Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

NAI TXARA ETΣΙ ΕΙΝΑΙ.

ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.

Η ΑΠΟΞΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 11 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ. ΑΣΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ.......

ΕΛΠΙΖΩ Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΕΣΥ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΠΙΕΣΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα ,

.. εχει μια εβδομάδα που και εγω εκανα αποξυση . η πρωτη αποβολη . παλινδρομικη κύηση . μετα απο τεσσερα χρονια προσπάθειες εμεινα εγκυος !! και μετα στην 10 εβδομάδα ενω πας να ακουσεις την καρδουλα που περασαν 10 μερες απο την τελευταια φορα που την ειχες ακουσεις και νομιζεις πως περασαν αιωνες .. ακους πως μεσα σου κυοφορεις ενα νεκρο εμβρυο - το παιδι σου . ..

δωσε χριστε μου κουραγιο σε ολες μας ! πάντως ακομα ειναι νωρις δεν ξερω ακομα τι πρεπει να σκεφτω τι πρεπει να κανω .

αν δεν το νοιωσεις δεν το ζησεις δεν πονεσεις απο την πραγματικοτητα αυτη δεν μπορεις να το συνειδητοποιησεις το θαυμα τις κύησησ .

 

 

και στην αρχη εμπαινα στο φορουμ αυτο .. και απλα διαβαζα για τις εγκυμοσυνες ..για ρουχα κλπ . δεν ειχα την αναγκη να μιλησω να πω κατι .. με ενημερωνατε χωρις να το ξερατε...

τωρα την εχω . .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Εγώ ήμουν στην 11 εβδομάδα και έκανα απόξεση.

Τελικά κάθε γιατρός είναι και διαφορετικός, άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος άντε βγάλε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλημερα εγω ειχα παθει παλλινδρομη κυηση στην 13 εβδομαδα αλλα εκανα αποξεση.

γιατι εσυ δεν μπορεις??

λυπαμαι πολυ,κουραγιο.....

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΙΣ 9 ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΤΗΝ 8 ΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω κοριτσάκι μου. Κ εγώ το έζησα στις 25 του ιούνη. Τώρα πρέπει να ηρεμίσεις και να περιμένεις την περίοδο σου. Να κάνεις ότι αριβώς σου είπε ο γιατρός. Έστειλες το έμβρυο για αναλύσεις? Πότε σου είπε να ξαναδοκιμ΄σεις για μωράκι?

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έζησα 28 Σεπτεμβρίου.Πήγα την πρώτη φορά στο γιατρό μου είπε ότι μάλλον είναι δίδυμα. Την δεύτερη αφού είδα λίγο αίμα ότι τελικά είναι ένα και μετά ότι παλλινδρόμησε. Όντως έκανα dopler "δύο λεκιθινικοί σάκοι" δεν είδαμε καρδιακή λειτουργία και απόξεση. Από τότε προσπαθώ και παρακαλάω το θεό

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

 

μόλις βίωσα μια παλλίνδρομη κύηση και η ψυχολογία μου είναι πεσμένη. Διάβασα στο forum πως όταν αυξάνεται η χωριακή και όχι αναγκαστικά όταν διπλασιάζεται η κύηση προχωραει. Πήγα σε δύο γιατρούς, εμένα η χωριακή αυκανόταν αλλα σε 48 ωρες είχε φτάσει από 7500 σε 9500 περίπου. Δεν άκουσαν παλμούς και τελικά οδηγήθηκα σε απόξεση. Αναρωτιέμαι αν έπρεπε να περιμένω κι αλλο. Αν βιάστηκα... Έκανα την απόξεση εδώ και μια εβδομάδα και ακόμα βλέπω αίμα , μια ερχεται και μια φεύγει. Ξέρει καμιά σας τις πραγματικές αιτίες της παλλίνδρομης κύησης? Ο γιατρός μίλησε για χρωμοσωματικές ανωμαλίες. είπε πως θα κάνω εξετάσεις για τοξόπλασμα και μυκόπλασμα και πως έγινε τυχαία. Είναι αλήθεια πως δεν ήξερα πως ήμουν έγκυος και τάιζα τη γάτα των γειτόνων που έλειπαν αλλά δεν δινω πολλές πιθανότητες σ αυτό. Θεωρείτε πως είναι πολύ πιθανό να ξανασυμβεί?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου ότι ακριβώς έπαθα και εγώ. Εγώ καθάρισα τελείως την 15η μέρα και είδα περίοδο την 29η. Τώρα βρίσκομαι στην 7η μέρα του κύκλου μου. Όσο για τους λόγους που έγινε η παλινδρόμηση οι ίδιοι με τους δικούς σου.Υπομονή κοριτσάκι μου θα μας βρούνε καλύτερες μέρες

