Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

καλησπερα Αγγελικη και φιλες γενικοτερα

δεν ξερω γιατι συμβαινουν ολα αυτα και θελει πολυ κουραγιο καινα παρεις οσο χρονο θες να το ξεπερασεις

ξερωω οτι μοιαζουν αδεια λογια αυτα ..

ο λογος που γραφω ειναι γαι να πω οτι περσι περιπου τετοια εποχη ειμουν στην ιδια κατασταση με δυο αποβολες και μια παλινδρομη χωρις λογο (και αφου ειχα ηδη μια ολοκρηρωμενη εγκυμοσυνη στον γιο μου χωρις κανενα προβλημα)

και τωρα εχω μια υπεροχη μπεμπουλα διπλα μου

πολλα κουραγια και μην κρυβετε την θλιψη οι αλλοι πρεπει να ειναι δυνατοι για εμας οχι το αναποδο ..

 

Kalimera marina mou....makari na gnorizame ti na prosexame..gia na apofigoume aftes tis disarestes periptoseis...kai eilikrina ta logia sas einai kathisixastika gia mena,giati perno eilikrina kouragio!!!Na po tin alithia..den ksero an einai sosto...alla tora thelo akomi pio polu na kano moraki....niotho ena megalo keno...k eno prin den imoun etoimi na gino manoula(fovomoun pio polu)tora nomizo pos mia egimosini me to kalo tha mou edine tin xara p exasa.....afto p me tholonei...einai oti oi perissoteres paramenoume me ta erotimatika....xoris na kseroume ti egine...afto me fovizei aptin mia meria na prospathiso ksana....elpizo o theoulis na mas dosei tin dunami kai tin ugeia..na oloklirosoume ton skopo tis zois mas.....:?:???::?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι λες βρε aggelikikessova!?! Είναι φρικτό από που σου συνέβη! Είναι άδικο να συμβαίνουν τέτοια πράγματα! Πολύ λυπήθηκα με την ιστορία σου κορίτσι μου

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο για την ομάδα αίματος στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο? Τι να πω! Κάτσε πρώτα να βγουν τα αποτελέσματα της βιοψίας, μήπως πάρεις κάποιες από τις απαντήσεις που ζητάς, και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με εξετάσεις και γιατρούς, ώστε πότε να μην ξαναζήσεις κάτι τέτοιο. Θα συμφωνήσω με την mpouli, μην παραλείψεις να κοιτάξεις αν είσαι θετική σε κάποιο παράγοντα της θρομβοφιλίας, είναι πολύ ύπουλη και υπεύθυνη για ενδομήτριους θανάτους.

Προς το παρόν χρειάζεσαι το χρόνο σου να το αποδεχτείς και να το συνειδητοποιήσεις. Σου εύχομαι τα καλύτερα από δω και πέρα! Να είσαι δυνατή!

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!Κ μενα μου φανηκε πολυ περιεργη αυτη η αιτια...δεν ξερω μου φαινεται πολυ απλη...δεν ξερω ισως και χαζη...ηδη ψαχνω και για αυτην την εκδοχη της θρομβοφιλιας( που δεν την ειχα ξανα ακουστα)!πηγα εχθες στην γυναικολογο μου,γιατι μ πονουσε πολυ το στηθοσ μου κ αγχωθηκα.,γιατι στο νοσοκομειο δεν μου δωσαν ουτε χαπι για το γαλα...ουτε αντιβιωση(ΕΛΕΟΣ), ευτυχως η γυναικολος μου ειπε οτι με καθαρισαν καλα...κ ολα ειναι ενταξει!!Μου εγραψε τα σχετικαχαπια και μου παρηγγειλε βιταμινες λεει, για το ανοσοποιητικο μου συστημα,για να παρει τα πανω του ο οργανισμος μου και να μην αρρωσταινω...τι να πω....δεν ξερω αν αξιζει το κοπο τωρα ολο αυτο και πραγματι τα χρειαζομαι ή και η γιατρος κοιταει το συμφερον της απο αυτα τα φαρμακα που κοστιζουν 70 ευρω....Δυστυχως ειμαι και καχυποπτη τωρα :-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μου σε νιώθω απόλυτα.. Κι εγώ έχασα πρόσφατα το αγοράκι μου ενώ ήμουν 7.5 μηνών. Είναι τεράστιος ο πόνος και το ξέρω. Δεν θέλω να σου πω λόγια παρηγοριάς, απλά θέλω να σου στείλω μια τεράστια αγκαλιά.. Δεν είσαι μόνη σου, δυστυχώς είμαστε πολλές εδώ μέσα που μπορούμε να νιώσουμε τον πόνο σου..

