Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

συγνωμη για την καθυστερυμηνη απαντηση αλλα λογω του οτι ειμαι νεα στο φορουμ δεν μπορουσα να βρω το θεμα... ο γιατρος μου ηταν πολυ ενθαρρυντικος μου ειπε να μην αγχωνομαι καθολου... μου χε δωσει 6 μηνες προθεσμια αλλα αν ηθελα θα μπορουσα να περιμενω κ αλλο και μετα να εκανα χειρουργειο... ειχα μια κυστη 3.5 εκ τον 5 μηνα που εμεινα εγκυος αυτη σταματησε να αναπτυσσεται.... τωρα ειναι λιγοτερο απο 3 εκ. στην συνυφαδα μου που εχει το ιδιο με μενα της ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να κανει χειρουργειο γιατι εχει 2 κυστες πανω απο 4 εκ. ... εγω να σου πω την αληθεια ηθελα να κανω απο την αρχη χειροργειο για να ειμαι σιγουρη αλλα λογω της ηλικιας μου 25 μου ειπε οτι δεν χρειαζονταν να πιεζομαι τοσο και ειχε δικαιο αφου εμεινα εγκυος τελικα ασχετα με την καταληξη... το σαββατο που μας περασε εκανα την αποξεση και προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν ημουν ποτε εγκυος γιατι μονο ετσι καταφερνω να μην κλαιω συνεχεια....

 

 

Δεν εχεις σημασια η ηλικια, εγω ημουν πιο μικρη απο εσενα οταν εκανα εγχειρηση. Το θεμα ειναι πως η ενδομητριωση με τη μορφη κυστεων μονο κακο κανει αν δεν αφαιρουνταο, γιατι πολυ αολα καταστρεφουν ωοθηκικο ιστο οσο πιο πολυ καθονται.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπάμαι πολύ όταν διαβάζω πως άλλη μία κοπέλα πέρασε τα ίδια, το έχω περάσει δύο φορές και ξέρω πως είναι αν και δε σε βοηθάει αυτό τώρα. Κι εγώ το έκανα αυτό για να μην κλαίω αλλά τελικά δεν είναι κακό να κλάψεις, βίωσες και βιώνεις μια απώλεια, μπορεί να μην ήταν ένας άνθρωπος που ήξερες που είχες ζήσει, αλλά ήταν τα όνειρά σου, η ελπίδα σου, το μωρό που ήθελες να αποκτήσεις και κάθε απώλεια πρέπει να την πενθούμε για να πάμε παρακάτω. Σκέψου μόνο ότι είσαι 25 άρα πολύ μικρή. Δεν λέω ότι αν είσαι μικρή δεν πονάει πολύ, αλλά υπάρχουν πολλές κοπέλες πολύ μεγαλύτερες που προσπαθούν και αργούν να τα καταφέρουν.

 

το ξερω οτι ειμαι σχετικα μικρη αλλα ειμαι και στην αρχη.... και επειδη απο μικρο παιδι παντα ετεινα να περιμενω την χειροτερη εκδοχη αυτο με φοβιζει περισσοτερο.... καθε φορα που παω σε μια εκκλησια αναβω ενα κερι επιπλεον για την ψυχουλα που δεν καταφερα να κρατησω.... αυτο που με κανει χειροτερα ειναι οτι δεν ξερω ποσα κερακια θα αναψω ακομη επιπλεον ευχομαι να μεινω στο ενα ..... διαβαζω τοσο καιρο ιστοριες απο κοπελες που αν ημουν στην θεση τους σιγουρα θα επαιρνα χαπια... αυτο που με κραταει δεν ειναι η αισιοδοξια μου αλλα ο φοβος οτι μπορει να κανω χειροτερα τον αντρα μου ηδη οπως εχω προαναφερει τρεχαμε στους γιατρους για την πιεση του η οποια οφειλεται σε αγχος... (ενα τεραστιο κομματι οφειλεται σε μενα...)και πλεον την χαλιναγωγει με θεραπεια.... ειμαστε ερμαια της φυσης και ενω θεωρουμε οτι μπορουμε να κανουμε τα παντα κατι τετοιες στιγμες νιωθεις ο πιο λιγος ανθρωπος στον κοσμο..... ειδικα οταν για τυχαιο γεγονος χανεις μια ψυχη μεσα απο τα χερια σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις σημασια η ηλικια, εγω ημουν πιο μικρη απο εσενα οταν εκανα εγχειρηση. Το θεμα ειναι πως η ενδομητριωση με τη μορφη κυστεων μονο κακο κανει αν δεν αφαιρουνταο, γιατι πολυ αολα καταστρεφουν ωοθηκικο ιστο οσο πιο πολυ καθονται.

