Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

σχετικα με τα διδυμα δεν ξερω πολλα-εμεις ειχαμε κληρονομικοτητα και οι δυο μας, μαλιστα η μικρη μας ειχε διδυμακι αλλα δεν τα καταφερε...

 

:shock::(

έπαθα ένα ψιλοσοκ τώρα... δεν ήξερα ότι είχες περάσει απο μια τέτοια φάση. Μάλλον δεν το έχεις αναφέρει εδώ, έτσι; ή ειμαι τόσο απρόσεκτη; :roll:

 

Άντε να ακούσουμε καλά νέα από βδομάδα!!!:mrgreen:

 

Magia_melissa καλωσήρθες! Όπως αναφέρει και η spyni, σε προηγούμενες σελίδες έχουν γραφτεί αρκετά σχετικά με αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Βασικά, είναι προτιμότερο να περάσουν τουλάχιστον 18 μήνες από την καισαρική μέχρι να μείνεις και πάλι έγκυος.

Το ''38 βδομάδες'' που σου θέτει ο γιατρός ως όριο όπως θα διαπιστώσεις είναι λίγο και δεν είναι σύμφωνο με προσπάθεια για vbac....εφόσον δεν είσαι έγκυος λοιπόν και έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου καλύτερα να ψάξεις για ένα άλλο γιατρό. Διαφορετικά είναι πολύ πιθανό να οδηγηθείς και πάλι σε καισαρική.

Δε μπορώ να καταλάβω όμως, αν δηλαδή σπάσουν τα νερά πριν το τέλος της 38ης εβδομάδας γιατί μπορεί τότε να σε βάλει για φ.τ.;;;;:rolleyes:

Για σκεψου το λίγο....

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλως ηρθες και να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!!! δεν ειμαι η Αγλαια, αλλα ωσπου να σου απαντησει να σου πω , πως

εαν διαβασεις και τις προηγουμενες σελιδες θα δεις οτι το χρονικο διαστημα που αναφερεται ειναι μετα απο 18 μηνες - 24 μηνες...προσωπικη μου γνωμη να το φτασεις αυτο το οριο και να μη βιαστεις, απολαυσε το μωρακι σου και προσπαθεις λιγο αργοτερα, εισαι νεα εξαλλου!!!

 

 

Spyni καλημέρα! Σίγουρα θα ήμουν ποιο ξέγνοιαστη και δε θα βιαζόμουν αν ήμουν νεότερη... Αλλά είμαι ήδη 35 και το μωρό μου ήρθε μετά από προσπάθειες 3,5 ετών, οπότε έχω πάντα κατά νου ότι τα πράγματα μπορεί να καθυστερήσουν και τη δεύτερη φορά, οπότε να ξεκινήσω προσπάθειες μόλις κλείσω χρόνο και αναλόγως πράτουμε... :-)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

 

Magia_melissa καλωσήρθες! Όπως αναφέρει και η spyni, σε προηγούμενες σελίδες έχουν γραφτεί αρκετά σχετικά με αυτά που σε ενδιαφέρουν.

 

Zaxarenia καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση! Θα καθήσω να τις διαβάσω τις σελίδες!

 

Βασικά, είναι προτιμότερο να περάσουν τουλάχιστον 18 μήνες από την καισαρική μέχρι να μείνεις και πάλι έγκυος.

 

Όπως είπα και στη Spyni, έμεινα έγγυος μετά από προσπάθειες 3,5 ετών, και είμαι ήδη 35, οπότε φοβάμαι να αφήσω τόσο καιρό να περάσει για να ξαναπροσπαθήσω....

 

Το ''38 βδομάδες'' που σου θέτει ο γιατρός ως όριο όπως θα διαπιστώσεις είναι λίγο και δεν είναι σύμφωνο με προσπάθεια για vbac....εφόσον δεν είσαι έγκυος λοιπόν και έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου καλύτερα να ψάξεις για ένα άλλο γιατρό. Διαφορετικά είναι πολύ πιθανό να οδηγηθείς και πάλι σε καισαρική.

Δε μπορώ να καταλάβω όμως, αν δηλαδή σπάσουν τα νερά πριν το τέλος της 38ης εβδομάδας γιατί μπορεί τότε να σε βάλει για φ.τ.;;;;:rolleyes:

Για σκεψου το λίγο

 

Αυτή η συζήτηση έγινε με το γιατρό όταν πήγα στην επίσκεψη για έλεγχο μετά το σαραντισμό μου. Μου είπε τότε ότι αν σπάσουν τα νερά πριν τις 38 εβδομάδες με πάει σε φυσιολογικό τοκετό διότι η μήτρα δεν έχει διογκωθεί τόσο πολύ. Όμως μετά τις 38 εβδομάδες δεν το κάνει, πάει σε προγραμματισμένη καισαρική. Ωστόσο, δεν μου είπε πόσο καιρό να αφήσω να περάσει για επόμενη εγκυμοσύνη... :confused: Λές να με πήγε εκ του πονηρού, ώστε αν, πρώτα ο Θεός, μείνω νωρίτερα έγγυος, να μου πει ότι "τώρα πάμε αναγκαστικά σε καισαρική"? Με βάζεις σε σκέψεις... Θα το ψάξω... :confused::confused:

