Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Εκτός από το πατάτα-καρότο-κολοκυθάκι, τι άλλο μπορώ να βάλω στην λαχανόσουπα?

Η μαμά μου φτιάχνει ωραίο τραχανά,πότε μπορώ να της δώσω αντί για την φαρίνα του εμπορίου?

 

Ανάλογα με την εποχή: σπανάκι, πράσο, μπρόκολο, λάχανο, λαχανίδα, σέλινο, μαιντανό, παντζάρι κλπ

 

Ακτινίδιο, φράουλες, πορτοκάλια δίνονται με σύνεση γιατί θεωρούνται αλλεργιογόνα.

(πχ εγώ δίνω ακτινίδιο, βοηθάει στα κακά κ δεν έχω δει κάποια αντίδραση)

 

Συνήθως ο χειροποίητος σπιτικός τραχανάς εκτός από αλάτι έχει και αυγά, πρόσεξέ το αυτό.

Μπορείς να τον βάζεις στη κρεατοχορτόσουπα πχ κρέας-καρότο-τραχανά. Φυσικά αν θέλεις μπορείς να τον κάνεις κ σκέτο.

 

Δε χρειάζεται να δώσεις κρέμες του εμποριου, μείνε στα 2 γεύματα στέρεες για τον πρώτο χρόνο

κι αν θελήσεις κάποια απόγευμα να δώσεις κάτι μπορείς να δωσεις πχ λιωμένη μπανάνα ή γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ gerakina!Η μαμά μου δεν βάζει αυγά στον τραχανά, μόνο γάλα και αλεύρι.Τώρα για το αλάτι φαντάζομαι ότι αν δεν το βάζουν για τη διατήρηση του τραχανά μπορέι να το αφαιρέσει.

Όσον αφορά το νερό, η παιδίατρος μου είπε να βράζω και το εμφιαλωμένο!@$?Δεν είναι υπρβολή?Το έβραζα μέχρι τον έβδομο μήνα από ανασφάλεια και μετά το σταμάτησα γιατί όλη αυτή η αποστείρωση με τρελαίνει!Δεν θέλω να βάλω το παιδί μου στη γυάλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο εχτες ξεκινησαμε να τρωμε μιση μπανανα. Το προβλημα ειναι οτι μεχρι τωρα της εδινα 2με 3 κουταλιες φρουτο και το ετρωγε. Τωρα θα φαει αλλα οχι την απαιτουμενη ποσοτητα. Δεν δειχνει να την θελει και ιδιαιτερα αντιθετα σκυβει προς το στηθος. Μετα απο πολλα παρακαλια εφαγε το φρουτο (οχι ολο) και στο καπακι γαλατακι. Υπαρχει προβλημα που της δινω γαλα τοσο συντομα στο φρουτο; Μηπως πρεπει να το παλεψω παραπανω και να επιμενω ποιο πολυ στο φρουτο; Επισης ακουσα οτι πρεπει να ξεκινησω και το νερο. Αντιθετα η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζετε ακομα. Το νερο θα προστεθει ξεκινοντας τις σουπες. Τελικα να σας πω ειναι λιγο μπεδερμα οι στερεες τροφες. Μηπως ημασταν καλυτερα μονο με το γαλα;

Link to comment
Share on other sites

Delin, και γενικα κοριτσια για το θεμα του νερου.... Επειδη δε μπορω να με φανταστω να διψαω, ειμαι της αποωης οτι καθως αρχισζουν στερεα πρεπει να τους προσφερουμε κ νερακι. Αν θελουν, θα πιουν, αν οχι, δεν τα πιεζουμε. Ειδικα τωρα που καλοκαιριαζει... Δε ξερω μπορει να ειμαι κ λάθος...

