Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Hello.....

 

Diavasa to exis arthro....

 

http://eurpub.oxfordjournals.org/cgi/content/full/15/3/288

 

Statistika to vbac stin Athina- vasismeno se iatrika istorika nosokomion itan 0%, eno ena nosokomio den dehtike na dosi stihia...

 

Episis vrika oti se megalo panepistimiako nosokomio stin athina i kesarikes ine 50% stis ellinides, eno mono 20% stis xenes....

 

 

Nomizo oti ine arketa katatopistiko....

 

...οπως και θλιβερο

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

Υπάρχει μήπως καμιά κοπέλα που να γέννησε φυσιολογικά μετά από καισαρική με διαφορά 1,5 χρόνο;

Κάποια κοπέλα ίσως από Ηράκλειο Κρήτης;;;;;;;

(όχι, δεν καίγομαι να γεννήσω φυσιολογικά την επόμενη φορά....όχι! :lol::oops:)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Hello Iwanne,,,,ena arthro pano se episitmi,,,iatriki, fisiki himia bori na theorithi aparheomeno meta apo 7 hronia ean ke ohi pada!!

 

to sigekrimeno ean diavases ine igia, kinoniologia ke ikonomia....to gegonos oti akoma i xenes ehoun poli hamilotero pososto se kesarikes apo ellinides ine alithia! poses gnorises pou ehon kani vbac...

Link to comment
Share on other sites

Ego ksero prosopika kopela pou ekane vbac kai o fysiologikos toketos apeixe akrivos ena xrono ap'thn kaisariki tomi. H kopela einai kai i idia giatros kai dyo ores afou gennise pige spiti ths me to moro ths. Oxi sthn ellada fysika... Meno sto sudan kai oloi oi gynaikologoi mou lene oti mporo na kano vbac kai ta pososta fysiologikou toketou meta apo kaisarikh einai peripou 75%.Edo to vbac einai synhthismeni ypothesh giati oi sudanoi theloun polla paidia kai polla paidia me kaisarikes ligo dyskolo... kai meta apo mia dyo treis kaisarikes prospathoun fusiologika. Eho dei arthro gia fysiologiko toketo meta apo 7 kaisarikes an einai dynaton ... kai sthn ellada oi giatroi kryboun to gegonos oti o kindinos ap'to vbac (provlimata sto 1% ton priptoseon) einai mikroteros ap'to risko epaneillhmmenon kaisarikon... Pantos thn epomeni fora leo na genniso me maia. exoume mia germanida maia, kai mou eipe kanena provlima na me analavei... elliniko nosokomeio: mou ekanan kaisariki xoris kanena logo , opos katalava meta...

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Meno sto sudan kai oloi oi gynaikologoi mou lene oti mporo na kano vbac kai ta pososta fysiologikou toketou meta apo kaisarikh einai peripou 75%.Edo to vbac einai synhthismeni ypothesh giati oi sudanoi theloun polla paidia kai polla paidia me kaisarikes ligo dyskolo... kai meta apo mia dyo treis kaisarikes prospathoun fusiologika. Eho dei arthro gia fysiologiko toketo meta apo 7 kaisarikes an einai dynaton ...

 

μήπως έχεις υπόψη σου κάποια έρευνα που να αναφέρει αυτά που λες ?

 

χρειάζομαι κάποιον επείσημο φορέα (όχι για να πιστώ είμαι θερμός υποστηριχτής του vbac αλλά για να τα χρησιμοποιήσω στην πτυχιακή μου εργασία)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Marial, ean kanis ptihiaki mallon ehis kapio search engine apo to panepistimio/sholi sou yia epistimonika periodika

 

kane to search: vbac sucess rate, ke vale onomata opos patrick rozenberg-france ke irene buhimschi-yale.

 

Tha ta vris ola eki.

 

Malista ean kanis ena aplo search sto google iparhoun se pdf file, artilces pano se horis opos to sudan, vale saudi arabia pou iparhoun para polles ergasies se vbac logo tou gegonotos oti protimoun tis megaliteres ikogenies.

 

Ean thelis stile mou pm. Ola afta ishioun-diavazo pano apo 1 hrono daily- eho olokliri vivliothiki pia sti diathesi mou.

 

Se pia sholi pigenis?

