Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Ευχαριστώ Λέγκω!

Και μία λεπτομέρεια που μπορεί να κάνει τη διαφορά: ποιο τραχανά παίρνεις??? (εκτός αν είναι σπιτικός...)

Καταρχήν χρησιμοποιώ γλυκό τραχανά. Αυτός που πήρα τελευταία είναι κρητικός και τον βρήκα σε ένα μαγαζί με βιολογικά και κρητικά προϊόντα. Ξέρω δεν σε βοηθάω και πολύ :?

 

Ο γλυκός και μένα μου αρέσει περισσότερο, αλλά δεν έχω βρει κανέναν που να μην έχει αυγό μέσα :?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ Λέγκω!

Και μία λεπτομέρεια που μπορεί να κάνει τη διαφορά: ποιο τραχανά παίρνεις??? (εκτός αν είναι σπιτικός...)

Καταρχήν χρησιμοποιώ γλυκό τραχανά. Αυτός που πήρα τελευταία είναι κρητικός και τον βρήκα σε ένα μαγαζί με βιολογικά και κρητικά προϊόντα. Ξέρω δεν σε βοηθάω και πολύ :?

 

Ο γλυκός και μένα μου αρέσει περισσότερο, αλλά δεν έχω βρει κανέναν που να μην έχει αυγό μέσα :?

Δήμητρά μου εντύπωση μου κάνει γιατι με αυγό δεν έχω πετύχει. Για πήγαινε σε κανα μαγαζί με βιολογικά ή με κρητικά είδη θα βρεις σίγουρα. Βέβαια έχει λίγο αλατάκι αλλά και το ψωμί έχει λίγο αλάτι :?

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμενες περιοχες της Ελλαδας , οπως Πελλοπονησο που εχω δοκιμασει, βαζουν μεσα στον τραχανα αυγα! Μια φορα εφαγα κ δεν μου αρεσε καθολου. Παντος σιγουρα θα βρεις χωρις αυγο, τωρα το λιγο αλατακι δεν μπορεις να το αποφυγεις. Αν δεν βρεις να σου δωσω εγω να δοκιμασεις απο μαμα. :wink:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σκέφτομαι να κάνω το εξής:

Σήμερα (πρώτη μέρα στερεών τροφών) το απόγευμα λέω να δώσω στην

μπέμπα μια κουταλιά βιολογικό ρυζάλευρο (της Hippo - σκέτο ρυζάλευρο

με βιταμίνη Β12) ανακατεμένο με 50 ml μητρικό γάλα (το είχα στην

κατάψυξη 2 μήνες).

Κάτι παρόμοιο λέω να κάτω και αύριο (100 ml μητρικό γάλα με 2

κουταλιές ρυζάλευρο).

 

Μεθαύριο κατά τις 12 λέω να της δώσω ένα μήλο αλεσμένο και όχι

ρυζάλευρο το απόγευμα γιατί δεν έχω άλλο μητρικό γάλα

φυλαγμένο :oops:

 

Από κει και πέρα σίγουρα κάθε μέρα θα δίνω φρουτόκρεμα αλλά

για ρυζάλευρο που έχει προτείνει η παιδίατρός μου σκέφτομαι

να δίνω καμμιά φορά ανακατεμένο με βρασμένο μήλο ή με

μπανάνα (κάτι που είδα να προτείνεται σε κάποιες δημοσιεύσεις).

 

Πείτε μου αν θέλετε αν το σκεπτικό μου είναι λάθος.

aglaia αν μπορείς κι εσύ

Link to comment
Share on other sites

vanora, καταρχάς καλή αρχή με τις στερεές!

να ξέρεις ότι χρειάζεται ελάχιστο μητρικό για να πήξει η κρέμα και μετά νερουλιάζει πολύ γρήγορα. Μη ξεπαγώσεις τα 100 μλ (αν βάλεις μόνο 2 κουταλιές ρυζάλευρο, θα πρέπει να το δώσεις με μπιμπερό!).

