Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βαλτε με και εμενα στο club (μη χασω θεση!!!) παλλινδρομησα (σταματησε η αναπτυξη του εμβρυου στην 6η εβδομαδα) και τωρα ειμαστε στην τελικη ευθεια για τα διαδικαστικα..

 

περαστικα μας και εις αλλα με υγεια..

 

ευχομαι τα καλυτερα σε οσες θα ξαναπροσπαθησετε να μεινετε εγκυος ξανα..

 

λυπαμαι :-(

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε βρε κορίτσια? τρεις ώρες έλειψα! πότε πληθύναμε έτσι??? :( :( :(

 

Λυπάμαι πολύ για όλα τα μωράκια που χάθηκαν... Κορίτσια (prosperous & xrysa1981), ό,τι χρειστείτε εμείς θα είμαστε εδώ! Και για τα καλά και για τα άσχημα... H mousoudi έχει δίκιο, όλες περάσαμε και περναμε πολύ δύσκολες καταστάσεις αλλά μεταξύ μας έχουμε βρει στήριγμα και δυναμη να περάσουμε κι αυτή τη δοκιμασία...

newbie G, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το μωράκι σας να βγει νικητής από αυτή τη δοκιμασία! Η ελπιδα δεν έχει χαθεί ακόμη!

Ιανουάριε, εύχομαι τα καλύτερα και για σένα!

Ανεξάρτητα από την πλάκα που ξεκινήσαμε για το 2011, τα Χριστούγεννα και το sex κάτω από το γκυ ;), κατά τη γνώμη μου πάντα είναι σκόπιμο να μη βάζουμε χρονοδιαγράμματα για πράγματα που ορίζουμε λίγο ή και (μάλλον) καθόλου... Σας το λέω από πικρή εμπειρία...

Όταν έρθει η ώρα οι κοιλίτσες θα ξαναγεμίσουν! (μη νομίζετε, τα λέω για να τα ακούω, μία-μία μτράω τις μέρες κι εγώ :D)

Και τότε όλες μας θα γράφουμε πια σε άλλα topic...

Την αγάπη μου και μια μεγάλη μεγάλη αγκαλιά σε όλες!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε βρε κορίτσια? τρεις ώρες έλειψα! πότε πληθύναμε έτσι??? :( :( :(

 

Λυπάμαι πολύ για όλα τα μωράκια που χάθηκαν... Κορίτσια (prosperous & xrysa1981), ό,τι χρειστείτε εμείς θα είμαστε εδώ! Και για τα καλά και για τα άσχημα... H mousoudi έχει δίκιο, όλες περάσαμε και περναμε πολύ δύσκολες καταστάσεις αλλά μεταξύ μας έχουμε βρει στήριγμα και δυναμη να περάσουμε κι αυτή τη δοκιμασία...

newbie G, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το μωράκι σας να βγει νικητής από αυτή τη δοκιμασία! Η ελπιδα δεν έχει χαθεί ακόμη!

Ιανουάριε, εύχομαι τα καλύτερα και για σένα!

Ανεξάρτητα από την πλάκα που ξεκινήσαμε για το 2011, τα Χριστούγεννα και το sex κάτω από το γκυ ;), κατά τη γνώμη μου πάντα είναι σκόπιμο να μη βάζουμε χρονοδιαγράμματα για πράγματα που ορίζουμε λίγο ή και (μάλλον) καθόλου... Σας το λέω από πικρή εμπειρία...

Όταν έρθει η ώρα οι κοιλίτσες θα ξαναγεμίσουν! (μη νομίζετε, τα λέω για να τα ακούω, μία-μία μτράω τις μέρες κι εγώ :D)

Και τότε όλες μας θα γράφουμε πια σε άλλα topic...

Την αγάπη μου και μια μεγάλη μεγάλη αγκαλιά σε όλες!!!

 

Εγώ πάντως το καλοκαίρι που μας πέρασε, το δήλωσα: ο κόσμος να χαλάσει, μέχρι να βγει το 2010 εγώ θα έχω μείνει έγκυος. Και τελικά μου συνέβη τον Σεπτέμβριο!!! Άσχετο που δεν πάει καλά, πάντως τα καταφέραμε. Και τώρα λέω μέσα μου "αυτή η κύηση θα προχωρήσει" Αλλά και να μην προχωρήσει τελικά, έχω πειστεί ότι θα κάνω παιδάκι και μάλιστα πολύ γρήγορα. Αν δεν το πιστέψω, πώς θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το καλοκαίρι που μας πέρασε, το δήλωσα: ο κόσμος να χαλάσει, μέχρι να βγει το 2010 εγώ θα έχω μείνει έγκυος. Και τελικά μου συνέβη τον Σεπτέμβριο!!! Άσχετο που δεν πάει καλά, πάντως τα καταφέραμε. Και τώρα λέω μέσα μου "αυτή η κύηση θα προχωρήσει" Αλλά και να μην προχωρήσει τελικά, έχω πειστεί ότι θα κάνω παιδάκι και μάλιστα πολύ γρήγορα. Αν δεν το πιστέψω, πώς θα γίνει;

 

