Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Μια χαρά είναι εξάλλου το κάνει με τα ούλα του και από ότι έχω καταλαβει τα ανακουφίζει κιόλας. Θα του δώσεις μαλακά φρούτα. Αχλάδι πχ ώριμο.. Μπανάνα.. Δοκίμασε στην αρχή να το λιώσεις λίγο με το χέρι σου αναμεσα στα δάχτυλα σου και δώστου το έτσι ένα κομματάκι μόνο.. Παρακολούθησε τον και δείχνε του πως να μασάει. Μπορεί να του φανεί και διασκεδαστικό! Μη φοβάσαι δε θα πνιγεί ξέρουν τι κάνουν, δειξτου εμπιστοσύνη. Απλά να είσαι από πάνω του ειδικά στην αρχή, μην τυχόν...

Εγώ όπως σου είπα είχα απογοητευτεί, είχε 2 εβδομάδες να φάει φρούτα. Και ήταν η τελευταία λύση που σκέφτηκα και έπιασε! (άσε που γλιτώνεις και ένα πλυσιμο μούλτι..) :wink:

Ασχετο, Μαρία πόσο ήταν το μωρό όταν έμεινες έγκυος? Κοιτάω τα τικερ και μπερδέυτηκα :shock::!:

line_flow_rose_beg_39_time_1210910400_text_ef20e1e3e3e5ebeff220eceff520e5e9ede1e9.gifglitterfy-flpbk1413103811423734.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Στην αρχή δεν έτρωγε πολύ, αλλά δε με απασχολούσε γιατι αλλιώς δεν έτρωγε μπουκια :shock: . Φρύνη τωρα τρώει μια μέτρια μπανάνα, 1 αχλάδι και έτρωγε και μισό ροδάκινο, όσο ήταν εποχής. Μήλο δεν της δίνω, ο Μανώλης προσπαθεί όταν τρώει και αυτός το απόγευμα λίγο, γιατι πνίγει πολύ εύκολα. Πρέπει να είναι "φαβα" για να το μασήσει Τώρα της έδωσα και ακτινίδιο αλλά μαλλον της έκανε αλλλεργία. Είδα κάτι ύποπτα σπιθουράκια. Θα της δοκιμάσω την άλλη εβδομάδα πάλι.. (έτσι δεν κάνουμε σε αυτες τις περιτπωσεις? :roll: )

 

ζανα, στους 4 μηνες. Αλλά επειδή θήλαζα και αποκλειστικα μαλιστα το κατάλαβα όταν η μικρή ήταν 6 μηνών... το νέφτι στον κ*^^ο το έχεις ακουστα? :lol::lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ εγω εκτος της φρουτοκρεμας που την κανω στον τριφτη μονο κ μονο για να φαει κ μηλο, του δινω μπανανα στο χερι κ αχλαδι το οποιο του το παταω με το πιρουνι. Αν ειναι πολυ ωριμο ουτε καν το παταω. Μου εχει πει κ ο γιατρος κ του δινω κ μεσα στην μερα οποτε θελει, οποτε τρωω εγω δηλαδη κ ζηλευει. Οντος το μηλο ειναι πολυ επικινδυνο, του δινω λιγο να γλειφει απο το δικο μου αλλα σημερα εκοψε ενα πολυ μεγαλο κομματι κ τα χρειαστηκα.

Εμενα τωρα που εχει αρχισει κ τρωει λιγο, μην φανταστειται ποσοτητα αλλα απο το τιποτα κατι ειναι κ αυτο, δεν του δινω τιποτα αλεσμενο. Μονο το κρεας αλεθω λιγο κ τα λαχανικα απλα τα παταω λιγο μ το πιρουνι. Ριχνω κ ζουμακι κ μια χαρα. Τα ζυμαρικα ουτε καν τα παταω κ τον τραχανα. Μαλλον δεν του αρεσουν τα αλεσμενα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπούλα μου τρώει φρουτόκρεμα και κρεατοσουπα/κοτόσουπα. Βλέπω πως τρώει μάλλον πολύ συχνά όμως γιατί πριν ή μετά θέλει θηλασμό τουλάχιστον 4 φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας. Θέλω να ξεκινήσω το απόγευμα γιαούρτι αντί για κρέμα.

