Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Galat σε αντιστοιχη ερωτηση για το ποτε μπορεις να δωσεις καποια τροφη η Αγλαια ειχε γραψει σε καποιο ποστ οποτε βολευει την καθε μαμα. Τωρα θα μας πουν κ τα πιο εμπειρα κοριτσια.

Παντος αι εγω το βλεπω νωρις για γιαουρτι. Αργοτερα θα του δωσω και οχι παιδικο, κανονικο προβειο η κατσικισιο.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

galatouli, κι εγώ την άρχισα στο γιαούρτι όταν έκλεισε τους 9 και το δίνω (όταν το δίνω), τα απογεύματα.

Μια άλλη ωραία λύση για απογευματινό σνακ είναι οι ρυζογκοφρέτες (ειδικές για μωρά).

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μας είναι 7 μηνών και 21 ημερών. Ξεκίνησε τροφές από 5 μηνών.

Τρώει φρουτόκρεμα στις 10πμ, "λαχανοκρεατόκρεμα" στις 2μμ και ριζάλευρο στις 6μμ. Θέλει να θηλάζει 1-2 ώρες μετά από τα γεύματα. Υποφέρει από δυσκοιλιότητα. Η παιδίατρος πρότεινε να κοπεί ο θηλασμός και να πιεί χαμομίλι ή kinderte. Δεν τα πίνει.

 

Εσείς τι λέτε;

dauphine

---------

as1cCps0cqk1210MzAwMjY1MGp8MDA0MjUwamR8Rm9pdm9zLiBvcG9zIGZvczo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μας είναι 7 μηνών και 21 ημερών. Ξεκίνησε τροφές από 5 μηνών.

Τρώει φρουτόκρεμα στις 10πμ, "λαχανοκρεατόκρεμα" στις 2μμ και ριζάλευρο στις 6μμ. Θέλει να θηλάζει 1-2 ώρες μετά από τα γεύματα. Υποφέρει από δυσκοιλιότητα. Η παιδίατρος πρότεινε να κοπεί ο θηλασμός και να πιεί χαμομίλι ή kinderte. Δεν τα πίνει.

 

Εσείς τι λέτε;

 

 

Ότι η παιδίατρος αυτή είναι άσχετη με το θηλασμό!

 

Πόσο συχνά θηλάζετε; Παίρνετε ξένο γάλα ή τροφές ενισχυμένες με σίδηρο; Συμπληρώματα σιδήρου, εσύ ή το μωρό; Πόσο νερό πίνει το μωράκι;

 

Η δυσκοιλιότητα είναι με σκληρά κόπρανα ή απλά οι κενώσεις του είναι αραιές (κάθε πότε; );

 

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις το ρυζάλευρο με κάποια άλλη τροφή - ίσως μια μικρή μερίδα από το μεσημεριανό του ή μερικά πράσινα λαχανικά ή φρούτα (κάποιοι λένε ότι το αχλάδι βοηθάει, η μπανάνα αποτρέπει) και δες πώς θα πάει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικό γάλα βοηθάει πολύ περισσότερο τη δυσκοιλιότητα από οποιοδήπτοτε τσάι. Η παιδίατρος κάνει λάθος.

 

Πιο πολούς θηλασμούς, νεράκι, λιγότερο ρυζάλευρο (και καθόλου να μη δώσεις δεν πειράζει, αρκεί να προσθέσεις γεύμα θηλασμού).

Αντί για ρυζάλευρο μπορείς να δώσεις κουάκερ, και να βάλεις μέσα λέγες σταγονίτσες λινέλαιο, που βοηθάει πολύ το έντερο.

 

Περαστικά του. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες!

 

Να ρωτήσω και γω βρε κοριτσια για να τα τακτοποιήσω στο κεφάλι μου.

 

Σε γενικές γραμμές δίνουμε:

πρωί φρουτάκια και κάποια στιγμή και αυγό κρόκο

Μεσημέρι κρεατοχορτόσουπα (μοσχάρι, κοτόπουλο κάποια στιγμή και ψάρι)

Απόγευμα τί δίνουμε?

Προς το παρόν εμείς δεν τρώμε κάτι. Γιαούρτι πρόβειο δοκίμασα δε θέλει με τπτ ξινίζεται τρελά!! Κουάκερ με νεράκι δοκίμασα, όυτε κατά διάνοια, δε θέλει δε θέλει.

 

Για πείτε ιδέες! Οι ρυζογκοφρέτες τι είναι και που τις βρίσκουμε?