Μου αρέσει η μαχητικότητα και η αποφασιστικότητά σου Και η θετική σου σκέψη! Και σίγουρα επιδρά στην ψυχολογία σου και αυτή με τη σειρά της στην επιτυχία της προσπάθειάς σου! Κι εμείς μαζί σου!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως το καλοκαίρι που μας πέρασε, το δήλωσα: ο κόσμος να χαλάσει, μέχρι να βγει το 2010 εγώ θα έχω μείνει έγκυος. Και τελικά μου συνέβη τον Σεπτέμβριο!!! Άσχετο που δεν πάει καλά, πάντως τα καταφέραμε. Και τώρα λέω μέσα μου "αυτή η κύηση θα προχωρήσει" Αλλά και να μην προχωρήσει τελικά, έχω πειστεί ότι θα κάνω παιδάκι και μάλιστα πολύ γρήγορα. Αν δεν το πιστέψω, πώς θα γίνει;

 

Και φυσικά να το πιστέψεις! Η πίστη μας κρατάει δυνατές, να στεκόμαστε στα πόδια μας και να μπορύμε να ονειρευόμαστε!

Άλλο όμως ο στόχος άλλο το χρονοδιάγραμμα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

 

Πήγα στο γυναικολόγο τελικά και του είπα ότι τυχαίο ξε-τυχαίο, εγώ θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις για να νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου.

Μου έγραψε εξετάσεις:

1. Θρομβοφιλίας.

2. Έλεγχος αντιφωσφολιπιδαιμικού (ουφ! το έγραψα!) συνδρόμου.

3. Αντιπατρικά αντισώματα.

4. Θυρεοειδής.

 

 

Καρυότυπο συμφωνήσαμε και οι δύο ότι είναι τραβηγμένο να κάνω από την πρώτη φορά.

 

Εξετάσεις για ορμονολογικό έλεγχο, παρότι του είπα ότι έχω οικογενειακό ιστορικό από την μητέρα μου, δεν μου έγραψε. Μου είπε ότι δεν της υποστηρίζει, γιατί είναι αμφίβολο αν η θεραπεία βοηθάει στις αποβολές και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει και προβλήματα υγείας στο έμβρυο στην μετέπειτα ζωή του, μέχρι και προδιάθεση για καρκίνο!

 

Ωστόσο, εγώ θέλω να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα στις ορμόνες μου, οπότε πήρα μετά τον ενδοκρινολόγο που μου είχε γράψει προληπτικά Τ4 για το θυροειδή κατά την εγκυμοσύνη λόγω προδιάθεσης. Του εξήγησα και μου είπε ότι πρέπει να κάνω και κάποιο ορμονολογικό έλεγχο, να περάσω από δευτέρα να πάρω τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω από τη γραμματέα του.

 

Επιπλέον, θα κάνω και καλλιέργια κολπικού για μυκητες κλπ., επειδή είχα μύκητες και δεν πήρα αντιβίωση λόγω εγκυμοσύνης, εξετάσεις αίματος επειδή ε'ιχα αναιμία λόγω εγκυμοσύνης, εξετάσεις ούρων, γιατί πέρισυ είχα ουρολοίμωξη και με ταλαιπωρεί κατα καιρούς. Γενικό ψάξιμο δηλαδή, από την κορυφή μέχρι τα νύχια! Ούτε η γιαγιά μου, τόσες εξετάσεις.

 

Τις εξετάσεις θα τις κάνω μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Ρώτησα σε μικροβιολογικό και μου είπε ότι θα μου κοστίζουν γύρω στα 850 ευρώ αυτές που μου έγραψε ο γυναικολόγος (εγώ υπολογίζω γύρω στα 1000 μαζί με του ενδοκρινολόγου και την καλλιέργια κολπικού, αίματος και ούρων.) Από αυτά ζήτημα αν θα πάρω 300 πίσω από το ταμείο μου. Τα χρήματα δεν μου περισεύουν, το αντίθετο μάλιστα, και πλήρωσα και 500 για την απόξεση, αλλά για μένα τις θεωρώ απαραίτητες εξετάσεις.

 

Το αίμα, μετά την απόξεση, μου σταμάτησε στις 15 μέρες. Περιμένω να μου έρθει περίοδος το αργότερο 10 Νοεμβρίου (σε 30-40 μέρες μου είπε ο γιατρός) και μετά από 2 περιόδους, δηλαδή από Δεκέμβριο, θα ξεκινήσουμε να κάνουμε ελεύθερα έρωτα για παιδί. Παίρνω φυλλικό οξύ καθημερινά και Τ4 προληπτικά, γιατι έχω προδιάθεση γαι θυρεοειδή.

 

Αυτά κάνω... Τί άλλο μπορώ να κάνω ρε κορίτσια??? Πέστε μου σας παρακαλώ!!!! Ελάχιστα πράγματα τελικά μπορούμε να ελέγξουμε σ'αυτή τη ζωή.... Ό,τι και να κάνεις, δεν μπορείς να τα βάλεις με τη φύση. Και η φύση πολλές φορές είναι σκληρή και άδικη...Πολύ άδικη όμως.... Η ψυχολογία μου είναι κάπως χάλια. Στους έξω φαίνομαι καλά και δυνατή. Στη δουλειά είμαι ήρεμη και ευδιάθετη. Όταν όμως γυρνάω σπίτι και μένω μόνη μου, τότε τα σκέφτομαι όλα και στεναχωριέμαι, νευριάζω, κλαίω, δεν μπορώ να ηρεμήσω... Έχω μείνει με μία απορία... Ένα γιατί... Έκανα τα πάντα και με το παραπάνω όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, έκοψα το κάπνισμα μαχαίρι ένώ καπνίζω κανονικά περισσότερο από πακέτο τη μέρα. Περιμέναμε αυτό το παιδί πώς και πώς... Κάναμε σχέδια.... Είχαμε μόλις παντρευτει... Και 17 μέρες μετά το γάμο μας, μάθαμε ότι το παιδί δεν ζει...Ημουν πολύ ευτυχισμένη, τα είχα όλα και μετά ήρθε αυτό για να με προσγειώσει...

