Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγγελική, να σου ζήσει! Μπράβο σου που το καταφερες! Τι ωραία νέα!

 

εμενα που ειχαν αρχίσει οι συσπάσεις (καθε 5 λεπτα)κ η διαστολή ηταν 2 (τουλάχιστον ετσι μου ειπε ο ντοκ)

ειχα κ αιμα..

θα θεωρούμαι πρωτότοκη?

Τι εννοείς είχες αίμα?

Εγώ ξεκίνησα με πρόκληση και περίπου στην ίδια φάση είχα αίμα -που σημαίνει αποκόλληση πλακούντα, οπότε σταματήσαμε τη χορήγηση οκυτοκίνης και περιμέναμε μπας και εξελιχθεί από μόνος του ο τοκετός. Ο τοκετός δεν συνεχίστηκε σε αντίθεση με την αποκόλληση οπότε μετά από 2-3 ώρες φύγαμε σφαίρα για επείγουσα καισαρική.

Η γιατρός μου μου είχε πει ότι σίγουρα κάθε προηγούμενο βοηθάει στη vbac αλλά με αυτά τα δεδομένα με θεωρούσε πρωτοτόκο.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα γλυκια μου δυο χρονια και κατι....η μικρη μας που θα γινει η μεγαλη μας θα γινει δυο σε τρεις ημερες!!!!

 

Α ωραία! Με το καλό στα 2α γενέθλια!!!:D

 

Εμενα κ.τ και φ.τ θα εχουν 2 χρόνια και 8 μηνες

 

Σχεδόν τρία χρόνια,ε; Καλή διαφορά. Κι εμείς μάλλον κάπως έτσι θα είμαστε όταν με το καλό έρθει το 2ο!

 

ngeo23 είσαι εγκυούλα ή στην προσπάθεια; Η μελλοντικά; Με το καλό να πετύχεις κι εσύ ένα φ.τ.!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ngeo23 είσαι εγκυούλα ή στην προσπάθεια; Η μελλοντικά; Με το καλό να πετύχεις κι εσύ ένα φ.τ.!

 

ναι ειμαι εγκυος στον 3ο μηνα, σε λιγο μπαινω στον 4ο, μακαρι και εγω να τα καταφερω να το βιωσω οπως οι φιλες μας παραπανω!λογικα τον αλλο μηνα θα παω να δω τον ροσολυμο και βλεπουμε...οι δυο τοκετοι θα εχουν διαφορα περιπου 3 χρονια.

ανυπομονω να μαθω λεπτομερειες απο την αγγελικη!!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω δεν εχω ευχάριστα νέα ...εμφάνισα ζακχαρο, εκανα μια ουρω και μετα μια μικρή καμπύλη εδειξε 92 το νηστείας και 159 μετα μια ώρα....

 

Η γιατρος μου ειχε πει απο ο,τι θυμαμαι οχι σακχαρο, οχι πιεση για Vbac... θα την ρωτησω βεβαια ξανα οταν γυρισει απο διακοπες...

 

Προς το παρον θα δω τον γιατρο #1 (τον εχω κρατησει για καβατζα χιχιχι) την τεταρτη να δω τι θα μου πει, μηπως χρειαζεται να δω δαιβητολογο...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγγελική πολλά πολλά συγχαρητήρια!!!!!!!!!!

Χάρηκα και συγκινήθηκα πάρα πολύ!!!!!!!

Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες μας κορίτσια!!!!

;) ;) ;) ;)

 

spyni κοντεύεις;;;;

ngeo23 συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!

 

Εγώ σήμερα επέστρεψα από διακοπές και την πέμπτη έχω κανονισμένο ραντεβού στο γιατρό. Προς το παρόν δε μ'απασχολεί ιδιαίτερα κάτι....

Είμαι πολύ χαλαρή!

 

(Ανυπομονώ για τις λεπτομέρειες της γέννας της Αγγελικής)

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγω δεν εχω ευχάριστα νέα ...εμφάνισα ζακχαρο, εκανα μια ουρω και μετα μια μικρή καμπύλη εδειξε 92 το νηστείας και 159 μετα μια ώρα....

