Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

newbie G θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι ολα ειναι σχετικα και οτι αλλαζουν απο γιατρο σε γιατρο..παρολο που ο δικος μου ο γιατρος μου εδωσε αμεσως το οκ νιωθω μια φοβια για την επομενη εγυμοσυνη μηπως συμβει παλι το ιδιο.θελω να ειμαι αισιοδοξη και να πιστευω οτι δεν μπορει να ειμαι τοσο ατυχη και να μου ξανα συμβει. μακαρι για ολες το 2011 να ειναι μια χρονια με μεγαλες κοιλιτσες....αντε να φυγει το γρουσουζικο το 2010 μπας και δουμε ασπρη μερα. :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δυστηχως ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και δεν περιμενα οτι θα ειχε τετοια εκβαση.δεν ειχα καν ακουσει για τον ορο παλινδρομη κυηση και οταν πηγα στον γιατρο μου και μου το ανεφερε τραλαθηκα. δεν ηξερα πως να αντιδρασω.εσυ εχεις αλλα παιδακια;μετα την αποξεση ξανα πηγες στον γιατρο σού;αν ναι τι σου ειπε;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΠΙΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?:P

 

 

 

ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΥΞΑΝΟΜΑΣΤΕ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ ΣΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΥΞΑΝΟΜΑΣΤΕ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ ΣΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ.

 

Καλησπέρα! Πολύ λυπάμαι για ότι περνάτε. Σας καταλαβαίνω, μιας κι εγώ πέρασα τα ίδια το Μάρτιο του 2009. Ήμουν 8 εβδομάδων, η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχα κι εγώ παλίνδρομη. Ο γιατρός μου τότε μου είχε πει να περιμένω 2 κύκλους και μετά να ξαναπροσπαθήσω. Τώρα είμαι 9 μηνών έγκυος, στις μέρες μου. Μην υπολογίσετε ότι άργησα να ξαναμείνω έγκυος. Είχα άλλα οικογενειακά (έχασα τον μπαμπά μου), γι' αυτό και καθυστερήσαμε.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι να το ξεπεράσετε γρήγορα, να μην απογοητεύεστε και να το δείτε ξανά χαλαρά, απολαμβάνοντάς το ;) Έτσι κάναμε κι εμείς και σε ένα ταξιδάκι, τσουπ, το πιάσαμε το μωρό.

 

Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πολύ λυπάμαι για ότι περνάτε. Σας καταλαβαίνω, μιας κι εγώ πέρασα τα ίδια το Μάρτιο του 2009. Ήμουν 8 εβδομάδων, η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχα κι εγώ παλίνδρομη. Ο γιατρός μου τότε μου είχε πει να περιμένω 2 κύκλους και μετά να ξαναπροσπαθήσω. Τώρα είμαι 9 μηνών έγκυος, στις μέρες μου. Μην υπολογίσετε ότι άργησα να ξαναμείνω έγκυος. Είχα άλλα οικογενειακά (έχασα τον μπαμπά μου), γι' αυτό και καθυστερήσαμε.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι να το ξεπεράσετε γρήγορα, να μην απογοητεύεστε και να το δείτε ξανά χαλαρά, απολαμβάνοντάς το ;) Έτσι κάναμε κι εμείς και σε ένα ταξιδάκι, τσουπ, το πιάσαμε το μωρό.

 

Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες σας!

 

 

 

 

marianthip σε εταριστω παρα πολυ για την ανταποκριση σου..σου ευχομαι με το καλο, ολα καλα να σου πανε και με ενα πονο.

εχεις αγορακι ή κοριτσακι;;αντε αυτα ειναι καλα νεα, να χαιρομαστε και εμεις και να περνουμε θαρρος γιατι που θα παει θα τα πιασουμε και εμεις τα μπεμπακια μας...

Link to comment
Share on other sites

afrod.δεν πηγα να με δει ο γιατροσ μου.εγω δεω θα προσπαθησω ν μεινω εγκυοσ εχω ειδη 3 κοριτσακια το τεταρτο δ το ειχαμε προγραματιση αλλα το θελαμε πολυ κ ετσι λεω ν περαση λιγο ο καιροσ γιατι ακομα δ τ εχω ξεπεραση.εσενα τ σου ειπε ο γιατροσ?

