Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Καλε κεχρι εδινα στην καρδερινα, θα το φαει και ο καρδερινος μου τωρα???:P

:P

το κεχρί και το ρυζάλευρο τα δίνουν πρώτα γιατί δεν έχουν γλουτένη. Βοήθα κι εσύ λίγο: γιατί δεν θες ρυζάλευρο, λόγω ζάχαρης, λόγω του ότι έχει υποστεί βιομηχανική επεξεργασία ή λόγω μη θρεπτικότητας; (πώς τα λέω η άτιμη:rolleyes:)

 

Το κεχρί απ'ό,τι ξέρω είναι αρκετά θρεπτικό. Η Holle έχει βιολογικό χωρίς ζάχαρη και γάλα. Δεν είναι και ό,τι πιο νόστιμο, αλλά με διάφορες προσθήκες (μπανάνα λιωμένη, μήλο βρασμένο, κάστανο βρασμένο και λιωμένο) γίνεται καλό. Ρυζάλευρο βιολογικό και νόστιμο με φυσική βανίλια και κινόα (χωρίς ζάχαρη-γάλα) έχει η Babynat, εγώ κάνω μίξεις από διάφορα.

 

Αλλιώς δώσε πάλι φρούτα, άλλον συνδυασμό από το πρωί, ή γλυκοπατάτα ή γλυκιά κολοκύθα

 

 

ουφ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Προσωπικα μια χαρα θρεπτικο το θεωρω το ρυζαλευρο και πιστευω οτι μεχρι την ενηλικιωση τους οι ανθρωποι πρεπει να τρωνε ολες τις ομαδες τροφων, δηλ και τα δημητριακα και τα γαλακτοκομικα και ολα.

Απλα θα ηθελα να αποφυγω την ετοιμη κρεμα ρυζαλευρο γιατι δε μου αρεσει η τροφη σε σκονη και δε θελω να δινω ζαχαρη στο μωρο.

 

Ποσο ακομα να παχυνει αυτο το αγορι???:P

Μιλαμε οτι εχει κατι μπουτια, μα κατι μπουτια...

 

Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης η κορη μου που εφαγε κρεμα βανιλια ρυζαλευρο, φαριν λακτε και αραβοσιτου, ουτε παχυνε ουτε εθιστηκε στη ζαχαρη.

Και γενικα εχει πολυ καλες διατροφικες συνηθειες.

Ακομα ομως δεν του εχω δωσει φρουτα, τα δινω τελευταια, σε καμμια εβδομαδα θα αρχισουμε.

 

Palladin δεν μπορω να θυμηθω, βοηθα λιγο.

Αβγο ποτε δινουμε? γιαουρτι?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω και λαχανικα. να αρχισω πατατα με κατι αλλο ή καροτο?

αφού έχετε θέμα καλύτερα όχι καρότο. όχι σκέτο τουλάχιστον.

Η δικιά μου στούμπωσε για τα καλά μια φορά που της έδωσα σκέτο στην αρχή και τελικά τα έκανε 3 μέρες μετά με πολύ κλαμα:( Και ακολούθησε μια υπερπαραγωγή χρωμάτων και υφών :lol: μέχρι να τα κάνει όλα των προηγούμενων ημερών 8 φορές έκανε εκείνη τη μέρα 5 απανωτές + 3 απανωτές:lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το καροτο ειναι λιγο "συσφικτικο"...:P

το δινουμε και σε διαρροια να καταλαβεις.

εγω παντως λαχανικα τον ξεκινησα με πατατα-καροτο-κολοκυθι ολα μαζι και απο προχθες προσθεσα μπροκολο και τωρα θα αρχισω να προσθετω και αλλα, πχ σελινο

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω λεω να του δωσεις κανονικα τα λαχανικα του παιδιου και μην υποθετεις οτι ειναι δυσκοιλιος.

Αφου τα κανει μονος του και χωρις κλαμματα, δε βλεπω που ειναι το προβλημα.

