Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Η δική μου παιδίατρος εχτές που πήγαμε για εμβόλια, είπε να ξεκινήσουμε

αύριο ριζάλευρο βανίλια χωρίς ζάχαρη (η μπέμπα θα είναι 5 μηνών και 15

ημερών). Προτείνει να ξεκινήσω με τέτοια κρέμα για να δεχτεί λέει πιο

ομαλά ο οργανισμός τις τροφές).

Συγκεκριμένα είπε την πρώτη εβδομάδα να δώσω κρέμα το απόγευμα

και να συνεχίσουμε την επόμενη εβδομάδα με γεύμα φρούτα το πρωί.

 

Το ξέρω οτι πρέπει να ξεκινήσουμε όταν συμπληρώσει τους 6 μήνες, αλλά

το πρόβλημα είναι οτι επιστρέφω στην δουλειά μου και πρέπει να είμαι

σίγουρη οτι η μικρή τρώει τουλάχιστον ένα γεύμα όταν λείπω (μπιμπερό

δεν "πιάνει") για να είμαι ήσυχη πως δεν θα πλαντάζει στο κλάμα όπως

είχε πάθει 2-3 φορές που την είχα αφήσει στην μαμά μου.

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Να δώσω βιολογικό ριζάλευρο που έχω ήδη αγοράσει με σκέτο νερό;

2) Να το κάνω ανάποδα, δηλαδή την πρώτη εβδομάδα να δώσω καλύτερα

φρούτα και την επόμενη ριζάλευρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι πλέον φανατική του τραχανά με πρόβειο γιαουρτάκι. Ούτε φαριλάκτε ούτε τίποτα. Το απόγευμα δίνω στον μικρό τον τραχανά με το γιαούρτι και είμαστε μια χαρά. Εντομεταξύ είναι το μοναδικό εκτός απ'το γάλα που τρώει χωρίς να με γκανιάζει... του αρέσει πάρα πολύ... και είναι και δυναμωτικό!

 

Λέγκω, πώς ακριβώς το φτιάχνεις αυτό?

Τον τραχανά νερόβραστο?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vanora ρυζαλευρο βανιλια χωρις ζαχαρη δεν υπαρχει!Μονο σκετο ρυζαλευρο υπαρχει βιολογικο και μη,το οποιο δεν εχει ζαχαρη!

Εγω εδωσα μονο φρουτα...Δινεις οτι θελεις!Δοκιμαζεις τι της αρεσει καλυτερα....το βιολογικο ρυζαλευρο ειναι λιγο ανοστο,ισως προτιμησει τα φρουτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια εχω απελπιστει με τις στερεες :cry::cry::cry: Δεν τρωει με τιποτα ομως! Κλεινει το στομα ερμειτικα κ αν δεν δει να πεταω το φαι δεν το ανοιγει με τιποτα! Εχω δοκιμασει αλεσμενα στο μουλτι πολυ, λιγο λιγοτερο αλεσμενα , με το πιρουνι ειωμενα, καθολου λειωμενα.... Δεν τρωει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Φρουτα μονο κ αυτα εχει 2 μερες που δεν τους δινει σημασια.Χτες εφαγε 3-4 κουταλιες σημερα λιγο καλυτερα.Τι να κανω?

V@sso,Dimitra1 κ οσες αλλες μαμαδες με συνομηλικα πως τα πατε τρωνε¨

Επισης πιστευω ειναι πολυ μεγαλος ο περιορισμος του γιατρου πατατα-καροτο-κολοκυθι. Οπως φαινεται δεν του αρεσουν κ οτι κρεας να βαλω δεν του αρεσει η γευση, ποτε θα μπορω να προσθεσω κατι αλλο ας πουμε καποιο αλλο λαχανικο η ρυζακι/αστρακι/τραχανα μπας κ αλλαξει η γευση κ φαει καλυτερα? Εχουμε σχεδον 2 μηνες τωρα που προσπαθουμε ποτε θα αρχισει να τρωει καπω; :cry::cry::cry: Καθε μερα μαγειρευω κ οπψς το φτιαχνω παει στα σκουπιδια :cry::cry:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Μισό μήλο, μισό αχλάδι, μισή μπανάνα και μισό πορτοκάλι βγαίνουν τόσο περίπου, δηλ, 150 με 180γρ.

