Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

σε ευχαριστω πολυ και παλι Ροσυ μου!!!λοιπον για τη μαια το ξεχασα εντελως και την τελευταια μονο στιγμη, λιγο πριν κλεισω την πορτα, τη ρωτησα και μου ειπε θα τα πουμε την επομενη φορα για τη μαια...παντως σε ευχαριστω και για αυτο διοτι με προλαβες, ειχα στο νου μου να σε ρωτησω!!!

 

spyni καλημέρα.

Εύχομαι να σου κυλήσουν όλα ομαλά και όπως πραγματικά τα θέλεις.

Θα μπορούσες να μου στείλεις τα στοιχεία της γιατρού σου;

Γιατί θα τη χρειαστώ στο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διαβάζω και "ξύνω" την πληγή μου που με πονάει ακόμη......

 

Πήγαινα για φυσιλογικό τοκετό, το είχε δηλώσει ο γιατρός κάπου πριν τον 6ο μήνα...

Μετά ήρθε η καμύλη ζαχάρου με πολύ τσιμπημένα νούμερα...'Έχεις διαβήτη κύησης" μου είπε ο γιατρός και με παρέπεμψε σε παθολόγο-διαβητολόγο.

Ακολούθησα για 3 μήνες ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΗ διατροφή, ζύγιζα γραμμάρια, κατήργησα τα πάντα, τρυπιόμουν με το ζαχαρόμετρο κάθε μέρα αλλά δικαιώθηκα γιατί τα νούμερα του ζαχάρου μου ήταν εντός φυσιολογικότατων ορίων. Η διαβητολόγος (φίλη του γυναικολόγου) μου έλεγε πως ήταν πολύ ευχαριστημένη από τα αποτελέσματά μου και πως δε χρειαζόταν να είμαι τόσο αυστηρή με τη διατροφή μου...

Στο μεταξύ, στις επισκέψεις του γιατρού ούτε λόγος για καισαρική λόγω της προβληματικής καμπήλης ζαχάρου.

Μόλις μπήκα στον ένατο πηγαίνω στο γιατρό και με εξετάζει η μαία του από κάτω... Σπάραξα από πόνο, στη ζωή μου δεν ένιωσα τόσο... Άρχισα να κλαίω γιατί ένιωθα "παραβίαση", δεν ξέρω, ίσως έτσι έπρεπε να είναι το σωστό αλλά εγώ πόνεσα.. Λέει στο γιατρό "Διαστολή μηδέν, ο τράχηλος κλειστός και σκληρός". Μου κάνει ο γιατρός ντόπλερ, όλα καλά, αμνιακό υγρό, τα πάντα....

Μία εβδομάδα μετά, κάνω καρδιοτοκοκογράφημα στην κλινική, όλα φυσιολογικά.

Μία εβδομάδα μετά, (38η εβδομάδα) ξαναπάω στο γιατρό, με εξετάζει πάλι από κάτω, ξαναπεθαίνω από πόνο... Διαστολή μηδέν, σκληρός τράχηλος ακούω να λέει. Μου κάνει ντόπλερ, όλα καλά και εν συνεχεία μου λέει "Ήθελα να έχεις γεννήσει ως τώρα, λόγω ιστορικού ανήκεις σε εγκυμοσύνη υψυλού κινδύνου. Θέλω να πάρω το παιδί με καισαρική." Αντέδρασα... Είπαμε να περιμένουμε και την επόμενη εβδομάδα, ήλπιζα να σπάσουν τα νερά μου.

Πριν μείνω έγγυος είχα κάνει λαπαροσκοπική αφαίρεση ενδομητρίωσης από ωοθήκη και μετά είχα κάνει θεραπεία με διακοπή περιόδου. Συν την ηλικία μου (35) συν την προβληματική καμπύλη ζαχάρου, ο γιατρός φοβόταν....Ίσως να είχε δίκαιο, ποτέ δε θα το μάθω...

Μία εβδομάδα μετά (39η) κάνω 2 καρδιοτοκογραφήματα στην κλινική, όλα καλά! Εκείνος επιμένει για καισαρική αλλά εν τέλει δέχεται να με πάει με πρόκληση 5 ημέρες πριν την ΠΗΤ.

Εγώ συνεχίζω να ελπίζω ότι τα γεγονότα θα μας προλάβουν, αλλά ατύχησα....

