Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

renoyli τα εμβολια των αντιπατρικων τα εκανα μετα την δευτερη αποβολη, ειχα βρει αρνητικα αντιπατρικα και θρομβοφιλια. Εκανα λοιπον 3 εμβολια και μετα περιμενα 6 μηνες μεχρι να μεινω εγκυος, στον 6ο μηνα εμεινα εγκυος και εκανα αλλο ενα εμβολια γιατι ο γιατρος θεωρουσε οτι δεν με καλυπταν τα προηγουμενα (ειχαν ημερομηνια ληξης μαλλον), απο την αρχη της εγκυμοσυνης εκανα αντιπηκτικες ενεσεις για την θρομβοφιλια και το αγγελουδι μου παλινρομησε στην 10η εβδομαδα ενω ειχαμε ακουσει κανονικα καρδουλα. συγκλονισμενη πηρα τον γιατρο μου τηλ οπου το μονο πραγμα που μου επαναλαμβανε συνεχως ηταν ο τιμοκαταλογος των υπηρεσιων του αναλογα το νοσοκομειο που θα επελεγα. Εγω διαλεξα να παω στο Δημοσιο νοσοκομειο που δουλευε για να γλιτωσω χρηματα και να τα διαθεσω στον καρυοτυπο εμβρυου με την ελπιδα να βρω απαντησεις για το τι προκαλεσε την αποβολη. Ημουν πεταμενη στα χειρουργεια απο το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ που μπηκα χειρουργειο (δεν επελεξα το ιδιωτικο βλεπεις...), μονη μου στις αιθουσες οδυνων και τοκετου, ακουγα ολες τις κοπελες να κοιλοπονανε και μετα απο λιγο ακουγα το κλαμα των νεογεννητων μωρων τους! ο αντρας μου μονος του εξω, χωρις καμια ενημερωση, δεν ηξερε τι να κανει, δεν πιστευε οτι δεν με εχουν βαλει ακομη χειρουργειο πιστευε οτι κατι εχω παθει και δεν του του λενε. Με τον γιατρο εγινε μαχη για να στειλουμε το εμβρυο για καρυοτυπο, δεν ηθελε με τιποτα και μετα απο απιστευτη πιεση δικη μου, μου πηρε ενα δειγμα που μου ειπε οτι μαλλον δεν επαρκη. Απο εμβρυο 10 εβδομαδων ηταν τοσο δυσκολο να παρει δειγμα? Αλλα βεβαια γιατι να παρει δειγμα? γιατι να βρισκαμε τι πραγματικα ειχε το μωρο? πως θα μας ξαναεκανε τα κωλοεμβολια αν βρισκαμε το εμβρυο ειχε παραδειγμα χρωμοσωμικη ανωμαλια? πηγαμε το εμβρυο στο καλυτερο ιδιωτικο γενετικο εργαστηριο και πεταξαμε 500 ευρω για ολες τις εξετασεις και μετα απο ενα μηνα μας ενημερωσαν οτι το δειγμα ηταν δικο μου ενδομητριο και οχι το εμβρυο!!! εδωσα 500 ευρω για να μαθω οτι ημουν μια υγιεστατη γυναικα!!! μετα απο αυτη την φρικτη εμπειρία κρεμομουν απο τα χειλη του γιατρου μου για να μου δωσει μια εξηγηση για το τι συνεβει, το μονο που ακουσα ειναι καναμε οτι μπορουσαμε! δεν υπαρχει κατι αλλο που μπορει να προκαλει τις αποβολες, αποτελει τυχαιο γεγονος, θα ξανακανουμε την θεραπεια μας με τα εμβολια και ξαναπροσπαθειτε!!!!

 

Μετα και απο αυτην την απαντηση αποφασισα να απευθυνθω σε ξεχωριστες ειδικοτητες ιατρων, πηγα στο ανοσολογικο κεντρο του Ελενα και του Κρατικου της Νικαιας εκανα ολες τις ανοσολογικες εξετασεις και δεν ειχα τιποτα παθολογικο, εφριξαν που ειχα ασχοληθει με τα αντιπατρικα! Επειτα επισκευτηκα τον Ζουπα (κορυφαιος διαβητολογος) που αμεσως οχι μονο υποψιαστηκε το προβλημα αλλα ηταν σιγουρος οτι ειχα σακχαρο κυησης, μου ειπε οτι ολες οι γυναικες με εστω και μια παλινδρομη πρεπει να κανουν καμπυλη (συμφωνα με τις κατευθυντηριες οδηγιες της Αμερικανικης Διαβητολογικης Εταιρειας), εγω ειχα κανει 2 απο δικη μου πρωτοβουλια και δεν ειχε δωσει κανενας σημασια! Πηγα και στην Φοιφα (αιματολογος στο Ιασω) και μου ειπε οτι ηταν αμφιλεγομενο το θεμα της θρομβοφιλιας και οτι αφου επαιρνα αντιπηκτικη αγωγη ημουν οκ.

