Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

H μικρη απο τους 4 μηνες αρνειτε το μπιμπερο.Θηλαζω κανονικα αλλα για 3 ωρες πρεπει να λειπω κ εβγαζα γαλα.

Μηπως ξερετε αν μπορω να εισαγω ρυζάλευρο με δικο μου γαλα ωστε να την "ξεγελαμε" μεχρι να επιστρεψω ; Αν κ μου λενε οτι ενδεχετε να μην το φαει κ αυτο ...

 

Δεν ενδείκνυται η εισαγωγή στερεών τροφών πριν το μωρό κλείσει τους 6 μήνες.

 

Αν το μωρό αντέχει αυτές τις 3 ώρες χωρίς γάλα, με περισσότερα παιχνίδια και αγκαλίτσες και βόλτες από αυτούς που το προσέχουν, τότε θα είναι πιο εύκολο. Αν δεν αντέχει, ίσως υπάρχουν ακόμη πράγματα που μπορείτε να δοκιμάσετε, για να πάρει το μπιμπερό. Δεν ξέρω τι έχετε δοκιμάσει αλλά δείτε μήπως κάποια άλλη μάρκα/θηλή βολεύει καλύτερα και διάβασε και εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/pumping/bottle-feeding.html

Επίσης, δες μήπως το μωρό μπορεί να πίνει από κυπελλάκι. Θέλει περισσότερη προσπάθεια αλλά ίσως το δεχτεί.

http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Πριν δοκιμάσεις να δώσεις κρέμα καλύτερα να δοκιμάσεις να δώσεις το γάλα σου με ποτηράκι (εκπαιδευτικό ή κανονικό) ή ακόμα και με κουταλάκι (αυτό είναι λίγο βάσανο). Πάλι αν είναι μόνο για 3 ώρες και θηλάσεις ακριβώς πριν φύγεις και μόλις γυρίσεις μπορεί και να σε περιμένει νομίζω. Δεν είναι φοβερό :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω την ερωτηση μου στο καταλληλο τοπικ.

Λε κολιτσακια ποτε δωσατε μοσχαρι στα νινακια σας?

Πηγαμε γιατρο και μας ειπε να δωσω κρεας η κοτοπουλο 5 φορες την εβδομαδα :shock: Για πετεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Νικακι εμεις υποτιθεται οτι αρχισαμε 6 μηνων φρουτα,7 μηνων λαχανικα και 7,5 κρεας!

Μεχρι τωρα που μιλαμε,ζητημα να εχει φαει 50γρ κρεας στην ζωη της :shock: Αστα να πανε....

