Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επρεπε να το φανταστώ!στην Ελλάδα δεν γίνονται αυτά!οπως και να χει πάντως συγχαρητήρια!

 

Γίνονται και στην Ελλάδα.

Εγώ γέννησα στο Έλενα, στις 29 Μαίου, φυσιολογικά μετά από καισαρική, με γιατρο τον κ. Ροσόλυμο. Είναι βέβαια ο μόνος εκεί μέσα που το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Tinoula και εγω ακριβως αυτες τις σκεψεις έκανα. Να αργησω να παω στο μαιευτηριο, μεχρι και να γεννησω σπιτι μονη μου. Τελικα με τους πρωτους πόνους πήγα στο νοσοκομειο, λιγο ο πανικος, λιγο ο ενθουσιασμος, λιγο το οτι οι πονοι ερχονταν καθε 3-4 λεπτα και το νοσ. ήταν και μια ωρα μακρυα με 3 εκ διαστολή. Πάντως όταν πήγα με έβαλαν και υπογραψα χαρτι ότι συναινω σε καισαρική αν αυτό χρειαστεί. Και παρόλο που ήμουν κάθετη ότι δεν ήθελα καισαρική, εκείνη την ώρα που πονούσα και ήμουν ανασφαλής το υπέγραψα. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε γιατί ο τοκετός είχε γρήγορη και φυσιολογική εξέλιξη. Πρεπει δηλ. να εισαι και λιγο τυχερη για να κυλησουν ομαλα. Επισης θεωρω ότι είμαι τυχερή που δεν υπήρχε γιατρός εκεί (κοιμότανε πάνω, ήταν 3-4 το πρωί) γιατί όσο νάναι οι γιατροί ανακατώνουν και βιάζουν τα πράγματα, και ηρθε μονο για να με ξεγενήσει τα τελευταια 20 λεπτά. Επίσης υπήρχε μια καταπληκτική μαία, που απτην ώρα που ήρθα, ενω οι άλλες ήταν λίγο ανήσυχες γιατι ήμουν με προηγειθησα καισαρική, αυτή έλεγε με μια σιγουριά "μην ανησυχειτε, η κοπέλα θα γεννήσει φυσιολογικά" κι οταν της είπα οτι ο ταδε γιατρος μου ειπε οτι μπορει να εχω πολυ στενη λεκάνη για να τα καταφερω, με έλεγξε και μου ειπε, μια χαρα ειναι η λεκανη σου, θα γεννησεις φυσιολογικα.

Θεωρω δηλαδη πολυ σημαντικο να εχεις ανθρωπους γυρω σου εκεινη την ωρα που πιστευουν σε σενα και σου δινουν θαρρος, ειτε ειναι μια μαια, ειτε ο γιατρος, ή ακομη και ο αντρας σου. Και ο αντρας μου συνεχεια διπλα μου μου ελεγε μη φοβασααι, υπομονη, σε λιγο τελειωνουμε και τετοια.

Τινουλα, με το ζορι κανένας μα κανένας δεν σε βάζει καισαρική, δεν έχει το νομικό δικαίωμα, κι αν εκεινη την ωρα δεν διατρεχει κινδυνο το μωρο, οι παλμοι του ειναι μια χαρα, και εσυ μπορεις και αντεχεις την γεννα τοτε γιατι να πας για καισαρικη?

Νένα μου, ήσουν τυχερή που ήσουν στην κύπρο γιατί νομίζω εδω είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα και ήμαστε σαν χώρα πολύ πίσω σε τέτοια θέματα!!! Εύχομαι όταν έρθει πάλι η ώρα να τα καταφέρω και να σας γράψω την ιστορία μου και να δώσω δύναμη στις γυναίκες που παλεύουν για κάτι το οποίο είναι τόσο μα τόσο φυσιολογικο!! :-) μεχρι τότε θα σε έχω σαν το παράδειγμα και θα θυμάμαι ότι όλα γίνονται!!! και όντως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αν έχει καλό support system!!!! Και ειδικά απο τον άντρα σου, τον γιατρό σου και τα συγγενικά σου πρόσωπα! Χωρίς αυτά γεμίζουμε το μυαλό μας με αμφιβολίες!!! και αυτό μόνο άσχημη κατάληξη μπορεί να έχει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

tinoula, είδα από τη λίστα με τους γιατρούς ότι έχεις τον κ. Θεολόγο Δημητριάδη. Τον έχει και μια φίλη μου, και επειδή ήξερε ότι ενδιαφερόμουν, μου είχε πει ότι αναλαμβάνει vbac.

 

Ενώ αρχικά το σκεφτόμουν, μετά είπα ότι θα μείνω με το γιατρό μου που δεν αναλαμβάνει και τέλος, για διάφορους λόγους.