 

Επισης γνωμη μου ειναι να αφησεις το παιδι να φαει οσο θελει, κ αν δειχνει οτι καποιο φρουτο δεν του αρεσει, αστο για λιγο καιρο εκτος, κ ξαναδοκιμασε αργοτερα.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα να σας πω ειναι λιγο μπεδερμα οι στερεες τροφες. Μηπως ημασταν καλυτερα μονο με το γαλα;

 

Ακριβώς έτσι ένιωθα και γω όταν ξεκινήσαμε.Θα μπουν τα πράγματα σε σειρά σιγά-σιγά,θα δεις και θα αναρωτιέσαι "γι'αυτό το πράγμα αγχωνόμουν???".Δεν ξεχνάμε ότι οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού για τον πρώτο χρόνο, δεν πιέζουμε το μωρό να φάει.Ξέρει αυτό,θα φάει όσο θέλει.Δεν αγχωνόμαστε αν δε φάει,υπάρχει πάντα κάτι να φάει,όποτε θελήσει;);) Όσο για το νεράκι, δίνε του λιγάκι σιγά-σιγά,κάνει καλό και στη δυσκοιλιότητα που ενδεχομένως παρουσιαστεί με τις στερεές.Καλή επιτυχία!

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια. Το νερο το δινουμε βρασμενο η οxι; Eπισης υπαρχει θεμα με το μπιμπερο. Οσες φορες χρειαστικε να της δωσει γαλα η μαμα μου δικο μου με το μπιμπερο δεν το ειπιε και τωρα προσφατα που ειχε διαρεια και πολλα αερια της εδωσα λιγο χαμομιλι για να ηρεμισει η κοιλια της οχι μονο δεν το ειπιε αλλα την πιπιλα του μπιμπερο την δαγνωνε. Μαλλον το περασε για μασιτικο

Link to comment
Share on other sites

Delin μου να σου ζησει το κοριτσακι.

Απλα θελω να σου πω οτι η δικια μου δεν ξερει να πινει με μπιμπερο...

 

Τωρα οσο για το νερο τι να πω... εγω της το εδωσα πριν κανα δυο μηνες και μην φανταστεις ποσοτητα... Πινει σιγα σιγα με το ποτηρι. Της εχω παρει και εκπαιδευτικα αλλα τζαμπα μονει... Μην βιαζεσαι ετσι και αλλιως δεν νομιζω οτι το χρειαζεται... πινει το γαλατακι σου και αυτο εχει απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Νικη 78 αυτο λεει και η παιδιατρος. Ασε που το νερο απο τι λεει την φουσκωνει και ολας. Το καβουρακι μου οταν με βλεπει να πινω νερο θελει να πιασει το ποτηρι και γενικα θελει να κανει οτι κανουμε. Το ιδιο ομως και με την μπανανα και τωρα ουτε να την φτυσει. Απο την αλλη μηπως γιαυτο πινει το γαλα αμεσως μετα την μπανανα γιατι διψαει;

Link to comment
Share on other sites

Delin, να σε ρωτήσω;

Γιατί ξεκινήσατε τόσο γρήγορα στερεές; Και πότε πρόλαβες κι έφτασες στη μπανάνα; Πέρασες από το μήλο και το αχλάδι και πρόσθεσες και τη μπανάνα;

Σόρυ που ρωτάω, αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω αν το έγραψες πουθενά αλλού. Το λέω γιατί είχατε και θέμα με αλλεργία κι έκζεμα αν θυμάμαι καλά.

Εγώ σήμερα άρχισα με μήλο και ούτε να το φτύσει. Χωρίς να του ακουμπήσω το κουτάλι στο στόμα έκανε ένα μορφασμό αηδίας. Ότι του έβαζα στο στόμα με το κουτάλι, το έφτυνε όλο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω να υπαρχει τετοια περιπτωση... Καλη μου μην ανησυχεις καποια παιδακια ειναι νωρις ετοιμα για στερεες και αλλα οχι... Η δικια μου αργησε πολυ ακομα και τωρα δεν τρωει καλα καλα... Δεν ανησυχω πλεον(το τονιζω το πλεον). Μη τπ ζοριζεις το παιδι. Οταν θελει θα φαει και θα πιει. Εσυ μονο κοιτα να τη θηλαζεις και να μην χανει τα πολυτιμα και απαραιτητα γευματα θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