Δεν τρώνε πάντα το ίδιο όμως, ο δικός μου μερικές φορές τη μισή τρώει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

?

V@sso,Dimitra1 κ οσες αλλες μαμαδες με συνομηλικα πως τα πατε τρωνε¨

Επισης πιστευω ειναι πολυ μεγαλος ο περιορισμος του γιατρου πατατα-καροτο-κολοκυθι. Οπως φαινεται δεν του αρεσουν κ οτι κρεας να βαλω δεν του αρεσει η γευση, ποτε θα μπορω να προσθεσω κατι αλλο ας πουμε καποιο αλλο λαχανικο η ρυζακι/αστρακι/τραχανα μπας κ αλλαξει η γευση κ φαει καλυτερα? Εχουμε σχεδον 2 μηνες τωρα που προσπαθουμε ποτε θα αρχισει να τρωει καπω; :cry::cry::cry: Καθε μερα μαγειρευω κ οπψς το φτιαχνω παει στα σκουπιδια :cry::cry:

 

Να κάνεις υπομονή λέω γιατι είδα και απο τον δικό μου οτι θα φάνε μόνο όταν είναι έτοιμα. Ξέρω βέβαια οτι περνάς άγχος αλλά αφου η Αγλαία λέει οτι ΟΚ μεχρι το έτος με τον θηλασμό και ας τρώει λίγο τότε είναι οκ. Προτιμάει το ποιοτικό γαλατάκι της μαμας το παιδι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τζένη, όσο πίνει γάλα, μην ανησυχείς, καλύπτει από μόνο του την ανάγκη που έχει για φαγητό!

Το πατάτα-κολοκύθι-καρότο είναι λίγο μάπα... αλλά να μη στενοχωριέσαι. Κάνε και πειράματα (με όσο κουράγιο έχεις ακόμα!). Π.χ. μια μέρα, βάλε λιγοτερο κολοκύθι (εγώ καμιά φορά φτιάχνω μόνο με δύο από τα τρια συστατικά, ή π.χ. δεν βάζω κάθε μέρα κοτόπουλο ή μοσχάρι). Έχεις δοκιμάσει να πάτε καμιά βολτίτσα έξω για φαγητό; Να τραγουδάτε την ώρα που τρώτε; Ξέρω ότι είναι δύσκολο, και φαντάσου, εγώ τις ποσότητες που λέτε τις φτιάχνω για δύο μωρά και πάλι πετάω κάποιες φορές... Τώρα τελευταία έχω καταφέρει και τρώνε περίπου 3 αχλάδια και ένα κομματάκι μήλο ή ένα κομματάκι μπανάνα (η ποσότητα πάει δια δύο φυσικά).

Άσε που όσες φορές σκέφτηκα να φτιάξω λιγότερο φαγητό, τότε ήταν που άδειασαν το πιάτο οι ζουζούνες!

Λίγο υπομονή, έρχονται και τα γιαούρτια!

 

Αλήθεια, πότε αρχίζουμε το ρύζι και ζυμαρικά;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασε Νικη εχω δοκιμασε τα παντα! Απο τραγουδι κ καραγκιοζιλικια αλλο τιποτα! Δεν θελει , δεν θελει!