Αλήθεια αγελαδινό γάλα σε τροφές (τυρί, γιαούρτι κλπ) θα δώσουμε μετά το χρόνο? Τι λέει η Αγλαία?

 

Και μια ακόμη απορία: Κρεατοχορτόσουπα δίνετε κάθε μέρα όπως μου είπε η παιδίατρος ή δίνετε και σκέτα λαχανικά?

 

Α! Να σας πω και γω τα δικά μου... Χθες μιλώντας με αλλεργιολόγο, μου έλεγε...θα της το δίνεις με την απογευματινή κρέμα. Εγώ της είπα δε δίνω απογευματινό..εκείνη λέει ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ? της είπα τη θηλάζω και πίνει μόνο γαλατάκι.κόντεψε να μείνει κυριολεκτικά

.png
Link to comment
Share on other sites

Μαμά κ Bibi

 

το απογευμα δινω γιαουρτι κατσικισιο (Βερο Κρητικό,Ολυμπος) και το λατρεύει. Εγώ πρέπει να ειμαι η μοναδική μαμα εδώ που εχω δώσει -μετρημενες φορες- και φαριν λακτε στην μικρη,η για την ακριβεια,την εχω εδω και επειδη λειπω τα απογευματα,αν δε φαει τιποτα αλλο η γιαγια που θα ειναι εδω ξερει οτι μπορει να την δωσει....δεν με απασχολει ιδιαιτερα γιατι σε λιγο χρονιζουμε και ειναι ζητημα αν θα φαει μια φορα την εβδομαδα η στις 10 μερες (συγγνωμη μαμαδες! σταματησαν να με αγχωνουν αυτα :) αλλοι δινουν συνεχεια,σκεφτηκα οτι δεν χρειαζεται να το "κουραζω" το θεμα,αφου θηλαζει και γενικα τρωει ολα αυτα που θεωρουνται υγιεινα,ας εχει και τη ζαχαρη μια στο τοσο). Συνεχιζει ομως να λατρευει το γιαουρτι και το αυγο.

 

τραχανα δοκιμασες? ακομα,βρωμη μαζι με μπανανα η καποιο αλλο φρουτακι για να εχει λιγη γευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με το φαντάρο θα το υιοθετήσω κι εγώ παραφρασμένο σε: ...μέχρι να πάει το παιδί στο πανεπιστήμιο!!!!!!!

 

ΤΡαχανά και γενικά ζυμαρικά δεν έχω δώσει ακόμη....τραχανά εννοείς με το μεσημεριανο αν εχω καταλάβει..

 

Άλλες ιδέες για απογευματινό...???εσείς τι δίνετε στα μικράκια σας?

Θα δοκιμάσω και τη βρώμη με φρουτάκια και ιδωμεν...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς το πρωί τρώμε: Ή κουάκερ με φρούτα ή με ταχίνι, ή γιαουρτάκι σόγιας, ή γιαουρτάκι κατσικίσιο, ή δημητριακά με γάλα βρώμης, ή αυγό.

 

Το μεσημέρι, πίνουμε καροτοχυμό, με σέλινο και κολοκύθι, ή σκέτο, ανάλογα τις ορέξεις μας, και τι έχει το ψυγείο! :lol:

Και τρώμε, σαλάτα με αβοκάντο, η αγγουράκι, και ψάρι, ή οσπρια, με λαχανικά ή χόμους, με καροτάκια και κολοκυθάκια.

 

Το απόγευμα τρώμε φρουτάκι, ή πίνουμε φυσικό χυμό πορτοκάλι, ή γκρέηπ φρουτ.

 

Για βραδινό, τρώμε σούπα με λαχανικά, ή μακαρονάκια, ή λαχανικά με ρύζι, πρασσόρυζο σπανακόρυζο, φασολάκια με πατάτες, κεχρί, ή κίνοα, ή καστανό ρύζι, κλπ

 

Για σνακ τρώμε ρυζογκοφρέτες, κορν φλέηκς χωρίς ζάχαρη, μπισκοτάκια βρώμης χωρίς ζάχαρη, αποξηραμένα φρούτα...

 

Αυτά στο περίπου, και θηλάζουμε 8-18 φορές την ημέρα :shock::wink:

 

Εμείς κρέας εκτός από ψάρι δεν τρώμε. :shock:

 

Αγελαδινό και ποτέ να μη δώσεις καλύτερα είναι. Υπάρχει νοστιμότατο τυρί κατσικίσιο, και γιαουρτάκι.

 

Τις ρυζογκοφρέτες μπορείς να τις βρείς στο σουπερ μάρκετ στις υγιεινές τροφές.

