Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Αχχχ και εγω σημερα θα ξεκινισω , θα δοκιμασω να του δωσω μηλαρακι αλεσμενο , για να δουμε τι θα δουμε! Ελπιζω να του αρεσει , χτες κ προχτες του εδωσα σκετο ρυζαλευρο αλλα δεν το τρωει με τπτ.

Πριν αρκετες μερες του ειχα λειωσει πεπονι 2-3 κουταλακια κ ξετρελαθηκε!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Θηλάζω αποκλειστικά και εδώ και μισό μήνα περίπου άρχισα να δίνω φρούτα. Επειδή δουλεύω είπα στις γιαγιάδες να δίνουν τη φρουτόκρεμα, αλλά επειδή αργώ το μεσημέρι και επειδή έχω μπόλικο γαλατάκι στον καταψύκτη να τις δίνουν και γάλα. Η μικρή τρώει την φρουτόκρεμα και κατά τις 13:00 πίνει κα γαλατάκι. Όχι πολύ γύρω στα 110 ml (παλαιότερα έπινε 250 ml). Ακόμη δεν έχω σταματήσει να αντλώ στη δουλειά μου, φοβάμαι μήπως μειωθεί η παραγωγή μου, και το μεσημέρι που έρχομαι θηλάζω τη μικρή και εκείνη αποκοιμιέται στο στήθος. Μέχρι να σηκωθώ μπορεί χωρίς να ξυπνήσει να κάνει θηλαστικές κινήσεις και να πιεί πάλι γαλατάκι. Το απόγευμα λείπω 2 ώρες περίπου και δεν πίνει καθόλου γάλα (προφανώς δεν γκρινιάζει, διαφορετικά οι γιαγιάδες θα έδιναν το μπουκάλι, πάντα με το γάλα της μαμάς). Αυτό το Σ/Κ όμως, που βρίσκομαι σπίτι όλη μέρα, παρατήρησα το εξής: Η μικρή θηλάζει τη νύκτα αρκετές φορές, ξυπνάει νωρίς το πρωί, γύρω στις 5:45 μπορεί να ξαναθηλάσει μια φορά και περιμένει την φρουτόκρεμα την οποία την τρώει πολύ λαίμαργα. Νομίζω ότι κάνει σα να θέλει να αντικαταστήσει θηλασμό, κάτι που δεν θέλω. Δεν είναι πολύ μικρή για να το κάνει; Επίσης πρέπει να πω ότι γενικά δεν τα καταφέρνω με την εισαφωγή των στερεών. Το προηγούμενο Σ/Κ δεν έφαγε καθόλου, θήλασε 5 min, άφησε ξαναθήλασε κ.λ.π., ενώ αυτό το Σ/Κ την έφαγε όλη. Είμαι μπερδεμένη τι να κάνω?

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι και πάλι;

Θηλάζω αποκλειστικά. Εδω και 15 ημέρες έχουμε αρχίσει φρουτόκρεμα και μεσημεριανό... όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός.

Γνωρίζω οτι τα γεύματα πρέπει να είναι συμπληρωματικά του θηλασμού.

Δηλαδή μέχρι να κλείσει το έτος άλλο γεύμα δεν θα προστεθέι; Γιαούρτι; κ'ατι το απόγευμα;

