Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α!! θυμηθηκα και κατι ακομα που μου ειπε,θελει να μην εισαι σφιγμενη να χαλαρωσεις ακομα και τη σκεψη σου για να γινεις καλα και να κοιμασαι πολυ.Καπως το εθεσε οτι τετοια προβληματα εχουν οι ανθρωποι που θελουν να τα εχουν ολα στην εντελεια και χρειαζεται να ηρεμησουν και να ξεκουραστουν και σωματικα και ψυχικα για να γινουν καλα.Τωρα εαν ειναι σωστα αυτα που μου ειπε δεν ξερω παντως μου φανηκε καλος γιατρος και σοβαρος ανθρωπος.Τονισε παντως οτι και εκατο φαρμακα να επαιρνα εαν δεν ξεκουραζομουνα δεν θα περναγε και ειχε δικιο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο θα περασει χωρις φαρμακα. Σιγουρα σκετα φαρμακα χωρις πολλη ξεκουραση , δεν κανουν τιποτα. Αλλα και σκετη ξεκουραση πιστευω επισης ισως δεν βοηθησει.

Εγω οταν το επαθα ημουν τοσο χαλια που ουτε 20 αντιφλεγμονωδεις ενεσεις δεν με βοηθουσαν καθολου. Αυτο που με βοηθησε ηταν ενας ορθοπεδικος που ειχε σπουδασει στη Γερμανια, και μου εκανε καποιες κινησεις μια φορα την εβδομαδα που χαλαρωνουν τα πιασμενα νευρα (γιατι ισχιαλγια αυτο σημαινει, νευρα που εχουν φλεγμονη απο καποια δισκοκηλη που τα πιεζει) και μου εγραψε και 3 ενεσεις κορτιζονης σε συνδιασμο με αντιφλεγμονωδη χαπια.

Μονο ετσι συνηλθα και σηκωθηκα απο το κρεβατι. Και μετα 3 βδομαδες φυσικοθεραπεια. Ταλαιπωρηθηκα με αφορητους πονους και απειρα αντιφλεγμονωδη και μυοχαλαρωτικα 40 μερες και πηγα σε αλλους 2 γιατρους, πριν καταληξω σε αυτον.

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αλλα σιγουρα θα βοηθουσε πολυ πιστευω μια μαγνητικη τομογραφια που θα δειξει ακριβως το προβλημα για να βρεθει η σωστη αντιμετωπιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εχετε δίκιο .φροντιζω μονη μου την μικρή ,κουραστηκα κ ψυχολογικά , ξέσπασε η πίεση στο σώμα ίσως για να χαλαρωσω λίγο .ευχαριστώ κ να χαίρεστε τα μωρακια σας.

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά είμαι άρρωστη. Δεν έχω αντισώματα απότι φαίνεται. Δουλεύω και σε νοσοκομείο και τα πράγματα χειροτερεύουν. Μια γιατρός μου συνέστησε τα παρακάτω:

 

1) Depon

2) Oρος

3) Otrivin

4) Hegalen (για γαργάρες επειδή πονάει ο λαιμός μου ........... έλα όμως που τώρα μου πέρασε)

5) Nasonex (περιέχει κορτιζονη επειδή παθαίνω αρκετά ρινίτιδες) ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ????

 

Να φανταστείτε και 2 γιατρίνες (αν και γιατρίνες) μου έδωσαν ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ γιατί το παιδί έχει πα΄θει εξάρτηση απο εμένα καθώς και δεν του προσφέρει τίποτα. Αντίθετα κάνει κακο σε μένα αφού μου ρίχνει το ανοσοποιητικό του σύστημα. Η μια γιατρός του δίνει του μωρού της που είναι 8μηνών απο 4,5 μηνών κρεασ, φασολάδα, αυγό ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ οτι μπορείτε να φανταστείτε και μου το χρησιμοποιεί σαν παράδειγμα ότι δεν έπαθε τίποτα το μωρό της και ότι έπρεπε να το εισάγω νωρίτερα στις τροφές. Επειδή όμως είμαι πολύ μ........η , έσκυψα το κεφάλι (όπως κάνω πάντα και μου βγαίνει σε κακό) και της είπα καλά θα το σκεφτώ.

