Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι και αν ξέρετε μου απαντάτε. Στον μικρό μου άρχισα να δίνω ρυζάλευρο (σκέτο και όχι κρέμα βανίλια που είπε ο γιατρός) και φρούτα το πρωί (αχλάδι-μήλο-μπανάνα). Το ρυζάλευρο το τρώει μια χαρά αλλά τα φρούτα δεν τα θέλει καθόλου. Καμιά ιδέα για να τα φάμε και αυτά ? Επισής κάπου διάβασα ότι μπορεί να έχει συμπτώματα κρυολογίματος και να είναι μπουκωμένη η μύτη του ή να τρέχει αν σε κάποιο από αυτά που του δίνεις έχει τροφική δυσανεξία. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Γιατί εμένα έχει μερικές μέρες βουλωμένη μύτη και σαν φλέματα αλλά δεν τον έβγαλα έξω με το κρύο. Λέτε να είναι από κάποια τροφή ή μήπως επειδή βγάζουμε δόντια ? (Έχουμε ήδη δυο κάτω και ετοιμάζονται και τα επάνω) Επίσης κάπου διάβασα για βρασμένο αχλάδι και μήλο αντί για φρέσκο. Έτσι όμως δεν χάνει τις βιταμίνες του το φρούτο ? :?:

 

Καποια φιλη μου που ειχε το ιδιο προβλημα αναγκαστηκε να αναμιγνυει τα φρουτα με ρυζαλευρο. Δεν ειναι ο,τι καλυτερο, αλλα απο το να μην ετρωγε καθολου φρουτα, το προτιμουσε.

 

Η μπουκωμενη μυτη μπορει να ειναι πολλα.

Μια ιωσουλα που απο καπου κολλησε, δεν ειναι αναγκη να βγει εξω το μωρο για να κολλησει.

Τα δοντια προκαλουν καταρροη επισης.

Μπορει να ειναι και απο αλλεργια σε καποια τροφη.

Για να το ελεγξεις αυτο, δινε την καθε τροφη μονη της και σημειωνε αντιδρασεις.

Πραγματι με το βρασιμο χανονται συστατικα, αλλα και παλι, αν δεν τα τρωει αλλιως τα φρουτα με τιποτα, τι να κανεις?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

ρυζάλευρο το τρώει μια χαρά αλλά τα φρούτα δεν τα θέλει καθόλου. Καμιά ιδέα για να τα φάμε και αυτά ?

 

η δική μου κόρη δεν έτρωγε καθόλου και κανένα φρούτο στην αρχή..Της έκανα τα φρούτα στον ατμό για 5 λεπτά και γίνονται κάπως σαν γλυκιά κομπόστα χωρίς ζάχαρη βέβαια και έτσι τα έφαγε και σιγά-σιγά συνήθισε τη γεύση τους και τώρα τα τρώει και ωμά. Ο ατμός δεν αφαιρεί βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά από τα φρούτα

 

Επισής κάπου διάβασα ότι μπορεί να έχει συμπτώματα κρυολογίματος και να είναι μπουκωμένη η μύτη του ή να τρέχει αν σε κάποιο από αυτά που του δίνεις έχει τροφική δυσανεξία.

 

η δυσανεξία σε τροφές είναι λίγο δύσκολο να εμφανιστεί στο ρυζάλευρο ή στα αρχικά φρούτα του μωρού, συνήθως εμφανίζεται σε λαχανικά και στο αγελαδινό γάλα. Θα το καταλάβεις εάν το μωρό δυσκολεύεται να χωνεψει την τροφή του, η κοιλίτσα του είναι αφύσικα πρησμένη και οι κενώσεις του διαφορετικές σε υφή. Τα παραπάνω σου λέω επειδή εγώ έχω δυσανεξία στο γάλα αγελάδος και επί πολλά χρόνια έκανα χιλιάδες εξετάσεις να δω τι μου φταίει και όταν το ανακάλυψαμε απο εξετάσεις δυσανεξίας όλα λύθηκαν σε 5 μέρες...