 

Ιωάννα μου σ' ευχαριστω πολυ!!! Ο θεούλης να τα εχει καλα...δυστυχως είμαστε πολλές :oops::-( γιαυτο ισως με τραβηξε να εκφράσω τα συναισθήματα μου εδώ...ενιωσα πως εδω ειναι σαν μια οικογενεια...(.διαβάζοντας αλλα αρθρα εμπειριών ) ώπου μπορεις να πεις τα παντα...σευχαριστω και παλι...το κουραγιο που περνω δεν περιγραφεται...ειλικρινα...υγεία να εχουμε..και πολυ αγαπη!!!:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμένα!

Θα ηθελα τη γνώμη σας...

Τη δευτερα που μας πέρασε έκανα β χοριακη με 50,6 μονάδες , δυο ημερες μετα είχε ανεβεί στο 80,9! Ο Γιατρος μου μου είπε οτι ειναι εγκυμοσύνη κ την Τρίτη που θα μας έρθει να ξανά κάνω μια χοριακη κ να παω να με δει! Ωστόσο δεν είχα κανένα σύμπτωμα ! Ούτε αναγουλες, ζαλάδες, κόπωση... Τίποτα! Χθες ξύπνησα με πόνους περιόδου κ λιγο αιματακι ! Πήρα τον γιατρό μου τηλ κ έτρεξα να παρω τα utrogestan. Μου συνέστησε 2 των 200 την ημερα! Σημερα ειναι σαν να ειμαι αδιάθετη κανονικά! Χωρίς πόνους όμως! Απέβαλα μάλλον ε; Δεν ξερω τι να κάνω! Φταίει το οτι έκανα σεξ τη Παρασκευή κ την επόμενη μέρα είδα αιμα; Δεν μου είχε πει ο Γιατρος να μην κάνουμε! Φταίει οτι ήταν χαμηλή έτσι κι αλλιώς η χοριακη μου; Τι λέτε;

Σας ευχαριστω κ συγνώμη για το μακροσκελή μήνυμα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Candy33, δυστυχώς μόνο ο γιατρός σου με εξέταση υπερήχου θα σου επιβεβαιώσει εάν απέβαλες. Επειδή πέρασα μία από τα ίδια με σένα (αλλά εμένα με είχε δει σε υπέρηχο και με είχε προετοιμάσει για την αποβολή) εμένα μόλις μου ήρθε κανονικά αίμα μου είπε να κόψω αμέσως τα utrogestan. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις οπωσδήποτε μαζί του να σε καθοδηγήσει.

Εύχομαι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω osin!

Δεν ξερω τι να κανω; Νομίζω εχει μειωθεί το αιμα! Θα παω πρωί πρωί να κανω μια χοριακη κ με τα αποτελέσματα θα παρω τον γιατρό τηλεφωνο! Δεν πιστεύω να ειναι τόσο κακό να παρω ακομα 2 χάπια! Ενα τώρα κ ενα αυριο το πρωί! Δεν θελω να τον παρω τηλ κ μου πει να τα σταματήσω πριν απο μια ακομα χοριακη !

Θα σε ενημερωσω κ αυριο!

Κ πάλι ευχαριστω !

Καλη επιτυχία σε ολες κ ολους!

Link to comment
Share on other sites

Candy33, σε κάθε περίπτωση μείνε ξαπλωμένη. Εγώ ξύπνησα ένα πρωί με καφέ εκκρίσεις, πήγα με είδε στον υπέρηχο η γιατρός και μου είπε ότι δεν τα βλέπει καλά τα πράγματα, και μου έδωσε τότε τα χάπια. Πήρα ένα το πρωί μετά τον υπέρηχο κι ένα το απόγευμα, μετά από λίγη ώρα ξεκίνησε κανονική ροή αίματος, και τότε την πήρα τηλέφωνο και μου είπε να κόψω τα χάπια. Ετσι έγινε στη δική μου περίπτωση.

