Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts

Κατάλαβα. Σε γενικές γραμμές επειδή είναι και κοντά στο σπίτι μας ο σταθμός και τα παιδάκια τα περισσότερα της περιοχής μας που θα τα βρει και στο δημοτικό (τα ζύγισα όλα) και επέλεξα αυτόν παρόλο που φέτος τα έχω πάρει με κάποια θέματα οικονομικού περιεχομένου. Το ράβω όμως το ρημαδι και δαγκώνω τη γλώσσα μου μην αρχίσω να λέω καμμιά μέρα και γίνουμε της Βοσνίας αφού βλέπω ότι η Εριέττα τα πάει καλά με τη δασκάλα και το όλο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, ούτως ή άλλως όλον τον πληρώνουμε. Εμείς εδώ, όλον τον Αύγουστο κλειστός και εννοείτε ότι τον Ιούλιο, πληρώνουμε και τον Αύγουστο!

Και θα ψάχνω να δω τι θα τις κάνω 15 μέρες.:confused:

 

:evil::evil: Απαράδεκτο και νόμιζα εγώ ότι μας εκμεταλλεύονται....

Link to comment
Share on other sites

Μας εκμεταλλεύονται όλους. Σε ποια επιχείρηση, ο επιχειρηματίας κλείνει το μαγαζί ένα μήνα, αλλά εσύ πρέπει να τον πληρώσεις σαν να το είχε ανοιχτό?

Αστε με και μου ήρθε συμφόρηση, μη συγχιστώ κι άλλο.

Χάλασε η κάρτα/κλειδί του αυτοκινήτου, το έχω αφήσει ανοιχτό και τρέμω, και πόσο μου ζήτησαν για καινούργια?

200€ !:shock::shock: και θα έρθει από Γαλλία σε ένα μήνα!:shock::shock::shock::shock:

Μέχρι να έρθει η κάρτα, θα φύγει το αυτοκίνητο:confused::confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δίνω 360 ευρώ πλήρες με σχολικό το μήνα *12 μήνες και δεν μου φαίνονται πολλά..

 

στον αγγλικό έδινα 5100 για 9 μήνες όπως τα σχολεία, χωρίς φαγητό και σχολικό!!!!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάθε μήνα πληρώνω εκτός από τον Ιούλιο που πληρώνω για 2 μήνες.

360 culte είναι καλά. Βέβαια εμεις εδώ είμαστε πιο φτηνοί. 280€.

Γιατί άραγε? Πέραν της βενζίνης που προφανώς οι αποστάσεις είναι πιο μεγάλες στην Αθήνα, αν και δεν νομίζω να παίρνει παιδικός στον Πειραια πχ παιδί από την Μεταμόρφωση, τι άλλο είναι πιο ακριβό? Α, και το ενοίκιο. Αυτά το δικαιολογούν?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

280? δεν υπάρχουν στην Αθήνα τέτοιες τιμές...

 

εγώ μένω σε κυριλέ "και καλά" περιοχή Βάρκιζα- Γλυφάδα αν έχεις ακουστά και την έχουν ψωνίσει όλοι...

πάνω από 400-450 μου ζητούσαν οι υπόλοιποι...

αυτός είναι πολύ φθηνός

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς 350 επί 12 συν 50 κάθε Ιανουάριο για την εγγραφή του επόμενου Σεπτέμβρη. Από 7 μέχρι 4.30 την αφήνω αλλά μένουν ανοικτοί μέχρι 5.30. Τρώει δεκατιανό, μεσημεριανό και απογευματινό εκεί (αν θέλω να πάρω κάτι εξτρα για να φάει μπορώ). Ενδιάμεσα έχουν φρούτα και μπισκότα κομμένα μέσα στην τάξη και όποιο παιδάκι θέλει μπορεί να πάρει (το δικό μου δεν....:evil:)

 

Μεταφορά δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, καλή μου είσαι μακρινή εσύ.

Χρόνια έχω να έρθω, είχα περάσει τέλεια.

