Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Πραγματικά ξέρετε πόσες φορες εύχαμαι να μην περάσει κανένας άλλος αυτά που περάσαμε εμείς; Εμείς επιβιώσαμε από αυτή την κατάσταση γιατι στηρίξαμε ο ένας τον άλλο. Η μόνη γιατρειά είναι ότι περνάτε να το περνάτε με τον αντρούλη σας.

Να δείτε που θα έρθει η στιγμή που θα κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας και αυτά που λέω εγώ τώρα σε εσάς θα τα λέτε εσείς στις άλλες κοπέλες που θα περνάνε τα αντίστοιχα.

Να ξέρετε ότι όλοι ένα αστεράκι πάνω από το κεφάλι μας. Για κάποιους λάμπει από την αρχή για κάποιους λάμπει αργότερα. Όλα αυτά είναι εμπειρίες της ζωής και μας κάνουν όλους πιο δυνατούς. Εμάς άλλοστε οι κόποι μας αμοίφθηκαν και με το παραπάνω. Βέβαια μη νομίζετε ότι το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!!!

Φιλιά σε όλους

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pikoulinaki μου, αυτό που με πείραξε πιο πολύ στην όλη ιστορία, τώρα που πάλιωσε λίγο και το βλέπω πιο ψυχρά το θέμα, είναι ότι έχασα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ την ξενοιασιά μιας εγκυμοσύνης......... Ποτέ δεν θα είμαι ξένοιαστη στην εγκυμοσύνη μου, ποτέ δεν θα είμαι τρισευτυχισμένη.... Αυτό ζηλεύω πιο πολύ και παράλληλα χαίρομαι στις υπόλοιπες εγκυούλες που δεν το έχουν περάσει.... Σε καταλαβαίνω απόλυτα... να χαίρεσαι το μωράκι σου...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε φορά που μαθαινα ότι ήμουν έγκυος έκλαιγα όχι όμως από χαρά (όπως όλοι) αλλά από φόβο. Σε κάθε επίσκεψη στο γιατρό έκλαιγα από το πρωί μέχρι το βράδυ. Μέχρι την τελευταία στιγμή παρακαλώ.Φαντάσου ότι έμεινα και 4 μηνες στο κρεβάτι σε πλήρη ακινησια. Ο τράχηλος δεν άντεξε τρεις αποβολές σε ενάμισο χρόνο και τα έπεξε. Δε μπορούσα να πάω μια βολτα για να ξεχαστώ.Όλη μέρα στο μυαλό μου μόνο κακές σκέψεις περνούσαν. Όλοι μου έλεγαν ότι κάνω κακό στο μωρό μου. Έξω από τον χορό όλοι καλά χορεύουν.

Τελικά στο μωρό μου δεν έκανα κανένα κακό. Αυτά που του στέρησα στην ενδομήτρια ζωή του τα χαρίζω τώρα. Μην ακούτε κανέναν!!!!!!!!!!!!

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς όμως ο καλός θεούλης μας έστειλε ένα υπέροχο μωρό που μας έχει κάνει να τα ξεχάσουμε όλα!!!!! Εγώ στην εγκυμοσύνη μου δεν χάρηκα ούτε ένα λεπτό!!!!!!!!!!!!!!!!! μόνο κλάματα και αγωνίες!!!!!!! Άπειρα βράδυα με αγωνίες και ξενύχτια!!

Πόσο σε καταλαβαίνω. Κι εμεις μια πολύ δυσκολη πρώτη εγκυμοσύνη με λοίμωξη, δεν τρεφόταν καλά το μωρό, αναπτύχθηκε πολύ γρηγορα ο πλακούντας μου κλπ κλπ. Και τελικά απόκτήσαμε την μπουμπού μας. Και όταν έμεινα τη δευτερη φορά έγκυος απλά ήθελα να το ευχαριστηθώ. Αλλά δεν ακούσαμε ποτέ την καρδούλα του. Περιμέναμε μέχρι την ένατη βδομάδα.

Χρωμοσωμικές ανωμαλίες μας είπαν. Και τώρα αδιαθέτησα ξανα και θέλω να ξαναπροσπαθήσουμε, αλλά ο άντρας μου φοβάται, όλο το άγχος και το κλάμα και τις δυο φορές.....του φαίνεται βουνο...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπαβο πικουλινι μου που τα καταφερες!! και μακαρι οταν το αποφασισεις και για δευτερο να παει τοσο καλα οσο και αυτη η καρποφορα εγκυμοσυνη σου!!!

 

πού χάθηκες εσύ;ολα καλά;

 

ναι ολα καλα

σας διαβασω καθημερινα απλα δεν ποσταρω πολυ :oops:

περιμενω να περασει λιγο ο καιρος απο την υστεροσκοπηση για να ξαναπροσπαθησω και ο Θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπαβο πικουλινι μου που τα καταφερες!! και μακαρι οταν το αποφασισεις και για δευτερο να παει τοσο καλα οσο και αυτη η καρποφορα εγκυμοσυνη σου!!!