Εσύ να είσαι ξαπλωμένη, μόνο για τα βασικά να σηκώνεσαι. Να πας για χοριακή, σίγουρα θα δείξει πράγματα για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου, αλλά να πας να σε δει οπωσδήποτε και ο γιατρός σου.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κανω osin !

Θα παρω αμέσως τον γιατρό μου μετα τα αποτελέσματα της χοριακης κ θα σας ενημερωσω! Παντα βλέπω τη θετική πλευρά! Έστω κ για λιγο έμεινα έγκυος! Γιατι μονο 3 μήνες προσπαθούμε κ πίστευα οτι δεν θα εχω ούτε μια ημερα καθυστερηση !

Κ πάλι σ ευχαριστω!

Απο οτι εχω καταλάβει έχεις περάσει κι εσύ αρκετά αλλα έχεις κάνει παιδάκι -κια ;!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικούλα μου λυπάμαι πολυ :cry: για την απώλειά σου.Θα σου πω για τον ρέζους σου που είναι αρνητικό ότι ξέρω, μιάς και το δικό μου είναι το ίδιο.Οι έγκυες με ρέζους αρνητικό πρέπει κάθε μήνα να κάνουν μια συγκεκριμένη εξέταση για να τσεκάρουν ότι το ρέζους εξακολουθεί να είναι αρνητικό.Σε εμένα έγινε θετικο και παρέμεινε θετικό για ένα μήνα περίπου στο δεύτερο παιδί μου μετά την άμνιο.Τότε βρήκα μια γεννετίστρια η οποία μου έκανε μία ένεση για να βεβαιωθούμε ότι θα ξαναγίνει (-) και όντως αυτό έγινε.Ο γιατρός μου, με έβαζε κάθε μήνα να την επαναλαμβάνω (έμμεση coombs) και μου είχε πει πως εάν βγει θετική στο πρώτο παιδί πρέπει να κάνω την συγκεκριμένη ένεση για να προστατέψω το δεύτερο παιδάκι (ρώτησε τον γυναικολόγο σου σχετικά, είναι πολύ σημαντικό).Την ίδια ένεση θα κάνεις τη επόμενη κιόλας μέρα όταν με το καλό γεννήσεις (που στο εύχομαι ολόψυχα).Μια αγκαλιά σου στέλνω

Link to comment
Share on other sites

Candy33, δυστυχώς ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη, αυτή που κατέληξε σε αποβολή. Προσπαθούσαμε γύρω στους 6 μήνες με τον άντρα μου, αλλά η τραγική ειρωνία ξέρεις ποια είναι? Αυτός το ήθελε πιο πολύ, ενώ εγώ δεν ήμουν και πολύ σίγουρη ότι ήμουν έτοιμη για παιδάκι. Μόλις έμεινα έγκυος πάλι ήμουν επιφυλακτική, και με έπιασε το άγχος της εγκυμοσύνης (αν θα πάνε όλα καλά, αν θα μπορώ να αντεπεξέλθω με το μωρό, αν θα γίνω καλή μαμά, κλπ). Δυστυχώς μόλις απέβαλα συνειδητοποίησα ότι το ήθελα πιο πολύ απ' ό,τι πίστευα...

Ίσως ήταν ένα γερό ταρακούνημα για να καταλάβω ότι ήρθε κι εμένα η ώρα μου να γίνω μαμά.

Τέλος πάντων, έγινε, πάει. Τώρα έχουμε αρχίσει τις προσπάθειες, αλλά ο πρώτος μήνας μάλλον δεν καρποφόρησε, είχα τις εξετάσεις (καλλιέργεια, κολπικούς υπέρηχους, κ.α.) μετά την πρώτη περίοδο της αποβολής που έπεσαν μέσα στις γόνιμες, οπότε τις χάσαμε... Έχει ψιλοαναστατωθεί και ο κύκλος μου και έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Ήμουν πάντα ρολόι 28 ημέρες, μετά την αποβολή μου ήρθε στις 29 ημέρες, σήμερα βρίσκομαι στην 30η ημέρα του κύκλου, κι έχω από εχθές καφέ υγρά. Δεν ξέρω τι γίνεται πια! Η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι ολα οκ. Θα προσπαθήσουμε για κανένα 6μηνο ακόμη, και μετά θα πάμε για εξετάσεις.

