Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - επαναληπτική καισαρική

galat - επαναληπτική καισαρική

angela kgr - επιτυχής!

irnadi - στην προσπάθεια

ngeo23 - στην προσπάθεια

marinab - στην προσπάθεια

 

ngeo23 και marinab τι γίνεται? ποιο γιατρό επελέξατε?

πάντως εγώ θα έλεγα όχι την Αρίστη δε χειρίστηκε καλά τη γκαλάτ κατά τη γνώμη και ίσως έπρεπε να εριμένει τη σπίνι λίγο ακόμα

irnadi πως πας?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!

εγω γεννησα την κορη μου με καισαρικη και επισκληριδιο.Δεν καταλαβα τιποτα εκεινη την ωρα(κανουν και μια δοκιμη πριν αρχισουν για το αν νιωθεις ή οχι κατι) και το ευχαριστηθηκα ακουγα τα παντα (ειχε κουρτινουλα στο επιμαχο και δεν εβλεπα) και ειδα την κορουλα μου αμεσως την πηρα αγκαλια και την χαζευα μεχρι μεχρι να την ντυσουν.Τελειωσε πολυ γρηγορα και χωρις ταλαιπωρεια για την μικρη (λουροδεμενη 2 φορες) ουτε για μενα.Λιγο ζοριστηκα τις επομενες μερες με την τομη αλλα πιστευω οτι ητνα και ψυχολογικο γιατι πηγαινα για φυσιολογικο τοκετο και δεν ειχα συζητησει το θεμα καισαρικης. Τωρα αν και 6 χρονια μετα περιπου παλι καισαρικη χωρις συζητηση θα κανω!

ειμαι υπερ!

απορω γιατι δε βαλανε και τηλεοραση να περασεις την ωρα σου...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου εγω ειχα μια καισαρικη το 2000 κ το 2004 γεννησα με φτ παρολο που ειχε προηγηθει χειρουργειο κ εξωσωματικη χωρισ προβλημα κ χωρισ παυσιπονα μεσα σε 2ωρεσ διαβασα κ κατι κεραυνουσ για χασιακο κ αρεταιειο εγω εχω να καταθεσω τα καλυτερα:):):)

Link to comment
Share on other sites

εγω οπως ειπα πιο παλια, αποφασισαμε με τον αντρα μου να παμε στη φιλη μου για καισαρικη (δεν αναλαμβανει τετοια περιπτωση) στο ρεα που θα ανοιξει τωρα.

να πω τη μαυρη αληθεια, ακομη διαβαζω το θεμα και σκεφτομαι αλλα την εχω παρει την αποφαση μου.

φιλια

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο mariaefi viewpost.gif

καλημερα!

εγω γεννησα την κορη μου με καισαρικη και επισκληριδιο.Δεν καταλαβα τιποτα εκεινη την ωρα(κανουν και μια δοκιμη πριν αρχισουν για το αν νιωθεις ή οχι κατι) και το ευχαριστηθηκα ακουγα τα παντα (ειχε κουρτινουλα στο επιμαχο και δεν εβλεπα) και ειδα την κορουλα μου αμεσως την πηρα αγκαλια και την χαζευα μεχρι μεχρι να την ντυσουν.Τελειωσε πολυ γρηγορα και χωρις ταλαιπωρεια για την μικρη (λουροδεμενη 2 φορες) ουτε για μενα.Λιγο ζοριστηκα τις επομενες μερες με την τομη αλλα πιστευω οτι ητνα και ψυχολογικο γιατι πηγαινα για φυσιολογικο τοκετο και δεν ειχα συζητησει το θεμα καισαρικης. Τωρα αν και 6 χρονια μετα περιπου παλι καισαρικη χωρις συζητηση θα κανω!

ειμαι υπερ!

o λογος που θα εκανες παλι καισαρικη ποιος ειναι?

και οχι ο λογος που ποναει η τομη δεν ειναι ψυχολογικος,ειναι κανονικο χειρουργειο και ειναι μια μεγαλη τομη που παιρνει πολυ χρονο να επουλωθει...

σε αυτο το τοπικ μπαινουμε μανουλες που δε θελουμε να παμε για επαναληπτικη καισαρικη ανεξαρτητα του πως θα εξελιχθει ο τοκετος...παλευουμε να γεννησουμε φυσιολογικα και χρειαζομαστε στηριξη απο μανουλες που θα μας βοηθησουν να παμε πιο κοντα στο στοχο μας...