 

Η γιατρος μου ειχε πει απο ο,τι θυμαμαι οχι σακχαρο, οχι πιεση για Vbac... θα την ρωτησω βεβαια ξανα οταν γυρισει απο διακοπες...

 

Προς το παρον θα δω τον γιατρο #1 (τον εχω κρατησει για καβατζα χιχιχι) την τεταρτη να δω τι θα μου πει, μηπως χρειαζεται να δω δαιβητολογο...

 

να μη στεναχωριεσαι καθολου!!!με παρακολουθει λογω θυρεοειδη ενας κορυφαιος ενδοκρινολογος-διαβητολογος και μου ειπε οτι δεν υπαρχει ουδεμια σχεση μεταξυ κ.τ. και διαβητη, ακομη και αν η μελλουσα μαμα ειναι ινσουλινοεξαρτωμενη...επισης η γιατρος μας ειναι αρκετα χαλαρη σε αυτο το θεμα...ετυχε να μου αναφερει μια περιπτωση vbac με τσιμπημενες τιμες-και αλλα προβληματα-που νομιζε δε θα τα καταφερνε, λογω των αλλων προβληματων ομως, και τελικα τα καταφερε!!!!κοριτσακι, ΜΗΝ απογοητευεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική πολλά πολλά συγχαρητήρια!!!!!!!!!!

Χάρηκα και συγκινήθηκα πάρα πολύ!!!!!!!

Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες μας κορίτσια!!!!

;) ;) ;) ;)

 

spyni κοντεύεις;;;;

ngeo23 συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!

 

Εγώ σήμερα επέστρεψα από διακοπές και την πέμπτη έχω κανονισμένο ραντεβού στο γιατρό. Προς το παρόν δε μ'απασχολεί ιδιαίτερα κάτι....

Είμαι πολύ χαλαρή!

 

(Ανυπομονώ για τις λεπτομέρειες της γέννας της Αγγελικής)

 

ειμαι 32 εβδ. και κατι...προηγειται η γαλατ μας...για να δουμε τ ι θα γινει και με εμας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σπινάκι μακάρι να είνaι όπως τα λες, γιατι η γιατρός μας μου το ξεκαθαρισε, δεν θελω ζαχaρο δεν θελω πιεση για να σε παω για vbac...

 

Πιστευω κι εγω να μην υπαρξει προβλημα δεν μου φαινονται τοσο τραγικες οι τιμες μου...θα δουμε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - στην προσπάθεια

galat - στην προσπάθεια

angela kgr - επιτυχής!

irnadi - στην προσπάθεια

ngeo23- στην προσπάθεια

 

ngeo23 σε έβαλα στη λίστα! Με το καλό, να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και μια επιτυχημένη vbac!!!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

galat θετικες σκεψεις αλλα το θεμα ειναι ο γιατρος σου να ειναι δεκτικος με βαση τα δεδομενα ασχετως τι μπορει να πει ο καθε σωστος σνδοκρινολογος που λεει και η spyni. μακαρι να πανε ολα καλα και να ειναι καλα το μωρακι σου, τα αλλα θα βρεθουν, μη στεναχωριεσαι, δεν εγινε και τιποτα, μανα δε σε κανει ο τροπος που φερνεις το παιδι σου στον κοσμο αρκει να ειναι γερο!

αλλα πιστευω οτι θα τα βρειτε με το γιατρο και θα πανε ολα περιφημα, χαλαρωσε και θετικες σκεψεις!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

πριν από 4 μήνες έκανα καισαρική στο πρώτο μου παιδί μάλλον γιατί ο γιατρός μου δεν ήθελε να με περιμένει και πολύ (μου έβαλε τεχνητούς πόνους στις 4 ώρες μετά που ξεκίνησαν οι συσπάσεις μου για να επιταχύνει τη διαδικασία και αφού μετά από 2 ώρες είχα διαστολή 2,5-3 και το μωρό ήταν ψηλά μου είπε καισαρική). Λοιπόν το γεγονός ότι δεν γέννησα φυσιολογικά μου στοίχισε πολύ και όταν τον επισκέφθηκα και τον ρώτησα για vbac μου είπε ''έλα τώρα'' σαν να έχω πεί κάτι τελείως παράλογο...Τον ρώτησα γιατί είναι επικίνδυνο? Και μου λέει ναι παίρνεις ένα ρίσκο.

