Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Συμφωνώ με την Αμαρέττο. Αν θέλεις να δώσεις ρυζάλευρο όμως, μπορείς να πάρεις από καταστήματα με υγιεινές τροφές, παιδική κρέμα από καστανό ρύζι της holle, ή από κεχρί. Μπορείς να τις φτιάξεις με μητρικό γάλα. Ζεσταίνεις το γάλα σε μπεν μαρί, και ρίχνεις μέσα την κρέμα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Αμαρέττο, οι φίλοι και συγγενείς μου, κοιτάνε το παιδί μου με συμπόνια όταν τη βλέπουν να τρώει ρυζογκοφρέτες :lol: ! Δε μπορούν να διανοηθούν οτι υπάρχει περίπτωση να της αρέσει. Νομίζουν οτι τις τρώει από ανάγκη... :roll:

 

Τελικά έχουμε πολλά κοινά εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Αμαρέττο, οι φίλοι και συγγενείς μου, κοιτάνε το παιδί μου με συμπόνια όταν τη βλέπουν να τρώει ρυζογκοφρέτες :lol: ! Δε μπορούν να διανοηθούν οτι υπάρχει περίπτωση να της αρέσει. Νομίζουν οτι τις τρώει από ανάγκη... :roll:

 

Τελικά έχουμε πολλά κοινά εμείς!

 

Το θέμα είναι πώς θα αντιδράσουν τα παιδιά μας, όταν φάνε σοκοφρέτες ... άραγε θα θέλουν να τις δουν (τις ρυζογκοφρέτες) στα μάτια τους ξανά ή θα μας τις πετάξουν στο κεφάλι; Όπως είπε φελίνι, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να τα ξεκινήσουμε σωστά τα παιδιά μας. Να μάθουν να εκτιμούν και τις απλές γεύσεις. Τώρα όταν μεγαλώσουν, ας κάνουν ό,τι θέλουν. Εμείς θα ξέρουμε οτι τους δώσαμε τις σωστές βάσεις.

 

Εμένα με μεγάλωσαν με σοκολάτες και πατατάκια. Δε μου έδωσαν την ευκαιρία. Μπορεί και να μου άρεσε το κουνουπίδι και το καστανό ρύζι που ξέρεις. Η μαμά μου με είχε τρελλάνει στα κοκκινιστά, τα καμμένα λάδια και βούτυρα. Νόστιμα βέβαια τα φαγητά της, απλά δεν είναι εύκολο να καθαρίσεις τον ουρανίσκο απ'το κολημένο βούτυρο... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ειναι μια ωραια αναμνηση απο τα μπεμπε τους χρονια :)

 

Εγω ημουν πολυ δυσκολο παιδι στο φαγητο ακομα και σαν νηπιο και τρεφομουν σχεδον αποκλειστικα με γαλα (δυστυχως οχι μητρικο :( ).

 

Ελαχιστες μονο φορες η μαμα μου καταφερε να με ταισει μια κρεμα δικου της αυτοσχεδιασμου.

Προσφατα ηρθε να δει την μπεμπα και εφτιαξε αυτην την κρεμα για πλακα.

 

Δεν μπορω να σας περιγραψω πως ενιωσα που την εφαγα ξανα μετα απο τοσα χρονια (να μην λεμε δεκαετιες :wink: ). Απιστευτο συναισθημα !!!

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ελπίζω κι εγώ μπιζουδάκι. Οτι ακόμα κι αν της αρέσουν οι σοκοφρέτες, και όλα τ'άλλα, θα γυρίζει μετά στις παλιές καλές της συνήθειες.

 

Τα παιδάκια του αδερφού μου δε μπορούν να πιούν χυμό πορτοκάλι χωρίς ζάχαρη. Τους φαίνεται ξυνός. Η Νεφέλη του δίνει και καταλαβαίνει. Εύχομαι να της αρέσει, ακόμα κι όταν δοκιμάσει Φάντα. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω να ελπίζω... εγώ δεν ήπια αναψυκτικό, δεν έφαγα τσιπς μέχρι που πήγα πανεπιστήμιο, και ακόμα και τώρα δεν τα επιθυμώ ποτέ, τα τρώω μόνο όταν δεν υπάρχει αξιόλογη εναλλακτική...

Θυμάμαι στο δημοτικό, τότε που έτρωγαν όλα τα παιδιά τυρόπιτα από το κυλικείο και εγώ .. τίποτα, γιατί η μαμά μου δεν μου έδινε τίποτα μαζί (ούτε και λεφτά), λοιπόν δεν ήθελα να φάω αυτές τις αηδίες... Εντάξει δεν λέω, έκανε και κανένα γλυκό που και που αλλά πρωινό έτρωγα ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα, γενικά δεν μου έδινε βλακείες... (λουκανικάκια με μπεικον βέβαια έφτιαχνε στα πάρτυ μου, χεχε τι θυμήθηκα τώρα).

Οπότε αν και ήμουν DHA-depleted, δεν αναζητούσα τα junkfood!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα...ας τους δώσουμε την ευκαιρία , τουλάχιστον τώρα πουχτίζουν το κορμάκι τους, να τραφούν σωστά.

Δεν κατάλαβα δλδ, επειδή η σαβούρα είναι νόστιμη, θα τους τη δίνουμε κι όλας?

Άλλωστε είναι ωραίο από μόνο του το ότι γνωρίζουμε, συζητάμε και επιλέγουμε...το λέω γιατί δεν καταλαβαίνω αυτούς που όταν συζητάς για θέματα διατροφής ειδικά των μωρών και λες αυτά που έχεις μάθει (τα μοιράζεσαι στην τελική) νομίζουν ότι τους την πέφτεις...λες και ελιναι ξερόλες...

