Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Βαλια τωρα ειδα οτι εχεις ηδη ενα παιδακι! να σου ζησει! Δεν ειχες προβλημα με τον διαβητη στην προηγουμενη εγκυμοσυνη? Ποσα κιλα γεννηθηκε το παιδακι σου?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι φυσιολογικες τιμες του σακχαρου κατα την κυηση ειναι μεγιστο 80 το πρωι νηστικη και 120 μια ωρα μετα απο καθε γευμα. Εσυ ποσο σακχαρο ειχες?

Εμενα η διατροφη δεν μπορεσε να ανταγωνιστει τις ορμονες... Απο την 5η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου αναγκαστηκα να κανω ινσουλινη! Η διατροφη ειναι η πρωτη γραμμη αντιμετωπισης του διαβητη κυησης αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι απο μονη της θα ειναι αποτελεσματικη για την αντιμετωπιση του. Και μην σου παιρναει απο το μυαλο οτι εκανα παρασπονδιες, καμια σχεση, δεν υπαρχει πιο πειθαρχημενο ατομο απο μενα!

Ο διαβητολογος μου, μου ειχε πει οτι αν εχεις σακχαρο νηστειας (πρωινο) απο 90 και πανω στο πρωτο τριμηνο της κυησης χανεις το μωρο! Τοσο πολυ προσοχη θελει. Μακαρι να ρυθμιζοταν μονο με διατροφη, οι γυναικες που μπορουν να το ελεγξουν με διατροφη ειναι τυχερες γιατι εμφανισαν πολυ ηπιο διαβητη κυησης. Η πλειοψηφια ομως χρειαζεται ινσουλινη!

 

Νηστική δεν είχα μετρηθεί με τις ταινίες, όμως μια ώρα μετά το φαγητο ήμουν στο 95-105. Θα ψάξω και τη χαρτούρα με τις εξετάσεις, να δω πόσο είχα σκοράρει τότε. :? Ο γυναικολόγος μου δε θορηβήκε από αυτό. Καλού κακού βέβαια, τώρα μας είπες όλα αυτά, θα τα διπλοτσεκάρω με την ενδοκρινολόγο μου, η οποία έτσι κι αλλιώς θα με παρακολουθεί στενά κατά την κύηση.

Όσον αφορά το πρώτο τικεράκι, πρέπει να σου πω ότι το χταποδάκι μου δεν είναι βιολογική μου κορη και το μωρό που έχασα ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Γιαυτό έχω τόση αγωνία, γιατί δεν ξέρω εάν θα μπορέσω να κάνω παιδιά...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

η κ.λευκου ειναι εξαιρετικη αιματολογος και ανθρωπος .ειναι στη θεσσαλονικη.μεχρι πριν λιγα χρονια δουλευε στο λονδινο.ειναι εξαιρετικη.εχει και ειδικευση στη θρομβοφιλια κυησης.και εγω θελω διαβητολογο ομωσ

 

ευχαριστώ πολύ robenula. Μήπως ξέρεις τα στοιχεία της; Αν μάθω για καλό διαβητολόγο, θα σου πω.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστως να σου δωσω τα στοιχεια του διαβητολογου μου αλλα βρισκεται στην Αθηνα , δεν ξερω αν σε ενδιαφερει. Δυστυχως δεν ξερω καποιον στην Θεσσαλονικη.

Σ΄ευχαριστώ πολύ christy28, αλλά θα προτιμούσα κάποιον στην πόλη μου, να μπορώ να τον επισκέπτομαι τακτικά. Αν τελικά όμως απογοητευτώ από την αναζήτησή μου θα σου τα ζητήσω. Η αλήθεια είναι ότι γενικά με έβαλες σε σκέψεις...και πολύ καλά έκανες!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Πράγματι το ζάχαρο είναι επικίνδυνο για αποβολές. Για αυτό το λόγο, εκτός της καμπύλης, ο δικός μου γυναικολόγος μου είχε γράψει να κάνω και γλυκολυζιομένη. Η εν λόγω εξέταση δείχνει την πορεία του ζαχάρου στο αίμα τους τελευταίους 2 μήνες (δεν είμαι πολύ σίγυρη για το δίμηνο - ίσως να είναι και περισσότερο). Επίσης, με το που έμεινα έγκυος με έβαλε σε ειδική διατροφή για διαβητικούς, ακριβώς για να μην προσλαμβάνω πολλά ζάχαρα και αναπτύξω διαβήτη κύησης. Η διατροφή αυτή ήταν πολύ καλή, γιατί είχα ένα μικρό γεύμα/σνακ κάθε 3 ώρες και άρα γεμάτο στομάχι. Ως εκ τούτου, δεν είχα αναγούλες! :P (παρά μόνο όταν έμενα έξω πολλές ώρες και ήμουν νηστική) Απλά ήταν αυστηρή. Απαγορευόταν τελείως το ρύζι, ακόμα και το ρύζι που είναι κατάλληλο για διαβητικούς... Όποια τη θέλει, ας μου στείλει με πμ το φαξ της να της την περάσω.