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι και αν ξέρετε μου απαντάτε. Στον μικρό μου άρχισα να δίνω ρυζάλευρο (σκέτο και όχι κρέμα βανίλια που είπε ο γιατρός) και φρούτα το πρωί (αχλάδι-μήλο-μπανάνα). Το ρυζάλευρο το τρώει μια χαρά αλλά τα φρούτα δεν τα θέλει καθόλου. Καμιά ιδέα για να τα φάμε και αυτά ? Επισής κάπου διάβασα ότι μπορεί να έχει συμπτώματα κρυολογίματος και να είναι μπουκωμένη η μύτη του ή να τρέχει αν σε κάποιο από αυτά που του δίνεις έχει τροφική δυσανεξία. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Γιατί εμένα έχει μερικές μέρες βουλωμένη μύτη και σαν φλέματα αλλά δεν τον έβγαλα έξω με το κρύο. Λέτε να είναι από κάποια τροφή ή μήπως επειδή βγάζουμε δόντια ? (Έχουμε ήδη δυο κάτω και ετοιμάζονται και τα επάνω) Επίσης κάπου διάβασα για βρασμένο αχλάδι και μήλο αντί για φρέσκο. Έτσι όμως δεν χάνει τις βιταμίνες του το φρούτο ? :?:

Καλησπέρα κι από μένα και να σου ζήσει το μωράκι σου!

 

Καταρχήν να σε ρωτήσω γιατί θέλεις τόσο νωρίς να εισάγεις στερεές. Το ιδανικό θα ήταν να περιμένεις άλλον ένα μήνα και μετά να ξεκινήσεις σιγά σιγά με δοκιμές. Ο δικός μου τα φρούτα του πήρε 4 μήνες για να τα συνηθίσει. Έτρωγε 3-4 κουταλιές και μετά τέλος, μέχρι που μπήκε στον 10ο και τα 200ml ίσα που του φτάνουν!

 

Εμένα πάντως μπούκωμα μου κάνει για 2-3 μέρες κάθε φορά που ξεκινάει να πρήζεται το ούλο του (για να ξεκινήσει να βγαίνει το δοντάκι) και εξαφανίζεται μόνο του. Μπορείς να του πλένεις την μυτούλα με φυσιολογικό ορό για να το βοηθάς να αναπνέει καλύτερα. Γενικά να ξέρεις ότι τα δόντια είναι μια δύσκολη περίοδος για τα μωρά και συχνά φέρνουν "αναστάτωση" στο φαγητό και στον ύπνο (άμα με δεις έχω γίνει σαν κινέζικο πάντα απ' τους μαύρους κύκλους :()

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μήπως ξέρετε αν το ρυζάλευρο προκαλεί δυσκοιλιότητα; Εδώ και δέκα μέρες της δίνω ρυζάλευρο κι έτσι μου φάνηκε εμένα, η παιδίατρος όμως είπε να συνεχίσω να της δίνω. Ή να της δώσω άνθος αραβοσίτου (έχει και ρυζάλευρο όμως μέσα), Γιώτης ή Νουτρίτσια. Δεν υπάρχει όμως πρόβλημα με το άνθος αραβοσίτου τόσο νωρίς;

Δεύτερο μωρό είναι, αλλά τα έχω κάνει τόσο μαντάρα με την πρώτη (μόλις τώρα αρχίσαμε να κόβουμε τα αλεσμένα) που δεν θέλω να ξαναπάθω τα ίδια. Ο προηγούμενος παιδίατρος μας είχε βάλει από 4 1/2 μηνών να αρχίσουμε τις κρέμες και την πίεσα κι εγώ γενικά πολύ. Χάλια.

Τώρα λέω μόλις μου πει να βάλω λαχανικά να μην της δώσω άλλες κρέμες, ούτως ή άλλως ακόμα λίγο τρώει... Πάντως μετά από τις λίγες κουταλιές είτε φρούτου είτε κρέμας δε θηλάζει σχεδόν καθόλου. Είναι φυσιολογικό; Σήμερα δεν έφαγε παρά διόμιση ώρες αργότερα. Και από τότε που αρχίσαμε την προσπάθεια ξυπνά τη νύχτα (είχε να ξυπνήσει από δύο μηνών) και κάποιες φορές τη θήλασα κιόλας! Μήπως οι λίγες αυτές κουταλιές της κόβουν την όρεξη και γι' αυτό πεινά το βράδυ; Και τι να κάνω, να μην προσπαθήσω και καθόλου να φάει;

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο φυσικά και προκαλεί δυσκοιλιότητα. Οι άλλες κρέμες που αναφέρεις εκτός των άλλων, περιέχουν και ζάχαρη, οπότε δεν είναι ιδανικές τροφές για ένα μωρό. Καλύτερα δώσε φρουτάκια, όπως αχλάδι και πορτοκάλι (όχι μήλο και μπανάνα, γιατί δεν βοηθούν το έντερο) ή λαχανικά. Δεν χρειάζεται πίεση, γιατί και το μωρό στεναχωρείς και εσύ αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Αργότερα, κατά τον 8ο, μπορείς να αρχίσεις να της δίνεις μαλακές τροφές να μασουλάει μόνη της (θα τα κάνει όλα χάλια βέβαια, αλλά αυτά εχει το finger food :D), όπως ώριμη μπανάνα ή αχλάδι, βρασμένο καρότο, κολοκύθι κλπ.