Το καταλαβανω βεβαια (μην το παιζουμε και εξυπνες) γιατι κι εγω αγχωνομουν και αγχωνομαι, αλλα σε βεβαιω οτι ειναι κατι φυσιολογικο που γινεται μεχρι να συνηθισει το εντερο και να στρωσει οριστικα.

Βεβαια σαφως και πρεπει να εχεις το νου σου μην ξεχαστει το παιδι καμια εβδομαδα και τρεχεις μετα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

το κολοκυθι δεν ειναι εποχης (μαλλον το ξερεις:rolleyes:) αλλα για μια εβδομαδα ετσι τα ξεκιναω τα μωρα.

τωρα προσθετω εποχης, σελινο, παντζαρι, πρασσο, μπροκολο κλπ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες, αλλα αυτη η ανυσηχια της μανας!! τρωγομαι με τα ρουχα μου καμια φορα..

πριν γεννησω καμια φορα εβλεπα αυτα τα παιδακια στις διαφημισεις, που ξυπνανε χαρουμενα, που γελανε ολη την ωρα και ελεγα οτι ετσι θα ειναι το παιδι μου..καλα!! οντως θελει ψυχραιμια γιατι στο τελος θα τους δημιουργησουμε προβλημα εκει που δεν εχουν!!:?

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο το κολοκυθι το εχω μεγαλο αχτι..γιατι ολοι ξερουμε πως μεγαλωνουν ακομα και το καλοκαιρι που θεωρειται η εποχη τους!!! οκ, θα δω πως παει και θα ειμαι πιο ανοιχτη στα "της εποχης"

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδι μου τρωγομαι με τα ρουχα μου ουτως η αλλως και εκτος μητροτητας:P

Γι αυτο λεω μην το παιζω και εξυπνη στις αλλες, αφου ξερω τι σκασιλα τραβαμε ολες.

Παντως γενικα προτιμω τα της εποχης ακομα και απο τα βιολογικα.

 

Θα σου πω ενα παραδειγμα. ΜΙα φορα ειμαι με τη θεια μου (η οποια την ψαχνει πολυ γενικα, εχω γραψει σχετικα για εκεινη) σε ενα καταστημα βιολογικων και θελουμε να αγορασουμε καροτα.

Απο που ειναι ρωταει τα καροτα.

Απο τη Θηβα της λεει η πωλητρια.

Βρε ποιος ειδε το Θεο και δε φοβηθηκε...

 

Καλα τους λεει, καροτα απο τη Θηβα, ποτισμενα απο τον Ασωπο, τι σοι βιολογικα μπορει να ειναι?

 

Κατα τη γνωμη μου αμα την ψαξεις και υπερβολικα το πιθανοτερο ειναι η να τρελαθεις η να τη βγαζεις με ψωμι και νερο (και για το ψωμι παλι δεν ειμαι σιγουρη...).

 

Ασε που ειμαι και λιγο της αποψης να συνηθιζει ο οργανισμος στο "δηλητηριο" λιγο λιγο για να μην πεθανει απο το πολυ (συστημα Ιουλιου Καισαρα:P).

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω η αληθεια ειναι δεν τα παω καλα με τα βιολογικα προιοντα..

 

τα πεθερικα μου στο χωριο βαζουν κηπο με τα παντα. ακομα και οι ιδιοι ραντιζουν καμια φορα πχ.τις ντοματες για να σωθουν.. ενταξει δεν βαζουν σε ποσοτητες, αλλα ποσες φορες δεν εχουν βαλει τιποτα (το αφησαν για να δουν) και δεν εχουμε φαει ουτε κομματι..

 

τωρα στην αθηνα απλα οταν χρειαστω προσπαθω να παιρνω τα της εποχης και οτι εχουν!! εχω μια φιλη (δικηγορος και αυτη ..) εχει παθει μια ψυχωση με τα βιολογικα.. ακομα και γαλα βιολογικο..καθε φορα που μιλαμε νομιζω οτι εγω τρωω δηλητηριο.. το σχολιαζω απλα γιατι οντως και η συνεχη ενασχοληση με το ολο θεμα ε, στο τελος θα μας τρελανει!!

