Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Υπάρχουν πολλά φάρμακα συμβατα με το θηλασμό και δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούμαστε. Για παράδειγμα, επειδή και εγώ έχω ιγμορίτιδα πήρα augmentin και nasonex που θεωρουνται συμβατα με το θηλασμό και ασφαλή.

Για να ελέγξεις τα φαρμακα που θα σου προτείνει θα κοιτάξεις εδώ http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp αν είναι συμβατά με το θηλασμό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα εδω στο Βελγιο ο γυναικολογος με αφηνε να παρω 4g Depon (8 χαπακια ημερησιως) οταν ημουν εγκυος και η παιδιατρος 3g (6 χαπακια) τωρα που θηλαζω. Φυσικα για λιγο. Καλα ειναι ομως να θεραπευσεις και την αιτια (ιγμοριτιδα?) Περαστικα σου.

Link to comment
Share on other sites

παυσιπονα δινουν και μεσα στο μαιευτηριο που γεννας δεν πειραζει οπως προειπαν τα κοριτσια εγω εχω παρει και αντιβιωση γτ με τσιμπισε μελισσα και ντουμπανιαστηκε το ποδι και η παιδιατρος και ο γυναικολος μου ειπαν οτι μπορω να θηλαζω και να την περνω απλα οταν την επερνα εγω με το μυαλο και μονο ενιωθα καλυτερα το γαλα μου να το βγαζω και να το πεταω εαν επεφτε να θηλασει το μωρο στις κοντινες ωρες ηταν 12ωρη!για τα φαρμακα της ιγμορ. δεν ξερω αλλα το δοντι μην το αφηνεις τζαμπα ταλαιπωρεισε

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ Μ΄ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΜΟΚ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ, ΤΑ LIPOTOX, ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ; ΈΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΟ. ΤΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΟΧΙ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΑΓΛΑΪΑ ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ:

------ Το ΝΕΟ 'Dietary LIΡΟΤΟΧ' ------

4 δραστικές φόρμοuλες με 12 κύριες δράσεις σε 1 δισκίο

Το μοναδικό και πιο σημαντικό πλεονέκτημα του 'Dietary LIΡΟΤΟΧ' είναι ότι περιέχει το 'LIPOLYSIX Accelerate X" έναν εξαιρετικό συνδυασμό εξειδικευμένων ενεργών συστατικών. Επιπλέον το νέο 'Dietary LIΡΟΤΟΧ' περιέχει στην σύνθεσή του 3 άλλες εξαιρετικές φόρμουλες: ' THERMOGENIX.MAX® ' ' ΜΕΤΑΒΟLΙΧ Boosters®', & ' ΤΟΤΑΙ BODY SUPPORT ESSENTlALS'.

Αυτό που καθιστά το 'Dietary LΙΡΟΤΟΧ' τόσο αποτελεσματικό είναι ότι έχει σχεδιαστεί με την συμβουλή ιατρών και η σύνθεσή του είναι βασισμένη στις πιο πρόσφατες επιστημονικές ανακαλύψεις και κλινικές μελέτες, οι οποίες έχουν δημοσιευθεί στις πλέον αξιόπιστες Επιστημονικές Ιατρικές και Διατροφικές Επιθεωρήσεις και Δημοσιεύσεις : «Obesity αnd MetaboIism» , «International Journal ΟΙ Obesity and Related Metabolic Disorders» , «British Journal Οf Νυtrition».

Οδηγίες χρήσης: Συνιστάται ένα (1) δισκίο το πρωί και δύο (2) δισκία µία ώρα πριν από κάθε ηµερήσιο κύριο γεύµα συνοδευόµενα από δύο ποτήρια νερό.

Σε περίπτωση έντονης πείνας ανάµεσα στο µεσηµεριανό και το βραδυνό συνιστάται ένα επιπλέον δισκίο.

Η µέγιστη ηµερήσια δοσολογία είναι 6 δισκία.

