Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι;;;;

τη ντοματα ποτε σας την ξεκινησε εσας;;;;

.

 

δεν μου την ξεκινησε,γενικα σ'αυτο το μωρο μου δεν ακουσα καθολου γιατρο,οτι θυμομουν απο το πρωτο μου μωρο αλλα κυριως απο "ψαξιμο" στο ιντερνετ,συζητησεις με αλλες μαμαδες κλπ.

 

Νομιζω οτι εδωσα ντοματα μετα τον ενατο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

[

Τα δικά μου νέα από την μπέμπα, είναι σήμερα έφαγε φρουτόκρεμα

χωρίς αντίρρηση, μάλλον επειδή έβαλα και ελάχιστη μπανάνα.

Τις προηγούμενες μέρες έκλεινε και το στόμα σε μερικές κουταλιές.

 

γιατι λες ελαχιστη? εννοεις σαν πρωτη φορα ,οτι δεν την ειχες ξαναδωσει δηλαδη? η οτι για καποιο λογο δε θελεις να βαλεις περισσοτερη?

Link to comment
Share on other sites

τη ντοματα ποτε σας την ξεκινησε εσας;;;;

εμενα μου λεει μετα το χρονο γιατι μπορει να του κανει αλλεργιες.

 

Η δική μας παιδίατρος, είπε οτι μπορώ να βάλω ντομάτα

από την πρώτη μέρα που θα αρχίσουμε λαχανόσουπες..

 

[

Τα δικά μου νέα από την μπέμπα, είναι σήμερα έφαγε φρουτόκρεμα

χωρίς αντίρρηση, μάλλον επειδή έβαλα και ελάχιστη μπανάνα.

Τις προηγούμενες μέρες έκλεινε και το στόμα σε μερικές κουταλιές.

 

γιατι λες ελαχιστη? εννοεις σαν πρωτη φορα ,οτι δεν την ειχες ξαναδωσει δηλαδη? η οτι για καποιο λογο δε θελεις να βαλεις περισσοτερη?

 

Είναι η έκτη μέρα που ξεκινήσαμε στερεές τροφές (φρουτόκρεμα).

Μόνο σήμερα δειλά δειλά έβαλα το 3 φετούλες μπανάνα γιατί

η παιδίατρός μας, έχει πει μόνο μήλο-αχλάδι-πορτοκάλι.

 

Υποτίθεται η μπανάνα επιτρέπεται μόνο από τον 8ο μήνα

επειδή είναι αλεργιογόνα.

 

Να όμως που τώρα τρώει πιο ευχάριστα την κρέμα.

Link to comment
Share on other sites

...γενικα σ'αυτο το μωρο μου δεν ακουσα καθολου γιατρο,οτι θυμομουν απο το πρωτο μου μωρο αλλα κυριως απο "ψαξιμο" στο ιντερνετ,συζητησεις με αλλες μαμαδες κλπ...

 

Κι εγώ λίγο - πολύ αυτό κάνω μέχρι στιγμής και μου έχει βγει σε καλό.

 

Η γιατρός μας είναι άσχετη σε πολλά περί θηλασμού παρόλο

που τον ενθαρρύνει.

 

Τώρα που εισάγονται οι τροφές έχει την τάση να βάλει γρήγορα

3 γεύματα.

 

Εγώ όμως θα εκπαιδεύσω την μπέμπα να τρώει 2 γεύματα

μόνο τις 6 ώρες που θα λείπω στην δουλειά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vanora,το πορτοκαλι ειναι αλλεργιογονο και οχι η μπανανα τοσο!

Οι περισσοτεροι,να μην σου πω ολοι, οι παιδιατροι,προτεινουν μηλο αχλαδι μπανανα!

 

Ναι, όλοι οι παιδίατροι των μελών του parents αυτό λένε.

Μόνο η δικιά μας ξεκινάει με πορτοκάλι :shock:

 

Στην αρχή είπα να την ακολουθήσω μήπως τυχόν είχε καμμιά

νέα ενημέρωση, αλλά τελικά θα βάζω μπανάνα αφού βλέπω

οτι αρέσει στην μπέμπα και δεν έχει και αλλεργία

Link to comment
Share on other sites

vanora και εμάς έτσι είχε πει ο παιδίατρος και η Αγλαΐα μου είχε πει πως είναι προηγούμενης δεκαετίας αυτή η τακτική με το πορτοκάλι. Άσε που μου φαινόταν φρίκη να ξεκινήσει το παιδί πρώτη τροφή μετά το μητρικό πορτοκάλι :shock: ..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτήν την παιδίατρο την εμπιστεύομαι επειδή είναι κοντά στα 60

οπότε λογικά έχει μεγάλη πείρα από ασθένειες.

Γι αυτό πήγα σ'αυτήν - μου την σύστησαν για πολύ καλή κιόλας.

 

Είδα οτι με παρότρυνε έντονα θηλάζω και μου έλεγε συνέχεια

μπράβο όταν της έλεγα οτι συνεχίζω.

 

Αλλά την τσακώνω οτι δεν είναι επαρκώς ενημερωμένη στις τροφές.