και αν ναι διακινδυνεύω το γάλα μου ή με 3 γεύματα (πρωινο, μεσημεριανο και απογευματινο) δεν υφίσταται τέτοιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικά μιλώντας ΄"απογευματινό" δίνω μόνο όταν θεωρήσω οτι δεν έχει φάει καλά τις άλλες στερεες τροφες μέσα στη μέρα ή τελοσπάντων όχι συχνά...όποτε βολέψει/ταιριάξει/χρειαστεί :) ανάλογα και με τις απουσιες μου απο το σπίτι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω αποκλειστικά και εδώ και μισό μήνα περίπου άρχισα να δίνω φρούτα. Επειδή δουλεύω είπα στις γιαγιάδες να δίνουν τη φρουτόκρεμα, αλλά επειδή αργώ το μεσημέρι και επειδή έχω μπόλικο γαλατάκι στον καταψύκτη να τις δίνουν και γάλα. Η μικρή τρώει την φρουτόκρεμα και κατά τις 13:00 πίνει κα γαλατάκι. Όχι πολύ γύρω στα 110 ml (παλαιότερα έπινε 250 ml). Ακόμη δεν έχω σταματήσει να αντλώ στη δουλειά μου, φοβάμαι μήπως μειωθεί η παραγωγή μου, και το μεσημέρι που έρχομαι θηλάζω τη μικρή και εκείνη αποκοιμιέται στο στήθος. Μέχρι να σηκωθώ μπορεί χωρίς να ξυπνήσει να κάνει θηλαστικές κινήσεις και να πιεί πάλι γαλατάκι. Το απόγευμα λείπω 2 ώρες περίπου και δεν πίνει καθόλου γάλα (προφανώς δεν γκρινιάζει, διαφορετικά οι γιαγιάδες θα έδιναν το μπουκάλι, πάντα με το γάλα της μαμάς). Αυτό το Σ/Κ όμως, που βρίσκομαι σπίτι όλη μέρα, παρατήρησα το εξής: Η μικρή θηλάζει τη νύκτα αρκετές φορές, ξυπνάει νωρίς το πρωί, γύρω στις 5:45 μπορεί να ξαναθηλάσει μια φορά και περιμένει την φρουτόκρεμα την οποία την τρώει πολύ λαίμαργα. Νομίζω ότι κάνει σα να θέλει να αντικαταστήσει θηλασμό, κάτι που δεν θέλω. Δεν είναι πολύ μικρή για να το κάνει; Επίσης πρέπει να πω ότι γενικά δεν τα καταφέρνω με την εισαφωγή των στερεών. Το προηγούμενο Σ/Κ δεν έφαγε καθόλου, θήλασε 5 min, άφησε ξαναθήλασε κ.λ.π., ενώ αυτό το Σ/Κ την έφαγε όλη. Είμαι μπερδεμένη τι να κάνω?

 

Δίνετε φρουτόκρεμα που περιέχει γάλα (σκόνη) ή σκέτα φρούτα; Αν περιέχει γάλα, ίσως μπορείς να δίνεις σκέτα φρούτα (εφόσον δεν τίθεται θέμα βάρους κτλ). Ή μπορεί να προσφέρουν οι γιαγιάδες το πρωί το γάλα και το μεσημέρι να δώσουν τα φρούτα (ή να τα δώσεις εσύ αργότερα). Νομίζω όμως ότι το να φάει ένα γεύμα την ημέρα, δεν είναι και τόσο εκτός "προγράμματος". Το μωρό μεγαλώνει και το στήθος προσαρμόζεται, όταν χρειάζεται περισσότερο γάλα (συχνά λόγω οδοντοφυΐας ή ιώσεων τα μωρά αρνούνται τις τροφές και θηλάζουν σχεδόν αποκλειστικά - η κόρη μου ακόμη το κάνει!) Άλλωστε, πολλά παιδιά μπορεί να τρώνε κανονικά τρία γεύματα και να συνεχίζουν να θηλάζουν όπως τα νεογέννητα! Η εισαγωγή των στερεών είναι μια μακρόχρονη διαδικασία που δεν χρειάζεται άγχος. Βασικά, φροντίζεις να προσφέρεις συχνά το στήθος, να προσφέρεις ποιοτικές τροφές και όλα τα άλλα τα αναλαμβάνει το μωρό σου.

:wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto έχετε γενέθλια;

βλέπω τικεράκι με ακριβώς 2 χρόνια

 

Ψέμματα λέει το τικεράκι. Μάλλον πρώτη φορά θήλασα στις 16. Στις 15 κοιμόταν του καλού καιρού :)

Ωστόσο, ναι, έχουμε γενέθλια!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Επανερχομαι ... Βασικα δεν ηξερα που να την βαλω την ερωτηση μου και θεωρησα εδω το πιο σχετικο τοπικ.