 

Και τώρα φοβάμαι, μην μου ξανασυβει όπως ξανασυνέβει και στη μητέρα μου τη δεύτερη φορά, φοβάμαι μην αργήσω να μείνω έγκυος, φοβαμαι ότι αν είμαι έγκυος θα είμαι με την αγωνία για 9 μήνες κάθε μέρα μήπως μου συμβει κάτι, φοβαμαι τους πόνους της γένας και φοβάμαι και την ευθύνη του να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο... Φοβάμαι τα πάντα... Δεν ξέρω τί έπαθα, αλλά τα βλέπω όλα μαύρα... Τις δύο τελευταίες μέρες είμαι καλύτερα, οπότε ελπίζω ότι με τον καιρό να μαλακώσει αυτή η απαισιοδοξία και θα ξαναβρώ τις δυνάμεις μου... Είμαι σίγουρη γι αυτό. Ειδικά όταν θα ξαναμείνω έγκυος.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά μου βγήκαν σαν χείμαρος από μέσα μου τα λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Ειχα κι εγω 3 παλινδρομες στο ιστορικο μου και οπως βλεπετε απο το τικερακι κοντευω να γεννησω!

Γι'αυτο θα ηθελα να σας συμβουλεψω το εξης γιατι οι περισσοτεροι γυναικολογοι το αμελουν : να κανετε καμπυλη σακχαρου που να την διαβασει ενας ενδοκρινολογος-διαβητολογος που να ασχολειται με την κυηση.

 

Πριν μεινω εγκυος ημουν υπογλυκαιμικη (ειχα κανει 3 καμπυλες και ειχα χαμηλα σακχαρα στις 2-3 ωρες), τις καμπυλες τις εκανα με δικη μου πρωτοβολια γιατι μετα απο πολυ διαβασμα ειχα βρει οτι το σακχαρο σχετιζεται με αποβολες. Ολοι οι γυναικολογοι που ειδαν τις καμπυλες μου ειπαν οτι ειναι θετικο να εχεις χαμηλο σακχαρο, το υψηλο δημιουργει προβληματα στο εμβρυο και στην κυηση, μονο οταν πηγα σε διαβητολογο μου ειπε με σιγουρια οτι θα κανω διαβητη κυησης, ο οποιος προκαλει παλινδρομες πρωτου τριμηνου!

 

Οποια κοπελα εχει εστω και μια παλινδρομη στο ιστορικο της πρεπει να κανει καμπυλη σακχαρου( συμφωνα με την Αμερικανικη Διαβητολογικη Εταιρεια)!

 

Μακαρι να το ηξερα κι εγω νωριτερα και να μην χρειαζοταν να χασω 3 εμβρυα!!! Ευχομαι σε ολες την επομενη φορα να φουσκωσετε σαν μπαλονια και να παρετε στην αγκαλια σας τα μωρακια σας!!!

 

Φιλικα

Χριστινα

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ονειροπαγιδα γιατι δεν ρωτας που μπορεις να κανεις τις εξετασεις με μικροτερο κοστος?ξερω οτι τις εξετασεις που σου εδωσε ο γυναικολογος γινονται στο ελενα και αλεξανδρας.εχουν τμημα αποβολων.βεβαια στις κανουν μετα απο 2 ή 3 αποβολες(ηλιθιο δεν ειναι αυτο?) αλλα πιστευω οτι με τον γυναικολογο σου κατι μπορει να γινει-μαιμουδια-καταλαβαινεις?

Link to comment
Share on other sites

ονειροπαγιδα γιατι δεν ρωτας που μπορεις να κανεις τις εξετασεις με μικροτερο κοστος?ξερω οτι τις εξετασεις που σου εδωσε ο γυναικολογος γινονται στο ελενα και αλεξανδρας.εχουν τμημα αποβολων.βεβαια στις κανουν μετα απο 2 ή 3 αποβολες(ηλιθιο δεν ειναι αυτο?) αλλα πιστευω οτι με τον γυναικολογο σου κατι μπορει να γινει-μαιμουδια-καταλαβαινεις?

