Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Εμενα παλι το πορτοκαλι οπως και το ακτινιδιο μου ειπε να τα βαλω κοντα στον χρονο...Τα γνωστα άλλα αντ άλλων των παιδιατρων :?

 

Σοβαρα; :lol: Χάος!!! Ποιον να πρωτοακούσεις και ποιον να πρωτοπιστέψεις! Εγώ του βάζω κανονικά στην φρουτόκρεμα απ'την αρχή.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Εμενα παλι το πορτοκαλι οπως και το ακτινιδιο μου ειπε να τα βαλω κοντα στον χρονο...Τα γνωστα άλλα αντ άλλων των παιδιατρων :?

 

Σοβαρα; :lol: Χάος!!! Ποιον να πρωτοακούσεις και ποιον να πρωτοπιστέψεις! Εγώ του βάζω κανονικά στην φρουτόκρεμα απ'την αρχή.

σοβαρατατα!!! :lol:

χαος δε λες τπτ! :?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας.

Ο γιατρος μου ειπε να βαλω και 2 κουταλιες χυμο πορτοκαλι στην φρουτοκρεμα , εσεις τι λετε μηπως ειναι λιγο νωρις? Φοβαμαι γιατι κ το πορτοκαλι δεν ειναι στην εποχη του τωρα κ δεν ειναι πολυ γλυκο, μην του ξινισει κ δεν την θελει τωρα που αρχισε να τρωει!

Δεν θυμαμαι αν σας το ειπα χτες το τσακισαμε το μπολακι- 1/2 μπανανα,1/4 αχλαδι και 1/4 μηλο (μικρα φρουτα βεβαια)!!

Εμενα παλι το πορτοκαλι οπως και το ακτινιδιο μου ειπε να τα βαλω κοντα στον χρονο...Τα γνωστα άλλα αντ άλλων των παιδιατρων :?

Κι εγώ έτσι ξέρω. Και στον Καναδά έτσι μου είχαν πει για το πορτοκάλι. Δεν ξέρω γιατί ακριβώς, ίσως είναι πολύ όξινο... :? Πάντως γιατί να βιαστείς; Ακόμα καλά καλά δεν άρχισες το μήλο και το αχλάδι. Δως του λίγο χρόνο να συνηθίσει αυτά, και μετά σιγά σιγά προσθέτεις και το πορτοκάλι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Ο τραχανας φτιαχνεται με αλατι.Η μαμα μου που ειναι απο Ηπειρο με αλατι τον φτιαχνει.Μονο αν τον φτιαξεις μονος σου εχεις την δυνατοτητα να μην βαλεις η να βαλεις πολυ λιγο.

Να σας κανω κ μια ερωτηση ?Ποσα γευματα(οχι θηλασμου) δινετε στα μωρακια σας την ημερα?

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνωντας λίγο, βρήκα κι αυτό:

 

http://fidsweetstory.blogspot.com/2007/02/when-my-baby-can-eat-citrus.html

 

Bέβαια έχω προσέξει οτι εδώ στην Ελλάδα οι γιατροί είναι πιο χαλαροί με τις στέρεες τροφές. Δηλαδή για παράδειγμα, δίνουν αμέσως φρουτόκρεμα με 3 φρούτα ταυτόχρονα. Ενώ στον Καναδά (οπου γέννησα), τα δίνουν μόνο ένα ένα, και με απόσταση 4 ημερών μεταξύ τους. Αυτό για να συνηθίσει ο οργανισμός στην καινούργια τροφή, αλλά και για να προλάβεις τυχόν αλλεργίες.

 

Τώρα ποιά τακτική είναι πιο σωστή δεν ξέρω. Νομίζω όμως πως αυτή είναι πιο ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω κ μια ερωτηση ?Ποσα γευματα(οχι θηλασμου) δινετε στα μωρακια σας την ημερα?