Εμενα μου ειπε να τον αρχισω γιαουρτι τελος 7ου. Του εδωσα προχτες λιγο προβειο εφαγε 5-6 κουταλιτσες(μισες).Δεν του εχω ξαναδωσει. Τωρα για ρυζι κ τραχανα νομιζω απο 8ο αλλα κ παλι δεν ειμαι 100% σιγουρη. Κανω υπομονη ενταξει δεν λεω αλλα θα ηθελα σε 2 μηνες που θα παω για δουλεια να ειμαι τυλαχιστον ησυχη οτι τρωει. Διαφορετικα απο τον αλλο μηνα θα πρεπει να ξεκινησω τις αντλησεις να του μαζεψω γαλα ανα πασα στιγμη να εχει -που δεν ξερω αν θα δεχτει κ μπιμπερο μετα απο τοσο καιρο θηλασμο.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

τζενη εμενα την φρουτοκρεμα αρχισε να την τρωει πριν λιγες μερες που πηρα κατι κιτρινα αχλαδια δεν ξερω πως τα λενε θα ρωτησω τον μαναβη κ θα σου πω

προσεξε γιατι ειναι 2 ειδη κιτρινα αυτα που σου λεω ειναι με πιτσιλιες καφε

 

λοιπον αυτα ειναι πολυ γλυκα κ βαζω κ λιγο μηλο ,μπανανα καθολου γιατι της προκαλει δυσκοιλιοτητα και το τρωει με πολυ ορεξη αφου κανω τον σταυρο μου καθε φορα

 

οσο για την κοτοσουπα μια τρωει μια οχι αναλογα

Link to comment
Share on other sites

Τζένη,

 

σε καταλαβαίνω απόλυτα, και εμένα ουσιαστικά δεν τρώει ακόμη, είναι λίγο άγχος αυτό το θέμα...

 

Κάποιες μέρες τρώει αρκετή φρουτόκρεμα (αυτό που είπατε με τα μισά - μισό μήλο, μισό αχλάδι, μισή μπανάνα) και κάποιες μόνο 2-3 κουταλιές. Ένα ωραίο "κόλπο" που βρήκα είναι αντί για νεράκι να βάζω καμιά φορά στη φρουτόκρεμα χυμό από ρόδι ή από καρότο για να του τη χτυπήσω στο multi και βγαίνει πολύ ωραία.

 

Νομίζω ότι θέλουν και τα πιτσιρίκια καμιά αλλαγή που και που στις γεύσεις,

και έτσι παίρνουν και μεγαλύτερη ποικιλία θρεπτικών συστατικών.

Το κόλλημα "πατάτα-καρότο-κολοκύθι" και "μήλο-αχλάδι-μπανάνα" για μήνες ατέλειωτους το βρίσκω ανούσιο.

Έχω το Ok από τον καινούριο παιδίατρο όμως να κάνω πλέον σιγά-σιγά διάφορες δοκιμές μέχρι να βρούμε τι (και αν) του αρέσει.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει τα χρονικά όρια για τις τροφές δεν είναι απόλυτα, αν εξαιρέσουμε κάποιες πολύ αλλεργιογόνες ή ιδιαίτερα δύσπεπτες τροφές (πχ αυγό, ψάρι κλπ), γι'αυτό και ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασω νομιζω εχχω καταλαβει πια αχλαδια λες.Αυτα που ειναι ολιγον ι τεραστια σε σχεση με τα αλλα τα πρασινα....

Εχω απελπιστει βρε κοριτσια με το θεμα φαγητο ,παλι καλα που δεν εχει κ ελειψη απο κιλα γιατι διαφορετικα θα ημουν ακομα χειροτερα...

Με τα φρουτα οκ μπορω να πω οτι τα τρωει, αλλα απο τα υπολοιπα τιποτα....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης εμένα μερικές φορές τρώει μικρά-μικρά κομματάκια κρέας, σκέτα ή με κομματάκια καρότο...Γενικά νομίζω ότι θέλει τις γεύσεις καθαρές, όχι ανακαταμένες.