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Magia_melissa,

 

καταλαβαίνω την αγωνία σου, πιστεύω όμως ότι αν θέλεις να περιμένεις ούτως ή άλλως κανά χρόνο, γιατί όχι 1,5; Είναι μικρή η διαφορά. Από την άλλη κάπου είχα διαβάσει(μα δε θυμάμαι που) για γυναίκες που εχουν γεννήσει φυσιολογικά μετά από κ.τ. με ένα χρόνο διαφορά.

 

Όσον αφορά πάλι το γιατρό...όπως θα διαβάσεις και τα προηγούμενα που εχουμε γράψει (γιατί μη νομίζεις, κι εγώ από δω μέσα ξεστραβώθηκα :mrgreen:) το πάχος της ουλής δεν αλλάζει μετά την 37η-38η βδομάδα.

Οπότε αν έχεις ένα καλό πάχος τομής την 38η το ίδιο θα είναι και την 39η και 40η και αρα μπορείς και τότε να γεννήσεις με αφάλεια φυσιολογικά.

Κάπου έχει γράψει η Μαριάλ (νομίζω) για τη σχέση πάχους τομης και κινδύνου ρήξης μήτρας.

Οπότε...καταλαβαίνεις ότι ο γιατρός απλά ήθελε να σε καθυσηχάσει και τελικά να σε βάλει για κ.τ.

Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω....ας πει και καμιά άλλη κοπέλα τη γνώμη της!!!

Κορίτσιαααααααααααα!!!!!!!!!!!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Magia_melissa mou,

 

συμφωνω και εγω με τη Ζαχαρενια πως θα πρεπει να σκεφτεις την αλλαγη γιατρου πολυ σοβαρα κοριτσι μου....και καλο θα ηταν να ξεκινησεις απο τωρα, για να μην τρεχεις στον εβδομο μηνα σα μερικες μερικες που ξερω και αλλαζεις γιατρο-για μενα μιλαω!!!-για την ηλικια που αναφερεις εχω να πω οτι εισαι μια χαρα και να μην αγχωνεσαι καθολου!!και μεις ειχαμε 4 αποβολες και πολλα προβληματα και πολλοι ασχετοι βρεθηκαν στο δρομο μας, μας ειχαν αγχωσει μεχρι και οτι εχουμε προβλημα στη συλληψη...για να μην πολυλογω η μικρη μας ηρθε ακριβως μετα απο αποβολη και ενω στο νου μας ειχαμε το δευτερο μας να ειναι μετα απο αρκετο καιρο για να χαρουμε το μωρακι μας, χαλαρωσαμε, καναμε ταξιδακια οι τρεις μας και τσουπ, να ο μπεμπης και εγω να ειμαι τωρα εγκυος και να προσπαθω να γεννησω φυσιολογικα!!! Για αυτο το λογο ηρεμησε θα παρουν ολα το δρομο τους...και εδω που μπηκες μονο σωστη ενημερωση θα βρεις απο τις κοπελιες και υποστηριξη φυσικα απο ολες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::(

έπαθα ένα ψιλοσοκ τώρα... δεν ήξερα ότι είχες περάσει απο μια τέτοια φάση. Μάλλον δεν το έχεις αναφέρει εδώ, έτσι; ή ειμαι τόσο απρόσεκτη; :roll:

 

Άντε να ακούσουμε καλά νέα από βδομάδα!!!:mrgreen:

 

και εγω ανυπομονω να τα μοιραστω τα νεα μου μαζι σας!!αυτο με τα διδυμακια ηταν στην πρωτη μας εγκυμοσυνη και ευτυχως-δυστυχως το δευτερο μικρακι εφυγε απο την αρχη...βλεπαμε απλα υπολειμμα του, ποτε δεν ειδαμε κατι αλλο.Και ο πρωτος υπερηχος μονο ενα εμβρυακι εδειξε, την κορη μας, εμεις μετα απο 4 αποβολες μονο να χαρουμε μπορουσαμε και τιποτα αλλο, μεσα μας ευτυχως δεν χεωθηκε αλλη αποβολη!!...Απο τοτε φαινοταν πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ δυναμικη η μικρη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ανυπομονω να τα μοιραστω τα νεα μου μαζι σας!!αυτο με τα διδυμακια ηταν στην πρωτη μας εγκυμοσυνη και ευτυχως-δυστυχως το δευτερο μικρακι εφυγε απο την αρχη...βλεπαμε απλα υπολειμμα του, ποτε δεν ειδαμε κατι αλλο.Και ο πρωτος υπερηχος μονο ενα εμβρυακι εδειξε, την κορη μας, εμεις μετα απο 4 αποβολες μονο να χαρουμε μπορουσαμε και τιποτα αλλο, μεσα μας ευτυχως δεν χεωθηκε αλλη αποβολη!!...Απο τοτε φαινοταν πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ δυναμικη η μικρη μας!!!