 

 

και γω ετσι πιστευω δεν ειναι τυχαιο που η συνυφαδα μου εχει κυστες και στις δυο πλευρες και προσπαθει να κανει παιδι δυο χρονια και τιποτα.... (εχει το ιδιο με μενα σε χειροτερο βαθμο...) εγω ειχα κυστη απο αριστερα και εμεινα εγκυος με ωαριο που παραχθηκε απο την δεξια ωοθηκη (οπως μου ειπε ο γιατρος)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!! με βοηθουν πολυ περισσοτερο οι συμβουλες σας απο οποιονδηποτε που ξερω προσωπικα.... και παλι σας ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειμαι σχετικα μικρη αλλα ειμαι και στην αρχη.... και επειδη απο μικρο παιδι παντα ετεινα να περιμενω την χειροτερη εκδοχη αυτο με φοβιζει περισσοτερο.... καθε φορα που παω σε μια εκκλησια αναβω ενα κερι επιπλεον για την ψυχουλα που δεν καταφερα να κρατησω.... αυτο που με κανει χειροτερα ειναι οτι δεν ξερω ποσα κερακια θα αναψω ακομη επιπλεον ευχομαι να μεινω στο ενα ..... διαβαζω τοσο καιρο ιστοριες απο κοπελες που αν ημουν στην θεση τους σιγουρα θα επαιρνα χαπια... αυτο που με κραταει δεν ειναι η αισιοδοξια μου αλλα ο φοβος οτι μπορει να κανω χειροτερα τον αντρα μου ηδη οπως εχω προαναφερει τρεχαμε στους γιατρους για την πιεση του η οποια οφειλεται σε αγχος... (ενα τεραστιο κομματι οφειλεται σε μενα...)και πλεον την χαλιναγωγει με θεραπεια.... ειμαστε ερμαια της φυσης και ενω θεωρουμε οτι μπορουμε να κανουμε τα παντα κατι τετοιες στιγμες νιωθεις ο πιο λιγος ανθρωπος στον κοσμο..... ειδικα οταν για τυχαιο γεγονος χανεις μια ψυχη μεσα απο τα χερια σου.....

Εννοείται πως όταν έχεις λαχτάρα να αποκτήσεις μωράκι και σου χάνεται η χαρά μετά σε παίρνει από κάτω και σε φοβίζει και πολλά ακόμα. Εϊναι όλα ανθρώπινα αλλά πίστεψέ με νομίζω ο Θεός που στέλνει τα άσχημα στέλνει και το κουράγιο να αντιμετωπίσεις. Δεν είναι εύκολο να το νιώσεις τώρα αυτό ούτε εγώ μπορούσα τότε, τώρα το καταλαβαίνω. Μη νομίζεις ότι καμία κοπέλα βγαίνει εντελώς "καθαρή" από τέτοιες ιστορίες, πάντα κάτι μένει μέσα μας, αλλά μετά από καιρό και ειδικά όταν έρθει το μωρό μαθαίνουμε να ζούμε με αυτό το κάτι που έχει μείνει. Και ξέρεις τι με παρηγορεί τώρα, ότι αν είχα εκείνα τα μωρά δε θα είχα αυτό που με κάνει και λιώνω τώρα. Μου το έλεγε και η μαμά μου που έχει χάσει επίσης δύο ότι αν είχε αυτά δε θα είχε εμένα αλλά όταν το ζεις καταλαβαίνεις.

Όσο για αυτούς που γνωρίζεις προσωπικά εμένα την πρώτη φορά επειδή έμεινα πολλές μέρες στο κρεβάτι και έλειπα από δουλειά, παρέα στην αρχή είχα πει κάποιες δικαιολογίες μετά το είπα, είχα και την πεθερά μου που δεν κρατιότανε και είχε μαθευτεί, ε δεν υπάρχει χειρότερο από το να σου λένε υπομονή, θα περάσει και άλλα τέτοια, ειδικά άτομα που ξέρεις ότι το λένε για να πουν κάτι. Κλείσε τα αυτιά σου και να είσαι μόνο με άτομα που σου κάνουν καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως όταν έχεις λαχτάρα να αποκτήσεις μωράκι και σου χάνεται η χαρά μετά σε παίρνει από κάτω και σε φοβίζει και πολλά ακόμα. Εϊναι όλα ανθρώπινα αλλά πίστεψέ με νομίζω ο Θεός που στέλνει τα άσχημα στέλνει και το κουράγιο να αντιμετωπίσεις. Δεν είναι εύκολο να το νιώσεις τώρα αυτό ούτε εγώ μπορούσα τότε, τώρα το καταλαβαίνω. Μη νομίζεις ότι καμία κοπέλα βγαίνει εντελώς "καθαρή" από τέτοιες ιστορίες, πάντα κάτι μένει μέσα μας, αλλά μετά από καιρό και ειδικά όταν έρθει το μωρό μαθαίνουμε να ζούμε με αυτό το κάτι που έχει μείνει. Και ξέρεις τι με παρηγορεί τώρα, ότι αν είχα εκείνα τα μωρά δε θα είχα αυτό που με κάνει και λιώνω τώρα. Μου το έλεγε και η μαμά μου που έχει χάσει επίσης δύο ότι αν είχε αυτά δε θα είχε εμένα αλλά όταν το ζεις καταλαβαίνεις.

