Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Φιλάκι, είναι πολύ πολύ μικρούλα ακόμα. Και τρείς κουταλιές πολύ είναι.

 

Γιατί βιάζεσαι? Ασ'τη να φάει όταν θα 'ναι έτοιμη. Ξέρει αυτή. Δεν κάνει να την πιέζεις. Για τώρα δε χρειάζεται τίποτα εκτός απ'το γάλα. Όταν θα ναι έτοιμη, δε θα χρειάζεται να την πιέσεις καθόλου. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Δηλ. βρε παιδιά... κι η δική μου η μικρούλα που έχουμε ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό με φρουτόκρεμα.... αλλά μου κρατάει το στοματάκι της ερμειτικά κλειστό.... θα το ξεπεράσει λέτε και θα αρχίσει να τρώει κάποτε;;;; Ο γιατρός μου είπε εγώ να το προσπαθώ κάθε πρωί, κι όσο φάει, χωρίς να την πιέζω... κι αυτή το πολύ 3 κουταλιες.... και με το ζόρι τελικά.... έτσι για να πω ότι κάτι έκανα.... Μετά με βλέπει να τρώω εγώ το υπόλοιπο κι είναι η καλύτερη της, χαμογελάει ευχαριστημένα....!!!! Βρε μήπως να μην την τρώω μπροστά της;;; Ξέρω κι εγώ;

 

Xρόνια Πολλά!!!

 

Καταρχήν χρόνια πολλά και καλά γεμάτα υγεία, χαρά και πολλά χαμόγελα!

Filakι εστί όπως περιέγραφες την κορούλα σου ήταν σαν να έλεγες για την δικιά μου κάνει ακριβός το ίδιο… Στόμα ερμητικά κλειστό (καημό το έχω να το δω μία φορά ανοικτό) και μετά όταν τρώω εγώ την φρουτόκρεμα χαμογελάει και γλείφεται !!!!

 

:lol::lol::lol:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Τί να έκανα βρε κορίτσια μου;;; Ο γιατρός μου ξεκινά με φρουτόκρεμα και κρέμα ριζάλευρο-βανίλια από τον 4ο!... Κι από ότι κατάλαβα δεν διαχωρίζει τα παιδάκι που θηλάζουν από αυτά που δεν θηλάζουν. Βέβαια είναι συζητήσιμος κι όταν του το είπα μου είπε ότι δεν τον νοιάζει καθόλου καθόλου η κρέμα κι ότι να ξεκινήσω λιγάκι την φρουτόκρεμα γιατί έχει βιταμίνες. Πάντως σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση σας, το χρειαζόμουν όπως και κάθε πληροφορία που πήρα από το συγκεκριμένο τόπικ. Σας ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω στο φιλικό μου περιβάλλον και πολλές μανούλες που θήλασαν για να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου... καταλαβαίνετε...

 

Άρα λοιπόν ξεκινάμε από τον έκτο και μετά!

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

φιλακι,o παιδιατρος σου εινια φυσικα εντελως ασχετος με τον θηλασμο,οπως οι περισσοτεροι...Γιατι δεν ψαχνεις κανεναν πιο σχετικο; :roll:

 

Κι εγω,εννοειται,οτι δεν ξερω καμια που να εχει θηλασει....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα κοριτσακια!