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

 

Υπομονη δεν κανουμε και τιποτε αλλο! Νιωθω πως το ξεπερναω σιγά σιγά, τέλειωσαν και τα φάρμακα... σε 2 μέρες θα παω στο γιατρό μου να μου πει αν ειναι ολα καλα αν και ακομη δεν εχω καθαρισει τελεια. Πιστεύω όμως ότι δεν πρεπει να μας παρει από κατω, η ψυχολογία είναι το α και το ω σε όλα, πόσο μαλλον στην εγκυμοσύνη. Ευχομαι κορίτσια σύντομα να είναι όλα ένα άσχημο όνειρο και να πάνε όλα καλα σε όλες μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Είμαι καινούρια στην παρέα και έχω και εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα να αντιμετωπίσω. Τον Ιούλιο έκανα απόξεση μετά από μια παλίνδομη κύηση και η ψυχολογία μου είναι ακόμα πεσμένη μετά από 3μήνες. Θέλω πολύ να ξανακάνουμε προσπάθειες αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι ότι θα ξανασυμβεί το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαι καινούρια στην παρέα και έχω και εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα να αντιμετωπίσω. Τον Ιούλιο έκανα απόξεση μετά από μια παλίνδομη κύηση και η ψυχολογία μου είναι ακόμα πεσμένη μετά από 3μήνες. Θέλω πολύ να ξανακάνουμε προσπάθειες αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι ότι θα ξανασυμβεί το ίδιο.

Κατερίνα καλημέρα, μην κάνεις το λάθος αυτό διότι δε μας σώνει τίποτε. Εμένα ακόμη δεν πέρασε ο μήνας μετά την απόξεση και τα πράγματα είναι ακόμη φρέσκα. Παρόλα αυτά προσπαθώ να ξεφύγω με τη δουλειά και τις δραστηριότητές μου ώστε να μην σκέφτομαι τίποτε και να περάσει όσο γίνεται ανόδυνα. Η ιστολογική σου τι έδειξε; πόσο χρονών είσαι; έχεις άλλο παιδάκι; πόσον καιρό προσπαθούσατε πριν τη σύλληψη; σε ποια εβδομάδα παλλινδρόμισε; Πάντως ένα είναι σίγουρο. Αν ο γυναικολόγος σου έδωσε το πράσινο φως μην αφήσεις το χρόνο να περάσει. Κάνοντας μια βόλτα στα καφέ του site θα δεις ότι υπάρχουν χίλιες δύο χειρότερες περιπτώσεις που αφού δεν βρέθηκαν στο δρόμο σου θα πρέπει να πεις δόξα στο Θεό. Προχώρα με αισιοδοξία και να ξέρεις ότι με την πίστη και την επιμονή θα έχεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου θα σας δώσω τώρα λίγο θάρρος. Έμαθα ότι είμαι έγκυος αρχές του μάι. Στις 25 του Ιούνη πάω στο γιατρό για την καθορισμένη επίσκεψη και μου είπε πως σταμάτησε η καρδούλα, έπεσα απο τα σύννεφα γιατί δεν έιχα κανένα σύμπτωμα ούτε αίμα ούτε πόνους. Κάνω απόξενση στις 25 Ιούν και βλέπω ξανά περίοδο τις 24 του Ιούλη. Κοριτσάκια μου στις 15 έγινε η σύλληψη και δόξα το θεό όλα πάνε καλά. Μέσα σε ένα μήνα έμεινα ξανά έγκυος. Δεν λέω μου στοιχίζει πολύ ο χαμός του πρώτου μωρού, το οποίο σκέφτομαι συνέχεια αλλά πρέπει να ηρεμήσω και να συνεχίσω. Σας εύχομαι τα καλύτερα