Εύχομαι να έκανες τη χοριακή σου και να πήγαν όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Osin, το απόγευμα θα βγουν οι εξετάσεις της χοριακης μου! Ειμαι στο γραφειο κ μάλλον κανονικά αδιάθετη! Να μη το βάζεις στο μυαλό σου! Μη λες κάνουμε προσπάθειες, να λες κάνουμε ελεύθερα ... Κ το απολαμβάνουμε! Μου είχε πει κάποια στιγμή μια φίλη μου που προσπαθούσε χρονια κ τώρα εχει 2 ζουζούνια, οτι τα παιδιά διαλέγουν τους γονείς κ όχι οι γονείς τα παιδιά! Οταν θέλουν αυτά θα έρθουν!!! Απόλαυσε την όλη διαδικασία με τον άντρα σου και μετα απο 6 μήνες ξεκινά τις προσπάθειες... Εγώ δεν στεναχωρέθηκα που αδιαθέτησα! Ίσως να γίνονται για καλο! Σίγουρα απογοητεύτηκα λιγο, αλλα δεν πειράζει!!!

Εσύ οταν απεβαλες είχες πόνους ; Η χοριακη σου ποσο ηταν; Πόσες μέρες είχες καθυστερηση;!

Link to comment
Share on other sites

Candy33, εγώ είχα πάει στη γυναικολόγο και το είχαμε δει σακο στον υπέρηχο. Απέβαλα 6w+2d, με πολύ δυνατούς πόνους περιόδου για καμια 15 ώρες. Μετά ήμουν οκ, οπως η κανονική περίοδος. Χοριακή δεν έκανα συνέχεια, έκανα μία στην αρχή, μετά την μία ημέρα καθυστέρησης απλώς για να επιβεβαιώσω το τεστ (και ήταν 212) κ μετά έκανα πάλι αφού μου τελείωσε η περιοδος-αποβολή και ήταν 287. Μετά δεν ξανασχολήθηκα με χοριακές, δε μου το ζήτησε η γυναικολόγος.

Μωρέ, όλα οκ, απλώς ξέρεις, λες άντε πάλι από την αρχή προσπάθειες... όμως έχει και τα καλά του!:P

Άσε που μου έχει ελαφρώς αναστατωθεί ο κύκλος. Μετά την αποβολή αδειαθέτησα στις 29 ημέρες, και σήμερα πάλι στις 30! Και μου κάνει εντύπωση γιατί ήμουν πάντα ρολόι στις 28!

Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Osin, μμμμ είχε προχωρήσει αρκετά! Δικαιολογημένα στεναχωρεθηκες! Πραγματικά σου εύχομαι να ειναι η τελευταία σου αδιαθεσία για τους επόμενους 9 μήνες....! 28, 29, 30 δεν πειράζει... Μέρα παρά μέρα σεξ κ θα εισαι μέσα στις μέρες σου! Συμπεριφερσου κ σκέψου πως ήσασταν κ το κάνατε οταν πρωτο γνωριστηκατε!!! Όμορφες στιγμές! Ανυπόμονουσες να τον δεις...κτλ ! Θα έρθει τα μπεμπακι σας χωρίς να το καταλάβεις!!! Θα βλέπω τα νεα σου απο το φόρουμ ...! Think positive!!! Xxx

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ...ΑΠΛΑ ΝΙΩΘΩ ΠΝΙΓΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ...ΝΑ ΞΕΣΚΑΣΩ ..ΝΑ ΠΩ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ Μ..ΧΩΡΙΣ Ν ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΞΕΣΠΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ...ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΣΑΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ...

ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΓΓΕΛΙΚΗ,ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΓΙΝΟΜΑΙ 22 ... :-( ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Μ ...ΜΕΣΑ ΜΟΥ.....Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Α- !!!

ΕΧΘΕΣ ΒΓΗΚΑ ΑΠΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΙΧΝΩΝΤΑΣ ΔΥΝΑΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ...ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΔΥΝΑΜΗ...ΟΣΟ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΑ...

ΜΕΧΡΙ 22/09/2014 ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΟΠΕΛΑ-ΕΓΚΥΟΣ 5 ΜΗΝΏΝ ΚΑΙ 4 ΗΜΕΡΩΝ... ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ..ΚΑΙ ΟΛΑ ΈΡΕΑΝ ΕΤΣΙ ΟΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ...ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΙΣ 7 ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Μ (ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ)...ΜΕΣ ΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΧΑΡΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ Μ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ...ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙ Μ ..ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ...Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΛΩΜΙΑΣΕ..ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ...ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΚΤΛ(ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΕΙΧΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΛΙΓΟ...ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΠΥΡΕΤΟ Κ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΒΗΧΑ)ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΙΦΘΗΚΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ Μ ΒΟΥΡΚΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Μ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ...ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ..ΕΙΧΕ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ..ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΕΔΩ Κ ΕΝΑ ΜΗΝΑ Μ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ..ΤΙΠΟΤΑ...ΟΥΤΕ ΑΙΜΑ ,ΟΥΤΕ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ,ΠΥΡΕΤΟ,,,,,ΚΑΤΙ..ΝΑ ΔΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ...ΕΠΑΘΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΣΟΚ....

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΗ ΚΤΛ...(ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΤΟ ΜΥΑΛΟ) ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ Μ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΑΙΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ?ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ?ΓΙΑΤΙ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ....ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ...ΑΛΛΑ ΑΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΕΧΩ ΡΕΖΟΥΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ..ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ..Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ Μ ΕΙΔΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Μ ΣΑΝ ΞΕΝΟ ΣΩΜΑ...ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΑΝΤΙΣΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙ...ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΟΜΩΣ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ Μ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΣΕΙ ΑΠΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΗΞΕΡΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΟΥ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΗΣΗΧΗ,ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΡΩΝΕ...ΟΠΩΣ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΚΤΡΩΣΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ....Η ΒΙΟΨΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ Μ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΣΚΕΦΤΩ..ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ...ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ :-( ΑΠΛΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΕΛΠΗΣΙΑ...ΣΤΑ ΧΑΜΕΝΑ...Κ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ ΕΔΩ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.....

 

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΑΠΛΑ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ, ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ. ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΚΡΑΤΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΑΓΚΑΛΙΑ. ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΙ ΠΜ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

γράφτηκα, νομίζω ξανά στο φόρουμ γιατί δεν έβρισκα τον κωδικό μου.

Εχω μεγάλη ανάγκη να μοιραστώ μ εσάς κάποια πράγματα. Είναι η τρίτη φορά που μένω έγκυος και δεν θέλω ακόμα ούτε ο άντρας μου να μιλήσουμε στο οικογενειακό μας περιβάλλον γιατί οι ενημερώσεις, όταν είναι αρνητικές είναι και επίπονες.

Είμαι έγκυος, μετά από δύο παλίνδρομες, μένουμε στην επαρχία. Εχω κάνει εξέταση θρομβοφιλίας είναι αρνητική, μετά τη δεύτερη παλίνδρομη, δώσαμε το έμβρυο για καρυότυπο και βρέθηκε ότι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία, και για τον λόγο αυτό, που για τον γενετιστή συμβαίνει μία στις 6 φορές και είναι συχνό είχα την παλίνδρομη.

Η απόξεση έγινε τον Φεβρουάριο, η περίοδος μου ήρθε απρίλιο και στη συνέχεια Ιούλιο και Αύγουστο, μετά έμεινα έγκυος, ακόμα δεν ξέρουμε σε ποια εβδομάδα, μάλλον στην 5η είπε η γιατρός που είδε ίχνη εμβρύου- μπορεί να άργησε η σύλληψη.