 

Σε παρακαλώ αγλαια, palladin, δεν θέλω τόσο εκβιαστικά να κόψω το γάλα. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ NASONEX? To χειρότερο είναι ότι έβαλα πριν απο λίγο το otrivin και είμαι καλύτερα γαμώτο ........ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πολλοστή φορά είμαι άρρωστη. Δεν έχω αντισώματα απότι φαίνεται. Δουλεύω και σε νοσοκομείο και τα πράγματα χειροτερεύουν. Μια γιατρός μου συνέστησε τα παρακάτω:

 

1) Depon

2) Oρος

3) Otrivin

4) Hegalen (για γαργάρες επειδή πονάει ο λαιμός μου ........... έλα όμως που τώρα μου πέρασε)

5) Nasonex (περιέχει κορτιζονη επειδή παθαίνω αρκετά ρινίτιδες) ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ????

 

Να φανταστείτε και 2 γιατρίνες (αν και γιατρίνες) μου έδωσαν ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ γιατί το παιδί έχει πα΄θει εξάρτηση απο εμένα καθώς και δεν του προσφέρει τίποτα. Αντίθετα κάνει κακο σε μένα αφού μου ρίχνει το ανοσοποιητικό του σύστημα. Η μια γιατρός του δίνει του μωρού της που είναι 8μηνών απο 4,5 μηνών κρεασ, φασολάδα, αυγό ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ οτι μπορείτε να φανταστείτε και μου το χρησιμοποιεί σαν παράδειγμα ότι δεν έπαθε τίποτα το μωρό της και ότι έπρεπε να το εισάγω νωρίτερα στις τροφές. Επειδή όμως είμαι πολύ μ........η , έσκυψα το κεφάλι (όπως κάνω πάντα και μου βγαίνει σε κακό) και της είπα καλά θα το σκεφτώ.

 

Σε παρακαλώ αγλαια, palladin, δεν θέλω τόσο εκβιαστικά να κόψω το γάλα. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ NASONEX? To χειρότερο είναι ότι έβαλα πριν απο λίγο το otrivin και είμαι καλύτερα γαμώτο ........ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ??????

 

να συνεχίσεις να θηλάζεις....:D

 

 

Το nasonex το δίνει risk level 0 που σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις χρήση δες και εδώ

 

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

δεν υπάρχει κανένας λόγος να σταματήσεις να θηλάζεις λόγω αγωγής που κάνεις. Αν σε απασχολεί το τι λέει ο καθένας (και συνήθως τα κατεβάζουν από το κεφάλι τους) είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση. Ο θηλασμός δεν έχει κάποια σχέση με το ανοσοποιητικό σου. Οι παράγοντες που συμβάλουν στο καλύτερο ή χειρότερο ανοσοποιητικό έχουν να κάνουν και με τη διατροφή μας και την κατάσταση του οργανισμού μας γενικά. λόγω δουλειάς είσαι και εκτεθιμένη ....Προσπάθησε να εμπλουτίσεις την διατροφή σου με βιταμίνες (κυρίως c) και να περιορίσεις λίγο το αλεύρι και τα παράγωγα του για όσο καιρό είσαι κρυωμένη. Υπέφερα πολύ από ιγμορίτιδες (με πονοκεφάλους, εμετούς βήχα κλπ) όταν άρχισα να ασχολούμαι με εναλλακτικές μεθόδους αντιμετώπισης(λόγω θηλασμού δεν ήθελα να παίρνω φάρμακα κάθε φορά που ένα κρυολόγημα εξελισσόταν σε πρόβλημα ) είδα απίστευτα αποτελέσματα αλλάζοντας διατροφικές συνήθειες και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε να συνεχίσεις να θηλάζεις! Εγώ έπαιρνα φάρμακα για διάφορες ιώσεις και δεν κάνουν κακό στο μωρό. Είναι πολύ μικρό το μωράκι σου και σε χρειάζεται τουλάχιστον για ένα χρόνο. Δες στα φαρμακεία για φυτικά σκευάσματα που βοηθούν πάρα πολύ στα κρυολογήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες!Μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς αν το βλεννολυτικό σιρόπι PROSPAN (εκχύλισμα φύλλων κισσού) είναι συμβατό με το θηλασμό;Δεν υπάρχει στο e-lactancia.org. Υποτίθεται ότι είναι φυτικό. Μπορώ όμως να το χρησιμοποιήσω;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Να φανταστείτε και 2 γιατρίνες (αν και γιατρίνες) μου έδωσαν ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ γιατί το παιδί έχει πα΄θει εξάρτηση απο εμένα καθώς και δεν του προσφέρει τίποτα. Αντίθετα κάνει κακο σε μένα αφού μου ρίχνει το ανοσοποιητικό του σύστημα. Η μια γιατρός του δίνει του μωρού της που είναι 8μηνών απο 4,5 μηνών κρεασ, φασολάδα, αυγό ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ οτι μπορείτε να φανταστείτε και μου το χρησιμοποιεί σαν παράδειγμα ότι δεν έπαθε τίποτα το μωρό της και ότι έπρεπε να το εισάγω νωρίτερα στις τροφές. Επειδή όμως είμαι πολύ μ........η , έσκυψα το κεφάλι (όπως κάνω πάντα και μου βγαίνει σε κακό) και της είπα καλά θα το σκεφτώ.