Όσο για αυτούς που γνωρίζεις προσωπικά εμένα την πρώτη φορά επειδή έμεινα πολλές μέρες στο κρεβάτι και έλειπα από δουλειά, παρέα στην αρχή είχα πει κάποιες δικαιολογίες μετά το είπα, είχα και την πεθερά μου που δεν κρατιότανε και είχε μαθευτεί, ε δεν υπάρχει χειρότερο από το να σου λένε υπομονή, θα περάσει και άλλα τέτοια, ειδικά άτομα που ξέρεις ότι το λένε για να πουν κάτι. Κλείσε τα αυτιά σου και να είσαι μόνο με άτομα που σου κάνουν καλό.[/quote/]

 

 

 

καπου σε καποια αλλη δημοσιευση μια κοπελα ειχε πει οτι την αποβολη την ξεπερνας οταν κανεις ενα μωρακι το πιστευω αυτο.... σιγουρα ειναι κατι που με εχει σημαδεψει για την υπολοιπη ζωη μου και δεν θα το ξεχασω αλλα η στιγμη που κρατας το παιδι σου στα χερια σου ξεπερναει οποιοδηποτε ανθρωπινο συναισθημα... κ ας μην το εχω βιωσει πιστευω οτι θα ειναι ετσι...

οσον αφορα για τους γυρω σκεψου οτι στην αρχη δεν το χα πει ουτε στη μανα μου ουτε καν οτι ειμαι εγκυος.. τους ειπα τι συναιβει οταν μας εβλεπαν χαλια και νομιζαν οτι δεν τα παμε καλα με τον αντρα μου δυστυχως ειδα αυτο που δεν ηθελα τη μανα μου να κλαιει και τις δυο μικρες αδερφες μου το ιδιο... ειχα το πονο μου επρεπε να το παιξω και δυνατη ωστε να μην τρεχω στα νοσοκομεια και την μανα μου.... της ετριξα τα δοντια να μην μαθευτει γιατι η χειροτερη μου ειναι να ερθουν ολοι οι "καλοι" απο το σοι να με συμπονεσουν....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αναγκαστεί να το πω στους δικούς μου γιατί ήμουν με αιμορραγία στο κρεβάτι και έπρεπε κάποιος να είναι μαζί μου γιατί μου έπεφτε η πίεση και σωριαζόμουν!

Τέλος πάντων τη δεύτερη φορά που δεν είχα τέτοια το είπα μόνο στους γονείς μου όταν τελείωσε και και στην εγκυμοσύνη το είπα όταν είχαμε ακούσει καρδούλα και πάλι γιατί είπε ο γιατρός ξάπλα. Εγώ είχα τον πατέρα μου να στενοχωριέται πιο πολύ και να του ανεβαίνει η πίεση γιατί το πέρασε 2φορές με τη μάνα μου, μία με την αδερφή μου και 2 με μένα, η μάνα μου περιέργως είναι πιο δυνατή και έκανε τον καραγκιόζη για να με βοηθάει.

Όσο για το αν νιώθεις καλύτερα όταν έρθει άλλο μωρό, ναι είναι αλήθεια η μόνη στιγμή που έρχεται η λύτρωση. Ακόμα και εγώ που λόγω καισαρικής και ολικής νάρκωσης την είδα μετά από 24ώρες και αυτό με έκανε αρχικά να είμαι πιο συγκρατημένη μετά από μέρες ήρθε αυτή η λύτρωση και δεν έχω ξανανιώσει κάτι πιο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα.συγγνωμη για το άτομο του θέματος αλλα ρπειδη μάλλον την Τρίτη θα πάω για καθαρισμό λόγω παλινδρομης μπορείτε να μου πείτε πόση ωρα κρατάει η επέμβαση; Γιατι θα έχω κ τον διχρονο γιο μου μαζί γιατι η πεθερα μου δν μπορεί να μ εξυπηρετησει

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα.συγγνωμη για το άτομο του θέματος αλλα ρπειδη μάλλον την Τρίτη θα πάω για καθαρισμό λόγω παλινδρομης μπορείτε να μου πείτε πόση ωρα κρατάει η επέμβαση; Γιατι θα έχω κ τον διχρονο γιο μου μαζί γιατι η πεθερα μου δν μπορεί να μ εξυπηρετησει

Καλημερα!Πθστευω να εχεις ξεμπερδεψει σε ενα δυωρο.Δεν διαρκει πολυ αλλα μεχρι να μπεις και να συνελθεις και να σε αφησουν να βγεις θα περασει καμποση ωρα.Δεν ξερω αν θα εισαι σε θεση ομως να εχεις και τον μικρο μαζι σου μετα ειδικα στο γυρισμο.Να μην οδηγησεις!!Παρε ταξι.Εγω παντως επειδη δεν μπορουσε να ερθει κανεις και ο συντροφος μου ελειπε πηγα και γυρισα με συγκοινωνια.Αλλα εμεινα πολυ ωρα εκει για να σιγουρευτω οτι πιεση κλπ ειναι καλα μιας και σε υστεροσκοπηση ειχα προβλημα και δεν μπορουσα να συνελθω μετα την μεθη.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Missliza, σε καμια περίπτωση δεν θα μπορείς να έχει μαζί σου το παιδί. Όσο θα είσαι στο χειρουργείο, ποιος θα το κοιτάξει; Άσε που μετά θέλεις και το χρόνο σου να συνέλθεις, μπορεί να ζαλίζεσαι κλπ. Ψάξε να βρεις άνθρωπο ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ. Εγώ μετά από απόξεση, ήμουν ράκος, μπορεί να είχα ανακτήσει τις αισθήσεις μου, αλλα σωματικά μου πήρε πολλές ώρες να συνέλθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.το διατύπωσα λάθος δν θα ειμαι μονη με το παιδι θα ειναι κ ο σύζυγος μου μαζί απλα ήθελα να ξέρω περίπου το χρόνο για να το οργανώσουμε λίγο πως θα γίνει.ελπιζω να καθαρισω μονη μου κ να μη χρειαστεί να μπούμε σε αυτήν τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.το διατύπωσα λάθος δν θα ειμαι μονη με το παιδι θα ειναι κ ο σύζυγος μου μαζί απλα ήθελα να ξέρω περίπου το χρόνο για να το οργανώσουμε λίγο πως θα γίνει.ελπιζω να καθαρισω μονη μου κ να μη χρειαστεί να μπούμε σε αυτήν τη διαδικασια