Φυλάσσεται µακριά από παιδιά.Δεν ενδείκνυται για εγκύους και θηλάζοuσες γυναίκες.

Τα συµπληρώµατα διατροφής δεν πρέπει να χρησιµοποιούνται ως υποκατάστατα µιας ισορροπηµένης δίαιτας

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ένα αγοράκι 4,5 μηνών και το θηλάζω. Αν και δεν τα κατάφερα να το θηλάσω αποκλειστικά θέλω να συνεχίσω ώς το καλοκαίρι. Έτσι ακριβώς έκανα και στον πρώτο γιό μου. Το πρόβλημα είναι οτι έχω εδω και 3 εβδομάδες μπούκωμα το οποίο κατέληξε σε ιγμορίτιδα. Η γιατρός έγραψε αντιβίωση Lorbef ,mucosolvan και ένα σπρέι για τη μύτη. Μου είπε να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να το πετάω. Τι να κάνω;

Συγγνώμη αν καπου υπάρχει απάντηση στην ερώτηση μου αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω όλες τις σελίδες.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ένα αγοράκι 4,5 μηνών και το θηλάζω. Αν και δεν τα κατάφερα να το θηλάσω αποκλειστικά θέλω να συνεχίσω ώς το καλοκαίρι. Έτσι ακριβώς έκανα και στον πρώτο γιό μου. Το πρόβλημα είναι οτι έχω εδω και 3 εβδομάδες μπούκωμα το οποίο κατέληξε σε ιγμορίτιδα. Η γιατρός έγραψε αντιβίωση Lorbef ,mucosolvan και ένα σπρέι για τη μύτη. Μου είπε να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να το πετάω. Τι να κάνω;

Συγγνώμη αν καπου υπάρχει απάντηση στην ερώτηση μου αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω όλες τις σελίδες.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

lorbef δραστική ουσία Loracarbef, ασφαλής στο θηλασμό

 

mucosolvan με ambroxol hydrochloride, ασφαλές

 

το σπρέι;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το σπρέι είναι το Dexa-Rhinospray N (περιέχει tramazoline hydrochloride και dexamethasone isonicotinate).

Για την ώρα βγάζω το γάλα μου με θήλαστρο αλλά αν είναι ασφαλές να τον θηλάσω γιατί λυπάμαι πολύ που πετάω το γάλα μου. Να είστε καλά και Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα !

Χρειάζομαι την βοήθεια σας,σχετικά με μια φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να ακολουθήσω.Γνωρίζω για το e-lactancia , το οποίο το έχω συμβουλευτεί ανα διαστήματα, μα τώρα έχω μπερδευτεί..

Πρέπει για 3 εδομάδες να παίρνω 1 Losec το πρωί (omeprazole) και κάθε μεσημέρι - βράδυ cilroton (domperidone), εξαιτίας στομαχικού πόνου και παλινδρομήσεων αγνώστου αιτιολογίας...

Και τα δυο είναι risk level 0, επομένως που είναι ο προβληματισμός μου, θα αναρωτηθείτε..

Στο domperidone το T1/2(hours) ειναι 14, αυτό δεν είναι ο χρόνος που απαιτείται ωστε η συγκέντρωση του φαρμάκου στον οργανισμό να φτάσει στο μισό? (μήπως έχω καταλάβει λάθος?)

Στο Pharmacokinetic definitions γράφει : "όσο λιγότερες οι ώρες, τόσο πιο ασφαλές για το μωρό". Δεν είναι πολλές οι 14 ώρες?

Επίσης, το Τ.MAX είναι ο χρόνος που χρειάζεται το φάρμακο για να περάσει στον οργανισμό? Δηλαδή, για μισή ώρα από την λήψη δεν πρέπει να θηλάσω?

Μήπως χάθηκα στην μετάφραση? :oops:

Τα φώτα σας, παρακαλώ...

