Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

http://www.clareloprinzi.com/vbac.html

 

Ριξτε και εδω μια ματια. Η μαια του κοσμου Κλαρε Λοπρινζι εχει μαζεψει εδω τις εμπειριες απο τις γυναικες που ξεγεννησε με βιμπακ. Τονιζει πολυ τη σημασια της πληγης=scar.Επειδη τη γνωρισα προσωπικα , (ευχομαι να αξιωθω να μεταφρασω τη συνεντευξη της) οποτε τη ρωτουσα για το βιμπακ μου απαντουσε -Πες στις γυναικες αυτες πανω απο ολα να αγαπησουν την πληγη τους και την καισαρικη τους. Τωρα που το σκεφτομαι με τα λεφτα που ζητανε τα νοσοκομεια πας ανετα με την οικογενεια 3 μηνες στη Χαβαη να σε αναλαβει η Κλαρε!!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εννοειται να την πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Εγω εχω γραψει για αυτο και στο μπλογκ yogamamagr.blogspot.com.εχω και λινκ στο σαιτ τους να διαβασεις τι ακριβως ειναι. Το μωρακι μου ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ για να βγει και μετα δεν τραβαγε καλα στο στηθος. Μου πε μια φιλη για αυτον στο Κολωνακι και πηγαμε 2 φορες .Εντοπησε εντασεις στην αριστερη γναθο και του εκανε ελαφρυ μασαζακι(αναταξη) στο κεφαλι μεχρι αυχενα την ωρα που θηλαζα. Αμεσως χαλαρωσε το στοματακι του και βελτιωθηκε θεαματικα ο θηλασμος. Για μενα καθε παιδι που ταλαιπωρηθηκε στη γεννα επιβαλλεται να περνα απο οστεοπαθητικο. Ο τυπος κανει επισης στα μωρακια καισαρικης κατι σαν προσομειωση του φυσικου τοκετου . Επειδη το μωρο δεν περασε ποτε το σωματακι του απο τη γεννητικη οδο και ειναι πολυ σημαντικο για τη φυσιολογια του, κανει στα οστακια του ενα περασμα , δεν θυμαμαι καν πως το λεει σορρυ ρε κοριτσια εχω ξεχασει.Παιρνει κατω απο 50 ευρω την επισκεψη και ειναι πολυ σοβαρος ανθρωπος . Εγω του χρωσταω πολλα περισσοτερα για αυτο που εκανε για το μωρο μου. Τετοια προβληματα μενουν για παντα στη μνημη του κορμιου μας και θα μπορουσαν να ειχαν λυθει με μια επισκεψη οταν ειμασταν μωρα...

 

yogamama,σε ευχαριστω για την γνωμη.Σε ειχα ενοχλησει με μεηλ πιο παλια σχετικα με τις υφασματινες πανες.θα σε ξαναενοχλησω να μου πεις καποιες λεπτομερειες σχετικα πλεον με τον οστεοπαθητικο που αναφερεις

Δεν ειναι τυχαιο που η μικρη μου δεν θηλασε...τις λιγες φορες που επιασε θηλη και τα καταφερε δεν με πονουσε καθολου αλλα τις πιο πολλες φορες το παιδι δεν επιανε,πειναγε και τσαντιζοταν,εκλαιγε γοερα...Μαθαμε για την σπασμενη κλειδα το πρωι πριν βγουμε απο το μαιευτηριο,μεχρι τοτε κουβεντα απο κανεναν...τοτε δικαιολογησα την μπεμπα μου που ηταν ενα ηρεμο πλασματακι σε ολα του αλλα καποια απογευματα οσο ειμασταν εκει εκλαιγε χωρις λογο(δεν ηξερα)...Μαλλον πονουσε το κοριτσακι μου.Αν το ηξερα πιο πριν θα την δικαιολογουσα και για τον θηλασμο κι επισης δεν θα ημουν τοσο στεναχωρημενη που δεν τα καταφερναμε.

Ευτυχως βεβαια η Αγλαια σε μια κουβεντα μου επεσημανε οτι αυτο μπορει να της ειχε δημιουργησει μεγαλη ενταση και μου προτεινε τον οστεοπαθητικο.

Θα κοιταξω να το λυσω κι αυτο το θεμα,γιατι γενικα δεν θελω το παιδακι μου να εχει το παραμικρο και να ξερω οτι δεν εκανα ο,τι περνουσε απο το χερι μου για να το βελτιωσω!!