 

Χτες όμως που ξαναείδα την εν λόγω φίλη, έλεγα μήπως να έκλεινα ένα ραντεβού μαζί του για να το ξαναψάξω. Ήθελα όμως να σε ΄ρωτήσω αν όντως ο άνθρωπος κάνει και vbac.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και πάλι κορίτσια....είπα να σας γράψω λίγο μιας και με έχει πάρει λίγο από κάτω :-( δεν περιμένω απάντηση, απλά θέλω να γράψω αυτά που νιώθω και να με ακούσει κάποιος που ίσως με καταλαβαίνει.

Η κορούλα μου είναι πλέον 7 μηνών και η ζωή μας κιλάει κάπως πιο ομαλά τώρα με τα δύο....και αρχίσαμε με των άντρα μου να σκεφτόμαστε για το 3ο......αλλά.......σκέφτομαι την διαδικασία το να κλείσω ραντεβού με γιατρούς τους οποίους θα πρέπει και να απολογηθώ για το λόγω ότι θέλω να βάλω σε "κίνδυνο" την ζωή μου και του μωρού για να γεννήσω φυσιολογικά :-( Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμαστε να βάλουμε μπρος κάποια στιγμή το Πάσχα για να έχουν τουλάχιστον 20-24 μήνες διαφορά μεταξί τους τα τελευταία δύο (καλά θα κάνατε να με ρωτήσετε γιατί το σηζητάμε από τώρα.....δεν ξέρω....αρχίσαμε απλά σύζήτηση κλπ)......αλλά αρχισα να σκέφτομαι αν αξίζει να παλέψω πλεον εδώ στην ελλάδα, και τα όνειρα του εξωτερικού να τα ξεχάσω......πλεον για μένα οι επιλογές μετά από 2 καισαρικές είναι λίγες. Νένα μου, σκέφτομαι όλα τα παραπάνω που έγραφα...π.χ. να πάω πιο αργά στο μαιευτήριο, να πω ψέματα για την ΠΗΤ......και αναρωτιέμαι πως θα είμαι με όλο αυτό το άχγος το να μην με καταλαβει ο μαιευτήρας μου και άρχισα να σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε απλά να τα παρατήσω και να γεννήσω και το 3ο με καισαρική και να αρχίσω πλεον να το πέρνω απόφαση πως μωρό στον κόσμο δεν πρόκειτε ποτέ να γεννήσω :-( δεν νιώθω πως γέννησα τα μωρά μου...ισως να με θεωρείτε τρελή ή χαζή....αλλά έτσι νιώθω....νιώθω πως τα κουβάλησα και τα έθρεψα 9 μήνες, και ένας γιατρός με έκοψε και μου τα έβγαλε....δεν με βοήθησε να τα ξεγεννήσω μόνη μου....με έκοψε και τα πήρε......κάποιες φορές νευριάζω μαζί του για την 1η καισαρική.....και τ'οτι θα'πρεπε να ξέρει ότι με μωρό ψηλά, και χωρίς αλλαγή στον τράχηλο, οι τεχνιτοί πόνοι δεν θα κάνανε τίποτα!!!! στο δεύτερο....νευριάζω μαζί του για το ψυχολογικό που τράβηξα τις τελευταίες εβδομάδες διαπραγματεύοντας για κι'άλλο χρόνο.....η πόνοι ξεκίνησαν μόνοι τους στις 40+3 ενώ ήμουν προγραματισμένη για 2η καισαρική στις 40+4 αλλά τα πράγματα δεν ήρθαν έτσι όπως ήθελα και έτσι κατέληψε σε αποτυχημένο VBAC......ώρες ώρες βάζω το φταίξιμο στον γιατρό μου....άλλες φορές στον εαυτό μου....άλλες φορές στο σύστημα κλπ κλπ κλπ.......τελικά....πιος φταεί που δεν κατάφερα να γεννήσω μέχρι τώρα φυσιολογικά;;;; απο την άλλη σκέφτομαι ίσως στο 3ο αν το πάρω από την αρχή ότι έτσι θα καταλήξει ίσως να μην με πάρει τόσο από κάτω μετά την επέμβαση.....και ίσως καταφέρω με το 3ο να δεθω πιο γρήγορα, και στο 3ο να καταφέρω να το θηλάσω πιό πολύ και πιο καλά......αχ τη σας λέω και σας.....ψυχοθεραπεία κάνω....μην μου δίνετε σημασία.....με βοηθάει απλά να τα γράφω κάπου και ας μην τα ακουει η διαβάζει κανείς....επίσης δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν ούτε να πω σε κανέναν ότι δεν είναι μάνα που δεν γέννησε φυσιολογικά ή οτιδίποτε. Είναι πολλές γυναίκες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την καισαρική και πολλές που το προτιμάνε.....δεν είμαι δυστυχώς ή ευτυχώς μια απο αυτές....είμαι αυτή που είμαι, και με τα κολήματα που έχω.....ίσως κάποια μέρα που θα έχουν μεγαλώσει τα παιδιά μου και θα τους κοιτάξω θα θυμηθώ τις μέρες που ήρθαν στον κόσμο και δεν θα με ενοχλή τόσο και θα χαίρομαι απλά που είναι καλά και υγιές!! :-) αυτά για τώρα, σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά που με ακούσατε/διαβάσατε :-)

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ακούω τον εαυτό μου πριν από 1,5 μήνα τότε που ήμουν ακόμη έγκυος....