Ο μπεμπης περα απο το προβλημα που εχει με τον υπνο , τις τελευταιες 2-3 μερες δεν τρωει καθολου καλα. Εννοω γαλα γιατι στερεες με το ζορι το μισο απο 1/4 αχλαδιου και 1/4 μηλου. Θηλαζει πολυ αραια και για λιγη ωρα 3-4 λεπτα αντε 5 και αυτο μπορει να περασουνε και 4 ωρες.Το βλεπετε λογικο ? Τι να κανω? Υπαρχει περιπτωση αυτη η κατασταση να επιρεασει την παραγωγη μου και τι πρεπει να κανω?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή των στερεών είναι μια μακρόχρονη διαδικασία που δεν χρειάζεται άγχος. Βασικά, φροντίζεις να προσφέρεις συχνά το στήθος, να προσφέρεις ποιοτικές τροφές και όλα τα άλλα τα αναλαμβάνει το μωρό σου.

:wink:

 

Πόσο μακρόχρονη δηλαδή ??? :D

Εμένα προς το παρόν ο μικρός τα έχει απορρίψει όλα. Μόνο θηλάζει.

Δηλαδή και το ρυζάλευρο που αποφάσισα να μην του ξαναδώσω,

και τα λαχανικά τα οποία δοκίμασα και ένα-ένα και μαζί (πατάτα-καρότο-κολοκύθι).

Σκέφτομαι μήπως βάλω λίγο φρούτο μαζί με το καρότο να δω τι θα γίνει...

Το έχετε δοκιμάσει ποτέ αυτό, λαχανικά με λίγο φρούτο?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλαζει πολυ αραια και για λιγη ωρα 3-4 λεπτα αντε 5 και αυτο μπορει να περασουνε και 4 ωρες.

 

Πάντως και εμένα πλέον είναι γρήγορος στο φαγητό, πιστέυω ότι είναι πιο αποτελεσματικός, κρίνοντας από τους ήχους που βγάζει :D και γι' αυτό ίσως να τελειώνει γρήγορα.

Αν τσεκάρεις το βάρος του μωρού είναι οk, δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ανησυχίας.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι ! Τωρα εφαγε σχετικα καλα ! Πιστεω πως εχω επιρεαστει απο το γεγονος οτι προσπαθουμε να αρχισουμε στερεες μην τυχον και αποθηλασω. Δεν το θελω με τιποτα. Παντος και εμενα που ειμαστε στην ιδια ηλικια τα ιδια δεν τρωει ! Το ρυζαλευρο προσπαθησα να το δωσω δεν το ηθελε ετσι σταματησα ( καλυτερα πιστευω). Τα φρουτα τωρα εχουμε απο την Πεμπτη ( 5 μερες) και απο 1/4 μηλο και 1/4 αχλαδιου τρωει μετα βιας το μισο και αν . Και αυτο με τα χιλια ζορια ,πολυ παιχνιδι κοκ. Για 3-4 κουταλιες στην ουσια θελουμε πανω απο μιση ωρα αλλα δεν απελπιζομαι καποια στιγμη θα φαει κανενας δεν εμεινε νηστικος. Η αληθεια ειναι οτι οσο εχω ακομα αδεια κ θηλαζει απεριοριστα οσο θελει κ οποτε θελει αισθανομαι κ εγω καλυτερα γιατι ξερω οτι τουλαχιστον θηλαζει , τρωει μετα δεν ξερω τι θα γινει! Αν συνεχισει με βλεπω να κανω παρεα με το θηλαστρο που δεν εχω ιδεα πως ειναι κλπ.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή των στερεών είναι μια μακρόχρονη διαδικασία που δεν χρειάζεται άγχος. Βασικά, φροντίζεις να προσφέρεις συχνά το στήθος, να προσφέρεις ποιοτικές τροφές και όλα τα άλλα τα αναλαμβάνει το μωρό σου.

:wink:

 

Πόσο μακρόχρονη δηλαδή ??? :D

Εμένα προς το παρόν ο μικρός τα έχει απορρίψει όλα. Μόνο θηλάζει.

Δηλαδή και το ρυζάλευρο που αποφάσισα να μην του ξαναδώσω,

και τα λαχανικά τα οποία δοκίμασα και ένα-ένα και μαζί (πατάτα-καρότο-κολοκύθι).

Σκέφτομαι μήπως βάλω λίγο φρούτο μαζί με το καρότο να δω τι θα γίνει...

Το έχετε δοκιμάσει ποτέ αυτό, λαχανικά με λίγο φρούτο?