 

 

........ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ??????

 

ΣΩΤΗΡΙΑ ΟΙ ΔΟΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΣΤΑ ΡΙΝΙΚΑ ΣΠΡΕΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ μικρες ,αλλωστε ποσες μερες πια θα βαλεις αντε το πολυ 3.Ειναι αδιανοητο να σου συνιστουν την διακοπη του θηλασμου για τον συγκεκριμενο λογο .Το μωρακι σου ειναι ακομη μικρο και φυσικα δεν τιθεται θεμα εξαρτησης .Πρωτη φορα ακουω για το οτι ο θηλασμος επηρεαζει αρνητικα το ανοσοποιητικο συστημα.Εαν η συγκεκριμενη γιατρος ειχε ασχοληθει με τον θηλασμο θα ηξερε οτι αποκλειστικα τους πρωτους 6 μηνες δεν χρειαζεται να εισαγει καμια αλλη διατροφη ,προφανως δεν το γνωριζει και δεν το θηλασε το μωρο της .Προσπαθησε να ενισχυσεις τον οργανισμο σου με πολλα φρουτα και λαχανικα και ψαξε και για εναλλακτικες μεθοδους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nasonex πηρα και εγω για 1 μηνα λογω αλεργικης ρινιτιδας!και η ωριλα και ο παιδιατρος μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα με το μωρο!

ΥΓ.Η ωριλα ηταν στο μητερα οποτε και ειχε λιστα με φαρμακα που μπορεις να παρεις οσο θηλαζεισ!

Και μην νιωθεισ καθολου τυψεις...αυτη να νιωσει που φορτωσε το παιδακι της αηδιεσ απο τοσο μωρακι!Κι εμενα το μωρακι μου 7 μηνςν ειναι δεν εχουμεφαει ακομη κρεας!μια χαρα μπουλουκακι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μονο Νasonex μου εδωσε η πνευμονολογος (εγω πειρα παραταση για την θεραπεια μια και η περιπτωση μου ειναι χρονια μεχρι να αποφασισω να σταματησωτο θηλασμο ή να χειροτερεψω). Ομως ο παθολογος δεν ηλελε να μου δωσει Otrivin!

Link to comment
Share on other sites

..Προσπάθησε να εμπλουτίσεις την διατροφή σου με βιταμίνες (κυρίως c) και να περιορίσεις λίγο το αλεύρι και τα παράγωγα του για όσο καιρό είσαι κρυωμένη.

συμφωνώ με όλα, απλά έχω την εντύπωση ότι το άσπρο αλεύρι καλό είναι να περιοριστεί, το ολικής δεν μας ενοχλεί. κάνω λάθος;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ με όλα, απλά έχω την εντύπωση ότι το άσπρο αλεύρι καλό είναι να περιοριστεί, το ολικής δεν μας ενοχλεί. κάνω λάθος;

 

 

