Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Άργησα πολύ να γυρίσω σπίτι και δεν πρόλαβα. Θα ξαναδοκιμάσω δευτέρα πρωί... Θα κάνω και τις εξετάσεις του θυρεοειδή αύριο, μακάρι να ειναι ακόμα στρωμένες οι ορμόνες, μη μου βγει κανένα κουλό στη στροφή...

 

εκανες για καθεξιν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εκανες για καθεξιν?

 

έχω διαγνωσμένο πρόβλημα υπερθυρεοειδισμού Graves, δεν παρακαλουθώ όμως άλλες ορμόνες που σχετίζονται με καθ' εξιν αποβολές. Τι είχες κατά νου?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως!!! Σήμερα με άκουσε όλο το διαγνωστικό κέντρο!!! Μου ζητούσαν συνέχεια χίλια συγγνώμη, αλλά τι να το κάνω; Ήμουν σε έξαλλη κατάσταση!!! Οι εξετάσεις ήταν έτοιμες από τις 19/10 και οι ανόητοι όταν τους έπαιρνα τηλ. μου έλεγαν ότι δε βγήκαν και ότι επειδή τους είχα αφήσει το τηλ. μου δε χρειάζεται να ξαναπάρω, αλλά θα με ειδοποιήσουν εκείνοι!!! Μου ανέβηκε η πίεση τουλάχιστον πάνω από 17 (και είμαι και ελαφρώς υποτασική):evil::evil::evil::evil:. Τώρα για το τι λεν οι εξετάσεις, δεν κατάλαβα τίποτα. Μόνο ότι δεν υπήρχαν πουθενά κακοήθειες, καμία φλεγμονή, μικρόβια κλπ. Τα υπόλοιπα μου ήταν κινέζικα. Από Δευτέρα στο γιατρό (ή αν τον πετύχω το ΣΚ στην κλινική).

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! :evil: :evil: :evil:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου.εσυμουσουδι μου ειχες μια παλινδρομη?ο γιατρος σου εδωσε καποια εξηγηση?

 

Ναι robenoula μου, μία παλίνδρομη είχα ως τώρα και δε θέλω άλλη!!! Αυτή μου φτάνει και μου περισσεύει για όλη την υπόλοιπη ζωή μου!!!

Εξήγηση δε μου έδωσε ο γιατρός, δεν έχει ακόμη ολοκληρωμένη εικόνα, γιατί δεν έχει δει την ιστολογική (φαντάζομαι διάβασες τι καψόνι μου έκανε η γραμματεία του διαγνωστικού :evil::evil::evil:). Δευτέρα νωρίς το απόγευμα θα βρεθούμε και θα του τις δείξω, οπότε φαντάζομαι θα βγάλει κάποιο συμπέρασμα από τα κορακίστικα που γράφει το πόρισμα της ιστολογικής. Για την ώρα από μόνη μου κατάλαβα τι δεν έφταιξε, για το τι έφταιξε έχω μια υποψία, αλλά επειδή δεν είμαι γιατρός, δε θέλω να πω καμιά κοτσάνα, οπότε θα σας πω (αν υπάρχει κάτι να πω) τη Δευτέρα...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

έχω διαγνωσμένο πρόβλημα υπερθυρεοειδισμού Graves, δεν παρακαλουθώ όμως άλλες ορμόνες που σχετίζονται με καθ' εξιν αποβολές. Τι είχες κατά νου?