Link to comment
Share on other sites

χμ....πολυ προβληματιστηκα τωρα,θα ηθελα να κανω μια επισκεψη σε οστεοπαθητικο να συζητησουμε-τουλαχιστον.μπορεις yogamama να μου στειλεις τα στοιχεια του σε παρακαλω?και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θα μου ηταν ευπροσδεκτη...μου ανοιγεις νεους οριζοντες!!!

 

απο οσα διαβασα κ στο μπλογκ και στη σελιδα τους,δεν ειδα κατι για οριο ηλικιας....ξερεις κατι γι'αυτο?

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

επισης διαβαστε αυτο:

Νέες μητέρες που ακολουθούν αγωγή Κρανιοϊερής Θεραπείας βρίσκουν πως μπορεί να διευκολυνθεί πολύ η ανάρρωσή τους μετά τον τοκετό.

Νέες μητέρες που ακολουθούν αγωγή Κρανιοϊερής Θεραπείας για τον τοκετό μπορούν να ανακουφιστούν πολύ. Η Κρανιοϊερή Θεραπεία είναι βαθιά χαλαρωτική κι ενισχύει την ελεύθερη κίνηση σε όλα τα συστήματα υγρών: αίμα, λέμφο, εγκεφαλονωτιαίο υγρό και σωματικές απεκκρίσεις, γεγονός που σημαίνει βέλτιστη ανάληψη όλων των συστημάτων ίασης. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τη μητέρα στην περίπτωση που ο τοκετός είχε κάποιες πρόσθετες δυσκολίες όπως αναισθησία κι έλεγχο του άλγους (που πιστεύεται ότι αναστέλλουν τις φυσικές μηχανικές και ορμονικές απαντήσεις επάνω στις οποίες βασίζονται οι κατά φύση διαδικασίες τοκετού), παρατεταμένο τοκετό, περιορισμένες επιλογές στη στάση του σώματος, καισαρική τομή και άλλα συμβάματα που απαιτούν αποκατάσταση, επαγωγή ή κάποιου είδους επείγουσα παρέμβαση.

 

 

http://www.craniosacral.gr/home/index.asp?w=pages&r=138&pid=161

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μαια του κοσμου Κλαρε Λοπρινζι εχει μαζεψει εδω τις εμπειριες απο τις γυναικες που ξεγεννησε με βιμπακ. Τονιζει πολυ τη σημασια της πληγης=scar.Επειδη τη γνωρισα προσωπικα , (ευχομαι να αξιωθω να μεταφρασω τη συνεντευξη της) οποτε τη ρωτουσα για το βιμπακ μου απαντουσε -Πες στις γυναικες αυτες πανω απο ολα να αγαπησουν την πληγη τους και την καισαρικη τους. Τωρα που το σκεφτομαι με τα λεφτα που ζητανε τα νοσοκομεια πας ανετα με την οικογενεια 3 μηνες στη Χαβαη να σε αναλαβει η Κλαρε!!!

 

Ετυχε κι εγώ να την συναντήσω, την είχε καλέσει η τωρινή γυναικολόγος μου η οποία είναι υπέροχη. Είδε την τομή μου και είπε πως έχει κάποια ένταση. Με συμβούλεψε πως πρέπει να την αγαπήσω όπως κάθε σημείο του σώματός μου και να κάνω στην τομή καθημερινά ελαφρύ μασάζ και ελαφρά τσιμπηματάκια κατά μήκος της. Είπε μάλιστα στην φίλη μου που είμασταν μαζί να τσεκάρει την τομή μου σε κανά δυο μήνες. Επειτα μου είπε να αφήσω κάθε αρνητικό συναίσθημα πίσω και να στην επόμενη γέννα μου (δεν είμαι έγκυος ακόμη) πως δεν χρειάζεται να θυμάμαι καν ότι έκανα καισαρική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά.

Είχα πολλές μέρες να διαβάσω και ακόμα περισσότερες να γράψω. Η μικρή μας φαίνεται πολύ αναστατωμένη τον τελευταίο καιρό (από δόντια, της ηλικίας κτλ) και έχει ξεχάσει εκείνες τις ατελείωτες ώρες ύπνου...:rolleyes: και έτσι τρέχω και δε φτάνω. Αρρώστησα κιόλας (ακόμα αναρρώνω)και καταλαβαίνετε...

λίγο σας έχω χάσει τώρα, πρέπει να αντρέξω σε παλαιότερες σελίδες να δω τι έχετε πει.