 

Πόσα πράγματα μαθαίνει κανείς τελικά...θέλω να πω, δεν είχα σκεφτεί καν ποτέ ότι σε δίδυμη κύηση θα μπορούσε να φύγει το 1 νωρίς και το άλλο να ζει κανονικά στην κοιλιά της μαμάς. Το μόνο που είχα ακούσει ήταν για δίδυμα που στη γέννα δεν επιζούσε το 1 από τα δύο...

Ευτυχώς λοιπόν, πηγαν όλα καλά! Δυνατό το κοριτσάκι σας!!! Να το χαίρεστε και με το καλό να υποδεχτείτε και το 2ο! :D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που βρήκα ότι υπάρχει αυτό το θέμα στο forum και φυσικά από τότε που αντιλήφτηκα το μέγεθος της επιθυμίας μου για vbac, τους λόγους για να το επιδιώξω αλλά και τις προϋποθέσεις που χρειάζεται να έχω για να το πετύχω, ψάχνω αρκετά συχνά μέσα στο ιντερνετ αλλά και εκτός για να μάθω περισσότερα.

 

Ωραία μέχρι εδώ και να υποθέσουμε ότι έχω όλες τις κατάλληλες προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο. Από εκεί πέρα όμως???? Τι κάνω??? Ψάχνω λοιπόν γιατρό που να έχει την εμπειρία για να το πετύχει… Έχω βρει κάποια ονόματα που κάνουν vbac στη Θεσσαλονίκη αλλά το θέμα είναι… με ποια κριτήρια να επιλέξω έναν/μια γιατρό??? Τι είναι αυτό που θα πρέπει να ακούσω και να δω από αυτόν/ην για να με πείσει ότι μπορεί???

 

Δεν έχω καλή κρίση και το παραδέχομαι. Την έχω πατήσει, άπειρες των απείρων φορές σε σχέση με τους ανθρώπους.

 

Ειλικρινά θα ήθελα τη βοήθεια σας σε αυτό… Εσείς με ποια κριτήρια θα επιλέγατε έναν/μια γιατρό-επιστήμονα-άνθρωπο για να σας φέρει στον κόσμο το μωράκι σας με τις καλύτερες των δυνατών προϋποθέσεις για το ίδιο το σπλάχνο σας αλλά και για εσάς???

 

Θα με βοηθήσετε???? :oops::oops::oops:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω την ιδια απορία εχω..

οσονούπω λεω να βγω στο κυνήγι γιατρού..

μαλλον θα τους παρω απ την αρχη (απο τη λιστα)

αν κ μου την σνομπάρατε τη λιστα..κ υπάρχουν κοπέλες που δεν εχουν βαλει τον γιατρο τους εκει..

αντι μου δεν μπορω να σε βοηθησω.. περιμένω κ εγω καποια κοπελα να μας φωτίσει.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια μου θα σας πω πως το σκεφτομαι εγω...λοιπον ειμαι ηδη στον εβδομο-οι περισσοτερες εδω το γνωριζετε- και αποφασισα τωρα να αλλαξω γιατρο...απο σημερα και μεχρι την Παρασκευη εχω διαφορα ραντεβου...καταρχας ευελπιστω στη φαση πιου ειμαι να με δεχθει καποιος, κατα δευτερον θελω να δω και ποιος γιατρος μου ταιριαζει ως ανθρωπος, ως προσεγγιση.Κανεις δεν μπορει να μου δωσει απολυτως τα εχεγγυα οτι θα με ξεγεννησει φυσιολογικα...εγω απλα προσπαθω η καθε παραμετρος που επηρρεαζει τη vbac μου να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη...κανω τις ασκησεις μου, το περπατημα μου, προσεχω το βαρος μου, κανω τις σκεψεις μου επι μονιμου βασεως οτι γενναω φυσικα, το λεω και στο μωρο πως να κατεβει και πινω και τα τσαγια μου και κανω και τις προσευχες μου να φερω στον κοσμο ενα υγιες παιδακι και να ειμαι καλα και εγω να χαιρομαι τον αντρουλη μου και φυσικα τα παιδακια μας!!!ΑΥΤΑ!!εαν κατι συμβει και δεν τα καταφερω πιστευω θα ειναι κατι που δε θα μπορουσα ουτως η αλλως να ελεγξω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου καθόλου για τα κριτήρια μου. Είμαι βλάξ στο θέμα του χαρακτήρα. Φοβάμαι να μην επηρεαστώ από μπλα μπλα…

 

