Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Να σε ρωτήσω σχετικά με την κρέμα ρυζάλευρο - πως ακριβώς την φτιάχνεις με δικό σου γάλα γιατί σκέφτομαι και εγώ να κάνω το ίδιο.

 

Τι εννοείς;

Βγάζω γάλα με το θήλαστρο και προσθέτω ρυζάλευρο από αυτό του εμπορίου.

Αλλά καλό είναι να διαβάσεις εδώ στο φόρουμ σχετικά με το ρυζάλευρο (υπάρχουν βιολογικά κλπ) καθώς και να συνεννοηθείς και με παιδίατρο γιατί τουλάχιστον εμένα μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο για την διατροφή του μωρού που θηλάζει σε αυτή την ηλικία (6 μηνών) το ρυζάλευρο.

 

 

Το κουτάλι φαίνεται να του αρέσει – τουλάχιστον αυτό το λίγο που τρώει, το τρώει με ευχαρίστηση.

 

Ίσως όμως έχεις δίκιο σχετικά με την παρηγοριά του βραδινού θηλασμού.

Απλά μετά από 6,5 μήνες αϋπνίας ήλπιζα ότι τώρα με τη στερεά τροφή θα καταφέρω να ξεκουραστώ λίγο και ειδικά σε λίγο καιρό που θα χρειαστεί να πάω στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Choco , σε πόσο καιρό πρέπει να πας στη δουλειά και για πόσες ώρες θα λείπεις; Θα έχεις δυνατότητα αντλήσεων;

 

Αν ελαττώθηκαν οι ημερήσιοι θηλασμοί λόγω της εισαγωγής των γευμάτων, ίσως είναι αναμενόμενο να αυξηθούν οι βραδυνοί θηλασμοί. Είναι λίγο σαν χρεωστούμενο γραμμάτιο, δεν μπορείς να το βάλεις εύκολα στην άκρη :mrgreen:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να επιστρέψω όσο πιο άμεσα γίνεται και λογικά θα λείπω από το σπίτι 9 ώρες.

Αντλήσεις κάνω και τώρα αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι άσκοπο αφού δεν θέλει το μπιμπερόν.

Γενικά από την εμπειρία σας πως το βλέπετε; Καμία συμβουλή;

Μου έχουν προτείνει να δοκιμάσω το βράδυ να μην τον θηλάζω – να τον αφήνω να κλαίει αλλά δεν μπορώ να του το κάνω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Amaretto Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση,δεν ξεκινησαμε ακομα στερεες λεω να το αφησω για κανα δυο βδομαδες ακομα και μετα να δοκιμασει η κοπελα μου φρουτακια και βλεπουμε.Παντως σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο που κανεις να απαντας σε καθεμια μας,η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη!!!!

 

Choco αυτο που σου εχουν προτεινει ειναι πολυ βαρβαρο για το μωρο,τον πρωτο χρονο ο θηλασμος ειναι ανεμποδιστος μερα νυχτα.Καλη συνεχεια!!!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικά πρέπει να επιστρέψω όσο πιο άμεσα γίνεται και λογικά θα λείπω από το σπίτι 9 ώρες.

Αντλήσεις κάνω και τώρα αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι άσκοπο αφού δεν θέλει το μπιμπερόν.

Γενικά από την εμπειρία σας πως το βλέπετε; Καμία συμβουλή;

Μου έχουν προτείνει να δοκιμάσω το βράδυ να μην τον θηλάζω – να τον αφήνω να κλαίει αλλά δεν μπορώ να του το κάνω αυτό.

 

 

Συμβουλές θα βρεις πολλές στις εμπειρίες των μαμάδων στο Θηλασμός και Εργασία. Το μωρό μπορεί να αλλάξει προτίμηση, άμα αλλάξει σταθερά το πρόγραμμα.

 

Το τελευταίο που σου πρότειναν, όχι απλώς δεν θα το συνιστούσα, είναι αποφευκτέο, εκτός αν θες να αποθηλάσεις μερικώς ή ολικώς, που και πάλι θα γινόταν σταδιακά και χωρίς να κλαίει το μωρό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμαρέτο ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Ελπίζω να καταφέρω να καθυστερήσω την επιστροφή μου στην δουλειά λίγο ακόμη.

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί τις τελευταίες 2 μέρες ο μικρός τρώει μόνο μερικές κουταλίτσες από τις στερεές τροφές (φρούτο, κοτόπουλο με λαχανικά και ρυζάλευρο) και μετά δεν θέλει να θηλάσει καθόλου.

Ούτε ενδιάμεσα θέλει να θηλάσει.

Το βράδυ μετά το μπάνιο (20:00) θηλάζει και από εκεί και μετά ξυπνάει ανα 1,5 με 2 ώρες για θηλασμό….

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια γιατί εγώ στη φρουτόκρεμα τηε βάζω πάντα μισό στημμένο πορτοκάλι ενώ από εσάς δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο!!!!!!!!!!!!

Λες να είναι επειδή κατάγομαι από την Αργολίδα κι εκεί παράγουν κυρίως πορτοκάλια? Μπα δε νομίζω.....αλλά έτσι έκανα στο γιο μου, έτσι κάνω και τώρα στη μπουμπού.

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζουμε γιατί το πορτοκάλι είναι αλλεργιογόνο. Το βάζουμε αργότερα στις φρουτόκρεμες. Ιδιαίτερα αν το παιδί έχει προδιάθεση για αλλεργία.