 

Κι εγώ τη θέλω ValiaK. Σε οποιαδήποτε περίπτωση μια προσεγμένη διατροφή δε βλάπτει. Φαξ ούτε εγώ έχω, αλλά φαντάζομαι ότι κάτι θα βρω, οπότε θα σου δώσω και το νούμερο. Σ' ευχαριστώ πολύ

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου ValiaK!

Είμαι η Εβίτα από το http://www.mariaevita.gr που αγόρασες το μενταγιόν!

Είμαι και γω προληπτική και πάντα ψάχνω τα γούρια μου!

Εύχομαι πραγματικά με όλη μου την ψυχή όλα να πάνε τέλεια! Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να περιμένεις και να απογοητεύεσαι, μη χάνεις όμως την πίστη σου και όλα θα πάνε καλά!

Αν μας είχες πει την ιστορία θα σου το κάναμε δώρο, προσπαθώντας να σου στείλουμε ακόμη περισσότερη θετική ενέργεια!

Όταν με το καλό αποκτήσεις το μωράκι σου, θέλω να μας πάρεις τηλέφωνο (συνήθως στο τηλέφωνο απαντά η Μαρία, ζήτα εμένα) και σου υπόσχομαι πως θα σου στείλω ένα μάρσιπο SlingEZee για να το έχεις πάντα στην αγκαλιά σου!

Με όλη μου την καρδιά όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ValiaK!

Είμαι η Εβίτα από το www.mariaevita.gr που αγόρασες το μενταγιόν!

Είμαι και γω προληπτική και πάντα ψάχνω τα γούρια μου!

Εύχομαι πραγματικά με όλη μου την ψυχή όλα να πάνε τέλεια! Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να περιμένεις και να απογοητεύεσαι, μη χάνεις όμως την πίστη σου και όλα θα πάνε καλά!

Αν μας είχες πει την ιστορία θα σου το κάναμε δώρο, προσπαθώντας να σου στείλουμε ακόμη περισσότερη θετική ενέργεια!

Όταν με το καλό αποκτήσεις το μωράκι σου, θέλω να μας πάρεις τηλέφωνο (συνήθως στο τηλέφωνο απαντά η Μαρία, ζήτα εμένα) και σου υπόσχομαι πως θα σου στείλω ένα μάρσιπο SlingEZee για να το έχεις πάντα στην αγκαλιά σου!

Με όλη μου την καρδιά όλα να πάνε καλά!

 

Εβίτα, σας ευχαριστώ πολύ! Είμαι κι εγώ προληπτική, να φανταστείς ότι ούτε το δοκίμασα το μενταγιόν, ούτε καν άνοιξα τη συσκευασία. Θα το φορέσω μόνο όταν κάνω την αυχενική και μετά! Πήγα κι αγόρασα και καινούριο βιβλίο εγκυμοσύνης. Σκέφτηκα: καινούριο μωρό, καινούριο βιβλίο (έτσι κι αλλιώς το πρώτο πρόλαβα και το διάβασα) Το SlingEZee το έχω στο πλάνο έτσι κι αλλιώς, αλλά αγορές θα κάνω μετά που θα σαραντίσει το μωρό...

Σας ευχαριστώ πολύ και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!