Link to comment
Share on other sites

http://www3.interscience.wiley.com/journal/122593541/abstract?CRETRY=1&SRETRY=0

 

mia apo tis pio prosfates ergasies 2009 apo to leeds Uk- stin agglia to vbac ginete sistimatika ke kathe nosokomio ehi ke ta rates tou online- ine poli open to statistics,,,

 

mou pire oute ena defterolepto na tin vro- yia na tin kanis download prepi na ehis subscription sto epistimoniko periodi---i sholes ehoun, ara please stile tin mou ean boris. to summary omos lei ta pada.

 

prepi na vris pano apo 20-30 ergasies se diafores hronies ke na kanis sigrisis. good luck :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια επαναφερω το θεμα..........εκτος απο την περιπτωση της evi-milk- και χιλιες φορες συγχαρητηρια, μπραβο κοριτσι μου!!!-υπαρχει καποια κοπελα να μας πει για την εμπειρια της στο vbac, στην Αθηνα η Γιαννενα???ισως και να μας δωσει πληροφοριες πρακτικης φυσης , δηλ. προβληματα που τυχον αντιμετωπισε στην κυηση αλλα τελικα δεν σταθηκαν εμποδιο??εγω π.χ. εχω θρομβοφιλια αλλα γιατρο με -θεωρητικη-καταρτιση στο θεμα..και γραφω θεωρητικη διοτι δεν ξερω στην πραξη αν εχει ξεγεννησει φυσιολογικα μετα απο καισαρικη............

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

http://74.125.77.132/search?q=cache:U6j6HDJO_tQJ:naturalpregnancyprojec t.com/natural-childbirth-stories-a-twin-vaginal-home-birth-after-cesarean/+lotus+birth+after+cesarian&cd=7&hl=el& ;ct=clnk&gl=gr&lr=lang_en&client=firef ox-a

 

Δείτε αυτό να τρελαθειτε!VBAC στο σπιτι και ........................με διδυμα!!!!! Τι να λεμε

τωρα ... ωρες ωρες τρελαινομαι ποσο πισω ειμαστε στην Ελλαδιτσα. Φταινε

τα 400 χρονια Τουρκοκρατιας μαλλον....Να πω οτι σας θαυμαζω , συγχαρητηρια Ασπα. Να εισαι σιγουρη θα βρεθει λυση !

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ego skeftome to exis...ti stigmi pou prosferete se polles alles evropaikes hores ke malista me dorean perithalpsi, ta exoda den ine poli parapano na pai kanis sto exoteriko stin evdomada 36. Kani kapios tin parakolouthisi prin ellada, perni to istoriko tou ke pai yia paradigma agglia i ollandia. Molis ton piasoun i poni pai sto dimosio tis periohis tou ke genai. Ola ta nosokomia stin agglia to prosferoun. Episis ine ke sovaro thema igias. To na glitosis mia tetia enhirisi ine simadiko yia ton organismo mias ginekas ke yia oli tis tin ikogenia.

 

Ego den xanabeno sti diadikasia tis veviasmenis kesarikis me tipota-ine shedon apanthropo ean ohi egglimatiko i kesariki na ehi ftasi to 80% stin athina eno o diethnis organismos igias theli epipeda tou 10%.

 

Ke stin ameriki poli anthropi fevgoun apo mia politia stin alli yia pio evnoikes sinthikes.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ego skeftome to exis...ti stigmi pou prosferete se polles alles evropaikes hores ke malista me dorean perithalpsi, ta exoda den ine poli parapano na pai kanis sto exoteriko stin evdomada 36. Kani kapios tin parakolouthisi prin ellada, perni to istoriko tou ke pai yia paradigma agglia i ollandia. Molis ton piasoun i poni pai sto dimosio tis periohis tou ke genai. Ola ta nosokomia stin agglia to prosferoun. Episis ine ke sovaro thema igias. To na glitosis mia tetia enhirisi ine simadiko yia ton organismo mias ginekas ke yia oli tis tin ikogenia.

 

Ego den xanabeno sti diadikasia tis veviasmenis kesarikis me tipota-ine shedon apanthropo ean ohi egglimatiko i kesariki na ehi ftasi to 80% stin athina eno o diethnis organismos igias theli epipeda tou 10%.

 

Ke stin ameriki poli anthropi fevgoun apo mia politia stin alli yia pio evnoikes sinthikes.

