Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

[quote name=Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλη κοπέλα που να μην είναι έγκυος ακόμα αλλά να ενδιαφέρεται μελλοντικά για φ.τ. μετά από καισαρική; Ή έμεινα μόνη; :? Η Rad_mid θυμάμαι ήταν' date=' αν και έχει να γράψει καιρό...καμιά άλλη; Με ποιον θα τα λέω εγώ σε μερικούς μήνες;;;; Οέοοοο;!!! :mrgreen:[/quote]

 

Να μπω κι εγώ στην παρέα σας.. Θα ήθελα πολύ να ζήσω την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού. Δεν είμαι έγκυος ακόμα αλλά σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό και θαυμάζω τις προσπάθειές σας, ανεξαρτήτου αποτελέσματος!

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλη κοπέλα που να μην είναι έγκυος ακόμα αλλά να ενδιαφέρεται μελλοντικά για φ.τ. μετά από καισαρική; Ή έμεινα μόνη; :? Η Rad_mid θυμάμαι ήταν, αν και έχει να γράψει καιρό...καμιά άλλη; Με ποιον θα τα λέω εγώ σε μερικούς μήνες;;;; Οέοοοο;!!! :mrgreen:

 

Και βεβαια υπαρχει! Απλα δε γραφω συχνα στο post!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marinab συγχαρητήρια!!!

Εγώ πάντως θα είμαι τρισευτυχισμένη να καταφέρω έστω να ξεκινήσει ο τοκετός από μόνος του. Όπως έγινε με τη spyni. Αυτό για μένα είναι πολύ μεγάλη επιτυχία. Τα τρία τέταρτα της διαδρομής.

 

Γιατί κατά τα άλλα, ο οποιοσδήποτε τοκετός μπορεί να καταλήξει σε καισαρική, δεν υπογράφεις από πριν κανένα συμβόλαιο. Το να κάνει όμως το μπεμπίδιο την επιλογή είναι τεράστια υπόθεση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα μπω και εγω στην παρεα σας καποια στιγμη για την ωρα σας παρακολουθω και θαυμαζω τις προσπαθειες σας

irnadi την καλυτερη επιτυχια

εκανα καισαρικη πριν απο 14 μηνες

αν και πηγα στο μαιευτηριο με σπασμενα νερα και διαστολη 2 η μικρη ηταν ισχιακη

marinab συγχαρητηρια :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα είμαι τρισευτυχισμένη να καταφέρω έστω να ξεκινήσει ο τοκετός από μόνος του. Όπως έγινε με τη spyni. Αυτό για μένα είναι πολύ μεγάλη επιτυχία. Τα τρία τέταρτα της διαδρομή

Συμφωνω μαζι σου!Μακαρι ολες να το ζησουμε οταν ερθει η ωρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλη κοπέλα που να μην είναι έγκυος ακόμα αλλά να ενδιαφέρεται μελλοντικά για φ.τ. μετά από καισαρική; Ή έμεινα μόνη; :? Η Rad_mid θυμάμαι ήταν, αν και έχει να γράψει καιρό...καμιά άλλη; Με ποιον θα τα λέω εγώ σε μερικούς μήνες;;;; Οέοοοο;!!!

Zaxarenia έχεις και άλλη υποψήφια "συνομιλήτρια".

Είμαστε στην προσπάθεια για το δεύτερο και θα ήθελα να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου,(τόσο όσο, φυσικά, είμαστε μωρό και μαμά ασφαλείς) ώστε να γεννήσω φυσικά!

Εζησα μια άσχημη εμπειρία τοκετού (έκτακτη κ.τ.) αλλά ζω μια ανεπανάληπτη εμπειρία μητρότητας και ελπίζω να συνεχίσω να ευχαριστιέμαι κάθε στιγμή μαζί με την κορούλα μου.(Μόλις κοιμήθηκε και μόνο γλυκές αναμνήσεις μου έρχονται τώρα στο μυαλό...)

Καλές επιτυχίες!

Link to comment
Share on other sites

marinab μου δεν προσπαθώ ακόμα για παιδάκι. Μάλλον με το νέο χρόνο...

 

πες μου και οτι γεννησες 6.6.09 να τρελαθω!