Μπαίνω στην κλινική στις 30 Ιανουαρίου, 7 το πρωί. Με παραλαμβάνει μία μαία και με εξετάζει από κάτω. Πόνεσα πάρα πολύ, όπως και τις 2 φορές στο γυναικολόγο. "Διαστολή μηδέν, τράχηλος σκληρός." Το είχα μάθει σαν ποίημα.... Μου έβαλε υπόθετο και περιμέναμε... Τίποτε ως τις 14:30 το μεσημέρι.... Με είχανε όρθια να περπατώ στους διαδρόμους. Κάτι ψιλοπονάκια είχα αρχίσει να έχω... Στο μεταξύ είχε έρθει ο γιατρός, με εξέτασε ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ, με μάλωσε γιατί αντιδρούσα σωματικά, σφιγγόμουν, και μου είπε πως μάλλον δεν έχω τη δυνατότητα να γεννήσω φυσιολογικά και αν σφιγγόμουν έτσι την ώρα που θα έβγαινε το παιδί θα υπήρχε πιθανότητα να το βγάλω με πρόβλημα στα χέρια του ή δεν θυμάμαι τι άλλο, με τρομοκράτησε.... Μου βάζουν ορό με πρόκληση και με περιμένουν άλλες δύο ώρες... Φτάσαμε στις 16:30 και εγώ τίποτε... Μόνο κάτι πονάκια που και που, ανά μισή ώρα περίπου....

Στις 16:30 με ξαναεξετάζει από κάτω και είναι η πρώτη φορά που δεν πονάω.... Δέχτηκα την εξέταση πολύ χαλαρά και σχεδόν δεν κατάλαβα τίποτε, το χέρι του γλυστρούσε.... "Πάμε για καισαρική, δεν περιμένουμε άλλο" μου λέει, "κάτι σταματάει το μωρό και δεν το διακυνδινεύω".... Στις 17:15 μου πήραν από μέσα μου το σπλάχνο μου, το οποίο είχε διπλή περιτύλιξη αλλά αυτό δε δικαιολογεί καισαρική.

Δεν μπορώ να πω ότι "γέννησα" γιατί μέχρι σήμερα δεν το ένιωσα αυτό.... Τώρα που σας γράφω κλαίω και ξαναθυμάμαι πόσο με "πόνεσε" αυτή η καισαρική... Γιατί αισθάνομαι μέσα μου ότι ήταν άδικη.. Αισθάνομαι ότι μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά. Η μαμά μου γέννησε δύο παιδιά φυσιολογικά, εμένα σε 6 ώρες και την αδερφή μου σε 2!

Πονάω ακόμη μέσα μου, μίσησα το σώμα μου, δεν κοιτάζομαι πλέον ούτε στον καθρέφτη αλλά αν ο Θεός μου στείλει άλλο παιδάκι θα κάνω ό,τι μπορώ να γεννήσω φυσιλογικά... Η παρηγοριά μου είναι το λουλούδι που θηλάζω ακόμη και σφίγγω στην αγκαλιά μου...

 

Όταν πήγα για έλεγχο μετά το σαραντισμό, μου είπε πως στο επόμενο μωρό με ξεγεννάει φυσιολογικά αν σπάσουν τα νερά μου μέχρι στην 38η εβδομάδα, μετά μου κάνει καισαρική.. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε, τα είχα γράψει πριν λίγες ημέρες, αρκετά σας κούρασα....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου με γέννησε στις 40 συν 10. Πήρε δλδ 10 μέρες από το δέκατο.

πότε λέμε ότι μπήκαμε στον 9ο??

στην 38η εβδομάδα.....

στην 40η εβδομάδα (δηλαδή μετά από 2 εβδομάδες) ΔΕΝ έχουμε μπει στο 10ο αλλά βρισκόμαστε στα μέσα του 9ου

στο 10ο (δηλαδή παράταση) μπαίνουμε όταν είμαστε στις 42 εβδομάδες

 

δηλαδή η 40η εβδομάδα και η πητ αντιστοιχούν στο μέσο όρο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα για Αρίστη με βλέπω ....

για πείτε μου όμως είναι μόνο ομοιοπαθητικός ή δίνει και κανονικά φάρμακα (όποτε χρειάζονται φυσικά) , σόρι κορίτσια αν και συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα με τα ομοιοπαθητικά δεν....

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως επειδη ειμαι σε προχωρημενη κυηση ειπε να συνεχισουμε ηπαρινες με εντολη της συμβατικης αιματολογου....κατι αλλο θα με φοβιζε και εμενα...δοαφορετικα να την ειχα απο την αρχη, τοτε ναι, προσωπικα δε θα ειχα προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω και "ξύνω" την πληγή μου που με πονάει ακόμη......

 

Πήγαινα για φυσιλογικό τοκετό, το είχε δηλώσει ο γιατρός κάπου πριν τον 6ο μήνα...

Μετά ήρθε η καμύλη ζαχάρου με πολύ τσιμπημένα νούμερα...'Έχεις διαβήτη κύησης" μου είπε ο γιατρός και με παρέπεμψε σε παθολόγο-διαβητολόγο.