Λε Πιπη δεν ξερω αλλα υπαρχουν γιατροι που δινουν στερεες πριν απο τον 6. Και σε μια γνωστη μου εδω τα ιδια...τι και αν της ειπα τοσα.... Αυτο ομως το μωρακι εφαγε κατευθειαν... το περιεργο ειναι οτι εδωσε πρωτα φρουτα και τα 3 μαζι... ναι ναι και τα τρια και μετα απο μια βδομαδα εδωσε για απογευματινο ρυζαλευρο.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ.Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΦΡΟΥΤΑ.ΣΤΗΝΑΡΧΗ ΤΟΥΔΩΣΑ ΜΗΛΟ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΤΡΩΓΕ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ)ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΜΕ ΜΠΑΝΑΝΑ ΣΤΗΝΑΡΧΗ ΣΚΕΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΜΗΛΟ.ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΗ ΦΑΝΑΤΑΣΤΕΙΤΕ ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΑΜΕ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΕ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΕΝΤΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΤΡΩΕΙ ΗΑ ΣΑΛΙΑΡΑ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ.ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΚΑΙ ΑΧΛΑΔΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΧΕΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ .ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΕΙ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΠΩΛ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΡΩΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑΧΕΙ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ(ΝΟΜΙΖΩ)ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΟΥΛΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΕΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ.ANYWAY.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΙΠΙΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΞΙΝΙΖΕΙ ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΟΣΟ ΦΑΕΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΘΗΛΑΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΕΖΩ?Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΝΑ ΑΡΧΙΖΑΜΕ ΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΜΕ ΓΝΩΜΩΝΑ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΓΛΑΙΑΣ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΓΦΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΡΕΙΣ ΒΟΜΑΔΕΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΡΙΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ.ΕΙΜΑΣΤΕ 7400 ΚΑΙ 68 ΥΨΟΣ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕ ΜΕ .

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες,

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου κ μακάρι να βρω βοήθεια!Ο μικρός μου τρώει δύο γεύματα στερεών - φρουτόκρεμα το πρωί, λαχανικά το απόγευμα - και αντικαθιστά πολύ εύκολα το θηλασμό. Πχ το πρωί φτιάχνω 200 γρ φρουτόκρεμα ( μήλο, αχλάδι, μπανάνα ) με σκοπό να φάει τα μισά εκείνος ( έτσι μου είπε ο γιατρός ) και τα άλλα μισά εγώ!Του δίνω τελικά και τα 200 γιατί κάνει σαν τρελός και πάλι θέλει κι άλλο, που φυδικά δεν του φτιάχνω! Για την επόμενη 1 με 2 ώρες δε θηλάζει ούτε για αστείο..Το ίδιο το απόγευμα..με λίγα λόγια κυνηγιόμαστε όλη μέρα και τελικά θηλάζει:01:00, 05:00, 07:30, 09:30,11:00 φρούτα , 13:30, 15:30, 17:00 λαχανικά, 19:30, 21:30.Δηλαδή κάνει οκτώ θηλασμούς, αλλά μη φανταστείτε ότι κάθεται πολύ 5 - 6 λεπτά. Κινδυνεύει η παραγωγή μου;;τι λέτε;;εγώ νιώθω ότι μειώνεται..και με περιτριγυρίζουν πόνοι περιόδου..μήπως αυτό σημαίνει ότι μειώθηκε η παραγωγή και θα αδιαθετήσω;;συγνώμη για την πολυλογία

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

--------------------------------------------------------------------------------

 

...βρε κοριτσια εχω διαβαζω διαβαζω για τις κρεμες κι εχω μπερδευτει...

θα ξεκινησουμε κρεμουλες αυτο το μηνα εχει κλεισει τον πέμπτο η μπεμπούλα μου...

η παιδιατρος μου ειπε να της παρω την κρεμα βανιλια της nutricia για το λόγο οτι εχει λιγότερη ζάχαρη...

διαβαζοντας όμως εδω μέσα άλλες μαμάδες είδα μηπως τα βιολογικα είναι καλυτερα...

έτσι οταν της ειπα της παιδιατρου για τις βιολογικες κρεμες μου ειπε οκ...