Όλες μας μανούλες (ξανά) σύντομα!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κορίτσια, γύρισε σήμερα μετα από άδεια τοκετού μια συναδελφος και το μόνο που ακούγεται μια ώρα τώρα είναι ευχές και λεπτομέρειες για το μωρό... Δε λέω, η συνάδελφος με στήριξε όταν έχασα το μωρό και ήταν πολύ διακριτική με την εγκυμοσύνη της αλλά δεν ξέρω πώς θα βγάλω την ημέρα σήμερα... Δεν την κατηγορώ, αλίμονο, εκείνη ήταν πολύ εντάξει απέναντι μου, αλλά εάν την ρωτήσει ακόμα ένας λεπτομέρειες για το μωρό νομίζω οτι θα βάλω τις φωνές... :( :( :(

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κανε λιγακι υπομονη και ασχολησου με κατι.σκεψου οτι σε λιγους μηνες θα εισαι εσυ στην θεση της!!!!!:-P

 

θα είμαστε εμείς στην θεση της!!!!!:-P Άντε να δούμε... Από την ανυπομονησία μου να ξεκινήσουμε έχω από τώρα συμπτώματα εγκυμοσύνης (αναγούλες, πρήξιμο, πονάκια ίδια με της εγκυμοσύνης, υγρά, ρινίτιδα κτλ...) Και προσέχουμε τρελά, μέχρι και τεστ έκανα μπας και μου φύγει η ιδέα... Αντί για εγκυμοσύνη, έρχεται ο ζουρλομανδύας! :D:rolleyes:

τι έγινε με το εμβόλιο? το έκανες?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περιμενω τηλ απο τον γιατρο.καλου κακου θα παρω αυριο γιατι αυτος ερχεται μια φορα τον μηνα μην χασω και αυτον τον μηνα.κι εγω εχω συμπτωματα εγκυμοσυνης τους τελευταιους μηνες:λιγο πριν αδιαθετησω παντα εχω πρωινη ναυτια.λες να ειμαστε οντως ετοιμες για τον ζουρλομανδια?

πιστευω οτι οντως ηρθε η ωρα και γιαυτο ειμαστε ετσι

εν τω μεταξυ ειμαι μονιμως στην τσιτα νευριαζω με το παραμικρο και την πληρωνουν οι γυρω μου

ας τελειωσει γρηγορα αυτη η αναμονη

εσυ?θα πας ταξιδακι ειδα:cool: τυχερουλα αντε με το καλο

Link to comment
Share on other sites

περιμενω τηλ απο τον γιατρο.καλου κακου θα παρω αυριο γιατι αυτος ερχεται μια φορα τον μηνα μην χασω και αυτον τον μηνα.κι εγω εχω συμπτωματα εγκυμοσυνης τους τελευταιους μηνες:λιγο πριν αδιαθετησω παντα εχω πρωινη ναυτια.λες να ειμαστε οντως ετοιμες για τον ζουρλομανδια?

πιστευω οτι οντως ηρθε η ωρα και γιαυτο ειμαστε ετσι

εν τω μεταξυ ειμαι μονιμως στην τσιτα νευριαζω με το παραμικρο και την πληρωνουν οι γυρω μου

ας τελειωσει γρηγορα αυτη η αναμονη

εσυ?θα πας ταξιδακι ειδα:cool: τυχερουλα αντε με το καλο

 

Κι εσύ έχεις συμπτώματα? Ωραία, ειμαστε κι οι δύο μουρλοκούκου! :D:D:D Κι ανησυχούσα ότι θα είμαι μόνη μου! Τώρα που ξέρω ότι θα είσαι εσύ στο διπλανό κελί, νιώθω ήσυχη!!! :P

Περιμένω περίοδο στην εκδρομή και είναι η πρώτη φορά που χαίρομαι τόσο πολύ που θα μου έρθει!!!

Άντε κούκλα μου να κάνεις το εμβόλιο να βάλεις κι εσύ μπροστά! Με το καλό τα βαμπιράκια!!! :D

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, κάποιες δεν κρατιούνται!! Πολύ χαίρομαι!!!