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Palladin δεν μπορω να θυμηθω, βοηθα λιγο.

Αβγο ποτε δινουμε? γιαουρτι?

η παιδίατρος μας λέει 10 μηνών γιαουρτι και 1 έτους αβγό, πρώτα κρόκο και μετά ασπράδι.

 

σου στέλνω και σχετικό πμ

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Επειδη εγω ειμαι υπερ των δημητριακων στο μωρο, απλως δεν ηθελα να δωσω τις κρεμες του μαρκετ γιατι εχουν ζαχαρη, αφησα τον αντρα μου τελικα να αγορασει κρεμα βανιλια-ρυζαλευρο απο το μαρκετ, γιατι "μην ειμαι λεει υπερβολικη"...

 

Ενω λοιπον απο τα λαχανικα τρωει 10 κουταλιες και το βουλωνει, απο την κρεμα εφαγε και το πιατο.

Η επομενη κινηση ηταν να μου πει "δεν του ξαναδινουμε τετοιο πραγμα, βρες κατι χωρις ζαχαρη, θηλαζε τον μονο γιατι αυτος θα γινει τεραστιος":p

Δεν ξερω ποσα κιλα ειναι, την αλλη εβδομαδα θα τον ζυγισουμε, αλλα μιλαμε οτι το μωρο εχει γινει θηριο.

Το τι το ευχαριστηθηκα δε λεγεται...:rolleyes:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος μας λέει 10 μηνών γιαουρτι και 1 έτους αβγό, πρώτα κρόκο και μετά ασπράδι.

 

σου στέλνω και σχετικό πμ

 

Kοριτσια εμενα το ρυζαλευρο δε το συμπαθει πολυ και δε ετρωγε και της εδωσα γιαουρτι μου ειπε ο γιατρος και το τρωει καλυτερα...

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη γι αυτο ρωτησα, γιατι αλλοι γιατροι ξεκινανε το γιαουρτι τον 6ο μηνα και μαλιστα καποιοι δε δινουν καθολου κρεμα στα μωρα, δινουν κατευθειαν γιαουρτι για απογευματινο. Ειδικα αν ειναι το μωρο παχυ.

 

Ομως συστηνουν αυτα τα παιδικα που δεν ειναι κανονικο γιαουρτι, αλλα επιδορπια γιαουρτιου, οποτε ισως αυτο να παιζει καποιο ρολο.

Το κανονικο γιαουρτι ειναι με φρεσκο γαλα.

 

Γι αυτο ειπα μηπως δωσω κι εγω κανενα γιαουρτι και του κανω λιγη διαιτα του ντρουλη:P

Αλλα δε θελω να τα δωσω αυτα τα επιδορπια. Την πατησα με τη δεσποινα και το εχω μετανιωσει, γιατι το κανονικο γιαουρτι της μυριζει τωρα και δεν το θελει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσενα το ρυζαλευρο δεν το συμπαθει και ειναι "μοντελο".

Εμεις θα τον τσουλαμε σε λιγο....:confused:

 

Κασ το delta advance δεν ειναι επιδορπιο ειναι κανονικο γιαουρτι και μαλιστα μου ειπε να της δινω 2 αλλα εγω σταματαω στο 1 και η ιδια δηλαδη, δεν πειρε καθολου βαρος μονο 100 γρ αυτο το μηνα στην προσπαθεια μας να φαει ρυζαλευρο που δε ετρωγε, βεβαια προχθες της το εδωσα ξανα και το εφαγε , τυχαιο η οχι δε ξερω, παντως λεω να επικεντρωθω στο γιαουρτακι και να αποφυγω κρεμες.