Αλλαξα λοιπον γυναικολογο πηγα στον Βλαχο στο Αρεταιειο, αυτος τουλαχιστον ηταν προθυμος να συνεργαστει με τις υπολοιπες ειδικοτητες γιατρων που με παρακολουθουσαν. Εμεινα εγκυος αμεσως αυτη τη φορα και απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης μου κανω εντιπηκτικες και εχω πολυ στενη παρακολουθηση απο τον διαβητολογο μου οπου απο πολυ νωρις με εβαλε να ξεκινησω ινσουλινη.

 

Απο μερα σε μερα περιμενω να γεννησω το θαυματακι μου χαρη σε αυτους τους 2 υπεροχους επιστημονες και ανθρωπους!

 

κοπέλα μου σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!!! μέσα απ την καρδιά μου! Διάβασα όλα όσα πέρασες και δεν έχω λόγια... είχα κι εγώ μία παλλίνδρομη πριν από ένα μήνα...την προηγούμενη βδομάδα μετά κόπων και βασσάνων έκανα κι εγώ εξέταση για θρομβοφυλία και αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

 

Πήγα στο γυναικολόγο τελικά και του είπα ότι τυχαίο ξε-τυχαίο, εγώ θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις για να νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου.

Μου έγραψε εξετάσεις:

1. Θρομβοφιλίας.

2. Έλεγχος αντιφωσφολιπιδαιμικού (ουφ! το έγραψα!) συνδρόμου.

3. Αντιπατρικά αντισώματα.

4. Θυρεοειδής.

 

 

Καρυότυπο συμφωνήσαμε και οι δύο ότι είναι τραβηγμένο να κάνω από την πρώτη φορά.

 

Εξετάσεις για ορμονολογικό έλεγχο, παρότι του είπα ότι έχω οικογενειακό ιστορικό από την μητέρα μου, δεν μου έγραψε. Μου είπε ότι δεν της υποστηρίζει, γιατί είναι αμφίβολο αν η θεραπεία βοηθάει στις αποβολές και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει και προβλήματα υγείας στο έμβρυο στην μετέπειτα ζωή του, μέχρι και προδιάθεση για καρκίνο!

 

Ωστόσο, εγώ θέλω να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα στις ορμόνες μου, οπότε πήρα μετά τον ενδοκρινολόγο που μου είχε γράψει προληπτικά Τ4 για το θυροειδή κατά την εγκυμοσύνη λόγω προδιάθεσης. Του εξήγησα και μου είπε ότι πρέπει να κάνω και κάποιο ορμονολογικό έλεγχο, να περάσω από δευτέρα να πάρω τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω από τη γραμματέα του.

 

Επιπλέον, θα κάνω και καλλιέργια κολπικού για μυκητες κλπ., επειδή είχα μύκητες και δεν πήρα αντιβίωση λόγω εγκυμοσύνης, εξετάσεις αίματος επειδή ε'ιχα αναιμία λόγω εγκυμοσύνης, εξετάσεις ούρων, γιατί πέρισυ είχα ουρολοίμωξη και με ταλαιπωρεί κατα καιρούς. Γενικό ψάξιμο δηλαδή, από την κορυφή μέχρι τα νύχια! Ούτε η γιαγιά μου, τόσες εξετάσεις.

 

Τις εξετάσεις θα τις κάνω μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Ρώτησα σε μικροβιολογικό και μου είπε ότι θα μου κοστίζουν γύρω στα 850 ευρώ αυτές που μου έγραψε ο γυναικολόγος (εγώ υπολογίζω γύρω στα 1000 μαζί με του ενδοκρινολόγου και την καλλιέργια κολπικού, αίματος και ούρων.) Από αυτά ζήτημα αν θα πάρω 300 πίσω από το ταμείο μου. Τα χρήματα δεν μου περισεύουν, το αντίθετο μάλιστα, και πλήρωσα και 500 για την απόξεση, αλλά για μένα τις θεωρώ απαραίτητες εξετάσεις.

 

Το αίμα, μετά την απόξεση, μου σταμάτησε στις 15 μέρες. Περιμένω να μου έρθει περίοδος το αργότερο 10 Νοεμβρίου (σε 30-40 μέρες μου είπε ο γιατρός) και μετά από 2 περιόδους, δηλαδή από Δεκέμβριο, θα ξεκινήσουμε να κάνουμε ελεύθερα έρωτα για παιδί. Παίρνω φυλλικό οξύ καθημερινά και Τ4 προληπτικά, γιατι έχω προδιάθεση γαι θυρεοειδή.

 

Αυτά κάνω... Τί άλλο μπορώ να κάνω ρε κορίτσια??? Πέστε μου σας παρακαλώ!!!! Ελάχιστα πράγματα τελικά μπορούμε να ελέγξουμε σ'αυτή τη ζωή.... Ό,τι και να κάνεις, δεν μπορείς να τα βάλεις με τη φύση. Και η φύση πολλές φορές είναι σκληρή και άδικη...Πολύ άδικη όμως.... Η ψυχολογία μου είναι κάπως χάλια. Στους έξω φαίνομαι καλά και δυνατή. Στη δουλειά είμαι ήρεμη και ευδιάθετη. Όταν όμως γυρνάω σπίτι και μένω μόνη μου, τότε τα σκέφτομαι όλα και στεναχωριέμαι, νευριάζω, κλαίω, δεν μπορώ να ηρεμήσω... Έχω μείνει με μία απορία... Ένα γιατί... Έκανα τα πάντα και με το παραπάνω όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, έκοψα το κάπνισμα μαχαίρι ένώ καπνίζω κανονικά περισσότερο από πακέτο τη μέρα. Περιμέναμε αυτό το παιδί πώς και πώς... Κάναμε σχέδια.... Είχαμε μόλις παντρευτει... Και 17 μέρες μετά το γάμο μας, μάθαμε ότι το παιδί δεν ζει...Ημουν πολύ ευτυχισμένη, τα είχα όλα και μετά ήρθε αυτό για να με προσγειώσει...