Ακολούθησα για 3 μήνες ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΗ διατροφή, ζύγιζα γραμμάρια, κατήργησα τα πάντα, τρυπιόμουν με το ζαχαρόμετρο κάθε μέρα αλλά δικαιώθηκα γιατί τα νούμερα του ζαχάρου μου ήταν εντός φυσιολογικότατων ορίων. Η διαβητολόγος (φίλη του γυναικολόγου) μου έλεγε πως ήταν πολύ ευχαριστημένη από τα αποτελέσματά μου και πως δε χρειαζόταν να είμαι τόσο αυστηρή με τη διατροφή μου...

Στο μεταξύ, στις επισκέψεις του γιατρού ούτε λόγος για καισαρική λόγω της προβληματικής καμπήλης ζαχάρου.

Μόλις μπήκα στον ένατο πηγαίνω στο γιατρό και με εξετάζει η μαία του από κάτω... Σπάραξα από πόνο, στη ζωή μου δεν ένιωσα τόσο... Άρχισα να κλαίω γιατί ένιωθα "παραβίαση", δεν ξέρω, ίσως έτσι έπρεπε να είναι το σωστό αλλά εγώ πόνεσα.. Λέει στο γιατρό "Διαστολή μηδέν, ο τράχηλος κλειστός και σκληρός". Μου κάνει ο γιατρός ντόπλερ, όλα καλά, αμνιακό υγρό, τα πάντα....

Μία εβδομάδα μετά, κάνω καρδιοτοκοκογράφημα στην κλινική, όλα φυσιολογικά.

Μία εβδομάδα μετά, (38η εβδομάδα) ξαναπάω στο γιατρό, με εξετάζει πάλι από κάτω, ξαναπεθαίνω από πόνο... Διαστολή μηδέν, σκληρός τράχηλος ακούω να λέει. Μου κάνει ντόπλερ, όλα καλά και εν συνεχεία μου λέει "Ήθελα να έχεις γεννήσει ως τώρα, λόγω ιστορικού ανήκεις σε εγκυμοσύνη υψυλού κινδύνου. Θέλω να πάρω το παιδί με καισαρική." Αντέδρασα... Είπαμε να περιμένουμε και την επόμενη εβδομάδα, ήλπιζα να σπάσουν τα νερά μου.

Πριν μείνω έγγυος είχα κάνει λαπαροσκοπική αφαίρεση ενδομητρίωσης από ωοθήκη και μετά είχα κάνει θεραπεία με διακοπή περιόδου. Συν την ηλικία μου (35) συν την προβληματική καμπύλη ζαχάρου, ο γιατρός φοβόταν....Ίσως να είχε δίκαιο, ποτέ δε θα το μάθω...

Μία εβδομάδα μετά (39η) κάνω 2 καρδιοτοκογραφήματα στην κλινική, όλα καλά! Εκείνος επιμένει για καισαρική αλλά εν τέλει δέχεται να με πάει με πρόκληση 5 ημέρες πριν την ΠΗΤ.

Εγώ συνεχίζω να ελπίζω ότι τα γεγονότα θα μας προλάβουν, αλλά ατύχησα....

Μπαίνω στην κλινική στις 30 Ιανουαρίου, 7 το πρωί. Με παραλαμβάνει μία μαία και με εξετάζει από κάτω. Πόνεσα πάρα πολύ, όπως και τις 2 φορές στο γυναικολόγο. "Διαστολή μηδέν, τράχηλος σκληρός." Το είχα μάθει σαν ποίημα.... Μου έβαλε υπόθετο και περιμέναμε... Τίποτε ως τις 14:30 το μεσημέρι.... Με είχανε όρθια να περπατώ στους διαδρόμους. Κάτι ψιλοπονάκια είχα αρχίσει να έχω... Στο μεταξύ είχε έρθει ο γιατρός, με εξέτασε ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ, με μάλωσε γιατί αντιδρούσα σωματικά, σφιγγόμουν, και μου είπε πως μάλλον δεν έχω τη δυνατότητα να γεννήσω φυσιολογικά και αν σφιγγόμουν έτσι την ώρα που θα έβγαινε το παιδί θα υπήρχε πιθανότητα να το βγάλω με πρόβλημα στα χέρια του ή δεν θυμάμαι τι άλλο, με τρομοκράτησε.... Μου βάζουν ορό με πρόκληση και με περιμένουν άλλες δύο ώρες... Φτάσαμε στις 16:30 και εγώ τίποτε... Μόνο κάτι πονάκια που και που, ανά μισή ώρα περίπου....