H ομοιοπαθητικός μου π.χ. μου είπε για έναν γυναικολόγο στη Θεσσαλονίκη ο οποίος (απʼ ότι λέει η γιατρός μου) είναι κορυφή και κάνει vbac και γενικά ότι πάει ως το τέλος για φυσιολογικό. Ωραία όλα αυτά… αλλά απ΄ότι έψαξα λίγο στο forum αλλά και γενικότερα, είδα ότι οι απόψεις για τον συγκεκριμένο διίστανται και διάβασα και κάτι περίεργα για ρήξη μήτρας και μηνύσεις( πριν χρόνια βέβαια) και πάγωσα…. Όσο και να νιώθω ότι εγώ μπορώ και θέλω να γεννήσω φυσιολογικά, το όλο θέμα με έχει στρεσάρει… φαντάσου να μείνω και έγκυος και να πρέπει να αφεθώ ως ένα βαθμό στα χέρια του γυναικολόγου μου…

 

Εδώ μέσα είναι μια κοπέλα η όποια έχει γεννήσει με vbac και ξέρω και με ποιον γιατρό, αλλά έχει να μπει πάρα πολύ καιρό στο forum και έτσι δε μπορώ να της ζητήσω λεπτομέρειες για τον γιατρό της…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχας πρεπει να ηρεμησεις...και εσυ και ολες μας!!!το λεω διοτι και εγω δεν ειμαι και το πιο ηρεμο ατομο στον κοσμο...αλλα το παλευω....σχετικα με την κοπελα που λες, κανε μια δοκιμη με π.μ. και εγω στο παρελθον εχω βοηθηθει απο κοπελιες που αντιμετωπισαν κατι καιρο πριν...παντως απο Θεσ/νικη τα εχουν καταφερει δυο-τρεις, αν θυμαμαι καλα, στα πρωτα διαβασματα μου του τοπικ!!!

Link to comment
Share on other sites

anti1980 γλυκουλα μου και υπολοιπες .Επειδη νιωθω πολυ κοντα σας. Θεωρω οτι και το δικο μου μωρο γεννηθηκε βιαια κ η καισαρικη ηταν θεμα λεπτων. Εγινε κατι μαγικο μεσα μου και ειπα ΟΧΙ μπορω να σε βγαλω μονη μου και εσπρωξα μεχρι να μου πεταχτουν τα ματια εξω. Αληθεια ενιωσα τα ματια να πεταγονται και μαλιστα ειναι και τα δυο ΤΟΣΟ προβληματικα που μου ελεγαν οι γιατροι να μη γεννησω φυσιολογικα(το ακουσαμε και αυτο). ΤΕΣ ΠΑ!Η μαια μου εσπασε τα νερα για να κανω διαστολη και δεν ηξερα οτι αυτο σημαινει γενναω σε48 ωρες οπωσδηποτε!!! Με ρωτησε ναι !αλλα δεν ηξερα τι σημαινει σπανε τα νερα. Το μωρο μου ομως δεν ηθελε ακομα να βγει πως να το κανουμε τωρα???Εσπρωχνα μονη μου λοιπον για να τον βγαλω χωρις τη θέλησή του...

Γλυκουλες μου αν ειμανε στη θεση σας λοιπον θα διαλεγα οποιον μου αρεσε η φατσα του και τιποτα αλλο. Γιατι αν πατε σε αυτον που θεωρειται ο αστεριας των vbac θα γινει ολο αυτο που δεν θελει καμια σας και κανενας γιατρος. Θα πιστεψει η επιτοκος οτι ο γιατρος την ξεγενναει!!!Και τοτε μεσα στον πανικο απλα θα ξαναπαει για καισαρικη.

Διαβαζοντας τη Μαριαλ και μετα πιστευοντας στον εαυτο σας θα μπορεσετε να γεννησετε ολες οσες εχετε/θα εχετε φυσιολογικες εγκυμοσυνες.Αγαπηστε την πληγη και την καισαρικη σας που σας εφερε το αγαπημενο πρωτο μωρακι σας. Καντε ερωτα με τον αντρα σας στις πρωτες οδυνες,πιειτε ενα κρασι, μιληστε στο μωρο ΑΠΟ ΑΡΧΗ ΑΡΧΗ της εγκυμοσυνης .Παρτε μια μαια να ερθει να δει τη διαστολη στην αναγκη , και αν φτασει οσο πρεπει δε χρειαζεται καμια γιατραρα ΓΕΝΝΑΤΕ!!!Πατε και γεννατε και δεν μπορουν καθολου να επεμβουν!!!