 

Και τώρα φοβάμαι, μην μου ξανασυβει όπως ξανασυνέβει και στη μητέρα μου τη δεύτερη φορά, φοβάμαι μην αργήσω να μείνω έγκυος, φοβαμαι ότι αν είμαι έγκυος θα είμαι με την αγωνία για 9 μήνες κάθε μέρα μήπως μου συμβει κάτι, φοβαμαι τους πόνους της γένας και φοβάμαι και την ευθύνη του να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο... Φοβάμαι τα πάντα... Δεν ξέρω τί έπαθα, αλλά τα βλέπω όλα μαύρα... Τις δύο τελευταίες μέρες είμαι καλύτερα, οπότε ελπίζω ότι με τον καιρό να μαλακώσει αυτή η απαισιοδοξία και θα ξαναβρώ τις δυνάμεις μου... Είμαι σίγουρη γι αυτό. Ειδικά όταν θα ξαναμείνω έγκυος.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά μου βγήκαν σαν χείμαρος από μέσα μου τα λόγια...

 

Λοιπόν, κοπελιά μου δεν ξέρω αν σε πρόλαβα. Καταρχήν πάρε ένα τηλ. στο Αρεταίειο να κλείσεις ένα ραντεβού εκεί και αφού ο γιατρός σου πάρει ιστορικό θα κάνεις όλες τις εξετάσεις με 700 το ανώτερο ΑΝ και εφόσον χρειάζεται!!! μπορεί να χρειάζεται να κάνεις μέχρι 400πχ. εμένα ο γιατρός μου έπαιρνε ιστορικό 1 ώρα! και καταλύξαμε ότι θα κάνω αυτές που κοστίζουν 655 τα οποία όμως με παραπεμπτικό από το ΙΚΑ θα πάρω πίσω το 80%!!!! η επίσκεψη είναι δωρεάν. Όσο για το χάπι που έπαιρνες για το θυροειδή τι να πώ! προληπτικά χάπι για θυροειδή?? παλι καλά που δεν σου έδωσε προληπτικά και ινσουλίνη! Ελπίζω να σε πρόλαβα έυχομαι τα καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

christy exw pathei sok kopela moy!den mporw na pistepsw ti perases koritsaki moy eksetias toy!sygnwmh poy se ekana na ksanathumhtheis,me vohtheises omws poli!tha dw ti giatroys exoyme edw sta xania[krhth] giati den moy einai eykolo na enevokatevenw athina pali.apo vdommada kiolas tha kleisw rantevoy!dhladh esy an katalava kala den eixes provlhma me ta antipatrika etsi?axrista ta emvolia poy ekanes e?tha trelathw!!nase panta gerh mesa apo thn kardia moy!me kalo na erthei to mwraki soy!!

δεν τα εχω ξεχασει ποτε, τα θυμαμαι και εκτιμω περισσοτερο το θαυμα που μεγαλωνει μεσα μου! Αν ειχα προβλημα με τα αντιπατρικα θα ειχα τωρα 1 χρονου παιδι! Αχρηστα και ηταν και επωδυνα παναθεμα τα!

 

christh tha hthela na moy sthleis se parakalw ta thlefwna kai tis dieuthinseis toy diavitologoy kai aimatologoy soy !!!

Διαβητολογος : Ζουπας Χρηστος, Διευθυντης Διαβητολογικου Κεντρου "Υγεια" τηλ. Υγεια 2106867456, τηλ ιατρειου 2107212829.

Η αιματολογος που πηγα μου ειπε οτι ημουν οκ κατα την 3η παλινδρομη με την αντιπηκτικη αγωγη που επαιρνα και επειδη ο γυναικολογος μου (εχει σπουδασει και δουλεψει στο Εξωτερικο) μου ειπε οτι στο εξωτερικο δεν μετρουν καθε τοσο "αντι Χα" κτλ και οτι ειναι Ελληνικο φαινομενο για να μας τα παιρνουν, το εψαξα στο νετ και ειδα οτι δεν μου λεει μπαρουφες (οποιος καει με τον χυλο φυσαει και το γιαουρτι) και δεν πηγα σε αιματολογο κατα την διαρκεια αυτης της εγκυμοσυνης μου. Επαιρνα clexane των 40 και salospir των 80 καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και θα συνεχισω με clexane μεχρι να σαραντισω τουλαχιστον!