το θεμα ειναι οτι η κρεμα βνιλια του εμποριου περιεχει γαλα και εγω με λιγο ζεστο νερακι την ετοιμαζω και ειναι ετοιμη...ενω αυτη λεει η βιολογικη (χωρις να ξερει απολυτα) δεν πρέπει να περιεχει γαλα...κι ετσι βάζεις απο το δικο σου συνηθως το μητρικο..(ξεχασα να σας πω οτι την θηλαζω αποκλειστικα)..

δεν ειμαι διατεθειμμένη ομως να κάθομαι να βγαζω με το χερι γαλα για να της φτιαξω την κρεμα...

εχω διαβασει στο φορουμ για κατι βιολογικες κρεμες της holle...

πιστευετε πως αξιζει τον κοπο οι βιολογικες ή δεν εχουν τιποτα παραπανω απο του εμποριου?...στη συνεχεια θα μπορουσα να τη φτιαχνω με γαλα παλι βιολογικο της ιδιας εταιρειας??..εχω πολλες αποριες..και αντε να βρω μια ακρη...

ωστοσο εχω μπερδευτει...ριζαλευρο με γευση βανιλια(βιολογικο) ή κρεμα βανιλια(παλι βιλογικη)...εχει το ενα να του προσφερει κατι παραπανω απο το αλλο???..με το ριζαλευρο μου λένε οτι στουμπωνουν (κακά)...τι να κάνω...

 

εμπειρες μαμαδες την γνωση σας....ΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως επειδή θηλάζω ακόμη δεν της πήρα βιολογική (αν και είμαι υπέρ των βιολογικών τροφών)..και αν δεν έχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας νομίζω ότι είναι προτιμότερο να ξεκινήσεις με ρυζάλευρο...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

...culte.. γιατι ειναι προτιμοτερο το ρυζαλευρο???...και οσον αφορα τη δυσκοιλιοτητα..που να ξερω η γυναικα...την θηλαζω αποκλειστικα...και οι κενωσεις στα μωρα που θηλαζουν ειναι ακανόνιστες...

ευχαριστω παντως..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ.Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΦΡΟΥΤΑ.ΣΤΗΝΑΡΧΗ ΤΟΥΔΩΣΑ ΜΗΛΟ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΤΡΩΓΕ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ)ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΜΕ ΜΠΑΝΑΝΑ ΣΤΗΝΑΡΧΗ ΣΚΕΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΜΗΛΟ.ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΗ ΦΑΝΑΤΑΣΤΕΙΤΕ ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΑΜΕ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΕ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΕΝΤΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΤΡΩΕΙ ΗΑ ΣΑΛΙΑΡΑ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ.ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΚΑΙ ΑΧΛΑΔΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΧΕΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ .ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΕΙ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΠΩΛ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΡΩΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑΧΕΙ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ(ΝΟΜΙΖΩ)ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΟΥΛΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΕΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ.ANYWAY.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΙΠΙΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΞΙΝΙΖΕΙ ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΟΣΟ ΦΑΕΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΘΗΛΑΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΕΖΩ?Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΝΑ ΑΡΧΙΖΑΜΕ ΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΜΕ ΓΝΩΜΩΝΑ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΓΛΑΙΑΣ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΓΦΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΡΕΙΣ ΒΟΜΑΔΕΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΡΙΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ.ΕΙΜΑΣΤΕ 7400 ΚΑΙ 68 ΥΨΟΣ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕ ΜΕ .

 

am13 δωσε του λιγο χρονο να συνηθισει τη γευση.Πολλα παιδακια δεν τρελλαινονται στην αρχη με τις στερεες.Δοκιμασε να κανεις διαφορετικους συνδυασμους με τα φρουτα.Δηλαδη λιγο παραπανω αχλαδι ,λιγοτερο μηλο παραδειγμα να δεις μηπως του αρεσει περισσοτερο.Εγω ανακαλυψα οτι δεν του αρεσε το μηλο ιδιαιτερα και προτιμουσε τα αχλαδια φετελ.Αφου θηλαζει κανονικα να μην αγχωνεσαι για το βαρος!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

xristinavin, προσωπικα μου φαινεται αψογο που το παιδι τρωει τοσο ευκολα. Οπως κ στην περιπτωση που δεν τρωει, ετσι κ δω η άποψή μου ειναι να αφηνεις το παιδι να σου δινει το ρυθμο, κ των στερεων αλλα κ των θηλασμων. Αυτο ξερει (οπως οι κατασκευαστες πλυντηρίων :-) )

am13, ακριβως το ιδιο, μην τον πιεζεις. Οντως δοκιμασε διαφορους συνδυασμους ή κ σκετα φρουτακια μηπως καποιο του αρεσει περισσοτερο κ μετα απο λιγο καιρο ξαναδοκιμασε καποιο που πιθανον δεν του άρεσε στην αρχη. Αλλα κ καθολου να μην τρωει μην αγχωνεσαι. Ασε και 2-3 μερες να περασουν χωρις να δοκιμασεις στερεα κ ξαναδωσε του μετα.

Το καθε παιδι εχει τον ρυθμο του!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ ευτυχισμενη σημερα συμπληρωνουμε 6 μηνες αποκλειστικου θηλασμου!!!!!

Γεννηθηκαμε 3800 και σημερα που ζυγιστηκαμε ειμαστε 9555.

Το πρωι πηγαμε στο ΙΚΑ να την δει και η παιδιατρος αλλα μας την εκανε κοπανα η γιατρος....το επομενο ραντεβου μας ειναι 5-6-09,σκεφτομαι να συνεχισω τον αποκλειστικο θηλασμο αλλον ενα μηνα θα πειραζει λετε?

Απο την αλλη και να της δωσω ''φαγητο'' θα της δωσω μονο φρουτα να δοκιμασει μεχρι να ξαναπαμε στην παιδιατρο και τιποτα αλλο.

Α... ξεχασα να πω οτι εχει βγαλει δυο δοντακια,αυτο σημαινει οτι ειναι ετοιμο για φαι το μωρο??

Αν του δωσω τελικα να δοκιμασει γευσεις φρουτων,ποια μου προτεινετε? Εποχιακα παντα,δηλ μηλο αχλαδι μπανανα ειναι το κλασικο που ξεκινανε τα μωρακια απ'ότι διαβαζω αλλα το αχλαδι -μηλο περασε σχεδον η εποχη τους τωρα.Πειτε καμια ιδεα κοριτσια.

Σας ευχαριστω παντως γιατι χαρις την Αγλαια και πολλα κοριτσια sofuka pipi amaretto χλοη frene,(εχει κολλησει το μυαλο μου τωρα,συγνωμη αν ξεχναω καποια) συνεχιζω και θηλαζω και θα συνεχισω ωσπου να μη θελει αλλο το μωρακι μου.

Να στε καλα και να χαιρεστε τα παιδακια σας!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ ευτυχισμενη σημερα συμπληρωνουμε 6 μηνες αποκλειστικου θηλασμου!!!!!

Γεννηθηκαμε 3800 και σημερα που ζυγιστηκαμε ειμαστε 9555.

Το πρωι πηγαμε στο ΙΚΑ να την δει και η παιδιατρος αλλα μας την εκανε κοπανα η γιατρος....το επομενο ραντεβου μας ειναι 5-6-09,σκεφτομαι να συνεχισω τον αποκλειστικο θηλασμο αλλον ενα μηνα θα πειραζει λετε?

Απο την αλλη και να της δωσω ''φαγητο'' θα της δωσω μονο φρουτα να δοκιμασει μεχρι να ξαναπαμε στην παιδιατρο και τιποτα αλλο.

Α... ξεχασα να πω οτι εχει βγαλει δυο δοντακια,αυτο σημαινει οτι ειναι ετοιμο για φαι το μωρο??

Αν του δωσω τελικα να δοκιμασει γευσεις φρουτων,ποια μου προτεινετε? Εποχιακα παντα,δηλ μηλο αχλαδι μπανανα ειναι το κλασικο που ξεκινανε τα μωρακια απ'ότι διαβαζω αλλα το αχλαδι -μηλο περασε σχεδον η εποχη τους τωρα.Πειτε καμια ιδεα κοριτσια.