 

δΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΞΑΝΑ Κ ΞΑΝΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ . κΑΝΤΕ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ 5 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ . ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΣΑς ΟΠΩς ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΕΥΣΤΕ. Βαλτε τις φιλες σας που γεννησαν φυσιολογικα να σας λενε με λεπτομερεια τη γεννα τους. Μαθετε ολες τις λεπτομερειες!! Μπειτε στο ρολο!!!!Σκεφτειτε ενα μωρακι να γλιστραει μεσα στο σωμα σας πως θα ειναι? ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΟΠΟΙΟΝ ΣΑΣ ΦΟΒΙΖΕΙ!ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΟΠΟΙΟΝ ΣΑΣ ΦΟΒΙΖΕΙ!ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΟΠΟΙΟΝ ΣΑΣ ΦΟΒΙΖΕΙ!Λατρεψτε το κορμι σας και σκεφτειτε οτι για αυτο ΤΟ σκοπο εχει κατασκευαστει απο τον πιο τελειο παραγωγο του κοσμου ΤΗ ΦΥΣΗ. Εχετε μητρα , εχετε μωρο , τα υπολοιπα αφηστε τα στη φυση , οχι στο γιατρο. Αυτος θα ειναι ενας συνοδος και μονο . Μην μεταφερετε μεσα σας την δικαιοδοσια γιατι αυτοματα μεταφερετε και τον ελεγχο που χρειαζεστε να ειναι δικος σας και μονο δικος σας.

Μεχρι και το θηλασμο χαλασα μολίς μετεφερα τη δικαιοδοσια στον παιδιατρο...

 

ΜΟΝΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ. Για τα υπολοιπα με καλυψε το spynaki που μοιαζει να το εχει πιασει το νοημα μετα απο πολυ καιρο!

 

και αν ξαναγενησετε με καισαρικη δεν εγινε και τιποτα, μανες γινομαστε με ολους τους τροπους και ας ειμαστε ευγνωμονες για αυτο.Γλυκουλες μου...βαλτε ολη την ομορφια στην εγκυμοσυνη σας και θα ειναι και η γεννα τελεια.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..

 

Μόλις είδα αυτό το θέμα.. είπα θα γράψω οπωσδήποτε..

 

Είμαι κ εγώ μία από τις τυχερές :( που ενώ θέλαμε φυσιολογικό τοκετό καταλήξαμε σε καισαρική..

 

Χαίρομαι που υπάρχει τρόπος να γεννήσει μία γυναίκα μετά από καισαρική φυσιολογικά και αυτό με ηρεμεί..

 

Είχα ρωτήσει τον γιατρό μου αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά και πότε και μου απάντησε μετά από 7 μήνες...

(ναι καλά είπα από μέσα μου.. έτσι μου το λέει για να ηρεμήσω)

 

Γέννησα πριν από 3,5 μήνες με καισαρική στο ΙΑΣΩ στις 40+2 εβδομάδες.

Ο γιατρός έλεγε ότι το παιδί δεν είχε εμπεδωθεί, ο τράχηλος ήταν πίσω και δεν είχα καθόλου διαστολή.

Επίσης έλεγε πως η λεκάνη μου εσωτερικά είναι στενή..

Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ:

Αφού έχω στενή λεκάνη και δεν θα χωρούσε να βγει το παιδί, γιατί όταν ήμουν στις

38 εβδομάδες δεν μου το πήρε με πρόκληση; Το άφησε επίτηδες για να πάμε με καισαρική;

Και όταν πήγαινα για να γεννήσω, μπήκα και καλά για να ξεκινήσουμε φυσιολογικό με

πρόκληση, έτσι μου είχε πει, και μετά με πείσανε για καισαρική..

Και της είχε ξεφύγει της μίας της νοσοκόμας, όταν ετοιμαζόμουν:

Καισαρική ε; Και της κάνει νόημα η άλλη για να σταματήσει..

 

Και όσο με εξέταζε ο γιατρός, πριν μπω για να γεννήσω,

έλεγε ότι ο τράχηλος ήταν πίσω και τον τραβούσε να έρθει μπροστά

(με είχε πεθάνει στον πόνο, έκλαιγα από τον πόνο).

Έλεγε ότι ο τράχηλος είναι κοντός και πως δεν θα έχουμε πρόβλημα..

Και όταν με εξέτασε η μαία του(που με πόνεσε περισσότερο) έλεγε αυτή ότι

ο τράχηλος έχει μήκος(το αντίθετο δλδ από αυτό που έλεγε ο γιατρός) και πως όταν

πειράζεις τον τράχηλο η μήτρα τραβιέται προς τα πάνω από αντίδραση..

Αν τραβιέται προς τα πάνω, τότε γιατί με πειράζανε; Για να μην κατέβει ποτέ το παιδί;

 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει και τι γίνεται, έχω πάντα στο μυαλό μου ότι θα μπορούσα να

είχα γεννήσει φυσιολογικά και αυτό με εξοργίζει..

Πιστεύω πως άδικα έκανα την καισαρική..

 

Επίσης μια μέρα πριν μπω με είχαν πιάσει κάτι πόνοι διάσπαρτοι στη λεκάνη

και όταν του το είπα, με είπε ότι πίεζε για να κατέβει το παιδί, αλλά δεν χωρούσε... :confused::confused::confused:

 

Μπορεί καμιά σας να καταλάβει τι έγινε;; Γιατί εγώ τα'χω χαμένα ακόμα και τώρα...