Στα γεύματα που κάνει τώρα, εφόσον ακόμη τρώει λίγο, μπορείς να θηλάζεις πριν και να δίνεις το φαγητό μετά. Ούτως ή άλλως τον πρώτο καιρό δοκιμάζουν γεύσεις και δείχνουν τις προτιμήσεις τους, οπότε αν έχει θηλάσει πριν θα είσαι σίγουρη ότι είναι χορτάτη (και με το παραπάνω).

 

Το ότι ξυπνά το βράδυ είναι μια πονεμένη ιστορία για πολλές από μας :?! Την θηλάζεις όποτε θέλει και ελπίζεις ότι κάποια μέρα θα το ξεπεράσει.... (δες κι εδώ για να δεις ότι δεν είσαι η μόνη, κι άλλες "πονάμε" και κουτουλάμε ;)http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27879)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση. Όντως σήμερα τη θήλασα πρώτα κι έπειτα από μια ώρα της έδωσα λίγη κρέμα και έφαγε 40 ml. Και μετά στην κανονική της ώρα θήλασε πάλι. Περίεργο μου φάνηκε που έφαγε, αφού θήλασε. Αύριο θα δοκιμάσω και με το φρούτο και θα της δώσω και λαχανικά. Μου είχε πει 6 1/2 μηνών, αλλά για λίγες μέρες μου φαίνεται το ίδιο. Η μεγάλη μου έκανε συχνά εμετό στην κρίσιμη ηλικία της μετάβασης από τα αλεσμένα στα κανονικά κι έτσι τραβιόμαστε ακόμα... Η μικρή μου φαίνεται πιο αποφασιστική στο πότε θέλει να φάει, δεν την καταφέρνεις με κόλπα και τα συναφή. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και να σου ζήσει το μωράκι σου!

 

Καταρχήν να σε ρωτήσω γιατί θέλεις τόσο νωρίς να εισάγεις στερεές. Το ιδανικό θα ήταν να περιμένεις άλλον ένα μήνα και μετά να ξεκινήσεις σιγά σιγά με δοκιμές.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το ξέρω ότι θα έπρεπε να περιμένω έναν ακόμα μήνα και μετά να αρχίσω αλλά επείδη μόλις ο μικρός θα κλείσει τους 6 μήνες εγώ θα πάω στη δουλειά και μετά θα τον έχει η μαμά μου τα πρωινά ήθελα να τον μάθω εγώ από τώρα γιατί ξέρετε πως είναι η μαμάδες. Αν δεν φάει το μωρό όλο το φαγητό πρέπει να το πιέσουμε για να το φάει. Και για αυτό είπα να τον αρχίσω εγώ έτσι ώστε να ξέρω περίπου τι ποσότητες τρώει για να μην τον πιέζουν άδικα. Μάλλον από τα δόντια πρέπει να είναι το μπούκωμα γιατί τα πάνω τα δόντια του είναι έτοιμα από ότι βλέπω για να σκάσουν. Και έχουμε και μια γκρίνια όλη τη μέρα δεν λέγετε......

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

 

η δική μου κόρη δεν έτρωγε καθόλου και κανένα φρούτο στην αρχή..Της έκανα τα φρούτα στον ατμό για 5 λεπτά και γίνονται κάπως σαν γλυκιά κομπόστα χωρίς ζάχαρη βέβαια και έτσι τα έφαγε και σιγά-σιγά συνήθισε τη γεύση τους και τώρα τα τρώει και ωμά. Ο ατμός δεν αφαιρεί βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά από τα φρούτα

 

Λές λοιπόν ότι έχω ελπίδες στο μέλλον να τα φάει και ωμά έτσι ? Γιατί η αλήθεια είναι ότι με ανησυχεί το γεγονός ότι θέλει να φάει το ρυζάλευρο που είναι βιομηχανοποιημένη τροφή και όχι τα φρούτα που είναι φρέσκα και φυσικά. Από ότι κατάλαβα τώρα που τα κάνω έτσι σαν κομπόστα (χωρίς ζάχαρη φυσικά) του αρέσει που είναι χλιαρό και πιο μαλακό στην υφή του. Όχι ότι το τρώει με όρεξη αλλά τρώει περισσότερες κουταλιές.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Καποια φιλη μου που ειχε το ιδιο προβλημα αναγκαστηκε να αναμιγνυει τα φρουτα με ρυζαλευρο. Δεν ειναι ο,τι καλυτερο, αλλα απο το να μην ετρωγε καθολου φρουτα, το προτιμουσε.

