Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

φτου σας ρε! :)

παντως να πω στην παιδιατρο οτι δεν θα φαμε ρυζαλευρο, σωστα;

 

 

Άμα δεν την φοβάσαι ... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Σοβαρά τώρα ... εμείς λέγαμε "ΟΚ", κάναμε τα δικά μας και τον επόμενο μήνα απλώς την ενημερώναμε και δεν μπορούσε να πει τίποτε. Φυσικά στις επόμενες οδηγίες της έβαζε την "κασέτα" να παίξει, πάλι λέγαμε "ΟΚ" και όλα καλά. Την εμπιστευόμασταν στα υπόλοιπα θέματα, γιατί ήταν έμπειρη παιδίατρος αλλά και πάλι εκ των υστέρων βλέπουμε ότι πχ το θέμα των αλλεργιών μας δεν το χειρίστηκε σωστά και κάναμε εμβόλια που δεν θα έπρεπε να κάνουμε στην εποχή που τα κάναμε. Θέλω να καταλήξω ότι, αν ο γιατρός σας δεν κρατάει καρτέλα με το ιστορικό, για να το συμβουλεύετε, χρειάζεται να το θυμίζετε κάθε φορά και ίσως 2-3 φορές μέσα στην επίσκεψη, όταν δίνει φάρμακα, όταν κάνει συστάσεις που σας φαίνονται σημαντικές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Άμα δεν την φοβάσαι ... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Σοβαρά τώρα ... εμείς λέγαμε "ΟΚ", κάναμε τα δικά μας και τον επόμενο μήνα απλώς την ενημερώναμε και δεν μπορούσε να πει τίποτε. Φυσικά στις επόμενες οδηγίες της έβαζε την "κασέτα" να παίξει, πάλι λέγαμε "ΟΚ" και όλα καλά. Την εμπιστευόμασταν στα υπόλοιπα θέματα, γιατί ήταν έμπειρη παιδίατρος αλλά και πάλι εκ των υστέρων βλέπουμε ότι πχ το θέμα των αλλεργιών μας δεν το χειρίστηκε σωστά και κάναμε εμβόλια που δεν θα έπρεπε να κάνουμε στην εποχή που τα κάναμε. Θέλω να καταλήξω ότι, αν ο γιατρός σας δεν κρατάει καρτέλα με το ιστορικό, για να το συμβουλεύετε, χρειάζεται να το θυμίζετε κάθε φορά και ίσως 2-3 φορές μέσα στην επίσκεψη, όταν δίνει φάρμακα, όταν κάνει συστάσεις που σας φαίνονται σημαντικές.

 

Δεν την φοβάμαι καθολου...και το ξέρει :)

Αντε να δουμε...και το κρίμα στο λαιμό σας!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αντί για μαγιά (που λογικά παίρνεις τις lanes), να πάρεις το fenugreek. Δες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31133

 

συμφωνω και γω ειναι προφανες οτι περνατε αλμα αναπτυξης.θεωρω προσωπικα οτι ειναι νωρισ να του δωσεισ στερεες καθως και ανωφελο να δωσεις ξενο που θα φερει αντιθετα αποτελεσματα.το μωρακι σου απο μονο του θα φτιαξει τη ποσοτητα που χρειαζεται μια λυση ειναι να κανεις παραπανω αντλησεις και η αλλη αν δε στο ζητα μονο του τοβραδυ αυξησε εσυ τους νυχτερινους θηλασμους.

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!Εχθές κατάφερα και έκανα οχτώ αντλήσεις εκ των οποίων η μια βραδυνή (η οποία είναι στάνταρ πλέον τις τελευταίες δύο εβδομάδες παρόλο που το μωρό δεν ξυπνάει!!)Ελπίζω να δώ αποτελέσματα!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειναι λαθος να δινω στην μικρη να θηλαζει μετα το γευμα της; Το τρωει κ την πιανει νυστα οποτε την παιρνω για υπνο στο κρεβατι μας κ θελει να θηλασει επειδη ετσι το εχει συνδιασει.Μηπως ειναι υπερβολικο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ζαχαρενιοσ μου ειναι εξι μιση μηνων.εδω και μισο μηνα εχουμε ξεκηνησει φρουτοκρεμα και εδω και καμια βδομαδα χορτοσουπα.δεν εχει παρουσιασει καποια αλλεργια στην αρχη δοκιμαζε διστακτικα πρωτα απτο δαχτυλο μου και μετα με το κουταλακι.καποια στιγμη εφτασε να τρωει φρουτοκρεμα γυρω στα 150 ml εδω και καποεσ μερες αρνηται πεισματικα να φαει τα φρουτα του καλα για τη χορτοσουπα ουτε που το συζηταω.κανω το καραγκιοζη για να φαει μπας και γελασει και ανοιξει το στομα για να του δωσω καμια κουταλια.την οποια σημειωτεον τη τρωει μια χαρα αμα μπει στο στομα του και δεν δειχνει δυσαρεστημενος.στεναχωριεμαι γιατι ηθελα σιγα σιγα να του κοβω ενδιαμεσα στη μερα καποια γευματα θηλασμου επειδη θα γυρισω για δουλεια.να σας πω οτι πριν απο καθε γευμα θηλαζα και μετα επισης αν ζηταγε.τι να κανω τοχει σφραγισει και δεντανοιγει καθολου.....

