Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

κι εμενα η μπεμπουλα...κατι με τον λωρο εγινε.το μονο που της βρηκαν ηταν οτι ηταν χιλιοστα του χιλιοστου μικροτερο.να εφταιγε αυτο????μου ειπαν οτι ισως και να τσαλακωθηκε.δεν ξερω ισως να ειναι η εξηγηση του μη εξηγησιμου?:confused:λυπαμαι

 

Αχ, μωρέ xenia, κι εσύ το ίδιο; Τι κρίμα!!! Κι εμένα ήταν ελάχιστα μικρότερο του κανονικού, αλλά ήταν αναμενόμενο, δεν ξέρουμε πότε ακριβώς σταμάτησε η καρδούλα του...

Εμένα μου φαίνεται λογική εξήγηση, όταν δεν υπάρχει άλλος εμφανής λόγος...Εξοργιστική, αλλά λογική...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω ομως ξερω ποτε σταματησε η καρδουλα της.τεταρτη 30 απριλιου το απογευμα σταματησε να κλοτσα.κι εγω η χαμενη δεν πονηρευτικα.ξερεις ποτε πηγα για υπερηχο?δευτερα 5 μαιου.ο γιατρος ομως μου ειπε οτι για να προλαβαιναμε κατι τετοιο....απιθανο.ουτε να με ανοιξει δεν θα προλαβαινε.ηταν στιγμιαιο

Link to comment
Share on other sites

εγω ομως ξερω ποτε σταματησε η καρδουλα της.τεταρτη 30 απριλιου το απογευμα σταματησε να κλοτσα.κι εγω η χαμενη δεν πονηρευτικα.ξερεις ποτε πηγα για υπερηχο?δευτερα 5 μαιου.ο γιατρος ομως μου ειπε οτι για να προλαβαιναμε κατι τετοιο....απιθανο.ουτε να με ανοιξει δεν θα προλαβαινε.ηταν στιγμιαιο

 

Καλά σου είπε ο γιατρός σου xenia μου. Τα ίδια ακριβώς μου είπε και ο δικός μου σήμερα. Εμένα βέβαια ήταν πολύ μικρό για να ζήσει έστω και με επέμβαση, αλλά ακόμη και σε μεγαλύτερα μωράκια που το παθαίνουν καμιά φορά στο τσακ τα προλαβαίνουν. Έτσι ο δεύτερος γιος του αδερφού μου βγήκε μια βδομάδα νωρίτερα γιατί στον τελευταίο υπέρηχο πριν τη γέννα έδειξε πολύ χαμηλούς καρδιακούς παλμούς. Η νύφη μου όμως ήταν στην κλινική, την πήραν αμέσως και γέννησε με καισαρική αμέσως. Αν είχε πάει έστω και μια ώρα αργότερα θα το έχανε το μωρό και είχε μπει στον ένατο!!!

Γι' αυτό μην σκέφτεσαι ότι θα μπορούσες να είχες κάνει κάτι, δυστυχώς κάτι τέτοια πράγματα ξεφεύγουν εντελώς από τον έλεγχό μας. Να ευχόμαστε μόνο να είναι το τελευταίο κακό που μας τυχαίνει...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

oxi απλα το ευχομαι παρακαλαω να μας ειναι το τελευταιο κακο που μας "ετυχε".ΕΛΕΟΣ

 

Αν θέλουμε να προχωρήσουμε παρακάτω πρέπει να το πιστέψουμε κιόλας...αυτό είναι το πιο δύσκολο...αλλά θα το πετύχουμε, είμαστε αγωνίστριες εμείς...η καθεμιά με τον τρόπο της, αλλά εξίσου αποτελεσματική!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Makari kai egw afto lew, na mhn sunvei se kamia kopela!!Exoy perasei sxedon 7 mhnes apo ekeinh thn stigmh...Synexws einai mesa sto myalo mou oles ekeines oi stigmes, poy an me rwtage kaneis tote pws, giati...den 8a mporoysa na apanthsw oute kan pws vrevhka sto maieythrio....Twra kata ena periergo tropo, mporw na 8umh8w ta panta...To nosokomeio, ton hperhxo, thn siwph, ola ekeina pou me shmadepsan gia panta...Eilikrina den xerw pws na to antimetwpisw!Exw ena poly kalo antra, mia teleia oikogeneia, kai poly kalous filoys, alla ki omws kati leipei, kati mesa moy exei kopei, exei kopei sta duo, sta tria, se polla mikra kommatakia!!Exoyn perasei 7 mhnes,alla epishma mporw na pw pws oxi den to exw xeperasei, apla kapoies stigmes to prospernaw...apo to myalo mou alla pali eiani kapoy ekei...to giati!