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν περάσαμε τις δυσκολίες του πρώτου καιρού ώσπου να εδραιωθεί ο θηλασμός 1,5 με 2 μήνες περίπου, όπου άλλες λιγότερο κι άλλες περισσότερο πονέσαμε (θηλές) ,απογοητευτήκαμε( δεν φτάνει το γάλα) αποθαρρυνθήκαμε(παιδίατροι , περίγυρος) κτλ αλλά ο πόθος μας να θηλάσουμε ήταν τόσο βαθύς και τόσο συνειδητοποιημένες ήμασταν που σχεδόν τα καταφέραμε. Να μαστε face to face με τον σκόπελο των στερεών τροφών. H δική μου «ιστορία» εχει ως εξής: Θήλασα αποκλειστικά ως 8,5 μηνών, μετά τον 6 μήνα ξεκινήσαμε τις τροφές και λίγο έλειψε να κοπεί το γάλα γιατί με θηλασμό πρωί βράδυ που πρότεινε ο παιδίατρος επόμενο ήταν να σταματήσει κι η παραγωγή. Αυτή την στιγμή προσπαθώ με περισσότερες φορές θηλασμού να επαναφέρω την κατάσταση γιατί ως 8,5 μηνών δεν της είχα δώσει ξένο γάλα όμως με την αναπόφευκτη ελάττωση δεν της έφτανε κι αναγκάστηκα. Ο προβληματισμός μου είναι πως γίνεται και πότε να θηλάζω ένα φαγανό παιδί που τρώει γύρω στα 300ml τροφή, που να χωρέσει κι ο θηλασμός;;;;; ο γιατρός είπε ότι στην ηλικία μας πρέπει να πίνει από 300 ως 1000ml γάλα την ημέρα. Θα ήθελα να με βοηθήσουν μαμάδες που θήλασαν πολύ καιρό να μου πουν πως τα κατάφεραν. Αυτή την στιγμή παίρνω και μαγιά μπύρας για να βοηθήσω την κατάσταση σχεδόν μας αποθήλασε ο «καλός» γιατρός μας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού λοιπόν περάσαμε τις δυσκολίες του πρώτου καιρού ώσπου να εδραιωθεί ο θηλασμός 1,5 με 2 μήνες περίπου, όπου άλλες λιγότερο κι άλλες περισσότερο πονέσαμε (θηλές) ,απογοητευτήκαμε( δεν φτάνει το γάλα) αποθαρρυνθήκαμε(παιδίατροι , περίγυρος) κτλ αλλά ο πόθος μας να θηλάσουμε ήταν τόσο βαθύς και τόσο συνειδητοποιημένες ήμασταν που σχεδόν τα καταφέραμε. Να μαστε face to face με τον σκόπελο των στερεών τροφών. H δική μου «ιστορία» εχει ως εξής: Θήλασα αποκλειστικά ως 8,5 μηνών, μετά τον 6 μήνα ξεκινήσαμε τις τροφές και λίγο έλειψε να κοπεί το γάλα γιατί με θηλασμό πρωί βράδυ που πρότεινε ο παιδίατρος επόμενο ήταν να σταματήσει κι η παραγωγή. Αυτή την στιγμή προσπαθώ με περισσότερες φορές θηλασμού να επαναφέρω την κατάσταση γιατί ως 8,5 μηνών δεν της είχα δώσει ξένο γάλα όμως με την αναπόφευκτη ελάττωση δεν της έφτανε κι αναγκάστηκα. Ο προβληματισμός μου είναι πως γίνεται και πότε να θηλάζω ένα φαγανό παιδί που τρώει γύρω στα 300ml τροφή, που να χωρέσει κι ο θηλασμός;;;;; ο γιατρός είπε ότι στην ηλικία μας πρέπει να πίνει από 300 ως 1000ml γάλα την ημέρα. Θα ήθελα να με βοηθήσουν μαμάδες που θήλασαν πολύ καιρό να μου πουν πως τα κατάφεραν. Αυτή την στιγμή παίρνω και μαγιά μπύρας για να βοηθήσω την κατάσταση σχεδόν μας αποθήλασε ο «καλός» γιατρός μας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν δεν βάζεις το μωρό στο στήθος οση μαγιά και να παρεις δεν γινετε τιποτα ! Ο γιατρος που προτεινε πρωι βραδυ θηλασμό ειπε να πινει μεχρι 1000 μλ την μερα ???

 

Θα μπορουσες να αφαιρεσεις ενα γευμα , δεν το αναφέρεις αλλα εχω την εντυπωση πως δινεις 3 γευματα . Θα μπορουσες να μην δινεις 300 μλ τροφή αλλα λιγότερο πχ 200 και να συμπληρώνεις με θηλασμό .

Οι τροφές ειναι συμπληρωμάτικες του θηλασμού για το πρωτο ετος .

 

Ολα καλα σας ευχομαι ! Θα σου πουν και οι εμπειρες μαμάδες περισσότερα :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θήλαζε πρώτα και μετά δίνε στερρεές.......

 

Ήμουν πολύ σύντομη, αλλά με τραβάγανε και τα 2 να ξεκολλήσω... :oops:

Και η άποψη την Λαμπρινής πολύ σωστή. Παρέληψε γεύμα...Θα ταλαιπωρηθείς λίγο αρχικά μέχρι να ανακάμψει η παραγωγή σου, αλλά μόνο αν τον βάζεις και μέσα στη μέρα συχνά πυκνά στο στήθος θα δεις αποτελέσματα... :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από μένα.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και πατάτα-καρότο εδώ και ένα μήνα περίπου. Γενικά δεν τρώμε όλες τις μέρες και αν φάμε δεν ξεπερνάμε τα 5-6 γεμάτα κουταλάκια του γλυκού. Από προχθές δοκίμασα και λίγη γλυκοπατάτα και είδα θεαματική όρεξη!! Αρχικά τουλάχιστον, μετά το κλείνουμε το στοματάκι μας :D