 

κοπέλα μου σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!!! μέσα απ την καρδιά μου! Διάβασα όλα όσα πέρασες και δεν έχω λόγια... είχα κι εγώ μία παλλίνδρομη πριν από ένα μήνα...την προηγούμενη βδομάδα μετά κόπων και βασσάνων έκανα κι εγώ εξέταση για θρομβοφυλία και αναμένω...

τα αντιπατρικα δεν εχει διαγνωστικη αξια να τα κανεις με 1 παλινδρομη! Στοιχημα οτι θα ειναι αρνητικα! Μην χαθεις σε αχρηστες εξετασεις, πηγαινε σε ενα σωστο γιατρο να σε κατευθυνει.

Σε ευχαριστω για τις ευχες!!! Σου ευχομαι η επομενη εγκυμοσυνη να ειναι τελειομηνη!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΞΑΠΛΑ. ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ...................Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.......ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΝ ΕΧΩ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΔΝ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΕΝΗ.......ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΚΑΝΕΙΣ ΔΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.........Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΜΙΚΡΗ ΓΙΑ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ?

Α. ΧΟΡΙΑΚΗ 63

Β. ΧΟΡΡΙΑΚΗ 91

Γ. ΧΟΡΙΑΚΗ 220

Δ. ΑΙΜΑ

Ε. ΧΟΡΙΑΚΗ 377

ΤΙ ΛΕΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΡΕΙ?

koritsi moy mhn apogoiteyese!kserw periptwsh poy h kopela eixe aima mexri ton 4mhna.koyragio aisiodoksia kai pisth oti ola tha pane kala me to aggeloydi soy kai oti se merikoys mhnes tha to kratas sthn agalitsa soy!soy eyxomai na pane ola teleia!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, κοπελιά μου δεν ξέρω αν σε πρόλαβα. Καταρχήν πάρε ένα τηλ. στο Αρεταίειο να κλείσεις ένα ραντεβού εκεί και αφού ο γιατρός σου πάρει ιστορικό θα κάνεις όλες τις εξετάσεις με 700 το ανώτερο ΑΝ και εφόσον χρειάζεται!!! μπορεί να χρειάζεται να κάνεις μέχρι 400πχ. εμένα ο γιατρός μου έπαιρνε ιστορικό 1 ώρα! και καταλύξαμε ότι θα κάνω αυτές που κοστίζουν 655 τα οποία όμως με παραπεμπτικό από το ΙΚΑ θα πάρω πίσω το 80%!!!! η επίσκεψη είναι δωρεάν. Όσο για το χάπι που έπαιρνες για το θυροειδή τι να πώ! προληπτικά χάπι για θυροειδή?? παλι καλά που δεν σου έδωσε προληπτικά και ινσουλίνη! Ελπίζω να σε πρόλαβα έυχομαι τα καλύτερα!!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ, angelic! :P

Τις έκανα τις εξετάσεις. Αύριο θα πάω να πάρω τα αποτελέσματα και μετά θα τα δει ο γυναικολόγος μου. Μου κόστισαν 850 ευρω σε ιδιωτικό. Μένω εκτός Αθήνας και δεν μπορούσα να έρθω εκεί να τις κάνω. Δεν πειράζει, μακάρι να ήταν μόνο το οικονομικό κόστος το πρόβλημα και να μην μου είχε συμβεί αυτό που έγινε...Επιπλέον, θα κάνω τον άλλο μήνα και κάποιες εξετάσεις ορμονολογικές που μου έχει γράψει ο ενδοκρινολόγος μου να κάνω, για προγεστερόνη κλπ. Μου είπε να τις κάνω στην 3η - 5η μέρα του κύκλου. Εννοεί 3-5 μέρες από την πρώτη μέρα της περιόδου? Ο κύκλος ξεκινάει την 1η μέρα της περιόδου? Ξέρει καμία?

 

Η περίοδος μου ήρθε ευτυχώς κανονικότατα 31 μέρες μετά την απόξεση. Τόσο ήταν ο κύκλος μου και πριν την εγκυμοσύνη. Θα περιμένω να το ξανατσεκάρω και τον επόμενο μήνα. Συνεχίζω και παίρνω Τ4 για το θηροειδή (οι τιμές ήταν οριακες στον προγενητικό και είχα και αντισώματα) και φυλλικό οξύ κάθε μέρα. Πήρα και αντιβίωση για τους μύκητες που δεν μπορούσα να πάρω πριν λόγω εγκυμοσύνης. Οπότε θα είμαι 100% προετοιμασμένη για την επόμενη φορά. Πρακτικά, το πολύ σε κανένα μηνα από τώρα μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε, μετά την επόμενη περίοδο που θα είναι αρχές Δεκέμβρη. Έλα όμως που δεν ξέρω αν το θέλω πια.... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, αλλά έχω ξενερώσει κάπως...Νιώθω περίεργα, δεν ξέρω αν έχω την δύναμη να ξαναρχίσω από την αρχή. Είμαι απογοητευμένη, πληγωμένη, φοβισμένη, θυμωμένη, λυπημένη, μπερδεμένη και δεν ξέρω αν θέλω... Είναι από τα χειρότερα πράγματα που μου έχει συμβει και δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα.