Όλες εσείς που έχετε γιατρούς που συναινούν σε vbac βρίσκεστε Αθήνα? Γιατί επαρχία μάλλον σκούρα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

πριν από 4 μήνες έκανα καισαρική στο πρώτο μου παιδί μάλλον γιατί ο γιατρός μου δεν ήθελε να με περιμένει και πολύ (μου έβαλε τεχνητούς πόνους στις 4 ώρες μετά που ξεκίνησαν οι συσπάσεις μου για να επιταχύνει τη διαδικασία και αφού μετά από 2 ώρες είχα διαστολή 2,5-3 και το μωρό ήταν ψηλά μου είπε καισαρική). Λοιπόν το γεγονός ότι δεν γέννησα φυσιολογικά μου στοίχισε πολύ και όταν τον επισκέφθηκα και τον ρώτησα για vbac μου είπε ''έλα τώρα'' σαν να έχω πεί κάτι τελείως παράλογο...Τον ρώτησα γιατί είναι επικίνδυνο? Και μου λέει ναι παίρνεις ένα ρίσκο.

Όλες εσείς που έχετε γιατρούς που συναινούν σε vbac βρίσκεστε Αθήνα? Γιατί επαρχία μάλλον σκούρα τα πράγματα...

 

δε με ενοχλει να μου λενε "οχι, εγω δεν αναλαμβανω" αλλα με τρελαινει οταν με κοιτανε και μου συμπεριφερονται σαν ουφο που θελει κατι παραλογο...εκει τρελαινομαι!

δεν εισαι καθολου κοντα αθηνα;

μπορεις να ρωτησεις στην ευτοκια μηπως εκει που μενεις υπαρχει καποιος να σου συστησουν

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ELLI_C καλωσήρθες στην παρέα μας! Απ' ότι βλέπω είσαι από Κρήτη; Σε ποιο νομό βρίσκεσαι; Εγώ είμαι Ηράκλειο! Έκανα πριν 14 μήνες ένα κοριτσάκι με κ.τ. και ο γιατρός μου μου είπε ότι μπορώ να επιχειρήσω φ.τ. Καλύτερα να μείνω έγκυος 1,5 χρόνο μετά την κ.τ. Άρα, το διάστημα κ.τ. με φ.τ. να είναι 2,5 χρόνια περίπου. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω π.μ. Και πάλι καλωσήρθες!:D

 

Labrinoula κάποια κοπέλα εδώ μεσα (μα δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή) είχε αναφέρει ότι γνώριζε κοπέλες (αλλά όχι στην Ελλάδα) που έχουν κάνει vbac με ένα χρόνο διαφορά. Εσύ εννοείς διάστημα κ.τ. με νέα εγκυμοσύνη ή διάστημα κ.τ. με φ.τ.; Κοίταξε λίγο και τις προηγούμενες σελίδες, έχουν γραφτεί πολλά ενδιαφέροντα πράγματα!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

πριν από 4 μήνες έκανα καισαρική στο πρώτο μου παιδί μάλλον γιατί ο γιατρός μου δεν ήθελε να με περιμένει και πολύ (μου έβαλε τεχνητούς πόνους στις 4 ώρες μετά που ξεκίνησαν οι συσπάσεις μου για να επιταχύνει τη διαδικασία και αφού μετά από 2 ώρες είχα διαστολή 2,5-3 και το μωρό ήταν ψηλά μου είπε καισαρική). Λοιπόν το γεγονός ότι δεν γέννησα φυσιολογικά μου στοίχισε πολύ και όταν τον επισκέφθηκα και τον ρώτησα για vbac μου είπε ''έλα τώρα'' σαν να έχω πεί κάτι τελείως παράλογο...Τον ρώτησα γιατί είναι επικίνδυνο? Και μου λέει ναι παίρνεις ένα ρίσκο.

