Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Δηλαδή όσες μαμάδες δε θηλάζουν τα παιδιά τους τι πρέπει να κάνουν με τις στερεές τροφές, να περιμένουν και αυτές 1 χρόνο;;

 

Τι να περιμένουν; δεν κατάλαβα την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Δηλαδή όσες μαμάδες δε θηλάζουν τα παιδιά τους τι πρέπει να κάνουν με τις στερεές τροφές, να περιμένουν και αυτές 1 χρόνο;;

 

Το εξήγησε η Αγλαΐα παραπάνω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=296586#296586

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσες μαμάδες δε θηλάζουν τα παιδιά τους τι πρέπει να κάνουν με τις στερεές τροφές, να περιμένουν και αυτές 1 χρόνο;;

 

Το εξήγησε η Αγλαΐα παραπάνω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=296586#296586

 

 

οκ το κατάλαβα. Δεν το είχα δει!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,προχτες το μεσημερι μαγειρεψα του μωρου το φαγητο του,χτες δεν εφαγε και την εβγαλε ολη τη μερα με γαλα :cry:

το φαγητο ειναι η 3η μερα σημερα να του κανω αλλο λετε?

δεν ειναι αλεσμενο...

να το πεταξω???? :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τη γλυκοπατάτα που τη βρήκατε; :?: Εχω παει σε ενα σωρό μαναβικα και δεν βρισκω...

Εχω ακουσει οτι ειναι νοστιμη και θρεπτικη αλλα καπως δυσευρετη..

 

katerina24 εγώ έχει τυχει να δώσω φαγητο 3η μέρα που δεν το έχω αλέσει. διατηρείται στο ψυγειο. αν δεν το φαει και σήμερα, πετα το φυσικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerina24 εγώ έχει τυχει να δώσω φαγητο 3η μέρα που δεν το έχω αλέσει. διατηρείται στο ψυγειο. αν δεν το φαει και σήμερα, πετα το φυσικα.

 

αα οκ,θενκσ :D

μα για σημερα μονο λεω ,γιατι του κανω μονο για 2 μερες φαγητο :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

katerina24 εγώ έχει τυχει να δώσω φαγητο 3η μέρα που δεν το έχω αλέσει. διατηρείται στο ψυγειο. αν δεν το φαει και σήμερα, πετα το φυσικα.

 

αα οκ,θενκσ :D

μα για σημερα μονο λεω ,γιατι του κανω μονο για 2 μερες φαγητο :D

 

Ναι, καταλαβα, κι εγώ έτσι του κανω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο φαγητό έχει περισσέψει στο τέλος της δεύτερης μέρας, το χρησιμοποιούμε ως γαρνιτούρα στο δικό μας φαγητό. Αλλιώς ....

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=59527

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο Σκλαβενίτης έχει σίγουρα, την είδα χτες (αλλά δεν πήρα γμτ).

 

Πήρα όμως αβοκάντο για πρώτη φορά! πώς το ξεφλουδίζουν? κάτι διάβαζα ότι πρέπει να ωριμάσει για να ξεφλουδίζεται εύκολα...για πείτε μου :D

Link to comment
Share on other sites

ο Σκλαβενίτης έχει σίγουρα, την είδα χτες (αλλά δεν πήρα γμτ).

 

Πήρα όμως αβοκάντο για πρώτη φορά! πώς το ξεφλουδίζουν? κάτι διάβαζα ότι πρέπει να ωριμάσει για να ξεφλουδίζεται εύκολα...για πείτε μου :D

 

Το χαράζεις περιμετρικά μια φορά φτάνοντας μέχρι το κουκούτσι, το ανοίγεις στη μέση, αφαιρείς το κουκούτσι και το αδειαζεις ξύνοντας με το κουτάλι, αν το δίνεις "λιωμένο". Αν θες να το κόψεις κομμάτια, το κόβεις στη μέση όπως παραπάνω, βγάζεις το κουκούτσι, χαράζεις μόνο τη φλούδα και ξεφλουδίζεις όπως το πορτοκάλι.