 

Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να πάρω ένα ματάκι να φοράω (δεν ξέρω αν τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα). Εκτός από την παλίνδρομη, είχαμε και πολλές εντάσεις και τσακωμούς εκείνον τον καιρό με την οικογένεια του άντρα μου και νιώθω πολλή αρνητική ενέργεια πάνω μου. Είναι ανθρωποι, οι οποίοι ήθελαν να ανακατεύονται στη ζωή μας, γι αυτό και δεν είχαμε ποτέ στενές σχέσεις μαζί τους. Ακομη και ο άντρας μου δεν τους μιλάει πια. Με τη θεία του είχαμε τσακωθεί μία μέρα πριν πάω στο γιατρό και μου πει ότι το μωρό είναι νεκρό. Δεν λέω ότι φταίνε για την αποβολή μου, αλλά αρκεί να σας πω ότι κανείς από τους δικούς του, ειδικά η μητέρα του, δεν με πήρε ένα τηλέφωνο μετά από την αποβολή να μου πει "λυπάμαι, κορίτσι μου γι αυτό που σου συναίβει". Και αυτό για εμένα μέτρησε πολύ άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, angelic! :P

Τις έκανα τις εξετάσεις. Αύριο θα πάω να πάρω τα αποτελέσματα και μετά θα τα δει ο γυναικολόγος μου. Μου κόστισαν 850 ευρω σε ιδιωτικό. Μένω εκτός Αθήνας και δεν μπορούσα να έρθω εκεί να τις κάνω. Δεν πειράζει, μακάρι να ήταν μόνο το οικονομικό κόστος το πρόβλημα και να μην μου είχε συμβεί αυτό που έγινε...Επιπλέον, θα κάνω τον άλλο μήνα και κάποιες εξετάσεις ορμονολογικές που μου έχει γράψει ο ενδοκρινολόγος μου να κάνω, για προγεστερόνη κλπ. Μου είπε να τις κάνω στην 3η - 5η μέρα του κύκλου. Εννοεί 3-5 μέρες από την πρώτη μέρα της περιόδου? Ο κύκλος ξεκινάει την 1η μέρα της περιόδου? Ξέρει καμία?

 

Η περίοδος μου ήρθε ευτυχώς κανονικότατα 31 μέρες μετά την απόξεση. Τόσο ήταν ο κύκλος μου και πριν την εγκυμοσύνη. Θα περιμένω να το ξανατσεκάρω και τον επόμενο μήνα. Συνεχίζω και παίρνω Τ4 για το θηροειδή (οι τιμές ήταν οριακες στον προγενητικό και είχα και αντισώματα) και φυλλικό οξύ κάθε μέρα. Πήρα και αντιβίωση για τους μύκητες που δεν μπορούσα να πάρω πριν λόγω εγκυμοσύνης. Οπότε θα είμαι 100% προετοιμασμένη για την επόμενη φορά. Πρακτικά, το πολύ σε κανένα μηνα από τώρα μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε, μετά την επόμενη περίοδο που θα είναι αρχές Δεκέμβρη. Έλα όμως που δεν ξέρω αν το θέλω πια.... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, αλλά έχω ξενερώσει κάπως...Νιώθω περίεργα, δεν ξέρω αν έχω την δύναμη να ξαναρχίσω από την αρχή. Είμαι απογοητευμένη, πληγωμένη, φοβισμένη, θυμωμένη, λυπημένη, μπερδεμένη και δεν ξέρω αν θέλω... Είναι από τα χειρότερα πράγματα που μου έχει συμβει και δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα.

 

Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να πάρω ένα ματάκι να φοράω (δεν ξέρω αν τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα). Εκτός από την παλίνδρομη, είχαμε και πολλές εντάσεις και τσακωμούς εκείνον τον καιρό με την οικογένεια του άντρα μου και νιώθω πολλή αρνητική ενέργεια πάνω μου. Είναι ανθρωποι, οι οποίοι ήθελαν να ανακατεύονται στη ζωή μας, γι αυτό και δεν είχαμε ποτέ στενές σχέσεις μαζί τους. Ακομη και ο άντρας μου δεν τους μιλάει πια. Με τη θεία του είχαμε τσακωθεί μία μέρα πριν πάω στο γιατρό και μου πει ότι το μωρό είναι νεκρό. Δεν λέω ότι φταίνε για την αποβολή μου, αλλά αρκεί να σας πω ότι κανείς από τους δικούς του, ειδικά η μητέρα του, δεν με πήρε ένα τηλέφωνο μετά από την αποβολή να μου πει "λυπάμαι, κορίτσι μου γι αυτό που σου συναίβει". Και αυτό για εμένα μέτρησε πολύ άσχημα...