 

Τά λαχανικά μπορείς κάλλιστα να τα δώσεις σκέτα αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το πρωί τρώμε: Ή κουάκερ με φρούτα ή με ταχίνι, ή γιαουρτάκι σόγιας, ή γιαουρτάκι κατσικίσιο, ή δημητριακά με γάλα βρώμης, ή αυγό.

 

Το μεσημέρι, πίνουμε καροτοχυμό, με σέλινο και κολοκύθι, ή σκέτο, ανάλογα τις ορέξεις μας, και τι έχει το ψυγείο! :lol:

Και τρώμε, σαλάτα με αβοκάντο, η αγγουράκι, και ψάρι, ή οσπρια, με λαχανικά ή χόμους, με καροτάκια και κολοκυθάκια.

 

Το απόγευμα τρώμε φρουτάκι, ή πίνουμε φυσικό χυμό πορτοκάλι, ή γκρέηπ φρουτ.

 

Για βραδινό, τρώμε σούπα με λαχανικά, ή μακαρονάκια, ή λαχανικά με ρύζι, πρασσόρυζο σπανακόρυζο, φασολάκια με πατάτες, κεχρί, ή κίνοα, ή καστανό ρύζι, κλπ

 

Για σνακ τρώμε ρυζογκοφρέτες, κορν φλέηκς χωρίς ζάχαρη, μπισκοτάκια βρώμης χωρίς ζάχαρη, αποξηραμένα φρούτα...

 

Αυτά στο περίπου, και θηλάζουμε 8-18 φορές την ημέρα :shock::wink:

 

Εμείς κρέας εκτός από ψάρι δεν τρώμε. :shock:

 

Αγελαδινό και ποτέ να μη δώσεις καλύτερα είναι. Υπάρχει νοστιμότατο τυρί κατσικίσιο, και γιαουρτάκι.

 

Τις ρυζογκοφρέτες μπορείς να τις βρείς στο σουπερ μάρκετ στις υγιεινές τροφές.

 

Τά λαχανικά μπορείς κάλλιστα να τα δώσεις σκέτα αν θέλεις.

 

Χλόη, τα δημητριακά και το γιαουρτάκι πότε τα ξεκίνησες?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση!Αν δεν ειχα κι εσας τι θα κανα δεν ξερω.......

 

Πηγα,που λετε στον ντοκτορ,ο οποιος μου πε να μην το πιεζω το μωρο,κι οτι οποτε θελησει θα φαει.Με την πιεση μπορει να της δημιουργησω μονο προβληματα,οπως πχ να μην θελει να φαει αργοτερα, απο πεισμα και μονο,ενω πειναει.Μου πε οτι και η πεινα και ο κορεσμος ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν σε καθε ανθρωπο,οποτε καποια στιγμη θα φαει.

 

Αυτη ομως πινει το γαλατακι και χορταινει μια χαρα.Σημερα της εδωσα φρουτα.Εκεινη την ωρα,πεινουσε πολυ.Εεεε δεν εφαγε βουκια φρουτα,εσφιξε και τα ουλα μην τυχον μπει καμια βουκια μεσα.Αμεσως μετα ρουφηξε 270 γρ γαλα.Δεν περναει ουτε απο την ακρη του μυαλου της,οτι αυτο το ρευστο πραγμα μεσα στο πιατο χορταινει :shock:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση!Αν δεν ειχα κι εσας τι θα κανα δεν ξερω.......

 

Πηγα,που λετε στον ντοκτορ,ο οποιος μου πε να μην το πιεζω το μωρο,κι οτι οποτε θελησει θα φαει.Με την πιεση μπορει να της δημιουργησω μονο προβληματα,οπως πχ να μην θελει να φαει αργοτερα, απο πεισμα και μονο,ενω πειναει.Μου πε οτι και η πεινα και ο κορεσμος ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν σε καθε ανθρωπο,οποτε καποια στιγμη θα φαει.

 

Αυτη ομως πινει το γαλατακι και χορταινει μια χαρα.Σημερα της εδωσα φρουτα.Εκεινη την ωρα,πεινουσε πολυ.Εεεε δεν εφαγε βουκια φρουτα,εσφιξε και τα ουλα μην τυχον μπει καμια βουκια μεσα.Αμεσως μετα ρουφηξε 270 γρ γαλα.Δεν περναει ουτε απο την ακρη του μυαλου της,οτι αυτο το ρευστο πραγμα μεσα στο πιατο χορταινει :shock:

 

Φρύνη. εσείς το θέμα του σιδήρου το συζητήσατε καθόλου?

