Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Δυστυχώς δεν ξέρω να απαντήσω σίγουρα στα παραπάνω...

 

Να ρωτήσω κι εγώ μήπως ξέρει κάποια:

Δίνουμε στα μωρά φρούτα άλλα απο αχλάδι-μήλο-μπανάνα-πορτοκάλι??

 

Ας πούμε, ακτινίδιο ή μανταρίνι????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

γεια σου sotiria

το καλοκαιρι του εβαζα και ροδακινο, τωρα βαζω βανιλιες, αβοκαντο, μανταρινι...απ ολα.

 

για το ακτινιδιο, προσεξε μηπως απο τα σπορια παθει διαρροια..

ξερω πως επισης η φραουλα δεν επιτρεπεται μεχρι το χρονο, ειναι φρουτο αλλεργιογονο.

Link to comment
Share on other sites

Στη συνταγη που εχω, εκτος από νερο, ρυζι, γαλα κλπ εχει και ζαχαρη και κορν φλαουρ.

 

Ερωτησεις.

Το κορν φλαουρ κανει να το φανε?

Τι να βαλω αντι για ζαχαρη και κορν φλαουρ?

 

Επισης, αν μου βγουν 4-5 ρυζογαλα μπορω να τα κρατησω στο ψυγειο για να τρωει ένα την ημερα η χαλαει το γαλα?

 

ευχαριστω!! :lol::lol::lol:

 

Το κορν φλάουρ δεν χρειάζεται , μπαινει για να γινει πιο κρεμώδες το αποτέλεσμα . Βάλε ενα ρυζι τυπου καρολίνα και θα δέσει μια χαρά . Για ζάχαρη τωρα ...η Χλόη εχει καποιες ιδέες , εγω θα σου πρότεινα λιγη μαύρη ζάχαρη .

Το ρυζόγαλα πάνω απο 2 μέρες στο ψυγείο δεν ειναι οτι καλύτερο :?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στη συνταγη που εχω, εκτος από νερο, ρυζι, γαλα κλπ εχει και ζαχαρη και κορν φλαουρ.

 

Ερωτησεις.

Το κορν φλαουρ κανει να το φανε?

Τι να βαλω αντι για ζαχαρη και κορν φλαουρ?

 

Επισης, αν μου βγουν 4-5 ρυζογαλα μπορω να τα κρατησω στο ψυγειο για να τρωει ένα την ημερα η χαλαει το γαλα?

 

ευχαριστω!! :lol::lol::lol:

 

Το κορν φλάουρ δεν χρειάζεται , μπαινει για να γινει πιο κρεμώδες το αποτέλεσμα . Βάλε ενα ρυζι τυπου καρολίνα και θα δέσει μια χαρά . Για ζάχαρη τωρα ...η Χλόη εχει καποιες ιδέες , εγω θα σου πρότεινα λιγη μαύρη ζάχαρη .

Το ρυζόγαλα πάνω απο 2 μέρες στο ψυγείο δεν ειναι οτι καλύτερο :?

 

να σαι καλα νοικοκυρουλα μου!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου sotiria

το καλοκαιρι του εβαζα και ροδακινο, τωρα βαζω βανιλιες, αβοκαντο, μανταρινι...απ ολα.

 

για το ακτινιδιο, προσεξε μηπως απο τα σπορια παθει διαρροια..

ξερω πως επισης η φραουλα δεν επιτρεπεται μεχρι το χρονο, ειναι φρουτο αλλεργιογονο.

 

Ευχαριστώ Eve

Μήπως είναι νωρίς για εμάς? Λες να μην πειραματιστώ ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Eve, αν είναι μόνο για το μωρό το ρυζόγαλο, μπορείς να μη βάλεις καθόλου ζάχαρη. Ακόμα δεν εχουν μάθει σε γλυκές γεύσεις και δε θα το πειράξει. Αν πάλι θέλεις ζάχαρη, μπορείς να βάλεις σιρόπι αγάβης. Το 1/3 της ζάχαρης που θα χρησιμοποιούσες. Μόνο που είναι ρευστό, και δεν ξέρω αν ταιριάζει με τη συνταγή. Από ρυζόγαλο δεν ξέρω τίποτα. Εδώ θα δώσω και πάλι το λόγο στη Λαμπρινή! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

επειδή είμαι άσχετη,

 

υπάρχει τραχανάς γλυκός, τραχανάς ξινός, τραχανάς από αλεύρι από στάρι,

τραχανάς από σιμιγδάλι από στάρι...κα...