 

Το βάρος της μπέμπας σου πόσο είναι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μπέμπα ζυγίζει 7.900 γρ. Δεν πήρε βάρος αυτήν την εβδομάδα :?

 

Τελικά δεν της έδωσα κρέμα ρυζάλευρο σήμερα.

Θα την δώσω αύριο το πρωί.

Σκέφτηκα να της δίνω οτι τροφή της δίνω μεταξύ 10.30 - 16.30

που θα λείπω στην δουλειά για να συνηθίσει από τώρα.

 

Το μητρικό γάλα το ξεπάγωσα από χτές στις 10.

Νομίζω μέχρι αυριο 10-11 π.μ. αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα ζυγίζει 7.900 γρ. Δεν πήρε βάρος αυτήν την εβδομάδα :?

 

:shock::shock: Ε ποσο να πάρει ? :lol: Δεν ξέρω ποσο γεννηθηκε αλλα ειναι πολυ αναπτυγμένη η μπεμπουλίτα σου ! Εμενα ειναι 7 κιλά !

 

Το ρυζάλευρο γιατι θέλεις να το δώσεις ? Και γιατι αρχίζεις τοσο νωρίς στερεες ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να κανω μια ερωτηση δεν ξερω αν ειανι ομως το σωστο τοπικ τελοσπαντων... να δωσω αχτινιδιο; Προσπαθω να πειραματιστω με γευσεις για να την κανω να τρωει...βρηκα λοιπον στο βιολογικαδικο αχτινιδια και τα πηρα και μετα σκεφτηκα οτι μπορει να την πειραξει...Εχει δωσει καμια; Μεχρι τωρα το μονο που τρωει λιγο πιο ευχαριστα (δηλ. τεσσερις πεντε κουταλιες)ειναι αχλαδι....

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα ζυγίζει 7.900 γρ. Δεν πήρε βάρος αυτήν την εβδομάδα :?

 

:shock::shock: Ε ποσο να πάρει ? :lol: Δεν ξέρω ποσο γεννηθηκε αλλα ειναι πολυ αναπτυγμένη η μπεμπουλίτα σου ! Εμενα ειναι 7 κιλά !

 

Γεννήθηκε 3.350 γρ :cool:

 

Το ρυζάλευρο γιατι θέλεις να το δώσεις ? Και γιατι αρχίζεις τοσο νωρίς στερεες ?

Γιατί η παιδίατρός μου είπε οτι με το ρυζάλευρο θα προετοιμαστεί πιο

σωστά το πεπτικό σύστημα. Μάλλον μπαρούφα ε; :o

 

Αλλά επειδή πήρα βιολογικό και είναι χωρίς ζάχαρη και χωρίς ξένο

γάλα είπα να το δώσω μερικές φορές.

Ξεκινάμε πιο νωρίς τις στερεές γιατί θα πιάσω δουλειά σε 1-2 εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο βαρος με την δικη μου ....μας ριχνεται ενα κιλο ομως τώρα :lol:

 

Για μενα ναι ειναι μπαρούφα αυτο που λενε προετοιμασια κλπ . Καλα εκανες και πηρες βιολογικό , καταλαβαινω και το αγχος σου γιατι θα αρχισεις δουλεια .

Εγω θα σου έλεγα βάλε καροτο-πατάτα καλύτερα οπως κανουν οι Γερμανοι . Εξάλλου το πρωι -μεσημέρι σε απασχολει τι θα τρωει ετσι δεν ειναι ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεοδωρα εμενα ακτινιδιο μου ειπε στο χρονο....

 

Λοιπον στο θεμα μας!!

Τζενακι σαν να βλεπω εμενα...λοιπον ακου.Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε!!!!!!!!

