Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΤΙΑΚΗ ΚΡΙΣΗ "Ε" σε παιδί 8 ετών


Recommended Posts

Γεια σας ο γιος 8 ετων πριν 11 μήνες ενω ήταν με ιωση και ενω είχε πέσει ο πυρετός ξύπνησε με πανικό,μιλούσε ακαταλαβίστικα,έκανε με τα χέρια του περίεργες κινήσεις ,μ'αγκαλιαζε πολύ σφιχτά και με φιλούσε .Τα μάτια περιφέρονταν στον χώρο χωρις συγκεκριμένα να κοιτάζει κάπου.Τις αισθήσεις του τις είχε .Αυτό είχε διάρκεια 2 λεπτα.Πριν από 1 εβδομάδα ξανα σε ίωση και μόλις έπεσε ο πυρετός 37.6 το βράδυ ανασηκώθηκε στο κρεβάτι και έκανε τα ίδια .Φυσικά εγώ ήμουν ξύπνια γιατί το υποπτευόμουν .Τον πήρα αγκαλια και κράτησε 2 λεπτά...Αφου πήγαμε στο νοσοκομείο τον έκαναν ηλεκτροεγκεφαλογράφημα και έδειξε παθολογικό .Η μαγνητική ήταν καθαρή....Διάγνωση : εστιακή κρίση "Ε"...Εχει ακούσει κανείς γι'αυτό?
 
Ευχαριστώ
Μάγδα

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη ότι όταν λέμε κρίση Ε έχει να κάνει με επιληψία.....το θυμάμαι γιατί εμένα η δικιά μου στα 2,5 λιποθυμούσε και μας έτρεχαν ότι έχει επιλιψία και τελικά ένας φοβερός γιατρός μας είπε: μη στεναχωριέστε το παιδί σας δεν κάνει κρίσεις Ε αλλά κρίσεις Υ (υστερίας).....και εννοούσε ότι είναι απαιτητικό και κακομαθημένο ......και είχε δίκιο γιατί έχουν περάσει 5 χρονία και δεν ξαναείχαμε πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Οι εστιακοί σπασμοί δημιουργούνται όταν φορτίζεται μόνο ένα σημείο του εγκεφάλου και όχι όλος ο εγκέφαλος όπως συμβαίνει στις γενικευμένες κρίσεις. Εμένα ο γιός μου τώρα 6,5 ετών έχει κάνει πάρα πολλά επεισόδια σπασμών πάντοτε με πυρετό αλλά όλα τα επειδόδια ήταν γενικευμένοι τονικοκλονικοί σπασμοί και χωρίς εύρημα στα εγκεφαλογραφήματα, εκτός από ένα επεισόδιο εστιακών σπασμών που συνέβη πάλι με υψηλό πυρετό όταν συνήλθε από την καταστολή που τον είχαν μετά από 10ήμερη νοσηλεία σε εντατική λόγω πνευμονίας.Επίσης έχει κάνει και ένα επεισόδιο γενικευμένων σπασμών που κράτησε 45 λεπτα περίπου με πυρετό 40. Μέχρι τώρα δεν έχουμε κάνει κρίση εκτός πυρετού οπότε δεν μιλάμε και για επιληψία αλλά για πυρετικούς σπασμούς που είναι και συνήθως καλοήθεις και με καλή πρόγνωση καθώς σταματάνε μετά την ηλικία των 6-7 χρόνων. Τώρα βέβαια για την δική σας περίπτωση με τους εστιακούς σπασμούς δεν ξέρω ακριβώς τι ακριβώς ισχύει πάντως το γεγονός οτι και τις δύο κρίσεις τις έχει κάνει με πυρετό αυτό το βρίσκω θετικό. Αυτό που είναι απαραίτητο βέβαια είναι η παρακολούθηση από νευρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ο γιος 8 ετων πριν 11 μήνες ενω ήταν με ιωση και ενω είχε πέσει ο πυρετός ξύπνησε με πανικό,μιλούσε ακαταλαβίστικα,έκανε με τα χέρια του περίεργες κινήσεις ,μ'αγκαλιαζε πολύ σφιχτά και με φιλούσε .Τα μάτια περιφέρονταν στον χώρο χωρις συγκεκριμένα να κοιτάζει κάπου.Τις αισθήσεις του τις είχε .Αυτό είχε διάρκεια 2 λεπτα.Πριν από 1 εβδομάδα ξανα σε ίωση και μόλις έπεσε ο πυρετός 37.6 το βράδυ ανασηκώθηκε στο κρεβάτι και έκανε τα ίδια .Φυσικά εγώ ήμουν ξύπνια γιατί το υποπτευόμουν .Τον πήρα αγκαλια και κράτησε 2 λεπτά...Αφου πήγαμε στο νοσοκομείο τον έκαναν ηλεκτροεγκεφαλογράφημα και έδειξε παθολογικό .Η μαγνητική ήταν καθαρή....Διάγνωση : εστιακή κρίση "Ε"...Εχει ακούσει κανείς γι'αυτό?