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

geia sas kai apo emena.

phra gia treis meres ta xozal ( 1 thn hmera) kai 8a h8ela na ma8w meta apo poses wres mporo na 8hlaso to moraki mou 3ana?

 

sto http://www.telasmos.org/lactancia/ingles/inicio.asp grafei T 1/2: 12 h. auto shmainei dhladh oti meta apo 12 wres einai asfales na ginei 8hlasmos?

 

eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Χρειάζομαι την βοήθεια σας,σχετικά με μια φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να ακολουθήσω.Γνωρίζω για το e-lactancia , το οποίο το έχω συμβουλευτεί ανα διαστήματα, μα τώρα έχω μπερδευτεί..

Πρέπει για 3 εδομάδες να παίρνω 1 Losec το πρωί (omeprazole) και κάθε μεσημέρι - βράδυ cilroton (domperidone), εξαιτίας στομαχικού πόνου και παλινδρομήσεων αγνώστου αιτιολογίας...

Και τα δυο είναι risk level 0, επομένως που είναι ο προβληματισμός μου, θα αναρωτηθείτε..

Στο domperidone το T1/2(hours) ειναι 14, αυτό δεν είναι ο χρόνος που απαιτείται ωστε η συγκέντρωση του φαρμάκου στον οργανισμό να φτάσει στο μισό? (μήπως έχω καταλάβει λάθος?)

Στο Pharmacokinetic definitions γράφει : "όσο λιγότερες οι ώρες, τόσο πιο ασφαλές για το μωρό". Δεν είναι πολλές οι 14 ώρες?

Επίσης, το Τ.MAX είναι ο χρόνος που χρειάζεται το φάρμακο για να περάσει στον οργανισμό? Δηλαδή, για μισή ώρα από την λήψη δεν πρέπει να θηλάσω?

Μήπως χάθηκα στην μετάφραση? :oops:

Τα φώτα σας, παρακαλώ...

 

H domperidone χρησιμοποιείται από μητέρες για αύξηση της γαλουχίας, νομίζω ότι δεν θα προβληματιζόμουν τόσο (αν και ίσως μπορείς να αποφύγεις τα φάρμακα με κάποιον τρόπο) .. περαστικά!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

geia sas kai apo emena.

phra gia treis meres ta xozal ( 1 thn hmera) kai 8a h8ela na ma8w meta apo poses wres mporo na 8hlaso to moraki mou 3ana?

 

sto http://www.telasmos.org/lactancia/ingles/inicio.asp grafei T 1/2: 12 h. auto shmainei dhladh oti meta apo 12 wres einai asfales na ginei 8hlasmos?

 

eyxaristw

Γιατί δεν παίρνεις εναλλακτικά το zirtec ή κάποιο αντίστοιχο που να θεωρείται ασφαλές;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

H domperidone χρησιμοποιείται από μητέρες για αύξηση της γαλουχίας, νομίζω ότι δεν θα προβληματιζόμουν τόσο (αν και ίσως μπορείς να αποφύγεις τα φάρμακα με κάποιον τρόπο) .. περαστικά!

 

Αmaretto μου, τα παραπάνω τα γνωρίζω, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω εαν μπορω να τα αποφύγω.Ήδη ταλαιπωριέμαι πριν απο τα Χριστούγεννα με αυτή την ιστορία. Έχω λάβει όλα τα μέτρα (διατροφή ανάλογη, έχω "σηκώσει" το προσκέφαλο του κρεβατιού, έκανα γαστροσκόπηση κλπ.) επομένως το μόνο που μένει πριν αρχίσω να ψάχνομαι περαιτέρω, είναι να κάνω την αγωγή.

Βέβαια, από προχθές έχω την μικρή με αντιβίωση, οπότε θα πρέπει να την παλέψω για καμιά εβδομάδα ακόμα έτσι...:cry:

Δεν θέλω να την επιβαρύνω...Απλά δεν αντέχω άλλο να ξυπνάω την νύχτα με αφότητους πόνους στο στομάχι..