Μην τον πιεζεις καθολου,και να σου πω,ασε λιγο διαστημα και μην προσφερεις.Εγω εχω χαλαρωσει πλεον εντελως,την εχω δει αλλιως"Ας φαει ΟΣΟ θελει ΟΠΟΤΕ θελει!"Γιατι αλλιως θα ημουν με ζουρλομανδυα. :cool:

Ακουστε τα νεα μας λοιπον,εδω και μερικες μερες εχει αναλαβει ο μπαμπας να δινει τα φρουτα(αυτα τα προσφερουμε καθε μερα γιατι εστω και λιγο θα φαει).Λοιποοοοον,ακολουθει την τακτικη "ταιζω οσο θελει και μολις σπρωχνει το κουταλι σταματω και δεν πιεζω καθολου".

Χθες και σημερα,την εβαλε στο καρεκλακι,εφαγε 10-15 κουταλιες και σταματησε και την εβαλε κατω στο πατωμα να παιξει.Συνεχισε να κραταει το πιατο.Ε σας πληροφορω ηρθε μονη της και ζητουσε και ανοιγε το στομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock:

Ειναι απιστευτο,ανεπαλανηπτο,εκπληκτικο!!!!Το παιδι μου ανοιξε το στομα.Κι ομως συνεβει....

Και μαλιστα χθες και σημερα το απογευμα,εφαγε και λιγακι τραχανα με ελαχιστη φετα τριμμενη.Οχι πολυ,ουτε τρωει μεγαλες βουκιες,αλλά ειναι κι αυτο μια προοδος.Αυριο θα κανω και χορτοσουπα,εχω πολυ καιρο να της δωσω.Απο την στιγμη που κλεινει το στομα δεν εχει νοημα να μαγειρευω καθε μερα και να το πεταω.

 

Βεβαια το γαλα,γαλα.Βρεξει χιονισει....

 

Παντως νομιζω οτι τωρα αρχιζει το ενδιαφερον της για τις στερεες γιατι πλεον δεν μπορεις να φας μπροστα της.Πρεπει να της δωσεις κι αυτης,αλλιως χαλαει τον κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Παντως νομιζω οτι τωρα αρχιζει το ενδιαφερον της για τις στερεες γιατι πλεον δεν μπορεις να φας μπροστα της.Πρεπει να της δωσεις κι αυτης,αλλιως χαλαει τον κοσμο!

 

αυτο μην το συζητας,ολο μαμ και μαμ ειναι! οποιος τρωει παει και στεκεται διπλα του :lol: αν δεν της δωσεις...μουγγριζει :lol::lol::lol:

 

 

 

μπραβο σας για τη φρουτοκρεμα!!! ειδες το παιδι? :D

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ειδα!!!!:D

Ελπιζω να συνεχισει ετσι,μην μου το γυρισει παλι στην αφαγια σε καμια βδομαδα!

Παντως πιο πολυ εχω ενθουσιαστει που ανογει το στομα στον τραχανα!Σημερα θα της δωσω και αυγο,τον κροκο!Για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο βαρος με την δικη μου ....μας ριχνεται ενα κιλο ομως τώρα :lol:

 

Το ένα κιλό είναι από τα βυζονανουρίσματα. :lol:

Μάλλον έβαλε φρένο επειδή τελευταία την νανουρίζω και στο ριλάξ

 

 

Εγω θα σου έλεγα βάλε καροτο-πατάτα καλύτερα οπως κανουν οι Γερμανοι . Εξάλλου το πρωι -μεσημέρι σε απασχολει τι θα τρωει ετσι δεν ειναι ?

 

Δηλαδή εννοείς καρότο-πατάτα αλεσμένα, ανακατεμένα με ρυζάλευρο.

Με ενδιαφέρει να μπορεί να τρώει κάτι μεταξύ 10.00 π.μ με 4.30 μ.μ

που θα λείπω.

Καλά με βλέπω να συνδέω την παιδίατρο με Κάιρο :P

 

Αυτή έχει πει: 1η εβδομάδα: κρέμα ρυζάλευρο-βανίλια,

2η: φρουτόκρεμες, 3η: λαχανικά, 4η: λαχανικά+κρέας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεοδωρα εμενα ακτινιδιο μου ειπε στο χρονο....

 

Λοιπον στο θεμα μας!!