 

Η μπουκωμενη μυτη μπορει να ειναι πολλα.

Μια ιωσουλα που απο καπου κολλησε, δεν ειναι αναγκη να βγει εξω το μωρο για να κολλησει.

Τα δοντια προκαλουν καταρροη επισης.

Μπορει να ειναι και απο αλλεργια σε καποια τροφη.

Για να το ελεγξεις αυτο, δινε την καθε τροφη μονη της και σημειωνε αντιδρασεις.

Πραγματι με το βρασιμο χανονται συστατικα, αλλα και παλι, αν δεν τα τρωει αλλιως τα φρουτα με τιποτα, τι να κανεις?

 

Το δοκίμασα να του βάλω και ρυζάλευρο μέσα στα φρούτα αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Έφαγε 5 με 6 κουταλιές πάλι. Και έπειτα επειδή είναι 7300 ήδη δεν θα μου άρεσε να του δώσω και το πρωϊ με τα φρούτα και το απόγευμα ρυζάλευρο.

Ελπίζω η μύτη μας να είναι από τα δόντια του και όχι ίωση. Έχουμε και μια γκρίνια άστα να πάνε. Και όλη την ώρα θέλει να με δαγκώνει. Ευτυχώς δεν δαγκώνει όταν θηλάζει. Κάτι είναι και αυτό.

Τα βρασμένα φρούτα τα δοκίμασα χθές και σήμερα. Δεν έφαγε 5 κουταλιές αλλά έφαγε 10. Κάτι είναι και αυτό. Και εγώ αυτό σκέφτικα όπως το είπες. Καλύτερα να φάει λίγο από το βρασμένο παρά να μην φάει καθόλου από το ωμό. Ελπίζω όσο περνάνε οι μέρες να το συνηθίζει και να τρώει πιο πολύ.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Λές λοιπόν ότι έχω ελπίδες στο μέλλον να τα φάει και ωμά έτσι ? Γιατί η αλήθεια είναι ότι με ανησυχεί το γεγονός ότι θέλει να φάει το ρυζάλευρο που είναι βιομηχανοποιημένη τροφή και όχι τα φρούτα που είναι φρέσκα και φυσικά. Από ότι κατάλαβα τώρα που τα κάνω έτσι σαν κομπόστα (χωρίς ζάχαρη φυσικά) του αρέσει που είναι χλιαρό και πιο μαλακό στην υφή του. Όχι ότι το τρώει με όρεξη αλλά τρώει περισσότερες κουταλιές.

 

σιγά σιγά συνηθίζουν τις γεύσεις..δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα τρώει ποσότητα από την αρχή.. εγώ προσωπικά δεν έδωσα ποτέ ρυζάλευρο, όταν ήρθε ο καιρός της σουπίτσας έβαλα ρυζάκι στη σούπα της. Οταν συνηθίσει τη γεύση των φρούτων θα θέλει να δοκιμάσει κ τα ωμά και όλα, απλά μη βιάζεσαι..είναι απίστευτο το πώς τα μωρά έστω και τόσο μικρά σου δείχνουν τι ακριβώς θέλουν..απλά άφησέ το και θα έρθει ο καιρός του.. άλλωστε ο θηλασμός είναι η βασική του τροφή, τα υπόλοιπα είναι επικουρικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δοκίμασα να του βάλω και ρυζάλευρο μέσα στα φρούτα αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Έφαγε 5 με 6 κουταλιές πάλι. Και έπειτα επειδή είναι 7300 ήδη δεν θα μου άρεσε να του δώσω και το πρωϊ με τα φρούτα και το απόγευμα ρυζάλευρο.

Ελπίζω η μύτη μας να είναι από τα δόντια του και όχι ίωση. Έχουμε και μια γκρίνια άστα να πάνε. Και όλη την ώρα θέλει να με δαγκώνει. Ευτυχώς δεν δαγκώνει όταν θηλάζει. Κάτι είναι και αυτό.

Τα βρασμένα φρούτα τα δοκίμασα χθές και σήμερα. Δεν έφαγε 5 κουταλιές αλλά έφαγε 10. Κάτι είναι και αυτό. Και εγώ αυτό σκέφτικα όπως το είπες. Καλύτερα να φάει λίγο από το βρασμένο παρά να μην φάει καθόλου από το ωμό. Ελπίζω όσο περνάνε οι μέρες να το συνηθίζει και να τρώει πιο πολύ.