 

Τό ξέρω Ξένια, όμως δεν είμαι από Αθήνα και δεν μου είναι έυκολο να ανέβω άμεσα, ειδικά ο άντρας μου δεν μπορεί να έρθει λόγω δουλειάς άμεσα (πρέπει να δώσει και εκέινος αίμα). Άσε που ο γυναικολόγος μου είπε ότι οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν 4-6 εβδομάδες μετά την απόξεση και όχι αργότερα. Έχουν ήδη περάσει σχεδόν 4 εβδομάδες. Αν κλεισω ραντεβού στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρα και μου πουν έλα σε ένα μήνα? Άσε που θα χρειαστεί τρέξιμο και διαφορετικά ραντεβού για κάθε τμήμα και γραφειοκρατία και θα μας πάρει χρόνο στην Αθήνα. Αν μείνουμε Αθήνα δύο άτομα για 3-4 μέρες θα μας φύγουν στάνταρ 1000 ευρώ στο ταξίδι συν το χάσιμο από τη δουλειά του άντρα μου, που θα είναι κλειστό το μαγαζί του, συν την ταλαιπωρία του ταξιδιού. Οπότε, που είναι το όφελος? Αν μέναμε Αθήνα θα ήταν αλλιώς φυσικά... Το σκέφτηκα και εγώ αλλά, στο τέλος πάνω-κάτω το ίδιο μας βγαίνει. Όσο για την αξιοπιστία των εξετάσεων, ούτως ή άλλως και από εδώ Αθήνα θα στείλουν το αίμα για ανάλυση. Και τη μικροβιολόγο εδώ την γνωρίζουμε προσωπικά και την εμπιστευόμαστε. Είναι πολύ καλή και η τιμή που μας έκανε ήταν φιλική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!!!

Ειχα κι εγω 3 παλινδρομες στο ιστορικο μου και οπως βλεπετε απο το τικερακι κοντευω να γεννησω!

Γι'αυτο θα ηθελα να σας συμβουλεψω το εξης γιατι οι περισσοτεροι γυναικολογοι το αμελουν : να κανετε καμπυλη σακχαρου που να την διαβασει ενας ενδοκρινολογος-διαβητολογος που να ασχολειται με την κυηση.

 

Πριν μεινω εγκυος ημουν υπογλυκαιμικη (ειχα κανει 3 καμπυλες και ειχα χαμηλα σακχαρα στις 2-3 ωρες), τις καμπυλες τις εκανα με δικη μου πρωτοβολια γιατι μετα απο πολυ διαβασμα ειχα βρει οτι το σακχαρο σχετιζεται με αποβολες. Ολοι οι γυναικολογοι που ειδαν τις καμπυλες μου ειπαν οτι ειναι θετικο να εχεις χαμηλο σακχαρο, το υψηλο δημιουργει προβληματα στο εμβρυο και στην κυηση, μονο οταν πηγα σε διαβητολογο μου ειπε με σιγουρια οτι θα κανω διαβητη κυησης, ο οποιος προκαλει παλινδρομες πρωτου τριμηνου!

 

Οποια κοπελα εχει εστω και μια παλινδρομη στο ιστορικο της πρεπει να κανει καμπυλη σακχαρου( συμφωνα με την Αμερικανικη Διαβητολογικη Εταιρεια)!

 

Μακαρι να το ηξερα κι εγω νωριτερα και να μην χρειαζοταν να χασω 3 εμβρυα!!! Ευχομαι σε ολες την επομενη φορα να φουσκωσετε σαν μπαλονια και να παρετε στην αγκαλια σας τα μωρακια σας!!!

 

Φιλικα

Χριστινα

ποτε πρεπει να κανω την καμπυλη πριν η στην αρχη της εγκυμοσυνης?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια, αλλά εγώ ξέρω ότι οι περισσότερες εξετάσεις γίνονται δωρεάν αν ο γιατρός σας τις γράψει στο βιβλιάριο. Δεν έχετε γιατρό συμβεβλημένο με το ταμείο σας; Εγώ μέχρις στιγμής δεν πλήρωσα πουθενά τίποτα. Για αιματολογικές μιλάμε πάντα, έτσι; Αλλά και μαγνητική στο παρελθόν, και μαστογραφία, υπέρηχους κλπ, το ίδιο. Μόνο τη σαλπιγγογραφία και το σπερμοδιάγραμμα πληρώσαμε, γιατί δεν τα δικαιολογεί κανένα ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

ποτε πρεπει να κανω την καμπυλη πριν η στην αρχη της εγκυμοσυνης?

Αν εχεις σκοπο να επισκευτεις διαβητολογο που να ασχολειται με την εγκυμοσυνη θα ειναι σε θεση να σε καθοδηγησει ακομη και πριν την κυηση. Ο δικος μου με το ειδε τις καμπυλες μου (σου υπενθυμιζω οτι ηταν ολες οι τιμες στα κατωτερα φυσιολογικα ορια) με ενημερωσε οτι θα παρουσιασω διαβητη κυησης και αν δεν κανω ινσουλινη δεν θα κανω παιδι! Ε ετσι κι εγινε. Απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος μετριομουν και απο την 5η εβδομαδα ξεκινησα ινσουλινη. Κανενας στην οικογενεια μου δεν ειχε προβλημα με τον διαβητη!!!

Μπορεις να κανεις και καμπυλη αμεσως μολις μεινεις εγκυος αλλα τα φυσιολογικα ορια του σακχαρου στην κυηση ειναι διαφορετικα. Τα εχουμε γραψει στο αναλογο τοπικ.