 

2 σε καθημερινή βάση και μπορεί να παίξουμε με το απογευματινό της, ανάλογα με τις ορέξεις. Αυτό σκοπεύω να το συνεχίσω μέχρι το χρόνο. Μετά βλέπουμε..

 

Ενώ στον Καναδά (οπου γέννησα), τα δίνουν μόνο ένα ένα, και με απόσταση 4 ημερών μεταξύ τους. Αυτό για να συνηθίσει ο οργανισμός στην καινούργια τροφή, αλλά και για να προλάβεις τυχόν αλλεργίες.

Κι εδώ έτσι είναι οι γενικές οδηγίες. Η δικιά μου παιδίατρος τουλάχιστον αυτό μου είπε και εφάρμοσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Ο τραχανας φτιαχνεται με αλατι.Η μαμα μου που ειναι απο Ηπειρο με αλατι τον φτιαχνει.

 

Πρωτη φορα το ακουω ..μαλλον δευτερη ... :?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας.

Ο γιατρος μου ειπε να βαλω και 2 κουταλιες χυμο πορτοκαλι στην φρουτοκρεμα , εσεις τι λετε μηπως ειναι λιγο νωρις? Φοβαμαι γιατι κ το πορτοκαλι δεν ειναι στην εποχη του τωρα κ δεν ειναι πολυ γλυκο, μην του ξινισει κ δεν την θελει τωρα που αρχισε να τρωει!

Δεν θυμαμαι αν σας το ειπα χτες το τσακισαμε το μπολακι- 1/2 μπανανα,1/4 αχλαδι και 1/4 μηλο (μικρα φρουτα βεβαια)!!

 

 

Αν έχετε προδιάθεση για αλλεργίες (εσείς ή οι γονείς σας είναι αλλεργικοί ή το μωρό έχει εκδηλώσει αλλεργία σε κάτι) είναι καλύτερα να το αποφύγετε τον πρώτο χρόνο, γιατί είναι αλλεργιογόνο. Οι γιατροί παίζουν μια κασέτα και πρέπει να τους θυμίζεις τυχόν ιδιαιτερότητες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλεργιες δεν εχουμε ουτε εμεις αλλα ουτε κ το μωρο!

Αυτο που με ανησυχει , δεν ξερω βεβαια αν ειναι το ιδιο, παρατηρησα οτι 2 φορες τον πρωτο καιρο ειχα πιει φυσικο χυμο πορτοκαλι. Και τις δυο γορες το παιδι εκανε εμετο κ δεν ξαναηπια χυμο ουτε εφαγα πορτοκαλι. Αραγε λες να εχουμε τα ιδια τωρα ? Παντος εγω οσο θηλαζω καλου κακου πορτοκαλι χυμο δεν ξαναπινω, φοβηθηκα τοσο πολυ.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι αλλεργιες δεν εχουμε ουτε εμεις αλλα ουτε κ το μωρο!

Αυτο που με ανησυχει , δεν ξερω βεβαια αν ειναι το ιδιο, παρατηρησα οτι 2 φορες τον πρωτο καιρο ειχα πιει φυσικο χυμο πορτοκαλι. Και τις δυο γορες το παιδι εκανε εμετο κ δεν ξαναηπια χυμο ουτε εφαγα πορτοκαλι. Αραγε λες να εχουμε τα ιδια τωρα ? Παντος εγω οσο θηλαζω καλου κακου πορτοκαλι χυμο δεν ξαναπινω, φοβηθηκα τοσο πολυ.

 

 

Αρκετές φορές η μαμά παρατηρεί πράγματα στα οποία δεν δίνουν (δεν θέλουν ή δεν ξέρουν) σημασία οι γιατροί. Αν εσύ έχεις αμφιβολία για το πορτοκάλι και δεν δώσεις, το μωρό δεν θα χάσει και τίποτε τρομερό απο τη διατροφή του, εφόσον θηλάζει. Προσωπικά δεν θα έδινα (και δεν έχω δώσει ακόμη). Ακόμη κι επειδή είναι εκτός εποχής, είναι για μένα καλός λόγος να μη δώσω. Η γιατρός έδινε "προγραμμα" κάθε μήνα, την επόμενη φορά της έλεγα "δεν έδωσα αυτό, εκείνο και το άλλο" και μου έλεγε ότι δεν πειράζει. Τώρα, γιατί τα σύστηνε και για τους επόμενους μήνες; Είπαμε, η κασέτα ...

