Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Θα ήθελα τα φώτα σας ακόμη μια φορά,

 

έχουν περάσει 20 μέρες από τότε που έκανα απόξεση εξαιτίας παλίνδρομης κύησης.

Μετά την απόξεση ο γιατρός μου έδωσε μια αντιβίωση για 7 ημέρες και τα mitrotan για την πρόληψη της αιμορραγίας για 4 ημέρες. Την αγωγή αυτή την ακολούθησα κανονικά. Τις πρώτες 2 ημέρες είχα αίμα, όχι πολύ αλλά είχα, μετά το διήμερο αυτό και μέχρι σήμερα έχω καφέ εκκρίσεις σαν τα τελειώματα της περιόδου.....όχι πολλά σε ποσότητα...αλλά έχω.

Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να κάνω μια χοριακή αύριο πρωί και όταν βγουν τα αποτελέσματα να τον πάρω τηλ.

 

Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς το ίδιο?

Νομίζω ότι έχω διαβάσει ότι συμβαίνει σε περιπτώσης που δεν έχει γίνει καλός καθαρισμός......και απλά δεν θέλω να περάσω ξανά την διαδικασία της απόξεσης....... :(

 

 

Αν είχαν μείνει όντως υπολείμματα δεν θα συνέχιζαν τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης όπως το πρισμένο στήθος κ. α που είχαν πριν την απόξεση?

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας,

ευχαριστώ,

 

 

irsa[/i]

Link to comment
Share on other sites

Ιrsa εγω μετα την αποξεση ειχα για αρκετες ημερες αιμα περιπου 2 βδομαδουλες και καφε μαζι με λιγο κοκκινο αλλες τοσες , μεχρι που στις 31 μερες αδιαθετησα κανονικα !!!!Ειναι φυσιολογικο να καθαριζεις με αιμα και καφε υγρα!!!!Γιατι σου ειπε να κανεις χοριακη????

Link to comment
Share on other sites

Ιrsa εγω μετα την αποξεση ειχα για αρκετες ημερες αιμα περιπου 2 βδομαδουλες και καφε μαζι με λιγο κοκκινο αλλες τοσες , μεχρι που στις 31 μερες αδιαθετησα κανονικα !!!!Ειναι φυσιολογικο να καθαριζεις με αιμα και καφε υγρα!!!!

Ακριβως το ιδιο ειχα κι εγω.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας,

 

τελικά η χορικά βγήκε 14,65 μονάδες, ο doc μου είπε ότι είναι οκ, την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού για υπέρηχο και παπ.

 

Ευχαριστώ και πάλι,

φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου Ζετάκι,

 

απ' ότι έχω διαβάσει η χοριακή μετά από απόξεση πέφτει σιγά σιγά και εξαρτάται από την ηλικία του εμβρύου. Ακόμη διάβασα ότι αν κάποια κοπέλα είχε πολύ υψηλή χοριακή θα κάνει περισσότερο χρόνο για να πέσει κάτω από 1.

Εγώ την 6η εβδομάδα κύησης είχα 9740 μονάδες και η κύηση παλινδρόμησε στην 9η, φαντάζομαι και ότι η χοριακή μου θα είχε αναίβει και άλλο μέχρι τότε.....οπότε το 14 για 20 ημέρες μετά την απόξεση νομίζω ότι είναι καλό....

 

Τώρα από το ΄τηλέφωνο που είπα στον γιατρό μου ότι είναι 14 μου είπε ότι είναι εντάξει....τι να πω ...ελπίζω να έχει δίκιο...πάντως μου σταμάτησαν οι καφέ εκκρίσεις.