 

Προσθέτει κάθε εβδομάδα ένα γεύμα οπότε με "σπρώχνει" στον

αποθηλασμό.

Από εμβόλια κάνουμε κάθε μήνα 2. Πολύ βιαστική

 

Τώρα όμως αν αλλάξουμε γιατρό, ειδικά με τα εμβόλια θα είναι

μπέρδεμα αν ο άλλος γιατρός έχει άλλη φιλοσοφία

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω πανω κατω τα εχουμε πει , αλλα , 2 ΕΜΒΟΛΙΑ μεσα σε ενα μηνα μηπως παρα ειναι υπερβολη ?????

Για δες το βρε κοριτσι μου ειναι κριμα το παιδακι, εδω ενα του κανουμε κ τρεμει η ψυχη μας.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς αυτό είναι τοπροβλημα με τους γιατρούς στην Ελλάδα. Δεν ενημερώνονται ό,τι μάθανε τότε που το μάθανε και τέλος. Το μόνο που κερδίζεις είναι η εμπειρία τους ειδικά όταν είναι της ηλικίας της παιδιάτρου σου. Εμένα έτσι είναι ο γυναικολόγος μου. Άριστος στον τοκετό, δεν το συζητώ, αλλά σε κάποια άλλα τον έχω πιάσει ανενημέρωτο. Όπως στον θηλασμό και ταυτόχρονη εγκυμοσύνη που είχα ένα ζήτημα.

Ψάξε μόνη σου.. Και εγώ για τον δικό μου αποφάσισα πως θα τον εμπιστεύομαι στα ιατρικά, αλλά στη διατροφή μόνο συμβουλευτικά. Και έκανα αυτό που εγώ νόμιζα σωστό. :wink:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

εμπιστεύομαι στα ιατρικά, αλλά στη διατροφή μόνο συμβουλευτικά. Και έκανα αυτό που εγώ νόμιζα σωστό. :wink:

 

:wink:

Έτσι κι αλλιώς μαθαίνουν ελάχιστα για τη διατροφή.

 

Επιπλέον μπορούμε άνετα να λέμε "δεν τρώει, δεν τα θέλει" οπότε δεν μπορεί να κάνει άλλη παρέμβαση ο γιατρός, δεν θα έρθει να το ταΐσει!

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα όμως αν αλλάξουμε γιατρό, ειδικά με τα εμβόλια θα είναι

μπέρδεμα αν ο άλλος γιατρός έχει άλλη φιλοσοφία

 

Αν η άλλη φιλοσοφία σου ταιριάζει περισσότερο γιατί να είναι μπέρδεμα;

 

Στο βιβλιάριο υπάρχουν όλα όσα έχουν γίνει και δεν θα επαναληφθούν.

 

Όταν ξεκινάς μια διαδικασία δεν σημαίνει ότι πρέπει να την ακολουθείς για όλη σου τη ζωή ακόμη και αν δεν σου αρέσει.

 

Εσύ βάζεις τα όρια στο γιατρό, ο ρολος του είναι συμβουλευτικός, δεν έχει εκτελεστική εξουσία.

 

Μπορείς να μείνεις στην ίδια γιατρό αλλά κανείς δεν σε υποχρεώνει να ακολουθείς τυφλά αυτά που λέει.

 

Υπάρχει και άλλη τακτική, ξεκαθαρίζεις τη δική σου θέση και βάζεις το γιατρό στο δίλλημα αν θα συνεχίσει μαζί σου ή όχι. Όταν ήταν να ξεκινήσουμε στερεές τροφές είχα πει στην παιδίατρό μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω κάτι από κουτί, δεν τη ρώτησα, δεν το συζήτησα, απλά το δήλωσα. Έτυχε να συμφωνούμε αλλά και να μη συμφωνούσαμε δεν είχα σκοπό να το συζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση, μπορεί να είναι και απλή, αλλά ας τη κάνω:

 

πρέπει να μεσολαβεί κάποιο χρονικό διάστημα μεταξύ του χυμού πορτοκαλιού και του θηλασμού (είτε το ένα έρχεται πρώτο, είτε το άλλο)???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω πανω κατω τα εχουμε πει , αλλα , 2 ΕΜΒΟΛΙΑ μεσα σε ενα μηνα μηπως παρα ειναι υπερβολη ?????

Για δες το βρε κοριτσι μου ειναι κριμα το παιδακι, εδω ενα του κανουμε κ τρεμει η ψυχη μας.

 

κ εμεις εχουμε κανει 2 την ιδια μερα επειδη ειχαμε καθυστερηση ενα

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα όμως αν αλλάξουμε γιατρό, ειδικά με τα εμβόλια θα είναι

μπέρδεμα αν ο άλλος γιατρός έχει άλλη φιλοσοφία

 

Αν η άλλη φιλοσοφία σου ταιριάζει περισσότερο γιατί να είναι μπέρδεμα;

 

Στο βιβλιάριο υπάρχουν όλα όσα έχουν γίνει και δεν θα επαναληφθούν.

 

Όταν ξεκινάς μια διαδικασία δεν σημαίνει ότι πρέπει να την ακολουθείς για όλη σου τη ζωή ακόμη και αν δεν σου αρέσει.