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

am13, μπορεί να περνάει καμιά ίωση ελαφρά και να μην έχει πολλή όρεξη. Επίσης, μπορεί να μην θέλει πια τα αλεσμένα. Σ΄αυτή την περίπτωση, δοκίμασε να του λιώσεις με το πηρούνι μπανάνα ή να τρίψεις στο ψιλό του τρίφτη αχλάδι ή/και μήλο. Για το μεσημέρι, πάλι τα λαχανικά μπορείς να τα λιώνεις με το πηρούνι ή να του δώσεις στο χέρι να φάει λίγο μπρόκολο ή στικς από λαχανικά και βλέποντας την αντίδρασή του θα προσαρμόσεις το φαγητό αναλόγως.

Αν ούτε έτσι τρώει, τότε συνέχισε να του προσφέρεις χωρίς άγχος και χωρίς να τον πιέζεις, και κάποια στιγμή θα ξαναφάει. Τα μωρά περνάνε πολλές τέτοιες φάσεις που δεν θέλουν να τρώνε σχεδόν τίποτα.

Όσο για την επιστροφή σου στη δουλειά, μην αγχώνεσαι, θα προσαρμοστεί όταν χρειαστεί και θα τρώει, όμως είναι πολύ μικρούλης, θα έλεγα στην αρχή οπωσδήποτε να αφήνεις δικό σου γάλα για κάθε γεύμα και στην πορεία θα δεις πώς ανταποκρίνεται, ίσως να μην θέλει κι όλας να πίνει από ένα σημείο και μετά αντλημένο γάλα και να προτιμά να σε περιμένει για να θηλάσει, αλλά αυτό θα το δεις στην πορεία.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

am13, μπορεί να περνάει καμιά ίωση ελαφρά και να μην έχει πολλή όρεξη. Επίσης, μπορεί να μην θέλει πια τα αλεσμένα. Σ΄αυτή την περίπτωση, δοκίμασε να του λιώσεις με το πηρούνι μπανάνα ή να τρίψεις στο ψιλό του τρίφτη αχλάδι ή/και μήλο. Για το μεσημέρι, πάλι τα λαχανικά μπορείς να τα λιώνεις με το πηρούνι ή να του δώσεις στο χέρι να φάει λίγο μπρόκολο ή στικς από λαχανικά και βλέποντας την αντίδρασή του θα προσαρμόσεις το φαγητό αναλόγως.

Αν ούτε έτσι τρώει, τότε συνέχισε να του προσφέρεις χωρίς άγχος και χωρίς να τον πιέζεις, και κάποια στιγμή θα ξαναφάει. Τα μωρά περνάνε πολλές τέτοιες φάσεις που δεν θέλουν να τρώνε σχεδόν τίποτα.

Όσο για την επιστροφή σου στη δουλειά, μην αγχώνεσαι, θα προσαρμοστεί όταν χρειαστεί και θα τρώει, όμως είναι πολύ μικρούλης, θα έλεγα στην αρχή οπωσδήποτε να αφήνεις δικό σου γάλα για κάθε γεύμα και στην πορεία θα δεις πώς ανταποκρίνεται, ίσως να μην θέλει κι όλας να πίνει από ένα σημείο και μετά αντλημένο γάλα και να προτιμά να σε περιμένει για να θηλάσει, αλλά αυτό θα το δεις στην πορεία.