 

Τρωει 5 κουταλιες απο το ενα, 10 απο το αλλο και ανησυχεις οτι δεν τρωει?:D

Μα στην ηλικια που ειναι, δεν υπαρχει "απαιτηση" να φανε παραπανω.

Και ξενο γαλα να επινε, παλι ειναι πιθανο να ετρωγε μονο 5 κουταλακια και μετα παλι να ηθελε γαλα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Τρωει 5 κουταλιες απο το ενα, 10 απο το αλλο και ανησυχεις οτι δεν τρωει?:D

Μα στην ηλικια που ειναι, δεν υπαρχει "απαιτηση" να φανε παραπανω.

Και ξενο γαλα να επινε, παλι ειναι πιθανο να ετρωγε μονο 5 κουταλακια και μετα παλι να ηθελε γαλα.

Ανησυχώ γιατί με τον θηλασμό τα πήγαμε πολύ καλά μέχρι τώρα και δεν μου αρέσει να τον πιέζω και γενικά είναι μια μεταβατική περίοδος και μάλλον μου δημιουργεί άγχος. Είναι που θα πάω και στην δουλειά σε 2 εβδομάδες και αγχώθηκα λίγο παραπάνω. Σήμερα που ήμασταν βόλτα και αργίσαμε λίγο να επιστρέψουμε για να φάει έφαγε μισό μηλαράκι και μισή μπανάνα. Φυσικά μετά πάλι θηλάσαμε. Σήμερα κατάλαβα οτι πρέπει να σταματήσω να αγχόνομαι γιατί όπως και να έχει θα τρώει μόνο όσο θέλει κάθε μέρα. Εγώ θα του προσφέρω το γαλατάκι του και αυτός ας τρώει όσο θέλει από τα υπόλοιπα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

σιγά σιγά συνηθίζουν τις γεύσεις..δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα τρώει ποσότητα από την αρχή.. εγώ προσωπικά δεν έδωσα ποτέ ρυζάλευρο, όταν ήρθε ο καιρός της σουπίτσας έβαλα ρυζάκι στη σούπα της. Οταν συνηθίσει τη γεύση των φρούτων θα θέλει να δοκιμάσει κ τα ωμά και όλα, απλά μη βιάζεσαι..είναι απίστευτο το πώς τα μωρά έστω και τόσο μικρά σου δείχνουν τι ακριβώς θέλουν..απλά άφησέ το και θα έρθει ο καιρός του.. άλλωστε ο θηλασμός είναι η βασική του τροφή, τα υπόλοιπα είναι επικουρικά.

Νομίζω ότι έχεις δίκιο και θα πρέπει να το πάρω λίγο πιο χαλαρά. Απλά νομίζω ξέρεις πώς είναι όταν καμιά φορά όταν κολλάει κάπου το μυαλό. Έτσι και αλλιώς με το θηλασμό συνεχίζουμε μια χαρά, και εγώ έχω γάλα και αυτός βλέπω να το απολαμβάνει. Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Από τον άλλο μήνα ο γιατρός θα μας δώσει χορτόσουπα για μεσημέρι. Αν σταματήσω το ρυζάλευρο το απόγευμα και του δίνω πάλι χορτόσουπα για απόγευμα είναι καλό? Ή μήπως δεύτερη φορά φρούτα? Γιατί δεν μου αρέσουν τα βιομηχανοποιημένα για το μωρό.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το εξής πρόγραμμα στην αρχή των στερεών:

πρωί:θηλασμός

δεκατιανο:φρούτα

μεσημέρι-απογευμα-βραδυ:θηλασμος

αυτό εξελίχτηκε σε:

πρωί:θηλασμός

δεκατιανό:φρούτα

μεσημεριανο:χορτοσουπα - μετά κρεατοχορτόσουπα

απογευμα-βραδυ:θηλασμός

αργότερα:

τα πρώτα ίδια

το απόγευμα: βρώμη με δικό μου γάλα κ αλεσμένη μπανάνα ή αβοκάντο

τώρα:

πρωί:γάλα

δεκατιανό:φρούτα+1γιαουρτάκι (ναι τρώει πολύ το πρωί)

μεσημεριανό:κρεατοχορτόσουπα

απόγευμα:βρώμη ή τραχανά ή γιαουρτάκι με δημητριακά ή αστράκι με κοτόζουμο κ ανθότυρο

