Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

bp-IOLH θα με κάνεις να μπαίνω σε όλα τα τόπικ να σε ψάχνω για να σου απαντήσω. Εγώ θα σε περιμένω στη γωνία και μόλις γενήσεις με το καλό θα σε ψάλλω για τα καλά. Άκου "πάει να παλινδρομήσει". Μη βάζεις τέτοιες λέξεις στο στόμα σου. ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΎΝΗ ΣΟΥ._

KATERINAMAR κάναμε αρκετό καιρό προσπάθειες αλλά όταν κάναμε εξετάσεις και είδαμε ότι υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα αναγκαστικά βάλαμε ρότα (υπό την καθοδήγηση ουρολόγου και γυναικολόγου φυσικά) στην εξωσωματική. Εγώ είμαι 38 και ο σύντροφός μου 44. Το φαινόμενο της παλινδρομης κύησης είναι συχνό, δυστυχώς είτε η εγκυμοσύνη προέρχεται από φυσικές προσπάθειες είτες από υποβοηθούμενη τεχνιτή γονιμοποίηση. Εμείς δεν έχουμε άλλο παιδί και έχουμε αγχωθεί λόγω ηλικίας. Η γυναικολόγος μου μου είπε να κάνουμε και ιστολογική και βρέθηκε πρόβλημα στον πλακούντα. Τώρα έχουμε μπει σε ένα χορό εξετάσεων και έχουμε τρελαθεί. Γνώμη μου είναι αν μπορείς να το πιέσεις και να κάνεις προληπτικά εξετάσεις καλό είναι αλλά να ξέρεις ότι είναι πανάκριβες. Εμείς έχουμε ξεμείνει οικονομικά με αυτές. Προσπάθειες αργούμε να ξαναρχίσουμε διοτι ούτε περίοδος δε μου έχει έρθει ακόμη μετά την απόξεση. Πάντως είναι εκνευριστικό το περίμενε και το άγνωστο που ξετυλίγεται μπροστά σου. Εύχομαι γρήγορα να έχουμε όλες οι κοπέλες που το επιθυμούμε ένα σποράκι στην κοιλιά μας.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ???ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ???ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙ???ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ???ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΡΔΟΥΛΑ???

Link to comment
Share on other sites

esys, πόσος καιρός πέρασε από τότε που έκανες απόξεση? Εμένα πέρσι που έκανα απόξεση μου είχε πει ο γιατρός ότι θα μου έρθει σε ένα μήνα περίπου και τελικά έκανε 38 μέρες να μου έρθει.

Έχεις κάνει χοριακή να δεις αν μηδενίστηκε? Όταν μηδενίζεται η χοριακή, τότε έρχεται και η περίοδος. Εμένα μου ήρθε λίγες μέρες αφότου μηδενίστηκε η χοριακή μου.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άκουσα καρδούλα κοριτσάκια μου και δόξα το θεό όλα κοιλούν ομαλά κινούμαστε, έχουμε χεράκια και ποδαράκια και είναι κ ψηλό λέει ο γιατρός. Δεν αγχώνομαι απλά το έχω σαν απορία.

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

esys, πόσος καιρός πέρασε από τότε που έκανες απόξεση? Εμένα πέρσι που έκανα απόξεση μου είχε πει ο γιατρός ότι θα μου έρθει σε ένα μήνα περίπου και τελικά έκανε 38 μέρες να μου έρθει.

Έχεις κάνει χοριακή να δεις αν μηδενίστηκε? Όταν μηδενίζεται η χοριακή, τότε έρχεται και η περίοδος. Εμένα μου ήρθε λίγες μέρες αφότου μηδενίστηκε η χοριακή μου.

Τελευταια χοριακή που έκανα ήταν πριν από 3 βδομαδες και είχε πέσει στις 27 μονάδες. Θέλω να πιστεύω ότι μηδενίστηκε. Ο λόγος που έκανα χοριακή είναι διότι ήθελα να αποκλείσω μερική μύλη αλλά όταν βγήκε η ιστολογική δεν προχώρησα σε νέα χοριακή. Ξέρω από τη μία όσο το πιέζω στο μυαλό μου τόσο δε θα έρχεται η άτιμη αλλά τι να σου πω θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι όλα πήγαν καλά

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια χοριακή που έκανα ήταν πριν από 3 βδομαδες και είχε πέσει στις 27 μονάδες. Θέλω να πιστεύω ότι μηδενίστηκε. Ο λόγος που έκανα χοριακή είναι διότι ήθελα να αποκλείσω μερική μύλη αλλά όταν βγήκε η ιστολογική δεν προχώρησα σε νέα χοριακή. Ξέρω από τη μία όσο το πιέζω στο μυαλό μου τόσο δε θα έρχεται η άτιμη αλλά τι να σου πω θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι όλα πήγαν καλά

 

Αφού πριν από 3 εβδομάδες ήταν στο 27, τότε τώρα θα έχει μηδενίσει, οπότε όπου να 'ναι θα σου έρθει. Και αφού η ιστολογική ήταν ΟΚ, τότε αποκλείστηκε η μερική μύλη.

