Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ως γιογκα τρεηνερ εχω εκπαιδευτει οτι το σωμα ολοκληρωτικα επανερχεται σε 3 χρονια και παλι ποτε δεν ειναι το ιδιο στη λεκανη( που εχει ανοιξει στα δυο...).Τι τραβαμε οι μαυρες μανες...εχει και η καισαρικη τα καλα της κοριτσια

πράγματι, και εμένα ο γιατρός μου, παρόλο που γέννησα φυσιολογικά, μου συνέστησε να περιμένω τουλάχιστον 2,5 χρονια

Link to comment
Share on other sites

πράγματι, και εμένα ο γιατρός μου, παρόλο που γέννησα φυσιολογικά, μου συνέστησε να περιμένω τουλάχιστον 2,5 χρονια

 

Μάλιστα.. κατάλαβα.. οπότε θέλει χαλαρά 3 χρόνια.. :|

από τη στιγμή της έναρξης της εγκυμοσύνης ή από τη στιγμή της γέννας;; :?:

και με την τομή της καισαρικής τι γίνεται;; περνάει ποτέ;; :(

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σε απογοητεύσω περισσότερο, αλλά ο ΠΟΥ συνιστά 3-4 χρόνια αν δεν κάνω λάθος. Όμως αν δεις τον οικογενειακό και φιλικό σου κύκλο νομίζω ότι ελάχιστοι κρατάν αυτή τη χρονική απόσταση μεταξύ γέννας και επόμενης εγκυμοσυνης, οι περισσσότεροι τα κάνουν "κοντά κοντά για να ξεμπερδεύουν και να τα μεγαλώνουν μαζί" (διαφωνώ, αλλά είναι εκτός θεματος, δεν θα επεκταθώ).

Στον οικογενειακό προγραμματισμό λαμβάνουμε υπόψη και άλλους παράγοντες, οπότε ναι μεν θα λάβω υπόψη τη συμβουλή του γιατρού μου, αλλά και κοιτάξω και άλλους παράγοντες που μπορεί να είναι οικονομικοί, οικογενειακοί, επαγγελματικοί, συναισθηματικοί, πρακτικοί κτλ για να προγραμματίσω επόμενη εγκυμοσύνη. Τα ζυγίζουμε όλα αυτά και αποφασίζουμε τι είναι προτιμότερο για εμάς προσωπικά και για την οικογένειά μας.

Νομίζω το θέμα της τομής συζητήθηκε σε προηγούμενες σελίδες

Link to comment
Share on other sites

Maggie ευχαριστώ πολύ.. :)

Η αλήθεια είναι πως δεν θέλουμε να βιαστούμε στο θέμα του να κάνουμε δεύτερο παιδί και τρίτο και όσα μπορέσουμε.. :)

Απλά κάποιες φορές το σκεφτόμαστε, γιατί μας αρέσει τόσο πολύ που έχουμε το παιδάκι μας και περνάμε τόσο όμορφα,

που και 10 παιδάκια να είχα όχι δεν θα έλεγα.. Καλό είναι όμως να αφιερώσουμε τον χρόνο που χρειάζεται στο κάθε παιδί..

Δεν θέλουμε με τίποτα να τα κάνουμε κοντά κοντά για να "ξεμπερδεύουμε", που πολύ γύρω μας όπως τα λες έτσι κάνουνε..

Ο καθένας βέβαια για τους προσωπικούς του λόγους... :)

Πάω τώρα να διαβάσω όλο το τόπικ, για να μην επαναλαμβάνομαι... ;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας επαναλαβω οτι γνωριζω προσωπικα κοπελα που εκανε vbac ακριβως μετα απο ενα χρονο απ'την καισαρικη. ( βεβαια φανταζομαι οτι ειναι καλυτερο να περιμενεις δυο χρονια) Συγκεντρωνω υλικό πανω στην ασφαλεια του vbac και την καλυτερη διαχειριση του τοκετου και τα πραγματα εχουν αρχισει να ξεκαθαριζουν στο μυαλο μου. Αυτο που δεν υποψιαζομουν ειναι οτι οι γιατροι μπορει να ειναι τοσο λαθος, μα γίνεται , σπουδαγμενοι ανθρωποι; και ομως.