 

Και θέλω να γεννήσω φυσιολογικά το δεύτερο και το τρίτο και το τέταρτο και το πέμπτο...

Θα μπορέσω;;

Link to comment
Share on other sites

Η μαια μου εσπασε τα νερα για να κανω διαστολη και δεν ηξερα οτι αυτο σημαινει γενναω σε 24 ωρες οπωσδηποτε!!!

 

Σε 24 σου είπανε ή σε 48; Γιατί η γυναικολόγος μου (που είναι και δική σου τώρα! :-D), περιμένει 48 ώρες.

 

Στη μικρή μου έσπασαν τα νερά στις 3.30 τα ξημερώματα της Δευτέρας, 07/06, και γέννησα στις 4.44 τα ξημερώματα της Τρίτης, 08/06.

 

(όλο λέω να σε πάρω τηλέφωνο να σου πω όλη την ιστορία του τοκετού μου και όλο με διακόπτουνε τα μικρά! :()

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε 24 σου είπανε ή σε 48; Γιατί η γυναικολόγος μου (που είναι και δική σου τώρα! :-D), περιμένει 48 ώρες.

 

Στη μικρή μου έσπασαν τα νερά στις 3.30 τα ξημερώματα της Δευτέρας, 07/06, και γέννησα στις 4.44 τα ξημερώματα της Τρίτης, 08/06.

 

(όλο λέω να σε πάρω τηλέφωνο να σου πω όλη την ιστορία του τοκετού μου και όλο με διακόπτουνε τα μικρά! :()

 

 

xaxaxa και δε χτυπαει το τηλεφωνο με πνιγει το παραπονοοοοοοο. . Ναι μωρε 48 ωρες , γερναω κ ξεχναω

 

http://yogamamagr.blogspot.com

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

 

Γέννησα πριν από 3,5 μήνες με καισαρική στο ΙΑΣΩ στις 40+2 εβδομάδες.

Ο γιατρός έλεγε ότι το παιδί δεν είχε εμπεδωθεί, ο τράχηλος ήταν πίσω και δεν είχα καθόλου διαστολή.

Επίσης έλεγε πως η λεκάνη μου εσωτερικά είναι στενή..

Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ:

Αφού έχω στενή λεκάνη και δεν θα χωρούσε να βγει το παιδί, γιατί όταν ήμουν στις

38 εβδομάδες δεν μου το πήρε με πρόκληση; Το άφησε επίτηδες για να πάμε με καισαρική;

 

Ιφιγένεια να σου ζήσει!

Νομίζω ότι κάπου τα μπερδεύεις.

Όταν ο τοκετός ξεκινάει με πρόκληση, οι πιθανότητες για καισαρική είναι πολύ περισσότερες. Αν δεν υπάρχουν καθολου σημάδια ετοιμότητας για τον τοκετό, τότε η πρόκληση δεν αυξάνει μόνο τις πιθανότητες για καισαρική αλλά αυξάνει πολύ σοβαρά τις πιθανότητες να έχει το μωρό πρόβλημα γιατί δεν είναι έτοιμο. Οπότε καλώς δεν σε έβαλε για πρόκληση νωρίτερα.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι καλώς σε έβαλε για πρόκληση στις 40 εβδομάδες και δύο μέρες.

 

Στις 40 εβδομάδες, το μωρό δεν έχει καμία υποχρέωση να εμπεδωθεί, ο τράχηλος δεν έχει καμία υποχρώση να ανοίξει και φυσικά πώς θα έχεις διαστολή αφού ο τοκετός δεν ξεκίνησε;

 

Ο τράχηλος ωριμάζει όταν το σώμα ετοιμάζεται για τοκετό.

Αν δεν ωρισμάσει ο τράχηλος, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις διαστολή.

Το μωρό εμπαιδώνεται και στη διάρκεια του τοκετού.

 

Λυπάμαι αλλά όσα σου είπε ο γιατρός, το μόνο που σήμαιναν ήταν ότι δεν υπήρχε λόγος να πας να γεννήσεις!

 

 

Και όταν πήγαινα για να γεννήσω, μπήκα και καλά για να ξεκινήσουμε φυσιολογικό με

πρόκληση, έτσι μου είχε πει, και μετά με πείσανε για καισαρική..

Και της είχε ξεφύγει της μίας της νοσοκόμας, όταν ετοιμαζόμουν:

Καισαρική ε; Και της κάνει νόημα η άλλη για να σταματήσει..

Όταν δεν έχει ωριμάσει ο τράχηλος, οι πιθανότητες να πετύχει η πρόκληση είναι μηδαμινές.

Δηλαδή σε δουλεύανε.

 

Και όσο με εξέταζε ο γιατρός, πριν μπω για να γεννήσω,

έλεγε ότι ο τράχηλος ήταν πίσω και τον τραβούσε να έρθει μπροστά

(με είχε πεθάνει στον πόνο, έκλαιγα από τον πόνο).