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και δεν περιμενα οτι θα ειχε τετοια εκβαση.δεν ειχα καν ακουσει για τον ορο παλινδρομη κυηση και οταν πηγα στον γιατρο μου και μου το ανεφερε τραλαθηκα. δεν ηξερα πως να αντιδρασω.εσυ εχεις αλλα παιδακια;μετα την αποξεση ξανα πηγες στον γιατρο σού;αν ναι τι σου ειπε;

αfrodithko Εχω 3 κοριτσακια το 4ο δτο ειχαμε προγραμμτιση αλλα το θελαμε αλλα δυστυχοσ..προσ το παρον δεν τ εχω ξεπεραση κ φοβαμαι ν αναμεινω εγκυοσ.επειδη τ 3ο κοριτσακι μου ειναι 9 μηνων εαν κανω αλλο σιγουρα θα πρεπει να περασουν 2 χρονια μου τ ειπε κ ο γιατροσ γιατι τ 2ο κ το 3ο τα εκανα πολυ κοντα οπωσ κ τωρα με τ παλινδρομυση εμεινα 7 μηνεσ αφου γεννησα το3ο,και μου ειπε ο γιατροσ οτι πρεπει ν ξεκουραστει το σωμα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Πολύ λυπάμαι για ότι περνάτε. Σας καταλαβαίνω, μιας κι εγώ πέρασα τα ίδια το Μάρτιο του 2009. Ήμουν 8 εβδομάδων, η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχα κι εγώ παλίνδρομη. Ο γιατρός μου τότε μου είχε πει να περιμένω 2 κύκλους και μετά να ξαναπροσπαθήσω. Τώρα είμαι 9 μηνών έγκυος, στις μέρες μου. Μην υπολογίσετε ότι άργησα να ξαναμείνω έγκυος. Είχα άλλα οικογενειακά (έχασα τον μπαμπά μου), γι' αυτό και καθυστερήσαμε.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι να το ξεπεράσετε γρήγορα, να μην απογοητεύεστε και να το δείτε ξανά χαλαρά, απολαμβάνοντάς το ;) Έτσι κάναμε κι εμείς και σε ένα ταξιδάκι, τσουπ, το πιάσαμε το μωρό.

 

Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες σας!

marianthip σου ευχομαι να εχεισ μια ευκολη γεννα εγω γεννησα και τ 3 μεφυσιολογικο τοκετο.ειναι μια τελια εμπειρια κοιταξε να την απολαυσεισ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ΒΙΑΝΠΑΔΗ. ο γιατροσ μου μου ειπε οτι και απο την επόμενη κιόλας περίοδο (που μου ήρθε χθες) μπορώ και πάλι να προσπαθήσω. το πρώτο μας το πιάσαμε με τον πρώτο μήνα προσπαθειών. τωρα όμως αποφασίσαμε να μην οργανώσουμε κατι. αν ειναι να ερθει ας ερθει. θα ειναι καλοδεχούμενο. απλα δεν θα παμε με βάση γονιμες μέρες και τέτοια. ελεύθερα και οτι γινει.

Link to comment
Share on other sites

afrod.δεν πηγα να με δει ο γιατροσ μου.εγω δεω θα προσπαθησω ν μεινω εγκυοσ εχω ειδη 3 κοριτσακια το τεταρτο δ το ειχαμε προγραματιση αλλα το θελαμε πολυ κ ετσι λεω ν περαση λιγο ο καιροσ γιατι ακομα δ τ εχω ξεπεραση.εσενα τ σου ειπε ο γιατροσ?

 

 

να σου ζήσουν τα παιδάκια σου....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΗΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.ΚΑΙ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.[/QUOT

 

ΗΜΟΥΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ...