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρωνω υλικό πανω στην ασφαλεια του vbac και την καλυτερη διαχειριση του τοκετου και τα πραγματα εχουν αρχισει να ξεκαθαριζουν στο μυαλο μου.

 

μη μας ξεχάσεις αρους!!!!

περιμένουμε λινκ με αγωνία....

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε με ανυπομονησια!

και εγω να πω και στους υπολοιπους οτι περιμενουμε το 2ο παιδακι μας, ειμαι 8 εβδ και ειμαι και σε αναζητηση γιατρου...και λεω ειμαι γιατι ο αντρας μου ειναι κολλημενος να κανω παλι καισαρικη (λες και αυτος θα ποναει) και σε γιατρο που πρεπει να τον εχει περασει απο κοσκινο (ποιος ειναι αυτος δεν ξερω) και γενικα ειναι αρνητικος αλλα προσπαθω να του πασαρω οτι προσανατολιζομαι στον ροσολυμο στο ελενα, θα δειξει!

παντως σκεφτομουν σημερα ποσο απιστευτοι ειναι ορισμενοι γιατροι και ποσο δυστυχως πρεπει καθε μια απο εμας να μελετησει απο πριν.

στις 37 εβδ με πιασανε συσπασεις και πηγα στο γιατρο μου με 2 διαστολη και αυτος μεσα στον πανικο ειπε γεννας πολυυυυ γρηγορα!χαμος εμεις!αλλα εγω ακομα και οταν εφτασα εκει δεν πονουσα καθολου.

τι θελω να πω; 2 φιλες μου παρομοια περιστατικα και τις στειλαν σπιτι γιατι απλα ηταν προπαρασκευαστικες και ειχαν οντως διαστολη 2 αλλα δεν ηταν ακομα η ωρα τους.

δεν θα ηταν πιο εντιμο να μου πει, καθησε σπιτι και παρε με σε κανενα 2ωρο η αργοτερα η ξαναελα να δουμε πως πας και αποφασιζουμε;;;(ρητορικη ερωτηση)

αν ηξερα ομως καλυτερα (και να σημειωσω οτι ημουν βιβλιοφαγος για τα παντα σχετικα με τον τοκετο και τα σταδια) μπορει και να μην πηγαινα μπορει και να αντιδρουσα περισσοτερο γιατι θυμαμαι του ειχα πει οτι δεν ποναω καθολου απλα με πιεζε απο μεσα συνεχεια,σταδιακα.

τεσπα, να μη χαλαω παλι την ατμοσφαιρα, τα λεω γιατι θελω να ζησω αυτο που θα επρεπε να ζησω σαν μητερα και οχι σαν προβατο στη σφαγη. να δω ολες τις επιλογες

και να πω, τα ιδια χρηματα μου πηρε, τιποτα περισσοτερο!

ολοι μου λενε "καλα γιατι θελεις, ξερεις ποσο επικινδυνο ειναι;" δεν τους κατηγορω, δεν ξερουν.

αλλα μου το ειπαν και 2 γιατροι, μορφωμενοι, με τα πτυχια τους, οτι ειναι πααααρα πολυ επικινδυνο, δεν το κανουν με τιποτα που σε αλλες χωρες ειναι δεδομενο.

η nena αν θυμαμαι καλα ειπε οτι στην κυπρο ειναι δεδομενο. εμεις τι ειμαστε ζιμπαμπουε;;;;

ουφ, σας ζαλισα, επειδη δεν γραφω μην νομιζετε οτι δεν παρακολουθω τι γραφετε, ισα ισα!

