Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΗΨΙΑ-ΣΠΑΣΜΟΙ-ΣΥΝΔΡΟΜΟ WEST


Recommended Posts

κορίτσια, εχω μια μπεμπα που ειναι 7,5 μηνών κ απο τον 4ο μήνα ο γιατρος μας είπε οτι εχει δυσανεξία στην λακτόζη.πριν το 4ο ήταν ενα μωράκι τελειο!γελαστο, ήσυχο..αγγελούδι!την θήλαζα αποκλειστικά.οταν έπρεπε αναγκαστικα να γυρίσω στην δουλεια μου, της πρόσθεσα στην διατροφή της ξένο γάλα.κ μεσα σε 25 μερες το παιδί μου επαθε μετάλλαξη!αρχισε να κλαιει ασταμάτητα για ωρες!!!την έτρεχα σε γιατρους κ νοσοσκομεία!!της πηραν αίμα (την τρύπησαν πόσες φορες!!) της πήραν ούρα απο την κυστη της με βελονίτσα! (μηπως ειχε ουρολοίμωξη) τπτ ολα καλά, μεχρι που μπηκε το θεμα δυσανεξια στην λακτόζη!!! εκανα δίαιτα αυστηρη απο γαλακτοκομικα κ μοσχάρι, το μικρό μου ειχε κάποια βελτίωση, σταματησαν τα κλαματα,ηρέμησαν οι εντερικοι ήχοι..αλλα είχαμε πάλι κολικούς 2-3 φορες την μέρα..σήμερα το μωρό μου που είναι 7,5 μηνών , ακομα ποναει , κ βασικα εκοψα πριν 5μέρες κ τον θηλασμο,μηπως κ κάτι που έτρωγα την πειραζε..με βαρια καρδια τον έκοψα!το θέμα μου ειναι οτι το μωρο μου απο τότε αλλαξε πολυ..έχει γινει πολυ σοβαρή..δύσκολα γελάει, δεν παίζει πολύ με τις κουδουνίστρες της.μονο με κάτι κρεμαστα παιχνίδια..το πρωί που θα ξυπνήση είναι μες την χαρα, στα γέλια κ γενικα είναι να την φάς!μετά αν την πιάσει πόνος ξενερώνη τόσο πολυ που της μιλάς κ δεν ασχολείται με τπτ!κ θέλει μόνο να κοιμηθεί!μετα το βράδυ είναι με χομογελακια..θέλω να πω, δεν είναι απο τα μωράκια που τα κάνεις χαζά κ ξεκαρδίζονται!επίσεις πολλές φορες είναι σα να σκέφτεται κατι..σαν μελαγχολικη..........κ ρωτώ εγω τώρα!απο τον πόνο τα κάνει αυτα?ξενερώνη απο τον πόνο?η μήπως έχουμε κανένα άλλο θέμα?μια με παρακολουθει, παίζουμε, κ μια ουτε που υπάρχω!πειτε μου μαμάδες με μωράκια με δυσανεξία, τι συμπεριφορά έχουνε τα δικά σας νινάκια???:-(:sad: τρελενομαι ρε κορίτσια! απο την μια λεω..μήπως έχουμε αυτισμό?που το διαβαζω πολυ τελευταία!!αλλα απο την άλλη καποιες ώρες της ημέρας πρωι πριν την δουλεια κ το βράδυ μετα την δουλεια (σπαστο ωράριο:evil:) κάνουμε κάτι ζουζουνιές!τσιριδούλες!γέλια! κ με απομακρυνη απο την σκεψη του αυτισμου...δεν ξερω.... οποια έχει κατι να μου πει, θα χαρω να το ακούσω...φιλια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικα πηγα ξανα την μικρη στον παιδογαστρεντερολογο κ μου είπε οτι το παιδι ειναι φυσιολογικο, και οτι απο την αλλεργία προκαλειται η αλλαγη συμπεριφορας..άλλα παιδακια λεει καταλαβαίνουμε την αλλεργία μονο απο την αλλαγη στην συμπεριφορά..οποτε ολα καλα!μου έφυγαν οι κακές σκεψεις.........ουφ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λοιπον...δεν ξέρω πραγματικα απο ΠΟΥ ν αρχήσω!!!Θα πω την ΄ιστορια΄ μας, μηπως βοηθήσω καμια μανουλα....την μιση ιστορια την λεω παραπάνω,θα συνεχισω την υπόλοιπη.Μετα απο 7χαμένους μήνες μπηκε λιγες μέρες μετά τα χριστούγεννα η διαγνωση για την μικρή μου κ δεν ειχε καμία απολυτος σχέση με την δυσανεξία στην λακτόζη!! το παιδι έκανε σπασμους..σοβαρή κατάσταση!!κ μάλιστα μπηκε διάγνωση για το σύνδρομο WEST!! σπανιο κ σοβαρό!! κ εγω ακουγα απο τους παιδιάτρους συνέχεια για κολικους!!!!!!! το ειχα τραβηξη κ με video τι εκανε το παιδι, κ κανενας δεν καταλαβε τπτ!!