Διαβάζω ακόμη αυτό το τόπικ, είχα αποφασίσει να μην επέμβω ξανά, δεν θα ήθελα άλλωστε να σας φορτίσω με την ατυχία μου....Όμως, tinoula, διαβάζοντας το μήνυμά σου δεν άντεξα....

Πίστεψέ με,καλή μου, σημασία έχει το ότι αυτή τη στιγή κρατάς στα χέρια σου 2 ζωντανά και γερά παιδιά, όχι ο τρόπος με τον οποίο ήρθαν στη ζωή. Αυτός βέβαια (ο τρόπος) έχει σημαδέψει εσένα αλλά ,πίστεψέ με, πώς θα ένοιωθες αν η έκβαση της γέννας δεν ήταν η επιθυμητή; Το ξαναλέω, δεν θέλω να σας φορτίσω αρνητικά....

Και αυτά σου τα λέει κάποια που πριν 1,5 μήνα, όταν ήταν ακόμη έγκυος στο τρίτο της παιδάκι, ένοιωθε όπως εσύ και ήλπιζε να γεννήσει φυσιολογικά....Σκεφτόταν να αργήσει να πάει στο μαιευτήριο για να έχει μπει ήδη σε διαδικασία τοκετού, αμφισβητούσε τον γιατρό της και αγωνιούσε χάνοντας την ουσία.Την πρόλαβαν όμως τα γεγονότα.

Για ρώτα με τώρα πόσες καισαρικές θα έκανα φτάνει το παιδάκι μου να γεννιόταν ζωντανό....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα με τώρα πόσες καισαρικές θα έκανα φτάνει το παιδάκι μου να γεννιόταν ζωντανό....

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου κ το ιδιο ακριβως λεω κ εγω...

 

Tinoula μου γλυκεια μην ταλαιπωρεις το μυαλουδακι σου με τετοιες σκεψεις...

Αν εσυ σκεφτεσαι πως δεν γεννησες επειδη εκανες ενα γερο μωρο με καισαρικη, κοπελες σαν κ εμενα που γεννησαν με καισαρικη χωρις να ζει το μωρο τι θα επρεπε να λεμε?

Δεν θελω να σε στεναχωρησω κ ολα αυτα στα λεω για να σκεφτεις ποσο σημαντικο ειναι που μεγαλωνεις 2 υπεροχα παιδια με τοση αγαπη...κ οσον αφορα το 3ο ευχομαι να ερθει γρηγορα κ να γεννηθει γερο με τον πιο ασφαλη τροπο για σενα κ το μωρο σου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το ξέρω πως έχετε δίκιο....Vasdeli σου στέλνω πμ!!

Οτι και να πείτε δίκιο έχετε αλλά τα κολλήματα τα έχω....και μόνο αν μου συμβεί κάτι κακό (που το εύχομαι να μην γίνει ποτέ) ισως καταλάβω τελικά ότι ήταν χαζές οι σκέψεις μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω απόλυτα πως νοίωθεις Τινούλα γιατί έτσι σκεφτόμουνα και εγώ και την ίδια στιγμή ήξερα ότι ήταν υπερβολικό να σκέφτομαι έτσι΄. Όμως κάθε άτομο είναι ξεχωριστό και έχει διαφορετικό τροπο να αντιλαμβάνεται τα πράγματα και με το να λέμε "σημασία έχει να γεννήσεις γερό παιδί" σίγουρα από μόνο του είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν αλλάζει καθόλου τον τρόπο που νοιώθει η μέλλουσα μανούλα που έχει λαχτάρα να γεννήσει φυσιολογικά. Είμαι ψυχολογος στο επαγγελμα αλλά και σαν παθούσα νομιζω ότι μπορώ να σε καταλάβω καλά. Όντως σε αναλώνει πολύ (όχι μόνο εσένα, γενικά πολλές κοπέλες το βιώνουν) η ιδέα του φυσιολογικού τοκετού, παραπάνω απότι θα έπρεπε τουλάχιστον. Αν αξίζει ή όχι τον κόπο δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το ότι νοιώθεις έτσι. Και είσαι ανάμεσα στο να συμβιβαστείς (πράγμα πολύ πιο εύκολο γιατί θα έχεις τον χρόνο να χωνέψεις την καισαρική και να κινηθείς ανάλογα) ή να μην συμβιβαστεις (και εκεί θα πρέπει να τρέξεις να βρεις γιατρό και αν όλα κυλήσουν ομαλά θα νοίωθεις ωραία, δικαιωμένη και ολοκληρωμένη, μπορεί και όχι όμως.)