Τζενακι σαν να βλεπω εμενα...λοιπον ακου.Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε!!!!!!!!

Μην τον πιεζεις καθολου,και να σου πω,ασε λιγο διαστημα και μην προσφερεις.Εγω εχω χαλαρωσει πλεον εντελως,την εχω δει αλλιως"Ας φαει ΟΣΟ θελει ΟΠΟΤΕ θελει!"Γιατι αλλιως θα ημουν με ζουρλομανδυα. :cool:

Ακουστε τα νεα μας λοιπον,εδω και μερικες μερες εχει αναλαβει ο μπαμπας να δινει τα φρουτα(αυτα τα προσφερουμε καθε μερα γιατι εστω και λιγο θα φαει).Λοιποοοοον,ακολουθει την τακτικη "ταιζω οσο θελει και μολις σπρωχνει το κουταλι σταματω και δεν πιεζω καθολου".

Χθες και σημερα,την εβαλε στο καρεκλακι,εφαγε 10-15 κουταλιες και σταματησε και την εβαλε κατω στο πατωμα να παιξει.Συνεχισε να κραταει το πιατο.Ε σας πληροφορω ηρθε μονη της και ζητουσε και ανοιγε το στομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock:

Ειναι απιστευτο,ανεπαλανηπτο,εκπληκτικο!!!!Το παιδι μου ανοιξε το στομα.Κι ομως συνεβει....

Και μαλιστα χθες και σημερα το απογευμα,εφαγε και λιγακι τραχανα με ελαχιστη φετα τριμμενη.Οχι πολυ,ουτε τρωει μεγαλες βουκιες,αλλά ειναι κι αυτο μια προοδος.Αυριο θα κανω και χορτοσουπα,εχω πολυ καιρο να της δωσω.Απο την στιγμη που κλεινει το στομα δεν εχει νοημα να μαγειρευω καθε μερα και να το πεταω.

 

Βεβαια το γαλα,γαλα.Βρεξει χιονισει....

 

Παντως νομιζω οτι τωρα αρχιζει το ενδιαφερον της για τις στερεες γιατι πλεον δεν μπορεις να φας μπροστα της.Πρεπει να της δωσεις κι αυτης,αλλιως χαλαει τον κοσμο!

 

Φρύνη, εκπληκτικά νέα!!!

Και ήρθαν και απρόσμενα! :wink:

Ελπίζω κάποια στιγμή να ακολουθήσουμε κι εμείς... :roll:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ένα κιλό είναι από τα βυζονανουρίσματα. :lol:

Μάλλον έβαλε φρένο επειδή τελευταία την νανουρίζω και στο ριλάξ

 

6 με 10 φορες ξυπναει την νυχτα και ολες θηλάζει απο λιγο ....:roll::lol:

 

 

Δηλαδή εννοείς καρότο-πατάτα αλεσμένα, ανακατεμένα με ρυζάλευρο.

Με ενδιαφέρει να μπορεί να τρώει κάτι μεταξύ 10.00 π.μ με 4.30 μ.μ

που θα λείπω.

Καλά με βλέπω να συνδέω την παιδίατρο με Κάιρο :P

 

Αυτή έχει πει: 1η εβδομάδα: κρέμα ρυζάλευρο-βανίλια,

2η: φρουτόκρεμες, 3η: λαχανικά, 4η: λαχανικά+κρέας

 

Οχι λεεε ! Μα πως το σκεφτηκες και συ ...ακου ρυζαλευρο με πατάτα και καροτο :lol:

Απλα αφου λες το θεμα σου ειναι το πρωι και το μεσημέρι ...φτιαξε ενα προγραμμα ωστε το πρωι να τρωει φρουτα και το μεσημέρι σουπιτσα-πουρέ λαχανικων !