εχω ξεκινησει στερεες τροφες απο την αρχη του 6ου μηνα.εδω και 3 μερες τρωμε και κρεατακι.με λιγη ανασφαλεια βεβαια γιατι δεν ξερω αν τα εκανα σωστα τωρα με τις γιορτες :oops: ειχα πολυ κοσμο στο σπιτι.τρωμε φρουτα το πρωι και αργα το μεσημερι κρεατοχορτοσουπα.αλλες φορες με ορεξη αλλες με λιγοτερη..ηθελα να ρωτησω ποσα γευματα κανετε θηλασμου?να σημειωσω πως το βραδυ ξυπναει και ψευτοτρωει...την βαζω λιγο στο στηθος και αποκοιμιεται.δεν εχω μετρησει ακριβως ποσα γευματα κανουμε.νιωθω παντως πως εχει μειωσει το γαλα που πινει.το πρωι ξυπνησε 9 θηλασε λιγο πολυ λιγο μετα κατα τισ 9¨45 εφαγε φρουτοκρεμα, θα ετρωγε κι αλλο αλλα προτιμισα να την σταματησω και να την θηλασω..εφαγε και κανει νανακια τψρα..οταν ξυπνησει θα την βαλω παλι στο στηθος οσο φαει και κατα τις 2 λεω να φαμε μεσημεριανο...μετα ολο θηλασμο και ισως για απογευματινο λιγο φρουτο με γλυκοπατατα οχι παντα...ποια η γνωμη σας?μηπως τρωει πολλα γευματα στερες για την ηλικια της?μηπως τα εκανα σαλατα??? :? θελω να θηλασω οσο παει εννοειτε ..το λιγοτερο ομως 1 χρονο

ευχαριστω και ελπιζω να μην τα ειπα μπερδεμενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

XΡΙΣΤΙΝΑ, για να μην "κόβεις" το μωρό από το φαγητό, είναι καλή ιδέα να το κάνεις ανάποδα. Κάντε έναν καλό θηλασμό κάποια στιγμή το πρωί και μετά από 1,5-2 ώρες περίπου, δώσε της τα φρουτάκια (αν δεν υπάρχει λόγος, οι σκονες-κρέμες δεν είναι απαραίτητες). Το απόγευμα το ίδιο για την σούπα. Οπότε το μωρό θα σταματάει μόνο του, γιατί είναι σχετικά χορτάτο. Αν θέλει να φάει, ας φάει αλλά πιστεύω ότι πάνω από 2 γεύματα είναι πολλά (και αυτά χωρίς σκονοκρέμες, μόνο φρούτα και φαγητό και κρατώντας τον κανόνα για τις 4 μέρες). Μπορείς να προσφέρεις το στήθος όσο συχνά θέλεις, δεν χρειάζεται να κλαίει το μωρό. Το πολύ πολύ να μην το δεχτεί, οπότε δοκιμάζεις αργότερα. Μην αγχώνεσαι :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαρισυω amaretto για την απαντηση σου

το πρωι ξυπναει χορτατη οχι οπως παλια που ξυπναγε και ηθελε φαγητο..το βραδυ οταν ξυπναει κατα τις 1 την παιρνω στο κρεβατι μας πιπιλαει και....ξανακοιμαται .τωρα ξαναξυπναει καποιες στιγμες της προσφερω το στηθος αλλα επειδη η ωρα ειναι δυσκολη εχω ξανακοιμηθει στο καπακι και δεν ξερω αν τρωει :oops::lol: τεσπα απλα εβαλα ενα ψιλοπρογραμμα ισως γιατι βιαζομαι να της δωσω τα φρουτα το πρωι να κανω και τις δουλειες μου μαλλον βλακεια δικια μου και πρεπει να ξαναδιαμορφωσω την σειρα.τωρα εκανει ενα καλο γευμα θηλασμου σε 2 δοσεις και λεω κατα τις 2-230 να της δωσω την σουπα.πινει και νερακι της αρεσει και το ζηταει μονο ομως μετα την σουπα μετα τα φρουτα δεν της δινω.αν ειναι πολλα 3 γευματα ομως, τοτε καλυτερα να την ξαναθηλΑΣΩ να κοιμηθει να ξυπνησει να θηλασω και μετα απο καμια μιαμιση ωρα να της δωσω φαγητο.δηλαδη κατα τις 5-530..συγνωμη ...λεω τις σκεψεις μου

σκονες κρεμες δεν τις δινω καθολου.μια φορα της εδωσα κουακερ με δικο μου γαλα οχι βιολογικο ομως απο αυτο του σουπερ μαρκετ :oops: το εφαγε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και χρονια πολλα