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ανταπόκριση! Esys, κανονικά έπρεπε να σου δίνω εγώ θάρρος και όχι εσύ, μιας και εγώ είμαι η "παλιά". Θα παίρνουμε κουράγιο από την Ιωάννα.Συγχαρητήρια για τα ευχάριστα νέα Ιωάννα μου και εύχομαι πραγματικά ό,τι καλύτερο! Esys, δεν έχω πάει ακόμα στον γιατρό μου για ψυχολογικούς λόγους όπως καταλαβαίνεις, αλλά έχω κλείσει ραντεβού για την επόμενη βδομάδα μόλις τελειώσει και η τρίτη περίοδος μετά την απόξεση. Είμαι 31 ετών, δεν έχω άλλο παιδί και η σύλληψη έγινε με την δεύτερη φορά. Ο γιατρός μου είπε να ξαναπροσπαθήσουμε μετά από 3 μήνες και ότι δεν χρειάζεται να κάνω περαιτέρω εξετάσεις γιατί μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός. Σε εσάς Esys και Ιωάννα, σας είπαν για εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέβαια η περίπτωση της Ιωάννας είναι η πιο αισιόδοξη και μακάρι να έχουμε κι εμείς παρόμοιες εξελιξεις. Ιωάννα μου καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη κορίτσι μου. KATERINAMAR αφού πέρασαν τρεις μήνες θα πρέπει να ξεκινήσεις εκ νέου προσπάθειες και μακάρι να καταφέρεις να συλλάβεις με την πρώτη.

Από τη δική μου ιστολογική φάνηκε ότι δεν ήταν χρωμοσωμική ανωμαλία και επομένως πρέπει να ψαχτώ και να κάνω εξετάσες για να βρούμε μια λύση

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες..με το ζορυ μπορω να μιλησω αυτη τη στιγμη..η καρδια μου ειναι χιλια κομματια..μετα απο 2σπερμ/σεις κ 4 εξωσωματικες καταφερα να μεινω εγκυος..μεχρι χθες ημουν στην 9η εβδομαδα αλλα χτες στον υπερυχο ειδαμε οτι ειχε παλινδρομηση κ το μωρακι μου που τοσο πολυ ηθελα..ειχε πεθανει..αυριο θα παω για καθαρισμο..κοντευω να καταρευσω...γιατι?????????????????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες..με το ζορυ μπορω να μιλησω αυτη τη στιγμη..η καρδια μου ειναι χιλια κομματια..μετα απο 2σπερμ/σεις κ 4 εξωσωματικες καταφερα να μεινω εγκυος..μεχρι χθες ημουν στην 9η εβδομαδα αλλα χτες στον υπερυχο ειδαμε οτι ειχε παλινδρομηση κ το μωρακι μου που τοσο πολυ ηθελα..ειχε πεθανει..αυριο θα παω για καθαρισμο..κοντευω να καταρευσω...γιατι?????????????????

 

Ότι και να πω ειναι λίγο.Να σου πω να μην στενοχωριέσαι θα με πεις τρελή.Το μόνο που θα σου πω είναι κουράγιο.Θελει το χρόνο του,να μαζεψεις τα κομμάτια του και να συνεχίσεις

Θα τα καταφέρεις και το πιστευω πραγματικά αυτό!

Ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου στην επόμενη προσπάθεια να κρατήσεις ενα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πω ειναι λίγο.Να σου πω να μην στενοχωριέσαι θα με πεις τρελή.Το μόνο που θα σου πω είναι κουράγιο.Θελει το χρόνο του,να μαζεψεις τα κομμάτια του και να συνεχίσεις

Θα τα καταφέρεις και το πιστευω πραγματικά αυτό!

Ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου στην επόμενη προσπάθεια να κρατήσεις ενα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!

 

με συγκινησαν πολυ τα λογια σου σευχαριστω πολυ....

ευχομαι να πανε ολα καλα...σε ολους μας

Link to comment
Share on other sites

με συγκινησαν πολυ τα λογια σου σευχαριστω πολυ....

ευχομαι να πανε ολα καλα...σε ολους μας

κοριτσακι μου θα ερθει η στιγμη που δεν θα πονας τοσο στο λεω γιατι κ γω τα περασα πριν 2,5 μηνες κ με προσπαθεια 2 χρονων και κατι μηνες να μεινω εγκυος κι ομως εξεληχθηκαν ασχημα τα πραγματα κοιτα μπροστα κ ας το μυαλο σου μενει πισω ευχομαι μια επομενη τελειομηνη εγκυμοσυνη για ολες μας

Link to comment
Share on other sites

angelmes κι εγώ πριν ένα μήνα έτσι ένιωθα. Κι εγώ από εξωσωματική ήμουν έμεινα έγκυος και παλινδρόμισε. Μπορώ να σε νιώσω και ξέρω ότι ο πόνος είναι τεράστιος. Δεν πρέπει όμως να σε καταβάλει. Ζήτησε να γίνει ιστολογική να μάθεις τα αίτια τα οποία μπορεί να διορθώνονται εύκολα κι απλά. Τώρα που είχες μια εγκυμοσύνη (έστω και παλίνδρομη) ο οργανισμός το έχει βάλει στη μνήμη του και θα είναι πιο εύκολο για την επόμενη φορά. Οπότε μην ανησυχείς για το μέλλον είναι σίγουρο ότι μόλις βρεις τα αίτια του συμβάντος και το διορθώσεις θα καταφέρεις να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Εύχομαι καλό κουράγιο καλή μου

Link to comment
Share on other sites

angelmes υπομονή κορίτσι μου! Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο τώρα. Το ξέρω ότι θα το ακούσεις πολλές φορές αυτό αλλά πρέπει να το εκλογικεύσεις, να το δεχτείς και να πείς ότι προτιμάς μια παλινδρόμιση παρά ένα παιδί με πρόβλημα. Αυτό σκέφτομαι και εγώ για να πάω παρακάτω. Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά και να έχεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites

esys μου, ήταν η πρώτη σου εξωσωματική? Προσπαθούσατε πολύ καιρό? Έχεις άλλα παιδάκια? Πόσο χρονών είσαι? Είχες ξανά ποτέ παλινδρόμηση? Πολλές ερωτήσεις ε? Πάντως ξέρω από μια γνωστή μου, που έκανε και εκείνη εξωσωματική και της συνέβη το ίδιο, ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Εγώ πάντως πήγα χθες στον γιατρό μου και μου είπε να το ξεχάσω και να πάω παρακάτω και για εξετάσεις ούτε κουβέντα. Μου είπε ότι σε περιπτώσεις που συμβαίνει δύο ή τρεις φορές το ψάχνουμε παραπάνω. Βέβαια εδώ στο forum, βλέπω ότι οι περισσότερες κοπέλες κάνουν εξετάσεις. Μήπως να ρωτήσω και άλλον γιατρό? Εμένα παλινδρόμησε την 8η εβδομάδα. Πήγαινα και δεν ακούγαμε καρδιά και μου έλεγε ότι δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν ή ότι είναι λιγότερων εβδομάδων ή ότι κάτι δεν πάει καλά. Ωστόσο είχα καφέ κηλίδες και τότε μου είπε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αποβολής, τελικά ακούσαμε καρδιά αλλά μόνο 105 παλμούς και μετά από κάποιες μέρες μειώθηκε και πήγε στους 98 μετά 95, οπότε ήταν βέβαιο ότι παλινδρομούσε! Εσένα ο δικός σου πότε σου είπε να ξαναμπείς στην διαδικασία? Θεέ μου πόσο δύσκολο είναι τελικά να κάνεις ένα παιδί!!!!!!!!!! Υπομονή σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα πάααααρα πολύ δύσκολο να σου δίνουν τον ουρανό με όλα του τα αστέρια τη στιγμή που μαθαίνεις ότι είσαι έγγυος και σε μια στιγμή εκεί που περιμένες να ακούσεις την καρδούλα να ξαναχτυπάει να ακούς από το γιατρό ότι το μωράκι σου δεν ζει πια. Εγώ στο γιο μου όταν ήμουν γύρω στους 5 μήνες είχα πάει στο γιατρό για την καθιερωμένη μηνιαία επίσκεψη και κάναμε να τον ακούσουμε 8 λεπτά. Περιτό να σας πω ότι έχασα τη μισή μου ζωή. Πόσο περισσότερο να σου πουν ότι "...αυτό ήταν, τελείωσε...".