Σας ευχαριστω παντως γιατι χαρις την Αγλαια και πολλα κοριτσια sofuka pipi amaretto χλοη frene,(εχει κολλησει το μυαλο μου τωρα,συγνωμη αν ξεχναω καποια) συνεχιζω και θηλαζω και θα συνεχισω ωσπου να μη θελει αλλο το μωρακι μου.

Να στε καλα και να χαιρεστε τα παιδακια σας!

 

Εφόσον το μωρό βάζει καλό βάρος και αναπτύσσεται, δεν υπάρχει βία να ξεκινήσεις τροφές άμεσα αλλά μην τις φοβάσαι :wink:

 

Ο ΠΟΥ έχει συμπεράνει ότι το βέλτιστο διάστημα αποκλειστικού θηλασμού είναι για τα περισσότερα μωρά οι 6 μήνες αλλά υπάρχουν παιδιά που τα πάνε καλά και με μεγαλύτερο διάστημα - ειδικά δε σε αλλεργικά παιδιά, σκοπίμως υπάρχει καθυστέρηση. Συνήθως η ανησυχία είναι για το σίδηρο.

Υπάρχει μια έρευνα που δείχνει ότι :

In one of these studies, done by Pisacane in 1995, the researchers concluded that babies who were exclusively breastfed for 7 months (and were not give iron supplements or iron-fortified cereals) had significantly higher hemoglobin levels at one year than breastfed babies who received solid foods earlier than seven months. The researchers found no cases of anemia within the first year in babies breastfed exclusively for seven months and concluded that breastfeeding exclusively for seven months reduces the risk of anemia.

(http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html)

 

Εμείς αρχίσαμε στερεες 6μ+3ε. Άσχετα που έτρωγε μικρή ποσότητα, δεν ανησυχούσα, είχαμε πολύ καλό βάρος (περίπου σαν εσάς θυμάμαι). Ένιωθα την άνεση μερικές μέρες να μην προσφέρω καθόλου τροφές, μιας και δεν ήταν φανατική και η αύξηση βάρους συνεχιζόταν θεαματικά. Ένα από τα καλά ήταν ότι καθώς ήταν πιο "έτοιμη" προχωρήσαμε πολύ γρήγορα σε μη αλεσμένα. Αλεσμένη έδινα μια τροφή μόνο όταν την έδινα για πρώτη φορά. Τα δοντάκια δεν είναι δείγμα ετοιμότητας. Για τα σημάδια ετοιμότητας θα διαβάσεις εδώ: http://www.askdrsears.com/html/3/T032000.asp#T032003

 

Αλλά γενικά μη φοβάσαι τις στερεές και ακολούθησε αυτά που σου δείχνει το μωρό σου. Όταν τελικά ξεκινήσεις, απόφυγε τις αλλεργιογόνες τροφές και κράτα την απόσταση 4 ημερών ανάμεσα σε κάθε καινούργια δοκιμή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες,

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου κ μακάρι να βρω βοήθεια!Ο μικρός μου τρώει δύο γεύματα στερεών - φρουτόκρεμα το πρωί, λαχανικά το απόγευμα - και αντικαθιστά πολύ εύκολα το θηλασμό. Πχ το πρωί φτιάχνω 200 γρ φρουτόκρεμα ( μήλο, αχλάδι, μπανάνα ) με σκοπό να φάει τα μισά εκείνος ( έτσι μου είπε ο γιατρός ) και τα άλλα μισά εγώ!Του δίνω τελικά και τα 200 γιατί κάνει σαν τρελός και πάλι θέλει κι άλλο, που φυδικά δεν του φτιάχνω! Για την επόμενη 1 με 2 ώρες δε θηλάζει ούτε για αστείο..Το ίδιο το απόγευμα..με λίγα λόγια κυνηγιόμαστε όλη μέρα και τελικά θηλάζει:01:00, 05:00, 07:30, 09:30,11:00 φρούτα , 13:30, 15:30, 17:00 λαχανικά, 19:30, 21:30.Δηλαδή κάνει οκτώ θηλασμούς, αλλά μη φανταστείτε ότι κάθεται πολύ 5 - 6 λεπτά. Κινδυνεύει η παραγωγή μου;;τι λέτε;;εγώ νιώθω ότι μειώνεται..και με περιτριγυρίζουν πόνοι περιόδου..μήπως αυτό σημαίνει ότι μειώθηκε η παραγωγή και θα αδιαθετήσω;;συγνώμη για την πολυλογία

