Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

λυπαμαι newbie.υπομονη.................:(

 

Ξένια μου, εχθες έμαθα μόλις για μια καινούρια ιστορία, που μετά από αποβολή και τις σχετικές εξετάσεις, μια κοπέλα έκανε το εμβόλιο και μετά έκανε ένα υγιέστατο μωράκι!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξένια μου, εχθες έμαθα μόλις για μια καινούρια ιστορία, που μετά από αποβολή και τις σχετικές εξετάσεις, μια κοπέλα έκανε το εμβόλιο και μετά έκανε ένα υγιέστατο μωράκι!

 

Ποιο εμβόλιο; Τι πρόβλημα είχε;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο εμβόλιο; Τι πρόβλημα είχε;

 

το εμβολιο:λεμφοκυτταρα και αιμα συζυγου

εκανα εξετασεις για καθεξιν αποβολες και βρεθηκαν τα αντιπατρικα μου κατεβασμενα δηλ 0ο οργανισμος μου αντιμετωπιζει την εγκυμοσυνη σαν ιωση και προσπαθει να την ξεφορτωθει.με το εμβολιο θα εχω αντισωματα και με προστατευει απο αποβολη για 6 μηνες.

πολλοι γιατροι ομως δεν δεχονται τα αντιπατρικα υπαρχουν ομως και αλλες αποψεις

 

βαλια thanks χαιρομαι να μαθαινω τετοιες περιπτωσεις.εγω ακομη περιμενω τηλεφωνημα:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Είχα μια παλλίνδρομη κύηση τον Μαϊο. Εκτοτε δεν κατάφερα να μείνω έγκυος. Πρέπει να κάνω ιδιαίτερες εξετάσεις;

Ευχαριστώ!

 

Γεια σας και απο εμενα κορισια,

ειχα και εγω μια παλλινδρομη τον ιουνιο και απο τοτε δεν εχω πιασει και αρχιζω και ανησυχω..ειμαι και η μονη απο το σοι και το δικο μου και του ανδρα μου που δεν εχω κανει παιδι και με εχει παρει πολυ απο κατω......

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

matilda & yorkshire

πιστευω οτι το παν σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι το αγχος.καντε κατι για να ξεχαστειτε και να μην το σκεφτεστε.

ελπιζω συντομα να ξαναμεινουμε ολες εγκυες και ολα να πανε τελεια.

Link to comment
Share on other sites

το εμβολιο:λεμφοκυτταρα και αιμα συζυγου

εκανα εξετασεις για καθεξιν αποβολες και βρεθηκαν τα αντιπατρικα μου κατεβασμενα δηλ 0ο οργανισμος μου αντιμετωπιζει την εγκυμοσυνη σαν ιωση και προσπαθει να την ξεφορτωθει.με το εμβολιο θα εχω αντισωματα και με προστατευει απο αποβολη για 6 μηνες.

πολλοι γιατροι ομως δεν δεχονται τα αντιπατρικα υπαρχουν ομως και αλλες αποψεις

 

βαλια thanks χαιρομαι να μαθαινω τετοιες περιπτωσεις.εγω ακομη περιμενω τηλεφωνημα:?

Κι εγω ειχα αρνητικα αντιπατρικα, εκανα 4 εμβολια και απεβαλα με μεγαλη ευκολια για αλλη μια φορα (την 3η και τελευταια) γιατι αντι ο γιατρος να ψαξει τα απλα πρωτα, μου εκανε μια αμφιλεγομενη θεραπεια για την Ελλαδα (στο εξωτερικο εχουν απαγορευτει εδω και πολλα χρονια!!!) με μοναδικο σκοπο το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ!!!!!

 

κοριτσια τα ματια σας 14!!! εκμεταλευονται τον καημο μας για να βγαλουν λεφτα!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα αρνητικα αντιπατρικα, εκανα 4 εμβολια και απεβαλα με μεγαλη ευκολια για αλλη μια φορα (την 3η και τελευταια) γιατι αντι ο γιατρος να ψαξει τα απλα πρωτα, μου εκανε μια αμφιλεγομενη θεραπεια για την Ελλαδα (στο εξωτερικο εχουν απαγορευτει εδω και πολλα χρονια!!!) με μοναδικο σκοπο το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ!!!!!