Χθες είδα ότι είχε κάνει πολύ σφιχτά κακάκια ο μικρός. Τις προηγούμενες μέρες ήταν σαφώς επηρεασμένα από τις στερεές τροφές αλλά ήταν σαν πουρές όχι σαν των μεγάλων. Χθές πρώτη φορά ήταν πιο σκούρα και πιο σφιχτά - ξεκολλούσαν από την πάνα μόνα τους.

Συγνώμη για τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες :oops:

Ο γιατρός δε μου είπε τίποτα για νερό.. Πρέπει να του δίνω; Πρέπει να είναι βρασμένο;;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

νερακι δίνε του,και μην ανησυχεις αν δεν πινει στην αρχη,σιγα σιγα :wink:

 

στην ιδια ηλικια εδινα κι εγω βρασμενο που το ειχα αφησει να κρυωσει αλλα πολυ γρηγορα το εγκατελειψα αυτο κι εδινα κανονικα απο τη βρυση,δεν ξερω να σε συμβουλευσω,απλα γενικα δεν ημουν και πολυ της αποστειρωσης κλπ αφου θεωρουσα οτι ετσι κι αλλιως τα παντα εβαζε στο στομα της,αντισωματα μαζευε. Μπορει να κανω και λαθος βέβαια-μια γνωστη μου εβραζε μεχρι τον χρονο :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από μένα.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και πατάτα-καρότο εδώ και ένα μήνα περίπου. Γενικά δεν τρώμε όλες τις μέρες και αν φάμε δεν ξεπερνάμε τα 5-6 γεμάτα κουταλάκια του γλυκού. Από προχθές δοκίμασα και λίγη γλυκοπατάτα και είδα θεαματική όρεξη!! Αρχικά τουλάχιστον, μετά το κλείνουμε το στοματάκι μας :D

Χθες είδα ότι είχε κάνει πολύ σφιχτά κακάκια ο μικρός. Τις προηγούμενες μέρες ήταν σαφώς επηρεασμένα από τις στερεές τροφές αλλά ήταν σαν πουρές όχι σαν των μεγάλων. Χθές πρώτη φορά ήταν πιο σκούρα και πιο σφιχτά - ξεκολλούσαν από την πάνα μόνα τους.

Συγνώμη για τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες :oops:

Ο γιατρός δε μου είπε τίποτα για νερό.. Πρέπει να του δίνω; Πρέπει να είναι βρασμένο;;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Τα κακά που περιγράφεις είναι από την γλυκοπατάτα. Δοκίμασε να την φτιάχνεις με περισσότερο νερό, είναι αρκετά "στεγνή" τροφή, αν και πολύ θρεπτική.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας΄., ήδη αυτό κάνω την βάζω περισσότερες φορές στήθος, κι ελπίζω να ανακάμψουμε. 3 γευματα τρώει φρουτόκρεμα το πρωί, κρεατοχορτόσουπα το μεσημέρι , γιαούρτι ή κρέμα αργά το απόγευμα και όχι πάντα 300ml αλλά τα 200ml τα τρώμε. Θηλασμούς αυτή την στιγμή 4 φορές όμως το βράδυ πεινάει κι αφού την θηλάσω κατα της 9 σε μια ώρα εχει ξυπνήσει την ξαναβάζω στήθος αλλά τι να βγάλει δεν έχει κι έτσι δε το γλιτώνω το συμπλήρωμα και πολύ μου κακοφαίνεται γιατι ως 8,5 μηνών δεν χρειαστήκαμε ξένο γάλα. Θέλω να πω πως δεν είμαι καμιά άπειρη νέα μαμά κι όμως φτάσαμε σ αυτό το σημείο, πείτε μου και τα δικά σας με μεγάλα μωρά πως τα καταφέρνετε; Αφού σκεφτόμουν μήπως έτσι γίνετε με την πάροδο του χρόνου ελαττώνεται σιγά σιγά το γάλα...