 

ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΣΟΥ..ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΜΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έκανα τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και μου βρέθηκε:

1. Αντιπυκτικό Λύκου 41 (μέγιστη φυσιολογική τιμή = 42)

2. Ετερόζυγη για τη μετάλλαξη C677T MTHFR

3. Ιστοσυμβατότητα (αντιπατρικά) 19% με τιμές αναφοράς:

 

<20% ΑΡΝΗΤΙΚΟ - Συνιστάται ανοσολογική ευασθητοποίηση

20-30% ΟΡΙΑΚΑ ΘΕΤΙΚΟ (Συνιστάται επανέλεγχος)

>30% ΘΕΤΙΚΟ

 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτοί οι παράγοντες μπορούν να είναι αιτίες αποβολής και μου συνέστησε:

1. Να κλείσω ραντεβού στο ΜΗΤΕΡΑ για να κάνω το εμβόλιο των λεμφοκυττάρων από το αίμα του άντρα μου για τα αντιπατρικά πριν κάνουμε προσπάθεια για άλλο παιδι (ο γυναικολόγος μου πριν κάνω τις εξετάσεις μου είχε πει ότι δεν πιστεύει στα αντιπατρικά ο ίδιος, ωστόσο μου είπε τώρα να κάνω εμβόλιο !!!!!).

2. Να δω κάποιον αιμοτολόγο που θα μου πει αν πρέπει να ακολούθήσω κάποια αντιπηκτική αγωγή, όταν θα ξαναμείνω έγγυος.

 

Εγώ όντως έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα, αλλά αφού έψαξα λίγο το θέμα, αποφάσισα:

1. Να ακυρώσω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά και να μην το κάνω καθόλου, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει κάποια σοβαρή επιστημονική βάση.

2. Να στείλω τις εξετάσεις μου με φάξ τη Δευτέρα να τις δει ο αιματολόγος (του είπα τις τιμές από το τηλ. και δεν θεωρεί ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, επίσης μου είπε να ΜΗΝ κάνω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά) και να κλείσουμε ραντεβού και αν χρειαστεί να κάνω κάτι παραπανω σε αυτόν τον τομέα θα το κάνω, γιατί το θεωρώ πιο σοβαρό, αλλά και πάλι ψάχνοντας το.

3. Να κάνω και τις εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος για προγεστερόνη κλπ. στις οποίες ο γυναικολόγος δεν δίνει και τόσο σημασία, αν και του είχα πει ότι και η μητέρα μου είχε χαμηλές ορμόνες και δύο συνεχόμενες αποβολές και το ανακάλυψε αφού έκανε εξετάσεις και πήρε αγωγή και μετά έκανε 3 παιδιά..

 

Και τέλος και κάτι ευχάριστο, επιτέλους:

ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΉΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ!!!!!!! YESSSS!!!!!

 

Υ.Γ. Περιμένω τα σχόλια σας, τις συμβουλές, τις γνώμες σας....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έκανα τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και μου βρέθηκε:

1. Αντιπυκτικό Λύκου 41 (μέγιστη φυσιολογική τιμή = 42)

2. Ετερόζυγη για τη μετάλλαξη C677T MTHFR

3. Ιστοσυμβατότητα (αντιπατρικά) 19% με τιμές αναφοράς:

 

<20% ΑΡΝΗΤΙΚΟ - Συνιστάται ανοσολογική ευασθητοποίηση

20-30% ΟΡΙΑΚΑ ΘΕΤΙΚΟ (Συνιστάται επανέλεγχος)

>30% ΘΕΤΙΚΟ

 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτοί οι παράγοντες μπορούν να είναι αιτίες αποβολής και μου συνέστησε:

1. Να κλείσω ραντεβού στο ΜΗΤΕΡΑ για να κάνω το εμβόλιο των λεμφοκυττάρων από το αίμα του άντρα μου για τα αντιπατρικά πριν κάνουμε προσπάθεια για άλλο παιδι (ο γυναικολόγος μου πριν κάνω τις εξετάσεις μου είχε πει ότι δεν πιστεύει στα αντιπατρικά ο ίδιος, ωστόσο μου είπε τώρα να κάνω εμβόλιο !!!!!).

2. Να δω κάποιον αιμοτολόγο που θα μου πει αν πρέπει να ακολούθήσω κάποια αντιπηκτική αγωγή, όταν θα ξαναμείνω έγγυος.