 

Yπολόγισε μισή ώρα για την απόξεση και μία-μιάμιση ώρα μέχρι να συνέλθεις και να μπορείς να σηκωθείς να φύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Missliza μου αρχικά θα ήθελα να σου πω ότι λυπάμαι πολύ για το μωράκι που έχασες...

Όσο για την απόξεση μην αγχώνεσαι, συμφωνώ με όσα σου είπε η newbie G.

Εγώ όταν έκανα ήρθα το μεσημέρι σπίτι (με είχαν βάλει τελευταία στο χειρουργείο) δεν είχα κανένα πρόβλημα σωματικό και μπορούσα να ανταποκριθώ στις ανάγκες της μικρής μου. Δεν έχεις πόνο (σωματικό τουλάχιστον).

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

εγω εμενα η αποξεση διηρκησε περιπου εικοσι λεπτα.... με του που ξυπνησα δεν ενιωθα τπτ σωματικα περα απο λιγη δυσφορια που ειχα απο πριν λογω του κολπικου χαπιου για να με βοηθησει στην διαδικασια.... δεν ειχε περασει ουτε μιση ωρα και εφυγα απο την κλινικη δηλ ντυθηκα ηρθε ο γιατρος συζητησαμε και εφυγα.... σωματικα ηταν λες και ειχα ξυπνησει αποτομα λιγο παραπατουσα.... αλλα τπτ αλλο.... ψυχικα ηταν το χαλι.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο εμενα,κοριτσια κι εγω στις 4-5 εβδομαδες εμαθα πως ειμαι εγκυος με χοριακη 1693. Στην 6η εβδομαδα ακουσαμε την καρδουλα ομως δυστυχως στο επομενο ραντεβου,στην 8η εβδομαδ διαπιστωσαμε παλινδρομη.. πηρα μια θεραπεια για να αποβληθει το εμβρυο,δε λειτουργησε κι ετσι μπηκα για αποξεση. Σημερα ξαναεκανα β-χοριακη(15 μερες μετα την αποξεση) και εδειξε τιμη 385. Φυσικα θα μιλησω με το γιατρο μου αλλα προς το παρον εχει γεννα οποτε μεχρι τοτε ελεγα μηπως ξερει καποια κατι παραπανω απο εμενα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Έχω ξαναγράψει στο συγκεκριμένο θέμα προκειμενου να ενθαρρύνω κάποιες κοπέλες που είχαν παλίνδρομη κύηση.

Τώρα επιστρέφω για να ρωτήσω.

Είχα μια παλίνδρομη κύηση το 2010. Συνέβη στην 11η -13η εβδομάδα. Δε θυμάμαι ακριβώς. Κάνω απόξεση.:-(:-(

Το 2011 μένω έγκυος και

αρχές 2012 έρχεται στον κόσμο η κορούλα μου. :D:D:D:D

Τώρα πάλι ήμουν έγκυος και δυστυχώς πάλι αντιμετώπισα τον εφιάλτη της παλίνδρομης κύησης και μάλιστα στην 16η εβδομάδα!!!!:-(

Ο γιατρός μου εξεπλάγην :!:, καθώς μου είχε δώσει να κάνω ενέσεις αντιπηκτικές, όπως και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, καθώς σε έναν παράγοντα θρομβοφιλίας βρέθηκε ότι είμαι ετεροζυγώτης. Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι έφταιξε;;;;;:confused::confused::confused::confused::confused:

Θα ήθελα ,αν κάποια από εσάς έχει παρόμοιο ιστορικό με το δικό μου, να με ενημερώσει για το τι εξετάσεις έκανε.:idea:

Θα παρω βέβαια τη γνώμη κι άλλων γυναικολόγων, εκτός του δικού μου, αλλά και οι δικές σας εμπειρίες θα βοηθούσαν.

Ευχαριστώ..........

Link to comment
Share on other sites

Καντυ στα εμβρυα δεν κανατε βιοψια;Εσεις καρυοτυπο εχετε κανει;Να σου πω επειδη κι εγω ειμαι ετεροζυγη σε εναν παραγοντα ολοι μου λενε δεν χρειαζονται ενεσεις....Απο τη στιγμη ομως που τις εκανες κιολας και εχεις παλι παλλινδρομη μηπως ειναι χρωμοσωμιακη ανωμαλια που τις δημιουργει;Εγω μαζιμε τη θρομβοφιλια εκανα και ΑΝΑ και αντικαρδιολιπινες.Δεν ξερω τι ειναι εμενα ηταν καλες και δεν το ψαξα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καντυ στα εμβρυα δεν κανατε βιοψια;Εσεις καρυοτυπο εχετε κανει;Να σου πω επειδη κι εγω ειμαι ετεροζυγη σε εναν παραγοντα ολοι μου λενε δεν χρειαζονται ενεσεις....Απο τη στιγμη ομως που τις εκανες κιολας και εχεις παλι παλλινδρομη μηπως ειναι χρωμοσωμιακη ανωμαλια που τις δημιουργει;Εγω μαζιμε τη θρομβοφιλια εκανα και ΑΝΑ και αντικαρδιολιπινες.Δεν ξερω τι ειναι εμενα ηταν καλες και δεν το ψαξα.