απο τα χρι/ννα κ επιτα ειμαστε καλα.το παιδι μπηκε σε αγωγή,εμεινε πισω ψυχοκινητικα βεβαια..χασαμε 7μηνες!!η διαγνωση μπηκε απο παιδονευρολογο στην θεσσαλονικη, επαθε σοκ ο ανθρωπος οταν ειδε το video , κ με το δικιο του.κ μας λεει εμεινε 7μηνες χωρις θεραπεια???

 

Σήμερα ειμαστε 15 μηνων..δεν περπαταμε ακομα, αλλα ειμαστε στα προθυρα,δεν μιλαμε ακομα, αλλα λεμε κατι μαμαμα μπαμπαμπα, κακα, χωρις ν καταλαβαινει την ενοια ακομα ομως..κανουμε φυσιοθεραπειες για να δυναμωσουμε κ να φτασουμε τα παιδάκια της ηλικίας μας..το τί μας επιφυλασει το μέλλον απο το κομμάτι της νόησης δεν ξέρω, αλλα πιστευω να ειναι οκ..να μην πειράχτηκαν κυτταρα απο τους σπασμους κ αφησαν τπτ.στο κινησιακο κομματι παμε τελεια! εν ολιγις αυτα..........

 

 

θελω να προσθεσω οτι στον παιδονευρολογο πηγα την μικρη 11μηνων για το λογο οτι θα επρεπε να κανει καποια πράγματα οπως παιδάκια της ηλικίας της κ δεν τα έκανε.........

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πανε όλα καλά με το μωρακι σου!δε ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αλλά κι ο δικός μου 16,5 μηνών χωρίς την περιπέτεια τη δική σας με τους σπασμους,είναι στο ίδιο επίπεδο στην ομιλία...άντε και κανένα ντα ντα και κάνει την κοτουλα...κι οι γιατροι το βρίσκουν μια χαρά...δε μιλάνε όλα τα παιδάκια νωρίς!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πανε όλα καλά με το μωρακι σου!δε ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αλλά κι ο δικός μου 16,5 μηνών χωρίς την περιπέτεια τη δική σας με τους σπασμους,είναι στο ίδιο επίπεδο στην ομιλία...άντε και κανένα ντα ντα και κάνει την κοτουλα...κι οι γιατροι το βρίσκουν μια χαρά...δε μιλάνε όλα τα παιδάκια νωρίς!!
εχεις δικιο,ξερω..απλα οταν εχεις τους γιατρους να σου λενε τωρα επρεπε αυτο, τωρα εκεινο, παλευεις να τα φτασεις..κ ξεχνας οτι το καθε παιδι εχει τους χρόνους του! εγω ειμαι αισιοδοξη οτι ολα θα πανε καλα, γιατι η μικρη καταλαβαινει οταν της λες οχι, δειχνει με τον τροπο της τι θελει, πχ το νερο... κ λεει διαφορα τετοια που λενε τα μωρα..μπαμπαμπα, μαμαμα, κακα,τατατα , οποτε νομιζω ειμαστε καλα...ο γιατρος μου ειπε πρεπει να πει τουλάχιστον 3λεξεις που να της καταλαβαινει μεχρι τα δυο..τωρα τα λεμε ετσι,χωρις νοημα.θα δειξει..τι να πω???? παντως αν εμπαινε η διαγνωση αμεσως, τωρα θα ειμασταν ποοολυ καλυτερα!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα καλά θα πάνε!!Μην αγχονεσαι τόσο πολύ γι αυτα που δεν κάνει ακόμα γιατί χάνεις όλα αυτα τα όμορφα που ήδη κάνει!!(το λέω για να το θυμάμαι κι εγω):P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