Κοίτα δεν διάβασα κάτι σχετικό αλλά το σκέφτομαι ως εξής αφού οι μύκητες τρέφονται με σπόρους και ζάχαρη, το αλεύρι είναι παράγωγο των σπόρων οπότε δεν παίζει ρόλο αν στην επεξεργασία οι σπόροι αποφλοιώθηκαν ή όχι αφού οι ίδιοι οι σπόροι είναι που κάνουν τη ζημιά... . Γενικά για δύο εβδομάδες (τόσο ήθελα να μου περάσουν όλα αυτά τα τραγικά που μου περιέγραψε ο ωριλά) έτρωγα ξυρούς καρπούς μουλιασμένους για 12 ώρες (τους έβαζα στο νερό το βράδυ για την επόμενη μέρα) για σνακ στη δουλειά , σταφίδες μέλι σύκα φρούτα αντί για ζάχαρη, κρέας, όσπρια, λαδερά, ανθότυρο και γιαούρτι, λαχανικά (προσπαθούσα τα πιο πολλά ωμά). Υγραντήρας με ευκάλυπτο,φυσικός ορός.... και τέλος πέρασαν όλα..... μετά άρχισα της ατασθαλίες αλλά με μέτρο. Τώρα γενικά όταν συναχώνομαι κρατάω το γενικό πλάνο οπότε δεν υπάρχουν και οι αρνητικές εξελίξεις. Έχω κακή πείρα με αντιβιώσεις, ενέσεις, φάρμακα από 14 χρονών ταλαιπωρούμαι με ιγμορίτιδας :mad:έκανα και επέμβαση και για 5 χρόνια ήμουν πολύ καλά αλλά η ευαισθησία υπάρχει οπότε δεν πίστευα ότι μόνο η διατροφή θα μπορούσε να βοηθήσει με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα ότι κάνω λάθος......:D

Link to comment
Share on other sites

αν νομιζεις οτι το ανοσοποιητικο σου ειναι πεσμενο (και εμενα συμπτωματικα η οχι στον ιδιο μηνα ηταν χαλια) μπορεις να παρεις συμπληρωματα διατροφης συμβατα. Εγω ας πουμε παιρνω τα Pregnacare που συστηνονται ιδιιατερα για την συλληψη, κυηση, θηλασμο..

και επειδη ξαναπερασα μια φαση πτωσης τελευταια ξαναρχισα μια εβδομαδα πριν να τα παιρνω και νοιωθω ηδη καλυτερα..

 

γενικα να φροντιζεις ομως παραλληλα και τη διατροφη σου (κοκκινος κρεας, οσπρια, φρουτα και λαχανικα οπωσδηποτε, γαλα και φυτικες ινες..και πανω απο ολα νερο)

ειναι δυσκολο οταν τρεχεις με το παιδι (ιδιως και αν δουλευεις) να εισαι συνεπης με τη διατροφη αλλα μονο εσυ εισαι υπυθυνη για την υγεια σου (Σωματικη και ψυχολογικη)

 

το να σταματησεις το θηλασμο δεν ειναι λυση εφοσον δεν θελεις..φροντισε τον εαυτο σου και ολα θα πανε καλυτερα..

τελος καλα κανεις και ρωτας για τα φαρμακα αλλα δεν νομιζω οτι συντρεχει λογος ανησυχιας..εγω πχ εκανα επεμβαση προσφατα και πηρα και αγωγη που τονισα στο γιατρο να ειναι οσο ακινδυνη γινεται για το θηλασμο..

εκεινος ελεγε οτι δεν υπαρχει προβλημα, στο χαρτακι οδηγιων αλλα ελεγε...αποφασισα οτι δνε θα κατσω να πεθανω κιολας (υπο πολλες εννοιες) τα πηρα και εμεινα στην θεωρια του γιατρου..

αυτα..

περαστικα σου

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τον ενδιαφέρον σας και τις άμεσες απαντήσεις σας. Κοιμήθηκα χτες το απόγευμα και ξύπνησα πολύ καλύτερα. Ο λαιμός μου δεν ποναει πια και το μπούκωμα υποχωρεί. Τελικά αποφάσισα να πάρω μονο το OTRIVIN. Aν όμως συνέχιζα να είμουν χάλια εφοσον μου το είπατε εσείς θα τα έπαιρνα τα φάρμακα σήμερα. Πιο πολύ εμπιστεύομαι εσάς παρα εδω του γιατρους οσον αφορα τον θηλασμό. Σήμερα άρχισα να παίρνω και βιταμίνες . Η μια γιατρός μου είπε να παιρνω για 3μηνες . Εσείς τι λέτε? Μήπως η μακρόμηνη λήψη μου δημιουγήσει καμια παρενέργεια?

 

ΣΑΣ ΦΙΛΩ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες!Μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς αν το βλεννολυτικό σιρόπι PROSPAN (εκχύλισμα φύλλων κισσού) είναι συμβατό με το θηλασμό;Δεν υπάρχει στο e-lactancia.org. Υποτίθεται ότι είναι φυτικό. Μπορώ όμως να το χρησιμοποιήσω;Ευχαριστώ

 

στο συγκεκριμενο σαιτ αναγραφουν φαρμακευτικες ουσιες, οχι φυτικα.