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σας διαβάζω εδώ και καιρό και αποφάσισα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου. Πριν απο ένα μήνα ήμουν 12 εβδομάδων έγκυος, για πρώτη φορά στη ζωή μου,είχαμε ακούσει την καρδιά και όλα ήταν καλά! Πήγα να κάνω την αυχενική διαφάνεια οπου και είδαμε οτι το έμβρυο δεν ζούσε. Την άλλη μέρα υποβλήθηκα σε απόξεση και ο γιατρός ήταν της γνώμης να γίνει η ιστολογική εξέταση γιατι άν βρισκότανε κάτι θα αποφεύγαμε μια δεύτερη και παρόμοια περίπτωση. Πρίν δυο εβδομάδες βγήκαν οι απαντήσεις και άκουσον άκουσον βρέθηκαν δύο μικρόβια. Χλαμύδια και ερπητοιός. Τρέλλάθηκα αυτό το πλήθος μικροβίων σε μένα;Θα μου πείτε γιατί όχι σε σένα! Τρώνε λέει τον τροφοβλάστη του εμβρύου και δεν αφήνει να αναπτυχθεί το έμβρυο! Τώρα λοιπόν είμαστε με τις αντιβιόσεις μας για ένα μήνα και μετά θα ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και θα δούμε!!! Μεγάλη ταλαιπωρία -αγωνία και φόβος μαζί για την επόμενη μέρα. Πάντως κορίτσια σας συμβουλεύω να γίνεται η ιστολογική εξέταση γιατι ποτέ δεν ξέρεις...και γιατί να περάσει κάποιος τα ίδια όταν μπορεί να αποφύγει τουλάχιστον την αιτία της πρώτης αποτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ίσως να μη με πολυθυμάστε καθώς δεν γράφω πια συχνά... Το Οκτώβρη είχα μείνει έγκυος η οποία δυστυχώς ήταν παλίνδρομη (5η εβδομάδα). Αποφασίσαμε με τη γιατρό μου να μην κάνω απόξεση αλλά να αποβάλλω το κύημα με τη βοήθεια χαπιών. Θεωρητικά, από τις 8/12/08 που έγινε η διαδικασία έπρεπε να περιμένω τη φυσιολογική μου περίοδο ένα μήνα μετά (γύρω στις 10 Γενάρη). Δυστυχώς δεν κύλισαν όλα ακριβώς όπως μου τα περιέγραψε η γιατρός μου. Είχα μια σχετικά μικρή αιμορραγία όλο το διάστημα. Πότε με λίγο περισσότρο αίμα πότε με ελαφρά ροζ - μπεζ - καφέ αποχρώσεις. Εκεί που έλεγα άντε τώρα τελείωσε εκεί μετά από λίγες ώρες ξανάρχιζε. Επί 2,5 μήνες φορούσα συνεχώς σερβιέτες και σερβιετάκια. Τα νεύρα μου κουρέλια. Θεωρούσα πως κάτι δεν πάει καλά. Πήγα 19 Ιανουαρίου στη γιατρό να να υπέρηχο. Για κακή μου τύχη είδε πως τελικά υπήρχαν υπολείμματα του πλακούντα ακόμα και ταυτόχρονα είχα και ωορρηξία. Έτσι περίμενα πάλι άλλες 2 εβδομάδες (η μικρή αιμορραγία συνέχιζε να υπάρχει) μέχρι να μου έρθει η πολυπόθητη περίοδος (ποτέ δεν φανταζόμουν πως θα περίμενα την περίοδο με τόση χαρά :lol: ). Αν δεν καθάριζα με την περίοδο τότε αναγκαστικά θα καταφεύγαμε στη γνωστή απόξεση. Πριν 10 μέρες λοιπόν είχα περίοδο, το αίμα δεν μου φάνηκε και τόσο πολύ και είχα πέσει σε κατάθλιψη σχεδόν. Πίστευα πως τελικά δεν καθάρισα ούτε με την περίοδο, και τελικά ΚΑΙ θα έκανα την απόξεση αλλά και θα έπρεπε να περιμένω και άλλους 3 μήνες για νέες προσπάθειες. Χθες λοιπόν, πήγα για υπέρηχο πάλι να δούμε αν καθάρισα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Όλα ήταν τέλεια. Η μήτρα μου πεντακαθαρη, το ενδομήτριο σε σωστό πάχος και με αυγουλάκι στη δεξιά μου ωοθήκη να περιμένει, στρουμπουλό στρουμπουΛό και καθαρό.... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο εφιάλτης μου τέλειωσε. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξεκινάω από την αρχή. Συναισθήματα χαράς ανάμικτα με αγωνία για το τι θα γίνει από δω και μπρος. Διαβάζω για κοπέλες εδώ μέσα που έμειναν έγκυες αμέσως μετά την περιπέτεια της παλίνδρομης αλλά και άλλες που προσπαθούν για καιρό. Εύχομαι να είμαι στην πρώτη κατηγορία γιατί δεν αντέχω άλλη αναμονή.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια λυπάμαι που περάσατε και εσείς από αυτήν την ταλαιπωρεία ευχομαι να μην μας ξανασυμβει και να αποκτήσουμε σύντομα υγιέστατα μωράκια.