 

Ποιος είναι αυτός που είναι πιο χρήσιμος για τα μωράκια???

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δημητρα στο τραχανα θα κοιταξεις μονο να μην εχει αυγα , κατα τα αλλα δοκιμασε κ ξυνο κ γλυκο κ οτι του αρεσει.

Ο γλυκος τραχανας εχει γαλα ,σιμιγδαλι , σιταρι αλεσμενο κ λιγο αλατακι κ λαδακι.

Ο ξυνος τραχανας εχει γαλα , αλευρι κ παλι λιγο αλατακι -λαδακι.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω μεγάλο πρόβλημα με την εισαγωγή στερεών τροφίμων. Η μπέμπα μου τρώει μόνο τη φρουτόκρεμα το πρωί. Το ρυζάλευρο βανίλια δεν το θέλει με τίποτα, δυστυχώς ούτε το φαγητό που της έφτιαξα χθες.

Επίσης προσπάθησα να της δώσω ξένο γάλα το βράδυ σκεπτόμενη μήπως δεν χορταίνει γιατί ξαφνικά εδώ και μια εβδομάδα ξυπνάει πάλι ανά 3 ώρες τη νύχτα σαν τον πρώτο καιρό και δεν ξέρω τί να κάνω.

Βέβαια παίζει το ενδεχόμενο να καταλαβαίνει που την άλλαξα δωμάτιο και την έβαλα στο δικό της?

Της έφτιαξα χθες μοσχάρι με καρότο, κολοκύθι, ρύζι και λίγο λάδι και αλάτι. Ανατρίχιαζε και το έφτυνε λες και της έδινα σκ......

Θέλει μόνο το δικό μου γάλα, το οποίο της το δίνω είτε με μπιμπερό είτε στο στήθος. Δεν τη νοιάζει αρκεί να είναι το δικό μου.

Πόσο καιρό προσπαθειών χρειάζεται? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασω χρειαζεται καιρο....εμεις εκομη αυτην την σουπα που περιγραφεις την φτυνουμε....ειναι πολυ νωρις για εσας,μην απελπιζεσαι....

Φυσικα και καταλαβε οτι της αλλαξες δωματιο,πλακα κανεις;;;Τα παντα καταλαβαινουν....Ισως ξυπναει γιαυτο ισως γιατι λογω της φρουτοκρεμας εχασε καποιο γευμα θηλασμου και θελει να το αναπληρωσει.Οταν ξυπναει γιατι δεν την θηλαζεις;Το ξενο το φτυσε ε;Οταν της δινεις τα φρουτα,αντικαθιστας θηλασμο;Ή την θηλαζεις και της τα δινεις μετα;

 

Παντως στην ηλικια σας φτυναμε τα παντα,ουτε φρουτα τρωγαμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Eve

Μήπως είναι νωρίς για εμάς? Λες να μην πειραματιστώ ακόμη?

 

εμεις στην ηλικια αυτη το ροδακινο και το πεπονι το τρωγαμε κανονικοτατα χωρις προβλημα.

Μηλο δεν τρωει ακομα διοτι δεν του αρεσει η γευση, πορτοκαλι μονο με το μπιμπερο, οχι στη φρουτοκρεμα...!

 

καθενα εχει την παραξενια του, οποτε δοκιμαζεις μεχρι να βρεις τη "χρυση συνταγη". :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

επειδή είμαι άσχετη,

 

υπάρχει τραχανάς γλυκός, τραχανάς ξινός, τραχανάς από αλεύρι από στάρι,

τραχανάς από σιμιγδάλι από στάρι...κα...

 

Ποιος είναι αυτός που είναι πιο χρήσιμος για τα μωράκια???

 

Δημητρα εχω φτιαξει και γλυκο, εχω φτιαξει και ξινο.

εφοσον δεν εχουν αβγο, ειναι μονο θεμα γευσης.

 

(βαβαια εχω δει οτι περιεχουν γαλα και βουτυρο, αλατι....και γι αυτο βαζω ελαχιστο τραχανα μεσα στο φαγητο του, ισα ισα για τη γευση)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι για το προβειο γιαουρτι

 

μπορω να δωσω μη βιολογικο προβειο?

 

εχετε δοκιμασει?