Όλες εσείς που έχετε γιατρούς που συναινούν σε vbac βρίσκεστε Αθήνα? Γιατί επαρχία μάλλον σκούρα τα πράγματα...[/QUOT

 

κοριτσακι, εχεις απλετο χρονο να το ψαξεις και να βρεις την καταλληλη βοηθεια, το εχω ξαναπει οτι οταν ημουν Κερκυρα ο γιατρος εκει που πηγα για εναν υπερηχο μου ειπε οτι κινδυνευω να πεθανω, ειμαι μια πολυ μεγαλη εγωιστρια και τελοσπαντων πως δε με εβρισε...επειδη καποιος δεν ξερει η δεν μπορει δε σημαινει οτι δεν μπορει κανενας!!!κανε αυτο που σου λεει η ngeo kai ισως βρεις καποια λυση μεσω της Ευτοκιας...αν δε με απατα η μνημη μου στην αρχη του τοπικ καποια κοπελια τα καταφερε απο Κρητη...κανε τον κοπο και διαβασε τις πρωτες σελιδες...αξιζουν απο καθε πλευρα...εγω το εκανα παλιοτερα οταν με επιαναν οι μαυρες μου και η απαισιοφοξια οτι δε θα τα καταφερω!!! ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!ολες μπορουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια μου ευχαριστω θα ξανακοιταξω προς τα πισω αν ειναι γιατι μαλλον μουχει ξεφυγει! Εννοουσα διαστημα κ.τ. με φ.τ. και παλι μη φανταστεις πολυ για περιπου 21 μηνες αντι για 24.

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγγελική, να σου ζήσει! Μπράβο σου που το καταφερες! Τι ωραία νέα!

 

 

Τι εννοείς είχες αίμα?

Εγώ ξεκίνησα με πρόκληση και περίπου στην ίδια φάση είχα αίμα -που σημαίνει αποκόλληση πλακούντα, οπότε σταματήσαμε τη χορήγηση οκυτοκίνης και περιμέναμε μπας και εξελιχθεί από μόνος του ο τοκετός. Ο τοκετός δεν συνεχίστηκε σε αντίθεση με την αποκόλληση οπότε μετά από 2-3 ώρες φύγαμε σφαίρα για επείγουσα καισαρική.

Η γιατρός μου μου είχε πει ότι σίγουρα κάθε προηγούμενο βοηθάει στη vbac αλλά με αυτά τα δεδομένα με θεωρούσε πρωτοτόκο.

 

το πρωι της μερας που γέννησα,ξυπνησα απο πονο χαμηλά..

οπα λεω κατι γινετε..τον παιρνω τηλ(τον γιατρο) μου λεει ελα αθηνα να εισαι κοντα.

μεσα στην μερα ειχα κατι πονάκια αλλα καθόμουν ακίνητη στον καναπε..δεν ηθελα να γεννήσω εκεινη την μερα για τους δικους μου λογους..

τον ξαναπαιρνω μου λεει ακομα εκει εισαι?κιαν γινει κατι πως θα ερθεις αθηνα..

 

με μαύρη καρδια.. σηκώνομαι να ντυθώ να προλάβω το τελευταίο καραβι κ πηγαίνοντας τουαλέτα ειχα αιμα..στο πλοιο μέτραγα τις συσπάσεις οι οποιες ηταν 5λεπτες..ελα μου λεει αμέσως στο μαιευτήριο γεννας.

η μαια που με παρέλαβε κ έβαλε δάχτυλο δεν ειδε να εχω διαστολή.

της φάνηκε κ περίεργο που μου ειπε ο γιατρος να παω..

 

σε 2 ώρες ειχε τελειώσει το χειρουργείο...

την επομένη ηταν καθαρή δευτερα..μπορει ο άνθρωπός να ηθελε να παει την εκδρομή του με την ησυχία του..

δεν τον πιστεύω που που ειπε οτι τελικά ειχα διαστολή 2..

μπορεί να ήθελε να δικαιολογήσει την βιασυνη του.

μηπως πριν μου ανοίξει την κοιλια με έψαξε?

αυτο με τα salospir που μου εκανε σας το εχω πει??δεν θυμάμαι..

δεν μου τα ειχε σταματήσει ..οπως θα έπρεπε κ δεν γίνετε επισκληριδιος

με salospir.

δεν το ηξερε????η το έκανες επίτηδες??ειτε το 1 ειτε το αλλο εμενα το ιδιο μου λεει -οτι ειναι κακος γιατρός!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...