Κοιταξες μηπως αναφερει η συσκευασια κατι?

συνηθως ακομα και τα φυτικα γραφουν να μην λαμβανεται στην κυηση και τη γαλουχια.

αν δεν το γραφει, λογικα επιτρεπεται.

το οτι κατι ειναι φυσικο/φυτικο δε σημαινει παντα οτι ειναι και τελειως αθωο.

η σπιρουλινα και το ιπποφαες για παραδειγμα δεν επιτρεπονται.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλή μου καλλίτερα το Nasonex που το risk level του είναι 0 παρά το otrivin που περιέχει ΞYΛOMETAZOΛINH Xylometazoline

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

και εμένα η παιδίατρος μου (ω..ναι παιδίατρο συμβουλεύομαι όταν αρρωσταίνω:-P:-P) μου απαγόρευσε το otrivin και μου πρότεινε το nasonex για το μπούκωμα το ίδιο μου είπε και ο ωτορινολαρυγγολόγος

Link to comment
Share on other sites

http://www.farmasyn.gr/greek/prospaninstr.php

όχι καλή μου δεν επιτρέπεται μου, δεν είναι εντελώς φυτικό, το είχε γράψει και εμένα γιατρός άλλα η φαρμακοποιός μου είπε ότι δεν κάνει το γράφει και στην συσκευασία

εγώ παίρνω ένα άλλο σιρόπι που είναι συμπλήρωμα διατροφής άλλα δεν θυμάμαι πως το λένε αν θες να το ψάξεις θα σου πω το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Το οτριβιν δεν ειναι και τοσο αθωο.

Παντως δεν απαγορευεται ο θηλασμος.

Η γιατρος καλα κανει και λεει αυτα που σου λεει.

ΕΣΥ τι θελεις να κανεις?

 

Αλιμονο αν διακοπταμε το θηλασμο για καθε ιωσουλα που κολλαμε.

Οπου με το θηλασμο κανεις και καλο στο μωρο γιατι του μεταφερεις τα αντισωματα για την ιωση που περνας και το κανεις και πιο ανθεκτικο.

 

Οσο για το ριξιμο του ανοσοποιητικου, την τυφλα μες τα ματια της, εχω να πω...

Ο θηλασμος προκαλει μεγαλη αποτοξινωση και θωρακιση στον οργανισμο της μητερας και οποιος νομιζει το αντιθετο, ακολουθει απλως τη λογικη του μπακαλη ("τραβαει απο σενα το μωρο":rolleyes:).

Μπαρουφες που βαρεθηκα να ακουω.

 

Κανε μια καλη διατροφη πρωτα για καλο δικο σου, ενας φρεσκοστιμμενος χυμος καθε πρωι θα σε τονωσει και παρε και μια πολυβιταμινη το ΠΟΛΥ για ενα μηνα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.farmasyn.gr/greek/prospaninstr.php

όχι καλή μου δεν επιτρέπεται μου, δεν είναι εντελώς φυτικό, το είχε γράψει και εμένα γιατρός άλλα η φαρμακοποιός μου είπε ότι δεν κάνει το γράφει και στην συσκευασία

εγώ παίρνω ένα άλλο σιρόπι που είναι συμπλήρωμα διατροφής άλλα δεν θυμάμαι πως το λένε αν θες να το ψάξεις θα σου πω το απόγευμα

Ευχαριστώ!Πήρα το PROPOLIS της APIVITA. Απ'ό,τι είδα είναι φυτικό.Στο εσωτερικό χαρτί βέβαια δεν γράφει τίποτα για κύηση και γαλουχία. Ο παιδιάτρος όμως είπε ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα να κάνω διόρθωση μυωπίας με laser κι ο οφθαλμίατρος δε γνωρίζει τι γίνεται σε γυναίκες που θηλάζουν.Θα χρειαστεί λέει να πάρω την αντιβίωση νομίζω tobradex.Γνωρίζετε κάτι σχετικά με την όλη διαδικασία;Είναι η αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

πραγματι το τομπραντεξ θα παρεις που ειναι αντιβιωτικο και αντιφλεγμονωδες.

η ουσια ειναι η τομπραμυκινη, ας το τσεκαρει καποια στο λακτανσια γιατι καιγομαιιιι:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...