Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Πολύ ευχαρίστως να πήγαινα αλλά δυστυχώς βρίσκομαι 504χλμ βόρεια!!!

Θα κάνω και γω μια έρευνα εδώ στη Θεσ/νίκη αλλά δε νομίζω να καταφέρω και πολλά.....

 

Με τις αγορες στο internet δεν τα πάω και πολύ καλά (δυστυχώς)...

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπον, αυτο που μπορεις να κενεις ειναι να παρεις τηλ. στο φαρμακειο που γραφω και να ρωτησεις τον προμηθευτη του στη Θεσσαλονικη..εγω με αυτη την πλαγια οδο βρηκα στην Αθηνα...η Ζαχαρενια με κατευθυνε ετσι απο Ηρακλειο Κρητης, οποτε νομιζω μπορεις και εσυ να το δοκιμασεις ετσι...αν οχι, πες μου να σου στειλω εγω-προς το παρον ειμαι Κερκυρα, αλλα θα ειμαι Αθηνα τελη του μηνα-

Link to comment
Share on other sites

διάβαζα στη μαιευτική του Λούρου (τότε που οι τομές της καισαρικής ήταν κάθετες, γύρω στο 1930 νομίζω ) σας πληροφωρώ κορίτσια ότι μιλούσε για το φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.....:P

βέβαια έδεινε άλλα κριτήρια από αυτά που υπάρχουν τώρα αλλά ο καημένος υποστήριζε ότι το 50% των γυναικών που έκαναν καισαρική μπορούν να γενήσουν φυσιολογικά με ασφάλεια :rolleyes:

βέβαια είναι φενερό πως δεν υπήρξαν συνεχιστές στο έργο του... δυστυχώς

 

:cry:

 

Ευτυχώς! Γνωρίζεις τη μέθοδό του για φυσιολογικό τοκετό;

Πρότεινε ένα απίστευτο κοκτέηλ παυσίπονων και ψυχοφαρμάκων με στόχο ΝΑ ΜΗ ΘΥΜΑΤΑΙ η μητέρα τον τοκετό.

 

Τα ποσοστά ψυχωσικών επεισοδείων αυξήθηκαν τόσο πολύ που η μέθοδος εγκαταλείφθηκε πριν καν εξαπλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

να και τα ποσοστά σύμφωνα με το πάχος ουλής

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα >4,5mm κίνδυνος ρήξης μηδενική

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα 3,6mm - 4,5mm κίνδυνος ρήξης 0,6%,

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα 2,6mm - 3,5mm κίνδυνος ρήξης 6,6%,

πάχος τομής κατά 36 - 38η εβδομάδα <2,5mm κίνδυνος ρήξης 9,8%.

Rosenberg, Lancet 1996

 

Σε παρακαλώ, έχεις κάποιο λινκ για να μην τα ψάχνω; και για την προηγούμενη δημοσίευση αν δεν σου κάνει κόπο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα εχω κανει ηδη vbac το εχω αναφερει εδω μεσα σε καποια σελιδα και να φανταστειτε πηγα στο νοσοκομειο στην πολη που ζω για μια αδεια και ογιατρος που με εξετασε μου ειπε οτι αν γεννησω εδω (που ετσι κι αλλιως δε θα γεννουσα αλλα θα παω στο γιατρο μου θεσ/νικη) θα μου κανουν κτ παρολο που ειχα 2η γεννα φτ!!!!!

πειτε μου για το τσαι που μιλατε τι ειναι και απο πια εβδομαδα βοηθαει;

α! επισης να πω οτι ο γιατρος που με εξετασε εδω μου ειπε οτι εχω πααααααααρα πολυ καλη τομη της κτ (αν και ημουν στην αρχη της κυησης) και εχει ιδιο παχος με τα υπολοιπα τοιχωματα της μητρας ενω βλεπει αλλες τομες που ειναι χαλια και φαινονται απο την αρχη.