 

Εγώ όντως έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα, αλλά αφού έψαξα λίγο το θέμα, αποφάσισα:

1. Να ακυρώσω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά και να μην το κάνω καθόλου, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει κάποια σοβαρή επιστημονική βάση.

2. Να στείλω τις εξετάσεις μου με φάξ τη Δευτέρα να τις δει ο αιματολόγος (του είπα τις τιμές από το τηλ. και δεν θεωρεί ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, επίσης μου είπε να ΜΗΝ κάνω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά) και να κλείσουμε ραντεβού και αν χρειαστεί να κάνω κάτι παραπανω σε αυτόν τον τομέα θα το κάνω, γιατί το θεωρώ πιο σοβαρό, αλλά και πάλι ψάχνοντας το.

3. Να κάνω και τις εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος για προγεστερόνη κλπ. στις οποίες ο γυναικολόγος δεν δίνει και τόσο σημασία, αν και του είχα πει ότι και η μητέρα μου είχε χαμηλές ορμόνες και δύο συνεχόμενες αποβολές και το ανακάλυψε αφού έκανε εξετάσεις και πήρε αγωγή και μετά έκανε 3 παιδιά..

 

Και τέλος και κάτι ευχάριστο, επιτέλους:

ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΉΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ!!!!!!! YESSSS!!!!!

 

Υ.Γ. Περιμένω τα σχόλια σας, τις συμβουλές, τις γνώμες σας....:)

 

Nα σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τίποτα και ούτε ξέρω να σου πω τι είναι το σωστό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πάρεις τη σωστή απόφαση. Την Τρίτη θα πάρω κι εγώ τα αποτελέσματα από την δική μου εξέταση να δω τι θα μου πει και ο γιατρός και θα τα συγκρίνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έκανα τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και μου βρέθηκε:

1. Αντιπυκτικό Λύκου 41 (μέγιστη φυσιολογική τιμή = 42)

2. Ετερόζυγη για τη μετάλλαξη C677T MTHFR

3. Ιστοσυμβατότητα (αντιπατρικά) 19% με τιμές αναφοράς:

 

<20% ΑΡΝΗΤΙΚΟ - Συνιστάται ανοσολογική ευασθητοποίηση

20-30% ΟΡΙΑΚΑ ΘΕΤΙΚΟ (Συνιστάται επανέλεγχος)

>30% ΘΕΤΙΚΟ

 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτοί οι παράγοντες μπορούν να είναι αιτίες αποβολής και μου συνέστησε:

1. Να κλείσω ραντεβού στο ΜΗΤΕΡΑ για να κάνω το εμβόλιο των λεμφοκυττάρων από το αίμα του άντρα μου για τα αντιπατρικά πριν κάνουμε προσπάθεια για άλλο παιδι (ο γυναικολόγος μου πριν κάνω τις εξετάσεις μου είχε πει ότι δεν πιστεύει στα αντιπατρικά ο ίδιος, ωστόσο μου είπε τώρα να κάνω εμβόλιο !!!!!).

2. Να δω κάποιον αιμοτολόγο που θα μου πει αν πρέπει να ακολούθήσω κάποια αντιπηκτική αγωγή, όταν θα ξαναμείνω έγγυος.

 

Εγώ όντως έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα, αλλά αφού έψαξα λίγο το θέμα, αποφάσισα:

1. Να ακυρώσω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά και να μην το κάνω καθόλου, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει κάποια σοβαρή επιστημονική βάση.

2. Να στείλω τις εξετάσεις μου με φάξ τη Δευτέρα να τις δει ο αιματολόγος (του είπα τις τιμές από το τηλ. και δεν θεωρεί ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, επίσης μου είπε να ΜΗΝ κάνω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά) και να κλείσουμε ραντεβού και αν χρειαστεί να κάνω κάτι παραπανω σε αυτόν τον τομέα θα το κάνω, γιατί το θεωρώ πιο σοβαρό, αλλά και πάλι ψάχνοντας το.

3. Να κάνω και τις εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος για προγεστερόνη κλπ. στις οποίες ο γυναικολόγος δεν δίνει και τόσο σημασία, αν και του είχα πει ότι και η μητέρα μου είχε χαμηλές ορμόνες και δύο συνεχόμενες αποβολές και το ανακάλυψε αφού έκανε εξετάσεις και πήρε αγωγή και μετά έκανε 3 παιδιά..