Αν αποφασίσεις να "ρισκάρεις" και σιγουρευτείς για την απόφασή σου, δεν είναι ανάγκη να ξενιτευτείς για να το καταφέρεις. Αυτό που μπορείς πρακτικά να κάνεις είναι να κάνεις τις επισκέψεις σου σε ένα μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο που εσύ εμπιστεύεσαι. Αν η εγκυμοσύνη σου είναι ομαλή και δεν έχει προβλήματα που να σε αναγκάζουν σε καισαρική, πολύ απλά μπορεί να αρνηθείς μια ενδεχόμενη καισαρική (όχι όταν πας να γεννήσεις αλλά από πριν στα ραντεβού) καλύτερα να μην έχεις προσωπικό γιατρό και όταν σε πιάσουν οι πόνοι να πας να γεννήσεις γνωστοποιόντας εκείνη την ώρα ότι δεν θέλεις καισαρική παρά μόνο αν προκύψει πρόβλημα. Τόσο ΑΠΛΟ και ΦΥΣΙΚΟ μα και τόσο αναρχικό στο σύστημα ταυτόχρονα :)

Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και σε κανένα. Το πώς θα γεννήσεις είναι δική σου απόφαση γιατί αφορά τη δικιά σου ζωή και του μωρού σου. Αν φυσικά εκείνη την ώρα της γέννας προκύψει πρόβλημα με τους παλμούς του μωρού ή κατι άλλο, (αυτά συμβαίνουν συνέχεια και σε "ακίνδυνες" εγκυμοσύνες) εννοείται βουρ χειρουργείο.

Αν πας σε ιδιώτη γιατρό θα αρνηθεί να σε αναλάβει αλλά αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο έχουν υποχρέωση να σε περιθάλψουν. Εύκολο να το λέω αλλά στην πράξη, αν δεν ήταν το Μακάρειο που γέννησα τόσο θετικό sta VBAC θα με έβαζαν αμέσως για καισαρική.

Είναι πολύ δύσκολη η απόφαση σου και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Στην δεύτερη γέννα σου που είχες προσπαθησει για φυσικό τί ακριβώς έγινε? δεν έκανες διαστολή?

Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα με τώρα πόσες καισαρικές θα έκανα φτάνει το παιδάκι μου να γεννιόταν ζωντανό....

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου κ το ιδιο ακριβως λεω κ εγω...

 

Tinoula μου γλυκεια μην ταλαιπωρεις το μυαλουδακι σου με τετοιες σκεψεις...

Αν εσυ σκεφτεσαι πως δεν γεννησες επειδη εκανες ενα γερο μωρο με καισαρικη, κοπελες σαν κ εμενα που γεννησαν με καισαρικη χωρις να ζει το μωρο τι θα επρεπε να λεμε?

Δεν θελω να σε στεναχωρησω κ ολα αυτα στα λεω για να σκεφτεις ποσο σημαντικο ειναι που μεγαλωνεις 2 υπεροχα παιδια με τοση αγαπη...κ οσον αφορα το 3ο ευχομαι να ερθει γρηγορα κ να γεννηθει γερο με τον πιο ασφαλη τροπο για σενα κ το μωρο σου...

 

ημαστε μανουλες και τα παιδια μας ειναι γερα αυτο μετραει,εχω στο ενεργητικο μου δυο φτ και μια κτ δεν βλεπω καμια διαφορα στα παιδια μου ηταν ηρεμα ευτυχισμενα θηλασαν και τα τρια τον μικρουλη καταφερα και τον θηλασα μαλιστα 1 μηνα περισσοτερο απο τα αλλα ειναι πανεξυπνος και ειμαι τυχερη γιατι ειναι απο τα καλα παιδακια δηλ. αν τον γεννουσα φυσιολογικα τι παραπανω θα ειχε?ξερω οτι οταν γεννιουνται φυσιολογικα τα παιδια πιεζονται οι πνευμονες τους κατι που ειναι καλο και περνουν βακτηριδια απο τον κολπο που βοηθουν στην λειτουργια τον εντερων τους ομως το παιδακι μου γεννηθηκε σε ενα ηρεμο περιβαλλων και μετα απο δικη μου προσπαθεια και βοηθεια των κοριτσιων στο νοσοκομειο τον εβαλα στο στηθος σχετικα γρηγορα και τον ειχα διπλα μου συνεχεια ειμαι μανα και ειναι ενα ευτυχισμενο παιδι αυτο δεν αλλαζει,και πονεσα περισσοτερο για να ερθει στον κοσμο αυτο το παιδι απο οτι τα αλλα μου παιδια και αυτο δεν αλλαζει μακαρι να γεννουσαμε ολες με τον τροπο που πρεπει αλλα καποιες φορες αυτο δεν γινετε δεν πρεπει να νιωθουμε οτι μας πηρανε κατι ή οτι δεν ημαστε γυναικες ή οτι αλλο δεν ξερω πρεπει να νιωθουμε ευλογημενες και τυχερες που εχουμε τα παιδια μας

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Νένα μου για τα λόγια σου και την κατανόησή σου.

