μπορούσε να γεννήσει μετά την ΠΗΤ μετά από δύο καισαρικές, ούτε γινόταν στο Ευτοκία να το κάνει. Πως να τα πιστέψουμε τότε αυτά που λεει;

 

Πράγματι το Ευτοκία δεν αναλαμβάνει τώρα vbac γιατί μάλλον αν αληθεύει αυτό που άκουσα δεν έχουν αναισθησιολόγο.

Η κοπέλα δεν έχει λόγο να πει ψέμματα, μίλησα μαζί της.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα η μαία με διαβεβαίωσε ότι το Ευτοκία δεν αναλαμβάνει vbac. Πράγματι για vbac το Ευτοκία σε παραπέμπει σε γιατρύς στο Μητέρα, αλλά δεν γίνεται να ξεπέρασαν τα χρονικά όρια της ΠΗΤ. Κανένας γιατρός δε θα το ρίσκαρε. Είναι παράνομο. Μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία της να επικοινωνήσω μαζί της, έτσι από περιέργεια. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η μαια από το Ευτοκία που ήταν κατηγορηματική ότι η επισκληρίδιος επιβάλλεται διότι έτσι είμαστε έτοιμες για επείγουσα καισαρική. Απαγορεύεται η ωκυτοκίνη. Δεν περιμένουμε ούτε μία μέρα μετά την ΠΗΤ. Ακριβώς αυτά που μου είπε και ο γιατρός μου. Προφανώς υπάρχει κάποιο πάρ πολύ αυστηρό νομικό πλαίσιο, αλλιώς δεν μπορεί η φύση να κάνει κάποια διαφορά από τις 30 Ιουνίου στις 1η Ιουλίου.

Η εμπειρία αυτή αναφέρει ότι παρακολουθούσε μαθήματα στο Ευτοκία και την ξεγέννησαν δύο μαίες (μάλλον του Ευτοκία) και δεν λέει πού. Πιστεύετε ότι αυτές θα ρίσκαραν τη θέση τους και τη φήμη του Ευτοκία για να πάνε να την ξεγεννήσουν στο σπίτι; Η μαία σήμερα ήταν κατηγορηματική. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.

 

Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει αυτό που θέλει....Καλή τύχη με την γέννα σου, εύχομαι όλα να σου πάνε καλα....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Η επισκληρίδιος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε VBAC γιατί πρέπει να νιώθεις ολόκληρο το σώμα σου για να καταλάβεις τον πόνο αν σου συμβεί ρήξη της μήτρας (είπαμε ότι είναι πολύ σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί). Επίσης επειδή η επισκληρίδιος σε καθηλώνει στο κρεβάτι η γέννα σου κυλάει πολύ πιο αργά και οι πιθανότητες της καισαρικής αυξάνονται κατακόρυφα.

 

Η ωκυτοκίνη απαγορεύεται και αυτή είναι που κυρίως επιβραδύνει τον τοκετό. Την επισκληρίδιο τη θέλουμε, μπορείς να να το αρνηθείς και τότε σε επείγουσα καισαρική (όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις) πρέπει να σου κάνουν ολική. Αν το προτιμάς... Η μαία σήμερα το είπε από μόνη της αυτό και έδωσε τους ίδιους λόγους που μου είχε δώσει ο γιατρός μου. Ο καρδιοτοκογράφος επιβραδύνει τον τοκετό πράγματι, αλλά και οι δύο μου είπαν το ίδιο: είναι ο τρόπος για να καταλάβουμε τη ρήξη της μήτρας, διότι όταν πέφτουν οι παλμοί του μωρού σημαίνει ότι η μητρα αδρανοποιείται λογω ρήξης.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...