Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Λες Χλόη; Γενικά φτάχνω πολύ απλά φαγητά, ελαφριά και σχεδόν χωρίς αλάτι. Αφού όταν έχουμε κόσμο βγάζω και το επιτραπέζιο αλάτι από πριν. Εμάς μας αρέσει πολύ πάντως έτσι το φαγητό, αισθάνομαι ότι καταλαβαίνω τα υλικά του καλύτερα. Δεν έχει κανένα πρόβλημα το παιδί;

Με φόβισε και ο γιατρός προχθές γιατι όταν του είπα ότι το παιδί θέλει τα φρούτα φέτες μου ειπε "όχι είναι νωρίς, γιατί μπορεί ειδικά τώρα το χειμώνα μπορεί αν βήξει και να πάρει κανένα κομμάτι μέσα." Το μεσημεριανό δε άρχισε τώρα να μην το πολυθέλει λιωμένο. Έχεις καμία πρόταση;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

αντε ν'αρχιζουμε σιγα σιγα να δουμε κι εμεις πως θα τα παμε..ανυπομονω.

Χριστίνα, γιατί τόση βιασύνη; το μωρό θα τα τρώει αυτά σε όλη του τη ζωή, αποκλειστικά δεν θα ξαναθηλάσει ποτέ. Δικαιούται να μείνει σε αυτή τη φάση όσο θέλει. :wink:

 

Η παιδιατρος μου ειπε να την αρχισω και οτι δεν εχει μεγαλη διαφορα ενας μηνας..

έχει τεράστια διαφορά ένας μήνας και για μερικά παιδιά μπορεί να είναι 3 μήνες, δηλαδή να ξεκινήσουν τις στερεές στον 9ο. Η παιδίατρος αυθαιρετεί και δεν σέβεται το μωρό.

 

Την Τεταρτη εχουμε γιατρο...λες να μας μαλωσει? :lol:

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! Η πιο απλή απάντηση είναι : ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙ!

Οπότε ρίχνεις την ευθύνη όλη στο μωρό, εσύ απαλάσσεσαι και η παιδίατρος δεν μπορεί να μαλώσει το μωρό. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως οταν με βλεπει να τρωω ξερογλυφεται , κανει πως μασάει (αντιγραφει τις κινήσεις ) και γελάει !! Ειναι σημάδι αυτο οτι ειναι έτοιμη ?

Δεν ξερω και με πιο συστημα να ξεκινησουμε ... καροτο σαν τους Γερμανους ή φρουτο ? Σε κανα μηνα βεβαια ..εβαλα μυαλο τωρα :cool:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω Λαμπρινούλα - αν κάνω λάθος διορθώστε με πλιζ - καλύτερα φρουτα. Το καρότο κάπου διάβασα, αλλά δε θυμάμαι που αν το βρω θα το γράψω, ότι έχει κάποιες αζωτούχες ενώσεις που σε μεγάλη ποσότητα είναι επιβαρυντικές για τα νεφράκια..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχηθείτε μας καλή επιτυχία παρακαλώ...

 

Πιο μετά, θα δοκιμάσουμε να φάμε την πρώτη φρουτόκρεμα.

 

Καλό μας βόλι ;)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ξεκινήσαμε σήμερα! Φάγαμε την πρώτη μας κουταλιά αχλάδι! Του άρεσε!!! Δεν ψαχνώτανε για να φάει και άλλο, αλλά δεν το έφτυνε κιόλας! Μακάρι να γίνει καλοφαγάς, γιατί ο μεγάλος με είχε πρήξει!!! Μέχρι 2 χρονών σχεδόν μονο γάλα έπινε...και μάλιστα όχι δικό μου!!!

 

Μια απορία...Υπάρχει τρόπος να μη μαυρίζει το φρούτο, που δεν βάζουμε πορτοκάλι?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος μας ξεκίνησε την Τρίτη ρυζάλευρο. Μου ειπε για μια βδομάδα να της δίνω κάθε απόγευμα και μετά την επόμενη εβδομάδα να της δίνω για δεκατιανό φρούτο και στη συνεχεια να μπούμε στο φαγητο. Δηλαδή :

ΠΡΩΙ- ΘΗΛΑΣΜΟΣ

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ- ΦΡΟΥΤΟ

ΜΕΣΗΜΕΡΙ- ΣΟΥΠΑ

ΑΠΟΓΕΥΜΑ- ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ

ΒΡΑΔΥ- ΘΗΛΑΣΜΟΣ

Αυτό το πρόγραμμα να κάνουμε. Κορίτσια πως το βλέπετε?

line_flow_rose_beg_39_time_1210910400_text_ef20e1e3e3e5ebeff220eceff520e5e9ede1e9.gifglitterfy-flpbk1413103811423734.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω για χιλιοστή και πλέον φορά ότι το ρυζάλευρο περιέχει αγελαδινό γάλα, ζάχαρη, αιθυλοβανιλίνη και άμυλο ρυζιού που δεν έχει να προσφέρει τίποτα στο παιδί.

 

Κανένα από τα παραπάνω συστατικά δεν μπορουν να θεωρηθούν τροφή για τον άνθρωπο και δεν υπάρχει ούτε μία δημοσίευση που να τεκμηριώνει ότι μια τέτοια τροφή είναι απαραίτητη ή χρήσιμη ή μη βλαπτική.