Δυστυχώς μετά την δική μου παλλίνδρομη πριν 1 χρόνο περίπου η γιατρός μου δεν με ενημέρωσε καν για βιοψία του εμβρύου και μας είπε ότι είχαμε και αυτήν την επιλογή πάρα πολύ αργά.

Μεχρι τώρα δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε νινάκι και ο καινούριος γιατρός που πήγα πρόσφατα με έβαλε να κάνω διάφορες εξετάσεις.

Ελπίζω με αυτές που θα κάνουμε να αποκλέισουμε κάθε ενδεχόμενο πιλλίνδρομης γιατί εκτός από το άγχος που έχω να κάνουμε μωράκι έχω και το άγχος μηπως και παλλινδρομήσει όταν θα έρθει γιατί δεν έκανα βιοψία.

Πραγματικά είναι τόσα πολλά που πρέπει να ελένξουμε και να προσεχουμε που τώρα πλέον πιστεύω πως όλα τα μωράκια του κόσμου είναι καθημερινά θαύματα!!!!

Φιλιά σε όλες και κουράγιο θα γίνει και το δικό μας θαύμα :wink::wink:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζινα Λια και Κρις,το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι υπομονή.όπως θα καταλάβατε είναι πολύ συχνό φαινόμενο οι παλίνδρομες και διαβάζοντας τις ιστορίες θα δείτε οτι τις περισσότερες φορές η θέληση νίκησε.αν και είναι πάρα πολύ δυσκολο να το ακούτε τώρα μην το βάζετε κάτω και θα δείτε που σε λίγο καιρό θα μας λέτε και εσείς τα ευχάριστα.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Τιτη ευχαριστούμε πολύ! Μακάρι να έρθει η επόμενη εγκυμοσύνη γρήγορα και να πάνε όλα καλά για όλες μας. Οι πάλίνδρομες είναι πολύ της μόδας. Ψάχνω sites,forums και κάθε φορά ανακαλύπτω ότι πολλές γυναίκες το έχουν ζήσει. Φυσικά όσο πιο προχωρημένη είναι η εγκυμοσύνη τόσο το χειρότερο! Μετά την 11η εβδομάδα κύησης να ξέρετε κορίτσια ότι τις περισσότερες φορές δεν είναι τυχαίο γεγονός και πρέπει οπωσδήποτε να γίνονται ιστολογικές!