Σκεφτείτε όμως και τη θετική πλευρά. Μπορείτε να μείνετε έγγυος. Μπορείτε να συλλάβετε. Χάσατε ένα μωράκι, όμως η διαδικασία ξεκίνησε. Αρα.... σίγουρα θα ξαναγίνει, θα ξαναδείτε θετική χοριακή και αυτή τη φορά θα μεγαλώνει και θα μεγαλώνει και θα μεγαλώνει, και μετά από 9 μήνες θα πάρετε στα χέρια σας το μπεμπενάκι σας (ή τα μπεμπενάκια σας) τρισευτυχισμένες. Λίγο υπομονή και επιμονή και όλα θα πάνε καλά.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα πάααααρα πολύ δύσκολο να σου δίνουν τον ουρανό με όλα του τα αστέρια τη στιγμή που μαθαίνεις ότι είσαι έγγυος και σε μια στιγμή εκεί που περιμένες να ακούσεις την καρδούλα να ξαναχτυπάει να ακούς από το γιατρό ότι το μωράκι σου δεν ζει πια. Εγώ στο γιο μου όταν ήμουν γύρω στους 5 μήνες είχα πάει στο γιατρό για την καθιερωμένη μηνιαία επίσκεψη και κάναμε να τον ακούσουμε 8 λεπτά. Περιτό να σας πω ότι έχασα τη μισή μου ζωή. Πόσο περισσότερο να σου πουν ότι "...αυτό ήταν, τελείωσε...".

Σκεφτείτε όμως και τη θετική πλευρά. Μπορείτε να μείνετε έγγυος. Μπορείτε να συλλάβετε. Χάσατε ένα μωράκι, όμως η διαδικασία ξεκίνησε. Αρα.... σίγουρα θα ξαναγίνει, θα ξαναδείτε θετική χοριακή και αυτή τη φορά θα μεγαλώνει και θα μεγαλώνει και θα μεγαλώνει, και μετά από 9 μήνες θα πάρετε στα χέρια σας το μπεμπενάκι σας (ή τα μπεμπενάκια σας) τρισευτυχισμένες. Λίγο υπομονή και επιμονή και όλα θα πάνε καλά.

 

Σταυρουλίτσα, είμαι στη φάση που πάει να παλλινδρομήσει πάλι. Δεύτερη εγκυμοσύνη μέσα σε ένα χρόνο.

Το Σάββατο ελπίζω να έχω βελτίωση.

Όμως κάθε μέρα δε σταματάω να σκέφτομαι αυτό που έγραψες, ότι δηλ. τουλάχιστον αφού συλλαμβάνω, ίσως κάποια στιγμή να τα καταφέρω.

Απλώς κοντεύω τα 38 κι έχω αγχωθεί.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...