Link to comment
Share on other sites

Makari kai egw afto lew, na mhn sunvei se kamia kopela!!Exoy perasei sxedon 7 mhnes apo ekeinh thn stigmh...Synexws einai mesa sto myalo mou oles ekeines oi stigmes, poy an me rwtage kaneis tote pws, giati...den 8a mporoysa na apanthsw oute kan pws vrevhka sto maieythrio....Twra kata ena periergo tropo, mporw na 8umh8w ta panta...To nosokomeio, ton hperhxo, thn siwph, ola ekeina pou me shmadepsan gia panta...Eilikrina den xerw pws na to antimetwpisw!Exw ena poly kalo antra, mia teleia oikogeneia, kai poly kalous filoys, alla ki omws kati leipei, kati mesa moy exei kopei, exei kopei sta duo, sta tria, se polla mikra kommatakia!!Exoyn perasei 7 mhnes,alla epishma mporw na pw pws oxi den to exw xeperasei, apla kapoies stigmes to prospernaw...apo to myalo mou alla pali eiani kapoy ekei...to giati!

αχ sofia μου μην κανεις ετσι! δεν μπορω να σε νιωσω στα σιγουρα ομως θελω να σε βοηθησω.μισοκαταλαβαινω τον πονο σου μιας κ τον εχω ζησει σε πολυ κοντινα μου προσωπα. η αδερφη μου εχασε το ενα μωρακι της στον 5ο μηνα κ η φιλη μου δεν ακουσε ποτε την καρδουλα του δικου της (κ εκανε αποξεση την περασμενη εβδομαδα). να εισαι δυνατη.να σκεφτεσαι παντα το μωρακι σου αλλα να χαμογελας.ενα μικρο κομματακι του θα ζει μεσα απο το επομενο μωρακι σου που θα μπορεσεις να το κρατησεις υγιες στην αγκαλια σου!θα χτυπησει η καρδουλα του κ θα σε γνωρισει μεσα απο το αδερφακι του!

yIwXp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Makari kai egw afto lew, na mhn sunvei se kamia kopela!!Exoy perasei sxedon 7 mhnes apo ekeinh thn stigmh...Synexws einai mesa sto myalo mou oles ekeines oi stigmes, poy an me rwtage kaneis tote pws, giati...den 8a mporoysa na apanthsw oute kan pws vrevhka sto maieythrio....Twra kata ena periergo tropo, mporw na 8umh8w ta panta...To nosokomeio, ton hperhxo, thn siwph, ola ekeina pou me shmadepsan gia panta...Eilikrina den xerw pws na to antimetwpisw!Exw ena poly kalo antra, mia teleia oikogeneia, kai poly kalous filoys, alla ki omws kati leipei, kati mesa moy exei kopei, exei kopei sta duo, sta tria, se polla mikra kommatakia!!Exoyn perasei 7 mhnes,alla epishma mporw na pw pws oxi den to exw xeperasei, apla kapoies stigmes to prospernaw...apo to myalo mou alla pali eiani kapoy ekei...to giati!

 

Σοφία, λυπάμαι πολύ για το μωρό σου... :-(

Κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν μπορείς να ξεπεράσεις πλήρως κάτι τέτοιο. Και όσα παιδιά και να κάνουμε, πάντα θα σκεφτόμαστε και τα μωράκια που χάσαμε... Το ζητούμενο είναι να συμφιλιωθούμε κατά το δυνατόν με το γεγονός και να μπορέσουμε να προχωρήσουμε τη ζωή μας... Και ναι, είναι όμορφη σκέψη ότι ένα μέρος από τα μωράκια μας που έφυγαν θα ζει μέσα από τα αδελφάκια τους...

Καλό κουράγιο Σοφία μου...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου όμορφες, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. 5,5 μήνες μετά την απώλεια του μωρού μου, προσπαθώ να συμφιλιωθώ με το γεγονός για να μπορέσω να προχωρήσω...