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολες. απιστευτο ποσες κοπελες εχουν περασει το ιδιο με εμενα. μεχρι προχθες που εγινα μελος θεωρουσα οτι εγω μονο ειμαι η ατυχη. δυστυχως υπαρχουν κ αλλες. μολις σημερα τελειωσα τα χαπακια που μου ειχε γραψει ο γιατρος, περασαν 4 μερες απο την αποξεση. ακομα δε μπορω να το πιστεψω κ να το χωνεψω. μια ερωτηση για οσες ειχαν επισης παλινδρομ κυηση, ο γιατρος μου ειπε οτι μετα απο εξετασεις κλπ κ εφοσον ολα ειναι καλα να αρχισουμε προσπαθειες σε 6 μηνες. γιατι ολοι λενε για 3 μηνες κ εμενα μου ειπε 6 απο την αρχη? εσας τι σας ειχε πει ρε κοριτσια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μαρία! 6 μήνες μου φάινονται πολλοί κοπέλα μου. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά εγώ στα 31, δεν είμαι και για να χάνω έτσι τα 6μηνα, δεδομένου ότι προσπαθούμε ήδη κοντά 1 χρόνο... Εκτός αν ξέρει κάτι παραπάνω ο γιατρός σου για την περίπτωσή σου που δεν στο εξήγησε. Μην σου βάζω και ιδέες. Ας δούμε τι λένε και τα άλλα κορίτσια...

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

polixenia εγω ειμαι 27. κ εμενα μου φαινεται παραξενο το 6μηνο, γιατι ακουω απο αλλες κοπελες για 3 η 4 μηνες. βεβαια ψυχολογικα ισως ειμαι πιο ηρεμη σε μεγαλυτερο διαστημα. δεν ξερω. ο γιατρος ηταν ιδιαιτερα καθησυχαστικος, μου ειπε μαλιστα για ενα τυχαιο γεγονος για το οποιο δεν μπορω να κανω κατι. βεβαια δε θα μου ελεγε κ κατι αν δεν ηταν καλο γιατι ημουν πολυ χαλια. σε καμια 10αρια μερες θα βγουν οι εξετασεις απο το εμβρυο κ θα ξαναμιλησουμε εκτενεστερα με το γιατρο. μου ειπε οτι θελει να σταθεροποιηθει ο κυκλος κ μετα να προσπαθησουμε παλι. δεν ξερω πραγματικα. μεσα σε 5 μερες εχει ανατραπει ο κοσμος μου. απο χαρα σε λυπη, απο ονειρο σε αμφιβολια............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μου είπε μετά το τέλος της δεύτερης περιόδου (πρώτη θεωρείται το αίμα μετά την απόξεση) μπορώ να ξεκινήσω προσπάθειες. Σου είπε πολύ καιρό να περιμένεις ίσως θα έπρεπε να τον ρωτήσεις! Γιατί να περιμένεις τόσο πολύ; Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος! Πές μας τα νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Εγω είμαι 27 και περισυ που έκανα την παλλίνδρομη 26 και η γιατρός μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω αμέσως μετά από την πρώτη μου περίοδο.

Θυμάμαι μάλιστα ότι επειδή είχα διαβάσει εδω πως οι περισσότερες ξεκίνησαν μετά από 3 μήνες προσπάθειες έιχα ανησυχήσει μήπω είναι πολύ νωρίς αυτό που μου είπε η γιατρός.

Δεν ξέρω ρε κορίτσια μήπως τελικά έχει να κάνει με τον γιατρό???

Μαρία+Ανδρέας δεν βλέπω να έχεις γράψει κάτι διαφορετικό σαν διαδικασία παλλίνδρομης.Τι να πω ρε κορίτσια γιατροί δεν είμαστε σίγουρα αλλά μου φαίνεται και μένα πολύ το 6μηνο.

Περιμένουμε νέα σου :wink::wink::wink:

(ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!)

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια και εγώ πέρασα την διαδικασία της απόξεσης πριν ένα μήνα,σε φυσιολογικές συνθήκες ο γιατρός λέει μετά τον πρώτο κύκλο μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις, όμως για να είναι σίγουροι λένε μετά από τριες μήνες.Το γνωρίζω καλά γιατί δουλευα με γιατρούς.Εγώ δεν μπορώ να προσπαθήσω τώρα γιατί είμαι στη διαδικασία των εξετάσεων μετά από τρεις αποβολές!