 

:P Για σένα που έχεις γιο, φτάνει μέχρι τη στιγμή που θα παντρευτεί, η γυναίκα του θα τα μαγειρεύει διαφορετικά από σένα και αυτός θα της ζητάει συνέχεια κρέας. Μετά τα πρώτα -αντα, θα πάθει μια κρίση υγιεινής διατροφής και θα μάθει να τρώει και λαχανικά, με κλείσιμο σε μελιτζάνες και μπάμιες. Τότε που θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα πρέπει να ξεμάθει πάλι, γιατί θα επιστρέψει στο γαλατάκι και τη μουσκεμένη φρυγανιά, κάπου στα τέταρτα -ήντα! :lol::lol::lol:

 

Σοβαρά τώρα, ο πρώτος χρόνος των στερεών περνάει ουσιαστικά με δοκιμές, με τις αλλαγές στην οδοντοφυΐα, με τις αλλαγές στον ύπνο, η ανάπτυξη "επιβραδύνεται" κατά το 2ο και 3ο χρόνο, οι προτιμήσεις του παιδιού αλλάζουν και διαμορφώνονται, βάλε μέσα και καθυστερήσεις λόγω πιθανών αλλεργιών ... Στο δικό μου μυαλό, όλο αυτό είναι η "εισαγωγή στις στερεές" :)

 

Έχουμε κάνει πολλούς συνδυασμούς τροφών, κυρίως με παρότρυνση της κόρης μου. Το πρόσφατο αγαπημένο της γκουρμέ είναι ψητό κρέας με φρέσκα δαμάσκηνα :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Για σένα που έχεις γιο, φτάνει μέχρι τη στιγμή που θα παντρευτεί, η γυναίκα του θα τα μαγειρεύει διαφορετικά από σένα

 

Δεν ξέρω αν θα βρεθεί καλή κοπέλα για το γιο μου... :lol::lol::lol::lol:

(Πλάκα κάνω ε?)

 

Τότε που θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα πρέπει να ξεμάθει πάλι, γιατί θα επιστρέψει στο γαλατάκι και τη μουσκεμένη φρυγανιά, κάπου στα τέταρτα -ήντα! :lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol: Εντάξει, νομίζω είμαστε εντός χρονοδιαγραμμάτος :lol:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

[Πόσο μακρόχρονη δηλαδή ??? :D

Εμένα προς το παρόν ο μικρός τα έχει απορρίψει όλα. Μόνο θηλάζει.

?

 

 

μα το μωρακι σου ειναι μονο 6 μηνων :wink: μην ανησυχεις ειναι ΠΟΛΥ νωρις για να απογοητευεσαι!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια ,θα σας πω τον πονο μου...Το δραμα με τις στερεες συνεχιζεται και ενιοτε μεταφερεται και με το γαλα...

Την χορτοσουπα και κρεατοχορτοσουπα ουτε να την φτυσουμε.

Τα φρουτα,αλλοτε λιγα,αλλοτε περισσοτερα και αλλοτε(οταν ειναι και καποιος να κανει τον καραγκιοζη)ολα.Σπανιο βεβαια αυτο το τελευταιο...

Χθες δοκιμασα πρωτη φορα τραχανα,σκετο,μονο με λιγο λαδακι,και δεν φανηκε να τον αρνειται οπως εκανε με την χορτοσουπα...εφαγε λιγακι

Ωρες ωρες τα νευρα μου φτανουν σε οριακα σημεια,κρεμες παντου, πανω της, πανω μου, στο πατωμα,το καρεκλακι μες στην κρεμα πασαλειμενο...

Ειδικα αν ειμαι μονη μου,και δεν ειναι καποιος να της μιλαει τρωει πιο λιγο...

Ποτε θα φαει σαν ανθρωπος;;;;;;;;;;;;;;;;;Εχουμε 2,5μηνες παλευουμε!Βλεπω μερικα παιδακια πως τρωνε,διαβαζω και εδω στο φορουμ για μωρα που τρωνε κανονικα και σκεφτομαι το δικο μου πότε;;;;

 

Και την πιανουν για καποιες μερες κρισεις,οπως χθες και σημερα, και πινει και το γαλα(μητρικο) δυσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...