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωμα σε 10 μηνων μωρό ?? Συνέχιζε να την βάζεις στο στηθος και μην δινεις συμπλήρωμα . Ειναι παρα πολλά αυτα που τρωει μην ανησυχεις το μωρο δεν μενει νηστικό . Υπάρχουν και αλλοι λογοι που ξυπνάει :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

O τρόπος να μην αποθηλάσεις πιστεύω είναι να κόψεις την φαρίνα και να δίνεις κάθε φορά στήθος πριν τις στερεές που του δίνεις...Πάντως αν δεν θες να αποθηλάσεις στείλε ένα πμ στην Αγλαία, που είναι σύμβουλος θηλασμού. Θα σου δώσει σίγουρα τις καλύτερες συμβουλές...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Μπήκαμε και εμείς στα δύσκολα, καλά ήταν μόνο με τον θηλασμό 5 μήνες τώρα. Λοιπόν μας είπε ο παιδίατρος από σήμερα (5 μηνών) να αρχίσουμε ριζάλευρο βανίλια. Του είπα πως δεν έχει τίποτα να προσφέρει στο παιδί και του πρότηνα να αρχίσω με λαχανικά, μου είπε πως αυτά μπαίνουν στον 6ο μήνα και μπορεί να δημιουργήσουν αλεργίες τόσο νωρίς (?).. Τέλοσπάντων είπα να κάνω μια δοκιμή, πήρα βιολογικό ριζάλευρο που δεν έχει τίποτα άλλο μέσα και το έφιαξα με νερό. Στην αρχή χάρηκε αλλά με το που κατάλαβε την γεύση του ρθε μια αηδία. Με το νερό κάπως καλύτερα τα πράγματα, ήπιε 5-6 γουλιές..

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι πρόγραμμα κάνετε για τις τροφές ώστε να μην μειωθεί η παραγωγή. Μου είπε να κάνω 5 γεύματα, αν εγώ ενδιάμεσα από τα 5 θηλάζω θα γίνονται περισσότερα γεύματα. Είναι καλό αυτό??? Η πρέπει να θηλάζω πριν ή μετά την ώρα του γεύματος.

Επειδή ακόμα δεν έχουμε και πρόγραμμα στον ύπνο ούτε στο θηλασμό φυσικά έχω πελαγώσει και δεν ξέρω από που να αρχίσω. Κοιμάται στις 01.30 το βράδυ και ξύπναγε στις 10.00. Ξεκίνησα να τον ξυπνάω στις 08.00 μπας και κοιμηθεί νωρίτερα αλλά πάλι την ίδια ώρα κοιμάται. Τώρα μου είπε ο παιδίατρος να τον ξυπνάω στις 07.00 και να του δίνω στις 07.30 γάλα, στις 10.00 φρουτόκρεμα, στις 14.00 το μεσημεριανό και στις 17.30 το απογευματινό. Από εκεί και πέρα γάλα... Κάθε συμβουλή δεκτή...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φένια, καλησπέρα!

Κάπως νωρίς σας άρχισε ο παιδίατρος τις τροφές. Και κάπως πολλά δεν είναι όλα αυτά που σου είπε να δίνεις?

Σε μας επέμενε να κλείσει και τον έκτο μήνα...Επίσης, δεν πρότεινε καθόλου ρυζάλευρο, αλλά αλεσμένα φρουτάκια (αρχής γενομένης με αχλαδάκι), τα οποία δίνουμε σταδιακά, μόνα τους στην αρχής και μετά, σιγά-σιγά, κι αφού έχουμε βεβαιωθεί για τυχόν αλλεργίες, όλα μαζί. Δοκιμάζουμε εδώ και δεκαπέντε μέρες κι έχουμε φτάσει να τρώμε μίγμα από αχλάδι, μήλο, μπανάνα και χυμό πορτοκαλιού. Μόλις κλείσει τον έβδομο, αρχίζουμε τα λαχανικά, στα οποία θα προσθέσουμε σιγά-σιγά κοτόπουλο και μετά μοσχαράκι.