 

Οι καθεξην αποβολες ειναι συνηθως πολυπαραγοντικες. πχ. αν βρειτε οτι εχετε θρομβοφοφιλια δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι μονο αυτο, θα πρεπει να κανετε ολο τον κυκλο των εξετασεων. Ενω εχω θρομβοφιλια και εκανα θεραπεια εχασα αλλο ενα εμβρυο γιατι κανεις δεν ειχε ασχοληθει με το σακχαρο μου που τελικα ηταν και αυτο ενας ακομη παραγοντας που προκαλουσε τις αποβολες!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια όσων από εσάς είστε από Θεσσαλονίκη. Επειδή βρίσκομαι σε διαδικασία αναζήτησης γιατρών πολλών ειδικοτήτων, μετά την παλίνδρομη που είχα, σας παρακαλώ αν ξέρετε κάποιον καλό 1) αιματολόγο 2) ενδοκρινολόγο 3) διαβητολόγο μπορείτε να μου τα στοιχεία του σε pm; Διαβάζω τόσες μέρες για κύκλους εξετάσεων που έχω αποφασίσει κι εγώ να κάνω και δεν έχω βρει ακόμα γιατρούς με διαπιστευτήρια από γνωστούς μου και δε θέλω να το αφήσω στην τύχη. Ειδικά η συμβουλή της christy28 για το διαβήτη ήταν εντελώς νέα πληροφορία. Ούτε που πήγαινε το μυαλό μου ότι με φυσιολογικές τιμές ζαχάρου μπορείς να κινδυνεύεις να αποβάλεις!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

η κ.λευκου ειναι εξαιρετικη αιματολογος και ανθρωπος .ειναι στη θεσσαλονικη.μεχρι πριν λιγα χρονια δουλευε στο λονδινο.ειναι εξαιρετικη.εχει και ειδικευση στη θρομβοφιλια κυησης.και εγω θελω διαβητολογο ομωσ

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εχεις σκοπο να επισκευτεις διαβητολογο που να ασχολειται με την εγκυμοσυνη θα ειναι σε θεση να σε καθοδηγησει ακομη και πριν την κυηση. Ο δικος μου με το ειδε τις καμπυλες μου (σου υπενθυμιζω οτι ηταν ολες οι τιμες στα κατωτερα φυσιολογικα ορια) με ενημερωσε οτι θα παρουσιασω διαβητη κυησης και αν δεν κανω ινσουλινη δεν θα κανω παιδι! Ε ετσι κι εγινε. Απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος μετριομουν και απο την 5η εβδομαδα ξεκινησα ινσουλινη. Κανενας στην οικογενεια μου δεν ειχε προβλημα με τον διαβητη!!!

Μπορεις να κανεις και καμπυλη αμεσως μολις μεινεις εγκυος αλλα τα φυσιολογικα ορια του σακχαρου στην κυηση ειναι διαφορετικα. Τα εχουμε γραψει στο αναλογο τοπικ.

 

Οι καθεξην αποβολες ειναι συνηθως πολυπαραγοντικες. πχ. αν βρειτε οτι εχετε θρομβοφοφιλια δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι μονο αυτο, θα πρεπει να κανετε ολο τον κυκλο των εξετασεων. Ενω εχω θρομβοφιλια και εκανα θεραπεια εχασα αλλο ενα εμβρυο γιατι κανεις δεν ειχε ασχοληθει με το σακχαρο μου που τελικα ηταν και αυτο ενας ακομη παραγοντας που προκαλουσε τις αποβολες!

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη λιγες μερες πριν την παλλινδρομη εκανα καμπυλυ ζαχαρου ,τη μικρη,και ηταν οριακη.η γιατρος ειπε πωσ θα κανω και τη μεγαλη και μετα αν βγει ανεβασμενη θα κανω διατροφη.ξερεις τι μπορει να σημαινε αυτο?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια όσων από εσάς είστε από Θεσσαλονίκη. Επειδή βρίσκομαι σε διαδικασία αναζήτησης γιατρών πολλών ειδικοτήτων, μετά την παλίνδρομη που είχα, σας παρακαλώ αν ξέρετε κάποιον καλό 1) αιματολόγο 2) ενδοκρινολόγο 3) διαβητολόγο μπορείτε να μου τα στοιχεία του σε pm; Διαβάζω τόσες μέρες για κύκλους εξετάσεων που έχω αποφασίσει κι εγώ να κάνω και δεν έχω βρει ακόμα γιατρούς με διαπιστευτήρια από γνωστούς μου και δε θέλω να το αφήσω στην τύχη. Ειδικά η συμβουλή της christy28 για το διαβήτη ήταν εντελώς νέα πληροφορία. Ούτε που πήγαινε το μυαλό μου ότι με φυσιολογικές τιμές ζαχάρου μπορείς να κινδυνεύεις να αποβάλεις!

 

Καλημέρα σε όλες! Πράγματι το ζάχαρο είναι επικίνδυνο για αποβολές. Για αυτό το λόγο, εκτός της καμπύλης, ο δικός μου γυναικολόγος μου είχε γράψει να κάνω και γλυκολυζιομένη. Η εν λόγω εξέταση δείχνει την πορεία του ζαχάρου στο αίμα τους τελευταίους 2 μήνες (δεν είμαι πολύ σίγυρη για το δίμηνο - ίσως να είναι και περισσότερο). Επίσης, με το που έμεινα έγκυος με έβαλε σε ειδική διατροφή για διαβητικούς, ακριβώς για να μην προσλαμβάνω πολλά ζάχαρα και αναπτύξω διαβήτη κύησης. Η διατροφή αυτή ήταν πολύ καλή, γιατί είχα ένα μικρό γεύμα/σνακ κάθε 3 ώρες και άρα γεμάτο στομάχι. Ως εκ τούτου, δεν είχα αναγούλες! :P (παρά μόνο όταν έμενα έξω πολλές ώρες και ήμουν νηστική) Απλά ήταν αυστηρή. Απαγορευόταν τελείως το ρύζι, ακόμα και το ρύζι που είναι κατάλληλο για διαβητικούς... Όποια τη θέλει, ας μου στείλει με πμ το φαξ της να της την περάσω.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ομωσ φαξ.αμα βρω θα σου πω.μπορεις να μου πεις ποιες κατηγοριες απαγορευοταν?