despoinaki περαστικά στην κορούλα σου, καλή δύναμη εύχομαι και όλα να πάνε καλά...

 

Με προβλημάτησαν αυτά που είπες, δεν περνούσε κάν απο το μυαλό μου οτι μπορεί ένα βρέφος να κάνει σπασμούς και να μην το καταλάβει ούτε παιδίατρος...

 

θα ήθελα αν μπορείς να μου πείς σε ποιόν παιδονευρολόγο πήγατε?? είμαι και εγώ απο τη Ξάνθη και σκέφτομαι να πάω τον μικρό σε παιδονευρολόγο στην θεσσαλονίκη για λόγους προληπτικούς περισσότερο μπας και πάψω να ανησυχώ...

 

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα για την μικρή σου... τα μωράκια είναι πιο δυνατά απ'όσο φανταζόμαστε, έχε της εμπιστοσύνη και θα τα ξεπεράσει όλα, αυτά τα πλασματάκια είναι μικροί ήρωες... :)

Link to comment
Share on other sites

despoinaki περαστικά στην κορούλα σου, καλή δύναμη εύχομαι και όλα να πάνε καλά...

 

Με προβλημάτησαν αυτά που είπες, δεν περνούσε κάν απο το μυαλό μου οτι μπορεί ένα βρέφος να κάνει σπασμούς και να μην το καταλάβει ούτε παιδίατρος...

 

θα ήθελα αν μπορείς να μου πείς σε ποιόν παιδονευρολόγο πήγατε?? είμαι και εγώ απο τη Ξάνθη και σκέφτομαι να πάω τον μικρό σε παιδονευρολόγο στην θεσσαλονίκη για λόγους προληπτικούς περισσότερο μπας και πάψω να ανησυχώ...

 

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα για την μικρή σου... τα μωράκια είναι πιο δυνατά απ'όσο φανταζόμαστε, έχε της εμπιστοσύνη και θα τα ξεπεράσει όλα, αυτά τα πλασματάκια είναι μικροί ήρωες... :)

ετσι εκριβως..δεν το κατάλαβε κανενας οτι το παιδι εκανε σπασμους κ τοσοσ καιρο ολοι μου μιλουσαν για δυσανεξία στην λακτοζη!κ χασαμε 7πολυτιμους μήνες απο την θεραπεία της!! στην θεσ/κη πηγαμε στον παιδονευρολογο ευάγγελο παύλου.Αν θες λεπτομερειες μπορω να σου δωσω.στειλε μου πμ.. εσυ γιατι θες να το πας σε παιδονευρολόγο?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Ξεκινήσαμε τα βηματάκια μας!!!:lol::lol: κάναμε βηματάκια χωρις στήριξη 4-5 , κ κάθε μερα κάνουμε απο 2-3, αλλά με πολύ προσοχή!!ψάχνουμε απελπισμένα να πιαστούμε!!:P

αντε..κάναμε την αρχή.........:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινήσαμε τα βηματάκια μας!!!:lol::lol: κάναμε βηματάκια χωρις στήριξη 4-5 , κ κάθε μερα κάνουμε απο 2-3, αλλά με πολύ προσοχή!!ψάχνουμε απελπισμένα να πιαστούμε!!:P

αντε..κάναμε την αρχή.........:wink:

Σε λίγο καιρό θα τρέχετε!!:P

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια δεν ξέρετε ποοοοοσο σημαντικο ειναι να κάνουμε βηματάκια μετα απ ολα αυτα που περασαμε κ τοσους μηνες που μειναμε πισω......... τωρα ειμαστε 16μηνων...