Στη δεύτερη γέννα είχα 3εκ διαστολή αλλά είδε η μαία σε μια από τις συσπάσεις να πέφτουν οι παλμοί της μικρής και γι'αυτό το λόγω μου έσπασε τα νερά και ήταν κεχρωσμένα. Μπαίνοντας σε διάφορα φόρουμς όμως μου είπαν πως δεν έχει σημασία....είναι πολύ φυσιολογικό μετα τις 40 μέρες να είναι κεχρωσμένα αλλά δεν είναι λόγως να εγκαταλείψεις της προσπάθειες για φυσιολογικό τοκετό. Επίσης μου λέγανε ότι και ο τοκογράφος δεν είναι και η πιο έγκυρη πηγή για να ξέρεις σε τι κατάσταση βρίσκετε το μωρό διότι μια αλλαγή στην στάση του η στροφή κλπ μπορεί να δείξει βραδυκαρδία κλπ.....δεν ξέρω πλέον πιον και τη να πιστέψω. Το μόνο που τουλάχιστον μπορώ να πω είναι ότι ένιωσα έστο και για λιγες ώρες τις φυσιολογικές συσπάσεις και οτι από μόνα τους ξεκινήσαν....βέβαια μπορεί να ήταν και το ανχος τ'ότι την επομένη με είχε προγραμματήση για καισαρική και ίσως ψυχολογικά να πίεσα το μωρό να βγεί από μόνο του.....δεν ξέρω....πλεον προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, και όπως λέει η vasdeli και η nikiger προσπαθώ να συγκεντροθώ στ'ότι βγήκε και ήταν υγιές! Και στις δύο εγκυμοσυνες μου ήμουν καλά ψυχολογικά και σωματικά και γι'αυτό νομίζω ότι έχω γεννήση και μωρά που είναι ήρεμα και καλά. εκτός βέβαια από την τελευταία εβδομάδα της μικρής που με τον γυναικολόγο μου κάναμε συνέχεια διαπραγματεύσεις....ούτε το Κυπριακό να μην λύναμε!!! τελοσπαντον, στο 3ο αν ειναι να είμαι συνέχεια στην τσίτα και να ανχόνομαι με τους γιατρούς κλπ καλύτερα να μην κάνω, ή αν κάνω να το πάρω απόφαση ότι έτσι θα βγει...who knows....μπορεί μετά να βγεί φυσιολόγικά εκεί που δεν το περιμένω :wink:

Επίσης, εδώ τα νοσοκομεία τα δημόσια δεν τα ξέρω, και δεν ξέρω πως λειτουργούν. Νομίζω πως πρέπει να έχεις συγκεκριμένο γιατρό που σε παρακολούθει. Νομίζω στην αγγλία είναι όπως και στην κύπρο που πας και σε βλέπει άλλος γιατρός και άλλη μαία.

και πάλι σ'ευχαριστώ. Αλλη φορά ίσως σου στείλω πμ για ψυχολογική υποστίρηξη :-) τ'οτι και μια ψυχολόγος ξέρει και καταλαβαίνει πως νιώθει με κάνει να μην νιώθω τόσο χαζή και τρέλη :-) και πάλι, σ'ευχάριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το βρήκα και το έστειλα στην Barbi είπα να το βάλω και εδώ να το διαβάσουν και οι πιο ψαγμένες επι του θέματος που ενδιαφέρονται να μάθουν κι άλλα. Εχει παρα πολλες ερευνες για τα τελευταία χρόνια με σύντομα συμπεράσματα σε πολλές πλευρές που αφορουν τον φ.τ. μετά απο καισαρική. http://www.worldserver.com/turk/birthing/rrvbac2005-9.html

συγνωμη αλλά δεν ξέρω να το βάζω διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου, θέλω να πώ ένα πράγμα!

Μπορείτε να τα καταφέρετε!!

Γέννησα στις 21/12 φυσιολογικά μετά από καισαρική.

Θα προσπαθήσω γρήγορα να σας πω τα του τοκετού...

 

Από τις 1:15 τα ξημερώματα με πιάσανε περιοδικά πονάκια κάθε 9 λεπτά και είχαν μια διάρκεια 34'-40'.

Στις 2:30 τηλεφώνησα στην Ειρήνη (ο άγγελός μου).

Ήρθε με εξέτασε, και συνεχίσαμε να ακούμε τη μικρή, να χρονομετρούμε τις συσπάσεις, να κάνουμε αναπνοές...

Καθόμασταν στο σαλόνι του σπιτιού, πίναμε τσαγάκι, φάγαμε γλυκάκι. Ήταν τέλεια!

