Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Θα σου ελεγα παντως εαν μπορουσες να την καθυστερουσες την επεμβαση γιατι υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να ανεβασεις μετεγχειρητικα ενδοφθαλμια πιεση και τοτε θα χρειαστει να παρεις πολυ βαρυ φαρμακο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως φίλος οφθαλμίατρος, μου συνέστησε να περιμένω μέχρι να σταματήσω τον θηλασμό

Με την εγκυμοσύνη συνήθως ανεβαίνει η μυωπία και με τον θηλασμό δεν επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα.

 

ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.... συνεχίστε απλά μου ήρθε φλασιά για το πότε περίπου θα την κάνω την επέμβαση :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ουτως η αλλως για να κανεις τη συγκεκριμενη επεμβαση πρεπει κανονικα να ειναι 2 χρονια σταθερη η μυωπια.

Αλλα φανταζομαι αυτο θα το εχει τσεκαρει.

Απλα αν συμβει καποια επιπλοκη τυπου πχ πιεση τα φαρμακα τοτε ειναι αρκετα βαρια.

Τεσπα.. περισσοτερα με το γιατρο!

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!Νομίζω έχετε δίκιο.Δεν πειράζει να περιμένω λίγο.Απλά με την μπέμπα θα με βοηθούσε να βλέπω χωρίς γυαλιά αλλά προκειμένου να έχουμε επιπλοκές καλύτερα να κάνω υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω πώς την πάτησα... αλλά έχω ουρολοίμωξη :( :( :(

Πηρα τον γυναικολόγο και μου είπε να πάρω ceclor αντιβίωση, είναι λέει η πιο ελαφριά, οπότε εντάξει με το έμβρυο... με το θηλασμό δεν ξέρω τι γίνεται, γιατί δεν το έχω πάρει ακόμα το σκεύασμα και δεν ξέρω ποια είναι η δραστική ουσία... μήπως ξέρει καμια συμφορουμίτισσα να με ενημερώσει?

ευχαριστώ πολύ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς την πάτησα... αλλά έχω ουρολοίμωξη :( :( :(

Πηρα τον γυναικολόγο και μου είπε να πάρω ceclor αντιβίωση, είναι λέει η πιο ελαφριά, οπότε εντάξει με το έμβρυο... με το θηλασμό δεν ξέρω τι γίνεται, γιατί δεν το έχω πάρει ακόμα το σκεύασμα και δεν ξέρω ποια είναι η δραστική ουσία... μήπως ξέρει καμια συμφορουμίτισσα να με ενημερώσει?

ευχαριστώ πολύ!

 

 

Καλησπέρα και από εμένα. Θηλάζω τη μικρή μου αποκλειστικά εδώ και 5 μήνες. Χθες άρχισε να με πονάει το δεξί στήθος και το βράδυ ανέβασα πυρετό (37,:cool: - ενδείξεις μαστίτιδας. Μίλησα με τη γυναικολόγο και μου είπε ότι εάν συνεχιστεί θα χρειαστεί να πάρω αντιβίωση ceclor αλλά θα πρέπει να πετάω το γάλα μου γιατι δεν κάνει να το πίνει το παιδί. Η παιδίατρος από την άλλη μου είπε ότι η ceclοr είναι συμβατη με το θηλασμό. Γνωρίζετε μήπως τελικά τι ισχύει με την αντιβίωση ceclor? Μπορώ να συνεχίζω να θηλάζω ή θα πρέπει να πετάω το γάλα? Μήπως υπάρχει κάποια άλλη αντιβίωση που θεραπεύει τη μαστίτιδα και είναι συμβατή με το θηλασμό για να την αντιπροτείνω στη γυναικολόγο?

 

JANET-79, το http://www.e-lactancia.org/ το ceclor το βγάζει ασφαλές για το θηλασμό (ρίσκο 0).

(Εγώ το είχα πάρει στην εγκυμοσύνη).

Περαστικά!

:P

περαστικά

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς την πάτησα... αλλά έχω ουρολοίμωξη :( :( :(

Πηρα τον γυναικολόγο και μου είπε να πάρω ceclor αντιβίωση, είναι λέει η πιο ελαφριά, οπότε εντάξει με το έμβρυο... με το θηλασμό δεν ξέρω τι γίνεται, γιατί δεν το έχω πάρει ακόμα το σκεύασμα και δεν ξέρω ποια είναι η δραστική ουσία... μήπως ξέρει καμια συμφορουμίτισσα να με ενημερώσει?