 

το ρύζι θυμάμαι μόνο... θα βάλω τον αντρούλη μου να δοκιμάσει να τη σκανάρει γιατί μαζί με τις οδηγίες είναι τρεις σελίδες και δεν μπορώ να το αντιγράψω εύκολα. Ίσως σε ένα βιβιοπωλείο της περιοχής σου να σε αφήνουν να λαβεις φαξ - με μια μικρή χρέωση μάλλον.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια όσων από εσάς είστε από Θεσσαλονίκη. Επειδή βρίσκομαι σε διαδικασία αναζήτησης γιατρών πολλών ειδικοτήτων, μετά την παλίνδρομη που είχα, σας παρακαλώ αν ξέρετε κάποιον καλό 1) αιματολόγο 2) ενδοκρινολόγο 3) διαβητολόγο μπορείτε να μου τα στοιχεία του σε pm; Διαβάζω τόσες μέρες για κύκλους εξετάσεων που έχω αποφασίσει κι εγώ να κάνω και δεν έχω βρει ακόμα γιατρούς με διαπιστευτήρια από γνωστούς μου και δε θέλω να το αφήσω στην τύχη. Ειδικά η συμβουλή της christy28 για το διαβήτη ήταν εντελώς νέα πληροφορία. Ούτε που πήγαινε το μυαλό μου ότι με φυσιολογικές τιμές ζαχάρου μπορείς να κινδυνεύεις να αποβάλεις!

Πολυ ευχαριστως να σου δωσω τα στοιχεια του διαβητολογου μου αλλα βρισκεται στην Αθηνα , δεν ξερω αν σε ενδιαφερει. Δυστυχως δεν ξερω καποιον στην Θεσσαλονικη.

Προς αποφυγη παρανοησης : δεν ειπα ποτε οτι μπορεις να αποβαλεις με φυσιολογικες τιμες σακχαρου, ειπα οτι μπορει να μην εχεις προβλημα με το σακχαρο πριν την εγκυμοσυνη και οι ορμονες της κυησης να δημιουργουν προβλημα στην εκκριση της ινσουλινης με αποτελεσμα να αυξανεται το σακχαρο και να δημιουργηται προβλημα στο εμβρυο, μεχρι και αποβολη. Παραθετω καποια αρθρα του γιατρου μου που μιλαει για τον διαβητη κυησης, (εκεινος τα λεει καλυτερα και πιο κατανοητα).

 

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη λιγες μερες πριν την παλλινδρομη εκανα καμπυλυ ζαχαρου ,τη μικρη,και ηταν οριακη.η γιατρος ειπε πωσ θα κανω και τη μεγαλη και μετα αν βγει ανεβασμενη θα κανω διατροφη.ξερεις τι μπορει να σημαινε αυτο?

Αν θες μπορεις να μου γραψεις τον χρονο και τις τιμες του σακχαρου και να σου πω την γνωμη μου.

 

Καλημέρα σε όλες! Πράγματι το ζάχαρο είναι επικίνδυνο για αποβολές. Για αυτό το λόγο, εκτός της καμπύλης, ο δικός μου γυναικολόγος μου είχε γράψει να κάνω και γλυκολυζιομένη. Η εν λόγω εξέταση δείχνει την πορεία του ζαχάρου στο αίμα τους τελευταίους 2 μήνες (δεν είμαι πολύ σίγυρη για το δίμηνο - ίσως να είναι και περισσότερο). Επίσης, με το που έμεινα έγκυος με έβαλε σε ειδική διατροφή για διαβητικούς, ακριβώς για να μην προσλαμβάνω πολλά ζάχαρα και αναπτύξω διαβήτη κύησης. Η διατροφή αυτή ήταν πολύ καλή, γιατί είχα ένα μικρό γεύμα/σνακ κάθε 3 ώρες και άρα γεμάτο στομάχι. Ως εκ τούτου, δεν είχα αναγούλες! :P (παρά μόνο όταν έμενα έξω πολλές ώρες και ήμουν νηστική) Απλά ήταν αυστηρή. Απαγορευόταν τελείως το ρύζι, ακόμα και το ρύζι που είναι κατάλληλο για διαβητικούς... Όποια τη θέλει, ας μου στείλει με πμ το φαξ της να της την περάσω.