 

απλως ειχα την εντυπωση οτι ειχες κανει.λαθος μου.εσυ τι εχεις κατα νου?θες να ψαξεις κι αλλο?χρειαζεται?αφου βρηκεςτο προβλημα και το αντιμετωπιζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να ρωτησω τι διαφορα εχει μια αποβολη απο μια παλλινδρομη???υπαρχει διαφορα???[/quote

 

Στο "in.gr health" μιλάει γενικά για την αποβολή και εξηγεί τα διάφορα είδη. Λέει:

Αποβολή

 

Πρόκειται για τη διακοπή της κύησης πριν από την εικοστή τέταρτη εβδομάδα. Πρώιμη είναι εκείνη, η οποία συμβαίνει πριν από τη δωδέκατη εβδομάδα και όψιμη εκείνη η οποία συμβαίνει στο διάστημα από τη δωδέκατη έως την εικοστή τέταρτη εβδομάδα. Το 12% των κυήσεων καταλήγουν σε αποβολή, από τις οποίες το 75% παρατηρούνται πριν από την όγδοη εβδομάδα. Σε πάρα πολλές από τις περιπτώσεις αποβολών η εγκυμοσύνη δεν έχει ακόμα διαγνωστεί. Το 80% των αποβολών οφείλονται σε κακή εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου ή σε ανωμαλίες της δομής των χρωμοσωμάτων -είναι ένας τρόπος της φύσης να αναπαράγει υγιή άτομα. Αλλες αιτίες οι οποίες προκαλούν τις αποβολές μπορεί να είναι ένα ανατομικό ελάττωμα της μήτρας ή κάποια ορμονική ανισορροπία στη μητέρα. Τα συμπτώματα της αποβολής είναι, συνήθως, αιμορραγία και πόνος. Στην παλίνδρομη κύηση, το κύημα έχει πεθάνει, αλλά παραμένει στη μήτρα πολλές ημέρες χωρίς συμπτώματα. Καθ' έξιν αποβολή ονομάζεται το φαινόμενο τριών ή περισσότερων διαδοχικών αποβολών. Η επαπειλούμενη αποβολή, στα αρχικά στάδια της κύησης, οφείλεται σε αποκόλληση του πλακούντα, ο οποίος δεν έχει, ίσως, προσκολληθεί καλά ή στο καλύτερο σημείο της μήτρας. Τα συμπτώματα είναι πονάκια στην κοιλιά και λίγο αίμα, αντιμετωπίζονται όμως αν η έγκυος μείνει στο κρεβάτι, για όσες ημέρες χρειαστεί. Στο διάστημα της σύντομης κρεβατοθεραπείας της πρέπει να αποφύγει τις σεξουαλικές επαφές. Όταν σταματήσει το αίμα και το υπερηχογράφημα δείξει ότι ο πλακούντας έχει προσκολληθεί κανονικά στο τοίχωμα της μήτρας, τότε η έγκυος σηκώνεται και συνεχίζει κανονικά τις δραστηριότητές της.

 

 

Για περισσότερα http://health.in.gr/pregn

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.οποτε δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα..αρα στην τελευταια μου εγκυμοσυνη ειχα αποβολη.μπραβο μουσουδι μου.μου την ελυσες την απορια:D:D:D

 

Χαίρομαι που έλυσα την απορία σου, λυπάμαι για την αποβολή σου, και εύχομαι ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ τέτοια!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι robenoula μου, μία παλίνδρομη είχα ως τώρα και δε θέλω άλλη!!! Αυτή μου φτάνει και μου περισσεύει για όλη την υπόλοιπη ζωή μου!!!

Εξήγηση δε μου έδωσε ο γιατρός, δεν έχει ακόμη ολοκληρωμένη εικόνα, γιατί δεν έχει δει την ιστολογική (φαντάζομαι διάβασες τι καψόνι μου έκανε η γραμματεία του διαγνωστικού :evil::evil::evil:). Δευτέρα νωρίς το απόγευμα θα βρεθούμε και θα του τις δείξω, οπότε φαντάζομαι θα βγάλει κάποιο συμπέρασμα από τα κορακίστικα που γράφει το πόρισμα της ιστολογικής. Για την ώρα από μόνη μου κατάλαβα τι δεν έφταιξε, για το τι έφταιξε έχω μια υποψία, αλλά επειδή δεν είμαι γιατρός, δε θέλω να πω καμιά κοτσάνα, οπότε θα σας πω (αν υπάρχει κάτι να πω) τη Δευτέρα...