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τωρα που σε πετυχαινω Αγλαια μου, θα μπορουσες να μπυ πεις αν γνωριζεις συσχετισμο θρομβοφιλιας κυησης και vbac???εννοω λογω αντιπηκτικης αγωγης-στην περιπτωση μου ενισχυμενης-....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα εχω κανει ηδη vbac το εχω αναφερει εδω μεσα σε καποια σελιδα και να φανταστειτε πηγα στο νοσοκομειο στην πολη που ζω για μια αδεια και ογιατρος που με εξετασε μου ειπε οτι αν γεννησω εδω (που ετσι κι αλλιως δε θα γεννουσα αλλα θα παω στο γιατρο μου θεσ/νικη) θα μου κανουν κτ παρολο που ειχα 2η γεννα φτ!!!!!

πειτε μου για το τσαι που μιλατε τι ειναι και απο πια εβδομαδα βοηθαει;

α! επισης να πω οτι ο γιατρος που με εξετασε εδω μου ειπε οτι εχω πααααααααρα πολυ καλη τομη της κτ (αν και ημουν στην αρχη της κυησης) και εχει ιδιο παχος με τα υπολοιπα τοιχωματα της μητρας ενω βλεπει αλλες τομες που ειναι χαλια και φαινονται απο την αρχη.

 

τη θυμαμαι την ιστορια σου και μπραβο σου!!υπαρχει μια κοπελια απο Θεσ/νικη που ψαχνεται...ελπιζω να δει το μηνυμα σου....τα τσαγακια στα οποια αναφερομαστε ειναι κατα βαση δυο...ενα που μπορεις να το παρεις κατα τη διαρκεια ολης της κυησης και το τσαι του σμεουρου που ειναι καλο να το παιρνεις κατα το τελος....

Link to comment
Share on other sites

αγλαια επειδη διαβασα οτι δε δεχεσαι πμ αν θελεις στειλε μου μηνυμα με τα στοιχεια σου, αν μπορεις

οι συμβουλες σου εδω μεσα ειναι πολυτιμες αλλα ισως σε χρειαστω και παραπανω

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω αυτό που κατάλαβες, αλλά θέλω να μάθω επίσης αν γνωρίζεις να είναι θετικοί σε τέτοια θέματα όπως το vbac.

 

Από τη στιγμή που δεν αφορά την ειδικότητά τους, δηλαδή αν δεν είναι οι ίδιοι γυναικολόγοι, ό,τι και να σου πούνε, θεωρητικό θα είναι. Γιατί σε ενδιαφέρει η θεωρητική προσέγγιση; Το θέμα είναι να σε βοηθήσει κάποιος στην πράξη.

 

Απʼ όσο γνωρίζω οι ομοιοπαθητικοί είναι θετικοί στο φυσιολογικό τοκετό, θηλασμό και γενικά στο ότι ποιο φυσιολογικό,
Όλοι θεωρητικά υποστηρίζουν τα ίδια. Δεν έχω συναντήσει κανέναν γιατρό που να δηλώνει κατά του φυσιολογικού τοκετού, ακόμη και αν κάνει 80% καισαρικές, ούτε κατά του θηλασμού δηλώνει, ακόμη και αν δεν γνωρίζει ούτε τα πολύ βασικά.

 

αλλά στο θέμα του vbac δε ξέρω τι άποψη μπορεί να έχουν…
Γενικά όλοι μαζί; Ο καθένας έχει πολύ διαφορετική προσέγγιση στο θέμα ανάλογα με την εκπαίδευσή του, την ενημέρωσή του πέραν της εκπαίδευσης, της φιλοσοφίας του.

 

Γιατί σε ενδιαφέρει πχ η άποψη ενός ορθοπεδικού ομοιοπαθητικού για το vbac;

To ότι έχουν εκπαιδευτεί στην ομοιοπαθητική δεν σημαίνει ότι έχουν κοινή προσέγγιση για τα πάντα.