Γύρω στις 4 οι συσπάσεις έγιναν πιο συχνές και πιο έντονες επειδή όμως είχαμε (για μία ακόμη φορά) κολλήσει στη διαστολή αποφασίσαμε να καθίσουμε στο σπίτι λίγο παραπάνω.

Ξεκινήσαμε για την κλινική στις 7 παρά τέταρτο, για να μη μας πιάσει η κίνηση στον περιφερειακό.

Από τις 9 και μετά τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πολύ ζόρικα.

Η διαστολή μεγάλωνε πολύ αργά.

Δοκιμάζαμε διάφορες στάσεις που θα με διευκολύνουν και οι πόνοι γινόντουσαν πιο έντονοι.

Από τις 10:30 και μετά δεν άντεχα πλέον!

Ξέχασα τα πάντα, ευγένειες, διακριτηκότητες, ούρλιαζα!

Οι επόμενες ώρες ήταν δύσκολες! Μιλάμε για πολύ πόνο αλλά η διαστολή είχε κολλήσει στο 8-9.

Στις συσπάσεις το μωρό κατέβαινε, έσπρωχνα κι εγώ αλλά μετά τη σύσπαση γυρνούσε πίσω. Περιμέναμε 1,5 ώρες έτσι.

Ο γιατρός προβληματιζόταν για το αν θα μπορούσε να τραβήξει τη μικρή και θεωρούσε ότι παρά το γεγονός ότι εξέλιξη ήταν αργή μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαμε περάσει όλα τα στάδια και δεν άξιζε να πάμε για καισαρική.

Γιατρέ του λέω, εγώ γιατρός δεν είμαι, μηχανικός είμαι αλλα βλέπω πολύ Dr House, δεν μπορούμε να κάνουμε μια μικρή δοσούλα επισκληριδίου?

Το συζήτησε με τη μάια μου τι σκεφτόταν να κάνει και προχωρήσαμε.

Στις 1:15 μου έκανε μια μικρή δόση επισκληριδίου και αρχίσαμε για μια ακόμη φορά να προσπαθούμε να "ανοίξουμε" τον τράχηλο και να κατεβάσουμε το μωρό.

Μέχρι τις 2:15 δεν είχαμε καμία αλλαγή οπότε και ο γιατρός αποφάσισε να τραβήξει τη μικρή. Μου εξήγησε ότι στο σημείο που είχαμε φτάσει, η τομή δεν επηρεαζόταν!

Και ναι!!! σε χρόνο dt γέμισε το δωμάτιο με 3μαίες ακόμη, τακτοποιηθήκαμε και αρχίσαμε τις εξωθήσεις.

6 τον αριθμό. Έσπρωχνα εγώ, τράβαγε ο γιατρός, η επίδραση της επισκληριδίου είχε περάσει και μπορώ να πω ότι ούρλιαζα! Αλλά τα καταφέραμε!

Την πέταξε ο γιατρός πάνω στην κοιλιά μου με το λώρο.

Την άρπαξα στην αγκαλιά μου και τη έβαλα στο στήθος.

Ήθελαν όλες να την πάρουν να την πλύνουν να τη μετρήσουν!

"Όχι τους λέω δεν θα την πλύνεται, δεν θα την πάρεται" και επέμεινα!

Έβαλα τα κλάματα έχοντας το μωρό αγκαλιά

και ευχαριστούσα το γιατρό μου και τη μαία μου που με βοήθησαν να γεννήσω φυσιολογικά!!!

Δεν σκίστηκα καθόλου, είχα μόνο κάποιες εσωτερικές εκδορές.

Μπορώ να πω ότι η ικανοποίηση που ένιωσα ήταν πολύ μεγάλη!

Νιώθω πραγματικά ότι δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορώ να κάνω!

Αρκεί να πιστέψω σε αυτό και να έχω δίπλα μου τους κατάλληλους ανθρώπους!!!

Και αυτό είναι το βασικότερο.

Μετά από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι τις τελευταίες 2 ώρες καταλάβαινα ότι υπήρχε ένας προβληματισμός

και ότι πραγματικά κάποιος άλλος θα με είχε πάει για καισαρική.

Αλλά ακόμη κι έτσι να ήταν θα ήξερα ότι είχα προσπαθήσει!

 

Καλή επιτυχία σε όσες το προσπαθήσετε!

Ότι απορία έχετε... μη διστάσετε να ρωτήσετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Evi_mik ΣΥΓΧΑΡΗΤηΡΙΑ!!!!!! Μπράβο σου!!! Πολύ χαίρομαι που ακούω για επιτυχής VBAC!!! και μάλιστα στην ΕΛΛΑΔΑ!!! Σας εύχομαι ότι καλύτερο!!!