Μας είπαν ότι η βιοψία στα έμβρυα δε βοηθάει τις περισσότερες φορές. Καρυότυπος;;;;;;;;; ιδέα δεν έχω.

Επειδή η 2η εγκυμοσύνη εξελίχθηκε ομαλά κι αποκτήσαμε ένα υγιές κοριτσάκι, θεωρήθηκε η 1η ατυχής ή τέλος πάντων θεωρήσαμε ότι μάλλον χρειάζονταν οι ενέσεις. Τώρα παθαμε το σοκ!! Δεν το περιμέναμε.

'Οσον αφορά στη χρωμοσωμιακή ανωμαλία, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δε θα είχε δημιουργηθεί πρόβλημα και στη 2η κύηση;;; Πραγματικά, δε βγάζουμε άκρη.........

θα δω τι εξετάσεις θα μου γράψει ο γιατρός μου και θα τον ρωτήσω και για αυτές που γράφεις!

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μας είπαν ότι η βιοψία στα έμβρυα δε βοηθάει τις περισσότερες φορές. Καρυότυπος;;;;;;;;; ιδέα δεν έχω.

Επειδή η 2η εγκυμοσύνη εξελίχθηκε ομαλά κι αποκτήσαμε ένα υγιές κοριτσάκι, θεωρήθηκε η 1η ατυχής ή τέλος πάντων θεωρήσαμε ότι μάλλον χρειάζονταν οι ενέσεις. Τώρα παθαμε το σοκ!! Δεν το περιμέναμε.

'Οσον αφορά στη χρωμοσωμιακή ανωμαλία, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δε θα είχε δημιουργηθεί πρόβλημα και στη 2η κύηση;;; Πραγματικά, δε βγάζουμε άκρη.........

θα δω τι εξετάσεις θα μου γράψει ο γιατρός μου και θα τον ρωτήσω και για αυτές που γράφεις!

Σε ευχαριστώ

H Καθε εγκυμοσυνη ομως ειναι διαφορετικη.Ακομα κι αν υαπρχει προβλημα στο καρυοτυπο ενος απο τους δυο σας δεν σημαινει οτι ολα τα εμβρυα θα εχουν προβλημα...Μη το θεωρεις δεδομενο οτι επειδη εκανες ενα υγιες παιδακι(να το χαιρεστε κιολας) σημαινειοτι δεν υπαρχει και προβλημα.Υποθετικα μιλαω παντα.Απλα ακομα κι αν δειξει κατι ο δικος σας καρυοτυπος δεν υπαρχουν πολλες λυσεις.Η μια ειναι η εξωσωματικη με προεμφυτευτικο και η αλλη φυσιολογικα και να ελπιζουμε οτι ολα θα ειναι καλα.Μπορει να ειναι και τυχαιο...Παντως εμενα μου ξεκαθαρισαν οτι 2 ειναι οι βασικοι λογοι αποβολης-παλλινδρομης.Ειτε θρομβοφιλια ειτε χρωμοσομικες ανωμαλιες(που μπορει να ηταν και τυχαιο και οχι απαραιτητα κληρονομικο).Στη δικη μας περιπτωση ειναι μαλλον λογω ωαριων αφου το σπερμα ειναι οκ:( Πρεπει δλδ να πετυχουμε το καλο ωαριο...

Σου ευχομαι να μη σου ξανατυχει.Κι εχεις και το παιδακι σου οποτε καπως παρηγορεισαι.Εγω πλεον το πηρα αποφαση.Μπορει να μην πετυχω το καλο ωαριο ευκολα και να το ξαναπερασω αλλα ο μονος τροπος για να κανω παιδι ειναι αυτος δυστυχως:(

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είμαι στα πρόθυρα της κατάθλιψης. Δεύτερη παλλίνδρομη μέσα σε 5 μήνες. Και να φανταστείτε με την πρώτη έμεινα έγκυος και τις δυο φορές. Άλλαξα 3 γιατρούς αλλά δε νομίζω ότι θα τα πάω καλά με τον τελευταίο.

Μετά τα γνωστά περί ΤΥΧΑΙΟΥ και τη δεύτερη παλλινδρόμηση επισκέπτομαι κάποιον ειδικό στις καθ'έξιν και παλλίνδρομες.

Λόγω φοβου και πανικού για εξωμήτριο -δεν το έβλεπε γιατί ήταν μικρό- έφερα τη μητέρα μου μαζί για συμπαράσταση η οποία είναι γενικά αντίθετη με μία πιθανή εγκυμοσύνη -επειδή είμαι 24- και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι παρουσίασε στο γιατρό την ανάγκη μου για μωράκι σαν επιπολαιότητα και ανωριμότητα της ηλικίας.