δεν ειναι προσωπικο το θεμα αλλα βαρεθηκα να ακουω ποσο ωραια διαδικασια ειναι να κανεις καισαρικη και ποσο χαλαρα περνας τον τοκετο ...χανουμε το νοημα και την ουσια του τοκετου με ολα αυτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια μου εγω ειχα μια καισαρικη το 2000 κ το 2004 γεννησα με φτ παρολο που ειχε προηγηθει χειρουργειο κ εξωσωματικη χωρισ προβλημα κ χωρισ παυσιπονα μεσα σε 2ωρεσ διαβασα κ κατι κεραυνουσ για χασιακο κ αρεταιειο εγω εχω να καταθεσω τα καλυτερα:):):)

 

Μου έδωσες λίγο κουράγιο (τέσσερα χρόνια μετά κι εσύ γέννησες όμως). Με το Αρεταίειο εγώ τα έχω πάρει από τον πρώτο τοκετό, γιαυτό και "διέγραψα" το Χασιάκο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ok σορρυ που δεν θελετε να ακουτε και μια αλλη γνωμη.

 

και ναι θα ξανακανα καισαρικη γιατι η κορη μου σωθηκε απο αυτην οπως γραφω ειχε λουροδεθει 2 φορες δεν ειχα αμνιακο υγρο (ειχε τρυπησει ο σακος αλλα δεν ειχε σπασει και φευγανε με τα ουρα) και δεν θα γλυστρουσε!!!

 

ΔΕΝ θα ρισκαρα ποτε το μωρο μου!

οχι οτι δεν πονεσα ή δεν θα πονεσω τωρα!! απλα πηγαινα για φυσιολογικη γεννα χωρις να εχω συζητησει με το γιατρο το ενδεχομενο καισαρικης και ετσι με επιασε ψυχολογικο μετα.Λυπαμαι που δεν διαβαζετε σωστα αυτο που γραφουν καποιοι ανθρωποι γιατι εχετε παρωπιδες!!

οσο για την τηλεοραση που γραψατε λιγο ακυρο δεν νομιζετε!!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

α και δεν χρειαζεται καποια να γεννησει φυσιολογικα για να "χασουμε το νοημα του τοκετου". Δηλ τι εμεις δεν ποναμε ή δεν κλαιμε ή δεν αγχωνομαστε??!!!

 

τεσπα οι επιλογες που κανουμε ειναι του καθενα μας ξεχωριστη υποθεση.

Εγω την προσωπικη μου γνωμη και εμπειρια κατεθεσα.

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες διαβασει το τοπικ ολο θα ειχες καταλαβει πως μονο παρωπιδες δεν εχουμε...και εγω εκανα καισαρικη και επισκλειριδιο γιατι ηταν δεμενο με το λωρο και δε μεγαλωνε το μωρο...δε θα πω ομως σε ΑΥΤΟ το τοπικ οτι θα το ξαναεκανα σαν επιλογη...μονο απο αναγκη θα εκανα παλι καισαρικη και θα προσπαθουσα να αφησω το τοκετο να ξεκινησει μονος του....

μονη σου κανεις διαχωρισμο εμεις ,εσεις κτλ... αν διαβαζες ολο το τοπικ δε θα απανταγες ετσι επιθετικα...

Επισης καμια γυναικα που κανει προσπαθεια για VBAC ΔΕ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβα τιποτα εκεινη την ωρα
και το ευχαριστηθηκα ακουγα τα παντα
Τελειωσε πολυ γρηγορα και χωρις ταλαιπωρεια για την μικρη (λουροδεμενη 2 φορες) ουτε για μενα

για αυτα αναφερω χανουμε το νοημα του τοκετου...γιατι να μη καταλαβεις τιποτα εκεινη την ωρα???

τι δηλαδη ευχαριστιεται μια μανα που παει για φυσιολογικο(οπως ειπες) και κανει καισαρικη ?ευχαριστιεται το χειρουργειο?

τι θα πει τελειωσε γρηγορα ? γιατι πιστευεις οτι ο φυσιολογικος ειναι ταλαιπωρια και για τη μανα και για το μωρο?