βράδυ:γάλα

υπάρχουν επιλογές αν δεν θέλεις να δώσεις κρέμες. Εμείς δεν φάγαμε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι έχεις δίκιο και θα πρέπει να το πάρω λίγο πιο χαλαρά. Απλά νομίζω ξέρεις πώς είναι όταν καμιά φορά όταν κολλάει κάπου το μυαλό. Έτσι και αλλιώς με το θηλασμό συνεχίζουμε μια χαρά, και εγώ έχω γάλα και αυτός βλέπω να το απολαμβάνει. Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Από τον άλλο μήνα ο γιατρός θα μας δώσει χορτόσουπα για μεσημέρι. Αν σταματήσω το ρυζάλευρο το απόγευμα και του δίνω πάλι χορτόσουπα για απόγευμα είναι καλό? Ή μήπως δεύτερη φορά φρούτα? Γιατί δεν μου αρέσουν τα βιομηχανοποιημένα για το μωρό.

 

Οπως σου λεει και η maan, επιλογες υπαρχουν αν δε θελεις να δωσεις κρεμες.

Βεβαια καλο ειναι να τηρειται καποιο προγραμμα εισαγωγης των τροφων (βρωμη, σιταρι, καλαμποκι κλπ).

 

Προσωπικα πιστευω οτι ο ανθρωπος μεχρι την ολοκληρωση της αναπτυξης του πρεπει να τρωει απο ολες τις ομαδες τροφων και γαλακτοκομικα δηλαδη και δημητριακα.

Γι αυτο το λογο εγω θελω να του εισαγω σιγα σιγα τα δημητριακα, ξεκινωντας απο το ρυζαλευρο και συνεχιζοντας με σιταλευρο και καλαμποκαλευρο.

Απλα δε θελω να δωσω τα κλασσικα του μαρκετ επειδη εχουν ζαχαρη.

Αφου λοιπον εισαγω αυτα τα δημητριακα, τοτε θα αρχισω καi μουσλι, τραχανα κλπ.

 

Να σας πω την αληθεια με αυτα που βαζουν μεσα, πιο πολυ φοβαμαι το ψωμι απο το φουρνο παρα τις κρεμες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος μας είπε να αρχίσουμε τις στερεές με κρεατόσουπα, μετά κοτόσουπα και αφού τα συνηθίσει αυτά να ξεκινήσουμε τα φρούτα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα). Απ' ότι βλέπω, όμως, οι περισσότερες δίνετε πρώτα ριζάλευρο ή φρούτο. Έχει ξεκινήσει καμιά απο εσας με κρεατόσουπα? Μήπως είναι λάθος αυτό που μου πρότεινε ο παιδίατρος?

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος μας είπε να αρχίσουμε τις στερεές με κρεατόσουπα, μετά κοτόσουπα και αφού τα συνηθίσει αυτά να ξεκινήσουμε τα φρούτα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα). Απ' ότι βλέπω, όμως, οι περισσότερες δίνετε πρώτα ριζάλευρο ή φρούτο. Έχει ξεκινήσει καμιά απο εσας με κρεατόσουπα? Μήπως είναι λάθος αυτό που μου πρότεινε ο παιδίατρος?

 

Οι νεου τυπου παιδιατροι που ειναι και νεογνολογοι και γενικα οι νεες αποψεις για το θεμα ειναι πρωτα να δινονται τα λαχανικα, μετα τα δημητριακα (κρεμες) και τελος τα φρουτα.

 

Οι λογοι ειναι διαφοροι: Τα φρουτα θεωρουνται τα πλεον αλλεργιογονα και πρεπει να εισαγονται τελευταια, αλλα καλο ειναι να ξεκιναει το παιδι απο τα πιο "ανοστα", γιατι ειναι και λογικο οτι αν ξεκινησει απο τα πιο νοστιμα και γλυκα, αντε μετα να συνηθισει το λαχανικο:D

 

Απλα με παραξενευει το γεγονος οτι σας ειπε κατευθειαν να βαλετε και κρεας.

Η σειρα του εμενα μου φαινεται ολοσωστη, αλλα νομιζω οτι το κρεας καλο ειναι να εισαγεται τον 7ο μηνα.

 

Δηλαδη ξεκινας μονο λαχανικα, μετα προσθετεις ρυζαλευρο που ειναι το πιο ελαφρυ δημητριακο, μετα φρουτα, μετα κρεας-κοτοπουλο κλπ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

όντως είναι νεογνολόγος και μου είπε ακριβώς αυτό που λες για τα "άνοστα" λαχανικά που είναι καλύτερο να τα δώσεις στην αρχή. Το ριζάλευρο, βέβαια, μου το έδωσε τελευταίο.