Έχω κι εγώ την απορία αν πρέπει να θηλάζουμε πριν ή μετά τις τροφές. Προς το παρόν ακολουθώ τις οδηγίες του και θηλάζω αμέσως μετά τη φρουτόκρεμα (πρέπει να σου πω πως πίνει κανονικότατα και το γαλατάκι της), ώστε να καθορίσει μόνη της αν και πότε δε θα θέλει γάλα γιατί θα έχει χορτάσει.

Αυτά. Επίσης, στη θέση σου, δεν θα επενέβαινα στο προγραμματάκι του μωρού. Θα το άφηνα να κοιμάται όσο θέλει και να τρώει όποτε βολεύει και τους δυό μας. Μην αγχώνεσαι, νωρίς είναι ακόμα για πρόγραμμα, αυτά δεν υπάρχουν παρά μόνο στα χαρτιά των παιδιάτρων. Εγώ της δίνω φρουτόκρεμα στο δεύτερο πρωινό θηλασμό, δηλαδή κατά τις 10.00.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο φόρουμ.... και βάσει των οδηγιών του Π.Ο.Υ.,

ενθαρρύνουμε τις γυναίκες να θηλάζουν αποκλειστικά τους πρώτους 6 μήνες, (όχι 5)

αλλά μερικά μωρά ζητούν λίγο νωρίτερα ή αργότερα στερεες τροφές, κάτι που το σεβόμαστε. Φυσικά αν αναπτύσσεται σωστά το μωρό και δεν υπάρχουν λόγοι να ανησυχούμε.

 

Επίσης, αντιπαθούμε το ρυζάλευρο ως άχρηστη τροφή από κουτί, ειδικά αυτό με το γάλα σκόνη μέσα και με τις γλυκαντικές ουσίες. Εναλλακτικά προτείνεται βιολογικό ρυζάλευρο το οποίο όμως πάλι δεν έχει κάτι να προσφέρει.

 

Αφού από 6 μηνών προσθέτουμε φρούτα και σταδιακά λαχανικά, ή ανάποδα, το μωρό σίγουρα δεν θα έχει ανάγκη κάτι παραπάνω, με δεδομένο οτι συνεχίζουμε ανεμπόδιστα να θηλάζουμε. Παίρνουν νερό από τα φρούτα και τα λαχανικά. Σιγά σιγά, γύρω στον 7ο προσθέτουμε κρέας γιατί το χρειάζεται -όχι 100% αλλά συμφωνούν οι περισσότεροι παιδίατροι και οι περισσότερες έρευνες- λόγω του σιδήρου. Το μοσχαράκι έχει περισσότερο σίδηρο γι'αυτό και προτιμάται τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας. Προσφέρουμε και λίγο νεράκι το οποίο δεν το πίνουν συνήθως με μεγάλη ευχαρίστηση.

 

Το απόγευμα μετά τον 7ο -8ο αποφεύγουμε πάλι την κρέμα με τα δημητριακά και όλα τα υπόλοιπα πρόσθετα σε σκόνη και προτιμάμε γιαουρτάκι, πρόβειο ή κατσικίσιο κατά προτίμηση και όχι βρεφικό, λόγω των πρόσθετων υλικών (πχ φρουκτόζη, χυμό σταφυλιού, κ.α.) και λόγω του ότι είναι αγελαδινό, οι πρωτεϊνες δηλαδή που περιέχει είναι πιο δύσπεπτες.

 

Όσο θηλάζουμε δεν ανησυχούμε ιδιαίτερα γιατί 2 γεύματα είναι αρκετά για αρχή. Η δικιά μου που πεινάει τρώει και ένα γιαουρτάκι κατά τις 5-6μμ.

Πολλές μανάδες εδώ προτείνουν να θηλάζουμε πρώτα και μετά να δίνουμε το φαγητό, εγώ όμως δεν το ακολουθώ αυτό, και δεν νομίζω οτι έχει μειωθεί η παραγωγή. Νομίζω οτι την καταλαβαίνω όταν θέλει να πιεί γαλατάκι και πολλές φορές ικανοποιείται απόλυτα από το φαγάκι.