 

μπορείς να τρελαθείς ελεύθερα!!!:mrgreen: ναι ναι ναι, 6.6.09 γεννήθηκε η μικρούλα μας. Μα πες μου όμως γιατί;

 

miriki με το καλό λοιπόν να περάσει καιρός και καλή προσπάθεια!:D

 

anti1980 συγχρόνως θα ξεκινάμε για το 2ο, ε;;; Μάλλον δηλαδή, γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρη ακόμα για εμάς.

 

irnadi Χριστουγεννιάτικο δωράκι περιμένεις δηλαδή! Τέλεια! Οπότε σίγουρα θα πάνε όλα καλά... γράψε κι ένα γράμμα στον Άγιο Βασίλη! :mrgreen:

Δεν πειράζει κι αν στο φέρει νωρίτερα...για καλό θα είναι!

 

Γεια σου diamantaki! Καλή επιτυχία και σε σένα!

 

 

Και βεβαια υπαρχει! Απλα δε γραφω συχνα στο post!

 

Λαμπρινούλα....και σε είχα διαβάσει...:oops: μνήμη μηδέν. Μα δε γράφεις κι εσύ βρε παιδί μου...:mrgreen: Με το καλό!

 

Ξεκιναω εντατικο διαβασμα των προηγουμενων σελιδων!Μολις εκανα τεστ και βγηκε ΘΕΤΙΚΟ!

 

marinab Τα έχω πάρει με τη σειρά και τώρα διάβασα το μην σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συγχαρητήτιαααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!! Οπότε μπαίνεις στη λίστα των υποψηφίων για vbac! Καλή εγκυμοσύνη να έχεις με ένα τέλειο αποτέλεσμα!

 

marinab συγχαρητήρια!!!

Εγώ πάντως θα είμαι τρισευτυχισμένη να καταφέρω έστω να ξεκινήσει ο τοκετός από μόνος του. Όπως έγινε με τη spyni. Αυτό για μένα είναι πολύ μεγάλη επιτυχία. Τα τρία τέταρτα της διαδρομής.

 

Γιατί κατά τα άλλα, ο οποιοσδήποτε τοκετός μπορεί να καταλήξει σε καισαρική, δεν υπογράφεις από πριν κανένα συμβόλαιο. Το να κάνει όμως το μπεμπίδιο την επιλογή είναι τεράστια υπόθεση.

 

 

Συμφωνώ με τη miriki!!!

 

ΠΕΝΟΥΛΑ καλωσήρθες και καλή επιτυχία να έχεις όταν με το καλό το αποφασίσεις!!!

 

Μαζευόμαστε..........τι καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D

 

 

Αγγελικούλα, Σπυνάκι, Γκαλάτ πως τα πάτε;;;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

eiria με πρόλαβες με το μην. σου! Εύχομαι οι προσπάθειές σας για το δεύτερο να καρποφορήσουν πολύ σύντομα και με το καλό να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και έναν ακόμα πιο υπέροχο φ.τ.!!! Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο έκανες έκτακτη κ.τ.; Δε θυμάμαι αν έχεις γράψει ξανά...

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω,κι εγω στην λιστα με τις μελλουσες εγκυμονουσες που θελουν να ζησουν την εμπειρια του φυσιολογικου!!!αλλα εγω μαλλον σε 1 χρονο ξεκιναω προσπαθειες...τωρα ειναι πολυ νωρις για μας......

marinab σου ευχομαι να εχεις μια υπεροχη κ ηρεμη εγκυμοσυνη,και ψαξ'το οσο μπορεις!!!!φυσικα θα βοηθηθεις κ απο εδω....

irnadi ποιος γιατρος σε παρακολουθει τωρα;με το καλο το θαυματακι σου!

 

edit τωρα ειδα οτι εισαι θεσσαλονικη,ελπιζω να βρεις καποιον να σε υποστηριξει!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα.

Είμαι κι εγω υποψήφια για vbac μέχρι τα Χριστούγεννα!