Αν πας για το ίδιο πρόβλημα σε 3 διαφορετικούς ομοιοπαθητικούς μπορεί, ακόμη και αν σου δώσουν το ίδιο ομοιοπαθητικό φάρμακο, να σου προτείνουν επιπλέον εντελώς διαφορετικά πράγματα. Αν κάποιος είναι καλά ενημερωμένος και σε θέματα διατροφής, μπορεί να σου προτείνει συγκεκριμένο τρόπο διατροφής παράλληλα με την ομοιοπαθητική θεραπεία, αν είναι άσχετος με τη διατροφή γιατί εκ πεποιθήσεως είναι σαβουροφάγος, το πιθανότερο είναι να υποτιμήσει το θέμα διατροφή και να σε αφήσει να παιδεύεσαι θεωρώντας ότι το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί μόνο με ομοιοπαθητικά. Κι ένας τρίτος μπορεί να σου προτείνει και ψυχοθεραπεία γιατί πχ ο ίδιος είχε πολύ θετική εμπειρία από την διαχείριση κάποιων προβλημάτων και με αυτή τη προσέγγιση.

 

Ακόμη και αν η ιδανική προσέγγιση θα ήταν να τα κάνεις και τα τρία μαζί (ομοιοπαθητική, διατροφή και ψυχολογική υποστήριξη) εσύ θα αποφασίσεις τελικά πιο σχήμα σου ταιριάζει στην παρούσα φάση και γι αυτό μπορεί να προτιμήσεις πχ το σαβουροφάγο γιατί ταιριάζει καλύτερα με αυτό που θέλεις να κάνεις αυτή την περίοδο, ενώ κάποια άλλη περίοδο μπορεί να προτιμήσεις κάποια άλλη προσέγγιση.

 

εσένα που η γυναικολόγο σου είναι ομοιοπαθητικός, έχεις κάνει ποτέ συζήτηση γιʼ αυτό το θέμα??? Και αν ναι, τι άποψη έχει???
Η συγκεκριμένη κάνει vbac γιατί αυτό πιστεύει ότι πρέπει να κάνει μετά από μια καισαρική αν πληρούνται οι προϋποθέσεις. Αυτό είναι ανεξάρτητο από τις γνώσεις της ομοιοπαθητικής. Αν δεν είχε εκπαιδευτεί στην ομοιοπαθητική, πάλι το ίδιο θα έκανε. Τώρα που έχει εκπαιδευτεί, απλώς έχει μια ακόμη θεραπευτική προσέγγιση στη διάθεσή της για να βοηθήσει καλύτερα την επίτοκο και τη λεχωίδα με όποιο τρόπο και αν έχει γεννήσει ή θα γεννήσει.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τωρα που σε πετυχαινω Αγλαια μου, θα μπορουσες να μπυ πεις αν γνωριζεις συσχετισμο θρομβοφιλιας κυησης και vbac???εννοω λογω αντιπηκτικης αγωγης-στην περιπτωση μου ενισχυμενης-....

Link to comment
Share on other sites

αχ τωρα που σε πετυχαινω Αγλαια μου, θα μπορουσες να μπυ πεις αν γνωριζεις συσχετισμο θρομβοφιλιας κυησης και vbac???εννοω λογω αντιπηκτικης αγωγης-στην περιπτωση μου ενισχυμενης-....

 

Spyni με το συγκεκριμένο θέμα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου γιατί δεν με απασχόλησε. Γνωρίζω ότι η θρομβοφιλία αυξάνει τις πιθανότητες κάποιων επιπλοκών και γι αυτό τις πιθανότητες καισαρικής.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Μαριαλ για τις πληροφορίες… Μακάρι να είναι όντως θετικά τα πράγματα και όταν έρθει εκείνη η ώρα να τα καταφέρω. Έχω πολύ καλή διάθεση να προσπαθήσω!!!

Rosie σε ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι…

 

Από τη στιγμή που δεν αφορά την ειδικότητά τους, δηλαδή αν δεν είναι οι ίδιοι γυναικολόγοι, ό,τι και να σου πούνε, θεωρητικό θα είναι. Γιατί σε ενδιαφέρει η θεωρητική προσέγγιση; Το θέμα είναι να σε βοηθήσει κάποιος στην πράξη………

 

Δε με ενδιαφέρει μόνο η θεωρητική προσέγγιση, αλλά αν εφόσον δεν έχω έμπρακτες αποδείξεις για το τι μέλη γενέσθαι ο κάθε γιατρός, αναγκαστικά θα πρέπει να ξεκινήσω από τη θεωρία και όσο προχωράω να μπω και στην πράξη… Και ότι βρισκόμαστε εδώ και αναλύουμε το θέμα του vbac, ψάχνοντας και ρωτώντας η μια την άλλη και όλοι μαζί όπου νομίζουμε ότι θα πάρουμε πληροφορίες… και αυτό θεωρητική προσέγγιση είναι.