Τελικά, ο αλλεργιολόγος μας επιβεβαίωσε ότι καλά κάναμε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο αμαρετο κ εμενα τα ιδια μου κανει με προγραμμα αλλα δεν τα ακολουθω. Του το λεω ομως και δεν δειχνει να προβληματιζεται κ παντα καταληγει σε αυτα που λεμε εδω αλλα η κασετα κασετα. Πχ στον 5ο που μου εδωσε προγραμμα εισαγωγης 3 γευματων στερεας τροφης εγω του ειχα πει να παμε στον 6ο κ μου ειπε πως καλυτερα οχι. Εγω δεν αρχισα καν του το ειπα κ μου λεει ε μη νομιζεις οτι εχασε το παιδι τπ πολλα ξεκινανε στον 6ο κ αυτος δεν εχει προνλημα τα εχει τα κιλα του.

Ναι δεν θα του δωσω τελικα γιατι το φοβαμαι κ ειναι κ εκτος εποχης. Παντος το ειχα ξεχασει εντελως αυτο το περιστατικο κ τωρα που ειπες για αλλεργιες μου ηρθε στο μυαλο κ κολλησα. Να εισαι καλα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... Θέλω να βάλω σήμερα στο φαϊ του μικρού πιπεριά φλωρίνης που γλυκίζει, δεν υπάρχει πρόβλημα εε; Γνωρίζεται κάτι; Καλημέρες :)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν επιτρεπετε , το χω και γω απορια εδω και καιρο γιατι δεν τη βλεπω σε αυτα που διαβάζω . Ειναι πάντως εξαιρετική πηγή βιταμινων !!

Αα μπορει να κανει κοκκινα τσισακια μετα ο μικρος :lol: μην ανησυχήσεις :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οχι ! Ειναι μικρουλη ακομα κ φοβαμαι μην τυχον κ του κατσει βαρια. Ειναι βεβαια παρα πολυ νοστιμη αλλα οσο να ειναι πιπερια ειναι ! Τωρα και εγω δεν εχω εμπειρια δεν ξερω λαχανικα δεν εχω δωσει ακομα την γνωμη μου λεω, θα σου πουν κ τα αλλα κοριτσια τα πιο εμπειρα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Εμάς που ο γιατρός είναι σχετικά χαλαρός, ούτε πολλά μη, ούτε πίεση να προχωράμε στις τροφές, μας είχε πει πιπεριά, μελιτζάνα και γενικά τα πιο ΄βαριά' λαχανικά (όπως και φρούτα) καλύτερα μετά το χρόνο. :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμάς που ο γιατρός είναι σχετικά χαλαρός, ούτε πολλά μη, ούτε πίεση να προχωράμε στις τροφές, μας είχε πει πιπεριά, μελιτζάνα και γενικά τα πιο ΄βαριά' λαχανικά (όπως και φρούτα) καλύτερα μετά το χρόνο. :roll:

 

Είστε δηλαδή γενικά ευχαριστημένοι από το γιατρό αυτό?

Είναι υπέρ του θηλασμού?