 

Καταρχήν προσπάθησε να ηρεμήσεις, είναι δύσκολο το ξέρω και ολες εδώ σε καταλαβαίνουμε...για τις εξετάσεις που σου είπε ο γιατρός οι μέρες του κύκλου ξεκινούν την ημέρα που ξεκινάει η περίοδος. π.χ αν σου είπε 3-5 μέρα κι εσύ αδιαθετήσεις 1η του μήνα θα περιμένεις 3-5 μέρες. Αν οι τιμές του θυροειδή σου ήταν οριακές τότε οκ για το Τ4. Απλά συνήθως επαναλαμβάνονται για σιγουριά. Ρώτησε τον ενδοκρινολόγο σου αν πρέπει να κάνεις και καμπύλη ζαχάρου. Αναμένω κι εγώ αποτελέσματα για τη θρομβοφυλία 30/11...Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, είναι νωρίς ακόμα αλλά θα το ξεπεράσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν προσπάθησε να ηρεμήσεις, είναι δύσκολο το ξέρω και ολες εδώ σε καταλαβαίνουμε...για τις εξετάσεις που σου είπε ο γιατρός οι μέρες του κύκλου ξεκινούν την ημέρα που ξεκινάει η περίοδος. π.χ αν σου είπε 3-5 μέρα κι εσύ αδιαθετήσεις 1η του μήνα θα περιμένεις 3-5 μέρες. Αν οι τιμές του θυροειδή σου ήταν οριακές τότε οκ για το Τ4. Απλά συνήθως επαναλαμβάνονται για σιγουριά. Ρώτησε τον ενδοκρινολόγο σου αν πρέπει να κάνεις και καμπύλη ζαχάρου. Αναμένω κι εγώ αποτελέσματα για τη θρομβοφυλία 30/11...Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, είναι νωρίς ακόμα αλλά θα το ξεπεράσεις!

 

Νόμιζα ότι την καμπύλη ζακχάρου την κάνουν μετά από το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Στον προγεννητικό έκανα εξετάσεις και μέσα σε αυτές υπήρχε και μία τιμή για το ζάκχαρο που ήταν ΟΚ. Δεν έκανα όμως την καμπύλη. Λογικά, θα μου έλεγε να την κάνω μετά από το δεύτερο ραντεβού και αφού είχα κλείσει τις 12 εβδομάδες. Πάντως, στην οικογένεια κανείς δεν έχει ζάκχαρο ή διαβήτη, ούτε και η μητέρα μου εμφάνισε σε καμία της εγκυμοσύνη. Είναι σημαντική εξέταση? Πιστεύεις ότι πρέπει να την κάνω? Είναι δυνατόν να έφταιγε κάτι τέτοιο για την παλίνδρομη?

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου και όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι την καμπύλη ζακχάρου την κάνουν μετά από το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Στον προγεννητικό έκανα εξετάσεις και μέσα σε αυτές υπήρχε και μία τιμή για το ζάκχαρο που ήταν ΟΚ. Δεν έκανα όμως την καμπύλη. Λογικά, θα μου έλεγε να την κάνω μετά από το δεύτερο ραντεβού και αφού είχα κλείσει τις 12 εβδομάδες. Πάντως, στην οικογένεια κανείς δεν έχει ζάκχαρο ή διαβήτη, ούτε και η μητέρα μου εμφάνισε σε καμία της εγκυμοσύνη. Είναι σημαντική εξέταση? Πιστεύεις ότι πρέπει να την κάνω? Είναι δυνατόν να έφταιγε κάτι τέτοιο για την παλίνδρομη?

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου και όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα!!! :P

Η τυχαια τιμη του σακχαρου νηστειας δεν εχει καμια απολυτος διαγνωστικη αξια. Συμφωνα με την Αμερικανικη Διαβητολογικη Εταιρεια καθε κοπελα με 1 παλινδρομη αποβολη πρεπει να κανει καμπυλη σακχαρου! Εαν δεν την κανεις πριν μεινεις εγκυος, φροντισε να την κανεις μολις μαθεις οτι εισαι εγκυος. Το σακχαρο κυησης προκαλει αποβολες πρωτου τριμηνου και οχι μονο, οποτε εμεις με το ηδη βεβερημενο ιστορικο πρεπει να κανουμε πιο νωρις την καμπυλη απο τις υπολοιπες κοπελες. Εγω αν περιμενα να κανω την καμπυλη στον 5ο μηνα θα ειχα χασει και 4ο εμβρυο! Αν θες διαβασε καποιες σελιδες πιο πισω την ιστορια μου, ειχα 3 παλινδρομες που τελικα οφειλονταν στο σακχαρο κυησης! Ουτε εγω εχω κανεναν στην οικογενεια με σακχαρο!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

christy28, υπάρχει περίπτωση η καμπύλη ζαχάρου στην αρχη της εγκυμοσυνης να προκαλέσει ππρόβλημα στο έμβρυο? Γιατί οι γιατροί τη συστήνουν στον 4ο-5ο μήνα και όχι νωρίτερα?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ιδιο προβλημα που μπορει να σου προκαλεσει ενα γλυκο ή ενα πληρες γευμα. Στην καμπυλη σου δινουν ζαχαρονερο και πινεις και η διαφορα της με την απλη μετρηση ειναι οτι στην απλη μετρουν μονο το σακχαρο νηστειας ενω στην καμπυλη μετρουν το σακχαρο νηστειας, πινεις το ζαχαρονερο και μετα ξαναμετρουν 1 και 2 ωρες μετα για να δουν πως μεταβολιζεις την γλυκοζη. Τα φυσιολογικα ορια του σακχαρου ειναι διαφορετικα στους ενηλικες και στις εγκυες.