Ουσιαστικα θα παραλείψεις την 1η εβδομάδα που σου λεει η παιδιατρος ...προσαρμογή . Θα εχεις τροφες μεχρι να γυρισεις απο τη δουλεια και μετα απο το απογευμα θηλασμος :D

 

Να με διορθώσει καμια εμπειρη μανουλα αν κανω λαθος ...απλα εγω στη θεση σου αυτο θα έκανα !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι λεεε ! Μα πως το σκεφτηκες και συ ...ακου ρυζαλευρο με πατάτα και καροτο :lol:

Απλα αφου λες το θεμα σου ειναι το πρωι και το μεσημέρι ...φτιαξε ενα προγραμμα ωστε το πρωι να τρωει φρουτα και το μεσημέρι σουπιτσα-πουρέ λαχανικων !

Ουσιαστικα θα παραλείψεις την 1η εβδομάδα που σου λεει η παιδιατρος ...προσαρμογή . Θα εχεις τροφες μεχρι να γυρισεις απο τη δουλεια και μετα απο το απογευμα θηλασμος :D

 

Να με διορθώσει καμια εμπειρη μανουλα αν κανω λαθος ...απλα εγω στη θεση σου αυτο θα έκανα !

 

Αχαχαχα καρα-άσχετη είμαι.

Καλά έκανα μια βλακεία πριν λίγο. Θα δηλητηριάζα το μωρό.

Πήγα να δώσω ρυζάλευρο με μητρικό γάλα που είχα στην κατάψυξη

2 μήνες αλλά είχε χαλάσει αηδιαστικά. Καλά που δοκίμασα.

 

Και μετά της έδωσα ρυζάλευρο με νερό σκέτο.

Δεν το απέριψε (έφαγε 5-6 κουταλιές με μικρό κουταλάκι).

Βέβαια έβγαζε και λίγο με την γλώσα και με κοίταγε περίεργα.

Μετά γκρίνιαξε γιατί ήθελε θηλασμό :lol:

 

Μάλλον τελικά θα κάνω αυτό που λες

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανα μια βλακεία πριν λίγο. Θα δηλητηριάζα το μωρό.

Πήγα να δώσω ρυζάλευρο με μητρικό γάλα που είχα στην κατάψυξη

2 μήνες αλλά είχε χαλάσει αηδιαστικά. Καλά που δοκίμασα.

 

Δεν έχει χαλασει ...καπου το διαβασα απο την Αγλαία οτι το κατεψυγμένο γάλα εχει μια μεταλική γεύση ...

 

Καλη αρχή !!!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χαλασει ...καπου το διαβασα απο την Αγλαία οτι το κατεψυγμένο γάλα εχει μια μεταλική γεύση ...

 

Κι εγώ το έχω διαβάσει αυτό, αλλά δεν πρέπει να ήταν τέτοια

περιπτωση. Αυτό μύριζε και άσχημα.

Το είχα βάλει στην απλή ψύξη από προχτές το βράδυ.

Μπορεί να είχε αλλοιωθεί και πριν κάτι εβδομάδες όταν είχαμε

διακοπή ρεύματος 4-5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω αρκετό καιρό να γράψω γιατί ξεκίνησα δουλειά και όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος.

Έχω ξεκινήσει φρούτα και ρυζάλευρο βανίλια εδώ και 5 ημέρες αλλά δεν θέλει να φάει με τίποτα! Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τί παιχνίδια της κάνω, της το δίνω με την πιπίλα, με κουτάλι ακόμα και με το δάχτυλό μου.... Τίποτα! σφραγίζει το στόμα της, αν κατά λάθος φάει μια μπουκιά ανατριχιάζει ολόκληρη κάνει μορφασμούς και μετά από λίγο κλαίει! Θέλει μόνο να θηλάζει.

Φρούτα της δίνω μήλο αχλάδι. Ζήτημα να καταπιεί μια κουταλίτσα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? πότε θα αρχίσει να το αναζητάει?

Έχω προσπαθήσει να της το δώσω όταν πεινάει πολύ, χειρότερα! Τότε είναι που αρχίζει και κλαίει σαν να μου λέει " καλά εγώ θέλω να φάω να πιώ το γάλα μου και εσύ μου έρχεσαι με τη βλακεία να με ταϊσεις???"