 

Υπάρχει κάπου θέμα για τα βρεφικά γιαούρτια/ βιολογικά/ πρόβεια/ αγελαδινά και ποιά είναι καλύτερα ανάλογα με την ηλικία;

 

Της έδωσα χθες ένα βρεφικό αλλά το δοκίμασα και το βρήκα γλυκό.. Εφαγε τα 2/3. Επίσης μου φάνηκε οτι έκανε διάρροια. Υπάρχει περίπτωση να είναι από αυτό; Αγελαδινό γάλα σε σκόνη έχει πιεί χωρίς πρόβλημα.

 

Άλλη μια ερώτηση: Τη φρουτόκρεμα πειράζει να τη δώσω κατά τη 1μμ και το φαγητό στις 3-4; ή αναποδα; με βολεύει πιο πολύ να πίνει γάλα και στις 11πμ γιατί φαίνεται οτι το ζητάει

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρία δώστου με το χέρι σου ένα κομμάτι όσο ένα φουντούκι, πάτα το και λίγο όπως θα το κρατάς. Μπορεί με το πηρούνι να είναι ακριβώς το ίδιο όπως τα λιωμένα. Αν δείξει ενδιαφέρον δώστο να το πιάσει και μόνος του..

Λέω τώρα εγώ ιδέες βέβαια.. :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπούλα μου τρώει φρουτόκρεμα και κρεατοσουπα/κοτόσουπα. Βλέπω πως τρώει μάλλον πολύ συχνά όμως γιατί πριν ή μετά θέλει θηλασμό τουλάχιστον 4 φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας. Θέλω να ξεκινήσω το απόγευμα γιαούρτι αντί για κρέμα.

 

Υπάρχει κάπου θέμα για τα βρεφικά γιαούρτια/ βιολογικά/ πρόβεια/ αγελαδινά και ποιά είναι καλύτερα ανάλογα με την ηλικία;

 

Της έδωσα χθες ένα βρεφικό αλλά το δοκίμασα και το βρήκα γλυκό.. Εφαγε τα 2/3. Επίσης μου φάνηκε οτι έκανε διάρροια. Υπάρχει περίπτωση να είναι από αυτό; Αγελαδινό γάλα σε σκόνη έχει πιεί χωρίς πρόβλημα.

 

Άλλη μια ερώτηση: Τη φρουτόκρεμα πειράζει να τη δώσω κατά τη 1μμ και το φαγητό στις 3-4; ή αναποδα; με βολεύει πιο πολύ να πίνει γάλα και στις 11πμ γιατί φαίνεται οτι το ζητάει

 

Δεν τρώει πολύ η μπέμπα σου sunsun, φυσιολογικό είναι να θηλάζει ανάμεσα στα γεύματα στερεών. Δεν αντικαθιστούμε γεύμα θηλασμού με γεύμα στερεών, συμπληρώνουμε τον θηλασμό με στερεές, η αντικατάσταση θα γίνει αργά και μόνο όταν θα το θελήσει το ίδιο το παιδί. Μάλιστα είναι καλό που θηλάζει τόσο συχνά, αφού βοηθάει να διατηρήσεις την παραγωγή σου.

 

Για τα γιαούρτια το μόνο που ξέρω να σου πω είναι ότι τα παιδικά δεν είναι καν γιαούρτια είναι επιδόρπια και πολύ επεξεργασμένα, αλλά τα κορίτσια έχουν γράψει σ' αυτό το τόπικ αρκετά πράγματα για τα γιαούρτια, κάνε μια αναζήτηση και πιστεύω ότι κάτι θα βρεις.

 

Γενικά δίνεις όποιο φαγητό θέλεις όποτε σε βολεύει εσένα και το μωρό. Δεν υπάρχει λόγος να ακολουθείς ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς κάναμε ακριβώς αυτό. Επειδή ζοριζόμουνα πολύ με τις αντλήσεις αρχίσαμε το πρωί που έλειπα στη δουλειά (4-5 ώρες) φρουτόκρεμα. Αρχικά έτρωγε λίγο με συμπλήρωμα μετά, αλλά αντί να πίνει 180 ml μείωσε σε 140-150ml. Σιγά σιγά έτρωγε ολόκληρο γέυμα και δεν χρειαζότανε συμπλήρωμα. Σε 10-15 μέρες απαλάχθηκα από την άντληση. Έχουμε βέβαια μερικά μπουκαλάκια στην κατάψυξη για καλό και για κακό! Αρκεί το μωρό σου να είναι καλόφαγο... Νερό δίνω λίγη ώρα μετά το φαγητό, ή στο τέλος του...δεν ξέρω αν κάνω καλά!