Μου φάνηκε διαβασμένος και γι'αυτό ακολούθησα τη σειρά του, αν και μου φαινόταν πιο λογικό να αρχίσω με φρούτα. Η αλήθεια, όμως, είναι ότι δεν περίμενα να συνηθίσει τις σούπες (που δεν τον ενθουσίασαν ιδιαίτερα) και του έδωσα ήδη φρουτάκι.

Να σταματούσα μήπως το κρέας μέχρι τον 7ο?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω διαβάσει, ο σκοπός είναι να τρώνε κρέας για να καλύπτουν τις νέες ανάγκες τους σε σίδηρο και τα λαχανικά τα βάζουμε για να νοστιμίζουμε το κρέας.

Αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός και απλά μεταφέρω αυτό που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Πριν 10 μέρες ξεκινήσαμε τις στέρεες με ρυζάλευρο το απόγευμα, βιολογικό ρυζάλευρο χωρίς γάλα το οποίο έφτιαχνα με δικό μου γάλα. Μετά από μερικές μέρες δεν ήθελε να το φάει και του έδωσα βιολογική βανίλια πάλι με δικό μου γάλα την οποία τρώει πολύ ευχάριστα.

Από χθες ξεκίνησε και κανονικό γεύμα φρούτων το πρωί, τα οποία φαίνεται να λατρεύει. Γενικά δεν είχα πρόβλημα με την εισαγωγή τροφών ως τώρα.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής...

Ενώ πριν θήλαζε 9-10φορές, πλέιν θηλάζει μόνο 3-4 επειδή μάλλον χορταίνει αρκετά και δεν αποζητά το στήθος πιο συχνά. Είναι νορμάλ αυτό??? Το στήθος πρήζεται πολύ (μείωση παραγωγής) και προς το παρόν προσπαθώ με αντλήσεις να αποσυμφορίσω το στήθος. Στην κατάψυξη έχω άφθονο γάλα το οποίο δεν φαίνεται να πίνει με όρεξη, οπότε αυτό που αντλώ το βάζω στις κρέμες του.

Αυτό που με ανησυχεί σωματικά αλλά και ψυχολογικά είναι που πλέον τρώει ανά 4 ώρες, ενώ πριν έτρωγε ανά 1-1,5 ή 2 ώρες. Επειδή είναι ήδη κοντά στα 10 κιλά όλοι μου λένε ό,τι απλά χορταίνει καλυτερα...

Μήπως κανω κάτι λάθος? Μήπως να του δίνω το στήθος ενδιάμεσα και ας μην το αποζητά?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να θηλάζεις πριν του δώσεις γεύμα στερεών.

Αν θες να μειωθεί λίγο η παραγωγή σου, μην αντλείς. Το βράδυ θηλάζεις?

Το μωρό τρώει όσο χρειάζεται, εκείνο ξέρει καλύτερα, μην ανησυχείς.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

όντως είναι νεογνολόγος και μου είπε ακριβώς αυτό που λες για τα "άνοστα" λαχανικά που είναι καλύτερο να τα δώσεις στην αρχή. Το ριζάλευρο, βέβαια, μου το έδωσε τελευταίο.

Μου φάνηκε διαβασμένος και γι'αυτό ακολούθησα τη σειρά του, αν και μου φαινόταν πιο λογικό να αρχίσω με φρούτα. Η αλήθεια, όμως, είναι ότι δεν περίμενα να συνηθίσει τις σούπες (που δεν τον ενθουσίασαν ιδιαίτερα) και του έδωσα ήδη φρουτάκι.

Να σταματούσα μήπως το κρέας μέχρι τον 7ο?

 

Εγω λεω να κανεις αυτο που σου λεει ο γιατρος.

Δεν τον κοβω να λεει και βλακειες αλλωστε:D

 

Καλημέρα κορίτσια.

Πριν 10 μέρες ξεκινήσαμε τις στέρεες με ρυζάλευρο το απόγευμα, βιολογικό ρυζάλευρο χωρίς γάλα το οποίο έφτιαχνα με δικό μου γάλα. Μετά από μερικές μέρες δεν ήθελε να το φάει και του έδωσα βιολογική βανίλια πάλι με δικό μου γάλα την οποία τρώει πολύ ευχάριστα.

Από χθες ξεκίνησε και κανονικό γεύμα φρούτων το πρωί, τα οποία φαίνεται να λατρεύει. Γενικά δεν είχα πρόβλημα με την εισαγωγή τροφών ως τώρα.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής...