Η μαμά μου (παλιά καραβάνα στα αβοκάντο) επιμένει ότι πρέπει να έχει μαυρίσει, για να το φάμε. Δεν μου αρέσει έτσι όμως, προτιμώ να "στέκεται" λίγο.

Παρεμπιπτόντως, τα κρητικά αβοκάντο μου φάνηκαν πολύ πιο νόστιμα και αρωματικά από τα εισαγόμενα αλλά ο μανάβης ισχυρίζεται ότι δεν τα προτιμούν και έτσι δεν τα φέρνει. :?

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι μαλακό... οταν το ανοίξεις να μην έιναι μαύρο αλλά πράσινο. το μάυρο υποδηλώνει χτυπημένο. δοκιμασές το...πρέπει να είνια νόστιμο, να γεμίζει το στόμα σου η γεύση του... κάνει παααρα πολύ καλό και σε εμάς. βάζε το στη σαλάτα ή φτάξε guacamole.

να το λιώσεςι πολύ πολύ καλά με ένα πιρούνι... είναι απο αυτά τα φρούτα/λαχανικά όπως η μπανάνα που μπορέις να τα δώσεις αφού τα έχεις λιώσεςι παααρα πολύ καλά με το πιρούνι...

δες το σάιτ που ανάρτησα πιο πάνω. τα γράφει όλα.....

Link to comment
Share on other sites

το έχω δει Elenia, και είναι όντως πολύ χρήσιμο :)

αυτό με το πράσινο-μαύρο δε θυμόμουν καλά, μου το είχε πει μια φίλη που έφτιαχνε σπιτικό guacamole.

 

Βασικά, θέλω να σταματήσω να πουρεδιάζω τα πάντα και να την αρχίσω στο finger food (έχουμε ξεκινήσει ήδη, με πολύ καλά αποτελέσματα μπορώ να πω :cool: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα να δεις και εμενα δεν τρελενεται , αλλα δεν περιμενω και απο τοσο νωρις να δω θαυματα να τσακιζει το πιατο,2-3 κουταλιτσες χαλαρα! Εγω θα σου προτεινα , οτι θα κανω και εγω δηλαδη, να μην σταματησεις αλλα να πειραματιζεσαι με συνδιασμους γευσεων! Που θα παει καποια στιγμη θα φανε! Χτες ας πουμε το απογευμα του ελιωσα ενα κομματι μπανανα με το πιρουνι κ του εδινα λιγο λιγο με το δαχτυλο! ξετρελαθηκε , δεν μπορεις να φανταστεις πως εκανε, μου δαγκωνε το χερι! Σημερα του την προσθεσα μεσα στο αχλαδομηλο ε λιγο καλυτερα αλλα οχι μεγαλη διαφορα,παλι λιγο εφαγε αλλα νομιζω πιο ευχαριστα!

Νομιζω πως θελουνε τον χρονο τους!

Αυτο που λες ομως για τον εμετο το κανει κ η ανηψια μου 1 μηνα μεγαλυτερη απο τον μπεμπη μου, με το που θα φαει τα φρουτακια κ θα συμπληρωσει γαλα απο την μαμα της, μετα απο λιγη ωρα κανει εμετους!

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει,καποια κοπελα εδω ελεγε πως ειναι ο συνδιασμος γαλα-φρουτο , αλλα εσενα το κανει με τα λαχανικα ......

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ομως για τον εμετο το κανει κ η ανηψια μου 1 μηνα μεγαλυτερη απο τον μπεμπη μου, με το που θα φαει τα φρουτακια κ θα συμπληρωσει γαλα απο την μαμα της, μετα απο λιγη ωρα κανει εμετους!

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει,καποια κοπελα εδω ελεγε πως ειναι ο συνδιασμος γαλα-φρουτο , αλλα εσενα το κανει με τα λαχανικα ......