η αλήθεια ειναι ότι περνά ένα μπούκωμα πο του το κόλλησα μάλλον εγώ .είναι έτσι εδω και μιαμιση βδομάδα.μκάρι να φταίει αυτο και αμα του περάσει να ξαναρχίσει το φαί. εχω παρατηρήσει επίσης ότι προτημά να τρωει να γλέιφει για την ακρίβεια κομματακια, π.χ. του δωσα χτεσ ενα κομματακι πεπονι και τογλειφε για αρκετη ώρα.στην αρχη ομως του ειχα δωσει ενα κομματακι μπανάνα και παραλιγο να μου πνιγει.και φοβαμαι πολυ από τότε.εσένα στην ιδια ηλικια με τον δικό μου του τα έδινες σε στικάκια?δε φοοσοθνά μην πνιγεί??

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν τα έδινα σε στικάκια από τόσο μικρά, μετά τους 8 μήνες, αλλά τότε άρχιζαν πάνω κάτω τα παιδιά μου να δείχνουν ότι δεν τους άρεσαν πλέον αλεσμένα, μείωναν την ποσότητα και γκρίνιαζαν. Τότε άρχιζα να τα λιώνω με το πηρούνι ή τα σκληρά φρούτα στο ψιλό του τρίφτη.

Όμως την μπανάνα μπορείς να τη λιώσεις με το πηρούνι και να τη δώσεις σκέτη, λιώνει πολύ καλά, και το πεπόνι ίσως λιώσει καλά, δοκίμασέ το. Δες μήπως έτσι σκέτα τα τρώει καλύτερα από τη φρουτόκρεμα. Αν αντιδράσει και δεν τα θέλει, μάλλον δεν είναι έτοιμο ακόμα και επανέρχεσαι στο άλεσμα και ξαναδοκιμάζεις αργότερα. Μην αγχώνεσαι πάντως, όλα τα παιδιά περνάνε από φάσεις που δεν τρώνε και πολύ καλά!

 

Τα στικάκια σου τα έγραψα για αργότερα, όμως το κάθε παιδί είναι έτοιμο σε διαφορετική ηλικία. Το μπρόκολο όμως είναι πολύ μαλακό και ίσως μπορεί να το φάει από τώρα. Γενικά δοκιμάζεις και βλέπεις...

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειναι λαθος να δινω στην μικρη να θηλαζει μετα το γευμα της; Το τρωει κ την πιανει νυστα οποτε την παιρνω για υπνο στο κρεβατι μας κ θελει να θηλασει επειδη ετσι το εχει συνδιασει.Μηπως ειναι υπερβολικο;

 

θεωρω πως δεν κανεις κατι λάθος.δεν ειναι απαραιτητο οτι θελει να θηλασει για το νανουρισμα της ,απλα μπορει να ξεδιψαει μαυτον τοντροπο.μην ξεχνας αν δεν της δινεις νερο(που δεν το χρειαζετε αφου θηλαζεις)ειναι και αυτος ενας τροπος.αν δε σενοχλει εσενα γιατι να ειναι υπερβολικο.καιμεις τις περισσοτερες φορες ετσι κοιμομαστε.μετα το φαι βαρενει τρωει και αποκοιμιεται στο στηθος.

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, το νερό μπορεί να μην χρειάζεται αν τρώει το μωρό μόνο φρούτα, αλλά αν κάνει και άλλα γεύματα στερεών καλό είναι λίγο μετά να προσφέρετε νερό και αν θέλει το μωρό θα πιει, ειδικά τώρα που αρχίζουν οι ζέστες, μην το ξεχνάτε.

Κατά τα άλλα jenny-v, γιατί να είναι υπερβολικό; Είναι λογικό ένα μωρό που έχει μάθει να κοιμάται θηλάζοντας να εξακολουθήσει να το κάνει ακόμα κι όταν αρχίσει στερεές. Και η δικιά μου πάντα κοιμάται θηλάζοντας, που θα πει θηλάζει μετά από κάθε γεύμα... και πριν... και λίγο πιο πριν.... και μόλις ξυπνήσει.... και... και... :lol: :lol: :lol:

 

Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να μεσολαβήσει κάποιο διάστημα μετά το γεύμα μέχρι το θηλασμό, για να μην υπάρχει πρόβλημα πχ. στην απορρόφηση του σιδήρου :?. Αν κάποια κοπέλα ξέρει κάτι ας μας διαφωτίσει παρακαλώ πολύ!:)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν τα έδινα σε στικάκια από τόσο μικρά, μετά τους 8 μήνες, αλλά τότε άρχιζαν πάνω κάτω τα παιδιά μου να δείχνουν ότι δεν τους άρεσαν πλέον αλεσμένα, μείωναν την ποσότητα και γκρίνιαζαν. Τότε άρχιζα να τα λιώνω με το πηρούνι ή τα σκληρά φρούτα στο ψιλό του τρίφτη.