 

κοριτσια τα ματια σας 14!!! εκμεταλευονται τον καημο μας για να βγαλουν λεφτα!!!

 

κι εγω διατηρω τις αμφιβολιες μου για το εμβολιο απλα σκεφτηκα να το κανω γιατι στην περιπτωση που δεν το εκανα και απεβαλα θα σκεφτομουν οτι φταιει αυτο.καταλαβαινεις τι εννοω???

εσυ τι εκανες???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. κανατε καποια συγκεκριμενη εξεταση και διαπιστωσατε το προβλημα? εγω ειχα δυο αποβολες και μια κυηση μεχρι τη 18 εβδομαδα οπου διαπιστωσαν προβλημα στο εμβρυο. εδω και ενα χρονο δεν μπορω να μεινω εγκυος . μεχρι και λαπαροσκοπηση εκανα αλλα ολα καλα τα βρηκε ο γιατρος μου.μου ειπε η ξαδελφη μου οτι ειχε κανει κι εκεινη ενα τετοιο εμβολιο και μου μπηκε η ιδεα. μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω διατηρω τις αμφιβολιες μου για το εμβολιο απλα σκεφτηκα να το κανω γιατι στην περιπτωση που δεν το εκανα και απεβαλα θα σκεφτομουν οτι φταιει αυτο.καταλαβαινεις τι εννοω???

εσυ τι εκανες???

καταλαβαινω απολυτα γιατι εκανα ακριβως το ιδιο. Εκανα 4 εμβολια, ολη η διαδιακασια μου στοιχισε πανω απο 3000 ευρω χωρις αποδειξη με απιστευτους πονους στα χερια (στα σημεια που γινονται τα εμβολια) και απεβαλα για μια ακομη φορα γιατι το προβλημα θα λυνοταν αμεσως αν ειχα κανει μια απλη καμπυλη σακχαρου!

Εχεις κανει ορμονολογικες εξετασεις (συμπεριλαμβανομενου του θυρεοειδη)?

καμπυλη σακχαρου?

ελεγχο θρομβοφιλιας?

καλλιεργεια κολπικου επιχρισματος εσυ και σπερματος ο αντρας σου?

ανοσολογικες εξετασεις?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταλαβαινω απολυτα γιατι εκανα ακριβως το ιδιο. Εκανα 4 εμβολια, ολη η διαδιακασια μου στοιχισε πανω απο 3000 ευρω χωρις αποδειξη με απιστευτους πονους στα χερια (στα σημεια που γινονται τα εμβολια) και απεβαλα για μια ακομη φορα γιατι το προβλημα θα λυνοταν αμεσως αν ειχα κανει μια απλη καμπυλη σακχαρου!

Εχεις κανει ορμονολογικες εξετασεις (συμπεριλαμβανομενου του θυρεοειδη)?

καμπυλη σακχαρου?

ελεγχο θρομβοφιλιας?

καλλιεργεια κολπικου επιχρισματος εσυ και σπερματος ο αντρας σου?

ανοσολογικες εξετασεις?

 

εχω κανει ανοσολογικες,θρομβοφιλιας,θυροειδη και ορμονολογικες.η μονη που δεν εχω κανει ειναι καμπυλη ζαχαρου.λες?

εγω μια φορα θα κανω το εμβολιο ειμαι αποφασισμενη(δεν μου περισσευουν αλλωστε και τα 500 ευρω).μετα θα αφεθω στην τυχη μου.εχω στρεσαριστει απιστευτα τα τελευταια 4 χρονια.εχω κουραστει.