 

πού χάθηκες εσύ;ολα καλά;

 

ναι ολα καλα

σας διαβασω καθημερινα απλα δεν ποσταρω πολυ :oops:

περιμενω να περασει λιγο ο καιρος απο την υστεροσκοπηση για να ξαναπροσπαθησω και ο Θεος βοηθος

 

χαίρομαι για σένα ελπίζω το 2009 να σου έρθουν όλα όπως επιθυμείς.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

andro2 δεν εχει τυχει να συζητησουμε ποτε, απλα εχω διαβασει τις περιπετειες που ειχες,κ πραγματικα σου ευχομαι ολοψυχα να αποκτησεις πολυ γρηγορα το νινακι σου,γιατι πραγματικα το αξιζεις κκ πιστευω οτι θα στο δωσει ο Θεος

Link to comment
Share on other sites

ολες μας εχουμε περασει πολλα και ολες μας το αξιζουμε

ας ελπισουμε οτι θα κρατησουμε ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τα θαυματακια μας αγκαλια συντομα

 

και κυριως, μη το βαζετε κατω, ποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα είμαι κανούργια στην παρέα!!!!!!!Και εγώ δεν πάω πίσω 2 παλίνδρομες είχα και μάλιστα η δεύτερη πολλή πρόσφατη εχθές έκανα την απόξεση.....Τι να πω δεν ξέρω έχω κάνει εξετάσεις και όλες ήταν τέλειες μου είχαν πως την δεύτερη φορά όλα θα πήγαιναν καλά....Δεν πειράζει όμως συνεχίζω κανονικά και πιστεύω πως την επόμενη όντως όλα θα πάνε καλά!!!!!

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι κανούργια στην παρέα!!!!!!!Και εγώ δεν πάω πίσω 2 παλίνδρομες είχα και μάλιστα η δεύτερη πολλή πρόσφατη εχθές έκανα την απόξεση.....Τι να πω δεν ξέρω έχω κάνει εξετάσεις και όλες ήταν τέλειες μου είχαν πως την δεύτερη φορά όλα θα πήγαιναν καλά....Δεν πειράζει όμως συνεχίζω κανονικά και πιστεύω πως την επόμενη όντως όλα θα πάνε καλά!!!!!
ΣΩΣΤΗΗΗΗ!!!!!!ΚΑΙ ΓΩ ΠΛΕΩΝ ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ?ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΣΙ ΚΙ ΟΛΑΣ.... :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι κανούργια στην παρέα!!!!!!!Και εγώ δεν πάω πίσω 2 παλίνδρομες είχα και μάλιστα η δεύτερη πολλή πρόσφατη εχθές έκανα την απόξεση.....Τι να πω δεν ξέρω έχω κάνει εξετάσεις και όλες ήταν τέλειες μου είχαν πως την δεύτερη φορά όλα θα πήγαιναν καλά....Δεν πειράζει όμως συνεχίζω κανονικά και πιστεύω πως την επόμενη όντως όλα θα πάνε καλά!!!!!

 

ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

και γω κοριτσι καινουργια ειμαι στην παρεα.μετραω δυο αποβολες και παω για καινουργια προσπαθεια.υπομονη και δυναμη σε ολες μας ευχομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή επιτυχία!

έκανες εξετάσεις πριν ξαναπροσπαθήσεις? και αν ναι που κατέληξες.

κι εγώ 2 αποβολές είχα αλλά δεν προσπαθώ ακόμη γιατί κάνω τα αντιπατρικά εμβόλια.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

και γω κοριτσι καινουργια ειμαι στην παρεα.μετραω δυο αποβολες και παω για καινουργια προσπαθεια.υπομονη και δυναμη σε ολες μας ευχομαι

 

26845aoofqptms3.gif

 

και

 

 

1445061s1fw0pwyeh.gif

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Barbie σε συγχαίρω για τη δύναμη και τη ψυχραιμία σου! Μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι!!!

Όλα να σου πάνε τέλεια απο εδώ και πέρα!

 

Η αλήθεια είναι πως επειδή την πρώτη φορά που είχα την παλίνδρομο ήταν όλα δύσκολα αρκέτα μπορώ να πω,δεν ήθελα να βλέπω και να ακουώ κανέναν τον μόνο που χρειαζόμουν ήταν τον αντρούλη μου που με βοήθησε όσο δεν φανταζόμουν,δεν μπορούσα να βλέπω μωράκια ή έγκυες γυναίκες γιατί έκλαιγα,για αρκετό καιρό είχα πληγωθεί όσο τίποτα και ποτέ στη ζωή μου!!!!!!!!Ετσι λοιπόν αυτή τη δεύτερη φορά είπα στον εαυτό μου πως ναι μεν είναι δύσκολη κατάσταση αν όμως δεν την ξεπεράσω πάλι δεν θα μπορώ να πάω μπροστά και επείδη πραγματικά θέλω να προχωράω μπροστά προσπαθώ να μην κοιτάω πίσω,αφού είτε κοιτάξω είτε όχι δεν αλλάζει κάτι όλα ίδια παραμένουν!!!!!!Σου εύχομαι ειλικρινά να μπορέσεις να βρείς τη δύναμη και να προχωρήσεις και εσύ, γιατί με το να γυρνάς πληγώνεσαι.Κοίταξε μπροστά και είμαι σίγουρη πως θα δεις πολύ όμορφα πράγματα που σε περιμένουν!!!!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!

line_line_typew6_beg_d_typew8_time_1210392000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif

 

f1093963.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και απο εμένα κορίτσια!!!