Στις 16:30 με ξαναεξετάζει από κάτω και είναι η πρώτη φορά που δεν πονάω.... Δέχτηκα την εξέταση πολύ χαλαρά και σχεδόν δεν κατάλαβα τίποτε, το χέρι του γλυστρούσε.... "Πάμε για καισαρική, δεν περιμένουμε άλλο" μου λέει, "κάτι σταματάει το μωρό και δεν το διακυνδινεύω".... Στις 17:15 μου πήραν από μέσα μου το σπλάχνο μου, το οποίο είχε διπλή περιτύλιξη αλλά αυτό δε δικαιολογεί καισαρική.

Δεν μπορώ να πω ότι "γέννησα" γιατί μέχρι σήμερα δεν το ένιωσα αυτό.... Τώρα που σας γράφω κλαίω και ξαναθυμάμαι πόσο με "πόνεσε" αυτή η καισαρική... Γιατί αισθάνομαι μέσα μου ότι ήταν άδικη.. Αισθάνομαι ότι μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά. Η μαμά μου γέννησε δύο παιδιά φυσιολογικά, εμένα σε 6 ώρες και την αδερφή μου σε 2!

Πονάω ακόμη μέσα μου, μίσησα το σώμα μου, δεν κοιτάζομαι πλέον ούτε στον καθρέφτη αλλά αν ο Θεός μου στείλει άλλο παιδάκι θα κάνω ό,τι μπορώ να γεννήσω φυσιλογικά... Η παρηγοριά μου είναι το λουλούδι που θηλάζω ακόμη και σφίγγω στην αγκαλιά μου...

 

Όταν πήγα για έλεγχο μετά το σαραντισμό, μου είπε πως στο επόμενο μωρό με ξεγεννάει φυσιολογικά αν σπάσουν τα νερά μου μέχρι στην 38η εβδομάδα, μετά μου κάνει καισαρική.. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε, τα είχα γράψει πριν λίγες ημέρες, αρκετά σας κούρασα....

 

κοριτσακι μου καλο, για τις περισσοτερες νομιζω η καισαρικη ειναι μια πληγη με ανεξιτηλα σημαδια-κυριως μεταφορικα φυσικα μιλαω- η καθεμια κουβαλαει μια πονεμενη καισαρικη, εγω σηκωθηκα στα ποδια μου την τριτη ημερα και πραγματικα ημουν με καθετηρες και καθετηρακια σε σημειο να μην μπορω να κουνηθω και και και και και και...ΟΜΩΣ.....πρεπει να πας παρακατω....δεν ξερω αν εκανες η οχι αδικα την καισαρικη-κατι που νομιζω δε μαθαινουμε ποτε καμια μας-αλλα πιστευω πρεπει να περασεις αυτη τη φαση μισους και απεχθειας και να προχωρησεις στην αντιπερα οχθη...δηλ. στο σημειο του να αγαπησεις το σωμα σου για το υπεροχο μωρο που σου χαρισε καθως και για τη μελλοντικη υποσχεση που μπορει να σου δωσει μονο αυτο. δηλ. να γεννησεις φυσιολογικα....προσωπικα δεν το περασα το βαρια, καθως μετα απο χιλιες δυσκολιες το μονο σου μελημα ειναι να το παρεις αγκαλια το μωρο σου και τιποτε αλλο, δε σε νοιαζει το πως, ομως νομιζω εχω φθασει η τελοσπαντων κοντοζυγωνω να αγαπω το σωμα μου για οσα μου χαρισε και θα μου χαρισει σε αυτη την εγκυμοσυνη..δε θλω να στο παιξω εξυπνη και σοφη, διοτι ολα αυτα που γραφω μοιαζουν αδυνατα στη φαση που εισαι, ομως ΜΠΟΡΕΙΣ να πας παρακατω...ηδη με το θηλασμο εισαι παρακατω...θα σε βοηθησουν και εδω ολα τα κοριτσια, εγω εδω ξυπνησα και ειμαι πολυ τυχερη που συνεβη εστω και τωρα!!!!κοριτσια μου by the way σας ευχαριστω και σας αγαπω σα να σας ξερω χρονια!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα για Αρίστη με βλέπω ....

για πείτε μου όμως είναι μόνο ομοιοπαθητικός ή δίνει και κανονικά φάρμακα (όποτε χρειάζονται φυσικά) , σόρι κορίτσια αν και συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα με τα ομοιοπαθητικά δεν....

 

H Αρίστη, όπως και όλοι οι ομοιοπαθητικοί, είναι και συμβατικοί ιατροί (συγκεκριμένα τις βασικές της σπουδές τις έκανε στην ιατρική Αθηνών οπότε δεν υστερεί σε τίποτα από τους άλλους Έλληνες μαιευτήρες-γυναικολόγους).