Ελπίζω να είναι όλα καλά για όλες! Τελικά μήπως φτιάξατε καμιά λίστα για μελλοντικά ενδιαφερόμενες για vbac; Να φτιάξουμε;

 

Yogamamma αυτό με την κρανιοΪερή θεραπεία μέχρι ποια ηλικία γίνεται; Άραγε θα βρω κάτι εδώ (Κρήτη);:roll:

 

Σπυνάκι, Αγγέλα, Γαλάτ, Ρόζι πως είστε;

 

Πολλά φιλιά!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομαι με τα λεφτα που ζητανε τα νοσοκομεια πας ανετα με την οικογενεια 3 μηνες στη Χαβαη να σε αναλαβει η Κλαρε!!!

 

Πας… πας… στα σίγουρα πας…. Αλλά μετά??? Γυρνάς????:mrgreen::mrgreen::lol::lol:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου οχι δε τα θες ολα δικα σου . Το αυτονοητο ζητας ρε γαμ...

Κοριτσια πατε μια βολτα ευτοκια ,καντε μια συζητηση να δειτε αν θα σας ταιριαξει. Μου ειπανε σημερα οτι απευθυνθηκε κοπελα για Vbac με υνομυωμα(σορρυ για ορθογραφια) στη μητρα και της ειπαν να συζητηθει με το Μπιλαλη να δουν τι μπορει να γινει. Τουλαχιστον εκει ξερεις οτι θα ειναι ολοι ηρεμοι , οι μαιες ευαισθητοποιημενες και εμπειρες σαν γιατροι, με το Μπιλαλη συνεργαζονται καιρο που ειναι πολυ θετικο.Και καισαρικη να γινει Θα κοπει ο λωρος αργα για να αναπνευσει ευκολα το παιδι και να παρει πολυτιμα αιμοπεταλια για ολη του τη ζωη , τα φωτα θα ειναι χαμηλωμενα , θα κοιμηθειτε αγκαλια , θα θηλασετε αμεσα. ΟΛΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Η ΟΧΙ

 

συμφωνω μαζι σου χιλια τα εκατο!!!και εγω ετσι αναρρωσα-οχι στην Ευτοκια, αλλα ακουγεται οντως πολυ καλο-και μαλιστα να πω οτι δεν πονεσα ιδιαιτερα...οπως ξαναγραψα,θηλασα μεσα στο χειρουργειο, δεν υπηρχε αιθουσα ανανηψης αλλα ενα ησυχο δωματιακι οπου θηλασαμε το μωρο μας και ημουν μονο εγω, ο αντρας μου και το μωρακι μας...δε με τη συγκατοικηση στο δωματιο ενιωθα υπεροχα, μοναδικη εμπειρια, που σκυλομετανιωνω που δεν ειχα στην κορη μας..τελοσπαντων...η εμπειρια μου αυτη τη φορα ηταν τοσο θετικη, που πραγματικα πιστευω οτι υποστηριξε και την ολη αναρρωση μου..μονη μου μετακινηθηκα απο το κρεβατι του χειρουργειου στο φορειο και μετα απο το φορειο στο κρεβατι του δωματιου..ολοι απορουσαν......

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια μου, περαστικα σου!!!

καλα ειμαστε, καπως δυσκολα καποιες στιγμες, διοτι δεν εχω καποιον για λιγη βοηθεια...μια γευση...θηλαζω το μικρουλη και παραλληλα πλενω τη μικρη,που μολις πηγε τουαλετα για εικοστη φορα.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oiκονομικο τρικλινο...πληρωσαμε 2200 στο Μητερα με κ.τ. και επισκληριδιο...μεσα στο ποσο ηταν και ορμονολογικες εξετασεις του μπεμπη λογω δικου μου προβληματος με θυρεοειδη!

Link to comment
Share on other sites

Πας… πας… στα σίγουρα πας…. Αλλά μετά??? Γυρνάς????:mrgreen::mrgreen::lol::lol:

xexexe!!!! ελα μου ντεεε

 

εγραψα για το φορουμ http://yogamamagr.blogspot.com/2010/09/blog-post_25.htmlνα δουν κιαλλες γυναικες οτι υπαρχει κινημα εδω κοριτσια

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

 

Yogamamma αυτό με την κρανιοΪερή θεραπεία μέχρι ποια ηλικία γίνεται; Άραγε θα βρω κάτι εδώ (Κρήτη);:roll:

 

Σπυνάκι, Αγγέλα, Γαλάτ, Ρόζι πως είστε;

 

Πολλά φιλιά!

\

δε νομιζω ...και δεν εχω παει ουτε στης αθηνας. μονο μου εχουν πει τα καλυτερα αλλα απο στομα σε στομα το εμαθα .