μένω στη Θεσσαλονίκη και το ψάχνω λίγο για τις κλινικές.

irnadi εσύ που θα γεννήσεις;

σας διαβαζω καιρό τώρα και είμαι έκπληκτη με τα ποσοστά επιτυχίας και την διάθεση για προσπάθεια, νόμιζα πως ήμουν η μόνη..που δεν ήθελε να κάνει ξανα καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

συγχρόνως θα ξεκινάμε για το 2ο, ε;;; Μάλλον δηλαδή, γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρη ακόμα για εμάς.

Περιμένω πως και πώς να έρθει εκείνη η ώρα. Δε κρατιέμαι!!! Θέλω να φτιαχτεί πρώτα το σπίτι μας για να ηρεμήσω και να μην έχω πάλι άγχος στην εγκυμοσύνη και μετά…. Βουυυυυυυυρ!!!!:mrgreen:

 

Marinab συγχαρητήρια. Χαίρομαι πολύ για σένα… και δε σου κρύβω ότι ζηλεύω ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!!! Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

 

Vageor έχεις βρει γιατρό που να υποστηρίζει το vbac???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Φωτιά πήραμε χθες! Χαίρομαι που είμαστε τελικά πολλές αυτές που διεκδικούμε μια γέννα όπως τη φανταζόμαστε!!!

 

marinab συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά και να πετύχεις το όνειρό σου!!

 

v.polina Να σαι καλά. Έχει βρει κάποιον που είναι πολύ ειλικρινής και αξιόπιστος αλλά δεν επαναπαύομαι....

 

Ζαχαρενια και μένα ειλικρινά δε με πειράζει να έρθει νωρίτερα. Αρκεί να αποφασίσει μόνη της τη μέρα! ;) ;)

Να σαι καλά! Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα.

 

vageor καλή επιτυχία και σε σένα! Μαζί γεννάμε!!!

Γιατρό έχεις βρεί; Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Εγώ αμφιταλαντεύομαι. Ο γιατρός μου είναι στο Ιπποκράτειο αλλά τελευταία μου προέκυψε κάτι άλλο και σκέφτομαι και τη Βιοκλινική.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις ευχές σας! Να στε καλά!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω εντατικο διαβασμα των προηγουμενων σελιδων!Μολις εκανα τεστ και βγηκε ΘΕΤΙΚΟ!

 

Συγχαρητήρια!! Υπέροχα νέα! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και ένα όσο το δυνατόν περισσότερο φυσικό τοκετό! Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!

Καλή επιτυχία σε όλες εμάς τις υπόλοιπες!!

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

μετα από την άδικη καισαρική μου άλλαξα γιατρό ο οποίος μου προτεινε ο ίδιος να γεννήσω φυσιολογικά, γιατί αυτός το εφαρμόζει καιρό και το προτείνει σε όσες έχουν προηγηθείσα καισαρική. Μέχρι τότε δεν ξέρω αν θα πληρώ τα κριτήρια αλλά τώρα είμαι σε καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέρω για τις κλινικές είναι ότι πρέπει να είναι οργανωμένες με αναισθησιολογικό τμήμα,νεογνολόγο και χειρουργό. Η βιοκλινική νομίζω δεν είναι τόσο οργανωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Den προλαβα να διαβασω τις τελευταιες σελιδες αλλα ηθελα να πω κατι που το ξεχναω συνεχεια...

 

Ο Χασιάκος ειπε σε μια φιλη μου οτι αναλαμβανει vbac allα της ειπε οτι θεωρει οτι υπαρχει πιθανοτητα για επιπλκες για τη μητερα....ετσι φοβηθηκε τελικα αυτη και εκαναν καισαρικη... δεν νομιζω οτι το επιδιωκει λοιπον και μαλλον πρεπει να βγει απο τη λιστα...

 

οσο για τον Πατσουρα.... γενικα στο Αττικο δεν κανουν Vbac....na to ξerete...kai για toν συγκεκριμενο γιατρο εχω ακουσει ασχημα λογια για τον χαρακτηρα του... δεν εχω ιδιαν πειρα βεβαια απλα σας το μεταφερω.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

οσο για τον Πατσουρα.... γενικα στο Αττικο δεν κανουν Vbac....na to ξerete...kai για toν συγκεκριμενο γιατρο εχω ακουσει ασχημα λογια για τον χαρακτηρα του... δεν εχω ιδιαν πειρα βεβαια απλα σας το μεταφερω.