 

Μετά τον 8ο μήνα υπάρχουν νομίζω πολλές διαφορετικές απόψεις οπότε δεν τις καταγράφω... Η παιδίατρός μου μας είπε να προσθέσουμε πολλά άλλα λαχανικά, αφού τα δέχεται όλα άψογα, και ζυμαρικά, και ρυζάκι και κρόκο αυγού (μπλιαχ, μέσα στην φρουτόκρεμα !)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή χάρηκε αλλά με το που κατάλαβε την γεύση του ρθε μια αηδία.

αφού εξέφρασε την άποψή του, η γνώμη μας περιττεύει... :wink:

 

Τώρα μου είπε ο παιδίατρος να τον ξυπνάω στις 07.00 και να του δίνω στις 07.30 γάλα,

:shock::shock::shock:

Θα ξυπνάς το μωρό τέτοια ώρα και θα ξυπνάς κι εσύ τέτοια ώρα;

Ας ξυπνήσει η παιδιάτρος και να έρθει να το φροντίσει. Για να ξυπνάει στο μωρό στις 10 σημαίνει ότι κάτι έχει να κάνει το βράδυ, ίσως σας βρίσκει όλους μαζί και θέλει να σας βλέπει, ίσως έχετε τέτοια ωράρια, ίσως βολεύει σε όλη την οικογένεια!

Εμείς πάντα κοιμόμασταν αργά και ξυπνούσαμε σχετικά αργά γιατί έτσι μας βόλευε και μέχρι να πάει στο σχολείο δεν το αλλάξαμε!

 

 

στις 10.00 φρουτόκρεμα, στις 14.00 το μεσημεριανό και στις 17.30 το απογευματινό. Από εκεί και πέρα γάλα... Κάθε συμβουλή δεκτή...

1. 3 γεύματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για μωρό που θηλαζει

η παιδίατρος σου δίνει πρόγραμμα για μωρά που δεν θηλάζουν

 

2. έκανε νωρίς την εισαγωγή των στερεών, το ρυζάλευρο βιολογικό ή μή δεν είναι τροφή για παιδιά. Είναι νεκρή τροφή.

 

3. το μωρό θα αποφασίσει μόνο του πότε θα φάει στερεές και καλό είναι να ξεκινήσει από τα φρούτα

 

4. στην αρχή θα κάνετε ένα και μόνο ένα γεύμα με ένα φρούτο, όσο φάει

 

5. τα ωράρια που σας έβαλε η γιατρός είναι για ψυχαναγκαστικούς!

αν είναι δυνατόν!

 

6. η παιδίατρος είναι στρατιωτικός; :roll:

Link to comment
Share on other sites

στον πρώτο μου γιο μου θήλαζα αποκλειστηκα τους 5 μήνες.Η παιδίατρος

σύστησε εισαγωγή στερεών μέχρι τον 6ο μήνα αποθήλασε.Γάλα τέλος. Στο

δεύτερο μετά από 8χρόνια αλλαξα παιδίατρο οι συμβουλες όμως ίδιες. Το αποτέλεσμα το ίδιο.Εγώ να αναρωτιέμαι τι δεν κάνω σωστά αφού ακολουθώ τις οδηγίες των γιατρών οι οποίοι ηταν πάντα υπερ του θηλασμού. Οι οδηγίες

ήταν πρωι θηλασμός φρούτα σούπα φαριν λακτέ(δεν την έτρωγαν με τίποτα)

και θηλασμός.Στο κοντινό μου αλλά και στο μακρινό περιβάλλον υπήρχε άγνοια σε ότι αφορά τον θηλασμό. Ολοι μου έλεγαν μπράβο ως εδώ αλλά φτάνει. Επιτέλους στο τρίτο μου παιδί βρήκα αυτό το forum και ανθρώπους

σχετικούς και ειδικούς(Αγλαια). Ο μικρούλης μου πέρασε τους έξι μήνες και συνεχίζουμε να θηλάζουμε.Από στερεές βρισκόμαστε στο στάδιο της δοκιμής που μάλλον θα κρατήσει πολύ ακόμα. Αρχισαν και τα πρώτα σχόλια τρίτων

''ακόμα θηλάζετε?''

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...