Έλεγε ότι ο τράχηλος είναι κοντός και πως δεν θα έχουμε πρόβλημα..

Και όταν με εξέτασε η μαία του(που με πόνεσε περισσότερο) έλεγε αυτή ότι

ο τράχηλος έχει μήκος(το αντίθετο δλδ από αυτό που έλεγε ο γιατρός) και πως όταν

πειράζεις τον τράχηλο η μήτρα τραβιέται προς τα πάνω από αντίδραση..

Αν τραβιέται προς τα πάνω, τότε γιατί με πειράζανε; Για να μην κατέβει ποτέ το παιδί;

........

 

έχω μείνει άφωνη...

 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει και τι γίνεται, έχω πάντα στο μυαλό μου ότι θα μπορούσα να

είχα γεννήσει φυσιολογικά και αυτό με εξοργίζει..

Πιστεύω πως άδικα έκανα την καισαρική..

Έχεις δίκιο που νιώθεις έτσι...

 

Επίσης μια μέρα πριν μπω με είχαν πιάσει κάτι πόνοι διάσπαρτοι στη λεκάνη

και όταν του το είπα, με είπε ότι πίεζε για να κατέβει το παιδί, αλλά δεν χωρούσε... :confused::confused::confused:

 

Μπορεί καμιά σας να καταλάβει τι έγινε;; Γιατί εγώ τα'χω χαμένα ακόμα και τώρα...

Απλά ήσουν άτυχη με το γιατρό. Σε περίμενε μέχρι το ΠΗΤ αλλά όχι περισσότερο. Οι μισές περίπου γυναίκες γεννάνε μέχρι αυτή την ημερομηνία, σύμφωνα με το γιατρό σου, οι υπόλοιπες δεν έχουν δικαίωμα σε φυσιολογικό τοκετό!

Θα μπορούσες να περιμένεις άλλες δύο εβδομάδες που είναι το φυσιολογικό. (μέχρι το τέλος της 42ης εβδομάδας είναι το κανονικό, μετά ο τοκετός μπαίνει σε παράταση ...)

 

Και θέλω να γεννήσω φυσιολογικά το δεύτερο και το τρίτο και το τέταρτο και το πέμπτο...

Θα μπορέσω;;

Ίσως να μπορέσεις αλλά κανείς δεν μπορεί να σου το πει με σιγουριά. Σίγουρα δεν θα μπορέσεις με το γιατρό σου. Θα πρέπει να βρεις έναν γιατρό που έχει εμπειρία σε VBAC.

H μητέρα σου πώς γέννησε; (και σε ποια εβδομάδα)

Link to comment
Share on other sites

κΟΡΙΤΣΙΑ μου καλα να σας πω και εγω με τη σειρα τα νεα μου!!!λοιπον η Αριστη μου ειπε οτι θα με περιμενει ως τις 40 εβδομαδες, απλα θα πρεπει να σταματησω τις ηπαρινες 15 ημερες πριν.Αυτο να πω την αληθεια με προβληματισε παρα πολυ-κυριως διοτι εδω στο φορουμ εχουν χαθει μωρακια σε προχωρημενες εβδομαδες λογω θρομβοφιλιας που ειναι και το προβλημα μου-.Αν το μωρο δεν εχει ερθει ως τοτε παω για καισαρικη την επομενη ημερα..γενικα ηταν πολυ ψυχραιμη και ρεαλιστρια, μαθαινοντας το ιστορικο αποβολων μου καθως και αυτο της πρωτης εγκυμοσυνης ,μου ειπε οτι ενδεχομενως η πρωτη καισαρικη δεν εγινε και αναιτια...και εκεινη επιμενει στη μη προκληση διοτι λεει αν ηθελε να σκοτωθει θα το εκανε μονη της και οχι με αυτο τον τροπο...επισης οχι επισκληριδιο, μου ειπε...ααα και ως γενικο συμπερασμα ειπε αυτο που λεει και η γιογκαμανουλα και ευτυχως αρχιζω να το αντιλαμβανομαι και εγω, οτι δηλ. εσυ κανεις ο,τι καλυτερο μπορεις, χαλαρωνεις, δεν εισαι διαρκως με αυτη την εγνοια-για να ειμαι ειλικρινης εγω πρωτομπηκα εδω σε αυτη την κατασταση-και ειναι ΕΠΙΤΥΧΙΑ μου τονισε το να ερχεται στον κοσμο ενα υγιες μωρο με μια υγιη μανα..αυτα βεβαια σε συνισταμενη των δικων μου προβληματων...γενικα νομιζω βρηκα τη γιατρο μου και ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου τη Ροσυ για αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι σπυνάκι που τα βρήκατε με την Αρίστη :wink:

 

Τώρα θα πρέπει να την εμπιστευθείς ότι θα κάνει ό,τι είναι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου, και να χαλαρώσεις και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου...