εγω πρωτη λεω οτι αυτο που μετραει ειναι να γεννηθει ενα υγιες μωρο και να ειναι καλα η μανουλα ...αλλα ας πουμε καποια στιγμη και την αληθεια...τα κοριτσια εδω μεσα κυριολεκτικα αγωνιζοντασι μεχρι τη τελευταια μερα για να πετυχουν αυτο που θελουν....για να ορισουν αυτες μαζι με το μωρο τους το τροπο που θα γεννησουν...θελουμε στηριξη και οχι αποπροσανατολισμο.....

Link to comment
Share on other sites

ok σορρυ που δεν θελετε να ακουτε και μια αλλη γνωμη.

 

και ναι θα ξανακανα καισαρικη γιατι η κορη μου σωθηκε απο αυτην οπως γραφω ειχε λουροδεθει 2 φορες δεν ειχα αμνιακο υγρο (ειχε τρυπησει ο σακος αλλα δεν ειχε σπασει και φευγανε με τα ουρα) και δεν θα γλυστρουσε!!!

 

ΔΕΝ θα ρισκαρα ποτε το μωρο μου!

οχι οτι δεν πονεσα ή δεν θα πονεσω τωρα!! απλα πηγαινα για φυσιολογικη γεννα χωρις να εχω συζητησει με το γιατρο το ενδεχομενο καισαρικης και ετσι με επιασε ψυχολογικο μετα.Λυπαμαι που δεν διαβαζετε σωστα αυτο που γραφουν καποιοι ανθρωποι γιατι εχετε παρωπιδες!!

οσο για την τηλεοραση που γραψατε λιγο ακυρο δεν νομιζετε!!

 

MariaEfi μου εχεις δικιο για το ακυρο και σου ζητω συγνωμη.Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με την καισαρικη και μαλιστα οταν ηρθε η στιγμη να μου την προτεινουν μεσα μου μια φωνη ουρλιαζε ναιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!Ηθελα να τελειωσει το μαρτυριο μου , 3 ημερων μαρτυριο , 16 ωρες χωρις αμνιακο υγρο.

Απλα στεναχωριεμαι πολυ να βλεπω οτι μια ΠΟΛΥ σημαντικη ΑΠΟΦΑΣΗ μιας γυναικας στηριζεται στην ΑΓΝΟΙΑ και οχι στην συνειδητη και μετα απο μελετη αποφαση.Οπου και να πατησεις στο ιντερνετ, οποιον σοβαρο επιστημονα και να ρωτησεις θα σου εξηγησει με επιστημονικα δεδομενα οτι ο λωρος και τα νερα δεν ειναι αιτια καισαρικης.

Επισης , γιατι σε επιασε ψυχολογικο μετα? Αφου εγραψες οτι το ευχαριστηθηκες?

Σορυ και παλι για την τηλεοραση αλλα περιμενω και σορυ για τις παρωπιδες γιατι εισαι η μονη αυτη τη στιγμη στη συζητηση που τις φοραει...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια

ειμαι στην 18 εβδομαδα κ πριν 2 μερες συζητησα τον τροπο τοκετου με την γιατρο μου κ μου ειπε οτι η μονη επιλογηπου εχω ειναι η καισαρικη διοτι κανω αντιπυκτικες ενεσεις κ υπαρχει φοβος για την υγεια του μωρου κατα την εξωθηση

το θεμα ειναι οτι εγω φοβαμαι πολυ τα χειρουργεια γιαυτο ειχα στο νου για φυσιολογικο τοκετο, μου ειπε επισης οτι για καλυτερη αναρρωση να κανω επισκληριδιο κ για να δω κ το μωρο μολις βγει

εχει κανει καμια καισαρικη με επισκληριδιο?νομιζω πως αν κανουν να με ανοιξουν κ ειμαι ξυπνια θα λιποθυμησω

 