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια δεν ξέρετε ποοοοοσο σημαντικο ειναι να κάνουμε βηματάκια μετα απ ολα αυτα που περασαμε κ τοσους μηνες που μειναμε πισω......... τωρα ειμαστε 16μηνων...

 

Σύμφωνα με την μαμά μου και εγώ 16 μηνών έκανα τα πρώτα μου βηματάκια, και χωρίς να έχω περάσει αυτά που περάσατε εσείς.. για να δείς τι δυνατό κοριτσάκι που έχεις :D

Και είς ανώτερα, σύντομα θα κυνηγάς :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να την κυνηγάω!!ειμαι παντως πολυ προβληματισμενη... τωρα με της αλλαγες των φαρμακων, η μικρη αρχισε να κανει μια καμψη της κεφαλις προς τα δεξια κ κατω..δεν χανει επαφη..ειχαμε κανει εγκεφαλογραφημα, κ ο γιατρος ηταν καθησυχαστικος, λεγοντας μας οτι δεν παθαινει το μπλοκαρισμα αυτο που παθαινε με τους σπασμους, κ οτι αυτο ειναι μια μικροκρισουλα επιληψίας..ανεβάσαμε το κεπρα, περασανε 13μερες απο τοτε που το ανεβασαμε κ ακομα το κανει..με συχνοτητα απο 2φορες την μερα εως 5......μας λεει το κεπρα θελει 1μηνα να κανει επιπεδα.. ειμαι παλι ψυχολογικα, να μην πω πως!!

Η μικρη ειναι παντως οπως ηταν, κεφατη, δεν την πτοει τπτ, συνεχιζει κ προχωραει, ψυχικα κ σωματικα με γρηγορους ρυθμους.

ποτε θα τελειωσει ολο αυτο??????????θελω να γινει καλα... εχουμε τελικα ελπιδες να γινουμε εντελως καλα κ να κοψουμε τα φαρμακα??:(

δεν πρεπει να περνανε τα μωρακια τετοια πραματα...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστευα οτι οσο περνανε οι μερες, θα περνανε ολα αυτα...ο γιατρος ειναι ενημερος κ λεει θα τα πουμε τελη του μηνα(ιουνιο δηλ)

σκεφτομαι ομως να τον ξανα παρω τηλ...... ειναι υπερβολη???ουφ!!! Δεν ειμαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οι κρισούλες μας επιμένουν.....αυξήσαμε την δόση κ περιμένουμε για άλλη μια φορά τ αποτελέσματα...

ευτυχώς δεν επηρεάζετε η μικρή ψυχοκινητικά..προχωράμε μπροστά.

κάνουμε μικρές επιληπτικές κρίσεις χωρίς να χάνουμε επαφή..

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό που πάτε καλά ψυχοκινητικά!!σου εύχομαι τα καλύτερα για το παιδάκι σου....:P

Σ ευχαριστώ πολυ μητσουκο..ειναι καλο που δεν μας αφήνει πίσω,αλλα οι κρισούλες επιμένουν κ αγχόνομαι πολύ..με ρίχνει κ ψυχολογικά..με κοιτάει σα να αναρωτιέται, τί μου συμβαίνει??:cry: κ δεν μπορω να κάνω κάτι:cry:

Αυγουστο θα πάμε να κάνουμε παλι εγκεφ/μα να δουμε τι γίνεται, κ μάλλον θ αλλάξουμε αγωγη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν..να πω τα καινούρια μας νέα..

κάναμε εγκεφ/μα , το αποτέλεσμα?δεν ηταν κ τοσο καλο..κανουμε παροξυσμους λεει ο γιατρος..δεν ειναι καλο που επιμενουν οι κρισεις..οσο επιμενουν μας ειπε γινονται κ ανθεκτικες..:(:(

Δεν την επηρεαζουν ευτυχως ψυχοσωματικα..