Στο σπίτι μας έχουμε ένα πολύ μακρύ διάδρομο, ο οποίος είναι γεμάτος με φωτογραφίες μας και τον έχουμε ονομάσει "οικογενειακό τοίχο". Στη μέση έχει ένα κάδρο με ένα μεγάλο λουλούδι, εκεί περιμένω να βάλω μια φωτογραφία και των τεσσάρων μας (που θα πάει, θα γίνουμε τέσσερις κάποια στιγμή). Όλες οι υπόλοιπες φωτο είναι από οικογενειακές στιγμές - έχουμε και μια φωτό του παιδιού του οποίου είμαστε ανάδοχοι γονείς μέσω της Actionaid. Θα ήθελα στον οικογενειακό τοίχο να προσθέσω και μια κορνίζα με τον τελευταίο υπέρηχο του μωρού που χάθηκε. Ακόμη κι αν δε ζει, η καρδούλα του χτύπησε και ήταν αναπόσπαστο μέλος της οικογένειάς μας, έστω και για λίγο... Ο άντρας μου δε συμφωνεί πολύ με την ιδέα, θεωρεί ότι θα στεναχωρεί πολύ τη μεγάλη μας κόρη αλλά κι εμένα, ειδικά τώρα που προσπαθούμε ξανά...

Εσείς τι λέτε?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Εαν εσενα σε κανει να νιωθεις καλυτερα ,καν'το.Πιστευω οτι θελει πολυ δυναμη να βλεπεις καθε μερα αυτο που εχασες,που εγω προσωπικα δεν θα ειχα.Δεν ξερω σε ποιον μηνα εχασες το μωρο σου,αλλα στην Αμερικη,απο τον 5ο και μετα ,δινουν κανονικα στο ζευγαρι το νεκρο εμβρυο,να θρηνησει και να το κηδευσει κανονικα.Αυτο γινεται γιατι οταν περασεις την διαδικασια της κηδειας,συνειδητοποιεις και δεχεσαι καλυτερα την απωλεια (σε σχεση με εδω που ουτε που ξερουμε τι γινονται τα εμβρυα μετα απο αποξεσεις,δεν τολμω να σκεφτω που καταληγουν) και προχωρας πιο ομαλα παρακατω.Εγω, ο,τι εχει να κανει με την εγκυμοσυνη που εχασα,το εχω καταχωνιασει (μεχρι και τζιν εγκυμοσυνης ειχα παρει, γιατι στον 4ο μηνα με διδυμα,τα κανονικα μου δεν μου εκαναν),υπερυχους (μαλιστα ηταν σε DVD ζωντανη ηχογραφηση που λενε!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Makari kai egw afto lew, na mhn sunvei se kamia kopela!!Exoy perasei sxedon 7 mhnes apo ekeinh thn stigmh...Synexws einai mesa sto myalo mou oles ekeines oi stigmes, poy an me rwtage kaneis tote pws, giati...den 8a mporoysa na apanthsw oute kan pws vrevhka sto maieythrio....Twra kata ena periergo tropo, mporw na 8umh8w ta panta...To nosokomeio, ton hperhxo, thn siwph, ola ekeina pou me shmadepsan gia panta...Eilikrina den xerw pws na to antimetwpisw!Exw ena poly kalo antra, mia teleia oikogeneia, kai poly kalous filoys, alla ki omws kati leipei, kati mesa moy exei kopei, exei kopei sta duo, sta tria, se polla mikra kommatakia!!Exoyn perasei 7 mhnes,alla epishma mporw na pw pws oxi den to exw xeperasei, apla kapoies stigmes to prospernaw...apo to myalo mou alla pali eiani kapoy ekei...to giati!

 

Σοφάκι μου γλυκό αυτή η εμπειρία δεν ξεπερνιέται ποτέ. Τουλάχιστον εγώ έτσι το νιώθω...Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε να ζούμε μαζί της, χωρίς να μας παραλύει και να μας αποσυντονίζει...και σ' αυτό θα μας βοηθήσει το περιβάλλον που τόσο όμορφα περιέγραψες, η αγάπη και η κατανόηση των ανθρώπων μας και φυσικά η δική μας δύναμη...Αισιοδοξία θέλει κουκλίτσα μου και θετική σκέψη, ας συγκεντρώσουμε όλες όσα αποθέματα έχουμε και ας πορευτούμε έτσι...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλια μου, ό, τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα αυτό να κάνεις...Εγώ δεν ξέρω αν θα το άντεχα κάτι τέτοιο...όταν τύχει να πέσει το μάτι μου στον τελευταίο καλό υπέρηχο του μωρού μου και το βλέπω και το θυμάμαι τόσο ζωντανό και κινητικό και μετά το θυμάμαι στον υπέρηχο όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του, απλά να αιωρείται μέσα στο αμνιακό υγρό, μου' ρχεται τρέλα!!! Ίσως είναι νωρίς ακόμη, δεν ξέρω...