.png
Link to comment
Share on other sites

οκ να μην σας τρομοκρατησω,αλλα νομιζω πως δεν υπαρχει κανονας κι εξαρταται απο το παιδι... :roll: στον γιο μου εστιβα πορτοκαλια και επινε οπως ηταν,ουτε ζαχαρη φυσικα ουτε αραιωμα με νερο,με τα πορτοκαλακια μεσα κλπ,το λατρευε...χαιρομουν κι εγω...

 

οταν γνωρισε,σε παρτυ κλασικα,σε αλλα σπιτια,τους αλλους χυμους τους συσκευασμενους,του αρεσαν. Με τα χρονια σταματησε να πινει αυτους που εστιβα εγω γιατι τον ξυνιζαν :? δεν επαιρνα συσκευασμενους στο σπιτι αλλα και αποτελεσμα δεν ειχα,σταματησε απλως να πινει τους δικους μου χυμους :( . Τωρα πια παιρνω κι απο το σουπερμαρκετ απλα για να μην νοιωθει στερηση,δεν χαιρομαι ομως κι ολας....θεωρουσα οτι η αρχη ηταν καλη,τελικα ομως ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα :)

 

Πιστευω οτι ειναι και στον ανθρωπο , δλδ καποιους ανθρωπους τους "τραβανε" ορισμενες γευσεις ασχετα με το πως ανατραφηκαν.

 

Λαμπρο παραδειγμα εγω και ο αδελφος μου. Στην οικογενεια μας απο μικρα μας προσφεραν τα παντα και γενικα ακολουθουσαμε μια ισορροπημενη διατροφη μοιρασμενη εξισου με μοσχαρι, κοτοπουλο, λαχανικα και ψαρια.

 

Τωρα εγω εχω μια κλιση προς τα φρουτα και τα λαχανικα αλλα γενικα τρωω τα παντα .

Ο αδελφος μου δεν τρωει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ φρουτα, λαχανικα (εκτος αν ειναι μικτα με κρεας πχ γεμιστα με μπολικο κιμα). Οσο για τα οσπρια ... ... μπλιαχ !

 

Η μαμα μας ειχε ανεκαθεν μια αδυναμια. Τσακιζε οτι γλυκο υπαρχει στον πλανητη: τουρτες, ταρτες, παγωτα, σιροπιαστα, κεικ ... κτλ και φυσικα τα παρασκευαζε και στο σπιτι σε απειρες παραλλαγες (εχει μεγαλη φαντασια στα γλυκα :P )

 

Τον πειρασμο δλδ και το κακο παραδειγμα τα ειχαμε μπροστα μας.

Αποτελεσμα ο αδελφος μου σπανια θα φαει γλυκο και αυτο αν ειμαστε σε καποιο οικογενειακο τραπεζι και τρωνε ολοι.

Εγω εχω μονο μια αδυναμια στα σοκολατοειδη (μους, προφιτερολ κτλ)

 

.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή δίνετε το απόγευμα το ίδιο με το μεσημεριανό φαγητό; Εγώ τώρα θα ξενικήσω να της τα λιώνω με το πηρούνι και φαντάζομαι αν πάει καλά σε λίγο, τουλάχιστον τα λαχανικά θα τα τρώμε κομματάκια. Τη μπανάνα ήδη την τρώει λιωμένη με το πηρούνι και βολεύει για όταν είμαστε έξω.

Άρα μάλλον δεν χρειάζεται να μπαίνω στον κόπο για κρέμα. Λίγο ψωμάκι, φαγητό από το μεσημεριανό, κουάκερ και αργότερα που θα μπει και γιαουρτάκι, αυγό, θα υπάρχουν περισσότερες εναλλακτικές.

Κοίτα να δεις, 4 παιδιά και δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Όσο ζω μαθαίνω, σας ευχαριστώ πολύ!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά γιατί, είπαμε, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ (με πονηρό υπονοούμενο αυτό) να θηλάζεις τόσο πολύ καιρό.

:evil:

 

Γιατί μετά θα μάθει στο βυζί και θα τρέχουμε να παίρνουμε αυτά τα πλαστικά που πουλάνε τις απόκριες για να τα βλέπει και να παρηγοριέται.

 

Άσχετο, έχετε δει αυτό το σύστημα που έχουν οι αμερικάνοι, που είναι ένα σουτιέν με ψεύτικα στήθη που στην πραγματικότητα είναι μπουκαλάκια με γάλα, για να τα φοράει ο μπαμπάς και να θηλάζει; Το έχω δει σε ταινίες.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

 

Άσχετο, έχετε δει αυτό το σύστημα που έχουν οι αμερικάνοι, που είναι ένα σουτιέν με ψεύτικα στήθη που στην πραγματικότητα είναι μπουκαλάκια με γάλα, για να τα φοράει ο μπαμπάς και να θηλάζει; Το έχω δει σε ταινίες.

 

Το έχουμε δει και δεν το έχουν οι Αμερικανοί! Ο Ρόμπερτ ντε Νίρο το έφτιαξε για τον εγγονό του στην ταινία!

 

Και οι δύο ταινίες ασχολούνται με το θέμα θηλασμός από μια πολύ ενδιαφέρουσα σκοπιά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μετά θα μάθει στο βυζί και θα τρέχουμε να παίρνουμε αυτά τα πλαστικά που πουλάνε τις απόκριες για να τα βλέπει και να παρηγοριέται.

:lol::lol:

 

Το λινκ δεν μου το ανοιγει,τι ειναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...