 

ΥΓ. Ζήτα της να γνωρίσεις και τη μαία της, τη Γιάννα. Είναι καταπληκτική κοπέλα, έμπειρη μαία σε περιπτώσεις VBAC, με βοήθησε αφάνταστα και τους δύο τοκετούς, την αγαπάω πάρα πολύ!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ και παλι Ροσυ μου!!!λοιπον για τη μαια το ξεχασα εντελως και την τελευταια μονο στιγμη, λιγο πριν κλεισω την πορτα, τη ρωτησα και μου ειπε θα τα πουμε την επομενη φορα για τη μαια...παντως σε ευχαριστω και για αυτο διοτι με προλαβες, ειχα στο νου μου να σε ρωτησω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια να σου ζήσει!

Νομίζω ότι κάπου τα μπερδεύεις.

Όταν ο τοκετός ξεκινάει με πρόκληση, οι πιθανότητες για καισαρική είναι πολύ περισσότερες. Αν δεν υπάρχουν καθολου σημάδια ετοιμότητας για τον τοκετό, τότε η πρόκληση δεν αυξάνει μόνο τις πιθανότητες για καισαρική αλλά αυξάνει πολύ σοβαρά τις πιθανότητες να έχει το μωρό πρόβλημα γιατί δεν είναι έτοιμο. Οπότε καλώς δεν σε έβαλε για πρόκληση νωρίτερα.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι καλώς σε έβαλε για πρόκληση στις 40 εβδομάδες και δύο μέρες.

 

Στις 40 εβδομάδες, το μωρό δεν έχει καμία υποχρέωση να εμπεδωθεί, ο τράχηλος δεν έχει καμία υποχρώση να ανοίξει και φυσικά πώς θα έχεις διαστολή αφού ο τοκετός δεν ξεκίνησε;

 

Ο τράχηλος ωριμάζει όταν το σώμα ετοιμάζεται για τοκετό.

Αν δεν ωρισμάσει ο τράχηλος, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις διαστολή.

Το μωρό εμπαιδώνεται και στη διάρκεια του τοκετού.

 

Λυπάμαι αλλά όσα σου είπε ο γιατρός, το μόνο που σήμαιναν ήταν ότι δεν υπήρχε λόγος να πας να γεννήσεις!

 

 

 

Όταν δεν έχει ωριμάσει ο τράχηλος, οι πιθανότητες να πετύχει η πρόκληση είναι μηδαμινές.

Δηλαδή σε δουλεύανε.

 

 

........

 

έχω μείνει άφωνη...

 

 

Έχεις δίκιο που νιώθεις έτσι...

 

 

Απλά ήσουν άτυχη με το γιατρό. Σε περίμενε μέχρι το ΠΗΤ αλλά όχι περισσότερο. Οι μισές περίπου γυναίκες γεννάνε μέχρι αυτή την ημερομηνία, σύμφωνα με το γιατρό σου, οι υπόλοιπες δεν έχουν δικαίωμα σε φυσιολογικό τοκετό!

Θα μπορούσες να περιμένεις άλλες δύο εβδομάδες που είναι το φυσιολογικό. (μέχρι το τέλος της 42ης εβδομάδας είναι το κανονικό, μετά ο τοκετός μπαίνει σε παράταση ...)

 

 

Ίσως να μπορέσεις αλλά κανείς δεν μπορεί να σου το πει με σιγουριά. Σίγουρα δεν θα μπορέσεις με το γιατρό σου. Θα πρέπει να βρεις έναν γιατρό που έχει εμπειρία σε VBAC.

H μητέρα σου πώς γέννησε; (και σε ποια εβδομάδα)

 

Αχ Παναγία μου. :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Και το λέω συνεχώς στον άντρα μου ότι με έσφαξε.

Υποτίθεται ήταν γνωστός μας και θα έκανε ότι καλύτερο.

Νιώθω τόσο άσχημα από τη μία, πονάει η καρδιά μου και η ψυχή μου.

Και του το έλεγα συνέχεια πως θέλω τόσο πολύ να γεννήσω φυσιολογικά.

Και στους ελέγχους που με κάνανε το μωρό μια χαρά ακουγόταν, αμνιακό υγρό

υπήρχε και ο πλακούντας ήταν πολύ καλά.

 

Η μητέρα μου με γέννησε στις 40 συν 10. Πήρε δλδ 10 μέρες από το δέκατο.

Μπήκε με ραντεβού, της έκαναν τεχνητούς πόνους, γιατί πόνους δεν είχε.

Από τις 9 το πρωί που είχε μπει με γέννησε στις 5:30 το απόγευμα.

Πράγμα το οποίο το είπα στο γιατρό και του το ξαναείπα. Όλο αυτό έλεγα.

Μπορεί να μοιάζω στη μητέρα μου. Αλλά κανείς δεν έδωσε σημασία.

 

Ποιος θα μπορούσε να μου συστήσει έναν καλό και σωστό γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...