εχουμε ξεκινησει στερεες τροφες απο τις αρχες του 6ου,τρωμε και κρεατακι.ξεκινησα με αχλαδι-μηλο-μπανανα εβαλα πορτοκαλι της ξινησε δεν της βαζω,της εβαλα ακτινιδιο της ξινησε..πολυ ομως!η παιδιατρος μου ειπε πως μπορω να της δινω χυμο πορτοκαλιου σκετο..δεν της εχω δωσει.στην χορτοσουπα της βαζω με επιτυχια κρεας,μοσχαρι η κοτοπουλο σπανακι,σελινο,καροτο και γλυκοπατατα...μεγαλη επιτυχια η γλυκοπατατα.γενικα δεν πολυετρωγε μονο οταν της εδωσα καροτο ξεκινησε να τρωει κανονικα τρελαθηκε με το καροτο!α της εχω δωσει και μπροκολο στην σουπα της..τι αλλο να βαλω απο φρουτα και λαχανικα?

ευχαριστω

υ.γ σκονες δεν της δινω!

Link to comment
Share on other sites

Αφού κοιμάστε μαζί και ξυπνάει χορτάτη, είστε σε καλό δρόμο. :lol: Κι η δικιά μου τα ίδια κάνει και χαμπάρι δεν παίρνω και μέχρι το μεσημέρι δεν ζητάει να φάει τίποτε και δεν τρώει αυτά που της προσφέρουμε (εκτός αν δει τη Χιονάτη και ζητήσει μήλα) :lol::lol:

Μην αγχώνεσαι, τα προγράμματα είναι για να τα σπάμε :wink:

Έτσι κι αλλιώς, με τόσο μικρό παιδί, διακόπτεις κάθε λίγο και λιγάκι, για να ασχοληθείς μαζί του. Δες το πρόγραμμα σαν μια ακολουθία από πράγματα που αρχίζει το ένα, όταν τελειώνει το άλλο, χωρίς χρονικούς περιορισμούς. Το μικρό σου δεν θα είναι για πολύ μικρό, σε λίγο καιρό θα το κυνηγάς τριγύρω :D

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

XΡΙΣΤΙΝΑ,μπορεις να μου πεις το κουακερ πως το εκανες;

 

Επισης να σου πω οτι το μωρο σου ειναι πολυ καλοφαγο,εν αντιθέσει με το δικο μου το αναποδο :lol: που ακομη δεν εχει φαει βουκια κρεας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

XΡΙΣΤΙΝΑ δεν έχω και εγώ πολύ εμπειρία με τις στερεές (ακόμα ψάχνομαι), άλλά πιστεύω ότι πάτε πολύ καλά.

 

Και εμένα ο μικρούλης μου από όταν έκλεισε τον έκτο μήνα τρώει μήλο αχλάδι μπανάνα το πρωί και πατάτα καρότο κολοκύθι με κοτόπουλο ή μοσχάρι το μεσημέρι.

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν είναι απαραίτητο να μπαίνουν πολλά πράγματα μαζί στη διατροφή του μωρού. Καλύτερα σιγά σιγά...

Εξάλλου είναι και η εποχή τέτοια που δεν έχεις και πολλές επιλογές από φρούτα και λαχανικά...

 

Η παιδίατρος μου είπε την επόμενη εβδομάδα να προσθέσω και ζυμαρικό στη σούπα...

Ως εδώ καλά, αλλά μου πρότεινε να προσθέσω και ένα γεύμα ακόμη το απόγευμα ρυζάλευρο σκέτο ή βανίλια που αργότερα θα αντικατασταθεί με την φαρίνα.

 

Το θέμα είναι ότι και εγώ δεν θέλω να του δώσω σκόνες και αναρωτιέμαι τί άλλο να του δώσω.

Εσείς οι πιο έμπειρες μανούλες τι κάνατε με το απογευματινό?