 

τη γιατρο δεν τη ρωταω ολο μα.... μας λεει αλλα δεν ειμαι σε φαση να αλλαξω παλι παιδιατρο γιατι εχω βολευτει που ρχεται σπιτι

 

η γιατρος που λετε επειδη το παιδι πηρε 250 γρ μονο σε ενα μηνα ειπε να βαζω μιραντα στην φρουτοκρεμα κτλ οποτε δε θα ασχοληθω.Τουλαχιστον κερδισα τη μαχη με Λ. ο οποιος σταματησε να με πιεζει με την απογευματινη κρεμα.

 

Για πειτε για το γιαουρτι αλλιως να κατεβω κεντρο να βρω βιολογικαδικο να παρω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελινα!

αν παρεις προβειο απο μικρη παραγωγικη μοναδα ειναι καλο συνηθως.

εγω παιρνω απο ενα μινι μαρκετ στη γειτονια μου πολυ καλα προβια γιαουρτια απο εναν τυπο που εχει τυροκομειο στην κερατεα.

δεν ξερω αν ειναι βιολογικα η οχι, αλλα ειναι αριστης ποιοτητας.

ποτε δεν ειχαμε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Ελινα!

αν παρεις προβειο απο μικρη παραγωγικη μοναδα ειναι καλο συνηθως.

εγω παιρνω απο ενα μινι μαρκετ στη γειτονια μου πολυ καλα προβια γιαουρτια απο εναν τυπο που εχει τυροκομειο στην κερατεα.

δεν ξερω αν ειναι βιολογικα η οχι, αλλα ειναι αριστης ποιοτητας.

ποτε δεν ειχαμε προβλημα.

Και εγω τα ιδια Ελινα . Οταν δεν βρισκω βιολογικο απλο προβειο περνω κ βγαζω την πετσα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω τη γνώμη σας για κάτι;

 

Επειδή με το αχλάδι πάμε καλά αλλά με το βιολογικό ρυζάλευρο της holle η καψερή η μπέμπα το αηδίασε τελείως, πειράζει να της δίνω για απογευματινό μισό αχλάδι; (πέρα από το πρωινό που ήδη τρώει);

 

Τι λέτε; Οι κενώσεις μας πάνε καλά μέχρι στιγμής.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανε και αηδίασε! Να της δίνεις αυτό που θέλει!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - αχλάδι και το απόγευμα λοιπόν!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω μεγάλο πρόβλημα με την εισαγωγή στερεών τροφίμων. Η μπέμπα μου τρώει μόνο τη φρουτόκρεμα το πρωί. Το ρυζάλευρο βανίλια δεν το θέλει με τίποτα, δυστυχώς ούτε το φαγητό που της έφτιαξα χθες.

Επίσης προσπάθησα να της δώσω ξένο γάλα το βράδυ σκεπτόμενη μήπως δεν χορταίνει γιατί ξαφνικά εδώ και μια εβδομάδα ξυπνάει πάλι ανά 3 ώρες τη νύχτα σαν τον πρώτο καιρό και δεν ξέρω τί να κάνω.

Βέβαια παίζει το ενδεχόμενο να καταλαβαίνει που την άλλαξα δωμάτιο και την έβαλα στο δικό της?

Της έφτιαξα χθες μοσχάρι με καρότο, κολοκύθι, ρύζι και λίγο λάδι και αλάτι. Ανατρίχιαζε και το έφτυνε λες και της έδινα σκ......

Θέλει μόνο το δικό μου γάλα, το οποίο της το δίνω είτε με μπιμπερό είτε στο στήθος. Δεν τη νοιάζει αρκεί να είναι το δικό μου.

Πόσο καιρό προσπαθειών χρειάζεται? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

 

Βάσω είναι πολύ μικρή ακόμα. Δε χρειάζεται να ανησυχείς. Μην την πιέζεις. Τα παιδιά που αργούν να φάνε στέρεες, μπορεί να έχουν τάση για αλλεργίες. Η μικρή σου ακούει το ένστικτό της. Όταν θα είναι έτοιμη, θα φάει. Όσο για το βραδυνό ξύπνημα, πάρα πολλά παιδάκια (μαζί και η δική μου) αρχίζουν να ξυπνάνε τη νύχτα σ'αυτή την ηλικία. Η δική μου εκεί που κοιμόταν 5-6 ώρες σερί, άρχισε να ξυπνάει κάθε ώρα. Είναι φυσιολογικό.