Culte, κάτι ξέρω από Αθήνα, έμεινα και 2 χρόνια σχετικά κοντά για τα δεδομένα της, Νέα Σμύρνη.

Ο αδελφός μου πλήρωνε 500 παρακαλώ. Ευτυχώς φέτος πήγε νήπιο, σταμάτησε κα ιη νύφη μου την δουλειά και του μένουν τα λεφτά - λέμε τώρα!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα στα μικρουλια μας!

Εμεις σημερα χαμογελασαμε στη δασκαλα - μεχρι τωρα μολις την εβλεπε την εκραζε!

(Βεβαια πριν φυγουμε ειπαμε παλι το γνωστο ρεφρεν ΟΧΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΧΙ ΣΧΟΛΕΙΟ αλλα ενταξει, τα καταφεραμε!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι'από μένα και καλή εβδομάδα επίσης.

 

Και μεις καλύτερα σήμερα. Καθόλου κλάμα, λίγο κρύφτηκε πίσω μου αλλά μετά όλα ΟΚ.

 

Τα πήρα και με τη δασκάλα την Παρασκευή το απόγευμα.

 

Πάω να πάρω την Εριέττα η οποία μόλις με είδε έτρεξε να μου δείξει ότι ξάπλωσε σ'ενα μεγάλο χαρτόνι και τα παιδάκια σχεδίασαν το περίγραμα του σώματος με μαρκαδόρο (δεν τα είπε όλα αυτά αλλά μου έδειχνε). Εκεί που τραβούσε το χαρτόνι, σκίστηκε και άρχισε να κλαίει το παιδί.

 

Μπαίνει μια γιαγιά μέσα να πάρει το εγγόνι της και με το που άκουσε τη δικιά μου να κλαίει απαρηγόρητα άρχισε:

 

Σουτ!! ΣΟΥΤ ΕΙΠΑ!! Κοτζάμ κοπέλα να κλαις? Άντε γρήγορα σταμάτα άτακτη. Γιατί κλαις?? Ε? Για πες τι έπαθες και σ'ακούει η γειτονιά??

:shock::shock:

 

Απευθύνομαι στη δασκάλα και της πέταξα: Κοιμάσαι?? Πήρα το παιδί και ούτε γύρισα πίσω μου και έτρεξε να με βρει στο αυτοκίνητο η δασκάλα.

 

Μου είπε ότι δεν κατάλαβε τι είχε γίνει και μισόλογα οπότε της είπα να σκεφτεί κάτι καλύτερο μέχρι τη Δευτέρα και θα περιμένω.

 

Μέχρι να πάω σπίτι έκλαιγα από το κακό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσύ έπρεπε να της απαντήσεις πρώτη!!!

 

τι ντράπηκες??

 

Το ξέρω αλλά και πάλι δεν ήθελα να βλέπουν τα παιδάκια να γίνεται τσαμπουκάς στην τάξη και να χάνεται η ηρεμία της τάξης. Αλλά σκέψου τώρα μια άγνωστη να σκύψει πάνω από το παιδί σου που δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να του πει όλα αυτά με πολύ έντονο ύφος.:evil::evil:

 

Σειρά έχει και η διευθύντρια αν δεν ανταποκριθεί η δασκάλα και να πει συγνώμη ή έτσω να βάλει στη θέση της την "γιαγιά" τρομάρα της.

Link to comment
Share on other sites

πω πω με φρικαρουν αυτα τα σκηνικα...!

απ'τη μια να μη θες να τσακωθεις και απο την αλλη να μην μπορεις να κρατησεις το στομα σου κλειστο!

σημερα δεν σου ειπε τιποτα η δασκαλα?

Link to comment
Share on other sites

πω πω με φρικαρουν αυτα τα σκηνικα...!

απ'τη μια να μη θες να τσακωθεις και απο την αλλη να μην μπορεις να κρατησεις το στομα σου κλειστο!

σημερα δεν σου ειπε τιποτα η δασκαλα?

 

Όχι αλλά ήταν σαν βρεγμένη γάτα. Περιμένω.....