Όμως την μπανάνα μπορείς να τη λιώσεις με το πηρούνι και να τη δώσεις σκέτη, λιώνει πολύ καλά, και το πεπόνι ίσως λιώσει καλά, δοκίμασέ το. Δες μήπως έτσι σκέτα τα τρώει καλύτερα από τη φρουτόκρεμα. Αν αντιδράσει και δεν τα θέλει, μάλλον δεν είναι έτοιμο ακόμα και επανέρχεσαι στο άλεσμα και ξαναδοκιμάζεις αργότερα. Μην αγχώνεσαι πάντως, όλα τα παιδιά περνάνε από φάσεις που δεν τρώνε και πολύ καλά!

 

Τα στικάκια σου τα έγραψα για αργότερα, όμως το κάθε παιδί είναι έτοιμο σε διαφορετική ηλικία. Το μπρόκολο όμως είναι πολύ μαλακό και ίσως μπορεί να το φάει από τώρα. Γενικά δοκιμάζεις και βλέπεις...

σευχαριστω πολυ για τις πολυτημες πληροφοριες σου.θα δοκιμάσω.σορρυ για τον τροπο γραφής μου γραφω στο σκοταδι καια χωρις τα γιαλια μου.anyway.απλα ανυσηχω γιατι ειμαστε στασιμοι εδω και τριεσ βδομαδεσ σε βαρος και θα με βριζει παλι ο παιδιατρος.με κατσαδιασε τη προηγουμενη φορα επειδη δε τον ξεκινησα νωριτερα στερεεσ και μαλιστα ρυζαλευρα και κρεμα βανιλια,αμα δει οτι ειναι και για τεταρτη βδομαδα στασιμος θα μου πει τιποτα για το γαλα μου ,,,,ειναι και το θεμα της δουλειας πουσπουπα και ολα μαζι με αγχωνουν,,,

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το νερό μπορεί να μην χρειάζεται αν τρώει το μωρό μόνο φρούτα, αλλά αν κάνει και άλλα γεύματα στερεών καλό είναι λίγο μετά να προσφέρετε νερό και αν θέλει το μωρό θα πιει, ειδικά τώρα που αρχίζουν οι ζέστες, μην το ξεχνάτε.

Κατά τα άλλα jenny-v, γιατί να είναι υπερβολικό; Είναι λογικό ένα μωρό που έχει μάθει να κοιμάται θηλάζοντας να εξακολουθήσει να το κάνει ακόμα κι όταν αρχίσει στερεές. Και η δικιά μου πάντα κοιμάται θηλάζοντας, που θα πει θηλάζει μετά από κάθε γεύμα... και πριν... και λίγο πιο πριν.... και μόλις ξυπνήσει.... και... και... :lol: :lol: :lol:

 

Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να μεσολαβήσει κάποιο διάστημα μετά το γεύμα μέχρι το θηλασμό, για να μην υπάρχει πρόβλημα πχ. στην απορρόφηση του σιδήρου :?. Αν κάποια κοπέλα ξέρει κάτι ας μας διαφωτίσει παρακαλώ πολύ!:)

 

ξερεις κατι σχετικα για την αποροφηση του σιδηρου να μας διαφωτησεις και μας??

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

am13, δες λίγο εδώ http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain_increase.html Μου το είχε στείλει κάποτε που ήμουν στην ίδια θέση με σένα και είχα την ίδια αγωνία για τη μικρή μου που δεν έπαιρνε βάρος η amaretto! :-)

 

για το σίδηρο δεν ξέρω κάτι θετικά, έχω ακούσει και διαβάσει εδώ διάφορα. Στο site που παρέθεσα πριν έχει πάρα πολλές πληροφορίες όμως σχεδόν για ότι μπορεί να σε απασχολει σχετικά με το θηλασμό και τη διατροφή των μωρών.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

am13, δες λίγο εδώ http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain_increase.html Μου το είχε στείλει κάποτε που ήμουν στην ίδια θέση με σένα και είχα την ίδια αγωνία για τη μικρή μου που δεν έπαιρνε βάρος η amaretto! :-)

 

για το σίδηρο δεν ξέρω κάτι θετικά, έχω ακούσει και διαβάσει εδώ διάφορα. Στο site που παρέθεσα πριν έχει πάρα πολλές πληροφορίες όμως σχεδόν για ότι μπορεί να σε απασχολει σχετικά με το θηλασμό και τη διατροφή των μωρών.