εχω μια κορη η οποια προχωρα στα 9......οποτε μια τελευταια δοκιμη

και τερμα(παντα ετσι λεω αλλα τωρα θα το εφαρμοσω).εσυ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. κανατε καποια συγκεκριμενη εξεταση και διαπιστωσατε το προβλημα? εγω ειχα δυο αποβολες και μια κυηση μεχρι τη 18 εβδομαδα οπου διαπιστωσαν προβλημα στο εμβρυο. εδω και ενα χρονο δεν μπορω να μεινω εγκυος . μεχρι και λαπαροσκοπηση εκανα αλλα ολα καλα τα βρηκε ο γιατρος μου.μου ειπε η ξαδελφη μου οτι ειχε κανει κι εκεινη ενα τετοιο εμβολιο και μου μπηκε η ιδεα. μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

 

το εμβολιο λενε οτι σε προστατευει κατα τους πρωτους μηνες εγκυμοσυνης απο αποβολη.και τονιζω ΛΕΝΕ γιατι εχω ακουσει και πολλες αντιθετες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα εχω κανει 4 εμβολια, εγινα τα αντιπατρικα εγιναν θετικα και το εμβρυο παλινδρομισε στην 10η εβδομαδα λογω σακχαρου. Ξερω παρα πολλες κοπελες που δεν ειδαν αποτελεσμα με αυτα τα εμβολια. παω να ριξω μια ματια στο φορουμ και επανερχομαι σε λιγα λεπτα με παραδειγματα.

Εμενα τελικα εφταιγε το σακχαρο κυησης, κλαιω το 3ο εμβρυακι μου, την ταλαιπωρια που περασα (ψυχικη και σωματικη) και τα λεφτακια που χαλασα.

Εφοσον εχει ηδη ενα παιδι ποιος ο λογος να κανεις τα εμβολια? το πρωτο παιδι το εκανες με αλλο αντρα?

 

Καλλιεργειες εχετε κανει εσυ κι ο συζυγος?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

NK cells -Κύτταρα Φονείς & Εμβόλιο Λεμφοκυττάρων

 

Τα κύτταρα ΝΚ αποτελούν ένα φυσικό τρόπο άμυνας του οργανισμού απέναντι σε εξωγενείς παράγοντες-λοιμώξεις, μικριοργανισμούς κλπ.

  • Ανιχνεύονται όχι μόνο στο αίμα, αλλά οπουδήποτε στο ανθρώπινο σώμα. Για την παρουσία τους στο αίμα υπάρχουν διεθνώς αναγνωρισμένες φυσιολογικές τιμές.

 

  • Εδώ και μερικά χρόνια αρκετοί πιστεύουν πως οι επαναλαμβανόμενες αποβολές και αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης οφείλονται σε κάποιο βαθμό στην αυξημένη παρουσία ΝΚ κυττάρων στη μήτρα και ότι αυτά καταστρέφουν τα έμβρυα θεωρώντας τα ξένο σώμα.

 

  • Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί ο οργανισμός της γυναίκας «ρίχνει» αυτόματα το επίπεδο άμυνάς του με την έναρξη της εγκυμοσύνης προκειμένου να μην έχουμε αποβολές. Έτσι εξηγείται η μεγαλύτερη ευπάθεια που έχουν οι έγκυες σε λοιμώξεις -ουρολοίμωξη, κολπίτιδα κλπ.

 

  • Επιπλέον δεν υπάρχουν διεθνώς αναγνωρισμένες φυσιολογικές τιμές για τα κύτταρα ΝΚ στη μήτρα. Είναι λάθος λοιπόν να συλλέγεται το αίμα της περιόδου για να προσδιορίζονται τα κύτταρα ΝΚ σε αυτό. Δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία με το φλεβικό αίμα και οι μετρήσεις είναι αυθαίρετες.

 

  • Με βάση τις αυθαίρετες αυτές μετρήσεις διάφοροι «ειδικοί» συνιστούν στην ασθενή θεραπείες που τις περισσότερες φορές δεν έχουν επαρκή επιστημονική βάση. Η πιο συχνή από αυτές είναι τα «εμβόλια λεμφοκυττάρων».

 

  • Τα εμβόλια αυτά -που μόνο εμβόλια δεν είναι- αποτελούνται από ορό και λεμφοκύτταρα του αίματος του συζύγου για να επιτευχθεί δήθεν ανοσοποίηση της γυναίκας στα έμβρυα που προέρχονται από το σπέρμα του.

 

  • Εάν αυτό δεν πετύχει μερικοί προχωρούν ακόμα παραπέρα χρησιμοποιώντας αίμα άλλων γυναικών ή και άλλων ανδρών!