Ψυχολογικα δεν ειμαι κ στα καλυτερα μου..την βλεπω κ λιωνει η ψυχή μου..

Κάνει μόνο στον ύπνο..μόλις κοιμηθει σε μιση ώρα περίπου θα ξυπνήση απο την κρίση αυτή..

Αυξήσαμε στο maximum την δόση..κ περιμενουμε να δουμε αποτελεσμα σε 2-3βδομάδες κ ο θεος βοηθός!!!!!:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι το καλύτερο για το κοριτσάκι σου και πραγματικά πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό ότι δεν την επηρεάζει ψυχοκινητικά.Να πάνε όλα καλα!;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά περαστικά εύχομαι. Εμείς έχουμε σοβαρή παλινδρομική νόσο (άσχετο πρόβλημα απ' το δικό σας) και ξέρω πολύ καλά τι εννοείς ότι "αλλάζει" ο χαρακτήρας τους όταν υποφέρουν (το πρόβλημα δηλαδή που είχες στην αρχή). Εμένα όλη του η συμπεριφορά εξαρτάται από το πώς είναι το στομάχι του. Ο ύπνος του επίσης. Όταν είναι καλά και νηστικός είναι ένα γελαστό, ευδιάθετο μωρό. Όταν φάει και για τις δυο επόμενες ώρες... άστα.

 

Το σημαντικότερο απ' όλα βέβαια είναι ότι προχωράτε μπροστά παρά τις κρίσεις σας. Εύχομαι να ξεπεραστούν γρήγορα κούκλα μου, να λειτουργήσει καλά η αγωγή του, και να χαρείς το παιδάκι σου όπως θέλεις!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι το καλύτερο για το κοριτσάκι σου και πραγματικά πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό ότι δεν την επηρεάζει ψυχοκινητικά.Να πάνε όλα καλα!;)

ειναι σημαντικο αυτο που δεν επηρεαζεται απο τις κρισεις,πολυ σημαντικο μάλιστα,αλλα πρεπει να κοπουν οι καταραμένες(ετσι τις αποκαλω:() γιατι δεν ξερω πως θα εξεληχθουν αν συνεχιστουν..φοβάμαι πολυ..:(:(

σ ευχαριστω για τις ευχές σου...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά περαστικά εύχομαι. Εμείς έχουμε σοβαρή παλινδρομική νόσο (άσχετο πρόβλημα απ' το δικό σας) και ξέρω πολύ καλά τι εννοείς ότι "αλλάζει" ο χαρακτήρας τους όταν υποφέρουν (το πρόβλημα δηλαδή που είχες στην αρχή). Εμένα όλη του η συμπεριφορά εξαρτάται από το πώς είναι το στομάχι του. Ο ύπνος του επίσης. Όταν είναι καλά και νηστικός είναι ένα γελαστό, ευδιάθετο μωρό. Όταν φάει και για τις δυο επόμενες ώρες... άστα.

 

Το σημαντικότερο απ' όλα βέβαια είναι ότι προχωράτε μπροστά παρά τις κρίσεις σας. Εύχομαι να ξεπεραστούν γρήγορα κούκλα μου, να λειτουργήσει καλά η αγωγή του, και να χαρείς το παιδάκι σου όπως θέλεις!

 

Σ ευχαριστω πολύ κοπέλα μου..ευχομαι κ σε σας τα περαστικά μου κ να πανε ολα καλα στον μικρούλη σου..

νιώθω το ζόρι που περνάτε σαν οικογένεια ψυχολογικά..τι να πω..πραγματικα μου λειπουν τα λογια.....

 

καθε μερα ευχομαι κ παρακαλαω ολα να πανε καλα.....:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν εχει γίνει τπτ καινούριο ακόμα....Για ακομα μια φορά θα πάμε Την τρίτη στο ΑΧΕΠΑ για εισαγωγή, για καινούριο παλι εγκεφ/μα κ παλι μετατροπή της αγωγής μας..

Ήρθανε οι κρίσεις κ δεν λένε να μας αφήσουν........με πιάνει απελπισία...............

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...