ευχομαι και σε σενα του χρονου με το μωρακι σου αγκαλιτσα.να χαρουμε κι εμεις μια φορα κοριτσια!!!το αξιζουμε!!!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλως ειχα την εντυπωση οτι ειχες κανει.λαθος μου.εσυ τι εχεις κατα νου?θες να ψαξεις κι αλλο?χρειαζεται?αφου βρηκεςτο προβλημα και το αντιμετωπιζεις.

 

Ξένια μου, το κακό είναι ότι οι εξετάσεις του εμβρύου δεν έδειξαν τίποτε. Κι έτσι δεν ξέρω εάν ήταν ο αρύθμιστος υπερθυρεοειδισμός μου που έκανε τη ζημιά. Δεν ξέρω τι έφταιξε γι΄αυτό δεν μπορώ να ηρεμήσω... Έχω κάνει κάποιες εξετάσεις από τον ανοσολογικό έλεγχο και των έλεγχο καθ΄έξιν μόλις έμεινα έγκυος, αλλά καλα βγήκαν οσα έκανα - εκτός από τη μικρή θρομβοφιλία, την οποία δεν κατηγορεί η αιματολόγος για την παλλίνδρομη.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εχθές βγήκα βόλτα με τον άντρα μου για ψώνια στη Γλυφάδα. Έχουν αρχίσει και στολίζουν μαγαζιά. Ο Hondos κρέμαγε λαμπιόνια... Πρώτο σοκ... Μπαίνω μέσα γρήγορα, πάω στα καλλυντικά. Κοιτάζω maquillage και αναρωτιέμαι: "να αγοράσω ή όχι?" Βάζω τα κλάμματα και τρέχουν οι πωλήτριες να με μαζέψουν. Που να ξέρουν κ αυτές τι περνάω... Είχα ΠΗΤ 27/12/2010... Δεν μπορώ να βλέπω Χριστουγεννιάτικα... Και είναι τα πρώτα μας Χριστούγεννα ως παντρεμένοι με τον άντρα μου και τη μικρή στο σπίτι μας... Τι χρωστάει κι αυτος και το παιδί να με βλέπουν έτσι? Όμως ούτε να στολίσω δε θέλω... Σκέφτομαι και τη veti, κι αυτή τα ίδια θα περνάει... Μπορώ να μείνω στη γυάλα μου και να ξεχάσω ότι φέτος θα έρθουν γιορτές...???

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

βαλια μαλλον θα πρεπει να αφησεις την φυση να παρει τιν δρομο της και να αφησεις καποια πραγματα .....ετσι.καμια φορα η φυση προνοει και δεν εξηγουνται ολα.

οσον αφορα για τα χριστουγεννα,ετσι ημουν κι εγω πριν απο 4 χρονια.δεν ειχα π.η.τ. τοτε, απλα εκανα διακοπη κυησης στις 18 δεκεμβριου.οταν γυρισα απο το μαιευτηριο στολισα και το δεντρο μου και αγορασα ενα γυαλινο αγγελακι και το κρεμασα σε σημειο να το κοιτω συνεχεια.ηταν μαυρα χριστουγεννα για μενα αλλα δεν μου εφταιγε η κορουλα μου.ειναι δυσκολο το ξερω αλλα θα περασουν και θα ερθουν και τα επομενα,τα μεθεπομενα........κι εμενα ηταν η αγαπημενη μου γιορτη