Αν και όταν μπορείς, στείλε μου πμ με τα στοιχεία του γιατρού σου. Βλέπω είσαι Θεσσαλονίκη-Αθήνα....υπάρχει περίπτωση να είχες γεννήσει Αθήνα;;

Και πάλι, συγχαρητήρια....να σας ζήση το μωράκι σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλα μου χρονια πολλα να εισαι παντα γερη και δυνατη και εσυ και τα παιδακια σου να εχουν ολου του κοσμου τα καλα και πανω απο ολα ΥΓΕΙΑ!!!!!Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο συγκινηθηκα απο την ιστορια σου! Κι εγω εχω μια μικρουλα 4,5 μηνων και γεννησα μετα απο πολλες προσπαθειες 10 και πλεον ωρων και με πολλες εξωθησεις τελικα με καισαρικη διοτι η μικρη εβγαινε με τον τραχιλο στο μετωπο κολλημενο και μαλιστα με διαστολη 5!!Θελω αν ποτε καταφερω να κανω 2ο παιδακι να γεννησω φυσιολογικα...Ο γιατρος ειναι πολυ καλος εμεινα πολυ ευχαριστημενη αλλα δεν γνωριζω αν τελικα αν ειναι εκπαιδευμενος να προβει σε φυσιολογικο τοκετο. Πες μου γιατρο και μαιευτηρειο .....

Link to comment
Share on other sites

Evi_mik συγχαρητήρια!!!

Μας δίνεις ελπίδες!!

Θέλω αφάνταστα να γεννήσω φυσιολογικά το δεύτερο... Αν σου είναι εύκολο στειλε τα στοιχεία του γιατρού και της μαίας! Επίσης, πού γέννησες Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Σε ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο; Σου χω στείλει και πμ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

δεν νιώθω πως γέννησα τα μωρά μου...ισως να με θεωρείτε τρελή ή χαζή....αλλά έτσι νιώθω....νιώθω πως τα κουβάλησα και τα έθρεψα 9 μήνες, και ένας γιατρός με έκοψε και μου τα έβγαλε....δεν με βοήθησε να τα ξεγεννήσω μόνη μου....με έκοψε και τα πήρε......

Κατ' αρχήν Χρόνια πολλά!!!

Να χαιρόμαστε όλες τα παιδάκια μας και να νιώθουμε ευγνώμονες κάθε στιγμή που περνάει κοντά τους!!!:P:p:p

 

Συγγνώμη αλλά αυτή η στάση έμένα με θλίβει:-(... κι εγώ επιθυμούσα να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό... κι επειδή κι η μάνα μου γεννησε εμένα και τη αδερφή μου με καισαρική πάντα της έλεγα "δεν πόνεσες για να μας γεννήσεις":rolleyes:...

Όταν όμως εμένα από τα 12 μου μου είπαν οι γιατροί ότι λόγω δυσμορφίας των ισχίων θα έχω δύσκολη εγκυμοσύνη (με πόνους στους γοφούς λόγω μεταβολής και αύξησης βάρους) και ότι δεν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά... επέλεξα να το ξεχάσω... και το ξαναθυμήθηκα όταν άρχισαν στον έβδομο μήνα οι απίστευτοι πόνοι στους γοφούς μου (εννοείται ότι δεν μπορούσα καν να περπατήσω, πόσο μάλλον να κάνω χιλιόμετρα για να πάρει θέση το μωρό)... η λεκάνη μου στενή σε σημείο που έκανε εντύπωση στις νοσοκόμες που προσπαθούσαν να μου βάλουν καθετήρα...

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν νιώθω έτσι όπως λες εσύ... αλλοίμονο αν αρνούμαστε να βιώσουμε το θαύμα της ζωής, μόνο και μόνο επειδή την τελευταία στιγμή μεσολάβησε και κάποιος άλλος για να ολοκληρωθεί και να το απολαμβάνουμε εμείς...

Δεν ξέρω αλλά μου χτύπησε πολύ μηδενιστικό αυτό... το θαύμα ξεκινάει από τη σύλληψη και ολοκληρώνεται με τη γέννηση... με 9 (περίπου) υπέροχους μληνες όπου νιώθεις το μωρό σου να μεγαλώνει από τη σάρκα σου, η καρδιά του να χτυπάει μέσα στην καρδιά σου...

Κι εγώ θα ήθελα τόσο πολύ να είχα γεννήσει με φυσιολόγικό...να ένιωθα τον πόνο πριν την κορυφαία στιγμή της ζωής μου... αλλά δεν θα δεν θα διαγράψω όλα τα άλλα απλά και μόνο επειδή δεν μου ήρθαν τα πράγματα ακριβώς όπως τα ονειρευόμουν... γιατί στην τελική το όνειρο το ζω...:-P

 

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κι εύχομαι αν τελικά αποφασίσετε για τρίτο παιδάκι (που φαίνεται ότι το θέλετε πολύ) να μην είναι οι προηγούμενες εμπιρίες σου ανασταλτικές για να απολαύσεις αυτό που επιθυμείς!!!:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλες!