Δεν υπάρχει λόγος σ'αυτή την ηλικία να μη τη φτάνει πια το γάλα σου. Μιά χαρά έφτασε ως εδώ. Αρκεί να τη θηλάζεις ανεμπόδιστα, όσο θέλει.

Η μικρή περίπου στο χρόνο άρχισε να τρώει.

Υπομονή, το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του. Ηρεμισε, συνέχισε να της προσφέρεις φαγητά, κι αν θέλει θα φάει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

χθες της εδωσα για πρωτη φορα μοσχαρι

και η μικρη τρελαθηκε απο πονους ολη την μερα κ την νυχτα

να ξυπναει συνεχεια κλαιγοντας κ να εχει πολλα αερια

γνωριζει καμια αν το μοσχαρι προκαλει αλλεργια?

αυτο το εκανε με το ρυζαλευρο πολυ παλια που της ειχα δωσει 2 φορες

ετσι που την ειδα σκεφτομαι να μην της ξαναδωσω ΚΑΜΙΑ τροφη

μονο γαλα

Link to comment
Share on other sites

Σε μας που ειχε αλλεργια στα γαλακτοκομικα μου ειχαν κοψει κ το μοσχάρι. υτο γιατι καποιες απο τις πρωτεινες του αγελαδινου γαλακτος βρισκονται κ στο κρεας.

Καλυτερα μην της ξαναδωσεις αμεσα κ ξαναδοκιμασε μετα απο λιγες μερες. Δες κ τι αλλα πιθανα συμπτωματα μπορει να εμφανισει εκτος απο πονους. Συνηθως η αλλεργια συνοδευεται και απο αλλα (κοκκινιλες, συγκαμα, βλεννα στα κακα κ.α.)

Ετσι θα δεις αν φταιει το μοσχαρι ή ηταν κατι τυχαιο. Μπορει να ειναι καμια ιωσουλα ή δοντια ή ενα σωρο που εχουν τα μωρα. Μην ανησυχεις. :lol:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε μας που ειχε αλλεργια στα γαλακτοκομικα μου ειχαν κοψει κ το μοσχάρι. υτο γιατι καποιες απο τις πρωτεινες του αγελαδινου γαλακτος βρισκονται κ στο κρεας.

Καλυτερα μην της ξαναδωσεις αμεσα κ ξαναδοκιμασε μετα απο λιγες μερες. Δες κ τι αλλα πιθανα συμπτωματα μπορει να εμφανισει εκτος απο πονους. Συνηθως η αλλεργια συνοδευεται και απο αλλα (κοκκινιλες, συγκαμα, βλεννα στα κακα κ.α.)

Ετσι θα δεις αν φταιει το μοσχαρι ή ηταν κατι τυχαιο. Μπορει να ειναι καμια ιωσουλα ή δοντια ή ενα σωρο που εχουν τα μωρα. Μην ανησυχεις. :lol:

 

Ναι συμφωνω με την Αφροδιτη, οσο υποπτο ειναι για αλλεργιες το αγελαδινο γαλα , αλλο τοσο ειναι κ το κρεας μοσχαρι. Ποσο μαλλον που σου το παρουσιασε κ με το ρυζαλευρο που επισης εχει μεσα γαλα αγελαδινο. Δες το παντος. Η αλλεργια μπορει ν κανει νομιζω κ μικρα μικρα σπυρακια.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά κρύωσε λιγάκι στην κοιλιά συμπτωματικά? Αν μπουσουλάει κιόλας...

 

Πάντως να πω στο Μαράκι οτι τα αλεσμένα τα εχω κόψει κανα μήνα τώρα...τα πατάω με το πηρούνι τα τρώει μια χαρά...

 

Μονο το κρέας αλέθω κι αυτό όχι εντελώς λιώμα.

 

Και το λαδάκι το ωμό σωτήριο εκτός της ντομάτας... βάζω μπόλικο στο πιάτο οταν τα εχω ετοιμάσει-πατήσει...της αρέσει...

 

Τρώει γενικά, όταν θέλει , αυτό που θέλει....τότε ανοιγει το στόμα με μεγάλη χαρα. Οσο και αν κάποιες φορες απελπιζόμαστε πραγματικά δεν θέλει πίεση...

 

Ακόμα δεν το πιστεύω ότι πάει καλύτερα με το φαγητό, Τζενάκι θα δείς....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...