Και ηθελα να γραψω και κατι αλλο και το ξεχασα να ποιος ειναι ο λογος που δε γραφω το αλτχαιμερ προχωραι γρηγορα...

 

Και ουτως η αλλως στο προγραμμα που δινει ο γιατρος μου, το εχει εναλαξ μια μερα γιαουρτι μια κρεμα οχι καθε μερα κρεμα...

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Επειδη εγω ειμαι υπερ των δημητριακων στο μωρο, απλως δεν ηθελα να δωσω τις κρεμες του μαρκετ γιατι εχουν ζαχαρη, αφησα τον αντρα μου τελικα να αγορασει κρεμα βανιλια-ρυζαλευρο απο το μαρκετ, γιατι "μην ειμαι λεει υπερβολικη"...

 

Ενω λοιπον απο τα λαχανικα τρωει 10 κουταλιες και το βουλωνει, απο την κρεμα εφαγε και το πιατο.

Η επομενη κινηση ηταν να μου πει "δεν του ξαναδινουμε τετοιο πραγμα, βρες κατι χωρις ζαχαρη, θηλαζε τον μονο γιατι αυτος θα γινει τεραστιος":p

Δεν ξερω ποσα κιλα ειναι, την αλλη εβδομαδα θα τον ζυγισουμε, αλλα μιλαμε οτι το μωρο εχει γινει θηριο.

Το τι το ευχαριστηθηκα δε λεγεται...:rolleyes:

η ζάχαρη είναι νόστιμο πράγμα:D

πάντως αν έχεις βιολογάδικο κοντά σου, πάρε το ρυζάλευρο της Babynat, είναι πολύ νόστιμο και δεν έχει ζάχαρη

Kοριτσια εμενα το ρυζαλευρο δε το συμπαθει πολυ και δε ετρωγε και της εδωσα γιαουρτι μου ειπε ο γιατρος και το τρωει καλυτερα...

τα παιδικά γιαούρτια - επιδόρπια δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου.

Βεβαια κάθε παιδίατρος ακολουθεί το δικό του πρόγραμμα, η δική μου προτείνει να δώσω απ'ευθείας το γνησιο παραδοσιακό πρόβειο γιαούρτι, αλλά από 10 μηνών.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin αυτα σκεφτομαι να κανω.

Να παρω το βιολογικο που δεν εχει ζαχαρη και να του δωσω κατευθειαν κανονικο γιαουρτι στον 10ο.

Να δω τι θα κανει ο αντρας μου τις κρεμες που πηγε και πηρε. Ειχε και κουπονια που εληγαν και αγορασε 6 κουτια!!!:P:p:p

 

Μωρε γελαω αλλα ανησυχω λιγο που τον βλεπω τοσο ζουμπουρλουδικο τον μικρο.

Ο αντρας μου μεχρι τα 12 ηταν χοντρουλης και φοβαμαι οτι μαλλον εχει παρει απο εκεινον.

Να μου πεις εκεινος αδυνατισε και δεν ξαναπαχυνε ποτε κι εγω που ημουν αδυνατο παιδακι, εχω γινει σαν την μπεμπα στο τραγουδι.

 

Αλλη τοση!!!:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως επειδή και η δική μου είναι πολύ βαριά (είναι όμως και πολύ ψηλή, δεν τη λες χοντρή) μέχρι 8 μηνών προτιμούσα να της δίνω 2 γεύματα τη μέρα (φρούτα και φαγητό) και απογευματινό της έδινα σπάνια, προτιμούσα να θηλάζω γιατί αλλιώς μειώνονταν αρκετά τα γεύματα θηλασμού. Πρόσφατα της ξεκίνησα καθημερινά απογευματινό

 

πάντως μην ανησυχείς, δεν σημαίνει ότι θα παραμείνει χοντρούλης.

μπορεί με το μπουσούλημα να κάψει θερμίδες!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας ετσι μας βλεπω μαλλον.