 

Δυστυχώς ακόμα και αν υπάρχει ένας γιατρός όπου είναι 100% του vbac και το έχει κάνει πράξη σε μια κοπέλα εδώ μέσα, εμείς δε μπορούμε να το δούμε αυτό πρακτικά, γιατί ο κάθε ένας οργανισμός είναι διαφορετικός και η κοπέλα μόνο τη προσωπική της εμπειρία μπορεί να μας πει… Και εννοείται ότι θα την ακούσουμε, θα την επεξεργαστούμε, θα πάρουμε πιθανών κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο γιατρό αλλά και πάλι όλα αυτά είναι θεωρητικά… Πρακτικό θα γίνει το θέμα, όταν σε προχωρημένη εγκυμοσύνη μας πει ο γιατρός που εμπιστευτήκαμε ότι πάνε όλα καλά και προχωράμε για vbac. Δε ξέρω αν τα λέω καλά… αν όχι θα ήθελα πολύ να με διορθώσεις.

 

….Ακόμη και αν η ιδανική προσέγγιση θα ήταν να τα κάνεις και τα τρία μαζί (ομοιοπαθητική, διατροφή και ψυχολογική υποστήριξη) εσύ θα αποφασίσεις τελικά πιο σχήμα σου ταιριάζει στην παρούσα φάση και γι αυτό μπορεί να προτιμήσεις πχ το σαβουροφάγο γιατί ταιριάζει καλύτερα με αυτό που θέλεις να κάνεις αυτή την περίοδο, ενώ κάποια άλλη περίοδο μπορεί να προτιμήσεις κάποια άλλη προσέγγιση.

 

Αν ο γιατρός που θα διαλέξω γιατί είναι ποιο κοντά στα κριτήρια μου, έχει διαφορετική άποψη σε κάποια θέματα, δε σημαίνει ότι θα αφήσω στην άκρη αυτά που εγώ πιστεύω ότι είναι καλά για τον εαυτό μου και την οικογένεια μου, θα σεβαστώ τη γνώμη του αλλά μέχρι εκεί… π.χ η ομοιοπαθητικός μου είπε ότι είναι νωρίς να βάζω τη μικρή στη τουαλέτα. Εγώ βλέπω ότι το παιδί μου τόσο καιρό έχει κάνει πρόοδο. Σεβάστηκα την άποψη της αλλά τη μικρή τη συνεχίζω να τη βάζω στη τουαλέτα ακόμα και αν θεωρητικά είναι νωρίς.

 

Αγλαΐα μου, την έχω πατήσει με τον προηγούμενο παιδίατρο σε ένα πολύ μεγάλο θέμα που λέγεται «θηλασμός» και εσύ το γνωρίζεις πολύ καλά αυτό με τους παιδιάτρους και τις απόψεις τους και από τότε δε στέκομαι μόνο στην άποψη του γιατρού αλλά ψάχνομαι γενικότερα και φυσικά ακούω και αυτό που λέει το ένστικτο μου σαν μάνα… Την έχω πατήσει με τους γιατρούς και σε άλλα θέματα γιʼ αυτό και έχω τα μάτια μου και τα αφτιά μου ορθάνοικτα κάθε φορά που επισκέπτομαι κάποιον…:shock::shock::shock::shock:

 

κοριτσια καλησπερα εχω κανει ηδη vbac το εχω αναφερει εδω μεσα σε καποια σελιδα...

 

Baila μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις τα στοιχεία του γιατρού σου??? Μένω Θεσσαλονίκη…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Spyni με το συγκεκριμένο θέμα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου γιατί δεν με απασχόλησε. Γνωρίζω ότι η θρομβοφιλία αυξάνει τις πιθανότητες κάποιων επιπλοκών και γι αυτό τις πιθανότητες καισαρικής.