φιλια και συγγνωμη για το μεγεθος

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ngeo23 συμφωνώ μαζί σου. Όπως τα λες είναι.. Εδώ οι γιατροί είναι είτε πανάσχετοι (αν και χλωμό μου φαίνεται.. ξέρουν τι κάνουν) ή

πολύ απλά μας βλέπουν σαν προβατάκια.. Κι εμένα με έσφαξε ο τύπος.. Και υποτίθεται ήταν γνωστός μας, οικογενειακός φίλος και θα

με πρόσεχε.. Ναι.. Με πρόσεξε πολύ καλά.. Με έσφαξε γλυκά γλυκά.. Ας μην επεκταθώ άλλο γιατί πάλι συγχύστηκα.. :mad::x:x

Link to comment
Share on other sites

οσο ημουν στην Κερκυρα-πριν απο δυο εβδομαδες- επρεπε να κανω εναν υπερηχο διοτι επεσα πατωντας σε ενα πυροσβεστικο της κορης μας και πηγα υποτιθεται στον πιο συζητησιμο και ανοιχτομυαλο...λοιπον οταν του ειπα για vbac μου ειπε οτι γιατι ειμαι τοσο εγωιστρια και και οτι θελω να γεννησω φυσιολογικα μονο και μονο για να κοκορευομαι στις φιλες μου ενω ρισκαρω να πεθανω εγω και το μωρο και να αφησω και ενα ορφανο..ομολογω εφυγα πολυ ταραγμενη και σοκαρισμενη, κυριωψς για τον τροπο εκφοβισμου που μου ασκησε!!!αυτο το ειχα στο νου μου καιρο να σας το διηγηθω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ιδια μου ειπε εν ολιγοις ο δικος μου τωρα, θα παω σε αλλον του το εχω πει εξ αρχης, οτι ειμαι εγωιστρια και γιατι μπορει να θελω κατι τετοιο τοσο πολυ επικινδυνο κτλ!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

οσο ημουν στην Κερκυρα-πριν απο δυο εβδομαδες- επρεπε να κανω εναν υπερηχο διοτι επεσα πατωντας σε ενα πυροσβεστικο της κορης μας και πηγα υποτιθεται στον πιο συζητησιμο και ανοιχτομυαλο...λοιπον οταν του ειπα για vbac μου ειπε οτι γιατι ειμαι τοσο εγωιστρια και και οτι θελω να γεννησω φυσιολογικα μονο και μονο για να κοκορευομαι στις φιλες μου ενω ρισκαρω να πεθανω εγω και το μωρο και να αφησω και ενα ορφανο..ομολογω εφυγα πολυ ταραγμενη και σοκαρισμενη, κυριωψς για τον τροπο εκφοβισμου που μου ασκησε!!!αυτο το ειχα στο νου μου καιρο να σας το διηγηθω!

 

τα ιδια μου ειπε εν ολιγοις ο δικος μου τωρα, θα παω σε αλλον του το εχω πει εξ αρχης, οτι ειμαι εγωιστρια και γιατι μπορει να θελω κατι τετοιο τοσο πολυ επικινδυνο κτλ!

 

 

Κακούργες μάνες και οι δύο!!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Rosie, Spyni ποιο είναι το τηλ της Αριστης; Θέλω να κλεισω ραντεβου αλλά βρισκω 2 διαφορετικα νουμερα και διευθυνσεις :confused:

 

το τηλ. ειναι 210 2756182 και η διευθυνση Μαρινου Αντυπα 12, στο σταθμο Ν. Ηρακλειου....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι-γιατροί σαν την Αρίστη :-)

Τι είναι τούτοι;; Με τη μία να σας τρομοκρατήσουν.. Λες και δεν μπορούν να κάτσουν να

πούνε πέντε πράματα ήρεμα.. Μιλάς σε έναν άνθρωπο έτσι;; Και προπάντων σε μία έγκυο

γυναίκα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Spyni σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Ifigeneia_d δεν νομίζω πως οι γιατροί (οι περισσότεροι τουλάχιστον) μας βλέπουν σαν ανθρώπους. Μάλλον σαν... πορτοφόλια μας βλέπουν. Γι'αυτούς είμαστε πελάτες και τίποτε παραπάνω..