οποτε υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εχθές βγήκα βόλτα με τον άντρα μου για ψώνια στη Γλυφάδα. Έχουν αρχίσει και στολίζουν μαγαζιά. Ο Hondos κρέμαγε λαμπιόνια... Πρώτο σοκ... Μπαίνω μέσα γρήγορα, πάω στα καλλυντικά. Κοιτάζω maquillage και αναρωτιέμαι: "να αγοράσω ή όχι?" Βάζω τα κλάμματα και τρέχουν οι πωλήτριες να με μαζέψουν. Που να ξέρουν κ αυτές τι περνάω... Είχα ΠΗΤ 27/12/2010... Δεν μπορώ να βλέπω Χριστουγεννιάτικα... Και είναι τα πρώτα μας Χριστούγεννα ως παντρεμένοι με τον άντρα μου και τη μικρή στο σπίτι μας... Τι χρωστάει κι αυτος και το παιδί να με βλέπουν έτσι? Όμως ούτε να στολίσω δε θέλω... Σκέφτομαι και τη veti, κι αυτή τα ίδια θα περνάει... Μπορώ να μείνω στη γυάλα μου και να ξεχάσω ότι φέτος θα έρθουν γιορτές...???

 

Valiak μου καλημερα:P:p:p

Το ιδιο νιωθω και εγω με εσενα για τα φετινα χριστουγεννα.

Και εμενα αν ολα πηγαιναν καλα ειχα ΠΗΤ 16/12/10 αλλα δυστηχως δεν ηρθαν οπως τα περιμεναμε τα πραγματα.

Και οσο σκεφτομαι οτι θα εχω κοσμο στο σπιτι την ημερα των χριστουγεννων χαλιεμαι τελειως.

Γιορταζει ο αντρας μου,και οπως καταλαβαινεις θα ειναι ολο το σοι :twisted::twisted::twisted:

Υπομονη κοριτσακι θα γινουμε και εμεις μανουλες,ετσι θελω να το βλεπω γιατι αλλιως θα σαλταρω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να ρωτησω κατι???απο τι προκαλει μια παλλινδρομιση στην κυηση??? σε ποιεσ βδομαδεσ συμβαινει πιο συχνα????? απο κουραση προκαλειται? απο ορμονικα προβληματα?? τι?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κατι???απο τι προκαλει μια παλλινδρομιση στην κυηση??? σε ποιεσ βδομαδεσ συμβαινει πιο συχνα????? απο κουραση προκαλειται? απο ορμονικα προβληματα?? τι?

 

μαμιμου μεγάλο θέμα άνοιξες!!!Πολύ πρόσφατα μπήκα κι εγώ στην ομάδα των παθουσών γυναικών και από το λίγο που έψαξα κατάλαβα πόσο πολυπαραγοντική μπορεί να είναι μια παλίνδρομη κύηση. Ολόκληρο κατεβατό από αιτίες: χρωμοσωματικές ανωμαλίες, σύνδρομα, αυτοάνοσα, ορμονικές διαταραχές, θρομβοφιλία, αντιπατρικά, ζάχαρο, αρτηριακή πίεση κλπ. κλπ. κλπ...και φυσικά το φοβερό και τρομερό "τυχαίο", που σε αφήνει απλά με την απορία!!!

Εμένα ας πούμε ότι σε μεγάλο βαθμό μου δόθηκε μια εξήγηση γιατί ξαφνικά τη 17η εβδομάδα παλινδρόμησε το μωράκι μου...όλες οι εξετάσεις (δικές μου και του μωρού) πεντακάθαρες, ο πλακούντας χωρίς θρομβώσεις, κατεστραμμένα αγγεία κλπ. απλά νεκρωμένος κι αυτός και το μωρό...μοναδικό εύρημα ο ομφάλιος λώρος, σφιχτά τυλιγμένος γύρω από το ένα ποδαράκι του, που σημαίνει ελλιπής τροφοδοσία και κατά συνέπεια εμβρυϊκός θάνατος...μου ήρθε να πηδήξω από το παράθυρο...ακόμη το σκέφτομαι...