(γιατί ψιλοψάχνομαι στο θέμα αυτό...)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ουπς... εγώ του έχω βάλει μελιτζάνα. Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει γλυκοπατάτα, κολοκύθι, σέλινο, μελιτζάνα, πράσο, καροτο, πατζάρι, αρακά... και σήμερα δοκίμασα πιπεριά φλωρίνης αλλά μάλλον θα την βγάλω μόλις βράσει, να δώσει απλά της βιταμίνες. Χμμ, δεν θυμάμαι αν έχω βάλει τίποτ' αλλο. Ο μικρός βέβαια είναι οχτώ μηνών αλλά λέτε να το χω παρακάνει; Δεν τον ρώτησα τον παιδίατρο η αλήθεια είναι. Για το σπανάκι μόνο μου είχε πει ότι απαγορεύεται δια ροπάλου πριν το χρόνο. Πάντως, ο μικρός παρόλο που είναι παράξενος στο φαϊ, εκτιμά πλέον τις μαγειρικές μου ικανότητες (η υπερβολή στην υπηρεσία της αλήθειας) γιατί γλυκίζει το φαί και το τρώει καλύτερα πλέον απ'την φρουτόκρεμα. Ελπίζω να μην έχω κάνει βλακία. :oops:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι σε απογνωση!!!

δεν τρωει καθολου την φρουτοκρεμα καθε μερα αντι να αυξανουμε τις κουταλιες τις μειωνουμε .σημερα εφαγε μιση κουταλια,παλι εγω την εφαγα

πειτε μου εσεις πως τα καταφερατε????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες το δοκίμασα πρώτη φορά και το έφαγε. Σου λέω απίστευτη συνταγή: μοσχαράκι, πρασο, πατζάρι, γλυκοπατατα, αρακάς, σελινο και καρότο... μεταφορά της ρώσικης σούπας στην παιδική κουζίνα!...χα!! Απ'την άλλη το πράσο μπορείς να το βάλεις να βράσει και να το βγάλεις μετά, μήπως είναι λίγο βαρύ. Αυτό σκέφτομαι να κάνω σήμερα. Πωπω, τα πρώτα παιδάκια είναι λίγο πειραματόζωα εεε; :roll:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το σπανάκι μόνο μου είχε πει ότι απαγορεύεται δια ροπάλου πριν το χρόνο.

 

:shock: Όμορφα... Εμένα μου είπε να βάλω σπανάκι στη χορτόσουπά του

όταν ξεκινήσουμε τις στερεές, δηλαδή από τον 6ο :shock:

 

Γιατί απαγορεύεται το σπανάκι??

 

Δεν αντέχω άλλο με τις κουλαμάρες των γιατρών.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι σε απογνωση!!!

δεν τρωει καθολου την φρουτοκρεμα καθε μερα αντι να αυξανουμε τις κουταλιες τις μειωνουμε .σημερα εφαγε μιση κουταλια,παλι εγω την εφαγα

πειτε μου εσεις πως τα καταφερατε????

 

Πάντως εμείς δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμη.

Κατά βάση το φτύνει το φαγητό και πού και πού -συμπτωματικά-

καταπίνει και λίγο. :?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαστε και εμεις :)

 

Ο δικος μας ο γιατρος μας προτεινε σαν κολατσιο αναμεσα στα γευματα (δεν τρωμε βεβαια γευματα αλλα δεν βαριεσαι ... ...) να τρωμε γιαουρτι το παραδοσιακο με πετσα.

 

Η μικρουλα ομως εφαγε ολη την πετσα και οχι το γιαουρτι. Λετε να την πειραξει ?? ( επειδη ειναι καπως σαν βουτυρο) ?

 

Επισης αφου επιτρεπεται το γιαουρτι γιατι δεν επιτρεπεται και το τυρι ??

 

Ενα αλλο θεμα ειναι το ψωμι. Της εδωσα μια φορα για πλακα ψιχουλακια να φαει και τωρα θελει συνεχεια!!

 

Εμαθε να τα βαζει και μονη της στο στοματακι και τρελλαινεται. Το ατιμο με τις κρεμες κομπιαζεται ενω με την ψιχα ολοκληρα τα κατεβαζει τα κομματακια :D:D:D

 

Μηπως ομως ειναι λιγο νωρις για ψωμι ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...