 

Είμαι από την Αθήνα και περιμένω μια δουλειά

αλλά ζω στη Θεσσαλονίκη (εξού και το Αθήνα - Θεσσαλονίκη)

 

Γέννησα στη Θεσσαλονίκη λοιπόν, σε ιδιωτική κλινική αλλά ο γιατρός μου είναι και σε δημόσιο νοσοκομείο. Την ημέρα που εφημέρευε η κλινική του (που εφημέρευε) θα μπορούσα να γεννήσω στο νοσοκομείο, αν το επιθυμούσα.

Ωστόσο, ήθελα πολύ να κάνω και rooming in πράγμα που στο συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Kalh Xronia!

O protos mou gios hr8e ston kosmo me kaisariki prin apo 2 xronia kai kati (erxotan me ta podia)… to kalokairi katafera kai gennisa ton deutero mou gio me fysiologiko toketo…(paromoia empeiria opos perigrafei h evi_mik)

anepanalipth empeiria… mono pou htan toso epodynh pou mou sterise thn dynatothta gia trito paidi pou toso h8ela.

den to metaniono…

h genna egine se kratiko nosokomeio kai oxi se maieuthrio, gia na exoume thn kalypsi enos genikou nosokomeiou, opos kai xreiastike, dioti paraligo na xaso thn zoh mou apo thn aimoragia.

Kai gia na mhn apogohteytoun merikes gynaikes pou 8eloun na gennisoun fysiologika meta apo kaisariki… h aimoragia den prohl8e apo anoigma tis kaisarikis.. alla apo loipous traumatismous pou proklh8hkan apo to moro (htan megalo 4170gr) kai apo merikous kakous xeirismous….

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά σε όλες και όλους και Καλή Χρονιά με υγεία!

 

Συγχαρητήρια στις μανούλες που γέννησαν μετά από καισαρική με φυσιολογικό.

Γέννησα κι εγώ με καισαρική πριν 7 μήνες. Ήταν τεράστια απογοήτευση για μένα να γεννήσω με καισαρική και το πρώτο που ρώτησα το γιατρό μου κάποιες μέρες μετά που πήγα να με δει ήταν αν θα μπορούσα να γεννήσω το επόμενο φυσιολογικά.

Μου είπε ότι γίνεται αλλά είναι καλύτερα να περάσουν 2,5 χρόνια του 2ου τοκετού από τον 1ο. Αυτό σημαίνει ότι σε κανά χρόνο θα μπορέσουμε να προσπαθησουμε ξανά για μωρό.

Και φυσικά δε θα πρέπει να συντρέχουν οι λόγοι οι οποιοι μας οδήγησαν την προηγούμενη φορά σε καισαρική (λωροδεμένη, μεγάλο κεφάλι μωρού-σχετικά μικρό άνοιγμα λεκάνης) όπως βέβαια και οποιοσδήποτε άλλος λόγος.

Τώρα όμως διαβάζω για κοπέλες που γέννησαν νωρίτερα φυσιολογικά μετά από καισαρική και χωρίς πρόβλημα! Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό!!!

Βέβαια για να νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια θα περιμένω ούτως ή άλλως κανά χρόνο και για να χαρώ τη μικρή μου εξ'ολοκλήρου!!!:lol:

Στο Ηράκλειο Κρήτης έχει γεννήσει καμιά κοπέλα φυσιολογικά μετά από καισαρική;;;;

Έχω ένα πολύ καλό γιατρό βέβαια και τον εμπιστεύομαι απλά θέλω να δω τι γίνεται εδώ σε γενικές γραμμές!

Αχχχχχχχχχ.............μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να γεννήσω φυσιολογικά την επόμενη φορά (φυσικά να είμαστε καλά μωρό και μαμά....έτσι;;;;εννοείται!)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια χρήσιμη ειναι και η ιστοσελίδα http://www.gynecologist.gr όπου και αυτός ο ιατρός είναι απο Γερμανία και την εφαρμόζει αρκετά συχνά αυτή τη μέθοδο όπως αναφέρει, ενώ δίνει και αρκετές πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια εμείς στην επαρχία τι κάνουμε;που μπορούμε να απευθυνθούμε για vbac;κανένας γιατρός στη Λάρισα ή Θεσσαλονίκη;

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Hello.....

 

Diavasa to exis arthro....

 

http://eurpub.oxfordjournals.org/cgi/content/full/15/3/288

 

Statistika to vbac stin Athina- vasismeno se iatrika istorika nosokomion itan 0%, eno ena nosokomio den dehtike na dosi stihia...

 

Episis vrika oti se megalo panepistimiako nosokomio stin athina i kesarikes ine 50% stis ellinides, eno mono 20% stis xenes....

 

 

Nomizo oti ine arketa katatopistiko....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...