 

Εγώ θηλάζω πρώτα και μετά από καμιά ώρα δοκιμάζω τις στερεές.

Τον εμετό τον έκανε αστραπιαία, μετά απο 1-2 κουταλιές, νομίζω από την πολλή αηδία που ένιωσε..

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως αηδιαζει επειδη μπερδευονται οι γευσεις κ προτιμα ενα ενα τα λαχανικα?

Επισης εχω ακουσει οτι πολλα μωρα αηδιαζουν με το κουταλακι, δοκιμασες να του δινεις λιγο λιγο με το δαχτυλο σου ?

Παντος και εμενα αυτο το ελαχιστο που υποτιθεται οτι τρωει , πρωτα θηλαζω κ μετα το τρωει! Κριμα τα φρουτα καθε μερα τα κοβω κ τα τρωω μονη μου !

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Όσο φαγητό έχει περισσέψει στο τέλος της δεύτερης μέρας, το χρησιμοποιούμε ως γαρνιτούρα στο δικό μας φαγητό. Αλλιώς ....

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=59527

εμεις ολα τα οργανικα σκουπιδια,αποφαγια- φλουδια κτλ τα μαζευουμε σε ξεχωριστο καδο και τα πεταμε μεσα στο αμπελι μας,ετσι και γινονται λιπασμα και ταιζουμε οοοολα τα πουλια της περιοχης και τσιμπαει κατι και ο σκυλος κι η γατα μας!

Εχει βεβαια κουβαλημα η υποθεση(γιατι το αμπελι ειναι καμια 10αρια χλμ) αλλά αξιζει τον κοπο... :)

τα ψωμια τα δινουμε σε εναν παππου που εχει κοτες και μας δινει φρεσκα αυγα!

Μου κακοφαινεται παρα πολυ οταν βλεπω στα σκουπιδια να πετιουνται φαγητα ψωμια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

ggeny και dimdio κι εμενα αηδιαζε στην αρχη με τα φρουτα,τωρα οχι πια αλλα δεν τα τρωει παντα.Δεν αηδιαζει απλα κλεινει το στομα.

Αηδιαζει ομως με τα λαχανικα,σε οποιαδηποτε συνδυσαμο με κρεας ή χωρις...

Ζορι για μας οι στερεες,πολυ μεγαλο...

ποτε θα φαει δεν ξερω...

Τωρα 2 μερες δοκιμασα τραχανα,την πρωτη μερα κααααατι εφαγε,μερικες κουταλιες,την δευτερη με τιποτα,στομα ερμητικα κλειστο!

 

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η ......λεω καθε μερα στον εαυτο μου...

Link to comment
Share on other sites

Για τον μικρό μου η μαγική κίνηση ήταν μπόλικη μπανάνα στα φρούτα και γλυκοπατάτα στο μεσημεριανό. Μεγάλη ανακάλυψη η γλυκοπατάτα!

Σήμερα δοκίμασα και εγώ τη γλυκοπατάτα (σκέτη)και φάνηκε να του αρέσει λίγο.

Εσύ την προσθέτεις και στα άλλα λαχανικά?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Dimdio ειδες ??? Και εγω σημερα του εβαλα μιση μπανανα και 1/4 μηλο (καθολου αχλαδι γιατι απο οταν το ξεκινισε 3μερες δεν εχει κανει κακα) και το εφαγε σχεδον ολο αφησε μονο 1-2 κουταλιτσες! Κατι ειναι κ αυτο?

Για το αβοκαντο το σκεφτεσαι καθολου ? Λεω αν βρω απο βδομαδα να το δοκιμασω ....

Μπραβο ρε κοριτσια , να ειστε καλα με τις ιδεες σας !!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Dimdio ειδες ??? Και εγω σημερα του εβαλα μιση μπανανα και 1/4 μηλο (καθολου αχλαδι γιατι απο οταν το ξεκινισε 3μερες δεν εχει κανει κακα) και το εφαγε σχεδον ολο αφησε μονο 1-2 κουταλιτσες! Κατι ειναι κ αυτο?