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια

ειμαι στην 18 εβδομαδα κ πριν 2 μερες συζητησα τον τροπο τοκετου με την γιατρο μου κ μου ειπε οτι η μονη επιλογηπου εχω ειναι η καισαρικη διοτι κανω αντιπυκτικες ενεσεις κ υπαρχει φοβος για την υγεια του μωρου κατα την εξωθηση

το θεμα ειναι οτι εγω φοβαμαι πολυ τα χειρουργεια γιαυτο ειχα στο νου για φυσιολογικο τοκετο, μου ειπε επισης οτι για καλυτερη αναρρωση να κανω επισκληριδιο κ για να δω κ το μωρο μολις βγει

εχει κανει καμια καισαρικη με επισκληριδιο?νομιζω πως αν κανουν να με ανοιξουν κ ειμαι ξυπνια θα λιποθυμησω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να το προσπαθησω πολυ αν δεν ειχα το ιστορικο μου. θρομβος στη μητρα, που αν δεν ειχα παει για καισαρικη, θα οδηγουσε σε εμβολη και τωρα θα σας εβλεπα απο ψηλα..

δεν μπορω να το διακινδυνευσω..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Αν η καισαρική είναι μονόδρομος εννοείται ότι κάνεις επισκληρήδιο. Δεν βλέπεις τίποτα, αλλά συμμετέχεις. Ακούς τι λένε (οπότε ξέρεις και τι γίνεται περίπου) και το κυριότερο ακούς και βλέπεις το μωρό σου εσύ πρώτη (οκ και το χαϊδεύεις και το φιλάς κι ας γκαρίζουν που έχει τους ορούς στα χέρια).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια αναγκαστηκα θα κανω καισαρικη δεν το συζηταω πρωτα το μωρο κ μετα εγω απλα φοβαμαι κ αν δεν με πιασει η επισκληριδιος κ αρχιζουν να κοβουν γιατι κ τετοια περιπτωση διαβασα!!!!!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς διάβασες ΜΙΑ τέτοια περίπτωση. Ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση που θα συμβεί κάτι τέτοιο είσαι ξύπνια και μπορείς να φωνάξεις! "Ωρέεεε τι κάνετεεεεε". Μην ανησυχείς αυτά δε συμβαίνουν κάθε μέρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εγω γεννησα την κορη μου με καισαρικη και επισκληριδιο.Δεν καταλαβα τιποτα εκεινη την ωρα(κανουν και μια δοκιμη πριν αρχισουν για το αν νιωθεις ή οχι κατι) και το ευχαριστηθηκα ακουγα τα παντα (ειχε κουρτινουλα στο επιμαχο και δεν εβλεπα) και ειδα την κορουλα μου αμεσως την πηρα αγκαλια και την χαζευα μεχρι μεχρι να την ντυσουν.Τελειωσε πολυ γρηγορα και χωρις ταλαιπωρεια για την μικρη (λουροδεμενη 2 φορες) ουτε για μενα.Λιγο ζοριστηκα τις επομενες μερες με την τομη αλλα πιστευω οτι ητνα και ψυχολογικο γιατι πηγαινα για φυσιολογικο τοκετο και δεν ειχα συζητησει το θεμα καισαρικης. Τωρα αν και 6 χρονια μετα περιπου παλι καισαρικη χωρις συζητηση θα κανω!

ειμαι υπερ!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια

ειμαι στην 18 εβδομαδα κ πριν 2 μερες συζητησα τον τροπο τοκετου με την γιατρο μου κ μου ειπε οτι η μονη επιλογηπου εχω ειναι η καισαρικη διοτι κανω αντιπυκτικες ενεσεις κ υπαρχει φοβος για την υγεια του μωρου κατα την εξωθηση

καλό μου κορίτσι άκου με δεν υπάρχει κανένα απολύτως βιβλίο μαιευτηκής και καμιά απολύτος μελέτη που να τεκμηριομενει αυτό που λέει ο γιατρός του (ρώτα τον και αν βρει στις ενδείξεις της καισαρικής τη θρομβοφιλία να μη με λένε μαριαλ)

ο γιατρός σου δεν σου λέει αλήθεια το μωρό σου δεν κυνδινεύει με το φυσιολογικό τοκετό

 

βρες τη δύναμη να αλάξεις γιατρό εμείς θα σε στηρίξουμε !!!

 

η καισαρική έχει πολλούς κυνδίνους κρίμα να εκτεθείς σε αυτούς τζάμπα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν και 6 χρονια μετα περιπου παλι καισαρικη χωρις συζητηση θα κανω!

ειμαι υπερ!

τότε τι κάνεις μέσα στο θέμα <<φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική?>>

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...