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Α καλααααα !!! :shock:

Εμενα ουσιαστικά δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ ακομα . Τα αλεσμενα την αηδιαζουν δεν ανοιγει το στομα και τα θελει σε κομματακια . Τα μισα πεφτουν κατω τα αλλα τα φτύνει ....μεγαλη επιτυχία !

 

Doirrean 3 γευματα σ΄αυτη την ηλικια ειναι παρα πολλά ! Η παιδίατρος σου δινει συμβουλες που δινει και στα μωρα που δνε θηλάζουν .

Αν παντως θελεις να δωσεις και τριτο γεύμα μια επαναληψη των προηγουμενων δεν πειράζει :wink: Φρουτάκι ή λαχανικούλια (σκετο καρότο ή πατάτα ή μπροκολο ) και το απογευμα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ax! Λαμπρινούλα μου, άμεση απάντηση όπως συνήθως.

Χρόνια πολλά!!

 

Λοιπόν, εμένα ο μπεμπουλίνος μου κάνει ακριβώς το αντίθετο: μην τυχόν και έχει κάποιο καμματάκι λίγο πιο χοντρό στο φαγητό του (κάτι να ξέφυγε από το άλεσμα) το αηδιάζει!! Του δίνω στο χέρι λίγη μπανάνα ή ένα κομματι μήλο και κόβει κομματάκι, το μασάει και το ... φτύνει!!! Μόνο αλεσμένα τα θέλει.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα δε μου άρεσε και πολύ αυτό που μου είπε για την κρέμα... Μου είπε ότι έχουν παραπάνω σίδηρο γιατί το μητρικό γάλα είναι σιδηροπενικό και ότι να προσέξω να μην ... εγκλωβιστώ στο θέμα του θηλασμού :shock:

 

Τέλος πάντων, επειδή εγώ πιστεύω ακριβώς τα αντίθετα και επειδή θέλω τουλάχιστον τώρα στην αρχή να τρέφεται όσο πιο φυσικά γίνεται για αυτό αναρωτιέμαι τι άλλο θα μπορούσα να δώσω αντί για την κρέμα δημητριακών.

 

Εσείς πως τα πάτε??

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλά κοριτσάκι μου !!!! Σε χασαμε :D

 

Τι να παμε ...σαν τον καβουρα παμε με την μωρουλινιτσα στο θεμα φαγητο ! Επισης μεγαλο προβλημα και το θεμα υπνος ...κατα τα αλλα ΤΕΛΕΙΑ :lol: Ετοιμη σε λιγο να περπατήσει ...σημερα αρπαχτηκε απο το τζιν μου , εγω μαγειρευα και αυτη στεκοταν ορθια και με το ενα χερι πιανοταν απο το γονατο μου :lol:

 

Κρεμες μην δωσεις , δεν ειναι φυσιολογικο να τρωε ενα μωρο ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ ! Θελεις να βαλεις και τριτο γεύμα ? Μηπως να το καθυστερούσες λιγο ? Δυο γευματα ειναι αρκετά για την ηλικια σας/μας .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα δουλειά.... :cry:

Μου λείπει τρομερά το μωρό μου και προσπαθώ να αναπληρώσω σε αγκαλιές από την στιγμή που θα μπώ στο σπίτι μέχρι να κοιμηθεί..

 

Και ο δικός μου αρπάζεται από ό,τι βρει για σηκωθεί όρθιος... Βιαζονται πολύ να περπατήσουν :D

 

Μην ανησυχείς με το φαγητό... Θα φάει όταν είναι έτοιμη.

 

Εΰτυχώς που είσαστε εσείς και δεν αισθάνομαι ότι κάνω κάτι λάθος...