 

Και τέλος και κάτι ευχάριστο, επιτέλους:

ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΉΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ!!!!!!! YESSSS!!!!!

 

Υ.Γ. Περιμένω τα σχόλια σας, τις συμβουλές, τις γνώμες σας....:)

 

Τα αντιπατρικά είναι μια μπερδεμενη κι αμφιλεγόμενη ιστορία, οπότε εσύ αποφασίζεις εάν θελεις να κάνεις τη θεραπεία. Όσον αφορά τη θρομβοφιλια, καλά κάνεις να στιλεις τις εξετασεις στον αιματολόγο, αυτός είναι ο υπεύθυνος. Η δικιά μου αιματολόγος είδε τις εξετάσεις και μου είπε να ξαναπάω όταν μείνω εγκυος για να με παρακαλουθεί τοτε - λογικό. Επίσης, εάν το ένστικτό σου σου λεει να κάνεις μια εξεταση, να την κάνεις! Δείξε τα αποτελεσματα στον ενδοκρινολόγο σου αλλά και στο γυναικολόγο σου. Κι αν κάποιος γιατρός σου δε σε καλύπτει, απλά τον αλλάζεις...

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τίποτα και ούτε ξέρω να σου πω τι είναι το σωστό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πάρεις τη σωστή απόφαση. Την Τρίτη θα πάρω κι εγώ τα αποτελέσματα από την δική μου εξέταση να δω τι θα μου πει και ο γιατρός και θα τα συγκρίνουμε...

 

 

Σε ευχαριστώ και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!!! (σαν να γράφουμε πανελλήνιες ένα πράγμα! χαχαχαχαχα) :))))

Link to comment
Share on other sites

Τα αντιπατρικά είναι μια μπερδεμενη κι αμφιλεγόμενη ιστορία, οπότε εσύ αποφασίζεις εάν θελεις να κάνεις τη θεραπεία. Όσον αφορά τη θρομβοφιλια, καλά κάνεις να στιλεις τις εξετασεις στον αιματολόγο, αυτός είναι ο υπεύθυνος. Η δικιά μου αιματολόγος είδε τις εξετάσεις και μου είπε να ξαναπάω όταν μείνω εγκυος για να με παρακαλουθεί τοτε - λογικό. Επίσης, εάν το ένστικτό σου σου λεει να κάνεις μια εξεταση, να την κάνεις! Δείξε τα αποτελεσματα στον ενδοκρινολόγο σου αλλά και στο γυναικολόγο σου. Κι αν κάποιος γιατρός σου δε σε καλύπτει, απλά τον αλλάζεις...

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

 

Σε ευχαριστώ πολύ, καλή μου! Και σε σένα εύχομαι το καλύτερο!!!:)

Link to comment
Share on other sites

oνειροπαγιδα καλημερα.πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι αυτο που αποφασισες δηλ το ραντεβου στον αιματολογο .εκανα κι εγω τις ανοσολογικες και το μονο που μου βρηκαν ηταν τα αντιπατρικα(15%).ολα τα αλλα ηταν μια χαρα.θα καταφυγω στα αντιπατρικα γνωριζωντας οτι ισως και να μην μου προσφερουν τπτ.αλλα δεν εχω απο που αλλου να πιαστω.αρχες δεκεμβρη περιμενω τηλεφωνημα για να κανω το εμβολιο.οποτε πιστευω πως σε κανα-δυο μηνες θα εχω νεοτερα.