Bρε κοριτσια...Η mariaefi σε αυτο το ερωτημα απαντησε!Τι επρεπε δλδ να πει?Για αφορητους πονους και τραυματικη εμπειρια?Ολες εδω μεσα καισαρικη εχουμε κανει,αλλες υπεφεραν(που πιστευω λιγες)αλλες οχι!Εμενα η εμπειρια μου απο το χειρουργειο ηταν πολυ καλη και παρ'ολο που ηταν ενα χειρουργειο που δεν ηθελα με τπτ (και εκ των υστερων ξερω οτι θα μπορουσα να ειχα αποφυγει)δεν παυει να ειναι η ΣΠΟΥΔΑΙΟΥΤΕΡΗ μερα της ζωης μου κια η ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ στιγμη η στιγμη που ειδα το μωρο μου και καμια καισαρικη δεν θα μειωσει αυτο που νιωθω!Εκεινη την ωρα δεν με ενδιεφερε καθολου απο που βγηκε αρκει που ηταν γερο!Και μια χαρα αναρωσα,στις 20 μερες εκανα μετακομιση!!!!!Η μητερα του αντρα μου θυμαται τις 2 γεννες (φ.τ)της ως οτι πιο οδυνηρο εχει βιωσει,ζητησε να την ναρκωσουν μολις βγηκε το παιδι!Βλεπετε την διαφορα?Θελω πολυ να γεννησω με φ.τ. αλλα δεν το βλεπω!Ηδη ο παλιος μου γυν μου ειπε οτι ειναι πολυ νωρις και μου μιλησε για επιπλοκες διαφορες,αυριο εχω ρντβ στο ελενα με καποιον που μου συστησε ο παιδιατρος μου που ειναι στο Ελενας να δουμε τι θα πει κι αυτος!Παντως απο οσο μου ειπε ο παιδιατρος υπαρχουν πολυ στο ελενα που αναλαμβανουν αλλα οχι σε τοσο μικρο διαστημα(<2 χρονια):-((θα ρωτησω ονοματα)Ελπιζω να βρω ακρη με τον γιατρο αυτον!

Α εχω ξεχασει να σας πω οτι πριν 2μηνες γνωρισα ενα γυν που ειναι στην ομαδα του χασιακου και ουτε αυτος ηθελε να με αναλαβει αν εμενα εγκυος τοσο συντομα...και να που εμεινα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω πολύ καιρό να σας γράψω αλλά σας διαβάζω καθημερινά.

Καταρχήν να σας πω πως το Σάββατο που μας πέρασε έγινε μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία από τον σύλλογο Εγκυμονώ γεννώ επιλέγω στη Θεσ/νική στη οποία μίλησαν μια μαιευτήρας και ένας παιδίατρος σχετικά με τις πρόωρες προκλήσεις τοκετού και τις καισαρικές. Αναφέρθηκαν πολλές φορές στον όρο vbac που υποστηρίζουν και οι 2 με ιδιαίτερη θέρμη.

Ήμουν τυχερή να ακούσω πράγματα τα οποία δεν γνώριζα. Οι πραγματικοί λόγοι που επιβάλουν μια καισαρική είναι ελάχιστοι και πολλοί συγκεκριμένοι.

Ούτε το λωροδεμένο μώρο ούτε τα σπασμένα νερά αποτελούν ένδειξη καισαρικής.

Ειπώθηκε επίσης ένα ποσοστό 60% καισαρικών στα ιδιωτικά νοσοκομεία....:shock: :shock: :shock: Εκεί έχουμε φτάσει...

Εγώ ούτε επαναπαύομαι ούτε υποστηρίζω πως πέρασα ανώδυνα την καισαρική μου. Ήταν και θα είναι μια από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου που θα την κουβαλάω για πάντα γιατί ποτέ μα ποτέ δε θα συμβιβαστώ με την ιδέα. Ούτε την τομή μου θέλω να βλέπω και για κακή μου τύχη κάνει αισθητή την παρουσία της επειδή είναι χηλοειδής.

 

Γενικά πάντως όταν ακούω για μάνα που γέννησε με καισαρική υπάρχει πάντα στην ιστορία μια δόση απολογίας. Δηλαδή δικαιολογίες του τύπου 'δεν γινόταν αλλιώς' 'πέρασαν τόσοες ώρες χωρίς πρόοδο στον τοκετό' κλπ. Επίσης απορώ πως κάποιες αναρρώνουν τόσο γρήγορα και πετάνε την ίδια μέρα...

Σ'αυτό το ποστ μαζευτήκαμε γιατί υποστηρίζουμε το φυσικό και δυστυχώς διαφορετικό και όχι για να χαιδευόμαστε με εκφράσεις του στυλ εγώ την έκανα και θα την ξανακάνω, δεν είναι τίποτα κλπ.

 

Στα προσωπικά μου τώρα...