Να τρωει το πρωι που λειπω φρουτα και το μεσημερι φαγητο και μετα κυριως θηλασμο.

Ειναι ψηλος κι εμενα βρε παιδι μου, αλλα αν τον δεις ειναι ολοστρογγυλος...:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

γιαουρτάκι εγώ έδωσα κατσικίσιο από τον 8ο (δε σκοπεύω να δώσω αυτά τα παιδικά)

αυγο, πορτοκάλι και ψάρι δεν έχω δώσει ακόμα, προτιμώ να περιμένω λίγο ακόμα να χρονίσει

γάλα αγελαδινό δε θέλω να δώσω, το καθυστερώ όσο μπορώ (ούτε κρέμες με γάλα)

ρυζάλευρο είχα δώσει βιολογικό ανακατεμένο με δικό μου γάλα , αλλά του προκαλούσε δυσκοιλιότητα και το σταματησα. μπορείς να αλέσεις ρύζι και να του το δώσεις αν θες, το ίδιο είναι

ακτινίδιο του δίνω, αλλά χωρίς τα σποράκια

μπανάνα ξεκινήσαμε στον 9ο, είναι αλλεργιογόνος μας είχε πει ο παιδίατρος και επειδή έχουμε μια τάση στις αλλεργίες, είπαμε να την αποφύγουμε

αυτή τη στιγμή εμφανίσαμε ατοπική δερματίτιδα (σε ήπια μορφή ευτυχώς) και ψαχνόμαστε να δούμε τι την προκάλεσε.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ζουζουνελ αυτο με τις αλλεργιες σηκωνει πολυ συζητηση.

Το τι εχω τραβηξει εγω δε λεγεται.

Γεννησα και αντι να παω σπιτι μου, ετρεχα στο συγγρου:rolleyes:

 

Το συμπερασμα με το οποιο πια συμφωνω ειναι οτι κανενα τροφιμο δεν ειναι απο μονο του αλλεργιογονο, ειναι αλλα που στην ουσια προκαλουν την αλλεργια και το τροφιμο απλα πυροδοτει μια κατασταση.

Αστα τωρα μη μπερδευτουμε με τα δικα μου συμπερασματα:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ το θέμα της αλλεργίας

αλλά πιστεύω ακόμα πως άλλο είναι να αντιμετωπισει ένα μωρό 6 μηνών μια τέτοια κατάσταση και άλλο να είναι ενός χρονού

γι' αυτό και μόνο το λόγο καθυστερώ κάποιες τροφές

απο αλλεργίες δυστυχώς έχουμε ιστορικό, εγώ με αλλεργική ρινίτιδα, παπουδογιαγιάδες με τα δικά τους... είδωμεν...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι και αν ξέρετε μου απαντάτε. Στον μικρό μου άρχισα να δίνω ρυζάλευρο (σκέτο και όχι κρέμα βανίλια που είπε ο γιατρός) και φρούτα το πρωί (αχλάδι-μήλο-μπανάνα). Το ρυζάλευρο το τρώει μια χαρά αλλά τα φρούτα δεν τα θέλει καθόλου. Καμιά ιδέα για να τα φάμε και αυτά ? Επισής κάπου διάβασα ότι μπορεί να έχει συμπτώματα κρυολογίματος και να είναι μπουκωμένη η μύτη του ή να τρέχει αν σε κάποιο από αυτά που του δίνεις έχει τροφική δυσανεξία. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Γιατί εμένα έχει μερικές μέρες βουλωμένη μύτη και σαν φλέματα αλλά δεν τον έβγαλα έξω με το κρύο. Λέτε να είναι από κάποια τροφή ή μήπως επειδή βγάζουμε δόντια ? (Έχουμε ήδη δυο κάτω και ετοιμάζονται και τα επάνω) Επίσης κάπου διάβασα για βρασμένο αχλάδι και μήλο αντί για φρέσκο. Έτσι όμως δεν χάνει τις βιταμίνες του το φρούτο ? :?:

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...