Ε τότε είμαι τυχερή που και τα δυο μου παιδιά δεν αντάδρασαν αρνητικά στο πορτοκάλι, γιατί το χειμώνα δεν μπαίνουν στο σπίτι τσάντες τα πορτοκάλια αλλά τσουβάλια!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια εφτασε η ωρα να βαλουμε κι εμεις μαλλον τις στερεες και δεν θελω καθολου!!!!

Εχει και δυο δοντια το πουλάκι μου!

 

Εχω μπερδευτει παρα πολυ...αλλοι λενε ξεκινα με φρουτα, αλλοι λαχανικα....ουφ τι να κανω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια εφτασε η ωρα να βαλουμε κι εμεις μαλλον τις στερεες και δεν θελω καθολου!!!!

Εχει και δυο δοντια το πουλάκι μου!

 

Εχω μπερδευτει παρα πολυ...αλλοι λενε ξεκινα με φρουτα, αλλοι λαχανικα....ουφ τι να κανω;;;;

 

 

Διάβασε στα λινκς εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=911916&postcount=7

Θα διαβάσεις για τις πρώτες τροφές και θα αποφασίσεις :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Λοιπόν, έχω τον εξής προβληματισμό:Η μπουμπού μου όπως βλέπετε είναι τεσσάρων μηνών και λίγων ημερών.Αντλώ αποκλειστικά και ξέρω ακριβώς τις ποσότητες που τρώει.Μέχρι πριν λίγες μέρες έτρωγε 200 μλ σε κάθε γεύμα(κάνει 5 γεύματα).Απο προχθές όμως μέσα σε μια ημέρα έφτασε τα 250-280 μλ ανα γεύμα!!Αναγκάστηκα να της δώσω ένα γεύμα νοβαλάκ γιατί είμασταν διακοπές και δεν είχα κατεψυγμένο γάλα διαθέσιμο.Της έπεσε πάρα πολύ βαρύ και έκανε εμετούς.Η παιδίατρος μας είπε να μπούμε σιγα-σιγά στις στερεές για να της φτάνει το δικό μου γάλα.Ουσιαστικά δηλαδή αντικατάσταση γεύματος γάλακτος με ρυζάλευρο και αργότερα φρουτόκρεμα.Το ξέρω οτι δεν είναι το σωστό και δεν θα το συζητούσα αν της έφτανε το δικό μου.Έχω ήδη μπεί στην διαδικασία αύξησης παραγωγής( κάνω 7 αντλήσεις, δεν προλαβαίνω περισσότερες)αλλά έτυχε αυτές τις μέρες να έχω και περίοδο οπότε η παραγωγή έχει φτάσει πάτο!!:-( Σκέφτομαι οτι είναι νωρίς ακόμα για στερεές και μήπως πρέπει να το καθυστερήσω κανένα μήνα ακόμα και απλά να της δίνω και ένα γεύμα γάλα σκόνη(άλλη μαρκα βέβαια).Τι με συμβουλεύετε να κάνω;Τί είναι καλύτερο;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εεε, όχι και στερεές από τον 4ο μήνα. Τι βλακείες είναι αυτές που λέει ο παιδίατρος;;;

Αύξησε όσο μπορείς τις αντλήσεις. Μάλλον η περίοδος σου έκανε τη προσωρινή μείωση και σίγουρα θα επανέλθει. Αν δεν επανέλθει μέχρι την ποσότητα που χρειάζεσαι τότε καλύτερα να πάρεις μαγιά παρά να δώσεις στερεές ή ξένο αφου το πειράζει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαγιά παίρνω μόνιμα από τον πρώτο μήνα!την κόβω μια εβδομάδα και την παίρνω δύο.Θα εξαντλήσω σίγουρα και την τράπεζα γάλακτος πριν κάνω οτιδήποτε αλλά όπως τα υπολογίζω θα κρατήσει 12-13 ημέρες.Το θέμα είναι οτι και πριν αδιαθετήσω η ποσότητα που έβγαζα με 6-7 αντλήσεις ήταν 1 λίτρο .Η μπέμπα θέλει τώρα 1250-1400 μλ γάλα!πού θα το βρώ τόσο;;;;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυξάνοντας τις αντλήσεις ή και τη διάρκεια των αντλήσεων, θα δεις αύξηση σε μερικές μέρες πιστεύω. Αλλιώς, άλλαξε συμπλήρωμα αύξησης μήπως και γίνει τπτ.

Eννοείς μάρκα μαγιάς;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa πρεπει να αυξήσεις τις αντλήσεις γιατι περνάτε αλμα . Αν βαλεις στερεες ή καλυψεις τα γευματα με αλλο γαλα απλα δεν θα μπορεις να ανταποκριθεις .

 

 

Λαμπρινή επειδή είχα σημειώσει τα άλματα το διαπίστωσα προχθές οτι περνάμε αυτό το μεγάλο με αποκορύφωμα την 17η που διανύουμε τώρα!οκ κορίτσια θα το παλέψω όσο μπορώ και ο θεός βοηθός!!!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa πρεπει να αυξήσεις τις αντλήσεις γιατι περνάτε αλμα . Αν βαλεις στερεες ή καλυψεις τα γευματα με αλλο γαλα απλα δεν θα μπορεις να ανταποκριθεις .

 

συμφωνω και γω ειναι προφανες οτι περνατε αλμα αναπτυξης.θεωρω προσωπικα οτι ειναι νωρισ να του δωσεισ στερεες καθως και ανωφελο να δωσεις ξενο που θα φερει αντιθετα αποτελεσματα.το μωρακι σου απο μονο του θα φτιαξει τη ποσοτητα που χρειαζεται μια λυση ειναι να κανεις παραπανω αντλησεις και η αλλη αν δε στο ζητα μονο του τοβραδυ αυξησε εσυ τους νυχτερινους θηλασμους.

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...