όλο μπαίνω-βγαίνω αλλά έχω να ποστάρω παααααρα πολύ καιρό....

....το θάρρος και το πείσμα σας είναι αυτό που έβαλαν τη σκέψη μου στο πληκτρολόγιο...και να μαι!!!!

2 χρόνια προσπαθούμε για μωράκι,όλο λαχτάρα το περιμένουμε και φτάνουμε στα μισά και σταματάει :(

1 κύηση ρήξη εξωμητρίου,2 κύηση αποβολή στην 18 εβδομάδα,3 κύηση διακόπηκε στην 15 εβδομάδα(πριν απο 1 εβδομάδα)πρόβλημα στο μωρό.....τι να πω...δεν έχω κουράγιο ούτε να το σκεφτώ για άλλη προσπάθεια και ας θέλει η καρδιά μου....όλοι λένε ότι είναι τυχαία γεγονότα....δεν το πιστεύω αυτό και προσπαθώ να βρω μιαν άκρη :(

 

το όνειρο για παιδί μου φαίνεται άπιαστο :?

Link to comment
Share on other sites

nikoletta μου τι ειναι αυτα που λες !!!!!Και βεβαια θελει η καρδουλα σου να προχωρησει....Γιατι κοριτσι μου ? Τι συμβαινει? Στις τοσες βδομαδες κυησης δεν ειναι με τιποτα τυχαιο γεγονος!!!Εχεις κανει εξετασεις ???Δεν βρεθηκε τιποτα? Συνηθως μετα την 12η βδομαδα κυησης (αποβολης) κατι βρισκεται !!!Εγω να σου πω ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ και πως συγουρα στο μελλον θα κρατας το μπεμπε σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

zeta μου το ψαχνουμε να δουμε τι μπορει να υπαρχει που δεν το βλεπουμε....τι να πω....εχουμε κανει και οι δυο εξετασεις και στο τελευταιο μωρο εξετασεις για χρωμοσωμικες ανωμαλιες αλλα ολοι οι καρυοτυποι ειναι φυσιολογικοι....δεν ξερω που αλλου να ψαξω,γεννετιστες,παιδιατροι και γυν μας λενε να ξαναπροσπαθησουμε...

Link to comment
Share on other sites

nikoletta και εγώ είχα τρεις παλλίνδρομες στην όγδοη εβδομάδα. Η δεύτερη και η τρίτη (για την πρώτη δε ξέρουμε) ήταν χρωμοσωμική ανωμαλία 22. Απίστευτο να΄συμβαίνει η ίδια χρωμοσωμική ανωμαλία μας ήπαν. Εκτός από τον καρυότυπο μας, πήγαμε σε γενετιστή και κάναμε μια εξειδικευμένη εξέταση. Στην εξέταση αυτή έλεξαν τα ποδαράκια από τα χρωμοσώματά μας. Μας είχαν πει ότι μπορεί ο καρυότυπός μας να είναι φυσιολογικός αλλά κάποια ακρούλα από τα χρωμοσώματά μας να είναι σπασμένη. Τελικά ήταν όλα καλά. Και η αποβολές ήταν ένα κακό τυχαίο γεγονός. Αν θέλεις κάτι στη διάθεσή σου.

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια

και εγω εχω αντιμετωπισει μια αποβολη στην 8η εβδομαδα και ο καρυοτυπος και η ιστολογικη ηταν φυσιολογικα και εχω επισης στο ιστορικο 3 βιοχημικες

 

ΡΙΚΟΥΛΙΚΑΝΙ να σε ρωτησω:

εγραψες οτι κανατε μια εξεταση που εδειχνε αν η ακρούλα από τα χρωμοσώματά σας αν ηταν σπασμένη και τελικά ήταν όλα καλά.

σε περιπτωση που σε καποιο ζευγαρι δεν βγει καλη αυτη η εξεταση, τοτε τι γινεται; υπαρχει λυση; ή απλα ξερεις την αιτια και ελπιζεις να εισαι τυχερος στο μελλον;

32 ετών,

3 βιοχημικες κυησεις,

1 παλλίνδρομη 8ης εβδομάδας

αιτία: ακόμη την ψάχνουμε....

Link to comment
Share on other sites

zinoula μου τι να πω ....ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ!!!!!Σου κανει λιγο το ζορικο αλλα θα ερθει???Αυτο ειναι ρε γαμωτω που δεν βρισκεται τιποτα στις εξετασεις και τρελαινεσαι !!!!! Για τοξοπλασμα και ουρεοπλασμα εχεις κανει???Γιατι μια ξαδερφη μου που ειχε και αυτη 2 βιοχημικες της βρηκαν μετα απο καιρο ουρεοπλασμα!!! Ποσο χρονων εισαι??Μηπως οφειλεται στο αγχος σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...