 

Αμάν αυτή η επιμονή τους με τις κρέμες!! Ξέρω τι θα κάνω (όπως και με το γιατί δεν τρώει το παιδί κρέμα βανίλια): " Μα δεν του αρέσει. Του δίνω και το φτύνει... Τί να κάνω??" :lol:

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ξεκινήσαμε την φρουτόκρεμα στης 10/12 πρώτα μήλο ούτε να το φτύσει , μετά αχλάδι κάπως καλύτερα ύστερα μπανάνα δεν του άρεσε και πολύ . Όταν ξεκινήσαμε την χορτόσουπα τού έδωσα πατάτα καρότο στην αρχή τρελάθηκε μετά σέλινο κολοκύθι του άρεσε ακόμη πιο πολύ τα Χριστούγεννα φάγαμε και κοτόπουλου τρώει ολόκληρο το μπολ. Μετά από 18 ημέρες η φρουτόκρεμα δεν μας ενθουσιάζει αλλά την κρεατοχορτόσουπα τη τσακίζουμε και τα υπόλοιπα γεύματα το γαλατακί της μανούλας. Η απορία μου είναι ότι πριν της στερεές τροφές έκανε 7-8 θηλασμούς την ημέρα διάρκειας 40 λεπτών ο καθένας τώρα κάνουμε 4 40 λεπτούς και 2-3 10 λεπτών θα υπάρξει πρόβλημα με την ποσότητα του γάλατος μου .Δεν δίνω βανίλιες , ρυζάλευρα και τέτοια και δεν θέλω να προσθέσω ακόμη τρίτο γεύμα θέλω να φτάσω μέχρι και χρόνο με θηλασμό , θα τα καταφέρω?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

amaretto σ'ευχαριστω

frene το κουακερ το εβρασα με δικο μου γαλα το ανακατεψα καλα αλλα επειδη δεν ελιωσε τελειως το εβαλα και στο μπλεντερ :roll: ειμαι σιγουρη οτι το εφαγε επειδη ειχε το γαλα μου.κοριτσακι μου ευχομαι σημερα κιολας η μπουμπου να φαει ενα ολοκληρο μπωλ κρεατοχορτοσουπα!

Link to comment
Share on other sites

και κρατώντας τον κανόνα για τις 4 μέρες).

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες σας και τις οικογένειες σας!

 

Επειδή είμαστε κι εμείς 7μιση μηνών και τρώμε ένα γεύμα χορτόσουπα και πάμε για 2ο φρούτα, πείτε μου, τι είναι αυτός ο κανόνας???

 

Α! Η δικιά μου κάνει 5 γεύματα θηλασμού την ημέρα (μαζί με το νυχτερινό που είναι λίγο κοιμισμενοκουτσουρεμένο). Σταμάτησα να της προσφέρω γάλα μετά την κοτοχορτόσουπα. Έκανα δηλαδή αντικατάσταση ενός θηλασμού με γεύμα αν και είχα διαβάσει τις οδηγίες... Λέτε να μην της φτάνει το γάλα μου??? Να ξαναβάλω κι εναν θηλασμό μετά το μεσημαριανό της?

Link to comment
Share on other sites

ολες τις ιδιες ανασφαλειες εχουμε! θα τα καταφερουμε??ε με τοσο ψαξιμο που εχουμε ριξει εδω μεσα...τετοιο ξεστραβωμα δηλαδη :lol: ε ναι λοιπον ...πιστευω πως θα τα καταφερουμε :cool::lol: επειδη κι εγω καινουργια ειμαι στο ολο θεμα αποφευγω να συμβουλευω ακομα..και να ρωτησω κι εγω λοιπον...λαδακι να προσθεσω στο φαγητο της?τα ζυμαρικα ειναι τον αλλο μηνα?

Link to comment
Share on other sites

deminia, ο κανόνας των 4 ημερών είναι όταν προσθέτεις καινούριο συστατικό στη διατροφή του μωρού, αφήνεις να περάσουν 4 μέρες, να δεις πώς θα το δεχτεί και μετά μπορείς να προσθέσεις άλλο καινούριο. Αυτό βοηθάει σε περίπτωση που παρουσιαστεί αλλεργία να ξέρεις τι είναι αυτό που την προκάλλεσε ώστε να το κόψεις, αν έχεις βάλει 2 νέα πράγματα μαζί, δεν θα ξέρεις ποιο μπορεί να προκάλλεσε αλλεργία.