 

Εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα ηδη να σου πω.Tην καισαρική την γλίτωσα στο παρατσάκ. στο Λονδινο κανουν της Παναγιας τα ματια . Υπνωση για τον πονο, Lotus birth,birth yoga, fertility yoga etc .Και εμεις εδω στην ουρα για το Ιασω που η καισαρική γινεται οικονομικος στοχος του νοσοκομειου. Ποσες καισαρικες πρεπει να κανουμε για brake even αυτο το μηνα?Παντως υπαρχουν ακομα καποιοι ηρωες γιατροι που κανουν Vbac στη χωρα που ζει στην εποχη των παγετωνων. Και φυσικα και αυτοι δεχονται ισχυρο πολεμο απο το περιβαλλον του νοσοκομειου τους.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα ηδη να σου πω.Tην καισαρική την γλίτωσα στο παρατσάκ. στο Λονδινο κανουν της Παναγιας τα ματια . Υπνωση για τον πονο, Lotus birth,birth yoga, fertility yoga etc .Και εμεις εδω στην ουρα για το Ιασω που η καισαρική γινεται οικονομικος στοχος του νοσοκομειου. Ποσες καισαρικες πρεπει να κανουμε για brake even αυτο το μηνα?Παντως υπαρχουν ακομα καποιοι ηρωες γιατροι που κανουν Vbac στη χωρα που ζει στην εποχη των παγετωνων. Και φυσικα και αυτοι δεχονται ισχυρο πολεμο απο το περιβαλλον του νοσοκομειου τους.

 

Ασε το αλλο!!! Μιλαμε ακομα με τον ορο "Ανωδυνος τοκετος"!!!! που εχει καταργηθει απο την εποχη των παγετωνων επισης...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

γεννησα το πρωτο παιδι με κτ και το δευτερο φυσιλογικα

στη δικη μου περιπτωση ο γιατρος ειπε οτι ηταν σημαντικο οτι το 1ο γεννηθηκε 28η εβδομαδα οποτε δεν ειχαν ανοιξει τα τοιχωματα της μητρας

αλλοι γιατροι που ρωτησα μου ειπαν οτι δε θα το διακινδυνευαν

τελικα το τολμησα και ολα καλα

αυτα εγιναν θεσσαλονικη και μεδιαφορα 23 μηνων

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και εγώ την κόρη μου με καισαρική και θεωρώ δεδομένο ότι και το επόμενο μωράκι μου θα γεννηθεί επίσης με καισαρική. Διαβάζοντας όμως εδώ είδα ότι είναι πολλές οι κοπέλες που θέλουν να γεννήσουν φυσιολογικά το δεύτερο μωράκι τους. Αναρωτιέμαι γιατι? Ήταν τόσο επώδυνη εμπειρία η καισαρική για εσάς που δε θέλετε να την ξαναπεράσετε? Αυτός είναι ο λόγος ή κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική είναι χειρουργείο με όλες τις επιπλοκές του να αναφέρω μερικές (ιατρικές):

 

κύνδινος μετεγχειρητικής λοίμωξης

κίνδυνος εν το βαθη θρόμβωσης και εμβολής

κίνδυνοι από την αναισθησία (μέχρι και θάνατος)

δυσκολία επίτευξης δεύτερης εγκυμοσύνης στο 12 % των γυναικών

δυσκολία στον θηλασμό και πρώιμος αποθηλασμός

μετεγχειρητικές συμφύσεις που μπορεί να οδηγήσουν μέχρι και σε ειλεό

τρώση της ουροδόχου κύστης κατά την επέμβαση

το μωρό έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανίσει γογγυσμό μετά τη γέννα και να νοσηλευτεί σε μενν

μεγελύτερες πιθανότητες για ασθμα στο παιδί

μικρή αύξηση της πιθανότητας για εμφάνιση αυτισμού

 

άλλες ιδιαιτερότητες της γέννας με καισαρική είναι:

 

περιορισμένος αριθμός κυήσεων 3 - 4 το πολύ

πολλές γυναίκες δεν αισθανονται πως ολοκληρώθηκαν ως αναπαραγωγικά όντα

η ανάρωση μπορεί να είναι από δύσκολη έως εξεραιτικά επώδυνη

δεν επιτρέπεται να ξαναμείνεις αμέσως έγκυος

 

υπάρχουν πολλοί ακόμα λόγοι που θέλουμε να γεννήσουμε φυσιολογικά στο μέλλον και να αποφύγουμε μια δεύτερη καισαρική

 

έχω γεννήσει και με τις δύο μεθόδους έχω γράψει εδώ την εμπειρία μου:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45649&highlight=%E4%E9%E1%F6%EF%F1%E5%F2+%F6%F5%F3%E9%EF%EB%EF%E3%E9%EA%EF%F5+%EA%E1%E9%F3%E1%F1%E9%EA%E7%F3

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ

πρέπει όντως να είχες πολύ τραυματική εμπειρία από την καισαρική σου...