Ο γιατρός αφού μου έκανε απόξεση, με έστειλε σπίτι και κανονίσαμε να με δει σε 2 μήνες -αρχές Νοέμβρη- για να "με ξεσκονίσει" με εξετάσεις.

Έχω λίγο αίμα και πολύ κακή ψυχολογία μιας και το θέλαμε πολύ με τον άντρα μου το μωράκι. Οι δε εξετάσεις που διαβάζω ότι χρειάζονται -μιας και ο γιατρός δεν με ενημέρωσε- μου φαίνονται βουνό!

 

Ερωτήσεις:

1. Εαν το πρόβλημα προέρχεται από τον άντρα μου (απόπτωση DNA, φθαρμένο γενετικό υλικό κτλ) γιατί να μην ξεκινήσει από τώρα κάποιες εξετάσεις ώστε να το εντοπίσουμε και να ακολουθήσει και αντίστοιχες θεραπείες; Σε τι ωφελεί να περιμένει 2 μήνες αυτός;

Ο γιατρός προφανώς δε θέλει να τον ενοχλήσω πριν το δίμηνο αλλά ξέρετε αν αυτές τις εξετάσεις μπορεί να τις συνταγογραφήσει άλλης ειδικότητας γιατρός; -ανδρολόγος, ανοσολόγος;-

2. Σε σας που τις κάνατε πρόσφατα -αυτές που αφορούν στη γυναίκα, όπως θρομβοφιλία, θυρεοειδή, ΝΚ, αντιπατρικά- σας πήραν καιρό τα αποτελέσματα; Και αν τις κάνατε με βιβλιάριο, μπορείτε να μου πείτε ένα κόστος κατά προσέγγιση ώστε να κανονίσουμε τις οικονομίες μας; Γιατί τον βλέπω αγριεμένο με το οικονομικό και με βλέπω να με εξετάζει μέχρι και για προστάτη! :confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

H Καθε εγκυμοσυνη ομως ειναι διαφορετικη.Ακομα κι αν υαπρχει προβλημα στο καρυοτυπο ενος απο τους δυο σας δεν σημαινει οτι ολα τα εμβρυα θα εχουν προβλημα...Μη το θεωρεις δεδομενο οτι επειδη εκανες ενα υγιες παιδακι(να το χαιρεστε κιολας) σημαινειοτι δεν υπαρχει και προβλημα.Υποθετικα μιλαω παντα.Απλα ακομα κι αν δειξει κατι ο δικος σας καρυοτυπος δεν υπαρχουν πολλες λυσεις.Η μια ειναι η εξωσωματικη με προεμφυτευτικο και η αλλη φυσιολογικα και να ελπιζουμε οτι ολα θα ειναι καλα.Μπορει να ειναι και τυχαιο...Παντως εμενα μου ξεκαθαρισαν οτι 2 ειναι οι βασικοι λογοι αποβολης-παλλινδρομης.Ειτε θρομβοφιλια ειτε χρωμοσομικες ανωμαλιες(που μπορει να ηταν και τυχαιο και οχι απαραιτητα κληρονομικο).Στη δικη μας περιπτωση ειναι μαλλον λογω ωαριων αφου το σπερμα ειναι οκ:( Πρεπει δλδ να πετυχουμε το καλο ωαριο...

Σου ευχομαι να μη σου ξανατυχει.Κι εχεις και το παιδακι σου οποτε καπως παρηγορεισαι.Εγω πλεον το πηρα αποφαση.Μπορει να μην πετυχω το καλο ωαριο ευκολα και να το ξαναπερασω αλλα ο μονος τροπος για να κανω παιδι ειναι αυτος δυστυχως:(

 

Υπάρχουν κ αλλοι παράγοντες για αποβολή γνωρίζω δυο περιπτώσεις που οι γυναικες απεβαλαν λόγω μικροβίου που υπηρχε στον κόλπο. Η μια από τις 2 απεβαλλε 2 φορες και όταν το βρηκε μετά απο εξετασεις απεκτησε ενα υγιες μωρό. Στη δευτερη πειρπτωση μια φιλη μου μαμα με 3 παιδακια αποβαλλει στην τεταρτη εγκυμοσυνη της. Μετά απο εξετασεις βρηκε και αυτή καποιο μικροβιο στον κολπο. Μετά απο αντιβιωση που πηρε και αυτη και ο συζυγος ξαναεμεινε εγκυος και γεννησε το τεταρτο παιδακι της!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κ αλλοι παράγοντες για αποβολή γνωρίζω δυο περιπτώσεις που οι γυναικες απεβαλαν λόγω μικροβίου που υπηρχε στον κόλπο. Η μια από τις 2 απεβαλλε 2 φορες και όταν το βρηκε μετά απο εξετασεις απεκτησε ενα υγιες μωρό. Στη δευτερη πειρπτωση μια φιλη μου μαμα με 3 παιδακια αποβαλλει στην τεταρτη εγκυμοσυνη της. Μετά απο εξετασεις βρηκε και αυτή καποιο μικροβιο στον κολπο. Μετά απο αντιβιωση που πηρε και αυτη και ο συζυγος ξαναεμεινε εγκυος και γεννησε το τεταρτο παιδακι της!