Η παρασκευή και χρήση των ορών αυτών:

  1. Δεν έχει επαρκή επιστημονική βάση
  2. Δεν είναι πιστοποιημένη διεθνώς
  3. Δεν έχει στατιστικά αποδεδειγμένα αποτελέσματα
  4. Είναι επικίνδυνη για την ασθενή με βαρειές πιθανές επιπλοκές (οξεία ηπατική ανεπάρκεια) που μπορεί ακόμα και να απειλήσουν τη ζωή της
  5. Είναι απαγορευμένη από το Αμερικανικό και το Βρετανικό Κολλέγιο Μαιευτήρων Γυναικολόγων - ACOG & MRCOG
  6. Επιτρέπεται μόνο στα πλαίσια πιστοποιημένων ερευνητικών πρωτοκόλλων -όπως με όλα τα πειραματικά φάρμακα που δεν έχουν έγκριση- όπου οι ασθενείς ενημερώνονται για τους κινδύνους και υπογράφουν επίσημη συγκατάθεση αναλαμβάνοντας την ευθύνη για πιθανές παρενέργειες.

Με λίγα λόγια η χρήση τους είναι αυθαίρετη.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρος που μου εκανε τις εξετασεις που ειπε οτι δεν εχω αντισωματα να κρατησουν μελλουσα εγκυμοσυνη.εχω περασει απο 2 εγκυμοσυνες(μεχρι16 και 27 εβδ)και τελος απο 1 αποβολη. συν την κορη μου.

εχωδιαβασει εδω στο φορουμ αρκετες ιστοριες.βασικα απο εδω μεσα αρχισα να υποψιαζομαι αλλα σου ειπα για ποιο λογο θα το κανω

καλλιεργεια εχω κανει ο συζυγος οχι.τι μπορει να του βρουν που να ειναι υπαιτιο για αποβολη???

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος που μου εκανε τις εξετασεις που ειπε οτι δεν εχω αντισωματα να κρατησουν μελλουσα εγκυμοσυνη.εχω περασει απο 2 εγκυμοσυνες(μεχρι16 και 27 εβδ)και τελος απο 1 αποβολη. συν την κορη μου.

εχωδιαβασει εδω στο φορουμ αρκετες ιστοριες.βασικα απο εδω μεσα αρχισα να υποψιαζομαι αλλα σου ειπα για ποιο λογο θα το κανω

καλλιεργεια εχω κανει ο συζυγος οχι.τι μπορει να του βρουν που να ειναι υπαιτιο για αποβολη???

καποιο μικροβιο ή ιο στο σπερμα που δεν φαινεται στις δικες σου καλλιεργειες. Γιαυτο και η μητρα σου να αναγνωριζει το σπερμα σαν μικροβιο (γιατι μπορει να φερει την πληροφορια). Μηπως να ξεκινουσες με πιο απλη και πιο οικονομικη εξεταση (την καμπυλη για σενα μιας και εχεις ολες τις ενδειξεις και την καλλιεργεια σπερματος του συζυγου) πριν μπεις στο τρυπακι των αντιπατρικων. κανε ολες τις εξετασεις που παραδεχεται η κλασσικη γυναικολογια πριν αρχισεις τις αμφιλεγομενες θεραπειες.

Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για τα αντιπατρικα και τους γιατρους που τα συστηνουν στειλε μου πμ

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

καποιο μικροβιο ή ιο στο σπερμα που δεν φαινεται στις δικες σου καλλιεργειες. Γιαυτο και η μητρα σου να αναγνωριζει το σπερμα σαν μικροβιο (γιατι μπορει να φερει την πληροφορια). Μηπως να ξεκινουσες με πιο απλη και πιο οικονομικη εξεταση (την καμπυλη για σενα μιας και εχεις ολες τις ενδειξεις και την καλλιεργεια σπερματος του συζυγου) πριν μπεις στο τρυπακι των αντιπατρικων. κανε ολες τις εξετασεις που παραδεχεται η κλασσικη γυναικολογια πριν αρχισεις τις αμφιλεγομενες θεραπειες.

Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για τα αντιπατρικα και τους γιατρους που τα συστηνουν στειλε μου πμ

 

οκ και ευχαριστω.θα τα ξαναπουμε.αλλη μια ερωτηση γιατι εκανες 4 εμβολια?

Link to comment
Share on other sites

οκ και ευχαριστω.θα τα ξαναπουμε.αλλη μια ερωτηση γιατι εκανες 4 εμβολια?
γιατι ο γιατρος αγορασε εκεινη την εποχη καινουριο ιατρειο!!! Συγνωμη που ειμαι λιγο κυνικη αλλα δεν υπαρχει αλλη εξηγηση, επειδη ειμαι του χωρου το εψαξα εκ των υστερων και δεν ειχε καμια επιστημονικη βαση. Εγινα ωραιοτατο πειραματοζωο στο ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ!
sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ζαλίστηκα με όλα αυτά που διαβάζω!!! Εξετάσεις, εξετάσεις, εξετάσεις, και πάλι δεν μπορείς να ξέρεις από πού θα σου' ρθει η κεραμίδα!!!

Ίσως όντως τελικά να είναι καλύτερα να ψάχνεις για αρχή τα πιο βασικά και καθιερωμένα (εννονείται σε όλο τους το φάσμα) και στη συνέχεια αν φανεί κάτι από εκεί να προχωράς πιο βαθιά. Είσαι όμως έτσι εξασφαλισμένη; Εν τέλει, είσαι ποτέ εξασφαλισμένη; Κάτι μου λέει πως όχι. Απλά παίρνεις μια βαθιά ανάσα και ξαναπροσπαθείς.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις περιμεναμε καμια εβδομαδα μηπως και αποβαλλω μετα τη παλλινδρομηση αλλα τζιφος και αναγκαστικα (δεν μπορουμε να το κραταμε αλλο για πολυ αφου δεν ζει) αυριο θα μπω για την αποξυνση.. παλια μου τεχνη κοσκινο που λενε..

ευχομαι καλη δυναμη σε οσες περνατε δυσκολες στιγμες αλλα να ξερετε οτι εν ετη 2011 οι περισσοτερες γυναικες καταφερνουν να κανουν ενα παιδι..υπαρχει κοπος αλλα υπαρχει και τροπος..και βεβαια ειναι θεμα τυχης οπως πιστευω πανω απο ολα..(ο γιατρος, οι συμπτωσεις, οι συνθηκες, τα οικονομικα..)

ξερω .. ευκολα τα λες αλλα δυσκολα να τα πιστεψεις.. δεν μπορει ...τοσα τοσα περναμε .. ο επιμενων και ο τολμων νικα..

 

φιλια

Link to comment
Share on other sites

εμεις περιμεναμε καμια εβδομαδα μηπως και αποβαλλω μετα τη παλλινδρομηση αλλα τζιφος και αναγκαστικα (δεν μπορουμε να το κραταμε αλλο για πολυ αφου δεν ζει) αυριο θα μπω για την αποξυνση.. παλια μου τεχνη κοσκινο που λενε..

ευχομαι καλη δυναμη σε οσες περνατε δυσκολες στιγμες αλλα να ξερετε οτι εν ετη 2011 οι περισσοτερες γυναικες καταφερνουν να κανουν ενα παιδι..υπαρχει κοπος αλλα υπαρχει και τροπος..και βεβαια ειναι θεμα τυχης οπως πιστευω πανω απο ολα..(ο γιατρος, οι συμπτωσεις, οι συνθηκες, τα οικονομικα..)

ξερω .. ευκολα τα λες αλλα δυσκολα να τα πιστεψεις.. δεν μπορει ...τοσα τοσα περναμε .. ο επιμενων και ο τολμων νικα..

 

φιλια

 

 

καλη δυναμη και σε σενα σημερα............

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να συμβαίνει τόσο συχνά; Τον τελευταίο καιρό που ασχολούμαι με το θέμα, κάθε μέρα σχεδόν μαθαίνω για τέτοιες περιπτώσεις, και όχι μόνο μέσα από το φόρουμ......

Καλό κουράγιο κι από μένα prosperus.....

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...