ευχαριστώ πολύ!

η δραστική ουσία είναι η κεφακλόρη(cefaclor) και είναι συμβατό με το θηλασμό σύμφωνα με το e-lactancia,το είχα πάρει και εγώ στην εγκυμοσύνη.καλό βέβαια είναι να κάνεις αντιβιόγραμμα,για να δεις αν ανταποκρίνεται το φάρμακο στο μικρόβιο!

περαστικά σου!

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να πω!

σας ευχαριστώ παρα παρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

εννοείται έκανα καλλιεργεια και περιμένω το αντιβιόγραμμα, το οποίο θέλει 48 ώρες, μου είπε η μικροβιολόγος, οπότε για να μην περιμένω μου άρχισε ο γυναικολόγος τα ceclor και βλέπουμε.

και πάλι ευχαριστώ!!!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

η σεκλορ επιτρεπεται στο θηλασμο.

παντως μια φιλη μου που ειχε ουρολοιμωξη και θηλαζει, δεν ηθελε να παρει τιποτα και πινοντας μονο χαμομηλι επι 2 ημερες της περασε εντελως.

ως εναλλακτικο το αναφερω, δεν στο προτεινω:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας...αρχικα να σας πω οτι εχω ενα μωρακι 3 μηνων και το θυλαζω αποκλειστικα.εδω και λιγες μερες εχω μια πληγη στο ποδι μου και σημερα ειπα να ακουσω την μανα μου,που απορω τι θελω και την ακουω...και εβαλα σουφλαμιδα.Αρχισα να σκεφτομαι μηπως δεν εκανε και για να ειμαι υσηχει ειπα να διαβασω τις οδηγειες πισω,και εγραφε οτι απαγορευτε να χρεισιμοποιειτε κατατηυν δειαρκεια του θυλασμου.Αμεσως πηρα τηλεφ την παιδιατρο και με ρωτησε αν το μωρο εχει ελλειψη ενζυμου,η αν μου εστειλαν καποιο χαρτι απο το μαιευτηριο μητερα και εγω της ειπα οχι.Κοιταξα ομως στο βιβλιαριο υγειας που μου δωσανε απο το μητερα και ειδα οτι καπου εγραφε ΕΛΛΕΙΨΗ G-6PD 25,1. Ξερει καμια σας τι σημαινει αυτο ,αν εχει η οχι?Εσεις ποτε το μαθατε?κοριτσια ανυσηχω παρα πολυ,για το μωρο μου αν πρεπει να θυλασω η μην παθει τιποτα.σας περιμενω...χρειζομαι την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ kassiani.

για το χαμομήλι το ξέρω ότι βοηθάει, κι εγώ από εχθές πίνω συνέχεια (όσο μπορώ δλδ γιατί στην 8η εβδομάδα της εγκυμοσύνης το στομάχι είναι κάπως...), σήμερα μπορώ να πω ότι είμαι πολύ καλύτερα, καμία σχέση με χθες, επειδή όμως έχω ευαισθησία με τις ουρολοιμώξεις, λέω να την πάρω την αντιβίωση. Μετά σίγουρα θα τρέχω με μύκητες, αλλά τι να κάνουμε... μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel για τους μύκητες δοκίμασε ultra levure (ζαχαρομύκητας). Επειδή κι εγώ παίρνω την ίδια αντιβίωση από σήμερα και έπαθα τρελή καντιντίαση την προηγούμενη φορά (αμέσως μετά την καισαρική), το συζήτησα και με τον γυναικολόγο και με τον παιδίατρο και είναι οκ. Διάβασα και στο "χαρτάκι" ότι δεν υπάρχει αντένδειξη ούτε στην εγκυμοσύνη ούτε στο θηλασμό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::eek::shock:εχθες απο προχθες αρχισα να εχω ενα τσουξιμο και πονο στο νεφρο εχθες πηρα την γυναικολογο μου τηλ και το ειπα μου ειπε οτι επειδη εχω περιοδο δεν μπορω να κανω εξετασει για να φανει το μικροβιο και δεν μπορει να μου δωσει αντιβιωσει οποια να ειναι γιατι θηλαζω το βραδυ με επιασαν δυνατη πονοι στο νεφρο και αποφασισα να παω νοσοκομειο για καλυτερα πηρα λοιπον το παιδι στο αμαξι και πηγαμε εκει αρχινα το δραμα

εγω να ποναω και να τους λεω το δραμα μου και αυτη να ειρωνευωνται...