 

Νομιζω οτι το εχω ξαναβαλει αυτο το αρθρο που λεει ποιες εγκυες πρεπει να κανουμε καμπυλη. Οι γυναικολογοι δυστυχως δεν ειναι ενημερωμενοι επι του θεματος...

 

Σας παραθετω το συγκεκριμενο αποσπασμα για να μην σας κουραζω :

Σήμερα είναι γνωστό, ότι η εγκυμοσύνη αποτελεί ένα σοβαρό υπεργλυκαιμικό παράγοντα, ο οποίος δυστυχώς δεν λαμβάνεται σοβαρά υπʼ όψιν με αποτέλεσμα πολλές γυναίκες, που εμφανίζουν ΔΙΑΒΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, να χάνουν αδικαιολόγητα τα παιδιά τους εξαιτίας του διαβήτου, χωρίς καν να το γνωρίζουν ή να το υποψιάζονται.

 

Γιʼ αυτό πρόσφατα έχει καθιερωθεί, όλες οι έγκυες μητέρες να υποβάλλονται σε Διαβητολογικό Έλεγχο καθʼ όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και κυρίως μεταξύ 24ης και 28ης εβδομάδας της εγκυμοσύνης τους.

 

Υποχρεωτικά πρέπει να κάνουν σακχαραιμική καμπύλη όλες εκείνες οι γυναίκες οι οποίες παρουσίασαν ένα ή περισσότερα από τα προβλήματα που αναγράφονται στον πίνακα που ακολουθεί.

 

1- Προηγούμενη εγκυμοσύνη με διαβήτη εγκυμοσύνης

 

2- Προηγούμενη Παλίνδρομος εγκυμοσύνη σε οποιονδήποτε μήνα της εγκυμοσύνης ή τελειόμηνος, ιδιαίτερα με υπέρβαρο παιδί, κυρίως μεγαλύτερο από 4,5 κιλά.

 

3- Προηγούμενες εγκυμοσύνες με υπέρβαρα παιδιά τα οποία γεννήθηκαν ζωντανά και κυρίως μεγαλύτερα από 4,5 κιλά.

 

4- Προηγούμενες εγκυμοσύνες με συγγενείς ανωμαλίες ή υδράμνιο.

 

5- Τυχαία ανεύρεση γλυκοζουρίας η τιμή σακχάρου στο αίμα μεγαλύτερη από 100 mg%.

 

6- Προηγούμενη παθολογική σακχαραιμική καμπύλη ανεξάρτητα εγκυμοσύνης ή όχι.

 

7- Υπερβολική αύξηση του βάρους της εγκύου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, ιδιαίτερα μάλιστα όταν αυτό συμβεί σʼ ένα μήνα.

 

8- Οικογενειακό και κληρονομικό ιστορικό σακχαρώδη διαβήτη.

 

9- Μεγάλη ηλικία της υποψήφιας μητέρας ( μεγαλύτερη από 35 χρονών ).

 

10-Περισσότερες από 5 προηγούμενες εγκυμοσύνες.

 

Σε όλες τις ανωτέρω περιπτώσεις η έγκαιρη διάγνωση και η άμεση ένταξη της υποψήφιας μητέρας στο πρόγραμμα συστηματικής παρακολούθησης των διαβητικών εγκύων, αποτελεί την καλύτερη προϋπόθεση για τη φυσιολογική εξέλιξη της εγκυμοσύνης.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ινσουλινη ειναι ορμονη.Οι ορμονες παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στη εκβαση μιας εγκυμοσυνης και οι αποβολες,σχετιζονται και με ορμονικες διαταραχες (πχ ινσουλινη ,θυροειδης κλπ). Γι αυτον τον λογο ,καλο ειναι οι κοπελες που εχουν πολυκυστικες και εχουν ιστορικο αποβολων να κανουν καμπυλη ζαχαρου.

Link to comment
Share on other sites

εμεις που εχουμε τουλαχιστον 1 παλινδρομη στο ιστορικο μας δεν υπαρχει κανενας λογος να περιμενουμε να κανουμε την καμπυλη στον 5ο μηνα! αν το προβλημα μας ειναι το σακχαρο κυησης τοτε δεν προκειται να φτασουμε ποτε στον 5ο!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ινσουλινη ειναι ορμονη.Οι ορμονες παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στη εκβαση μιας εγκυμοσυνης και οι αποβολες,σχετιζονται και με ορμονικες διαταραχες (πχ ινσουλινη ,θυροειδης κλπ). Γι αυτον τον λογο ,καλο ειναι οι κοπελες που εχουν πολυκυστικες και εχουν ιστορικο αποβολων να κανουν καμπυλη ζαχαρου.

Σε βρισκω ενημερωμενη. Ομοιοπαθουσα?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε βρισκω ενημερωμενη. Ομοιοπαθουσα?