 

Εσύ βάζεις τα όρια στο γιατρό, ο ρολος του είναι συμβουλευτικός, δεν έχει εκτελεστική εξουσία

 

Μπορείς να μείνεις στην ίδια γιατρό αλλά κανείς δεν σε υποχρεώνει να ακολουθείς τυφλά αυτά που λέει.

 

Υπάρχει και άλλη τακτική, ξεκαθαρίζεις τη δική σου θέση και βάζεις το γιατρό στο δίλλημα αν θα συνεχίσει μαζί σου ή όχι. Όταν ήταν να ξεκινήσουμε στερεές τροφές είχα πει στην παιδίατρό μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω κάτι από κουτί, δεν τη ρώτησα, δεν το συζήτησα, απλά το δήλωσα. Έτυχε να συμφωνούμε αλλά και να μη συμφωνούσαμε δεν είχα σκοπό να το συζητήσω.

 

συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να ρωτησω την αγλαια,

ο παιδιατρος μου απαντησε οταν του ειπα δεν της δινω ρυζαλευρο γιατι δεν προσφερει τιποτα οτι

και τα δημητριακα ειναι απαραιτητα

να συμπληρωσω επιμενει να της δωσω κ φαρινα

 

επειδη ειμαι ασχετη μπορεις να μου πεις τι να της δινω σε αυτη την ηλικια αν χρειαζεται βεβαια

για να καλυψει τα δημητριακα

Link to comment
Share on other sites

Βασω χωρις να ειμαι ειδικη επειδη κ εγω δεν δινω τιποτα του κουτιου, πιστευω πως ο τραχανας μια χαρα μπορει να αντικαταστησει τα δημητριακα.

Εχει μεσα σιταρι κ νομιζω κ σιμιγδαλι (θα ρωτησω μετα την μαμα μου που μας κανει καθε χρονο). Επεισης ειχα διαβασει κ για κουακερ που λεγανε εδω καποιες κοπελες , η Χλοη νομιζω .

Μου ειχε οπει ο ντοκ οτι δεν μπορεις μεσα στον ιδιο μηνα να κανεις δυο εμβολια τωρα γιατι δεν το πολυσυγκρατησα , δεν του εδωσα κ μεγαλη σημασια.

Παντος κ εγω τον εμπιστευομαι ιατρικα αλλα στην διατροφη απλα συμβουλευτικα κ μονο.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

εγω πλεον ουτε κ ιατρικα τους εμπιστευομαι

λενε πολλες βλακειες

 

ειναι δυσκολη ειδικοτητα απο την φυση του αντικειμενου τους

και ειναι ελαχιστοι αυτοι που ξερουν καλη παιδιατρικη,

τραχανα μοου στειλαν απο το χωριο κανει να ξεκινησω?

Link to comment
Share on other sites

Βάσω κοίτα να μην έχει αλάτι γιατί και εμείς αυτόν που φτιάχνουν εδώ είναι τίγκα στο αλάτι και δεν της έδωσα. Πήρα γλυκό τραχανα από το ίντερνετ (μη γελάτε, ο Μανώλης με κοροιδεύει ακόμα.. αφού δεν είχε εδώ στα βιολογικά, τι να έκανα;). Όσο για τα ρυζάλευρα, τι να τα κάνεις; Αφού έχουμε πει, το μητρικό είναι ανώτερης ποιότητας τροφή ό,τι και να γίνει!!!! Ο δικός μου να φανταστείς όταν του είπα δεν θέλω να της δώσω τέτοια μου είπε ΟΚ κανένα πρόβλημα στο γεύμα αυτο θα θηλάζετε.. Για αυτό τον εκτιμώ. Τουλάχιστον δεν είναι πιεστικός.

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να ρωτησω την αγλαια,

ο παιδιατρος μου απαντησε οταν του ειπα δεν της δινω ρυζαλευρο γιατι δεν προσφερει τιποτα οτι

και τα δημητριακα ειναι απαραιτητα

να συμπληρωσω επιμενει να της δωσω κ φαρινα

 

επειδη ειμαι ασχετη μπορεις να μου πεις τι να της δινω σε αυτη την ηλικια αν χρειαζεται βεβαια

για να καλυψει τα δημητριακα

 

Δεν είμαι 100% σίγουρη για το αν είναι απαραίτητα τα δημητριακά, κυρίως στα μωρά. Πάντως η φαρίνα σίγουρα δεν είναι απαραίτητη, και μόνο κακό μπορεί να κάνει. Το ασπρο αλεύρι καθώς και η άσπρη ζάχαρη, και το άσπρο ρύζι, δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν εκτός από θερμίδες.

 

Αν θέλεις πάντως να δώσεις δημητριακά, μπορείς να δώσεις κουάκερ, καστανό ρύζι, κεχρί, κίνοα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το "λίγο" τους είναι που δεν εμπιστεύομαι.. Άσε που δεν είναι και μια κουταλιά.. Είναι γεύμα κανονικό.. Δεν ξέρω Βάσω μου.. Δες τι θα σου πουν και τα άλλα κορίτσια.. :(

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...