Εκανες διατροφη χωρις να μετρας το σακχαρο σου με το μηχανακι? αν ναι πως ηξερες οτι κρατουσες το σακχαρο σε φυσιολογικα για την εγκυμοσυνη επιπεδα? Εγω απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης δεν μπορουσα να ελεγξω το σακχαρο με διατροφη, επρεπε να κανω κατευθειαν ινσουλινη. Η γλυκοζιομενη οντως δειχνει αν εχεις προδιαθεση σακχαρου πριν μεινεις εγκυος, δεν μπορει να προβλεψει ομως αν θα εμφανισεις διαβητη κυησης. Την καμπυλη της εκανες πριν ή κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης? αν θες να σου πω την γνωμη μου γραψε μου κι εσυ τις τιμες και τους χρονους. Η γνωμη μου ειναι οτι αν ο γυναικολογος σου ειχε διαγνωσει καποια προδιαθεση σακχαρου επρεπε να σε παραπεμψει σε ειδικο και να κανεις μετρησεις απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης!

Επισης οτι πρεπει να ελεγξετε το σακχαρο σας δεν σημαινει οτι πρεπει ολες οι κοπελες που εχουν ιστορικο αποβολων στο ιστορικο τους να κανουν διατροφη διαβητικου!!! μην ειμαστε υπερβολικες!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης

 

Τα ορια της καμπυλης σακχαρου κατα την American Diabetes Association και ειναι τα εξης:

 

Κατά την δοκιμασία ανίχνευσης χορηγούνται 50 gr γλυκόζης από του στόματος, ανεξάρτητα από τον χρόνο λήψης τροφής. Η μέτρηση της γλυκόζης στο πλάσμα γίνεται μετά από μία ώρα. Η δοκιμασία χαρακτηρίζεται θετική εάν η τιμή της γλυκόζης είναι ≥140 mg/dl και επιβάλλεται να υποβληθεί στην δοκιμασία διάγνωσης, η οποία συνίσταται στην χορήγηση 100 gr γλυκόζης από του στόματος και στον προσδιορισμό των επιπέδων της γλυκόζης του πλάσματος ανά ώρα επί τρίωρο. Για να χαρακτηρισθεί η δοκιμασία διάγνωσης θετική, θα πρέπει δύο ή περισσότερες τιμές γλυκόζης να είναι ίσες ή υψηλότερες από τα εξής όρια:

 

  • Γλυκόζη νηστείας ≥ 95 mg/dl
  • Γλυκόζη σε 1 ώρα ≥ 180 mg/dl
  • Γλυκόζη σε 2 ώρες ≥ 155 mg/dl
  • Γλυκόζη σε 3 ώρες ≥ 140 mg/dl
  • Η δοκιμασία θα πρέπει να εκτελείται το πρωί μετά από ολονύκτια νηστεία.

Αυτα ειναι λοιπον ειναι τα ανωτερα φυσιολογικα ορια απλα και μονο για να μπει η διαγνωση του διαβητη κυησης. Οσον αφορα τα ορια που αποτελουν τους στοχους κατα την θεραπευτικη προσεγγιση της εγκυμονουσας με διεγνωσμενο διαβητη κυησης ειναι τα εξης :

 

Θεραπευτική μεταβολική προσέγγιση

Ως στόχοι τίθενται επίπεδα γλυκόζης < 95 mg/dl πριν από το πρόγευμα και < 140 mg/dl και 120 mg/dl μία και δύο ώρες μετά το γεύμα. Σε περίπτωση μη επίτευξης αυτών των στόχων θα πρέπει να γίνεται επανεκτίμηση της διαιτητικής προσέγγισης, έναρξη αερόβιας άσκησης ή έναρξη θεραπείας με ινσουλίνη.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.palmosnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=364:2010-07-10-08-16-32&catid=15:2010-02-06-11-54-53&Itemid=20

 

Κι ενα αλλο αρθρο απο εναν αλλο γιατρο γιατι δεν ανοιγει το link του γιατρου μου

http://www.kalogirou.info/modules.php?name=News&file=print&sid=15

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστως να σου δωσω τα στοιχεια του διαβητολογου μου αλλα βρισκεται στην Αθηνα , δεν ξερω αν σε ενδιαφερει. Δυστυχως δεν ξερω καποιον στην Θεσσαλονικη.

Προς αποφυγη παρανοησης : δεν ειπα ποτε οτι μπορεις να αποβαλεις με φυσιολογικες τιμες σακχαρου, ειπα οτι μπορει να μην εχεις προβλημα με το σακχαρο πριν την εγκυμοσυνη και οι ορμονες της κυησης να δημιουργουν προβλημα στην εκκριση της ινσουλινης με αποτελεσμα να αυξανεται το σακχαρο και να δημιουργηται προβλημα στο εμβρυο, μεχρι και αποβολη. Παραθετω καποια αρθρα του γιατρου μου που μιλαει για τον διαβητη κυησης, (εκεινος τα λεει καλυτερα και πιο κατανοητα).

 

 

Αν θες μπορεις να μου γραψεις τον χρονο και τις τιμες του σακχαρου και να σου πω την γνωμη μου.

 

 

Εκανες διατροφη χωρις να μετρας το σακχαρο σου με το μηχανακι? αν ναι πως ηξερες οτι κρατουσες το σακχαρο σε φυσιολογικα για την εγκυμοσυνη επιπεδα? Εγω απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης δεν μπορουσα να ελεγξω το σακχαρο με διατροφη, επρεπε να κανω κατευθειαν ινσουλινη. Η γλυκοζιομενη οντως δειχνει αν εχεις προδιαθεση σακχαρου πριν μεινεις εγκυος, δεν μπορει να προβλεψει ομως αν θα εμφανισεις διαβητη κυησης. Την καμπυλη της εκανες πριν ή κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης? αν θες να σου πω την γνωμη μου γραψε μου κι εσυ τις τιμες και τους χρονους. Η γνωμη μου ειναι οτι αν ο γυναικολογος σου ειχε διαγνωσει καποια προδιαθεση σακχαρου επρεπε να σε παραπεμψει σε ειδικο και να κανεις μετρησεις απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης!