Φυσικά και δε θα συμφωνήσω με κανένα από αυτά που γράφεις ως επιπλοκές (δόξα τω θεω δεν είχα καμία από αυτές) Προφανώς είναι σπανιότατες καταστάσεις που αναφέρονται σε ιατρικά συγγραμματα. Και προφανέτερα υπάρχουν αντίστοιχες και στον φυσιολογικό τοκετό. Ιδιαίτερα δε για τα τελευταία

-περιορισμένος αριθμός κυήσεων 3 - 4 το πολύ (δε νομίζω ότι πολλές από εμάς θα πάνε για 5 παιδιά)

-πολλές γυναίκες δεν αισθανονται πως ολοκληρώθηκαν ως αναπαραγωγικά όντα (θα το αφήσω ασχολίαστο....)

-η ανάρωση μπορεί να είναι από δύσκολη έως εξεραιτικά επώδυνη (είναι όντως λίγο δύσκολο για 2 μέρες, αν αυτό είναι το όλο πρόβλημα)

-δεν επιτρέπεται να ξαναμείνεις αμέσως έγκυος (ισχύει ότι και στο φυσιολογικό - θα πρέπει δηλαδή να περάσει ένα 6μηνο)

Αυτό απλά για ενημέρωση....

Η ερώτησή μου είναι όμως για όλα αυτά θα βάζατε ποτέ σε κίνδυνο (έστω και μικρό) το παιδί και τον αυτό σας επιλέγοντας αντί της δεύτερης καισαρικής μια φυσιολογική γέννα??? Αυτό είναι που δεν μπορώ να καταλάβω.

Βέβαια διαβάζοντας και άλλες τοποθετήσεις σου καταλαβαίνω ότι εσύ είσαι πολύ αρνητική προς την καισαρική και είναι δικαίωμά σου. Θα ήθελα όμως και τις γνώμες άλλων γυναικών με ίσως πιο ουδέτερη στάση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και εγώ την κόρη μου με καισαρική και θεωρώ δεδομένο ότι και το επόμενο μωράκι μου θα γεννηθεί επίσης με καισαρική. Διαβάζοντας όμως εδώ είδα ότι είναι πολλές οι κοπέλες που θέλουν να γεννήσουν φυσιολογικά το δεύτερο μωράκι τους. Αναρωτιέμαι γιατι? Ήταν τόσο επώδυνη εμπειρία η καισαρική για εσάς που δε θέλετε να την ξαναπεράσετε? Αυτός είναι ο λόγος ή κάποιος άλλος?

 

ο φτ ειναι αυτο που λεει η φυση

η κτ ενω ειναι μια χειροργικη επεμβαση εχει καταντησει να θεωρειται σαν πιο φυσιλογικη και απο τον φτ

η φυσιλογικη γεννα ειναι πολυυυυυυυυυυυυυ πιο επωδυνη απο την κτ την ωρα του τοκετου μονο, μολις τελειωνεο ειναι σα να μην εχει συμβει τιποτα

δεν περιγραφεται το μονο που μπορω να πω ειναι οτι εκει που νομιζεις οτι πεθαινεις ξαφνκα αισθανεσαι μια χαρα σα να μην εχει συμβει τιποτα

εγω γεννησα μετα απο πολλες ωρες 11 το πρωι μου εσπασε ο γιατρος τα νερα και 9 το βραδυ γεννησα οι συσπασεις βεβαια ειχαν ξεκινησει απο την προηγουμενη μερα

οσο για τη δικη μου κτ ηταν πραγματικα επειγουσα αναγκη με προεκλαμψια (πολυ υψηλη πιεση)

ευχαριστω το γιατρο ου που μου εδωσε αυτη την ευκαιρια!!!