 

Είναι απαράδεκτο να το προτείνει ο παιδίατρος γιατί πουθενά στις σπουδές του δεν του είπανε ούτε ξώφαλτσα ότι αυτή τη τροφή είναι εντάξει για τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βρε κορίτσια του έδωσα δοκιμαστικά τη μία μέρα 1/4 μήλο την άλλη 1/2 αχλάδι και εχθές ενα μικρό κομμάτι μπανάνα. Του άρεσαν και τα τρία πολύ, άνοιγε το στόμα του και περίμενε να του δώσω κι άλλο ή τραβούσε το χέρι μου με το κουτάλι αλλά εκτός από την ημέρα με το μήλο, τις άλλες δύο είχε πολύ ανύσηχο ύπνο, ξυπνούσε κι έκλαιγε κάθε μία ώρα και μόνο με την πιπίλα ξανακοιμόταν. Το απέδωσα στα φρούτα αν και δεν είμαι σίγουρη. Ισως και το μπρόκολο που είχα φάει εγώ? Για καλό και για κακό θα περιμένω κανένα μήνα ακόμα γιατί είμαστε και αλλεργικοί οικογενειακώς. Η παιδίατρος βέβαια δεν ήταν ευχαριστημένη με τα τριακόσια γραμμάρια που είχε πάρε τον προηγούμενο μήνα αν και σύμφωνα με τις καμπύλες είναι στην 95η θέση. Εσείς τι λέτε να κάνω;

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω για χιλιοστή και πλέον φορά ότι το ρυζάλευρο περιέχει αγελαδινό γάλα, ζάχαρη, αιθυλοβανιλίνη και άμυλο ρυζιού που δεν έχει να προσφέρει τίποτα στο παιδί.

 

Τα ίδια συστατικά ισχύουν και για το βιολογικό ρυζάλευρο; όπως π.χ της Holle?

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε σήμερα! Φάγαμε την πρώτη μας κουταλιά αχλάδι! Του άρεσε!!! Δεν ψαχνώτανε για να φάει και άλλο, αλλά δεν το έφτυνε κιόλας!

 

Και εμείς τα ίδια Rosalita! Έφαγε με ενδιαφέρον, έκανε και κάτι αστείες γκριμάτσες! Νομίζω τα πήγαμε καλά για πρώτη μέρα :)

 

Για πείτε όμως καμιά ιδέα για το εξής: στο multi που αλέθω το αχλάδι (μισό) είναι τόσο λίγη η ποσότητα που δεν αλέθει καλά - αφήνει μικρά μικρά κομματάκια.

Προτιμώ για αρχή να έχει την υφή τελείως πολτού, όπως δεν θέλω να το βράζω το αχλάδι. Έσείς πώς το δίνετε το φρούτο; Απλώς το αλέθετε, και αν ναι τί γίνεται με τα μικρά κομματάκια που δεν αλέθονται στο multi;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω σε τρίφτη το έτριψα.... Και είχε και αρκετό ζουμάκι...μια χαρά έγινε!

Α, τα κακά του κατά το μεσημέρι ήταν τα κλασικά μουσταρδί αλλά είχαν και μάυρους κόκκους...από το αχλάδι? Και άστε που είμαστε ευκοίλιοι εδώ και μέρες και με το αχλαδάκι απογίναμε...

 

Την αλλεργία πως την βλέπουμε? Κάνει σπυράκια μόνο ή υπάρχουν και άλλα σημάδια?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αγλαια για την αμεση απαντηση. :D δηλαδη το απογευμα να της δινω φρουτακι οπωσ το πρωι?

 

ναι, ένα φρουτάκι το πρωί, ένα άλλο το απόγευμα, έτσι θα έχει και ποικιλία.

 

Αυτό όμως αργότερα, για την ώρα είναι πολύ νωρίς να κάνει το μωρό 3 γεύματα στερεών τροφών.

 

Ο παιδίατρός σου προφανώς δεν είναι καθόλου εξοικειωμένος με μωρά που θηλάζουν και σου έχει δώσει διαιτολόγιο για μωρά που δεν θηλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος βέβαια δεν ήταν ευχαριστημένη με τα τριακόσια γραμμάρια που είχε πάρε τον προηγούμενο μήνα αν και σύμφωνα με τις καμπύλες είναι στην 95η θέση. Εσείς τι λέτε να κάνω;

 

Δηλαδή σύμφωνα με την παιδίατρο σε ποια θέση έπρεπε να είσαστε;

 

Η παιδίατρος προφανώς δεν είναι ευχαριστημένη με το θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω για χιλιοστή και πλέον φορά ότι το ρυζάλευρο περιέχει αγελαδινό γάλα, ζάχαρη, αιθυλοβανιλίνη και άμυλο ρυζιού που δεν έχει να προσφέρει τίποτα στο παιδί.

 

Τα ίδια συστατικά ισχύουν και για το βιολογικό ρυζάλευρο; όπως π.χ της Holle?

 

Διάβασε τα συστατικα πάνω στη συσκευασία, δεν ξέρω τι περιέχει. Ακόμη και σκέτη σκόνη ρυζιού να είναι δεν είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω για χιλιοστή και πλέον φορά ότι το ρυζάλευρο περιέχει αγελαδινό γάλα, ζάχαρη, αιθυλοβανιλίνη και άμυλο ρυζιού που δεν έχει να προσφέρει τίποτα στο παιδί.

 

Τα ίδια συστατικά ισχύουν και για το βιολογικό ρυζάλευρο; όπως π.χ της Holle?

 

Διάβασε τα συστατικα πάνω στη συσκευασία, δεν ξέρω τι περιέχει. Ακόμη και σκέτη σκόνη ρυζιού να είναι δεν είναι χρήσιμο.

 

Αναφέρει: αλεύρι ρυζιού ολικής DEMETER, βιταμίνη Β1 - χωρίς γλουτένη, χωρίς γάλα, χωρίς ζάχαρη.

 

Μας ακούγεται κάτι ύποπτο;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...