Καλός ακούγεται ο γιατρός σας !

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου ειπε τιποτα.Κι εγω να σου πω ειχα στο μυαλο μου να τον ρωτησω αλλά το ξεχασα.Δυσκολα παντως αυτος ο γιατρος να πει κατι τετοιο,να παρουμε δηλαδη σιδηρο εξτρα.Ειναι γενικα,οπως ειπα,κατα των φαρμακων.Εδω περσι με την βρογχιολιτιδα,μονο αερολιν καναμε κι αυτο πολυ λιγες φορες.μου λεγε οτι θα κανει τον κυκλο της και θα περασει.

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα, για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι πότε ακριβώς ξεκινήσαμε γιαούρτι. Μετά το χρόνο όμως. Νομίζω 14-15 μηνών, μπορεί λίγο πιο πριν... :?

 

Γενικά, δε βιαστήκαμε με τις στέρεες. Αργούσαμε να προσθέσουμε καινούργια γεύματα.

 

Τα δημητριακά (Αν εννοείς κρέμες από δημητριακά όπως κουάκερ) μπορείς να τα αρχίσεις αμέσως. Μόνο να τα δώσεις στην αρχή λίγο λίγο. Την πρώτη μέρα 1/2 κουταλάκι του γλυκού, μετά 1, μετά 2, μετά όσο θέλει.

 

Αν εννοείς τύπου κόρν φλέηκς, μπορείς να δώσεις σκέτα χωρίς γάλα στο χεράκι, να τα φάει μόνος του. Αρκεί να είναι μαλακά, και να λιώνουν στο στόμα για να μην πνιγεί. Υπάρχουν κάτι παφ ρυζιού που είναι μαλακά.

 

 

Κορίτσια, αν θέλετε εσείς από Αθηνα, έχω μερικά κουτιά από παιδικές κρέμες, από κεχρί, καστανό ρύζι, και κουάκερ, που δε θα προλάβω να χρησιμοποιήσω, λίγουν το Γενάρη. Κι η μικρή μου τις έχει βαρεθεί. Βάζω που και που σε μπισκότα και σούπες, αλλά πάλι μου έχουν μείνει πολλές.

 

Οποια ενδιαφέρεται, να της δώσω κανένα κουτάκι να μην πάνε χαμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο γιατρό σου Φρύνη! Μπράβο και στο Ελιζάκι που ξέρει οτι το γάλα χορταίνει πιο πολύ απ'τη φρουτόκρεμα!! :wink:

 

Δοκίμασες να της δώσεις φρουτάκια στο χεράκι?

Link to comment
Share on other sites

Πρασόρυζο (δική μου συνταγή :wink: )

 

Υλικά Πράσα(3-4), κρεμμύδια(1 μικρό), κόκκινες ντομάτες, (2 ώριμες), 1φλυτζάνι καστανό ρύζι μπασμάτι, ένα ποτήρι νερό, λάδι, αλάτι πιπέρι.

 

Κοβουμε τα πράσσα και το κρεμμυδι, και τα βάζουμε στο τηγάνι με λάδι μέχρι να μαραθούν. Ρίνουμε και το ρύζι και το καβουρδίζουμε λίγο. Μετά βάζουμε τη ντομάτα την οποία έχουμε λιώσει στο μπλεντερ, ανακατεύουμε λίγο, βάζουμε το αλάτι το πιπέρι, και το νερό. Ανακατεύουμε μέχρι να βράσει το ρύζι, και να πιει τα νερά. Προσέχεις πάντα μήπως χρειαστεί κι άλλο νερό. (Γενικά με τις ποσότητες πάντα τα κάνω δοκιμάζωντας. Δεν ακολουθώ συνταγές κατά γράμμα, μόνο για γλυκά).

 

Μπορείς αν θέλεις να βάλεις και λίγη πιπεριά.

 

 

Είναι νόστιμο και υγιεινό! Καλή επιτυχιά και καλή όρεξη!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα πράσσα είναι πλούσια σε σίδηρο μαγνήσιο, φολικό οξύ, κάλλιο, βιταμίνη Α, C, βήτα καροτίνη...

 

Το καστανό ρύζι, έχει προτείνη, κάλιο ασβέστιο...

 

Οι τομάτες είναι πλούσιες σε μαγνήσιο, κάλιο φόσφορο, θιαμίνη νιασίνη βιταμίνη Α, βιταμίνηC... και έχουν λυκοπένιο!!!(Για να είμαστε πάντα νέες) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο γιατρό σου Φρύνη! Μπράβο και στο Ελιζάκι που ξέρει οτι το γάλα χορταίνει πιο πολύ απ'τη φρουτόκρεμα!! :wink:

 

Δοκίμασες να της δώσεις φρουτάκια στο χεράκι?