Για το αβοκαντο το σκεφτεσαι καθολου ? Λεω αν βρω απο βδομαδα να το δοκιμασω ....

Μπραβο ρε κοριτσια , να ειστε καλα με τις ιδεες σας !!

 

Υπάρχει ελπίδα λοιπόν, μπράβο και σε σας! :D:D

Ναι, λέω να δοκιμάσω και αβοκάντο, γιατί όχι.

Σκέφτομαι πως ίσως μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο λαχανικό που του αρέσει (πχ γλυκοπατάτα) ως κύρια βάση και να βάζω λίγο-λίγο άλλα λαχανικά. Βέβαια η γλυκοπατάτα μάλλον είναι λίγο μυστήρια για να τη συνδυάσεις...

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι... ταιριάζει με καρότο και με applesauce (πιο πάνω στο φόρουμ έγραψα ένα σάιτ που γράφει και με τι συνδυάζονται τα τρόφιμα). Το applesauce είναι μήλο σε κομματάκια που το βράζεις σε ελάχιστο νεράκι εως ότου να μαλακώσει...

την μέρα που της δίνω το combo γλυκοπατάτα, καρόττο και το applesauce δεν της βάζω μήλο στα φρούτα...

την γλυκοπατατα και το καρότο τα κόβω σε μικρά κυβάκια και πάλι σε ελάχιστο νεράκι (σχεδόν να καλύπτονται) τα βράζω - δουλεύει σαν σε ατμό, αφού χρησιμοποιώ το ζουμάκι μετά... - και στο τέλος τα περνάω όλα απο το μύλο (παραδοσιακή γαρ! φοβάμαι το multi μου έχει αφήσει κομμάτια :mad: ) βάζω και τα τρία και προσθέτω στο τέλος μια κουτ. γλυκού λαδάκι και παπαλα... της αρέσει

Link to comment
Share on other sites

frene κουκλα μου υπομονη :)

 

Μανουλες που σας ταλαιπωρουν τα ζουζουνια τελικα ερχεται η μερα που κατι τους κανει κλικ και το τρωνε ... ...

 

Τοσο καιρο δινω στην μπεμπα μου καθε μερα λιγο φρουτοκρεμα το πρωι ή λιγο μοσχαρι+πατατα+καροτο το μεσημερι ή λιγο φαριν λακτε το απογευμα.

 

Καποια στιγμη ανοιξε επιτελους το στοματακι και αρχισε απο μια κουταλα για σαλτσες να "ρουφαει" κυριολεκτικα την φαριν λακτε. Εφαγε περιπου 120 ml σε πεντε λεπτα !!!

 

Μια αλλη μερα εφαγε μισο μπολακι μοσχαρι ... ...

 

Τις περισσοτερες φορες δεν θελει τιποτα. Οταν κανει οτι αναγουλιαζει απλα δεν το δεχεται και σταματαω αμεσως.

 

Ισχυει αυτο που λενε οι βετερανες του φορουμ, οτι δηλ απλα γνωριζομαστε με τις τροφες.

 

 

Η απορια η δικια μου ειναι η εξης:

 

οταν ενα μωρο θηλαζει αποκλειστικα και δεν δεχεται ουτε μπιμπερο το νερο με ποιον τροπο να το δωσω ? Προσωρινα με κουταλακι ?

Να πιεσω για μπιμπερο ?

Αν προσπαθησω να της μαθω το εκπαιδευτικο ποτηρακι μετα απο καποιους μηνες που θα αποθηλασω πως θα πινει τοτε το γαλα ?

Με αυτο το ποτηρακι λιγο δυσκολο μου φαινεται, οποτε ξανα γυρναμε στο μπιμπερο ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...