 

Ευχαριστώ

Μάγδα

 

Αυτο που ξερω στην επιληψια ειναι οτι οταν εκδηλωνεται μια τετοια κριση δεν βασταμε το ατομο σφιχτα μην πω καθολου αφινουμε να εκτονοθει η κριση φροντιζουμε να το γυρναμε στο πλαι να προσεξουμε μην χτυπησει αν ειναι κατω να του βαζουμε κατι στο κεφαλακι η να προσεχουμε μην πεσει κ χτυπησει αν κρατησει πανω απο 5 λεπτα ειδοποιουμε γιατρο -νοσοκομειο. Ελ΄πιζω να μην ειναι επιληψια κ ναναι πυρετικοι σπασμοι ελπιζω να σας το χουν πει αυτα οι γιατροι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδονευρολόγος το έχει δεί το παιδί εκτός της νοσηλείας που μας αναφέρεις διότι αν δεν έχει γίνει το καλύτερο θα ήταν να κάνετε μια επίσκεψη για να δεί το παιδί τις εξετάσεις να σας πεί την γνώμη του και φυσικά να απαντήσει σε όποιες απορίες έχετε σχετικά με αυτό το θέμα. Πιστεύω οτι είναι οτι καλύτερο θα μπορούσατε να κάνετε διότι απ' οτι δείχνει στο νοσοκομείο δεν σας έχουν κατατοπίσει επαρκώς. Επίσης οι εστιακές κρίσεις θεωρούνται πιό επικίνδυνες και πιο σύνθετες από τους γενικευμένους σπασμούς επί πυρετού οπότε θα ήταν καλύτερο να δείτε κάποιον γιατρό μήπως το παιδί χρειάζεται κάποια αγωγή εφόσον βρίσκεται και σε αυτή την ηλικία. Σας εύχομαι την καλύτερη δυνατή εξέλιξη και να μην ταλαιπωρηθείτε ξανά ούτε εσείς και κυρίως ούτε το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γλυκια μου οπως ειοαν οι κοπελες οταν μιλαμε για κρισεις Ε μιλαμε για επιληψια. Ελπιζω να μην ειναι τιποτα τετοιο αλλα κι να ειναι μην τρομαζεις,δεν εγινε και τιποτα!!!!

 

Ειμαι επιληπτικη εκ γενετης με γενικευμενους τονοκλονικους σπασμους, κοινως grand mal κρισεις, οποτε ξερω παρα μα παρα πολλα για το θεμα..

 

Μην αγχωνεσαι,οτι σας πει ο νευριλογος.αυτος θα σε διδαξει τι να κανεις σε μια κριση και δεν θα φοβασαι τιποτα! Ευχομαι το παιδακι σου να μην εχει τιποτα,αλλα και παλι στο ξαναλεω..μια χαρα ανθρωποι ειαστε εμεις οι επιλιπτικοι..:cool:

Ο Θεος ειναι μεγαλος !!!

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου οπως ειοαν οι κοπελες οταν μιλαμε για κρισεις Ε μιλαμε για επιληψια. Ελπιζω να μην ειναι τιποτα τετοιο αλλα κι να ειναι μην τρομαζεις,δεν εγινε και τιποτα!!!!

 

Ειμαι επιληπτικη εκ γενετης με γενικευμενους τονοκλονικους σπασμους, κοινως grand mal κρισεις, οποτε ξερω παρα μα παρα πολλα για το θεμα..

 

Μην αγχωνεσαι,οτι σας πει ο νευριλογος.αυτος θα σε διδαξει τι να κανεις σε μια κριση και δεν θα φοβασαι τιποτα! Ευχομαι το παιδακι σου να μην εχει τιποτα,αλλα και παλι στο ξαναλεω..μια χαρα ανθρωποι ειαστε εμεις οι επιλιπτικοι..:cool:

 

Συμφωνω με την Μαιρη, επισης κ γω το ιδιο εχω με την διαφορα οτι παρουσιαστηκε στα 26 μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πριν λίγο ο μικρός μου ενώ εκνευρίστηκε και έκανε κράτημα αναπνοής αντι μετά να λιποθυμήση στηλωσε το βλέμα ψηλά και έμεινε έτσι γύρω στο 5λεπτο και μετά έπεσε για ύπνο. Ηδη έχουμε κάνει ένα εγκεφαλογράφημα γιατί έκανε πολλά κρατήματα αναπνοής και δύο ήταν χωρίς εμφανή λόγω αλλά κάτι τέτοιο δεν μας έχει ξανακάνει.

Μιλήσαμε με το νευρολόγο που τον παρακολουθεί και μας είπε ότι θα πάμε για μαγνητική και εγκεφαλογράφημα ξανα.

Ακόμα νοιώθω τα πόδια μου κομένα...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εχει δοκιμάσει κανεις συνδυασμό depakin και zarontin?

Παρατηρησατε άυξηση του βάρους του παιδιου με αυτο?

 

Γενικα θα ήθελα να με ενημερώσετε για το θεμα αυτο και όσα ξέρετε για την πορεία της. Δλδ ξεκινησε θεραπεια και μετα απο πόσο καιρο την διακοψατε? Αν την διακόψατε δλδ.

 

Για να είμαι πιο συγκεκριμενη. Το παιδι μιας φίλης διαγνωστηκε και ξεκινησαν θεραπεια. Το μονο συμπτωμα ήταν ενα τικ στα χέρια σαν τίναγμα. Τιποτα άλλο. Ουτε πυρετος , ούτε τίποτα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...