σου ευχομαι οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έκανα τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και μου βρέθηκε:

1. Αντιπυκτικό Λύκου 41 (μέγιστη φυσιολογική τιμή = 42)

2. Ετερόζυγη για τη μετάλλαξη C677T MTHFR

3. Ιστοσυμβατότητα (αντιπατρικά) 19% με τιμές αναφοράς:

 

<20% ΑΡΝΗΤΙΚΟ - Συνιστάται ανοσολογική ευασθητοποίηση

20-30% ΟΡΙΑΚΑ ΘΕΤΙΚΟ (Συνιστάται επανέλεγχος)

>30% ΘΕΤΙΚΟ

 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτοί οι παράγοντες μπορούν να είναι αιτίες αποβολής και μου συνέστησε:

1. Να κλείσω ραντεβού στο ΜΗΤΕΡΑ για να κάνω το εμβόλιο των λεμφοκυττάρων από το αίμα του άντρα μου για τα αντιπατρικά πριν κάνουμε προσπάθεια για άλλο παιδι (ο γυναικολόγος μου πριν κάνω τις εξετάσεις μου είχε πει ότι δεν πιστεύει στα αντιπατρικά ο ίδιος, ωστόσο μου είπε τώρα να κάνω εμβόλιο !!!!!).

2. Να δω κάποιον αιμοτολόγο που θα μου πει αν πρέπει να ακολούθήσω κάποια αντιπηκτική αγωγή, όταν θα ξαναμείνω έγγυος.

 

Εγώ όντως έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα, αλλά αφού έψαξα λίγο το θέμα, αποφάσισα:

1. Να ακυρώσω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά και να μην το κάνω καθόλου, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει κάποια σοβαρή επιστημονική βάση.

2. Να στείλω τις εξετάσεις μου με φάξ τη Δευτέρα να τις δει ο αιματολόγος (του είπα τις τιμές από το τηλ. και δεν θεωρεί ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, επίσης μου είπε να ΜΗΝ κάνω το εμβόλιο για τα αντιπατρικά) και να κλείσουμε ραντεβού και αν χρειαστεί να κάνω κάτι παραπανω σε αυτόν τον τομέα θα το κάνω, γιατί το θεωρώ πιο σοβαρό, αλλά και πάλι ψάχνοντας το.

3. Να κάνω και τις εξετάσεις που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος για προγεστερόνη κλπ. στις οποίες ο γυναικολόγος δεν δίνει και τόσο σημασία, αν και του είχα πει ότι και η μητέρα μου είχε χαμηλές ορμόνες και δύο συνεχόμενες αποβολές και το ανακάλυψε αφού έκανε εξετάσεις και πήρε αγωγή και μετά έκανε 3 παιδιά..

 

Και τέλος και κάτι ευχάριστο, επιτέλους:

ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΉΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ!!!!!!! YESSSS!!!!!

 

Υ.Γ. Περιμένω τα σχόλια σας, τις συμβουλές, τις γνώμες σας....:)

geia soy oneiropagida.kai eixa palidromes 2!h mia sthn 12 vdomada k h allh sthn 8.anevika ahina [eimai apo xania] ekana ena karo eksetaseis.moy vrikan throvofilia kai antipatrika.pernw salospir 100mg gia thn throvofilia,ekana 4 emvolia gia ta antipatrika!teliwnei to eksamhno poy exw perithorio [ipotithete]gia ta antipatrika na mhnw eguos kai akoma tipota!mathenw apo mia kopela apo dwmesa [as einai kala!]oti o giatros poy phga sthn athina einai ...na mh pw...mono gia ta fraga!kai pistepseme exw xalasei parapola euro!ayto poy thelw na pw einai mhn kalhseis sta antipatrika [kane to evolio gia na mhn les argotera kian....]alla psaksoy gia zaxaro khushs.einai poli symantiko!egw twra thn allh vdomada tha kanw ena karo eksetaseis pali apo thn diavitologo moy twra omws kai kamphlh zaxaroy.den tha ksanasxolifw me ta antipaktrika nomizw pote.thelw toso poli na kanw ena paidaki!vlepeis den exw kanena.pistevw oti oles mas tha ta kataferoyme!ftanei na to pistepsoyme koritsaki moy!pisth kai aisiodoksia!efxomai na exeis wraia nea poli syntoma:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.εγω 3 νοεμβριου εκανα αποξεση για ανεβρυηκη κυηση.την παρασκευη πηγα σε εναν γυναικολογο για υπερηχο και μου ειπε οτι εχω υπολλοιματα.μου εδωσε cyclacur kai duphaston.αν δεν καθαρισω με αυτα θα κανω παλι αποξεση.υπαρχει καμια που να της εχει τυχει? ευχαριστω

wiUgp2.png VntSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...