 

σε ευχαριστω!!δυστυχως και εγω δεν εχω καταφερει να βρω το συσχετισμο τους..ολες παντως οι γνωστες μου με θρομβοφιλια εκαναν καισαρικη σε ολα τους τα παιδια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς ακόμα και αν υπάρχει ένας γιατρός όπου είναι 100% του vbac και το έχει κάνει πράξη σε μια κοπέλα εδώ μέσα, εμείς δε μπορούμε να το δούμε αυτό πρακτικά, γιατί ο κάθε ένας οργανισμός είναι διαφορετικός και η κοπέλα μόνο τη προσωπική της εμπειρία μπορεί να μας πει…

 

Δεν υπάρχει κανένας γιατρός στον κόσμο που να είναι 100% του VBAC.

 

Υπάρχουν γιατροί που είναι εκπαιδευμένοι και γνωρίζουν

-με ποιες προϋποθέσεις είναι ασφαλές το να προσπαθήσει μια μητέρα VBAC

-γνωρίζουν τα πρωτόκολα, ποιες παρεμβάσεις επιτρέπονται και ποιες όχι, πότε οι ενδείξεις είναι σοβαρές για να εγκαταληφθεί η προσπάθεια

 

 

Υπάρχουν και οι άλλοι που δεν είναι εκπαιδευμένοι και κινδυνολογούν για να μη χάσουν τον πελάτη (γιατί δυστυχώς περί πελατείας πρόκειται... έτσι το βλέπουν).

 

 

Την έχω πατήσει με τους γιατρούς και σε άλλα θέματα γιʼ αυτό και έχω τα μάτια μου και τα αφτιά μου ορθάνοικτα κάθε φορά που επισκέπτομαι κάποιον

 

Αυτή είναι η καλύτερη προσέγγιση! Δυστυχώς πρέπει να την πατήσουμε για να αφυπνισθούμε...

Κανείς δεν είναι αυθεντία σε όλα και το ότι ένας γιατρός λέει κάτι σωστά, δεν σημαίνει ότι δεν κάνει ποτέ λάθος.

Κάθε μα κάθε φορά έχουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά, ακόμη και σε αυτούς που έχουν αποδείξει αρκετές φορές ότι είναι άξιοι εμπιστοσύνης :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι άλλοι που δεν είναι εκπαιδευμένοι και κινδυνολογούν για να μη χάσουν τον πελάτη (γιατί δυστυχώς περί πελατείας πρόκειται... έτσι το βλέπουν).

 

Κάθε μα κάθε φορά έχουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά, ακόμη και σε αυτούς που έχουν αποδείξει αρκετές φορές ότι είναι άξιοι εμπιστοσύνης :wink:

 

Ακριβώς αυτό!!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι χαζο?η δικερη μητρα ειναι αντένδειξη για vbac?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς! Γνωρίζεις τη μέθοδό του για φυσιολογικό τοκετό;

Πρότεινε ένα απίστευτο κοκτέηλ παυσίπονων και ψυχοφαρμάκων με στόχο ΝΑ ΜΗ ΘΥΜΑΤΑΙ η μητέρα τον τοκετό.

δεν αναφέρομαι σε αυτή τη μέθοδο αλλά στο vbac

το ότι κάποιος γιατρός έχει διατυπώσει κάποια λανθασμένη θεωρεία δεν ακυρώνει την προσπάθειά του σε άλλους τομείς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ, έχεις κάποιο λινκ για να μην τα ψάχνω; και για την προηγούμενη δημοσίευση αν δεν σου κάνει κόπο.

δυστυχώς όχι αγαπητή αγλαία τα έχω βρει στη σχολή μου διαβάζωντας πτυχιακές (κάνω πτυχιακή για την προαγωγή του φυσιολογικού και την πρόληψη των καισαρικών τομών)....

δεν ξέρω μήπως ξέρει κάποιο λινκ η ραντ μιντ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...