 

Μήπως γνωρίζεις τι είδους μικρόβιο ήταν και πώς το εντόπισαν; Εννοώ μετά από πόσο καιρό έκαναν εξετάσεις και βρήκαν κολπική μόλυνση;

Δυστυχώς κι εγώ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είμαι στα πρόθυρα της κατάθλιψης. Δεύτερη παλλίνδρομη μέσα σε 5 μήνες. Και να φανταστείτε με την πρώτη έμεινα έγκυος και τις δυο φορές. Άλλαξα 3 γιατρούς αλλά δε νομίζω ότι θα τα πάω καλά με τον τελευταίο.

Μετά τα γνωστά περί ΤΥΧΑΙΟΥ και τη δεύτερη παλλινδρόμηση επισκέπτομαι κάποιον ειδικό στις καθ'έξιν και παλλίνδρομες.

Λόγω φοβου και πανικού για εξωμήτριο -δεν το έβλεπε γιατί ήταν μικρό- έφερα τη μητέρα μου μαζί για συμπαράσταση η οποία είναι γενικά αντίθετη με μία πιθανή εγκυμοσύνη -επειδή είμαι 24- και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι παρουσίασε στο γιατρό την ανάγκη μου για μωράκι σαν επιπολαιότητα και ανωριμότητα της ηλικίας.

Ο γιατρός αφού μου έκανε απόξεση, με έστειλε σπίτι και κανονίσαμε να με δει σε 2 μήνες -αρχές Νοέμβρη- για να "με ξεσκονίσει" με εξετάσεις.

Έχω λίγο αίμα και πολύ κακή ψυχολογία μιας και το θέλαμε πολύ με τον άντρα μου το μωράκι. Οι δε εξετάσεις που διαβάζω ότι χρειάζονται -μιας και ο γιατρός δεν με ενημέρωσε- μου φαίνονται βουνό!

 

Ερωτήσεις:

1. Εαν το πρόβλημα προέρχεται από τον άντρα μου (απόπτωση DNA, φθαρμένο γενετικό υλικό κτλ) γιατί να μην ξεκινήσει από τώρα κάποιες εξετάσεις ώστε να το εντοπίσουμε και να ακολουθήσει και αντίστοιχες θεραπείες; Σε τι ωφελεί να περιμένει 2 μήνες αυτός;

Ο γιατρός προφανώς δε θέλει να τον ενοχλήσω πριν το δίμηνο αλλά ξέρετε αν αυτές τις εξετάσεις μπορεί να τις συνταγογραφήσει άλλης ειδικότητας γιατρός; -ανδρολόγος, ανοσολόγος;-

2. Σε σας που τις κάνατε πρόσφατα -αυτές που αφορούν στη γυναίκα, όπως θρομβοφιλία, θυρεοειδή, ΝΚ, αντιπατρικά- σας πήραν καιρό τα αποτελέσματα; Και αν τις κάνατε με βιβλιάριο, μπορείτε να μου πείτε ένα κόστος κατά προσέγγιση ώστε να κανονίσουμε τις οικονομίες μας; Γιατί τον βλέπω αγριεμένο με το οικονομικό και με βλέπω να με εξετάζει μέχρι και για προστάτη! :confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Άλλαξε γιατρό και ζήτα να γίνουν άμεσα εξετάσεις! Αν και είσαι πολύ μικρή κι έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου για παιδί, εφόσον το θέλεις τόσο πολύ δεν υπάρχει κανένας λόγος καθυστέρησης!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κ αλλοι παράγοντες για αποβολή γνωρίζω δυο περιπτώσεις που οι γυναικες απεβαλαν λόγω μικροβίου που υπηρχε στον κόλπο. Η μια από τις 2 απεβαλλε 2 φορες και:-P όταν το βρηκε μετά απο εξετασεις απεκτησε ενα υγιες μωρό. Στη δευτερη πειρπτωση μια φιλη μου μαμα με 3 παιδακια αποβαλλει στην τεταρτη εγκυμοσυνη της. Μετά απο εξετασεις βρηκε και αυτή καποιο μικροβιο στον κολπο. Μετά απο αντιβιωση που πηρε και αυτη και ο συζυγος ξαναεμεινε εγκυος και γεννησε το τεταρτο παιδακι της!

Το ιδιο σκεφτομουνα κι εγω ομως ολοι οσοι ρωτησα(γυναικολογοι) εκτος απο εναν θεωρουν οτι δεν ευθυνονται για αποβολες τα μικροβια.Τωρα το η μια φιλη ετσι ή αλλη αλλιως....Επειδη δεν συνεβει σε καποια γνωστη μου αλλα σε μενα και μιλησα η ιδια με πολλους γιατρους προσπαθω πλεον να μην ελπιζω σε κατι που να μην στεκει...Με βολευε πολυ να ηταν μικροβιο και να το φτιαχναμε αλλα πλεον δεν το ελπιζω...Θα κανω ομως καλλιεργεια γιαυι θα κανω εξωσωματικη και για να μου φυγει η ιδεα.Μια αλλη εξεταση που μπορουν να κανουν τα κοριτσια που ρωτανε ειναι η καμπυλη σακχαρου-ινσουλινης.Και γι αυτο ειχα ρωτησει και μου ειπαν οτι δεν φταρι για αποβολες ενα απλα ανεβασμενο σακχαρο παρα για πιθανες επιπλοκες και αλλου ειδους προβληματα...Καλη επιτυχια σε ολες ευχομαι.Πραγματικα μακαρι να βρειτε τι εφταιξε και να το διορθωσετε.Εμεις δεν βρισκουμε τιποτα...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είμαι στα πρόθυρα της κατάθλιψης. Δεύτερη παλλίνδρομη μέσα σε 5 μήνες. Και να φανταστείτε με την πρώτη έμεινα έγκυος και τις δυο φορές. Άλλαξα 3 γιατρούς αλλά δε νομίζω ότι θα τα πάω καλά με τον τελευταίο.