Ενώ πριν θήλαζε 9-10φορές, πλέιν θηλάζει μόνο 3-4 επειδή μάλλον χορταίνει αρκετά και δεν αποζητά το στήθος πιο συχνά. Είναι νορμάλ αυτό??? Το στήθος πρήζεται πολύ (μείωση παραγωγής) και προς το παρόν προσπαθώ με αντλήσεις να αποσυμφορίσω το στήθος. Στην κατάψυξη έχω άφθονο γάλα το οποίο δεν φαίνεται να πίνει με όρεξη, οπότε αυτό που αντλώ το βάζω στις κρέμες του.

Αυτό που με ανησυχεί σωματικά αλλά και ψυχολογικά είναι που πλέον τρώει ανά 4 ώρες, ενώ πριν έτρωγε ανά 1-1,5 ή 2 ώρες. Επειδή είναι ήδη κοντά στα 10 κιλά όλοι μου λένε ό,τι απλά χορταίνει καλυτερα...

Μήπως κανω κάτι λάθος? Μήπως να του δίνω το στήθος ενδιάμεσα και ας μην το αποζητά?

 

Φυσικα δεν χρειαζεται πια τοσο πολυ γαλα και λογω ηλικιας και λογω στερεων και λογω κιλων.

Κατα τη γνωμη μου 3-4 φορες θηλασμος καθε μερα ειναι πολυ καλα για να διατηρηθει και η παραγωγη σου.

Αν θηλαζε μονο 2 ισως και να υπηρχε προβλημα.

Δεν ειναι και παλι απολυτο, καποιες διατηρουν θηλασμο και με 2 φορες μονο.

Αλλα 4 ειναι καλα.

Εγω πχ τα λαχανικα του τα δινω σκετα χωρις γαλα για να φαει αρκετα και οταν ειναι η ωρα του ρυζαλευρου, δινω πρωτα το στηθος και μετα λιγη κρεμα συμπληρωματικα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Να θηλάζεις πριν του δώσεις γεύμα στερεών.

Αν θες να μειωθεί λίγο η παραγωγή σου, μην αντλείς. Το βράδυ θηλάζεις?

Το μωρό τρώει όσο χρειάζεται, εκείνο ξέρει καλύτερα, μην ανησυχείς.

 

Το βράδυ εννοείς κατά την διάρκεια της νύχτας? Συνήθως όχι. Δηλαδή τρώει στις 9 και μετά στις 6 το πρωί αλλά αυτό γίνεται πριν την εισαγωγή των στέρεων τροφών. Καμιά φορά και αν ξυπνήσει και ζητήσει στήθος τον ταίζω κατά την διάρκεια της νύχτας.

Όσο για την παραγωγή το μόνο που με αγχώνει είναι ό,τι σε 2 μήνες θα επιστρέψω στην δουλειά και δεν θα μπορώ να αντλώ εκεί, άρα μάλλον πρέπει να ακολουθήσω τις δικές του ανάγκες και όχι τις δικές μου...

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Φυσικα δεν χρειαζεται πια τοσο πολυ γαλα και λογω ηλικιας και λογω στερεων και λογω κιλων.

Κατα τη γνωμη μου 3-4 φορες θηλασμος καθε μερα ειναι πολυ καλα για να διατηρηθει και η παραγωγη σου.

Αν θηλαζε μονο 2 ισως και να υπηρχε προβλημα.

Δεν ειναι και παλι απολυτο, καποιες διατηρουν θηλασμο και με 2 φορες μονο.

Αλλα 4 ειναι καλα.

Εγω πχ τα λαχανικα του τα δινω σκετα χωρις γαλα για να φαει αρκετα και οταν ειναι η ωρα του ρυζαλευρου, δινω πρωτα το στηθος και μετα λιγη κρεμα συμπληρωματικα.

 

Στην φρουτόκρεμα δεν βάζω γάλα επειδή θηλάζει πριν και μετά. Προς το παρόν δεν τρώμε σουπίτσες εμείς. Στην βανίλια ή ρυζάλευρο επειδή είναι βιολογικά τις κάνω με δικό μου γάλα. Αυτό που λες να θηλάζω πρώτα και μετά να δίνω την κρέμα μου αρέσει σαν ιδέα αλλά τι θα γίνει μετά που θα γυρίσω στην δουλεια???

Επίσης ήταν να φάει στις 2:30 και στην 01:30 ζήτησε και θήλασε. Τι γίνεται με το πρόγραμμά του τώρα? Πότε θα φάει την απογευματινή κρέμα???Με μπερδεύει αυτό.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...