 

Σ΄ευχαριστώ Rosalita :)

Ελπίζω να τα καταφέρουμε κι εμείς εξίσου καλά..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Sofuka! Δηλαδή δεν τους πέφτουν πχ τα φρούτα βαριά το απόγευμα ή το φαγητό μετά τις 5μμ? το θέμα μου είναι οτι ξυπνάει 8.30πμ και κοιμάται 9μμ περίπου οπότε νιώθω οτι συνέχεια θηλάζω και ταϊζω, καταλαβαίνεις! Βάλε και το δικό μου πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό φαγητό, και του άνδρα μου το βραδινό, έχω βαρεθεί να βλέπω φαγητό! :lol: . Βάλε και αυτά που διαβάζω για να ενημερωθώ...

 

Και πού είμαστε ακόμη να μου πεις! με ένα μωρό και γκρινιάζω! Όταν θα γίνουν 3 να δώ τί θα κάνω :lol::lol:

 

Για τα γιαούρτια απ'ό,τι κατάλαβα το θέμα είναι οτι τα βρεφικά είναι από αγελαδινό γάλα (και δεν ξέρω τί άλλο γιατί τα βρήκα γλυκά ενώ δεν γράφουν οτι έχουν ζάχαρη) και είναι επιδόρπια, όχι γιαούρτια. (δηλαδή?).

 

Το κατσικίσιο και το πρόβειο δεν έχουν πρωτεϊνες όπως το αγελαδινό; Επίσης, γιατί οι παιδίατροι απ'ό,τι διαβάζω συστήνουν μετά τους 8,10,11 μήνες;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τα γιαούρτια απ'ό,τι κατάλαβα το θέμα είναι οτι τα βρεφικά είναι από αγελαδινό γάλα (και δεν ξέρω τί άλλο γιατί τα βρήκα γλυκά ενώ δεν γράφουν οτι έχουν ζάχαρη) και είναι επιδόρπια, όχι γιαούρτια. (δηλαδή?).

γιατί λες ότι δεν γράφουν ότι περιέχουν ζάχαρη; φυσικά και το γράφουν, μπορεί να είναι κάποιο άλλο σάκχαρο αλλά σίγουρα το γράφουν. Όταν ένα γιαούρτι έχει προσμίξεις (ζάχαρη, φρούτα, αρώματα, χρώματα), από το νόμο δεν έχει δικαίωμα να λέγεται γιαούρτι. Το θέμα είναι νομικό και ουσιαστικό, έχει να κάνει με το τι ορίζεται ως γιαούρτι.

 

Το κατσικίσιο και το πρόβειο δεν έχουν πρωτεϊνες όπως το αγελαδινό;

Όλα τα γάλατα και τα προϊόντα τους έχουν πρωτεΐνες αλλά οι πρωτεΐνες του κάθε είδους είναι διαφορετικές.

 

Τα μόρια των πρωτεϊνών τους είναι διαφορετικά, ως χημική δομή, ως μήκος...

 

Επίσης, γιατί οι παιδίατροι απ'ό,τι διαβάζω συστήνουν μετά τους 8,10,11 μήνες;

γιατί για τα περισσότερα μωρά είναι καλό να τα τρώνε σε κάπως μεγάλη ηλικία.

 

εδώ που τα λέμε, δεν είναι για να τρεφόμαστε με γάλα άλλων ειδών! Κανένα θηλαστικό δεν είναι σχεδιασμένο να τρώει γαλακτοκομικά άλλου είδους.

Link to comment
Share on other sites

ok. Αρα μάλλον δεν έχουμε ιδανική εναλλακτική της κρέμας δημητριακών για το απόγευμα.. μόνο μαμογαλατάκι!