Άλλαξα μαιευτήρα. Δεν είχα παράπονο από τον προηγούμενο απλά πήγα και σε άλλον για να ακούσω και μια άλλη γνώμη και μάλλον τελικά βρήκα αυτό που μου ταιριάζει. Αν όλα πάνε καλά και δεν έρθει η μικρή μέχρι την ΠΗΤ μου δίνει άλλη μια εβδμάδα περιθώριο πράγμα το οποίο με χαροποιεί ιδιαίτερα. Βέβαια ελπίζω να μην χρειαστεί να φτάσουμε σαυτό το σημείο.

Κατάτ'άλλα η εγκυμοσύνη μου προχωράει κανονικά. Είμαι μια πολή καλή υποψήφια για VBAC και γενικά νιώθω πολύ πολύ καλά. Γυμνάζομαι 2-3 φορές την εβδομάδα, περπατάω πολύ και δεν η εγκυμοσύνη αυτή δεν έχει κάμια σχέση με την προηγούμενη. Είμαι άλλος άνθρωπος!!! Έχω απίστευτη θετική ενέργεια μέσα μου και νίωθω πως όλα θα πάνε περίφημα.

 

Και για να πω και τον πόνο μου για σήμερα...

Σε τί κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας;;;

Έλαβα σήμερα το δέμα από την Αγκελική για το βιβλίο του Λεμπουαγιέ και ήταν ανοιχτό....

Το βιβλίο έλλειπε....

Τί να πω...

Αγγελική και πάλι χίλια συγνώμη...:-( :sad: :-(

 

Anti80 χάρηκα πολύ που τα είπαμε και από κοντά!! Ελπίζω και σε επόμενη συνάντησή μας!(Είσαι μια κούκλα!!!)

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

irnadi ειναι πολυ σημαντικα αυτα που γραφεις....

ολα να πανε οπως τα θες...μακαρι αυτος ο συλλογος να κανει ομιλιες και στην Αθηνα...

και αυτο μας λειπει τωρα να ζητας εσυ συγγνωμη για το ποσο ασχημα φερονται καποιοι ανθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

 

και ναι θα ξανακανα καισαρικη γιατι η κορη μου σωθηκε απο αυτην οπως γραφω ειχε λουροδεθει 2 φορες δεν ειχα αμνιακο υγρο (ειχε τρυπησει ο σακος αλλα δεν ειχε σπασει και φευγανε με τα ουρα) και δεν θα γλυστρουσε!!!

 

Αυτό σου είπε ο γιατρός σου;;;

Δεν γνωρίζει ότι δεν στερεύει το αμνιακό υγρό αλλά συνεχίζει να παράγεται μέχρι να γεννηθεί το μωρό; :roll:

 

Κι εμένα είχε τρυπήσει ο σάκος μου στην κόρη και μάλιστα ψηλά, γι' αυτό και πέρασαν πολλές ώρες να καταλάβω ότι έχανα αμνιακό υγρό, έστω και ελάχιστο, κάθε φορά που πήγαινα τουαλέτα.

Και η κόρη μου ήτανε δεμένη με το λώρο και μάλιστα είχαμε και δυστοκία ώμων (αυτό δεν το έγραψα ποτέ στο φόρουμ, γιατί πέρασε αρκετός καιρός να ξεπεράσω το γεγονός αυτό).

Και όμως γέννησα με φυσικό τοκετό (και όχι απλά φυσιολογικό).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα πιο πάνω δεν είναι ενδείξεις για καισαρική τομή!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα νιωθω πολυ ασχημα γιατι δεν ειμαι γιατρος ωστε να ξερω τις πραγματικες αιτιες για καισαρικη!Θα επρεπε να ειμαι καλυτερα διαβασμενη ετσι ωστε να μπορεσω να "απαντησω"σε αυτον τον βλακα τον γιατρο και κατεληξα σε καισαρικη!Δυστυχως ομως δεν ηξερα και απο ηλιθιοτητα-αγνοια-φοβο κατεληξα στο χειρουργικο τραπεζι....και με μια τομη χηλοειδες 18 ποντων!Εχω βαρεθει τα βλεματα των παντογνωστων που οταν λεω γιατι με εβαλε για καισαρικη με κοιτανε με υφος"α ρε ηλιθια"!Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ντρεπομαι τοσο πολυ.....Πυροβολιστε με και εμενα και σε οσες δεν ηξεραν...