 

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα προσπαθήσει να το αντιμετωπίσει με φυσικό τρόπο πρώτα (πχ αντιμετωπίσαμε με επιτυχία και μυκητίαση και ουρολοίμωξη με βότανα και φυσικές αλοιφές, ακόμη και το άγχος που είχα σε πολλές φάσεις της εγκυμοσύνης το αντιμετωπίσαμε με το Rescue Remedy!).

 

Αν αυτά δεν είναι αποτελεσματικά (σπάνιο αυτό το γεγονός) τότε θα προτείνει κάτι ομοιοπαθητικό. Πχ εγώ τώρα που γέννησα είχα σοβαρό πρόβλημα υπερπαραγωγής και μου πρότεινε ένα ομοιοπαθητικό χαπάκι που κυριολεκτικά με έσωσε! :D

 

Φάρμακα θα προτείνει μόνο αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη, πχ όταν μου πρωτοεμφανίστηκε μυκητίαση στην εγκυμοσύνη αυτή ήμουνα σε ταξίδι στην Αγγλία οπότε και μου είπε να πάρω ένα συμβατικό κολπικό υπόθετο παρά να τρέχω σε ομοιοπαθητικά φαρμακεία και να ψάχνω φυτικά σκευάσματα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

... προς Μάγια Μέλισσα

http://blog.eimaimama.gr/2010/05/blog-post_19.html

με άλλα λόγια καλή η προσπάθεια αλλά να μην φτάνουμε σε άκρα και κυρίως να μην χαλάμε την ψυχολογία μας για πράγματα που πλέον δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... προς Μάγια Μέλισσα

http://blog.eimaimama.gr/2010/05/blog-post_19.html

με άλλα λόγια καλή η προσπάθεια αλλά να μην φτάνουμε σε άκρα και κυρίως να μην χαλάμε την ψυχολογία μας για πράγματα που πλέον δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

 

πολύ ωραίο το λινκ.. καλά τα λέει..

απλά θέλεις λίγο χρόνο μέχρι να εξοικειωθείς με την ιδέα ότι

ενώ θα μπορούσες να είχες γεννήσει φυσιολογικά, κάποιος ασυνείδητος

σου πήρε το μωρό με καισαρική...

 

το θετικό είναι ότι έχουμε τα παιδάκια μας καλά και υγιή ...

Link to comment
Share on other sites

ομως ΜΠΟΡΕΙΣ να πας παρακατω...ηδη με το θηλασμο εισαι παρακατω...θα σε βοηθησουν και εδω ολα τα κοριτσια, εγω εδω ξυπνησα και ειμαι πολυ τυχερη που συνεβη εστω και τωρα!!!!κοριτσια μου by the way σας ευχαριστω και σας αγαπω σα να σας ξερω χρονια!!!!!!!!!!!!!!!!1

 

 

Κατ΄αρχήν εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.:-)

Σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, δεν είναι όλες οι μέρες μου ίδιες, στην αρχή της λοχείας πέρασα πολύ δύσκολα, 30 ημέρες μέσα στην κρεβατοκάμαρα, δεν πήγαινα ούτε ως το σαλόνι, το είχα πάρει πολύ βαρέως... Δόξα το Θεό, με στήριξε το περιβάλλον μου, τώρα είμαι σαφώς καλύτερα αλλά υπάρχουν στιγμές που πέφτω ψυχολογικά όταν τα θυμάμαι από την αρχή.... Εϊναι στιγμές που θέλω να επικοινωνήσω με το γιατρό και να πω χίλια δυο, όσα δεν κατάφερα να πω όταν έπρεπε... Τέλως πάντων, έχω ένα γερό μωρό και αυτό υπερκαλύπτει τα πάντα. Που θα πάει, θα ξεπεράσω τα κατάλοιπα.... Και πάλι σε ευχαριστώ.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει κάποια ονόματα που κάνουν vbac στη Θεσσαλονίκη αλλά το θέμα είναι… με ποια κριτήρια να επιλέξω έναν/μια γιατρό??? Τι είναι αυτό που θα πρέπει να ακούσω και να δω από αυτόν/ην για να με πείσει ότι μπορεί???

 

κριτήρια επιλογής γιατρού για φυσιολογικό μετά από κισρική (άποψη μου όχι βιβλιογραφία)

 