Οι φόβοι μου είναι τεράστιοι, νιώθω ότι θα ξαναπάθω το ίδιο... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να πάρω προγεστερόνη, προληπτικά, και είμαι προβληματισμένη.

Αυτό που δεν αντέχω είναι η αγωνία και ότι από εβδομάδα σε εβδομάδα θα ακούσω κάτι αρνητικό...

Σας ευχαριστώ που με διαβάσετε, θα χαρώ να μου πείτε δυο λόγια, εμπειρίας ή και κατανόησης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,καιτη

Δυστυχώς όσες έχουμε περάσει την εμπειρία της αποβολης, ο φόβος θα μας συνοδεύει σε όλη τη διάρκεια της επόμενης κύησης, οταν αυτή έρθει.

Το μόνο που θα σου πω, είναι να το κρατήσετε προς το παρον μεταξυ σας εσύ κ ο άντρας σου. Έχουμε συζητήσει σε άλλο τοπικ εδω στο φόρουμ με αλλα κορίτσια το ποσο επίπονη διαδικασία ειναι η αντιμετώπιση των συγγενών κ των λοιπών. Άσε να προχωρήσει λίγο με το καλό η εγκυμοσύνη σου κα τα ανακοινωνεις μετά. Σου εύχομαι αυτή τη φορα να σου πανε όλα καλα κ να εχεις μια καλη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Να σκέφτεσαι όσο μπορείς θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καίτη, εγώ είχα αποβολή (χωρίς απόξεση) τον Αυγουστο, έπρεπε να περιμένω να περάσει μία περίοδος, και αυτός ο μήνας που διανύουμε είναι ο δεύτερος των προσπαθειών μας για σύλληψη. Εγώ όταν (και αν) με το καλό έρθει, δεν πρόκειται να το μοιραστώ με κανέναν πλην του άντρα μου. Δεν είναι ανάγκη να δίνω εξηγήσεις ή να με επιφορτίζουν με επιπλέον άγχος (λόγ ωτου ιστορικού) οι δικοί μας.

Εσύ μόνο αυτό να σκέφτεσαι, εκεί να επικεντρωθείς, στην εγκυμοσύνη σου και την εξέλιξή της, και άσε τους άλλους, θα το μάθουν όταν έρθει η ώρα! Δεν πειράζει αν ενημερωθούν ένα τρίμηνο αργότερα!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μολις χθες μπηκα στην παρεα σας κ γω πριν δεκα μερες ημουν εννια εβδομαδων τα πραγματα δεν πηγαν καλα κ εκανα αποξηση!ακομα δεν μπορω να το πιστεψω ετσι απλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι παλινδρομη κυηση!ηθελα να πω οτι συμφωνω με την osin οτι σε τετοιες στιγμες πρεπει να εχεις διπλα σου μονο τον αντρα σου γιατι ολοι οι αλλοι πολλες φορες χωρις να το θελουν γινονται κουραστηκοι!!!ευχομαι σε ολες τα πραγματα να πανε καλα!!ηθελα να ρωτησω αν κανατε εξετασεις μετα απο αυτο γιατι εμενα ο γιατρος ειπε δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

γράφτηκα, νομίζω ξανά στο φόρουμ γιατί δεν έβρισκα τον κωδικό μου.

Εχω μεγάλη ανάγκη να μοιραστώ μ εσάς κάποια πράγματα. Είναι η τρίτη φορά που μένω έγκυος και δεν θέλω ακόμα ούτε ο άντρας μου να μιλήσουμε στο οικογενειακό μας περιβάλλον γιατί οι ενημερώσεις, όταν είναι αρνητικές είναι και επίπονες.

Είμαι έγκυος, μετά από δύο παλίνδρομες, μένουμε στην επαρχία. Εχω κάνει εξέταση θρομβοφιλίας είναι αρνητική, μετά τη δεύτερη παλίνδρομη, δώσαμε το έμβρυο για καρυότυπο και βρέθηκε ότι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία, και για τον λόγο αυτό, που για τον γενετιστή συμβαίνει μία στις 6 φορές και είναι συχνό είχα την παλίνδρομη.