 

Είδωμεν το απόγευμα. Θα την τραβήξω έξω από την τάξη και θα της τα πω ένα χεράκι για να μην ακούνε και τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμεις λοιπόν έχουμε το εξής πρόβλημα:

Ενώ όλα πάνε καλά (ετσι μου λένε απο το σταθμό) και ο Γιαννάκης κατα τη διάρκεια της ημέρας στο σχολείο όλο και λιγότερο γκρινιάζει και κλαίει και μάλιστα άρχισε να παίζει με τα άλλα παιδάκια, άρχισε δηλαδή να ενσωματώνεται με την υπόλοιπη τάξη (μέχρι τωρα ηταν δίπλα στη δασκάλα) μόλις τον παραλάβουμε απο το σχολικό και ανέβουμε στο σπίτι αρχίζει το κλάμα με λυγμούς παρακαλώ το οποίο κρατάει 1-1μιση ώρα στην οποία ότι και να κάνεις δεν πιανει.

Κάθεται στον καναπέ και κλαίει με παράπονο και δεν θέλει τιποτα, δεν τον παρηγορεί τίποτα :( θέλει μονο εμένα και κανέναν άλλο και θέλει να τον έχω αγκαλιά και να κλαίει :(

 

Τέλος πάντων, μετά απο αρκετή ωρα μπορεί να περάσει και 1-1μιση ώρα και ΠΟΛΥ ΝΤΑΝΤΕΜΑ, σταματάει να κλαίει και είναι μια χαρά, κουρασμένος απο το κλάμα μεν αλλά καλά. (Σαββατοκύριακα είναι μια χαρά)

Το πρωί κλαίμε λίγο την ώρα που έρχεται το σχολικό και τον δίνω στη δασκάλα.

Μάλιστα την Πέμπτη και την Παρασκευή που μας πέρασε δεν έκλαψε το πρωί , ψιλογκρίνιαξε λίγο αλλά ήταν πολύ καλύτερα και ετσι μας έδωσε την εντύπωση οτι συνηθίζει και πλέον θα αρχίσει να περνάει καλά στο σταθμό.

Πάνω που λέγαμε έτσι Παρασκευή απόγευμα μόλις τον πήραμε απο το σχολικό (4.00μμ) βάζει κάτι κλάμματα , έκλαιγε μέχρι τις 7παρα τέταρτο περίπου, με παράπονο και λιγμούς.

Φάγαμε φρίκη λοιπον και τι να κάνω πήρα στο σταθμό να μάθω μηπως έγινε κάτι αλλα η υπεύθυνη μου είπε οτι δεν παρατήρησε κάτι το ιδιαιτερο και μαλιστα οτι έχει αρχίσει να πηγαίνει πολύ καλύτερα.

Πείτε μου τις γνώμες σας γιατί δεν το αντέχω αυτό το ασταμάτητο κλάμα κάθε απόγευμα.

Είμαι σε απόγνωση :(

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάνει παράπονα επειδή τον αφήνετε!!

 

πρέπει να του εξηγήσετε ότι δεν τον παρατάτε και ότι κάθε απόγευμα μετά το σχολείο θα είστε μαζί!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάνει παράπονα επειδή τον αφήνετε!!

πρέπει να του εξηγήσετε ότι δεν τον παρατάτε και ότι κάθε απόγευμα μετά το σχολείο θα είστε μαζί!!

 

Κι εγώ αυτό νομίζα στην αρχή, οτι είναι παράπονο που φεύγει ή μάλλον τον "φεύγουμε".

 

Αν σκεφτεί κανείς όμως οτι απο 6 μηνών ήταν με γυναίκα και οτι ετσι κι αλλιώς εμένα με έβλεπε το απόγευμα αλλά και οτι του εξηγούμε κάθε μέρα οτι το απόγευμα θα είμαστε πάλι μαζί, οτι όπως πάνε στη δουλειά η μαμα και ο μπαμπάς έτσι και αυτός πάει στο σχολείο να μάθει ενδιαφέροντα πράγματα και να κάνει φίλους, να παίζει καινούργια παιχνίδια κλπ, δεν σου κρύβω οτι εχω και μια ανασφάλεια όσον αφορά το σταθμό, αν περνάει καλά, μήπως του φέρονται απότομα ή μήπως κάποιο παιδάκι του φέρεται άσχημα (γιατι είναι και λίγο χάχας ο δικός μου).