Πάντως είναι γλυκύτατη και πολύ τρυφερή σκέψη...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Εαν εσενα σε κανει να νιωθεις καλυτερα ,καν'το.Πιστευω οτι θελει πολυ δυναμη να βλεπεις καθε μερα αυτο που εχασες,που εγω προσωπικα δεν θα ειχα.Δεν ξερω σε ποιον μηνα εχασες το μωρο σου,αλλα στην Αμερικη,απο τον 5ο και μετα ,δινουν κανονικα στο ζευγαρι το νεκρο εμβρυο,να θρηνησει και να το κηδευσει κανονικα.Αυτο γινεται γιατι οταν περασεις την διαδικασια της κηδειας,συνειδητοποιεις και δεχεσαι καλυτερα την απωλεια (σε σχεση με εδω που ουτε που ξερουμε τι γινονται τα εμβρυα μετα απο αποξεσεις,δεν τολμω να σκεφτω που καταληγουν) και προχωρας πιο ομαλα παρακατω.Εγω, ο,τι εχει να κανει με την εγκυμοσυνη που εχασα,το εχω καταχωνιασει (μεχρι και τζιν εγκυμοσυνης ειχα παρει, γιατι στον 4ο μηνα με διδυμα,τα κανονικα μου δεν μου εκαναν),υπερυχους (μαλιστα ηταν σε DVD ζωντανη ηχογραφηση που λενε!).

 

Κι εμένα με τρώει πολύ αυτό... Και το δικό μου το μωρό δεν ξέρω πού είναι... Δε ρώτησα, ούτε που το σκέφτηκα, παρά μόνο πολύ καιρό μετά... Για αυτό το λόγο ελπίζω ότι η κορνιζούλα θα είναι κάτι σαν "τάφος" για το μωρό μου, θα έχω κάπου να μιλάω, κάτι να χαιδεύω... Ακόμη κοιτάζω τους υπερήχους... Και μετά νιώθω άσχημα αν δεν το συμπεριλαμβάνω στην οικογένειά μας... Τις προάλλες στην εκδρομή περάσαμε με τον άντρα μου από ένα μοναστήρι και όταν μπήκαμε να προσκυνήσουμε, εκείνος πήρε τρία κεράκια κι εγώ στανανωρήθηκα. Γιατί δεν πήρε και ένα κεράκι για το νεκρό μωρό μας...? Άναψα εγώ ένα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κακως στεναχωρηθηκες για τον αντρα σου. μπορει να πηρε ενα κερακι για αυτον κ απο ενα για τα παιδακια σας κ να περιμενε να παρεις εσυ το δικο σου μονη σου αφου ησουν εκει κ μπορουσες!

yIwXp2.png
Link to comment
Share on other sites

κακως στεναχωρηθηκες για τον αντρα σου. μπορει να πηρε ενα κερακι για αυτον κ απο ενα για τα παιδακια σας κ να περιμενε να παρεις εσυ το δικο σου μονη σου αφου ησουν εκει κ μπορουσες!

 

όχι spr, πήρε τρία, κράτησε ένα και έδωσε από ένα σε μένα και στη μικρή...

δεν πήρε για το μωρό...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι για αυτο, οπως κ να εχει...!καθε ανθρωπος εκφραζει διαφορετικα τον πονο του.ισως να μην ειχε καν το κουραγιο να αναψει ενα κερακι κ για το μωρακι...μην τον κατακρινεις. σιγουρα ποναει οπως κ εσυ. να τον εχεις στηριγμα κ να τον προσεχεις. οι αντρες δεν εκφραζουν τον πονο τους ευκολα...

yIwXp2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι spr, πήρε τρία, κράτησε ένα και έδωσε από ένα σε μένα και στη μικρή...

δεν πήρε για το μωρό...