  1. πια είναι η άποψή του για τη διάρκεια της κύησης (θέλει να έχεις γεννήσει μέχρι 38η, 40η, 42η?)
  2. πια είναι η άποψή του για την πρόκληση (απαγορεύεται ρητά)
  3. είναι γενικά υπέρ τησ καισαρικής (πχ έκανα καισαρική επειδή το μωρό ήταν ψηλά, ήταν λοροδεμένο, ήταν αδύνατο ενώ γεννήθηκε 2500 κιλά, ήταν πρόωρο ενώ ήταν 36η - 37η εβδομάδα και άλλα τέτοια αστεία)
  4. έχει κάνει σε υπαρκτό πρόσωπο vbac , αν ναι (πρέπει ναι) πως διαχειρήστηκε τον τοκετό? (μιλάμε με το υπαρκτό πρόσωπο)
  5. συνεργάζεται με οργανομένο μαιευτήριο? πρέπει ναι
  6. χαραχτηρίζεται από ξεαγχωτικό χαραχτήρα?
  7. δέχεται τον ενεργητικό τοκετό? (αλλαγή θέσεων κατά βούληση επιτόκου), γιατί αν σε βάλει ξάπλα χωρίς οκυτικύνη μειώνωνται αρκετά οι πιθανότητες επιτυχίας
  8. προσθέστε ότι προερείστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εμένα για Αρίστη με βλέπω ....

για πείτε μου όμως είναι μόνο ομοιοπαθητικός ή δίνει και κανονικά φάρμακα (όποτε χρειάζονται φυσικά) , σόρι κορίτσια αν και συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα με τα ομοιοπαθητικά δεν....

Μαριαλ παντως εμενα , που ξερεις τις αποψεις μου , μου φανηκε πολυ επιστημων. Νομιζω θα σου αρεσει πολυ . Για τα φαρμακα μου φανηκε πως δινει οταν υπαρχει λογος.Ροσυυυυυυυυυυυυυυ???

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Μαριαλ παντως εμενα , που ξερεις τις αποψεις μου , μου φανηκε πολυ επιστημων. Νομιζω θα σου αρεσει πολυ . Για τα φαρμακα μου φανηκε πως δινει οταν υπαρχει λογος.Ροσυυυυυυυυυυυυυυ???

 

Απάντησα βρε, δες πιο πάνω! :!:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου με γέννησε στις 40 συν 10. Πήρε δλδ 10 μέρες από το δέκατο.

 

Ιφιγένεια, μέχρι την τελευταία μέρα της 42ης εβδομάδας, ο τοκετός δεν βρίσκεται σε παράταση, είναι κανονικά στον 9ο μήνα.

 

Η μητέρα σου γέννησε στη μέση της 42ης εβδομάδας, λίγο πριν τελειώσει ο ένατος και πιθανότατα το ίδιο να συνέβαινε και σε σένα.

 

Η ημερομηνία ΠΗΤ που δίνουν, είναι το τέλος της 40ης εβδομάδας, η μέση του 9ου μήνα, εκεί που συμβαίνει το μεγαλύτερο ποσοστό τοκετών. Η Προσδοκόμενη Ημερομηνία Τοκετού είναι ένα γενικό στατιστικό νούμερο που λέει ότι το 50% των γυναικών, γενούν γύρω από αυτή την ημερομηνία. Δεν είναι η ημερομηνία στην οποία θα πρέπει να έχεις γεννήσει οπωσδήποτε.

 

 

Μπήκε με ραντεβού, της έκαναν τεχνητούς πόνους, γιατί πόνους δεν είχε.

Από τις 9 το πρωί που είχε μπει με γέννησε στις 5:30 το απόγευμα.

Πράγμα το οποίο το είπα στο γιατρό και του το ξαναείπα. Όλο αυτό έλεγα.

Μπορεί να μοιάζω στη μητέρα μου. Αλλά κανείς δεν έδωσε σημασία.

Αν και ο τοκετός της ήταν αρκετά παρεμβατικός, τουλάχιστον τα κατάφερε, προφανώς γιατί ο δικός της γιατρός περίμενε κάποια σημάδια ωριμότητας του τραχήλου. Ο δικός σου γιατρός σε έβαλε μέσα με τελείως ανώριμο τράχηλο. Δεν υπήρχε περίπτωση να γεννήσεις φυσιολογικά.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις τι θα είχε συμβεί και δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβεί στον επόμενο τοκετό, ακόμη και αν επιχειρήσεις VBAC.

Μερικές φορές ο τράχηλος δεν ανταποκρίνεται και επιβάλεται η καισαρική. Αυτό όμως θα μπορούσες να το ξέρεις μόνο αν εναντλούσες τα φυσιολογικά περιθώρεια. Τώρα δεν γνωρίζεις ούτε καν αν είσαι καλή υποψήφια για VBAC.

 

Ποιος θα μπορούσε να μου συστήσει έναν καλό και σωστό γιατρό;

Να σε απογοητεύσω; Στην Ελλάδα η τακτική που εφάρμοσε ο γιατρός σου είναι η συνήθης τακτική. Την έχουν καθιερώσει οι γιατροί πέρα από κάθε ιατρική και ηθική δεοντολογία. Αν μάλιστα κάποιος συνάδελφος πάει να ξεφύγει από το κατεστημένο, περιμένουν σαν κοράκια για να τον φάνε...

Θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Magia_melissa μου.... πόσο σε καταλαβαίνω δε λέγεται...

κι εγώ είμαι από τα άτομα που δυσκολεύτηκαν πολύ να το ξεπεράσουν...και συν τοις άλλοις νιώθω και τύψεις γιατί σκέφτομαι ότι δε θα επρεπε να αισθάνομαι ετσι από τη στιγμή που έχω ένα υγιέστατο μωρό.

τώρα τελευταία, πραγματικά, έχω κάνει βήματα βελτίωσης και οδεύω όπως μπορώ προς την ψυχική μου ηρεμία. Εχει βοηθήσει πολύ το θέμα αυτό και οι συζητήσεις με όλα τα κορίτσια, οι πληροφορίες που παίρνουμε και κατ' επέκταση τα βιβλία που διαβάζουμε. Και φυσικά η κόρη μου που μέρα με τη μέρα με τρελαίνει με την καλή έννοια! :mrgreen:

Αλλά όπως λένε και τα κορίτσια, να αγαπήσεις το σωμα σου, την τομή σου (οκ, δυσκολούτσικο σημείο αυτό), προσπάθησε να ηρεμήσεις και να απολαύσεις τις στιγμές με το παιδάκι σου γιατί οπως πολύ καλά ξέρεις δεν ξαναγυρνάνε(πίστεψέ με, έχασα 7μήνες από τη ζωή της κόρης μου, ήμουν εκεί,αλλά σα ρομπότ:(), να γυμναστείς αν μπορείς, να εφοδιαστείς με τσαγάκια, να διαβάσεις και με ένα νέο γιατρό να ξεκινήσεις με το καλό, όταν θα είναι η ώρα, την επόμενη εγκυμοσύνη σου. Κάνουμε ότι μπορούμε, αυτό έχει σημασία!

Σήμερα μιλούσα με μια κοπέλα η οποία έχει γεννήσει 3 παιδιά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδειο, περνούσε σχεδόν όλους τους πόνους στο σπίτι, μόνη(ο άντρας της δίπλα, αλλά δε της μιλούσε- ο παρατηρητής) και με 5λεπτους πόνους πλέον πήγαινε κλινική. Μάλιστα μου είπε, στο 1ο μέτρησα όλα τα πλακάκια του σπιτιού, είδα όλες τις ατέλειες που είχε κάνει ο σοβατζής!!! :mrgreen: Και σκεφτόμουν το Λεμπουαγιέ.....

 

spyni ωραία νέα! Άντε με το καλόόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!:-D

 

Και κάτι άσχετο, συγχωρέστε με, γνωρίζει καμια (yogamama ίσως;;;;) αν ο ινδικός ταμπουράς είναι το ίδιο με το σιτάρ; Σκέφτομαι να πάρω...:mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εϊναι στιγμές που θέλω να επικοινωνήσω με το γιατρό και να πω χίλια δυο...

 

Σε καταλαβαίνω αλλά δεν έχει νόημα. Τζάμπα θα χαλαστείς και δεν θα καταλάβει και τίποτα.

 

Η μαία εντελώς απαράδεκτη στην εξέταση, δεν υπήρχε κανένας λόγος να σε πονέσει.

 

Θα σου διηγηθώ ένα άσχετο περιστατικό για να δεις ότι μπορείς να αντιδράσεις πολυ απλά και αποτελεσματικά.

 

Επισκέπτομαι νοσοκομειακό γιατρό για να δει πως πάει η αποκατάσταση στο γόνατό μου μετά από ατύχημα. Ο γιατρός είναι φρεσκοχειρουργημένος και δεν εξετάζει, έρεται ένας εκπαιδευόμενος. Στην τρίτη κίνηση με πόνεσε αρκετά. Είχα φορτώσει και από τη συμπεριφορά του πριν και του λέω:

-Με πονέσατε, δεν με εξετάζετε.

-(φουντώνει) Γιατί ήρθες τότε;

-...Για το γιατρό (και του δείχνω το γιατρό)

-(φούντωσε τελείως) Ο γιατρός είναι χειρουργημένος και δεν εξετάζει

-Δεν πειράζει, θα περιμένω όσο χρειαστεί για να αναρρώσει.

 

Δεν τον άφησα να με αγγίξει ξανά. Τελείωσε.

 

Ο άλλος γιατρός με είχε εξετάσει αρκετές φορές και σε καμία δεν με πόνεσε. Αν ο ειδικευόμενος δεν μπορούσε να εξετάσει με τον ίδιο τρόπο, ήταν δικό του πρόβλημα και δεν υπήρχε περίπτωση να τον ανεχτώ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα για Αρίστη με βλέπω ....