 

Επισης οτι πρεπει να ελεγξετε το σακχαρο σας δεν σημαινει οτι πρεπει ολες οι κοπελες που εχουν ιστορικο αποβολων στο ιστορικο τους να κανουν διατροφη διαβητικου!!! μην ειμαστε υπερβολικες!!!

 

Ο γιατρός μου είχε δώσει μετρητή ζαχάρου αλλά είχα πάντα φυσιολογικές τιμές. Και οι εξετάσεις μου ήταν καλές. Την καμπύλη ζαχάρου νομίζω την είχα κάνει μετά την εγκυμοσύνη. Δεν θυμάμαι καλά - δεν πρόλαβα να μείνω και πολύ καιρό έγκυος... :( Όταν όμως ξανάρθει η ώρα, θα το συζητήσω με την ενδοκρινολόγο μου, η οποία είναι και διαβητολόγος (με παρακολουθεί για το θυρεοειδή). Πάω να διαβάσω τα άρθρα που έκανες post.

Προσωπικά, η διατροφή του γυναικολόγου μου με βοήθησε πολύ. Έπαιρνα μόνο τα 200gr βάρος που μου επέτρεπε ανά 15 μέρες παρακολούθησης, δεν είχα αναγούλες παρά ελάχιστες φορές (τρανή απόδειξη της αποτελεσματικότητας τηε διατροφής του γιατρού) και δεν είχα το άγχος ότι έτρωγα κάτι που δεν έπρεπε ή ότι ο οργανισμός δεν έπαιρνε όλα τα θρεπτικά στοιχεία που χρειαζόταν για το έμβρυο. Κι επιπλέον, αν ήταν να αναπτύξω διαβήτη κύησης, η συγκεκριμένη διατροφή θα το καθυστερούσε ή και θα το μετρίαζε! Ξέρω πόσο σημαντική είναι η διατροφή γιατί έζησα από κοντά το διαβήτη κύησης της κουμπάρας μου...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είχε δώσει μετρητή ζαχάρου αλλά είχα πάντα φυσιολογικές τιμές. Και οι εξετάσεις μου ήταν καλές. Την καμπύλη ζαχάρου νομίζω την είχα κάνει μετά την εγκυμοσύνη. Δεν θυμάμαι καλά - δεν πρόλαβα να μείνω και πολύ καιρό έγκυος... :( Όταν όμως ξανάρθει η ώρα, θα το συζητήσω με την ενδοκρινολόγο μου, η οποία είναι και διαβητολόγος (με παρακολουθεί για το θυρεοειδή). Πάω να διαβάσω τα άρθρα που έκανες post.

Προσωπικά, η διατροφή του γυναικολόγου μου με βοήθησε πολύ. Έπαιρνα μόνο τα 200gr βάρος που μου επέτρεπε ανά 15 μέρες παρακολούθησης, δεν είχα αναγούλες παρά ελάχιστες φορές (τρανή απόδειξη της αποτελεσματικότητας τηε διατροφής του γιατρού) και δεν είχα το άγχος ότι έτρωγα κάτι που δεν έπρεπε ή ότι ο οργανισμός δεν έπαιρνε όλα τα θρεπτικά στοιχεία που χρειαζόταν για το έμβρυο. Κι επιπλέον, αν ήταν να αναπτύξω διαβήτη κύησης, η συγκεκριμένη διατροφή θα το καθυστερούσε ή και θα το μετρίαζε! Ξέρω πόσο σημαντική είναι η διατροφή γιατί έζησα από κοντά το διαβήτη κύησης της κουμπάρας μου...

Οι φυσιολογικες τιμες του σακχαρου κατα την κυηση ειναι μεγιστο 80 το πρωι νηστικη και 120 μια ωρα μετα απο καθε γευμα. Εσυ ποσο σακχαρο ειχες?

Εμενα η διατροφη δεν μπορεσε να ανταγωνιστει τις ορμονες... Απο την 5η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου αναγκαστηκα να κανω ινσουλινη! Η διατροφη ειναι η πρωτη γραμμη αντιμετωπισης του διαβητη κυησης αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι απο μονη της θα ειναι αποτελεσματικη για την αντιμετωπιση του. Και μην σου παιρναει απο το μυαλο οτι εκανα παρασπονδιες, καμια σχεση, δεν υπαρχει πιο πειθαρχημενο ατομο απο μενα!

Ο διαβητολογος μου, μου ειχε πει οτι αν εχεις σακχαρο νηστειας (πρωινο) απο 90 και πανω στο πρωτο τριμηνο της κυησης χανεις το μωρο! Τοσο πολυ προσοχη θελει. Μακαρι να ρυθμιζοταν μονο με διατροφη, οι γυναικες που μπορουν να το ελεγξουν με διατροφη ειναι τυχερες γιατι εμφανισαν πολυ ηπιο διαβητη κυησης. Η πλειοψηφια ομως χρειαζεται ινσουλινη!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...