Έτσι, για την ιστορία του πράγματος, να σας ενημερώσω ότι εγώ έχω πάντα συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την περίοδο (ή καλύτερα να πω ότι είχα συμπτώματα περιόδου, αλλά πολύ πιο έντονα, πριν την εγκυμοσύνη;)

ValiaK, έχω ακριβώς το ίδιο θέμα στη δουλειά. Μόλις γέννησε μια συμπαθέστατη συνάδελφος ένα υγιέστατο αγοράκι και το τι συγχαρητήρια ακούγονται δε λέγεται!!! Είναι λίγο περίεργο το συναίσθημα, αλλά τι να κάνουμε; Από τη μια χαίρομαι πολύ για την κοπέλα, που πραγματικά τη συμπαθώ πάρα πολύ, από την άλλη αυτομάτως έρχεται στο μυαλό μου το δικό μου αγοράκι και με πιάνει το παράπονο και μετά πάλι λέω, μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω και συνέρχομαι, αλλά...Το τι θα ήθελα να ήμουν στη θέση της δε λέγεται!!! Θα βρεθώ όμως, που θα πάει; Όλες θα βρεθούμε, σύμφωνοι;

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Εβίτα, σας ευχαριστώ πολύ! Είμαι κι εγώ προληπτική, να φανταστείς ότι ούτε το δοκίμασα το μενταγιόν, ούτε καν άνοιξα τη συσκευασία. Θα το φορέσω μόνο όταν κάνω την αυχενική και μετά! Πήγα κι αγόρασα και καινούριο βιβλίο εγκυμοσύνης. Σκέφτηκα: καινούριο μωρό, καινούριο βιβλίο (έτσι κι αλλιώς το πρώτο πρόλαβα και το διάβασα) Το SlingEZee το έχω στο πλάνο έτσι κι αλλιώς, αλλά αγορές θα κάνω μετά που θα σαραντίσει το μωρό...

Σας ευχαριστώ πολύ και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!

Όλες μας μανούλες (ξανά) σύντομα!

 

ValiaK, σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δεν έφερα ούτε ένα μωρουδιακό στο σπίτι πριν γεννήσω.Τα έπιπλα τα έφεραν μία μέρα πριν βγω από το μαιευτήριο... Ευτυχώς είχε ψωνίσει τα πάντα (μέχρι και χτένες και ψαλιδάκια για τα νύχια) η μαμά μου, η οποία ανυπομονούσε να μου τα δείξει και τα είδα μόνο αφού γέννησα.... Μιλάμε για αρρώστια!

Φιλιά σε όλες τις μανούλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνοι! Απλά είναι λίγο δύκολο να το πιστέψω μερικές φορές...

Εσύ ξαναγύρισες στη δουλειά?

 

Εγώ επισήμως επιστρέφω την 1η Νοεμβρίου, αλλά χρειάστηκε την Παρασκευή και σήμερα να περάσω και να μείνω από καμιά ωρίτσα, γιατί είχα κάτι αιτήσεις δικές μου που ήθελα να διεκπεραιώσω, οπότε το έζησα απανωτά δύο μέρες.

Βέβαια, καλό μου έκανε, γιατί συνειδητοποίησα ότι πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα ότι οι γυναίκες γύρω μου θα γεννάνε και θα είναι ευτυχισμένες (και αυτές και όλοι γύρω τους) ανεξάρτητα από τη δική μου κακοτυχία...Ούτε μπορώ να έχω την απαίτηση να συγκρατούν οι άλλοι τη χαρά τους γιατί μπορεί εγώ να στενοχωρηθώ. Πραγματικά δε θέλω να με αντιμετωπίζουν με οίκτο, αυτό με εξοργίζει! Με διακριτικότητα ναι, με οίκτο όχι!

Εν πάση περιπτώση, εμείς στα δικά μας! Η αρχή καλή μου ValiaK είναι το ήμισυ του παντός (κλισέ μεν, αλήθεια δε). Και η αρχή για κάθεμιά από εμάς είναι να το πιστέψουμε. Κι αν θες να συνεχίσουμε με τα ρητά: "κάθε αρχή και δύσκολη"...όχι όμως ακατόρθωτη! Ε, λοιπόν, θα το πιστέψουμε και θα το πετύχουμε και πολύ σύντομα θα δίνουν και σε μας συγχαρητήρια!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

ValiaK, σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δεν έφερα ούτε ένα μωρουδιακό στο σπίτι πριν γεννήσω.Τα έπιπλα τα έφεραν μία μέρα πριν βγω από το μαιευτήριο... Ευτυχώς είχε ψωνίσει τα πάντα (μέχρι και χτένες και ψαλιδάκια για τα νύχια) η μαμά μου, η οποία ανυπομονούσε να μου τα δείξει και τα είδα μόνο αφού γέννησα.... Μιλάμε για αρρώστια!