Πότε συμβαίνει η παλινδρόμηση; Ανά πάσα στιγμή κατά τη διάρκεια της κύησης, πολύ συνηθέστερα όμως τις πρώτες εβδομάδες...είναι να μην είναι στην τύχη σου και φυσικά στην πρόνοια του γιατρού σου, στις περιπτώσεις που μπορείς να το προβλέψεις, γιατί το τυχαίο δεν προβλέπεται και δεν αντιμετωπίζεται με τίποτα!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

μαμιμου μεγάλο θέμα άνοιξες!!!Πολύ πρόσφατα μπήκα κι εγώ στην ομάδα των παθουσών γυναικών και από το λίγο που έψαξα κατάλαβα πόσο πολυπαραγοντική μπορεί να είναι μια παλίνδρομη κύηση. Ολόκληρο κατεβατό από αιτίες: χρωμοσωματικές ανωμαλίες, σύνδρομα, αυτοάνοσα, ορμονικές διαταραχές, θρομβοφιλία, αντιπατρικά, ζάχαρο, αρτηριακή πίεση κλπ. κλπ. κλπ...και φυσικά το φοβερό και τρομερό "τυχαίο", που σε αφήνει απλά με την απορία!!!

Εμένα ας πούμε ότι σε μεγάλο βαθμό μου δόθηκε μια εξήγηση γιατί ξαφνικά τη 17η εβδομάδα παλινδρόμησε το μωράκι μου...όλες οι εξετάσεις (δικές μου και του μωρού) πεντακάθαρες, ο πλακούντας χωρίς θρομβώσεις, κατεστραμμένα αγγεία κλπ. απλά νεκρωμένος κι αυτός και το μωρό...μοναδικό εύρημα ο ομφάλιος λώρος, σφιχτά τυλιγμένος γύρω από το ένα ποδαράκι του, που σημαίνει ελλιπής τροφοδοσία και κατά συνέπεια εμβρυϊκός θάνατος...μου ήρθε να πηδήξω από το παράθυρο...ακόμη το σκέφτομαι...

 

Mousoudi μου, πόσο λυπάμαι... :cry:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

μουσουδι να υποθεσω οτι πηγες στον γιατρο.....

 

Πήγα σήμερα το απόγευμα, τα νέα είναι πολύ φρέσκα. Κοιτούσε και ξανακοιτούσε ο άνθρωπος την ιστολογική έκθεση και δεν το πίστευε...ούτε μικρόβια, ούτε λοιμώξεις, ούτε σκελετικές ανωμαλίες, ούτε θρόμβοι, ούτε κατεστραμμένα αγγεία, τίποτα απολύτως!!! Μόνο αυτό...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου σκέψη όταν το διάβασα ήταν "καλύτερα να μην το ήξερα αυτό, καλύτερα να ήταν κάτι άλλο..." :cry: :cry: :cry:

Τι να πουν τα λόγα... Η αγκαλιά μας είναι εδω, ανοιχτή, για σένα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα η μπεμπουλα...κατι με τον λωρο εγινε.το μονο που της βρηκαν ηταν οτι ηταν χιλιοστα του χιλιοστου μικροτερο.να εφταιγε αυτο????μου ειπαν οτι ισως και να τσαλακωθηκε.δεν ξερω ισως να ειναι η εξηγηση του μη εξηγησιμου?:confused:λυπαμαι

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου σκέψη όταν το διάβασα ήταν "καλύτερα να μην το ήξερα αυτό, καλύτερα να ήταν κάτι άλλο..." :cry: :cry: :cry:

Τι να πουν τα λόγα... Η αγκαλιά μας είναι εδω, ανοιχτή, για σένα...

 

Η μία και μοναδική μου παρηγοριά μου είναι ότι τουλάχιστον δεν ήταν κάτι που μπορούσε να προβλέψει ή να προλάβει κανείς, ώστε να το αντιμετωπίσει έγκαιρα...ότι δεν έφταιγα εγώ, δεν ήταν λάθος του γιατρού μου...κατά τα άλλα, είμαι έξαλλη με τη ρημάδα την τύχη μου!!!...και πονάει...ΠΟΛΥ!!!

Την αγκαλιά σας ομολογώ ότι τη χρειαζομαι...ευχαριστώ...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...