διαβαστε΄΄ 4 γιατρουδακια 2 αντρες και 2 γυναικες΄

γεια σας ποναω.... εχω περιοδο και θηλαζω

ολα τα στραβα μαζι τα εχεις τι να σου κανουμε η μια

και συνεχιζει σημερα επεσαν γκαστρωμενες και θηλαζουσες εδω

:mad::x

γιατρος 2 κοπελα μου θα κανουμε εξετασει ουρων και θα δουμε αλλα επιδη θηλαζεις δεν μπορουμε να σε δωσουμε τπτ

:oops::oops:

και τι θα κανω ποναω δεν ηρθα εδω για διακοπες

ξανα η πρωτη η εξυπνη νεα γιατρος που ευχομαι να μην γiνει παιδιατρος και γυναικολογος; να κοψεις των θηλασμο και μετα ελα .....:shock::shock:

η αλλη διπλα της μα πως η κοπελα θηλαζει χαζομαρες την λες..... γυρισε και γελασε με ειρωνεια .. ο ενας κολικος νεφρου ειναι ο δευτερος απο την περιοδο πονας η τριτη ουρολειμοξη λεω καταλαβα θα με παιθανουν εδω μεσα...αρχισα να αισθανομαι λεπρη ειμαι ανθρωπος που δεν μιλαω οταν πρεπει γιαυτο και ολοι με παταν...τους λεω οτι εχω το μωρο στο αμαξι και να μην αργησω..

περιμενα μιση ωρα στο αμαξι με το μωρο να βγουν τα αποτελεσματα και με πονους φρικτους πηρα τα αποτελεσματα και τους τα πηγα ηταν μαζεμενη ολοι μεσα στο γραφειο και μιλουσαν λεω μαλλον θα ερθει αλλος να τα δει περιμενα εξω και περιπου 30 λεπτα :?::?::?:και ακουγα της σαχλες που λεγαν σε καποια φαση σηκωνετε ημια και λεει παω να τακτοποιησω και την θηλαζουσα τι να την δωσω οτι θες μωρε λεει η αλλη ξανα αφου δεν καταλβαινει οτι οταν θηλαζει δεν πρεπει να περνει τπτ και ηρθε εσυ τι φταις με πηρε το παραπονο και αρχισα να πνιγομαι ενω παραλληλα πονουσα ηρθε και μου λεει δεν μπορω νασου γραψω καμια αντιβιωση της λεω ποναω και εχω ξανα παθει και πηρα αντιβιωση ενω θηλαζα και εαν χειροτερεψω δεν μπορω να κουβαλω τον μικρο ξανα μεσα στο νοσοκομειο δεν καθετε πουθενα θα την παρεις μου λεει με δικι σου ευθινει και θα πεταξεις το γαλα για 16 ωρες δεν θα θηλασεις :evil::evil: αυτο λεω δεν γινετε δεν εχω θηλαστρο και παραλληλα ο μικρος δεν τρωει απο μπουκαλι... εκεινη την ωρα ηρθε ο αντρας μου με το παιδι και λεει αυτο ειναι το μικρο λεω ναι ποσο ειναι λεω σημερα χρονισαμε και μου λεει και εγω νομιζα οτι ειναι μικρο καλα ακομα θηλαζεις φτανει δεν του κανεις καλο και παραλληλα εξαιτιας σου περνει και ουσιες απο το γαλα σου:shock::shock::shock: λεω τα ναρκωτικα τα εκοψα:mrgreen::mrgreen:με κοιτα και λεει σε εγραψα zinadol kai Buscopan αλλα με δικη σου ευθινει και θα πεταξεις το γαλα και φυγαμε... συγνωμη για τα πολλα αλλα εαν δεν τα ελεγα θα εσκαζα ....αισθανομαι κουρασμενη απο χθες ποναω και σφιγγο τα δοντια γιατι φοβαμε να τα παρω τι κανω κοριτσια:cry::cry::cry::cry:βοηθεια εχει περασει καμια τα ιδια σκεφτικα να ρωτησω την παιδιατρο και φοβαμε τι θα ακουσω και απο εκει βοηθεια σας παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

miriki ευχαριστώ, τα ξερω τα ultra leveur τα έπαιρνα όποτε χρειαζόταν να πιώ αντιβίωση (προστατεύουν και το έντερο από την ψευδομεμβρανώδη κολίτιδα) δυστυχώς ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε να μην τα πάρω τόσο νωρίς στην κύηση... :(