Φιλιά σε όλες τις μανούλες!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Εβίτα! Ναι χαίρεσαι κι εσύ το/τα παιδάκι/α σου! (δεν ξέρω ποια από τις δύο είσαι στη photo). Να πάνε όλα καλά για εμάς τις πονεμένες μανούλες από εδώ και πέρα...!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Εβίτα! Ναι χαίρεσαι κι εσύ το/τα παιδάκι/α σου! (δεν ξέρω ποια από τις δύο είσαι στη photo). Να πάνε όλα καλά για εμάς τις πονεμένες μανούλες από εδώ και πέρα...!!!

 

Η φωτο είναι από τη βάφτιση της Τζωρτζίνας, εγώ είμαι με το πολύχρωμο φόρεμα και κρατάω αγκαλιά το γιο μου Θανάση, την Τζωρτζίνα την έχει αγκαλιά ο μπαμπάς της.

Και για να σου δώσω και λίγο κουράγιο, τα δύο παιδάκια ήρθαν το ένα μετά το άλλο, αφού όμως πέρασα πέντε χρόνια αναμονής για το Θανάση μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σκοπο να επισκευτεις διαβητολογο που να ασχολειται με την εγκυμοσυνη θα ειναι σε θεση να σε καθοδηγησει ακομη και πριν την κυηση. Ο δικος μου με το ειδε τις καμπυλες μου (σου υπενθυμιζω οτι ηταν ολες οι τιμες στα κατωτερα φυσιολογικα ορια) με ενημερωσε οτι θα παρουσιασω διαβητη κυησης και αν δεν κανω ινσουλινη δεν θα κανω παιδι! Ε ετσι κι εγινε. Απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος μετριομουν και απο την 5η εβδομαδα ξεκινησα ινσουλινη. Κανενας στην οικογενεια μου δεν ειχε προβλημα με τον διαβητη!!!

Μπορεις να κανεις και καμπυλη αμεσως μολις μεινεις εγκυος αλλα τα φυσιολογικα ορια του σακχαρου στην κυηση ειναι διαφορετικα. Τα εχουμε γραψει στο αναλογο τοπικ.

 

Οι καθεξην αποβολες ειναι συνηθως πολυπαραγοντικες. πχ. αν βρειτε οτι εχετε θρομβοφοφιλια δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι μονο αυτο, θα πρεπει να κανετε ολο τον κυκλο των εξετασεων. Ενω εχω θρομβοφιλια και εκανα θεραπεια εχασα αλλο ενα εμβρυο γιατι κανεις δεν ειχε ασχοληθει με το σακχαρο μου που τελικα ηταν και αυτο ενας ακομη παραγοντας που προκαλουσε τις αποβολες!

στην 7 εβδομαδα κυησης ηταν 142 με οριο το 140.μετα απο 1 ωρα μετρηση.θα εκανα και τη μεγαλη καμπυλη αλλα δεν προλαβα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στην ακόμα πιο άχαρη φάση της αναμονής. Κι η αναμονή μας σκοτώνει. Μας έδωσαν 5 μέρες προθεσμία μήπως κάτι αλλάξει, αλλιώς πάω για απόξεση. Πάντως μας είπαν να μην είμαστε πολύ αισιόδοξοι.

 

NewbieG, τι κάνεις? Πήγατε στο γιατρό?

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και σύντομα να μοιραστείς μαζί μας καλά νέα!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Ax Newbie και περίμενα ότι θα γινόταν η ανατροπή.Λυπάμαι πάρα πολύ.Γιατί να συμβαίνει αυτό;Μου έρχονται μνήμες απο τα δικά μας και στεναχωριέμαι ακόμα περισσότερο.Τι να πω;Προσπάθησε σιγά σιγά να επανέλθεις.Ό,τι χρειαστείς είμαι εδώ και εγώ και όλα τα κορίτσια.....

ncVop3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...