Εγώ είχα πέρσι μερική μύλη και η χοριακή μου στις 20 μέρες από την απόξεση είχε πάει στο 10,9 και μετά από 10 μέρες που ξανάκανα είχε πέσει στο 2,8. Σε μια φίλη η περίοδος ήρθε στις 53 ημέρες. Συμβαίνουν αυτά αλλά πάρε από Δευτέρα και το γιατρό σου να σιγουρευτείς.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση σας...χτες βγηκα απο το νοσοκομειο καναμε την αποξεση και καταφεραν να παρουν το μωρακι μου για βιοψια...ολο αυτο μεχει διαλυσει ψυχολογικα...εκει που πεταγα απο χαρα πριν 2 μηνες οταν εμαθα πως επιτελους μετα απο 3 χρονια προσπαθειας εμεινα εγκυος..τωρα ξανα στο μηδεν

αχ......αραγε θα γινω ποτε μανουλα??????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση σας...χτες βγηκα απο το νοσοκομειο καναμε την αποξεση και καταφεραν να παρουν το μωρακι μου για βιοψια...ολο αυτο μεχει διαλυσει ψυχολογικα...εκει που πεταγα απο χαρα πριν 2 μηνες οταν εμαθα πως επιτελους μετα απο 3 χρονια προσπαθειας εμεινα εγκυος..τωρα ξανα στο μηδεν

αχ......αραγε θα γινω ποτε μανουλα??????????????

Την πέρασα κι εγώ αυτή τη φάση πριν ένα μηνα και σε νιώθω. Ελπίζω στη βιοψία να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός και να μη χρειαστεί να προβείς σε περαιτέρω έλεγχο. Προσπάθησε να ξεκουραστείς προς το παρόν και να ξέρεις ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός. Όταν θα πας να σε δει ο γυναικολόγος σου ρώτησέ τον πότε θα μπορέσεις να ξεκινήσεις νέες προσπάθειες και να θυμάσαι:Αν έμεινες έγκυος μια φορα ο οργανισμός θυμάται και θα είναι πιο εύκολο να ξαναμείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας καταλαβαίνω όλα αυτά τα πέρασα κ εγώ. Μόνο η πίστη στην βοήθεια του θεού θα μας βοηθήσει να αποκτήσουμε στην αγκαλίτσα μας ένα μωράκι

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ μακαρι βρε κοριτσια να πανε ολα καλα για ολες μας απλα τωρα μου φαινεται λιγο ακατορθωτο...παντως σας ευχαριστω μου δινεται πολυ κουραγιο γιατι ξερω πως με καταλαβαινετε...

να σας ρωτησω κατι αλλο?? απο την πεμπτη 29/10 που εκανα την αποξεση εχω ακομα αιμα κ εντονους πονους περιοδου που κ με τα μποσκοπαν ελαχιστα περναει..λετε να ειναι ανυσηχητικο?δεν γνωριζω απο αυτα κ φοβαμαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

angelmes, καλή ανάρρωση τώρα και ξεκούραση! Εγώ μετά την απόξεση είχα αίμα αρκετό για πολλές μέρες και μάλιστα μια ερχόταν και μια έφευγε. Οπότε μην ανησυχείς για τίποτα. Όλα καλά είναι!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσι ακαι απο μενα...

..και γω στο κλαμπ..προσπαθουσαμε σχεδον ενα χρονο(κατι λιγοτερο)..και ηρθε...και ηταν ολα τοσο υπεροχα,μα τοσο υπεροχα,χαρα ευτυχια ολα εδειχναν τελεια...ε δεν προλαβα καλα κλα να χαρω στις 7,5 εωδομαδες παλλινδρομησε..εκανα αποξεξη πριν 5 μερες.ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι τυχαιο γεγονος και οτι δεν χρειαζεται αν κανω εξετασεις(οι πρωτες εξετσαεις που μου ειχε δωσει να κανω ,προγενετικος κτλ ηταν ολα καλα καθως και το σπερμοδιαγραμμα του συζηγου μου καλο).ειμαι τοσο μπερδεμενη,αισθανομαι τοσο κενη...δεν ξερω τι πρεπει να κανω...

η αιμοραγια κρατησε 3 μερες(με λιγη ποσοτητα αιματος),αισθανομαι ομως ακομα καποιες φορες πονακια περιοδου...ελπιζω να ναι φυσιολογικο...

ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να ξεκινησω προσπαθειες σε 2-3 μηνες,να μου ερθει δηλαδη 2-3 φορες περιοδος...ποια ειναι η γνωμη σας?αν ξεκινησω αμεσως μετα την πρωτη περιοδο λετε να ειναι επικινδυνο...αχ συγνωμη αν παραλογιζομαι..αλλα ξερω οτι με καταλαβενεται...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τελικά παλλινδρόμησε. Το καλό είναι οτι δε χρειάζεται απόξεση, γιατί θα αποβληθεί από μόνο του. Περιμένω το αίμα της αποβολής, να καθαρίσω και μετά μου είπε ο γιατρός ότι θα κάνουμε υστεροσκόπηση.