Και όμως ο συγκεκριμένος έχει κάνει..σε γνωστή μου κοπέλα με πολύ μεγάλο μωρό, πριν 1,5 χρόνο βέβαια, οπότε τώρα δεν ξέρω τι γίνεται πια στο Αττικό..Από χαρακτήρα δεν ξέρω βέβαια, η συγκεκριμένη κοπέλα δεν είχε πάντως κανένα πρόβλημα μαζί του. Πάντως γενικά αυτή η κοπέλα από το υπόλοιπο προσωπικό δεν αντιμετωπίστηκε και πολύ καλά στο Αττικό, την αποθάρυναν συνεχώς, της έλεγαν ότι είναι τρελλή γιαυτό που πάει να κάνει, αλλά με την υποστήριξη του Πατσούα τελικά τα κατάφερε! Μάλιστα αυτός της είχε πει, που τον είχε ρωτήσει για μένα, ότι αναλαμβάνει αν θέλει κάποια και vba2c.

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

zaxarenia τα μικρουλια μας εχουν ιδια μερα γενεθλια!!!

 

:-D Να τα χαιρόμαστε!!! Κοριτσάκι ή αγοράκι έχεις; Αλήθεια, τι ώρα γέννησες; Εγώ 9:13 (πρωί), προγραμματισμένη καισαρική...:?

Πω, γούστο θα είχε να ήμουν κι εγώ πάλι έγκυος.... φαντάζεσαι; :lol:

 

 

Γεια σου v.polina!!!

 

vageor κι εσύ Χριστουγεννιάτικο δωράκι;;; Έχει πολύ δουλειά ο Αϊ Βασίλης φέτος!!:-P Καλή επιτυχία!!!

 

Περιμένω πως και πώς να έρθει εκείνη η ώρα. Δε κρατιέμαι!!! Θέλω να φτιαχτεί πρώτα το σπίτι μας για να ηρεμήσω και να μην έχω πάλι άγχος στην εγκυμοσύνη και μετά…. Βουυυυυυυυρ!!!!:mrgreen:

 

Ναι, καλό θα είναι να αποφύγεις αγχώδης καταστάσεις. Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρη... ενώ θέλω, φοβάμαι λίγο πως θα τα καταφέρω με 2 παιδιά. Προς το παρόν η μικρή είναι και λίγο δύσκολη αλλά πιστεύω να είναι εκνευρισμός από τα δόντια- λέω τώρα- γιατί πριν ήταν άγγελος.:roll: Γι' αυτό θα δω ως το νέο χρόνο...ούτως ή άλλως έχω κι έναν '' περιορισμό'' στους μήνες που μπορώ να συλλάβω (το ιδανικό είναι από Μάρτη ως Αύγουστο) και δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο θα πετύχει κατά παραγγελία...:rolleyes: ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

 

Ζαχαρενια και μένα ειλικρινά δε με πειράζει να έρθει νωρίτερα. Αρκεί να αποφασίσει μόνη της τη μέρα! :wink: :wink:

Να σαι καλά! Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα.

 

irnadi μου κοριτσάκι περιμένεις; Τέλεια! Όχι ότι αν ήταν αγόρι δε θα ήταν τέλεια...αλλά λέμε τώρα! Το πρώτο τι είναι;

 

Φιλιά σε όλες!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζaxarenia γεννάω μέχρι τις 22 Δεκέμβρη και ανυπομονώ...

Νιώθω πολύ καλά και ελπίζω να μου βγει!!!!

 

 

 

Μήπως έχεις το 'για μια γέννα δίχως βια' του Λεπουαγιέ;;

Το ψάχνω παντού και δεν μπορώ να το βρώ....

.

 

Irnadi μου εδω το βρηκα. Μακαρι καθε εγκυος να διαβαζε αυτο το βιβλιο...

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:cNbL3wbLCNoJ:www.ianos.gr/index.asp%3Fpark%3Dbk_item%26key%3D0224557+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%BC%CE%B9%CE%B1+%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B1+%CE%B4%CE%B9%CF%87%CF%89%CF%82+%CE%B2%CE%B9%CE%B1&cd=3&hl=el&ct=clnk&gl=gr&lr=lang_en&client=firefox-a

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...