 

Το Advance της Δελτα δεν γράφει για ζάχαρη...Φρέσκο γάλα αγελάδας και ανθόγαλα 81%, εκχύλισμα σταφυλιού, πρωτεϊνη γάλακτος, άμυλο, γαλακτικός σίδηρος, μίγμα βιταμινών (Β6, νιασίνη, φυλλικό οξύ, C), καλλιέργεια γιαούρτης. Λιπαρά 4.6%, Ολικά στερεά 20%.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι γενικο;

Προφανως οσο μεγαλωνουν μειωνουν την προσληψη θερμίδων; :roll:

Λογικα ναι,αφου μειωνεται και ο ρυθμος αναπτυξης.

 

Γιατι παρατηρω την δικια μου,πως ειδικα το απογευμα εχει μειωθει πολύ η ορεξη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κάτι γενικο;

Προφανως οσο μεγαλωνουν μειωνουν την προσληψη θερμίδων; :roll:

Λογικα ναι,αφου μειωνεται και ο ρυθμος αναπτυξης.

 

Γιατι παρατηρω την δικια μου,πως ειδικα το απογευμα εχει μειωθει πολύ η ορεξη της.

 

Ισχύει, βάζουν πολύ λίγα κιλά το δεύτερο χρόνο. Αλλά επειδή είστε οριακά, μπορεί και να είναι κάτι περαστικό και να επανέλθει, για λίγο καιρό ακόμη (οπότε καλά κάνεις και δεν μειώνεις τις αντλήσεις).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως, ξαναπαραθέτω το λινκ της UNICEF από την εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού με θέμα:

 

Μητρικός Θηλασμός & Οικογενειακή Διατροφή

Με Στοργή & Υγιεινή.

Παρέχοντας άλλες τροφές

ενώ ο Μητρικός Θηλασμός συνεχίζεται.

 

http://www.unicef.gr/bf05.php

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto πολυ ενδιαφερον ο συνδεσμος της unicef για το μητρικο θηλασμο!!Ωραια πραγματα γραφει!!!

Οσο για τα γιαουρτακια ειμαι πολυ προβληματισμενη ακομα!

Της δινω μονο γαλατακι της μαμας της!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mαρια και ποσα φρουτα τρωει ετσι η Βιργινια;

Μπορει δηλαδη με αυτον τον τροπο να φαει ποσοτητα;

 

Όταν είναι λιωμένα, δε μπορούν να ελέγξουν πόσο θα φάνε. Όμως πρέπει να τρώνε μόνο όσο πεινάνε. Αλλιώς χαλάνε το μεταβολισμό τους. Γι'αυτό κανονικά δεν πρέπει να δίνουμε λιωμένα. Καλύτερα ολόκληρα, κι ασ φάει λιγότερο. Έτσι κι αλλιώς, κύρια τροφή είναι το γάλα.

 

Η Νεφέλη δεν τα έτρωγε λιωμένα με τίποτα. Άρχισε με μερικά κομματάκια, και σιγά σιγά αυξησε μόνη της την ποσότητα. Και λογικά να το πάρουμε, αν δε μπορούν να τα φάνε ολόκληρα, μάλλον δεν είναι έτοιμα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Η Νεφέλη δεν τα έτρωγε λιωμένα με τίποτα. Άρχισε με μερικά κομματάκια, και σιγά σιγά αυξησε μόνη της την ποσότητα. Και λογικά να το πάρουμε, αν δε μπορούν να τα φάνε ολόκληρα, μάλλον δεν είναι έτοιμα. :wink:

 

Και ο Θαλής δεν έτρωγε λιωμένα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η Ελιζα τρωει λιωμενα φρουτα αλλά δεν τρωει καθολου λιωμενα φαγητα.

 

 

Δε μου λετε,το μανταρινι για να το βαλουμε στην φρουτοκρεμα ή να τους το δωσουμε να τα φανε,πρεπει να βγαλουμε το γυρω γυρω(οχι την φλουδα :lol: )το αλλο που ειναι σαν πετσα;Γιατι μολις διαπιστωσα οτι η Ελιζα τρελενεται για μανταρινι :lol: και δεν ξερω πως να της το δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πόσο σκληρή είναι η φλούδα. Στο Γιάννη έκοβα την επάνω μεριά που είναι και τα κουκούτσια και είναι καιη πιο σκληρή, το έκοβα στη μέση και το έδινα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...