Link to comment
Share on other sites

Rosie,οταν λες δυστοκια ωμων εννοεις οτι η μικρη δυσκολευοταν να βγει γιάυτον τον λογο???

Τι να σου πω καλη μου,εδω εγω εμαθα οτι το παιδι ειχε σπασμενη κλειδα εξαιτιας αυτου του γεγονοτος 5 μερες μετα!!

 

Κοριτσια,εγω γεννησα ξαφνικα...ημουν στην 36η εβδομαδα,μολις ειχα μπει..γενικα ειχα πολυ ασχημη εγκυμοσυνη λογω υπερεμεσης,εχασα 15 κιλα,ψυχολογια σκατα(συγγνωμη!!)...ξαφνικα εγινε ο χαμος με τις μετρησεις μου,αφυδατωση,οι τρανσαμινασες στα υψη,οι ηλεκτρολυτες στα ταρταρα...ο γιατρος μου(επαρχια μιλαμε) επαθε σοκ...υποψιες για λιπωδες ηπαρ της εγκυμοσυνης.Η αναγκη να βγει το παιδι αμεση.Με χωνει σε ενα ασθενοφορο και φευγω για Πανεπιστημιακο Ριου.

Εκει με παρεδωσε στα χερια πλεον των μαιευτηρων.

Απο τον φοβο του μην τυχον ανεβουν οι τιμες και δημιουργηθει προβλημα με την πηξη αιματος οπως επισης και λογω της μεγαλης αδυναμιας μου(6 κιλα εχασ σε 6 μερες)προτεινε καισαρικη.

Η ομαδα των γιατρων εκει...μετα απο ενα ολοκληρο βραδυ παρακολουθησης οπου εζησα και τον ουροκαθετηρα...αποφασιζει ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ!!!

Μολις το ακουσα...λιποψυχισα.Ελεγα δεν θα τα καταφερω με τιποτα,πως θα σπρωξω???Μου ηρθε να βαλω τα κλαμματα,τοσο ηξερα κι εγω...Ουτε αναπνοες δεν μπορουσα να παρω,τοσο ξηρο ηταν το στομα μου.

Ερχεται και με αναλαμβανει ενας γιατρος μεσω φιλων(ευτυχως!!).

Με προκληση εννοειται...Εβαζε το χερι του να γυρισει την μικρη...εκεινη την τραβαγε ο πλακουντας παλι πισω...και ξανα το χερι...και περιμενε...Γιατρε,ακομη...να ρωταω εγω ξεψυχα...υπομονη ελεγε αυτος...Η μικρη κατεβαινει με τον ωμο,πρεπει να την γυρισουμε..

Εκανα κι εγω οτι μου ελεγε...Αφου αυτος ελεγε υπομονη,τι αλλο μπορουσα να κανω???

Εννοειται οτι ουτε τι ωρα ηταν καταλαβαινα...Οταν μου εσπασαν τα νερα οι πονοι ερχονταν,τους καταλαβαινα αλλα εκει...υπομονη και σπρωξιμο.

Μεχρι που ξαφνικα με παιρνουν με πανε στο χειρουργειο και ακουω ερχεται...ερχεται,εσυ σπρωχνε..εβαλαν και τον εμβρυουλκο,εννοειται με εκοψε(δεν καταλαβα τιποτε,αυτο το συνειδητοποιησα μετα απο μερες που κοιταξα απο κατω τα ραμματα) και ειδα ξαφνικα το κεφαλακι της μικρης μου να ξεπροβαλλει,και μετα να την ανασηκωνει,να μου την δειχνει ακουσα ενα κλαμματακι απο γατακι και να την παιρνουν...

Εεεεεεεεε,που την πατε μου ηρθε να φωναξω!!!Ποσο ηθελα εκεινη την ωρα να την αγγιξω...

Τελοσπαντων πηγαν ολα καλα.Μου ειπε ο γιατρος οτι αν δεν ημουν τοσο συνεργασιμη και υπομονετικη θα ετρωγα νυστερι..