ενδιαφερον καταλαβαινεις ομως τι ειναι to breast compression?//

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχοντας εμπιστοσυνη στην κριση του μωρου μου θελω να πω οτι δε με απασχολει και τοσο το θεμα του σιδηρου, ισως λανθασμενα ( γι' αυτο παρακαλω κι εγω αν καποιος γνωριζει κατι εγκυρο ας μας ενημερωσει ). Δεν ειναι και τοσο φανατικος των στερεων, ιδιαιτερα της κρεατοχορτοσουπας, κι ετσι θηλαζοντας μετα απο καθε γευμα μου δινει την εντυπωση οτι μου λεει: "Δωσε μου τωρα λιγο γαλατακι για να ξεπλυνω απο το στομα μου αυτη την αηδια που με ταισες!!"

Link to comment
Share on other sites

Λιοπον..''ξεκινησαμε'' σημερα με μηλαρακι,ελιωσα 1/4 του μηλου και προσπαθησα να την ταισω,τελικα καταφερα να της δωσω το ''ζουμακι'' δηλαδη το χυμο του μηλου,περιπου 3 κουταλιτσες και απ'αυτες τις 3 το περισσοτερο το εβγαζε εξω γιατι χρησιμοποιουσε τη γλωσσα της οπως οταν θηλαζει.

Το προβλημα ειναι οτι, φοβαμαι παρα πολυ το πως θα την ταισω,φοβαμαι μη μου πνιγει,θα ξερει αραγε οτι πρεπει να καταπιει αυτο που της βαζω στο στοματακι?

Καλα μη με κοροιδευετε αλλα γενικα απο πριν γεννησω φοβομουν μη μου στραβοκαταπιει το μωρο και διαφορα αλλα τετοια ''ωραια''.

 

Ενοειτε οτι δεν της αρεσε καθολου, ξινιζε το μουτρακι και με κοιτουσε με απορια.

Τι απλα και τι ωραια που ειναι οταν θηλαζεις μονο,(μ'αρεσει που παραπονιομουν στην αρχη) περιπλεκονται τα πραματα τωρα.Δεν ξερω βουνο μου φαινονται ολα..να μαθει να καταπινει απ'το κουταλι,να προσεξω να μην οδηγηθω σε αποθηλασμο.

Μηπως πνιγομαι σε μια κουταλια νερο?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιοπον..''ξεκινησαμε'' σημερα με μηλαρακι,ελιωσα 1/4 του μηλου και προσπαθησα να την ταισω,τελικα καταφερα να της δωσω το ''ζουμακι'' δηλαδη το χυμο του μηλου,περιπου 3 κουταλιτσες και απ'αυτες τις 3 το περισσοτερο το εβγαζε εξω γιατι χρησιμοποιουσε τη γλωσσα της οπως οταν θηλαζει.

Το προβλημα ειναι οτι, φοβαμαι παρα πολυ το πως θα την ταισω,φοβαμαι μη μου πνιγει,θα ξερει αραγε οτι πρεπει να καταπιει αυτο που της βαζω στο στοματακι?

Καλα μη με κοροιδευετε αλλα γενικα απο πριν γεννησω φοβομουν μη μου στραβοκαταπιει το μωρο και διαφορα αλλα τετοια ''ωραια''.

 

Ενοειτε οτι δεν της αρεσε καθολου, ξινιζε το μουτρακι και με κοιτουσε με απορια.

Τι απλα και τι ωραια που ειναι οταν θηλαζεις μονο,(μ'αρεσει που παραπονιομουν στην αρχη) περιπλεκονται τα πραματα τωρα.Δεν ξερω βουνο μου φαινονται ολα..να μαθει να καταπινει απ'το κουταλι,να προσεξω να μην οδηγηθω σε αποθηλασμο.

Μηπως πνιγομαι σε μια κουταλια νερο?

 

Μαρία μην αγχώνεσαι. Μετά από αρκετά ταΐσματα θα μάθει να καταπίνει εύκολα τις νεες τροφές. Εμείς τώρα μετά από ένα μήνα στερεών μπορώ να πω ότι το έμαθε το σπορ!!! Βλέπω κιόλας ότι ρουφάει την τροφή από το κουταλάκι. Την πρώτη φορά που έφαγε καταλήξαμε να του δίνω το λιωμένο φρουτάκι με τα δάχτυλά μου.