για πείτε μου όμως είναι μόνο ομοιοπαθητικός ή δίνει και κανονικά φάρμακα (όποτε χρειάζονται φυσικά) ..

 

Στην Ελλάδα η ομοιοπαθητική ασκείται μόνο από γιατρούς. Δεν μπορεί δηλαδή να είναι κάποιος ομοιοπαθητικός και να μην είναι γιατρός με πλήρη εκπαίδευση.

 

Η ομοιοπαθητική εκπαίδευση είναι επιπλέον της συνηθισμένης και την κάνουν όσοι γιατροί ενδιαφέρονται να έχουν και μία επιπλέον θεραπευτική προσέγγιση για να βοηθήσουν με περισσότερους τρόπους τους ασθενείς τους. Οι υπόλοιποι γιατροί απλώς έχουν μια θεραπευτική προσέγγιση λιγότερη.

Link to comment
Share on other sites

κριτήρια επιλογής γιατρού για φυσιολογικό μετά από κισρική (άποψη μου όχι βιβλιογραφία)

 

  1. πια είναι η άποψή του για τη διάρκεια της κύησης (θέλει να έχεις γεννήσει μέχρι 38η, 40η, 42η?)
  2. πια είναι η άποψή του για την πρόκληση (απαγορεύεται ρητά)
  3. είναι γενικά υπέρ τησ καισαρικής (πχ έκανα καισαρική επειδή το μωρό ήταν ψηλά, ήταν λοροδεμένο, ήταν αδύνατο ενώ γεννήθηκε 2500 κιλά, ήταν πρόωρο ενώ ήταν 36η - 37η εβδομάδα και άλλα τέτοια αστεία)
  4. έχει κάνει σε υπαρκτό πρόσωπο vbac , αν ναι (πρέπει ναι) πως διαχειρήστηκε τον τοκετό? (μιλάμε με το υπαρκτό πρόσωπο)
  5. συνεργάζεται με οργανομένο μαιευτήριο? πρέπει ναι
  6. χαραχτηρίζεται από ξεαγχωτικό χαραχτήρα?
  7. δέχεται τον ενεργητικό τοκετό? (αλλαγή θέσεων κατά βούληση επιτόκου), γιατί αν σε βάλει ξάπλα χωρίς οκυτικύνη μειώνωνται αρκετά οι πιθανότητες επιτυχίας
  8. προσθέστε ότι προερείστε

 

Νομίζω πως έκανες μια καλή αρχή…!!!!:wink::wink::wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε απογοητεύσω; Στην Ελλάδα η τακτική που εφάρμοσε ο γιατρός σου είναι η συνήθης τακτική. Την έχουν καθιερώσει οι γιατροί πέρα από κάθε ιατρική και ηθική δεοντολογία. Αν μάλιστα κάποιος συνάδελφος πάει να ξεφύγει από το κατεστημένο, περιμένουν σαν κοράκια για να τον φάνε...

Θα σου στείλω πμ.

 

Αγλαΐα αν γνωρίζεις κάποιους γιατρούς που κάνουν vbac εδώ στην Θεσσαλονίκη, θα ήθελα να μου τους έγραφες σε ένα π.μ. Έχω και εγώ κάποιους υπόψιν μου και θέλω να διασταυρώσω τα ονόματα γιατί δε γνωρίζω πολλά για αυτούς…

 

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σου…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα η ομοιοπαθητική ασκείται μόνο από γιατρούς. Δεν μπορεί δηλαδή να είναι κάποιος ομοιοπαθητικός και να μην είναι γιατρός με πλήρη εκπαίδευση.

 

Αγλαΐα μου, μην είσαι και τόσο σίγουρη γιʼ αυτό… Έχω ακούσει περιπτώσεις να ασκούν την ομοιοπαθητική άτομα που απλώς ασχολούνται με αυτήν, χωρίς να είναι γιατροί (κομπογιαννίτες δηλαδή). Αυτό που λέμε «εδώ στο Ελλάντα… ότι δηλώσεις είσαι…???????» Ειρωνικά το λέω εννοείται και εννοείται ότι κανονικά μόνο από γιατρούς θα έπρεπε να ασκείται…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια εισαι Θεα με τον ταμπουρα νομιζα οτι το λες για πλακα χαχαχα. Καμια σχεση με σιταρ. Ο ταμπουρας ειναι κατι σαν πιανακι-ακορντεον και σιταρ ειναι κατι σαν μπουζουκι ορθιο. Αντε με το καλο να βρειτε ολες τους γιατρους σας!!!

Σκεφτομαι οτι η Αριστη περα απο κουλ ατομο και που δεν νιωθεις στιγμη οτι στα παιρνει, εχει το εξης επιπλεον θετικο.Κατι που δεν εχει καμια γιατραρα στην Ελλαδα. ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ η ιδια...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...