Στελίτσα, να κάνεις ό,τι σου είπε ο γιατρός σου. Μη βιάζεσαι, πρέπει πρώτα ο οργανισμός να επανέλθει στα φυσιολογικά του.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

"Κακώς ήρθες" στο club δυστυχώς stelitsa, αλλά αφού συνέβη τελικά, προσπάθησε να μην βιάζεις τα πράγματα. Και σε μένα ο γιατρός μου μου είπε να το θεωρήσω τυχαίο γεγονός και να προσπαθήσω ξανά σε τρείς μήνες. Καταλαβαίνω ότι τώρα έχεις μεγάλη αγωνία και θέλεις με λίγα λόγια να "επανορθώσεις" αλλά κάνε υπομονή λίγο και ο καιρός περνάει γρήγορα. Ο γιατρός μου, μου είπε επίσης ότι άν την πρώτη φορά έχεις 10% πιθανότητες να παλινδρομήσει μια κύηση, αν μείνεις ξανά έγκυος αμέσως (που αυτό μπορεί να σημαίνει και σε διάστημα 5 μηνών μετά την απόξεση)έχεις 17% πιθανότητες να ξανασυμβεί το ίδιο και αν ξαναμείνεις αμέσως έγκυος έχεις 25% πιθανότητες να ξανασυμβεί. Αυτά όλα βέβαια είναι πιθανότητες και η πλειοψηφία των περιπτώσεων εξελίσεται ομαλά. Γι' αυτό άσε τον χρόνο να κάνει τη δουλειά του και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου εγώ έμεινα ξανά έγκυος ακριβώς μετά την 1η μου περίοδο μετά την απόξενση, αλλά έτσι μου είπε ο γιατρ΄ς μου να πράξω και τα κατάφερα. Δόξα το θεό το μωράκι είναι καλά και ελπίζω έτσι να συνεχισει. Αλλά τονίζω έτσι μου είπε ο γιατρος οπόταν και εσύ κοριτσάκι μου να τον ακούσεις. Ο κάθε γιατρός όταν κάνει απόξενση ξέρει πόσο έχει τρύωει την μήτρα και αν μπορεί νέο μωρό να προσκολληθεί εκεί, γιαυτό ο κάθε ένας δίνει το δικό του περιθώριο

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι κοριτσια αυτο θα κανω....θα περιμενω να περασει ο καιρος...επειδη ειανι "φρεσκο" το γεγονος οι τρεις μηνες μου φανταζονται τρια χρονια..ξερετε πως ειναι αλλα υπομονη..αλλωστε οι"μαμαδες" πρεπει να εχουμε ιδιαιτερη υπομονη και δυναμη..ακομα και πριν μεινουμε εγκυουλες απο οτι φαινεται...

να στε καλα κοριτσια και ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου εγώ έμεινα ξανά έγκυος ακριβώς μετά την 1η μου περίοδο μετά την απόξενση, αλλά έτσι μου είπε ο γιατρ΄ς μου να πράξω και τα κατάφερα. Δόξα το θεό το μωράκι είναι καλά και ελπίζω έτσι να συνεχισει. Αλλά τονίζω έτσι μου είπε ο γιατρος οπόταν και εσύ κοριτσάκι μου να τον ακούσεις. Ο κάθε γιατρός όταν κάνει απόξενση ξέρει πόσο έχει τρύωει την μήτρα και αν μπορεί νέο μωρό να προσκολληθεί εκεί, γιαυτό ο κάθε ένας δίνει το δικό του περιθώριο

 

μπραβο ιωαννα μου ολα καλα να πανε και ολα καλα θα πανε!!!και σε μερκους μηνες να κρατας ενα πανεμορφο υγιες μωρακι!!

δηλαδη αν παω στο γιατρο(γιατι θα αλλαξω γιατρο,δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη) μπορει ν ακααταλαβει με υπερυχο αν η μητρα μου εχει επανελθει??

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί να καταλάβει. Θα σου κάνει υπέρηχο και θα δει την κατάσταση της μήτρας καθώς επίσης αν έχεις καθαρίσει καλά. Αν νοιώθεις ότι θες να αλλάξεις γιατρό, κάντο γιατί η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

KAΛΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ναι κατερινα νομιζω οτι θα αλλαξω γιατρο...και δεν ξερω και σε ποιον να παω...τελος παντων,αυτον που πηγαινα τον θεωρουσα πολυ καλο και πραγματικα δεν ειχα κανενα παραπονο..μεχρι το "γεγονος",με απογοητευσε..Ε ειναι δυνατον μετα την αποξεση να τον ρωταω αν χρειαζεται να παω σε καποιο διαστημα να με κοιταξει και να λεει οχι δεν ειναι απαραιτητο μονο αν αιστανθω πονο η αν εχω τρελη αιμοραγια?!?!!αχ δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...