Τα μικρά-μικρά κομματάκια τα έχεις δοκιμάσει Τζένη?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα της εισαγωγής στερεών τροφών... Η αλήθεια είναι ότι έχω τους ενδοιασμούς μου να ξεκινήσω με το ρυζάλευρο (αλήθεια προσφέρει κάτι;) και να σας πω και την αλήθεια... μια χαρά είμαστε με το θηλασμό :D

 

Σημασία έχει να αρχίσει βέβαια να τρώει για να παίρνει τις βιταμίνες και τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται αλλά και να γνωρίζει τις γεύσεις αλλά δεν χρειάζεται να γνωρίσει τη ζάχαρη και ότι άλλο έχουν οι κρέμες του εμπορίου. :mad:

 

Έχει δίκιο η Τζετζένη. Να περιμένεις αν μπορείς. Εγώ που του έδωσα από τον 5ο είδα διαφορά στο θηλασμό. Από τότε άρχισε η μειώσή του. Άλλωστε 1 μήνας είναι, περνάει αμέσως.

 

Αυτό ακριβώς φοβάμαι και εγώ... Δε θέλω με τίποτα να μειωθεί ο θηλασμός.

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, 2 βδομαδες μεινανε αξιζει τον κοπο να περιμενεις.

Και εγω μολις εκλεισε τον 6ο ξεκινησα.Πρωτα μηλο, μετα αχλαδι και μετα μπανανα. Μετα στον 7ο τα λαχανικα πατατα-κολοκυθι-καροτο και μεσα 7ου προσθεσα κοτοπουλο και μοσχαρι.

 

Αυτό θα κάνω τελικά. Ας την παιδίατρο να λέει. :wink:

Εξάλλου, ποτέ άλλοτε στην ζωή τους τα μωράκια μας δεν θα έχουν την ευκαιρία να φάνε μια τροφή που φτιάχνεται αποκλειστικά για αυτά, είναι απόλυτα αφομοιώσιμη, θρεπτική και δεν προκαλεί αλλεργία και αυτό είναι το γαλατάκι της μαμας. :)

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρά μου συγνώμη, τώρα είδα που ρώτησες. Έτσι όπως είπε η Τζενούλα το κάνω.

Και γω πάντως δεν μετράω πόσο τρώει αφού σε καμία περίπτωση δεν τρώει τόσο!

Εγώ πάντως αυτό το τρίπτυχο πατάτα-κολοκυθι-καρότο δεν το τηρησα να σας πω την μαύρη μου αλήθεια. Δεν νομίζω κιόλας να μου έβαλε τέτοιο περιορισμό ο παιδίατρος... σπανάκι μου είπε να μην βάλω με τίποτα. Απο κει και πέρα εγώ του έχω βάλει στο μεσημεριανό γλυκοπατάτα, σέλινο, μπρόκολο, αρακά, καλαμπόκι, πατζάρι, ντομάτα, μαρούλι, μελιτζάνα, κολοκύθι, καρότο. Με διάφορους τέτοιους συνδυασμούς έχω καταφέρει και κάποιες φορές τρώει ικανοποιητικά, βέβαια συνήθως τρώει τέσσερις -πέντε κουταλιές και κάποιες φορές καθόλου... αλλά με το τρίπτυχο δεν έτρωγε με τίποτα.

Πάντως τον τραχανά τον εξαφανίζει!!! Μεγάλη επιτυχία σας λέω.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

τζενουλα εγω ενα ''κολπο" με την κοτοσουπα ,

επειδη μολις βλεπει κουταλι τα παιρνει κ στριβει

της δινω στην αρχη με το δαχτυλο μου το οποιο τρελαινεται να γλυφει :lol:

ετσι σιγα σιγα της δινω στη συνεχεια με κουταλι

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρά μου συγνώμη, τώρα είδα που ρώτησες. Έτσι όπως είπε η Τζενούλα το κάνω.

Και γω πάντως δεν μετράω πόσο τρώει αφού σε καμία περίπτωση δεν τρώει τόσο!