Η απόξεση έγινε τον Φεβρουάριο, η περίοδος μου ήρθε απρίλιο και στη συνέχεια Ιούλιο και Αύγουστο, μετά έμεινα έγκυος, ακόμα δεν ξέρουμε σε ποια εβδομάδα, μάλλον στην 5η είπε η γιατρός που είδε ίχνη εμβρύου- μπορεί να άργησε η σύλληψη.

Οι φόβοι μου είναι τεράστιοι, νιώθω ότι θα ξαναπάθω το ίδιο... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να πάρω προγεστερόνη, προληπτικά, και είμαι προβληματισμένη.

Αυτό που δεν αντέχω είναι η αγωνία και ότι από εβδομάδα σε εβδομάδα θα ακούσω κάτι αρνητικό...

Σας ευχαριστώ που με διαβάσετε, θα χαρώ να μου πείτε δυο λόγια, εμπειρίας ή και κατανόησης

 

Καίτη30 καλησπέρα! Θέλω να σου πω πως ειχα και εγω δυο παλλινδρομες, χωρισ να στειλουμε τα εμβρυα για καρυοτυπο ουτε τη μια φορά ουτε την αλλη και με εξετάσεις θρομβοφιλιας αρνητικές.. Ξέρω οτι αισθανεσαι φόβο, αυτό το συναισθημα το βιωσα πολυ εντονα στην τριτη μου εγκυμοσυνη η οποια όμως μου εφερε ενα υγιεστατο αντρακι! Φυσικά δεν το ειπαμε σε κανενα στην αρχη περα απο τουσ γονεισ μας και αυτο γιατι ειχα αποκολληση και επρεπε να ειμαι στο κρεβατι (αλλιως θα τους το ελεγα μετα την αυχενική). Ειχα μια δυσκολη εγκυμοσυνη.(δεν ειχε να κανει με τις παλλινδρομες η δυσκολη εγκυμοσυνη) ήμουν 8 μηνες στο κρεβατι αλλα με τη βοήθεια του θεου και του γιατρου μου τα καταφεραμε!!! Να πάρεισ την προγεστερονη που σου λεει ο γιατρος σου, δεν ειναι κατι που βλαπτει το εμβρυακι, ισα ισα που βοηθάει αρκετα... ειχα κατεβασει κουτια και κουτια!!! Σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα και να εχεισ μια τελεια εγκυμοσυνη!!! Να εχεισ καλη ψυχολογια να σκεφτεσαι θετικά και να λες οτι ολα θα πανε καλα! Να προσεχεις τον εαυτο σου, να μη κουραζεσαι και να μη κανεις αποτομες κινησεισ. Ξερω οτι ειναι δυσκολο και οτι ο φοβος σε κυριευει αλλα βαλε τα δυνατα σου και θα τα καταφερεις!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μολις χθες μπηκα στην παρεα σας κ γω πριν δεκα μερες ημουν εννια εβδομαδων τα πραγματα δεν πηγαν καλα κ εκανα αποξηση!ακομα δεν μπορω να το πιστεψω ετσι απλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι παλινδρομη κυηση!ηθελα να πω οτι συμφωνω με την osin οτι σε τετοιες στιγμες πρεπει να εχεις διπλα σου μονο τον αντρα σου γιατι ολοι οι αλλοι πολλες φορες χωρις να το θελουν γινονται κουραστηκοι!!!ευχομαι σε ολες τα πραγματα να πανε καλα!!ηθελα να ρωτησω αν κανατε εξετασεις μετα απο αυτο γιατι εμενα ο γιατρος ειπε δεν χρειαζεται?

 

Λυπαμαι πολυ για την αποβολη σου, σου ευχομαι η επομενη φορα να ειναι η τυχερη σου και α κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου! Θα μπορουσες να κανεις εξετασεις θρομβοφιλιας η οποια ευθυνεται πολλες φορες για τις αποβολες. Οποτε εαν εχεισ καποιο θεμα κανεισ ενεσουλες ηπαρινης και ολα μια χαρα! Καλη θα ηταν και μια καλλιεργεια κολπικου υγρου.. Ελπίζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν (και αν) με το καλό έρθει, δεν πρόκειται να το μοιραστώ με κανέναν πλην του άντρα μου.!