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ifigeneia_d δεν νομίζω πως οι γιατροί (οι περισσότεροι τουλάχιστον) μας βλέπουν σαν ανθρώπους. Μάλλον σαν... πορτοφόλια μας βλέπουν. Γι'αυτούς είμαστε πελάτες και τίποτε παραπάνω..

 

Αυτό το βίωσα στο έπακρον.. έτσι ακριβώς είναι..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Μολις πριν λιγες ωρες γεννησε μια γνωστη μου στο Ιπποκρατειο(Θεσσ/νικη) με τον Τραιανο με vbac.Ηταν το 2ο μωρακι της με διαφορα απο την πρωτη καισαρικη 3 χρονια ακριβως.Μολις μιλησω μαζι της κ μαθω λεπτομερειες απο τον τοκετο της θα σας πω.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Μολις πριν λιγες ωρες γεννησε μια γνωστη μου στο Ιπποκρατειο(Θεσσ/νικη) με τον Τραιανο με vbac.Ηταν το 2ο μωρακι της με διαφορα απο την πρωτη καισαρικη 3 χρονια ακριβως.Μολις μιλησω μαζι της κ μαθω λεπτομερειες απο τον τοκετο της θα σας πω.

αυτο ειναι υπεροχο!να της ζησει το μωρακι,μαθε μαθε λεπτομερειες μας ενδιαφερει πολυ πολυ,αλλα αστην λιγο να ερθει στα ισια της,αν και νομιζω θα θελει να πει την εμπειρια της γτ αλλο κτ και αλλο φτ οπως και να το κανουμε.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Μολις πριν λιγες ωρες γεννησε μια γνωστη μου στο Ιπποκρατειο(Θεσσ/νικη) με τον Τραιανο με vbac.Ηταν το 2ο μωρακι της με διαφορα απο την πρωτη καισαρικη 3 χρονια ακριβως.Μολις μιλησω μαζι της κ μαθω λεπτομερειες απο τον τοκετο της θα σας πω.

 

Αχ τι καλά.. Μπράβο στην κοπέλα και μπράβο στον γιατρό..

Να της ζήσει.. :-) Ανυπομονώ κ εγώ για λεπτομέρειες :-)

Link to comment
Share on other sites

Αντε κοριτσια παντα τετοια να μαθαινουμε -και να ζησουμε!!ΝΑ της ζησει της φιλης σου και να ειναι γερο και καλοτυχο το μωρακι!!!Εννοειται οτι περιμενουμε με ανυπομονησια τις λεπτομερειες.....

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο για τα κοριτσια που με ρωτουσαν για την Αριστη, την ξαναειδα και εχω καποια νεα..λοιπον τον τελευταιο μηνα ο ελεγχος ειναι ανα 15 ημερες, δεν κανει ξεχωριστα ντομπλερ αν δεν υπαρχει καποια αρνητικη ενδειξη απο τον απλο υπερηχο....η τιμη που μου ειπε για το οικονομικο τρικλινο ειναι 1500 εκεινη και 300 η μαια της...ισως ειναι αλλη απο εκεινη της Ροσυ επειδη δεν ειμαι παλια πελατισσα της...ακομη μου ειπε οτι αν η κατηγορια κρεβατιου ειναι υψηλοτερη τοτε θα ειναι αλλη και η τιμη της αμοιβης της-δε συμφωνω καθολου με αυτη την τακτικη...αλλα τελοσπαντων, εγω ουτως η αλλως για το ιοκονιμικο ενδιαφερομουν...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...