επισης οτι στην περιπτωση μου επιβαλλοταν ο ΦΤ

Να σημειωσω επισης αυτο που ειχε πει σε προηγουμενη σελιδα καποια κοπελα για την παρουσια γυναικας μαιας ή γιατρου...εγω επαιρνα δυναμη πολλη απο μια ειδικευομενη γιατρο πολυ ηρεμη που ηταν μαζι με τον γιατρο μου...αυτη μου ελεγε πως να σπρωξω και αυτη με ενθαρρυνε.Κι επισης τον αντρα μου δεν τον ηθελα μεσα και καλα εκαναν και δεν τον αφησαν!!

 

Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ,ελπιζω να μην σας κουρασα...Ηθελα απλα να πω,οτι παρολο που περασα δυσκολα,παρολο που φοβομουν τον ΦΤ και ηθελα καισαρικη...οταν με το καλο μεινω ξανα εγγυος παλι ΦΤ θελω...μακαρι να μην προκυψει προβλημα.Βεβαια υποστηριζω κι εγω οτι το σημαντικο ειναι να βγει ενα υγιες μωρο και μια υγιης μαμα αλλα τελικα...ολα γινονται.

Link to comment
Share on other sites

κανεις δε πυροβολαει κανεναν...τι καραμελα ειναι αυτη???

και εγω καισαρικη εκανα λογω small for days (αφου ηταν 36+2 δεν θα ηταν s.f.d αραγε ???) και λογω περιτυλιξης....ουτε ηλιθια αισθανομαι,ουτε κανενα θεμα παραανω εχω...αλλα πουθενα δε θα πω οτι επρεπε να γινει,ειδικα τωρα που ξερω....οτι εγινε εγινε...

αυτο λεμε εδω μεσα...δε κατηγορει κανεις κανενα...απλα ενημερωνουμε οποια ενδιαφερεται για να μη κανει κατι που δε θελει...τωρα αν καποια επιλεγει καισαρικη ειναι αλλο θεμα σε αλλο τοπικ....

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι. Βλέπω ότι μερικές ανάμεσά μας είναι πολύ διαβασμένες.

Κι εγώ στο πρώτο μου αναγκάστηκα να κάνω καισαρική μετά από δέκα ώρες πόνων (που ξεκίνησαν φυσιολογικά), επειδή η διαστολή ήταν στο 2 και το μωρό έκανε κακά.

Ήταν αυτός λόγος για άμεση επέμβαση? Γιατί θυμάμαι ότι μου είχε κακοφανεί πάρα πολύ, να τραβήξω όλη την ταλαιπωρία και στο τέλος να φάω και το μαχαίρι. Άσε που από τους πόνους περπατούσα για 2 εβδομάδες διπλωμένη στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

irnadi επειδη είμαι κι εγω Θεσσαλονίκη και θέλω να το ψαξω λίγο ακόμη με το γιατρό και τις κλινικές μπορείς να μου στείλεις το όνομα του και σε ποια κλινική μπορεί να παει; ευχαριστώ.. έχω μπει στον έβδομο και αρχίζω να αγχώνομαι

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα παρόμοια ήταν και η δική μου περίπτωση μόνο που εγω εφτασα διαστολή οχτώ χωρίς επισκληρίδιο και τότε φάνηκε το αμνιακό υγρό κεχρωσμένο. πιστεύω ότι ο γιατρός ηθελε να τελειώνει μαζί μου και γι'αυτό δεν υποστήριξε τιποτε φυσιολογικό.το κεχρωσμένο αμνιακό υγρό δεν είναι απολυτη ένδειξη καισαρικής ειδικά αν το μωρό εχει κανονικούς παλμούς

Link to comment
Share on other sites

με συγκινησες πολυ marsolan....

απιστευτη δυναμη,μπραβο σου..

 

angela, σε ευχαριστω.Ο λογος που εγραψα το παραπανω εδω σε αυτο το θεμα ειναι για να δειξω οτι ακομη και οι μεγαλυτεροι φοβοι μας μπορουν να νικηθουν...οι ανθρωποι εχουμε πολλη κρυμμενη δυναμη,κατι που πριν το ζησω δεν το πιστευα ουτε τοσο δα σχετικα με την γεννα.

Αλλα επισης νιωθω οτι θα ηθελα σε επομενη εγγυμοσυνη να ειναι ο τοκετος μου φυσιολογικος παλι αλλα ακομη πιο ηρεμος και να μου δωσουν το μωρο αμεσως στα χερια μου να το νιωσω και να με νιωσει τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...