Ε, με τέτοια συμπεριφορά που έχει είναι λογικό να μου μπαίνουν ψίλοι στ'αυτιά.

Αν και για να πω την αλήθεια με τη δασκάλα του μιλούσα σχεδόν καθημερινα τις 2 πρώτες εβδομάδες και μου φάνηκε καλή, τι να πώ ....

Ελπίζω να είναι φάση και να περάσει και να μην συμβαίνει τπτ άλλο γιατι θα έχω απίστευτες τύψεις και ενοχές :(

Τι άλλο μπορώ να κάνω??

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα κι εμενα απο μωρο ειναι με γυναικα γιατι δουλευω, αλλα και παλι ο παιδικος ειναι τεραστια αλλαγη απ'οτι εχω καταλαβει...

Εμενα ο δικος μου κλαιει τα πρωινα και μετα ειναι μια χαρα (προς το παρον). Εσενα εχει αλλη αντιδραση μαλλον. Αν ηταν κατι αλλο που τον στενοχωρουσε (εκτος απο το προφανες τον αποχωρισμο απο τους γονεις και το σπιτι του), νομιζω πως δεν θα ηθελε με τιποτα να παει το πρωι. Οταν τον ρωτας αν περναει καλα, σου λεει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα κι εμενα απο μωρο ειναι με γυναικα γιατι δουλευω, αλλα και παλι ο παιδικος ειναι τεραστια αλλαγη απ'οτι εχω καταλαβει...

Εμενα ο δικος μου κλαιει τα πρωινα και μετα ειναι μια χαρα (προς το παρον). Εσενα εχει αλλη αντιδραση μαλλον. Αν ηταν κατι αλλο που τον στενοχωρουσε (εκτος απο το προφανες τον αποχωρισμο απο τους γονεις και το σπιτι του), νομιζω πως δεν θα ηθελε με τιποτα να παει το πρωι. Οταν τον ρωτας αν περναει καλα, σου λεει τιποτα?

 

Γενικώς έχουμε ένα θέμα με την ομιλία, έχει καθυστερήσει λίγο και η επικοινωνία μας είναι λίγο περιορισμένη, δεν μπορεί να εκφραστεί αναλυτικά, όταν όμως τον ρωτάω αν περναει καλά μου λέει ναί μάλιστα άρχισε να τραγουδάει και κατι τραγουδάκια που λένε στο σχολείο (οχι τα λόγια το ρυθμό της μουσικής σιγοτραγουδάει) και να κάνει και τα "χορευτικά" που το συνοδεύουν (τα χεράκια στη μέση και γυρω γυρω , λπ.)

Όταν τον ρωτάω αν θέλει να ξαναπάει λεει πάλι ναι, το πρωί όμως λεει "μπα νιονιο" δηλαδή οχι σχολείο και μιξοκλαίει, όλα αυτά για λίγο και ιδιαίτερα όταν τον παραδίδω στο σχολικό.

Μετά (σύμφωνα με όσα λένε οι δασκάλες είναι πολύ καλός και ιδιαιτερα την τελευταία εβδομάδα πάρα πολύ καλός).

που κάνω λάθος οεο????

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο το απογευματινο κλαμα το κανει καιρο τωρα? καθε μερα?

μηπως εκεινη την δυσκολη ωρα να κανετε κατι που ξερεις οτι του αρεσει πολυ? βολτα, αγαπημενο dvd, καποιο παιχνιδι?

παντως ισως σιγα σιγα να το κοψει κι αυτο το απογευματινο κλαμα.

καθε μερα γινεται κι ενα βημα, ειναι σημαντικο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...