Ακόμα και τώρα πάντως στην πρώτη κουταλιά παίρνει αυτήν την έκφραση αηδίας!!!

Μη φοβάσαι ότι θα αποθηλάσεις με τόσα που διάβασες επί του θέματος στο φόρουμ.

Για μένα το πιο δύσκολο είναι ότι κάνω τουλάχιστον μισή ώρα για κάθε γεύμα και αυτό αν είναι ορεξάτος!!!

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.Εμείς όπως βλέπετε είμαστε 9 μηνών και τρώμε αισίως στερεές περίπου 3 μήνες.Μέχρι τώρα καλά.Εδώ και 2-3 μέρες όμως δε θέλει τη φρουτόκρεμα.Δεν έχω αλλάξει τη σύσταση,ούτε την ώρα,αλλά βλέπω ότι 'τσινάει' πολύ.Ξέρετε κάτι?????Περνάει φάση άρνησης????Θα επανέλθει???Και κάτι ακόμα.Πόσα γεύματα στερεών /ημέρα συνιστώνται γι'αυτή την ηλικία?Μέχρι τώρα του δίνω φρουτόκρεμα το πρωί προς μεσημεράκι (αλεσμένα) και κρέας με λαχανικά το απογευματάκι (πάλι αλεσμένα), κάπου όμως εδώ μέσα διάβασε για 3-4 ημερησίως γι'αυτή την ηλικία.Κάθε εμπειρία και συμβουλή καλοδεχούμενη...

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συνιστώμενος αριθμός γευμάτων. Άλλα μωράκια δεν έχουν μπει καν στις στερεές στον 9ο μήνα. Το μητρικό γάλα είναι η κύρια τροφή του μωρού μέχρι το 1ο έτος. Οι στερεές απλά συμπληρώνουν το θηλασμό. Τα 2 γεύματα που δίνεις είναι μια χαρά. Μπορεί να περνάει καμια ελαφριά ιωσούλα και προτιμά να θηλάζει παρά να τρώει στερεές για να πάρει περισσότερα και γρηγορότερα αντισώματα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi, και πάλι σε ευχαριστώ..αγχώνομαι μωρέ πού και πού με το φαγητό...το κάνω σωστά,κάνω αυτό που πρέπει,είμαι καλή μάνα...άστα...οι ανασφάλειες και τα άγχη της 'πρωτομάνας'..;)

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν κιόλας 10 ημ. από τότε που δοκίμασα να δώσω στην μπέμπα μου ρυζάλευρο. Το έφτιαχνα με δικό μου γάλα και έως την 5η -6η μέρα τα πράγματα πήγαιναν καλά αφού είχε φτάσει να τρώει έως 100ml γάλατος. Τις τελευταίες 3 ημ. όμως αφού τρώει καμμιά δεκαριά κουταλίτσες - ούτε 20μλ δηλ. - μετά κλαίει και δεν δέχεται άλλο. Οπότε αναγκαστικά τη θηλάζω. Επίσης, τις τελευταίες δυο ημερες της κάνω ρυζάλευρο βανίλια που θεωρείται πιο γλυκιά μήπως της αρέσει περισσότερο. Ωστόσο, και αυτό το αρνείται. Τι να φταίει άραγες? Πρέπει αύριο μεθαύριο να ξεκινήσω και φρουτάκια. Καμμία πρόταση?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σημερα μου ειπε η παιδιατρος να αρχισω με ρυζαλευρο-βανιλια και τη γείωσα κανονικότατα! Οποτε περνάω στα φρούτα...εκεινη μου ειπε για πρωτη μέρα 1/4 μηλο+1/4 αχλάδι+χυμο πορτοκαλι! Θα παω αυριο στο μαγαζι με τα βιολογικά να δω τι θα βρω απο φρουτάκια :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να εισάγεις ένα ένα φρούτο ώστε να παρατηρήσεις για τυχόν αλλεργίες. Το πορτοκάλι είναι αλλεργιογόνο, καλύτερα να μην δώσεις ακόμα. Δώσε 3-4 μέρες λίγο μήλο, μετά πρόσθεσε και αχλάδι για άλλες 3-4 μέρες κι ύστερα ότι φρούτο θες πάλι σιγά σιγα. Καλύτερα να προτιμάς τα εποχής.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...