Μετά τα γνωστά περί ΤΥΧΑΙΟΥ και τη δεύτερη παλλινδρόμηση επισκέπτομαι κάποιον ειδικό στις καθ'έξιν και παλλίνδρομες.

Λόγω φοβου και πανικού για εξωμήτριο -δεν το έβλεπε γιατί ήταν μικρό- έφερα τη μητέρα μου μαζί για συμπαράσταση η οποία είναι γενικά αντίθετη με μία πιθανή εγκυμοσύνη -επειδή είμαι 24- και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι παρουσίασε στο γιατρό την ανάγκη μου για μωράκι σαν επιπολαιότητα και ανωριμότητα της ηλικίας.

Ο γιατρός αφού μου έκανε απόξεση, με έστειλε σπίτι και κανονίσαμε να με δει σε 2 μήνες -αρχές Νοέμβρη- για να "με ξεσκονίσει" με εξετάσεις.

Έχω λίγο αίμα και πολύ κακή ψυχολογία μιας και το θέλαμε πολύ με τον άντρα μου το μωράκι. Οι δε εξετάσεις που διαβάζω ότι χρειάζονται -μιας και ο γιατρός δεν με ενημέρωσε- μου φαίνονται βουνό!

 

Ερωτήσεις:

1. Εαν το πρόβλημα προέρχεται από τον άντρα μου (απόπτωση DNA, φθαρμένο γενετικό υλικό κτλ) γιατί να μην ξεκινήσει από τώρα κάποιες εξετάσεις ώστε να το εντοπίσουμε και να ακολουθήσει και αντίστοιχες θεραπείες; Σε τι ωφελεί να περιμένει 2 μήνες αυτός;

Ο γιατρός προφανώς δε θέλει να τον ενοχλήσω πριν το δίμηνο αλλά ξέρετε αν αυτές τις εξετάσεις μπορεί να τις συνταγογραφήσει άλλης ειδικότητας γιατρός; -ανδρολόγος, ανοσολόγος;-

2. Σε σας που τις κάνατε πρόσφατα -αυτές που αφορούν στη γυναίκα, όπως θρομβοφιλία, θυρεοειδή, ΝΚ, αντιπατρικά- σας πήραν καιρό τα αποτελέσματα; Και αν τις κάνατε με βιβλιάριο, μπορείτε να μου πείτε ένα κόστος κατά προσέγγιση ώστε να κανονίσουμε τις οικονομίες μας; Γιατί τον βλέπω αγριεμένο με το οικονομικό και με βλέπω να με εξετάζει μέχρι και για προστάτη! :confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημερα Βικυ...

Λοιπον.. Μεσα σε 6 μηνες ειχα 2 αποβολες και εγω μια στην 11η βδομαδα.. και μια στην 5η βδομαδα..!!

Λοιπον.. θα σου πω εγω τι εκανα.. μου ειχε πει η γιατρος μου για την θρομβοφιλια... Οποτε πηγα και εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο, σε τμημα για καθ εξοχιν αποβολες, εξετασεις για θρομβοφιλια, αντικαρδιολιπινες και κατι αλλες που δεν θυμαμε πως τις λενε.. δεν πληρωσα τιποτα..!!

τα αποτελεσματα εκανα ενα μηνα να βγουν.. παραλληλα εκανα, τεστ παπ, κολπικα, γενικες και ορμονολογικες εξετασεις...!!

μου βρεθηκε λοιπον οτι εχω Θρομβοφιλια σε κανονικη μορφη αλλα εχω και αιμοραγικη ταση.. επισης στις ορμονολογικες εξετασεις μου βρεθηκε οτι εχω ενα θεμα με τα επινεφριδια , το οποιο ευθηνετε ειτε για υπογονημοτητα, ειτε για αποβολες μαζι με την θρομβοφιλια..!! επρεπε να κανω και κατι αλλες.. αλλα δεν προλαβα.. γιατι μολις πηρα τα αποτελεσματα της θρομβοφιλιας, ειμαθα οτι ημουν και εγκυος..!!!

 

ολες οι εξετασεις που εκανα εκτος τις θρομβοφιλιας.. πληρωσα μονο την συμμετοχη...!!!

επισης λογο ιστορικου επρεπε να κανω και καμπυλη ζακχαρου... αλλα δεν την καναμε... !!!

 

τι θελω να σου πω... εμενα η γιατρος μου μου ειχε πει μονο για την θρομβοφιλια μας... τα υπολοιπα τα ζητησα μονη μου...

γενικα μην ξεχναμε οτι οσο καλος να ειναι και ο γιατρος μας.. δεν βλεπει μονο εμας να μας εχει ενοια του... βλεπει αλλες 50 γυναικες με τα ιδια προβληματα..!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...