α, ξεχασα να πω οτι δε θα το διακινδυνευα σε ιδ κλινικη γεννησα στ ιπποκρατειο θεσ/νικης

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

baila

σου ανέφερε κάποιους ενδεχόμενους ιδιαίτερους κινδύνους? Ήταν θετικός από την αρχή ή μετά από δική σου πίεση δέχτηκε να γεννήσεις φυσιολογικά? Ήταν αυτός που σου είπε όχι σε ιδιωτική κλινική? Sorry Που ρωτάω πολλά αλλά δεν το γνωρίζω καλά το θέμα και θα με ενδιέφερε.

Να σημειώσω ότι ούτε εγώ επέλεξα την καισαρική, χρειάστηκε να γίνει μετά από προκληση και ώρες πολλές χωρίς καθόλου διαστολή.

Link to comment
Share on other sites

δεν επιτρέπεται να ξαναμείνεις αμέσως έγκυος (ισχύει ότι και στο φυσιολογικό - θα πρέπει δηλαδή να περάσει ένα 6μηνο)

ποιος το λέει αυτό στο φυσιολογικό τοκετό δεν υπαρχει όριο

Φυσικά και δε θα συμφωνήσω με κανένα από αυτά που γράφεις ως επιπλοκές.Προφανώς είναι σπανιότατες καταστάσεις που αναφέρονται σε ιατρικά συγγραμματα. Και προφανέτερα υπάρχουν αντίστοιχες και στον φυσιολογικό τοκετό.

αντίστοιχες στο φυσιολογικό τοκετό υπάρχουν μόνο για τη θρόμβωση (ενέχεται δηλαδή ο κίνδυνος αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό)

Η ερώτησή μου είναι όμως για όλα αυτά θα βάζατε ποτέ σε κίνδυνο (έστω και μικρό) το παιδί και τον αυτό σας επιλέγοντας αντί της δεύτερης καισαρικής μια φυσιολογική γέννα???

η ρήξη μήτρας όταν επιχειρείς να γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική ανέρχεται σε ποσοστό περίπου 1% (αν δεν χρησιμοποιηθούν φάρμακα για πρόκληση)

τι σημαίνει τώρα αυτό? το 1% δεν αναφαίρετε σε αιματηρές σπλάντερ (ολική ρήξη) εικόνες, αναφέρεται και στην ολική αλλά και στη μερική ρήξη μήτρας (που είναι και η συχνότερη)

και θα ρωτήσει κάποιος και τι θα γίνει αν έγώ ανοίκω στο μικρό ποσοστό της ολικής ρήξης μήτρας? σε πληροφορώ ότι σε έρευνες που έχουν γίνει παρατηρήθηκε πως δεν σημειώθηκε αυξηση της θνητότητας εφόσων ο τοκετός έλαβε χώρα εντώς 17 λεπτών από τη ρήξη...

Βέβαια διαβάζοντας και άλλες τοποθετήσεις σου καταλαβαίνω ότι εσύ είσαι πολύ αρνητική προς την καισαρική και είναι δικαίωμά σου.

οι τοποθετήσεις μου δεν είναι προιόν του προσωπικού μου βιώματος...

απλά σου είπα αυτά που ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει δηλαδή τους κινδύνους μιας καισαρικής

Link to comment
Share on other sites

christine06

Κάνεις μεγάλο λάθος αν πιστεύεις οτι οι μητέρες που προσπαθούν για VBAC το κάνουν από καπρίτσιο, για εγωιστικούς λόγους ή ότι ρισκάρουν την υγεία του παιδιού τους. Υπάρχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες έρευνες που αποδεικνύουν οτι είναι προτιμότερος ο φυσιολογικός τοκετός ακόμα και στην περίπτωση που έχει προηγηθεί καισαρική τομή, με την προϋπόθεσή ότι ο μαιευτήρας έχει την κατάλληλη επιστημονική κατάρτισή (αν ο γιατρός δεν έχει τις γνώσεις η καισαρική είναι μονόδρομος. Εξάλλου το γεγονός οτι το VBAC επιλέγεται σε χώρες με καλύτερο σύστημα υγείας (δεν είναι νομίζω τυχαίο οτι όποιος είναι ευκατάστατος πηγαίνει Αγγλία, Γερμανία ή ΗΠΑ για εγχείρηση) σημαίνει ότι είναι καλύτερο από μία δεύτερη καισαρική

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...