Δεν έχεις υπόψιν σου εαν μετέφρασα σωστά το e-lactancia, ε?

Τελοσπάντων, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου...

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ξέρετε άν κάνει να χρησιμοποιώ την κρέμα εξωτερικής χρήσης Travocort (όχι στο στηθος όμως) και να θηλάζω; Ενω γράφει ότι απαγορεύετε στο στήθος και όχι για πολλές εβδομάδες (εγω θα το παιρνω για 7 ημέρες). Το έχω πάρει εδώ και 2 ημέρες και σήμερα τα κακάκια της μικρής μου μύριζαν παράξενα. Λέτε να είναι από αυτό; Το χρησιμοποιώ εξωτερικά του τραχήλου μου.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ξερει καμια κοπελα να μου πει αν επι της εγκυμοσυνης και με παραλληλο θηλασμο τα pre par (τοκολυτικα) ειναι ακινδυνα για το γαλα που πινει αμεσα το παιδι?

σαφως ενδεικνυται για την κυηση αλλα δεν ξερω αν βλαπτει καπου τον παραλληλο θηλασμο και αν ειναι καταλληλο το γαλα που παραγεται προς αμεση καταναλωση..

δυστυχως δεν θα μπορω να αποφυγω τα τοκολυτικα και δεν κοβω να χω αποθηλασει μεχρι να ξαναμεινω εγκυος..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!

Τι μου κάνετε;;;;; Εμείς καλά...χρονίσαμε και συνεχίζουμε ακάθεκτοι το θηλασμό! :mrgreen:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι (προφανώς..:rolleyes:)!

Λόγω προβλήματος με φλέβες παίρνω τώρα για το καλοκαίρι (που δε μπορώ να βάλω τις ειδικές κάλτσες) το venoruton, το οποίο μου είπε ο γιατρός ότι δεν προκαλεί πρόβλημα στο μωρό.

Το θέμα μου είναι ότι βρήκα ένα μείγμα βοτάνων που βοηθούν την κατάστασή μου αλλά ρώτησα τον φαρμακοποιό και μου είπε να το αποφύγω καλύτερα μιας και είναι φλεβοτονικά και εφόσον θηλάζω.

Ξέρετε μήπως αν θα μπορούσα να πάρω κάτι τέτοιο;

Έχει πολλά βότανα μέσα, δεν τα ξέρω ένα-ένα....:roll:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα μου σ' ευχαριστώ! Μόλις μπορέσω να πάω στο συγκεκριμένο φαρμακείο, θα μάθω και θα σου πω!

Μα τα παιδάκια μας έχουν ίδια μέρα γενέθλια; Το τικεράκι σου είδα... βέβαια 9 χρόνια διαφορά,ε; :lol:

Να τον χαίρεσαι!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αγλαϊα!

 

Λοιπόν το μείγμα βοτάνων για το οποίο ου έλεγα έχει τα εξής:

Αχιλλέα, Ούρτικα, Λάπαθο (Bapdana), Dulcamara, Hamamelis, Ippocastano και Smilax.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι βρήκα ένα μείγμα βοτάνων που βοηθούν την κατάστασή μου αλλά ρώτησα τον φαρμακοποιό και μου είπε να το αποφύγω καλύτερα μιας και είναι φλεβοτονικά και εφόσον θηλάζω.

 

Σε παρακαλώ, ρώτησε το φαρμακοποιό γιατί δεν μπορείς να πάρεις αυτά τα βότανα όταν θηλάζει. Επέμενε να σου απαντήσει συγκεκριμένα και όχι με γενικόλογες ανοησίες.

Αν δεν σου απαντήσει, να του πεις ότι και οι μητέρες που θηλάζον έχουν δικαίωμα στην ανακούφιση και τη θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...