το παλεύω με γιαουρτάκι για την ώρα και βλέπουμε...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καμια:-( κοριτσια βοηθειια ποναωωω η οδιγιες μεσα λενε οτι απεκρινετε στο γαλα και η παιδιατρος μου εφυγε γερμανια... τι να κανω δεν εχει παρει καμια αντιβιωση βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Μπουμπουλιθρα περαστικά σου κοπέλα μου και υπομονή

για το zinadol αν η δραστική του ουσία είναι η KEΦOYPOΞIMH AΞETIΛH

Cefuroxime Axetil http://www.sitemaker.gr/kekbio/assets/farmaka_antibiotics.htm

 

τότε το http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp το βγάζει safe 0 rist

 

για το BUSCOPAN δεν είμαι σίγουρη ακόμα μπορείς να δεις στο κουτί την δραστική ουσία?

Link to comment
Share on other sites

ηρεμησε κατ αρχην...εγω οταν ημουν εγκυος επαιρνα πισκοπαν 3 φορες την ημερα μετα απο συνταγη του γυναικολογου,οποτε μαλλον κανονικα το περνεις γιατι αφου μου το εδιναν στην εγκυμοσυνη ,δινεται κ στο θηλασμο.

οσο για τους ελεεινους που σε υποδεχτηκαν με ειρωνιες και σχολιακια..τι να πω;κανονικα θελουν μυνηση αλλα εσενα σε αφορα τωρα να δεις τι θα κανεις με τον κολικο..

περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Δες στο e-lactancia την ουσια που εχει το ζιναντολ γιατι με το ονομα δεν το εχει. Το buscopan το δινει οκ. Τι εχεις τελικά, μηπως ουρολιμωξη? Περαστικά παντως

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Το zinadol το πήρε πριν λίγες μέρες κ φίλη μου που θηλάζει λόγω μαστίτιδας λαι συνέχισε τον θηλασμό κανονικά.Προσπάθησε να ηρεμήσεις και περαστικά σου...

Link to comment
Share on other sites

Δες στο e-lactancia την ουσια που εχει το ζιναντολ γιατι με το ονομα δεν το εχει. Το buscopan το δινει οκ. Τι εχεις τελικά, μηπως ουρολιμωξη? Περαστικά παντως

 

Ποιό από τα δύο καλή μου

το αντιεμετικό ? με δραστική ουσία SCOPOLAMINE HYOSCINE είναι risk level 0

το HYΟSCYAMINE ATROPINE το βγάζει με risk level 1 moderately safe mild risk possible.

Στο ελληνικό συνταγολόγιο όμως η δραστική ουσία του buscopan είναι

YOΣKINH BOYTYΛOBPΩMIOYXOΣ [ή Σκοπολαμίνη βουτυλοβρωμιούχος (Scopolamine butylbromide)]

Hyoscine Butylbromide

http://eof1.eof.gr/Syntagologio/Chapter1.htm

 

Μήπως η δραστική ουσία είναι διαφορετική ? σε εμένα πάντως η παιδίατρος μου είχε απαγορεύσει να το χρησιμοποιήσω. :?

να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπουμπουλιθρα περαστικά σου κοπέλα μου και υπομονή

για το zinadol αν η δραστική του ουσία είναι η KEΦOYPOΞIMH AΞETIΛH

Cefuroxime Axetil http://www.sitemaker.gr/kekbio/assets/farmaka_antibiotics.htm

 

τότε το http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp το βγάζει safe 0 rist

 

για το BUSCOPAN δεν είμαι σίγουρη ακόμα μπορείς να δεις στο κουτί την δραστική ουσία?

για την αντιβιωση ναι αυτη ειναι η ουσια

τα δευτερα ειναι υοσκινη βουτυλοβρωμιουχος πιο πολλη με ενδιαφερει η αντιβιωση σας ευχαριστω ειχα απελπιστει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...