 

Βάλια μου, μάλλον κακώς περιμένεις από τον άντρα σου να σκέφτεται και να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με σένα απέναντι στο θέμα αυτό. Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι άντρες συνήθως είναι λιγότερο συναισθηματικοί και περισσότερο ορθολογιστές από εμάς. Ίσως βέβαια αυτό κρατάει και τις ισορροπίες.

Παρόμοια συζήτηση είχα κι εγώ με τη μητέρα μου τις προάλες και μου υπενθύμισε ότι είναι απόλυτο προνόμιο της γυναίκας το υπέρτατο δέσιμο με το μωρό της από τη στιγμή που αρχίζει η εγκυμοσύνη της. Για τον άντρα είναι διαφορετικά και είναι πολύ λογικό αν το καλοσκεφτείς. Μόνο μια γυναίκα μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει κυοφορώ, μεγαλώνει μέσα μου μια ζωή, και αν αυτή πεθάνει, πεθαίνει και μέρος της μητέρας...σωματικά και ψυχικά...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλια μου, μάλλον κακώς περιμένεις από τον άντρα σου να σκέφτεται και να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με σένα απέναντι στο θέμα αυτό. Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι άντρες συνήθως είναι λιγότερο συναισθηματικοί και περισσότερο ορθολογιστές από εμάς. Ίσως βέβαια αυτό κρατάει και τις ισορροπίες.

Παρόμοια συζήτηση είχα κι εγώ με τη μητέρα μου τις προάλες και μου υπενθύμισε ότι είναι απόλυτο προνόμιο της γυναίκας το υπέρτατο δέσιμο με το μωρό της από τη στιγμή που αρχίζει η εγκυμοσύνη της. Για τον άντρα είναι διαφορετικά και είναι πολύ λογικό αν το καλοσκεφτείς. Μόνο μια γυναίκα μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει κυοφορώ, μεγαλώνει μέσα μου μια ζωή, και αν αυτή πεθάνει, πεθαίνει και μέρος της μητέρας...σωματικά και ψυχικά...

 

Συμφωνώ με αυτό, μια γυναίκα είναι μάνα από τη στιγμή της συλληψης, ενώ ο άντρας γίνεται πατέρας όταν πιάσει το μωρό στα χέρια του... Έχω πάψει να περιμένω ο αντρας μου να σκέφτεται όπως εγώ, απλά στενοχωριέμαι μερικές φορές...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

βαλια μου....οσον αφορα την κορνιζα στον τοιχο το βρισκω λιγο καπως.κρατα κατι αλλο που να μπορεις να το βλεπεις και να θυμασαι.εγω εχω ενα αγγελακι απο το πρωτο και μια νεραιδουλα απο την μπεμπουλα μου.τα εχω στο ντουλαπι κατω απο την τν και τα χαζευω καθε μερα.καπου εδω στο φορουμ διαβασα οτι μια κοπελα φυτεψε ενα δεντρακι στην μνημη του μωρου της-κι αυτο το βρηκα πολυ συγκινητικο-.....

κρατα τους υπερηχους σε εναν φακελο μην τους κοιτας συνεχεια γιατι δεν βοηθαει.το ξερεις οτι εχω κρατησει μεχρι και κιλοτακια που φορουσα στην πρωτη επεμβαση....στην αρχη δεν ηθελα να πεταξω τπτ -μεχρι και φουντιτσες απο παντοφλες εχω κρατησει:confused:

οσον αφορα τα κερακια....εγω και ο αντρας μου ακομη αναβουμε κερακι για τα "αγεννητα" μωρακια μας-το θεωρω υποχρεωση μας- εχω μαθει και την κορη μου να αναβει για τα αδερφακια της.οποτε θεωρω οτι πρεπει να το συζητησεις με τον συζυγο.ναι συμφωνω οτι δεν το βιωνουν οπως εμεις αλλα...ψυχουλα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Την ιστορία με το δεντράκι την έχω διαβάσει κι εγώ, είναι πολύ συγκηνητική! Ίσως να έχετε δίκιο... Μάλλον θα φτιάξω ένα καδράκι αλλά αντί για το υπερηχογράφημα, ίσως να βάλω μια φωτογραφία από ένα μωρό - αγγελούδι και τις ημερομηνίες του μωρού μου. Είναι μέλος της οικογένειας και δε θέλω να το αφήνω έξω από αυτήν...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...