Φοβαμαι να της δωσω να το κρατησει αυτη,πνιγεται πολυ ευκολα.Εδω με το ψωμι πνιγεται,χωρις να κοψει μεγαλο κομματι,με μικρα ψιχουλακια και παλι πνιγεται αλλοτε λιγοτερο και αλλοτε περισσοτερο.Λιγες φορες της εδωσα φρουτα στο χερι,να τα κραταω δηλαδη εγω και να της δινω κομματια και πιο πολυ επαιζε παρα ετρωγε.Της αρεσει σαν διαδικασια,οχι ομως οτι καταπινει κατι.Ισως οταν βγαλει κανα δοντι παραπανω βελτιωθει η κατασταση.

 

Να ρωτησω κατι(η αδερφη μου ρωταει δηλαδη).Για ποιον ακριβως λογο το καστανο ρυζι ειναι πιο υγιενο απο το κανονικο,ασπρο ρυζι;

Link to comment
Share on other sites

Πρασόρυζο (δική μου συνταγή :wink: )

 

Υλικά Πράσα(3-4), κρεμμύδια(1 μικρό), κόκκινες ντομάτες, (2 ώριμες), 1φλυτζάνι καστανό ρύζι μπασμάτι, ένα ποτήρι νερό, λάδι, αλάτι πιπέρι.

 

Κοβουμε τα πράσσα και το κρεμμυδι, και τα βάζουμε στο τηγάνι με λάδι μέχρι να μαραθούν. Ρίνουμε και το ρύζι και το καβουρδίζουμε λίγο. Μετά βάζουμε τη ντομάτα την οποία έχουμε λιώσει στο μπλεντερ, ανακατεύουμε λίγο, βάζουμε το αλάτι το πιπέρι, και το νερό. Ανακατεύουμε μέχρι να βράσει το ρύζι, και να πιει τα νερά. Προσέχεις πάντα μήπως χρειαστεί κι άλλο νερό. (Γενικά με τις ποσότητες πάντα τα κάνω δοκιμάζωντας. Δεν ακολουθώ συνταγές κατά γράμμα, μόνο για γλυκά).

 

Μπορείς αν θέλεις να βάλεις και λίγη πιπεριά.

 

 

Είναι νόστιμο και υγιεινό! Καλή επιτυχιά και καλή όρεξη!! :D

 

Μιαμ μιαμ,το κανω κι εγω αυτο το φαγητο,γινεται πολυ ωραιο!

 

Το κανω και με κρεας καμια φορα,στην χυτρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτησω κατι(η αδερφη μου ρωταει δηλαδη).Για ποιον ακριβως λογο το καστανο ρυζι ειναι πιο υγιενο απο το κανονικο,ασπρο ρυζι;

το καστανό ρύζι δεν έχει αποφλοιωθεί και επομένως περιέχει πολλές βιταμίνες, οι οποίες βρίσκονται κυρίως στον φλοιό. Το άσπρο ρύζι είναι επεξεργασμένο κι αποφλοιωμένο, οπότε έχει χάσει ένα μεγάλο μέρος των βιταμινών.

 

Χλόη, θενκς πολύ πολύ για τη συνταγή, θα τη φτιάξω για τη μικρή, χωρίς αλάτι και πιπέρι (και χωρίς να τσιγαρίσω! θα βάλω λίγο φρέσκο κρεμμυδάκι!)

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτησω κατι(η αδερφη μου ρωταει δηλαδη).Για ποιον ακριβως λογο το καστανο ρυζι ειναι πιο υγιενο απο το κανονικο,ασπρο ρυζι;

το καστανό ρύζι δεν έχει αποφλοιωθεί και επομένως περιέχει πολλές βιταμίνες, οι οποίες βρίσκονται κυρίως στον φλοιό. Το άσπρο ρύζι είναι επεξεργασμένο κι αποφλοιωμένο, οπότε έχει χάσει ένα μεγάλο μέρος των βιταμινών.

 

back to basic!

 

οι βιταμίνες του ρυζιού περιέχονται στον φλοιό, το εσωτερικό του ρυζιού έχει ελάχιστες βιταμίνες γι αυτό και το ρυζάλευρο είναι σχεδόν χωρίς καθόλου βιταμίνες...

 

Κάποια πρέπει να αναλάβει να κάνει ένα ταχύρυθμο σεμινάριο με βασικές πληροφορίες για τις τροφές!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...