Εκανα καμπυλη ζαχαρου μετα την πρωτη βιοχημικη αποβολη που ειχα,επειδη ειχα πολυκυστικες.Βγηκε παθολογικη και απο τοτε (2χρονια)παιρνω γκλουκοφαζ.Στην 2η εγκυμοσυνη,προσεχα πολυ και μετριομουνα συνεχεια ,αλλα απεβαλα στον 4ο μηνα λογο λοιμωξης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα καμπυλη ζαχαρου μετα την πρωτη βιοχημικη αποβολη που ειχα,επειδη ειχα πολυκυστικες.Βγηκε παθολογικη και απο τοτε (2χρονια) παιρνω γκλουκοφαζ.Στην 2η εγκυμοσυνη,προσεχα πολυ και μετριομουνα συνεχεια ,αλλα απεβαλα στον 4ο μηνα λογο λοιμωξης.

Συγχαρητηρια στον γιατρο σου καταρχην πρωτη φορα ακουω μετα την πρωτη αποβολη να στελνουν για καμπυλη!!! ΜΠΡΑΒΟ!

Λυπαμαι για τις αποβολες αλλα αν εχεις βρει την ακρη ειναι θεμα χρονου να κρατησεις το μωρο σου αγκαλια!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλα και τωρα που παιρνω φαρμακα για εξωσωματικη παλι προσεχω,γιατι ανεξελεγκτο ζαχαρο= ωαρια κακης ποιοτητας.

Ειμαι πολυ περιεργη να μαθω ποιος ειναι ο γυναικολογος σου και ειναι τοσο ενημερωμενος! Κατι τετοιους γιατρους πρεπει να τους αναφερουμε δημοσια, αν δεν θες στειλε μου πμ με το ονομα του!

Σου ευχομαι επιτυχια στην εξωσωματικη και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλα και τωρα που παιρνω φαρμακα για εξωσωματικη παλι προσεχω,γιατι ανεξελεγκτο ζαχαρο= ωαρια κακης ποιοτητας.

 

κάπου το έχω ξαναδιαβάσει αυτό... προσπάθησα να το εφαρμόσω τώρα που ξαναξεκινήσαμε... Αν δω θετική χοριακή, θα κάνω με τη μία καμπύλη. Κι αν δε δω, πάλι θα κάνω. Άσχετο (και μικρής σημασίας): είναι τόσο άθλια η γεύση της γλυκόζης που γκρινιάζουν όλες ότι κάνουν εμετό και άλλα τέτοια?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κάπου το έχω ξαναδιαβάσει αυτό... προσπάθησα να το εφαρμόσω τώρα που ξαναξεκινήσαμε... Αν δω θετική χοριακή, θα κάνω με τη μία καμπύλη. Κι αν δε δω, πάλι θα κάνω. Άσχετο (και μικρής σημασίας): είναι τόσο άθλια η γεύση της γλυκόζης που γκρινιάζουν όλες ότι κάνουν εμετό και άλλα τέτοια?

εμενα μια χαρα μου φανηκε! μην ακους υπερβολες!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εσείς που είστε τόσο ενημερωμένες επί του θέματος, πείτε μου όταν πας για καμπύλη, υπάρχει συγκεκριμένη ώρα της ημέρας που πρέπει να γίνει; Δηλ. μπορεί να γίνει και απόγευμα;

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

ας με διορθώσει η christy, αλλά νομίζω ότι πρέπει να πας πρωί και νηστική για να ξεκινήσουν τη μέτρηση από το ζάχαρο νηστείας. θα ξέρουν και από το μικροβιολογικό να σου πουν. Εγώ θα ρωτήσω και την ενδοκρινολόγο μου.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ας με διορθώσει η christy, αλλά νομίζω ότι πρέπει να πας πρωί και νηστική για να ξεκινήσουν τη μέτρηση από το ζάχαρο νηστείας. θα ξέρουν και από το μικροβιολογικό να σου πουν. Εγώ θα ρωτήσω και την ενδοκρινολόγο μου.

 

Χριστέ μου πρωινιάτικα να πίνεις νερό με ζάχαρη!!! Θα το κάνουμε κι αυτό όμως, τι να κάνουμε; Χαλάλι χίλιες φορές!!!

Ευχαριστώ Βάλια μου για τις πληροφορίες

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

ας με διορθώσει η christy, αλλά νομίζω ότι πρέπει να πας πρωί και νηστική για να ξεκινήσουν τη μέτρηση από το ζάχαρο νηστείας. θα ξέρουν και από το μικροβιολογικό να σου πουν. Εγώ θα ρωτήσω και την ενδοκρινολόγο μου.

Πολυ σωστα πρωι και νηστικη! και πρεπει να παρεις στο διαγνωστικο καθολη την διαρκεια της εξετασης! Εαν φυγεις και περπατησεις τα αποτελεσματα δεν ειναι αξιοπιστα, γιατι η ασκηση κατεβαζει το σακχαρο!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

η ασκηση κατεβαζει το σακχαρο? να κατι που δεν ήξερα! Κι έλεγα να πάω σάββατο πρωί με τον άντρα μου και το παιδί και στο ενδιαμεσο σταδιο αναμονης να πηγαίναμε μια βολτα στην πλατεια! τομπολα τώρα... Δηλαδή με βιβλιαράκι πας και περιμένεις?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...