Δεν ξέρω τί να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω αρκετό καιρό να γράψω γιατί ξεκίνησα δουλειά και όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος.

Έχω ξεκινήσει φρούτα και ρυζάλευρο βανίλια εδώ και 5 ημέρες αλλά δεν θέλει να φάει με τίποτα! Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τί παιχνίδια της κάνω, της το δίνω με την πιπίλα, με κουτάλι ακόμα και με το δάχτυλό μου.... Τίποτα! σφραγίζει το στόμα της, αν κατά λάθος φάει μια μπουκιά ανατριχιάζει ολόκληρη κάνει μορφασμούς και μετά από λίγο κλαίει! Θέλει μόνο να θηλάζει.

Φρούτα της δίνω μήλο αχλάδι. Ζήτημα να καταπιεί μια κουταλίτσα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? πότε θα αρχίσει να το αναζητάει?

Έχω προσπαθήσει να της το δώσω όταν πεινάει πολύ, χειρότερα! Τότε είναι που αρχίζει και κλαίει σαν να μου λέει " καλά εγώ θέλω να φάω να πιώ το γάλα μου και εσύ μου έρχεσαι με τη βλακεία να με ταϊσεις???"

Δεν ξέρω τί να κάνω....

Υπομονή!:D

Είναι πολύ νωρίς ακόμη, αν διαβάσεις τις εμπειρίες των μαμάδων σε αυτή την ενότητα θα δείς ότι η αντίδρασή της είναι πολύ συνηθισμένη!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω αρκετό καιρό να γράψω γιατί ξεκίνησα δουλειά και όπως καταλαβαίνετε ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος.

Έχω ξεκινήσει φρούτα και ρυζάλευρο βανίλια εδώ και 5 ημέρες αλλά δεν θέλει να φάει με τίποτα! Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τί παιχνίδια της κάνω, της το δίνω με την πιπίλα, με κουτάλι ακόμα και με το δάχτυλό μου.... Τίποτα! σφραγίζει το στόμα της, αν κατά λάθος φάει μια μπουκιά ανατριχιάζει ολόκληρη κάνει μορφασμούς και μετά από λίγο κλαίει! Θέλει μόνο να θηλάζει.

Φρούτα της δίνω μήλο αχλάδι. Ζήτημα να καταπιεί μια κουταλίτσα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? πότε θα αρχίσει να το αναζητάει?

Έχω προσπαθήσει να της το δώσω όταν πεινάει πολύ, χειρότερα! Τότε είναι που αρχίζει και κλαίει σαν να μου λέει " καλά εγώ θέλω να φάω να πιώ το γάλα μου και εσύ μου έρχεσαι με τη βλακεία να με ταϊσεις???"

Δεν ξέρω τί να κάνω....

Υπομονή!:D

Είναι πολύ νωρίς ακόμη, αν διαβάσεις τις εμπειρίες των μαμάδων σε αυτή την ενότητα θα δείς ότι η αντίδρασή της είναι πολύ συνηθισμένη!

Ακριβως!

vanora για το ρυζαλευρο που λες με τα λαχανικα θα σου ελεγα οχι! Βρασε λαχανικα κ καντα πουρε! 2 μηνες προσπαθω να πεισω την συνυφαδα μου πως χορτοσουπα σκετη η με κρεας ενοουμε λαχανικα αλεσμενα η λειωμενα μαζι με κοτοπουλο η κρεας κ αυτη επιμενει! Βραζει μια μικρη πατατα, 1 μικρο κολοκυθι και ενα μικρο καροτο μαι με 100 γρ κρεας, το χωριζει στα 3 κ σε καθε μεριδα βαζει 150 -200 γρ ζωμο. Τα λειωνει κ προσθετει 4 κουταλιες ρυζαλευρο γιατι λεει ετσι πρεπει αλλιως δεν πηζει! Λες κ μια ζωη το μωρο θα τρωει φαγητο μαζι με ρυζαλευρο. :roll::roll:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...