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia i teleftaia mou pallindromi itane prin 4 mines! stin 1 o giatros peta tin apoksesi mou eipe oti mpore na ksekinisw amesws otan lene etsi den simainei oti tha piaseis me ti mia emena mou pire 4misi mines alla kai afti diakopike!opote ypomoni oso gia to 6mino emena mou fainetai aiwnas! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλησπέρα σας. Αποφάσησα να μπω κι'εγω στην παρέα σας, ως παθούσα και πολύ πρόσφατα μάλιστα. Πριν μια εβδομάδα πηγα στη γιατρο με την ανυπομονησία να ξανακούσα την καρδούλα του μωρού μου (ήμουν 6 εβδομάδων όταν το πρωτοάκουσα), και με λύπη διαπιστώσαμε ότι δεν υπήρχε πια καρδιακή λειτουργεία :(

Η γιατρός μου μου είπε να περιμενω μια βδομάδα πριν αποφασίσουμε για απόξεση. Αυτή τη στιγμή που γραφω εχει γίνει ηδη η αποβολή του εμβρύου, με σχετικα λιγο πόνο και λίγο αίμα. Λόγω του επαγγέλματός μου,(είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων μικροβιολογίας) όταν εγινε η αποβολή του εμβρύου, γνωρίζοντας τη μορφολογία του, μπόρεσα και το διέκρινα, μια εικόνα που δεν θα φύγει ποτέ από το μυαλό μου. :(

Για να μην σας κουράσω, βασικά ηθελα να ρωτήσω πόσες από σας αποβάλλανε φυσιολογικά, χωρίς να κάνουν απόξεση. Η γιατρός μου μου είπε ότι πολλοί γιατροί λένε στις γυναίκες να πάνε άμεσα για απόξεση, αφού ανακαλύψουν παύση της κύησης, χωρίς να δώσουν στον οργανισμό μια ευκαιρία λίγων ημερών για να κάνει την αποβολή φυσιολογικά και να καθαρίσει η μήτρα μόνη της. Μου ειπε επίσης ότι αυτο γίνεται στις παλίνδρομες κυήσεις λίγων εβδομάδων, (έως :cool: που η παραμονή του εμβρυου 7-10 μερες δεν παρουσιάζει κίνδυνο σήψης. Εσείς όλες κάνατε απόξεση? Γιατι στα περισσότερα posts αυτο διαβασα.

Αυτα. Καλη επιτυχία σε όλες εμάς που θέλουμε να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Mirelini καλώς όρισες και λυπάμαι πολύ που σου συναίβει και σε εσένα αυτό!!!

Δυστυχώς είμαστε πάρα πολλές!!!

Εγω έκανα απόξεση.

Βέβαια μπήκα για απόξεση αφού περιμέναμε να σταματήσει η καρδιακή λειτουργία του μώρού.

Η παλλίνδρομη διαπιστώθηκε νωρίς επειδή δεν μεγάλωσε σωστά το μωρό αλλά όσο είχε καλη καρδιακή λειτουργία δεν μου το περνανε από τη στιγμή που δεν κινδύνευα εγώ.Δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε το μωράκι μου.

Ευχομαι σε όλες πολλύ σύντομα να έχουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας!!

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Mirelini καλησπέρα. Εγώ είχα παλίνδρομη και δεν έκανα απόξεση. Με την προτροπή της γιατρού μου αποφασίσαμε να το "παιδέψουμε" με χάπια (υπόθετα), τα οποία θα προκαλούσαν συσπάσεις (κάτι σαν γέννα) και έτσι θα αποβάλονταν ο σάκος με το έμβρυο. Βέβαια στην περίπτωσή μου η παλινδρόμηση έγινε νωρίς (5η εβδομάδα) και δεν ακούσαμε καν καρδιακή λειτουργία αλλά μου είπε και για περίπτωση κοπέλας που αποφάσισε με αυτό τον τρόπο να αποβάλλει νεκρό έμβρυο και σε πιο μεγάλη ηλικία (κύησης). Ακολούθησα μεν τη συμβουλή της γιατρού μου αλλά επειδή όσο κι αν το έψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα πουθενά αντίστοιχη αντιμετώπιση είχα φοβερό άγχος για το κατά πόσο ήταν "ορθός" τρόπος. Αλλά και ο φόβος για την απόξεση ήταν ακόμα μεγαλύτερος.