Εγώ πάντως αυτό το τρίπτυχο πατάτα-κολοκυθι-καρότο δεν το τηρησα να σας πω την μαύρη μου αλήθεια. Δεν νομίζω κιόλας να μου έβαλε τέτοιο περιορισμό ο παιδίατρος... σπανάκι μου είπε να μην βάλω με τίποτα. Απο κει και πέρα εγώ του έχω βάλει στο μεσημεριανό γλυκοπατάτα, σέλινο, μπρόκολο, αρακά, καλαμπόκι, πατζάρι, ντομάτα, μαρούλι, μελιτζάνα, κολοκύθι, καρότο. Με διάφορους τέτοιους συνδυασμούς έχω καταφέρει και κάποιες φορές τρώει ικανοποιητικά, βέβαια συνήθως τρώει τέσσερις -πέντε κουταλιές και κάποιες φορές καθόλου... αλλά με το τρίπτυχο δεν έτρωγε με τίποτα.

Πάντως τον τραχανά τον εξαφανίζει!!! Μεγάλη επιτυχία σας λέω.

Ευχαριστώ Λέγκω!

Και μία λεπτομέρεια που μπορεί να κάνει τη διαφορά: ποιο τραχανά παίρνεις??? (εκτός αν είναι σπιτικός...)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λέγκω!

Και μία λεπτομέρεια που μπορεί να κάνει τη διαφορά: ποιο τραχανά παίρνεις??? (εκτός αν είναι σπιτικός...)

Καταρχήν χρησιμοποιώ γλυκό τραχανά. Αυτός που πήρα τελευταία είναι κρητικός και τον βρήκα σε ένα μαγαζί με βιολογικά και κρητικά προϊόντα. Ξέρω δεν σε βοηθάω και πολύ :?

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εχω απελπιστει με τις στερεες :cry::cry::cry: Δεν τρωει με τιποτα ομως! Κλεινει το στομα ερμειτικα κ αν δεν δει να πεταω το φαι δεν το ανοιγει με τιποτα! Εχω δοκιμασει αλεσμενα στο μουλτι πολυ, λιγο λιγοτερο αλεσμενα , με το πιρουνι ειωμενα, καθολου λειωμενα.... Δεν τρωει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Φρουτα μονο κ αυτα εχει 2 μερες που δεν τους δινει σημασια.Χτες εφαγε 3-4 κουταλιες σημερα λιγο καλυτερα.Τι να κανω?

V@sso,Dimitra1 κ οσες αλλες μαμαδες με συνομηλικα πως τα πατε τρωνε¨

Επισης πιστευω ειναι πολυ μεγαλος ο περιορισμος του γιατρου πατατα-καροτο-κολοκυθι. Οπως φαινεται δεν του αρεσουν κ οτι κρεας να βαλω δεν του αρεσει η γευση, ποτε θα μπορω να προσθεσω κατι αλλο ας πουμε καποιο αλλο λαχανικο η ρυζακι/αστρακι/τραχανα μπας κ αλλαξει η γευση κ φαει καλυτερα? Εχουμε σχεδον 2 μηνες τωρα που προσπαθουμε ποτε θα αρχισει να τρωει καπω; :cry::cry::cry: Καθε μερα μαγειρευω κ οπψς το φτιαχνω παει στα σκουπιδια :cry::cry:

ggeny σε συμμεριζομαι απολυτα!!!! Τα ιδια ακριβως...Ρυζακι ομως εχω βαλει στη χορτοσουπα ελαχιστο νυχακι(σουπε) και λιγο λεμονακι λαδακι και σελινο καποιες φορες το τρωει και καποιες οχι. Αφηνω και διαστηματα που σταματαω για δυο τρεις μερες να την ταιζω γιατι απογοητευομαι...Δεν ξερω αν κανω καλα η οχι...Μολις της ξαναδινω το τρωει με ορεξη οχι ολο μη φανταστεις 5-6 κουταλιες και την αλλη μερα η το μεσημερι που βλεπει τη χορτοσουπα ορυεται απο το καθισματακι με το που σκαει μυτη το πιατο!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...