 

Γενικά εσύ θα προσφέρεις στήθος συχνά, αν το μωρό δεν δεχτεί, δηλ. αν μόνο του αντικαταστήσει γεύμα θηλασμού είναι οκ. Επειδή μερικά μωρά δεν ζητάνε να θηλάσουν και ξεχνιούνται σ' αυτή την ηλικία με τις δραστηριότητες, είναι καλό να προσφέρεις εσύ και αν θέλει θα θηλάσει.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

frene το κουακερ το εβρασα με δικο μου γαλα το ανακατεψα καλα αλλα επειδη δεν ελιωσε τελειως το εβαλα και στο μπλεντερ ειμαι σιγουρη οτι το εφαγε επειδη ειχε το γαλα μου.κοριτσακι μου ευχομαι σημερα κιολας η μπουμπου να φαει ενα ολοκληρο μπωλ κρεατοχορτοσουπα!

 

Αχ σε ευχαριστω για την ευχη αλλά δεν...δυστυχως καθε γευμα ειναι μια μαχη...αραπαζει τα κουταλια τα πεταει κατω,βαζει τα χερια της μεσα στο φαγητο,κανει ολο τον τοπο χαλια,γινεται κι αυτη χαλια.Αν δεν την αφησεις να τα κανει αυτα,δεν τρωει βουκια :cry: Γυρναει το κεφαλι της στα πλαγια,γκρινιαζει,κλαιει,κοντευει να πεσει απο το καρεκλακι.Στο μεσημεριανο πλεον δεν δεχεται το κουταλι,θελει να τρωει μονη της ή να της τα δινουμε εμεις με το χερι.Τρωει μονο χυλοπιτες και γενικα ζυμαρικα.Δυστυχως ειναι πολυ ασχημη αυτη η κατασταση γιατι δεν μπορουμε να παμε πουθενα με τον τροπο που τρωει...Εχουμε κλειστει μεσα και περιμενουμε να μεγαλωσει να τρωει μονη της να ησυχασουμε....

Πλεον εχω χασει τις ελπιδες μου οτι θα φαει οπως ολα τα μωρακια...Απλα ευχομαι το επομενο μωρο που θα κανω να ειναι πιο καλοφαγο.

 

Δηλαδη το κουακερ εγινε χυλος πηχτος;Ποση ωρα περιπου βραζει;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φρυνάκο, αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά ενός έξυπνου και αυτόνομου μωρού! Πολύ σύντομα θα τρώει μόνη της, αυτό θέλει εξάλλου! Και δεν θα λερώνει και τίποτα! Να χαίρεσαι, να μη στενοχωριέσαι γι αυτό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Φρύνη μου θα φάει η Ελιζούλα! Θα φάει πίστεψέ με! Εσύ κοίτα να χαλαρώσεις και να μην αγχώνεσαι. Απλά σκέψου, υπάρχει περίπτωση να μην ξεκινήσει να τρώει? Δεν υπάρχει. Απλά εσύ να της προσφέρεις καλές υγιεινές τροφές, και να την αφήνεις να τρώει όσο θέλει. Αν την πιέζεις θα χειροτερέψεις τα πράγματα.

 

Κι εγώ έλεγα, γιατί το παιδί μου δεν τρώει, μήπως φταίει το φαγητό, μήπως δεν είναι νόστιμο, μήπως να της δώσω κάτι άλλο... Τίποτα. Όταν ήρθε ο καιρός, ξεκίνησε να τρώει. Φτου να μην την ματιάσω κιόλας.

 

Μεγάλες ποσότητες δεν τρώει, αλλά τρώει. Και δεν είναι χαζή, τρώει όσο έχει ανάγκη. Και μόνη της!

 

Υπομονή, υπομονή μανούλες με τα λιγόφαγα παιδάκια. Δείξτε λίγο εμπιστοσύνη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...