 

Πάντως, τώρα πια, που όλα πήγαν καλά (καλά τρόπος του λέγειν, καλά θα ήταν να πήγαινα καλά η εγκυμοσύνη) μπορώ να πω με ανακούφιση πως χαίρομαι που γλίτωσα την επέμβαση. Μπορώ πλέον να ξεκινήσω νέες προσπάθειες (έχω ήδη ξεκινήσει για την ακρίβεια :) ) και περιμένω τα αποτελέσματα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Μirelini καλησπέρα και καλωσόρισες :)

σήμερα κλείνει ένας μήνας απο τη δική μου απόξεση, με τη διαφορά οτι στο έμβρυο (8 εβδομάδων και 3 ημερών) δεν ακούστηκε ποτέ καρδιακή λειτουργία. Δεν ξέρω αν βοηθάω, πάντως έχω ακούσει οτι πολλές κοπέλες απέβαλαν χωρίς απόξεση κι αυτό, νομίζω, είναι και πιο φυσιολογικό(αυτό μου το είπε φίλη μου που απέβαλε κι όχι γιατρός). Η γιατρός μου μάλιστα μου είπε οτι η απόξεση έπρεπε να γίνει άμεσα, δεν ζήτησα εξηγήσεις γιατί το θεώρησα σωστό κι επιπλέον ήθελα να τελειώνω γιατί ένιωθα πολύ άσχημα και δεν υπήρχε ελπίδα να ακουστεί η καρδούλα του.

Εύχομαι καλή συνέχεια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στην 7η εβδομάδα οταν διαπιστώσαμε οτι η καρδιακη λειτουργεία του εμβρύου ειχε σταματίσει, αλλα η γιατρος μου ειπε να μην παρω κανενα φαρμακο για να αποβληθεί απο τον οργανισμό. Μου συστησε ωστόσο να παρω καποιο φαρμακο μονο σε περιπτωση που θα ειχα μεγαλη αιμορραγία. Σημερα το πρωι ξυπνησα με φρικτους πονους απο τις συσπασεις της μητρας (σαν πόνους βαρειας περιόδου) και η ολη διαδικασία φυσιολογικής αποβολής ειχε τελειωσει σε 1-2 ωρες. Μιλησα με τη γιατρο, η οποία μου ειπε ότι ειμαι από τις "τυχερές μεσ'την ατυχία μου" που εγινε γρηγορα και φυσιολογικά η αποβολή, και έτσι γλύτωσα την απόξεση. Δεν χρειαστηκε να πάρω φαρμακα. Την Παρασκευή θα πάω για υπέρηχο για να δω αν έχει καθαρίσει εντελώς η μήτρα. Δεν υπολογίζω τον φυσικό πόνο που νιώθω τώρα, αυτό που με τσακιζει πιο πολύ είναι η εικόνα που ειδα αυτο το κρύο πρωϊνό της 23ης Φεβρουαρίου (μακάρι να μην ημουν μέσα στα ιατρικά επαγγέλματα και να μην ειχα κάνει τόσα πολλά μαθημα παθολογοανατομίας), θα ήμουν πιο ευτυχισμένη ετσι.

Αλλα δεν θα αφήσω τιποτα να με γονατίσει. Ο Θεός είναι μεγαλος. Ευχομαι σε λιγους μηνες να γραφoυμε ολες μας posts σε αλλες σελιδες αυτού του forum, πιο χαρούμενες και με πολλά :) :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...