 

osin, σε εχω διαβασει αρκετες φορες και παντα σε αυτα που γραφεις αντιλαμβανομαι ποσο πολυ αγχωμενη εισαι και πόσο εχεισ πληγωθει απο την αποβολη σου. Φυσικα και σε καταλαβαινω και σε νιωθω (αφου κι εγω ειχα περασει απο 2 αποβολες) και ειναι λογικοσ ο φοβος σου.Ο λογος που σου γραφω ειναι για να σου δωσω κουραγιο και δυναμη και να σου πω οτι δεν υπαρχει το '' αν ερθει'' υπαρχει το ''θα ερθει σιγουρα'' . Και ευχομαι ολοψυχα να ερθει συντομα και να κρατησεις ενα υγιεστατο μωρακι στην αγκαλιτσα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, gogo86

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Αγχωμένη δεν ξέρω αν είμαι, ή τουλάχιστον δεν το έχω συνειδητοποιήσει. :)

Πληγωμένη είμαι σίγουρα, τόσο από την αποβολή καθαυτή, όσο και από τις συμπεριφορές των οικογενειών μας (νομίζω ότι είχαμε μιλήσει σε άλλο τόπικ γι' αυτό το θέμα μαζί).

Λέω το "αν", γιατί θέλω να είμαι προσγειωμένη. Λογικά θα ξανάρθει κάποια στιγμή, απλά, όποια έχει βιώσει τέτοιου είδους απώλεια, της μένει μαζί με την πίκρα της και ένας μόνιμος φόβος. Αν θα καταφέρει να ξαναμείνει έγκυος, και αν θα έχει μία ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη στήριξη και τις ευχές, και μακάρι να έχουμε όλες οι κοπέλες που έχουν βιώσει τέτοια απώλεια έκβαση σαν τη δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, gogo86

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Αγχωμένη δεν ξέρω αν είμαι, ή τουλάχιστον δεν το έχω συνειδητοποιήσει. :)

Πληγωμένη είμαι σίγουρα, τόσο από την αποβολή καθαυτή, όσο και από τις συμπεριφορές των οικογενειών μας (νομίζω ότι είχαμε μιλήσει σε άλλο τόπικ γι' αυτό το θέμα μαζί).

Λέω το "αν", γιατί θέλω να είμαι προσγειωμένη. Λογικά θα ξανάρθει κάποια στιγμή, απλά, όποια έχει βιώσει τέτοιου είδους απώλεια, της μένει μαζί με την πίκρα της και ένας μόνιμος φόβος. Αν θα καταφέρει να ξαναμείνει έγκυος, και αν θα έχει μία ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη στήριξη και τις ευχές, και μακάρι να έχουμε όλες οι κοπέλες που έχουν βιώσει τέτοια απώλεια έκβαση σαν τη δική σου!

 

Δεν θυμαμαι αυτο που λες για τις οικογενειες, μαλλον θυμαμαι μια ιστορια αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν απο σενα.. παρόλα αυτα ακομα κι αν ειδεσ καποιεσ συμπεριφορες αλλιωτικες και αν περιμενες αλλα και αλλα αντικρυσες ειναι ενα θεμα που μπορει να σε πληγωνει αλλα βγαλε τα απο το μυαλο σου! Εχεισ τον αντρα σου και μελλοντικο πατερα των παιδιων σου!!! Ο φοβος σιγουρα θα υπαρχει αλλα ειναι ενα μεγαλο αγκαθι... ξερεισ οτι δεν απολαυσα την εγκυμοσυνη μου και φταιει ο φοβοσ και ποσο πολυ μετανοιωνω τωρα, ποσο πολυ μετανοιωνω που δεν τον αφησα πισω μου.. Δεν ηθελα να πηγαινω στον γιατρο, δεν ηθελα να κανω υπερηχους ετρεμα καθε φορα που πηγαινα να μην ακουσω οτι ολα τελειωσαν πια! Μα σκεφτεσαι τιποτα αρνητικο, ξεχνα τις συμπεριφορες και νιωσε οσο πιο ηρεμη μπορεις ωστε το υγιες μωρακι να ερθει συντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...