 

Προσπαθησε πριν και μετα απο καθε γευμα στερεων να τον θηλαζεις για να μην εχεις προβλημα με την παραγωγη σου και για να μην αντικαθιστα γευματα θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που αλλού να γράψω τον προβληματισμό μου.

Ο μικρούλης μου είναι 6,5 μηνών, 8,700kgr και έχω ξεκινήσει να του δίνω:

- 10:00 Φρούτα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα)

- 13:00 Κοτόπουλο με λαχανικά (καρότο, κολοκύθι, πατάτα)

- 18:00 Κρέμα ρυζάλευρο με δικό μου γάλα.

Από όλα αυτά δεν τρώει περισσότερο από 80ml οπότε ενδιάμεσα τον θηλάζω.

 

Από τότε που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές όμως έχουν αυξηθεί οι βραδινοί θηλασμοί. Μπορεί να ξυπνήσει και 6 φορές μέσα στο βράδυ για να θηλάσει.

 

Εντωμεταξύ δεν θέλει με τίποτα να πιει το γάλα μου από μπιμπερόν ή εκπαιδευτικό ποτηράκι (έχουν δοκιμάσει και άλλοι να τον ταΐσουν χωρίς να είμαι εγώ μπροστά).

 

Πρέπει να γυρίσω στην δουλειά σύντομα δεν ξέρω και τι θα γίνει αφού δεν θέλει μπιμπερόν.

Νιώθω πολύ κουρασμένη. Όλη αυτή η αϋπνία με έχει τσακίσει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που αλλού να γράψω τον προβληματισμό μου.

- 18:00 Κρέμα ρυζάλευρο με δικό μου γάλα.

Από όλα αυτά δεν τρώει περισσότερο από 80ml οπότε ενδιάμεσα τον θηλάζω.

 

Από τότε που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές όμως έχουν αυξηθεί οι βραδινοί θηλασμοί. Μπορεί να ξυπνήσει και 6 φορές μέσα στο βράδυ για να θηλάσει.

 

Εντωμεταξύ δεν θέλει με τίποτα να πιει το γάλα μου από μπιμπερόν ή εκπαιδευτικό ποτηράκι (έχουν δοκιμάσει και άλλοι να τον ταΐσουν χωρίς να είμαι εγώ μπροστά).

 

Πρέπει να γυρίσω στην δουλειά σύντομα δεν ξέρω και τι θα γίνει αφού δεν θέλει μπιμπερόν.

Νιώθω πολύ κουρασμένη. Όλη αυτή η αϋπνία με έχει τσακίσει

 

Η εισαγωγή στερεών τροφών είναι μια μεγάλη αλλαγή για το μωρό. Ίσως δεν έχει προσαρμοστεί ακόμη στο τάισμα με το κουτάλι. Έως να συνηθίσει το κουτάλι πιστεύω δεν θα είναι έτοιμος να ξεκινήσει και μπιμπερό ή ποτηράκι. Μία μια κάθε αλλαγή. Δοκίμασε να του δίνεις υπό την επίβλεψή σου το κουταλάκι σαν παιχνίδι για να εξοικοιωθεί. Επίσης, μήπως φοβάται ότι θα κοπεί το στήθος που μην ξεχνάμε αποτελεί και μια παρηγοριά. Υπομονή.

 

Να σε ρωτήσω σχετικά με την κρέμα ρυζάλευρο - πως ακριβώς την φτιάχνεις με δικό σου γάλα γιατί σκέφτομαι και εγώ να κάνω το ίδιο.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...